Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
abis
QUOTE(Rehael @ 11 Jan 2011, 07:59 PM) *
1.Bai ai spus, mincinosule, ca esti capabil sa fii bun fara Dumnezeu

Hai sa vedem cine minte.

Tu m-ai acuzat ca as fi spus despre ateism ca este cool.
Eu am replicat ca nu-mi aduc aminte sa fi spus asa ceva si te-am rugat sa-mi indici postarea unde ai citit asta din partea mea.
Tu ai tras concluzia de aici ca as fi spus despre ateism ca nu este cool
Eu ti-am replicat ca n-am spus nici asta. Nu am spus despre ateism nici ca este, nici ca este cool
Raspunsul tau este ca am spus mai demult ca pot fi bun fara sa cred in D-zeu.

Poti sa-mi arati care este legatura dintre a fi cool ateismul si a fi bun un ateu oarecare? blink.gif

Pai hai sa vedem ce inseamna a fi cool. Conform dictionarului:

COOL s.n. (Muz.) Manieră reținută, interiorizată de interpretare în jazul modern, care, refuzând orice efuziune afectivă sau temperamentală, urmărește să realizeze o expresie muzicală fără nici o participare afectivă. [Pron. cul. / < engl. cool(jazz), cf. cold – rece].

In mod clar nu la asta te-ai gandit. Cum sa fie ateismul legat de jazz?! Hai sa cautam in alte surse...

Conform dictionarului de argou al limbii romane:

cool adj. invar. (adol.) grozav, extraordinar, formidabil, nemaipomenit.

Probabil ca asta este sensul pe care l-ai avut in vedere. In acest caz, intr-adevar nu am spus ca ateismul ar fi grozav, extraordinar, formidabil, nemaipomenit. Am spus - si imi mentin parerea - ca unii atei pot fi buni, iar altii rai. Asa cum si unii credinciosi pot fi buni si altii rai. Cum intra asta in contradictie cu ce am spus mai demult? Si unde-i minciuna?

QUOTE
Te faci vinovat de faptul ca fiecare postare a ta cuprinde in permanenta minciuni si rautati

Daca aprecierea rautatii nu poate fi decat subiectiva, te rog sa-mi arati, cu link si quote, care sunt minciunile la care faci referire. Cum spui ca fiecare postare cuprinde asa ceva, ia una la intamplare, care vrei tu...

QUOTE
Daca sunt toti ca tine

Cum sa fie toti ca mine? Ce, toti credinciosii sunt ca tine? smile.gif

QUOTE
N-au fost dar la concluzia asta se ajungea

La concluzia asta ai ajuns TU. Cum, nu mi-e clar nici acum...

QUOTE
normal ca ateistii is foarte mari credinciosi

Ti-am mai aratat ca te inseli in privinta asta. Dar, presupunand ca ar fi asa cum spui tu, este ceva rau sa fii credincios? smile.gif
abis
Fara legatura cu discutia placuta pe care o am cu Rehael, prezint ceva legat de alti crestini (extremisti):

Westboro Baptist Church
turbo trabant
omu' zuperior cu mamica lui zuperioara cu tot.

http://www.adevarul.ro/grigore_cartianu/Du..._386431355.html

În loc să profite de şansa pe care alţi tineri nu o au, domnişorul Plăcintă ot Focşani şi-a făcut culcuş într-o organizaţie anarhistă: Prima Biserică Ateistă. Învăţătura deprinsă acolo s-a concretizat într-un gest de o jegoşenie cutremurătoare: Răzvan Plăcintă s-a pozat în timp ce urina pe o troiţă, apoi a postat fotografia pe Facebook, cu un comentariu diavolesc: „Asta fac eu cu Dumnezeu!".

Acesta este individul care luni seară a nenorocit un om, trecând intenţionat cu maşina peste el. Bărbatul avea o singură „vină": sărise în apărarea prietenei lui Plăcintă, pe care acesta o tampona bezmetic, în centrul Capitalei, de ciudă că fata hotărâse să-l părăsească.

Doamna senator Plăcintă, mama pezevenghiului, a sărit să-şi apere, ba chiar să-şi laude odrasla: „Băiatul meu e independent şi mă bucur că l-am crescut aşa". Şi când te gândeşti că mamiţa a fost ministru al Tineretului, deşi nu i-a putut arăta calea cea dreaptă nici măcar tânărului care-i este fiu...

ps: nu stiam ca mamita a fost ministru al Tineretului rofl.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 12:54 PM) *
o organizaţie anarhistă: Prima Biserică Ateistă

Nu stiu nimic despre biserica asta. Imi dai te rog mai multe detalii? De ce o numesti anarhista? Mi se pare ciudat sa se denumeasca "biserica" o organizatie ateista, desi nimic nu-i exclus in lumea asta...
QUOTE
s-a pozat în timp ce urina pe o troiţă

Ai dreptate, este un gest nepotrivit. Cred ca poate fi incadrat la "vandalizare" si merita sa fie cercetat pentru asta de procurori.
QUOTE
Şi când te gândeşti că mamiţa a fost ministru al Tineretului

Ministrul Tineretului este responsabil pentru altceva, nu pentru educatia tinerilor din tara asta. smile.gif
Oricum, nu vad de ce ar trebui sa fie sanctionat in vreun fel parintele pentru greseala copilului, ori copilul pentru greseala parintelui... In fond, atat timp cat vorbim despre adulti, fiecare este responsabil pentru faptele lui.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 02:07 PM) *
Nu stiu nimic despre biserica asta. Imi dai te rog mai multe detalii? De ce o numesti anarhista? Mi se pare ciudat sa se denumeasca "biserica" o organizatie ateista, desi nimic nu-i exclus in lumea asta...
de unde sa stiu eu? smile.gif

Ai dreptate, este un gest nepotrivit. Cred ca poate fi incadrat la "vandalizare" si merita sa fie cercetat pentru asta de procurori.
prea tarziu, baiatul a comis-o si mai rau
Ministrul Tineretului este responsabil pentru altceva, nu pentru educatia tinerilor din tara asta. smile.gif
a avut si ma-sa un tanar in grija si uite in ce hal a ajuns
Oricum, nu vad de ce ar trebui sa fie sanctionat in vreun fel parintele pentru greseala copilului
ehehe , reactia lui maman este caragieleasca, se vede din ea din ce cauza a ajuns copchilul ala sa urineze pe simboluri religioase si sa faca bulau preventiv

http://firstchurchofatheism.com/

foarte comic as spune, trebuia si ateii (oameni zuperiori) sa o puna de un alde placinta global.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 01:14 PM) *
de unde sa stiu eu?

Pai eu am spus ca-i "organizatie anarhista"?

In general, cand prezinti un punct de vedere al altcuiva ai doua posibile motive:
1. fie esti de acord cu el si-l prezinti ca sa-ti intareasca spusele
2. fie nu esti de acord si-l prezinti ca sa il combati

Tu in care situatie te afli?
QUOTE
trebuia si ateii (oameni zuperiori) sa o puna de un alde placinta global

Nu a spus nimeni ca-s superiori. smile.gif
Dar nici inferiori cum pretind unii dintre voi. Sunt oameni ca oricare altii. Intamplator (sau nu), printre ei sunt mai putini infractori si mai multi savanti, asta insa nu inseamna ca toti sunt asa.

Am intrat pe site-ul indicat de tine si nu am inteles, de ce sunt anarhisti?
gypsyhart
abis, poti sa imi dai un exemplu de dovada care pe tine te-ar convinge dincolo de tagada ca Dumnezeu exista? Gandeste-te bine, te rog inainte sa raspunzi! smile.gif

PS. Intrebarea e valabila si pentru ceilalti, care se considera atei.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 02:45 PM)
Pai eu am spus ca-i "organizatie anarhista"?
huh , de unde ai dedus ca am spus eu asta? poate beizadeaua o fi spus?
Tu in care situatie te afli?
in nici una
Sunt oameni ca oricare altii.
dap la fel de buni sau rai ca si credinciosii.
Am intrat pe site-ul indicat de tine si nu am inteles, de ce sunt anarhisti?
repet, intreaba-l pe cartianu ca el o scris articolul

tu ai spus ca nu se egzista biserica ateista. voila de vezi ca se egzista si mai e multinationala ( cu o placinta in dreptul romaniei).
abureala
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 03:50 PM) *
tu ai spus ca nu se egzista biserica ateista. voila de vezi ca se egzista si mai e multinationala ( cu o placinta in dreptul romaniei).


Trabant,

iti pierzi vremea cu abis. Daca vorbesti la pereti are acelasi efect. Mai nou vad ca si-a facut si "globuri", semn clar de nevindecare. Parea mai rezonabil cand l-am cunoscut...
Va intra cu tine intr-o nesfasita polemica cum ca Prima Biserica a Prostilor nu este anarhista, iti va aduce n silogisme, definitii din dictionar (eu stric aici, eu am facut prima dat asa) plus cateva citate din Cucu-Mucu, si te va ingenunchea intr-un final. Apoi va apare si imbatabilul Muci in Fasole, cu replicile pe masura de acide... Vine apoi si ultimul mohican , pe numele adevarat Marsh, si musca si el de fund , pe la spate, ca deja curge sange de la haita dezlantuita.

Concluzia? iti pierzi vremea cu sleahta de tolomaci, care isi inchipuie ca daca l-au luat pe NU in brate, sunt irefutabili. Asta e tristul adevar.

P.S. Cel mai mult mi-a placut la aceasta Biserica a Tolomacilor:
"Nothing exists besides natural phenomena. Thought is merely a function of that natural phenomena. Death is complete, and irreversible. We have faith solely in humankind, nature, and the facts of science"

Parca auzeam buletinele de stiri de vremea raposatului. Marsh, ai devenit nostalgic?
Rehael
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 11:17 AM) *
Hai sa vedem cine minte.
...bla,bla...despicarea firelor in paispe directii.



Tipic. Bineinteles ca tu minti, fiindca dracu' , lumea stie, pe langa faptul ca pune miere, cauta sa se ascunda in amanunte... pentru el neexistant nici context, nici concluzie care se trage, nici sinteza a ideilor, ci doar detalii care se analizeaza intotdeauna separat. devil.gif
Rehael
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 12:54 PM) *
omu' zuperior cu mamica lui zuperioara cu tot.

http://www.adevarul.ro/grigore_cartianu/Du..._386431355.html

În loc să profite de şansa pe care alţi tineri nu o au, domnişorul Plăcintă ot Focşani şi-a făcut culcuş într-o organizaţie anarhistă: Prima Biserică Ateistă. Învăţătura deprinsă acolo s-a concretizat într-un gest de o jegoşenie cutremurătoare: Răzvan Plăcintă s-a pozat în timp ce urina pe o troiţă, apoi a postat fotografia pe Facebook, cu un comentariu diavolesc: „Asta fac eu cu Dumnezeu!".

Acesta este individul care luni seară a nenorocit un om, trecând intenţionat cu maşina peste el. Bărbatul avea o singură „vină": sărise în apărarea prietenei lui Plăcintă, pe care acesta o tampona bezmetic, în centrul Capitalei, de ciudă că fata hotărâse să-l părăsească.

Doamna senator Plăcintă, mama pezevenghiului, a sărit să-şi apere, ba chiar să-şi laude odrasla: „Băiatul meu e independent şi mă bucur că l-am crescut aşa". Şi când te gândeşti că mamiţa a fost ministru al Tineretului, deşi nu i-a putut arăta calea cea dreaptă nici măcar tânărului care-i este fiu...

ps: nu stiam ca mamita a fost ministru al Tineretului rofl.gif



QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 01:14 PM) *
http://firstchurchofatheism.com/

foarte comic as spune, trebuia si ateii (oameni zuperiori) sa o puna de un alde placinta global.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ha, ha, ha, ha, trabante, m-ai facut sa ma tavalesc de ras!... Senchiu! spoton.gif


QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 02:42 PM) *
......


Mey, tu chiar ai ramas de tot fara simtul umorului?... laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 03:42 PM) *
iti pierzi vremea cu abis. Daca vorbesti la pereti are acelasi efect.

exact, imi pierd vremea. te contrazic insa, peretii nu raspund insirandu-ti o lista de greseli din care tocmai ai comis 1,2,3 (dupa gust si stare).

@rehael- baga o geana pe site "besericii": au 3500 de popi (placinta probabil era deja mitropolit biggrin.gif) , care fac slujbe la nunti ( rofl.gif ), inmormantari etc. as vrea sa vad cum e pomana la astia, cat de buna fac coliva pentru membrii dusi la sfanta molecula .

iar asta e cel mai genial lucru: "clic si vei fi salvat" http://firstchurchofatheism.com/index.php/become-ordained/
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 01:50 PM) *
de unde ai dedus ca am spus eu asta?

Atunci cand intr-un mesaj al cuiva gasesc o opinie, chiar daca este un citat, care nu este in niciun fel negata, deduc ca cel care a scris mesajul este de acord cu acea opinie... Ar trebui sa deduc altceva?
QUOTE
intreaba-l pe cartianu


Tu ai adus aici afirmatia, cu tine vorbesc, cu cred ca are Cartianu cont aici. Acum vrei sa imi spui ca nu esti de aceeasi parere cu el?
QUOTE
tu ai spus ca nu se egzista biserica ateista

Am spus ca nu stiu sa existe. Este o diferenta.

Nici despre asta nu stiu deocamdata mai multe, daca o sa aflu, o sa vin cu precizari suplimentare. Multumesc ca mi-ai semnalat existenta ei.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 01:14 PM) *

rofl.gif da un nou inceput pentru ateisti, o fundatie pentru biserica viitorului ateist.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 04:44 PM) *
Atunci cand intr-un mesaj al cuiva gasesc o opinie, chiar daca este un citat, care nu este in niciun fel negata, deduc ca cel care a scris mesajul este de acord cu acea opinie... Ar trebui sa deduc altceva?

ar trebui sa deduc de aici ca tu consideri ca toate citatele de pe acest forum sunt insusite de useri pana la ultima virgula? daca da, imi faci o onoare mult prea mare de a ma compara cu cartianu ohyeah.gif

ma bucur ca te-am iluminat (l-am folosit pe mucenicul goagal in aceasta actiune de gasire a "besericii").
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 03:52 PM) *
ar trebui sa deduc de aici ca tu consideri ca toate citatele de pe acest forum sunt insusite de useri pana la ultima virgula?

Am spus altceva.

cand prezinti un punct de vedere al altcuiva ai doua posibile motive:
1. fie esti de acord cu el si-l prezinti ca sa-ti intareasca spusele
2. fie nu esti de acord si-l prezinti ca sa il combati


Daca n-am nimerit-o, spune-mi tu atunci cum te raportezi la citatul pe care tu l-ai adus in discutie. smile.gif
abis
QUOTE(gypsyhart @ 12 Jan 2011, 01:47 PM) *
abis, poti sa imi dai un exemplu de dovada care pe tine te-ar convinge dincolo de tagada ca Dumnezeu exista?

M-ar convinge orice argument care nu contine vreuna dintre erorile din lista pe care am pus-o ceva mai inainte (sau alt gen de eroare). Deci lista este deschisa...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 05:09 PM) *
Daca n-am nimerit-o, spune-mi tu atunci cum te raportezi la citatul pe care tu l-ai adus in discutie. smile.gif

citatul/articolul descrie cum un ateist fanatic rroman (persoana zuper intelectuala, ca doar a facut scoala in elvetia pe banii lui ma-sa) nu este decat un derbedeu penal.
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 12:23 PM) *
Marsh,

ia spune-ne si noua dupa atiatia ani pe forum, in care te-ai umplut de intelepciune, si ca un bun crestin ortodox, cum te declari, unde se afla Dumnezeu, exceptand vechile tale nostalgii? Ca vad ca te pricepi la teologie...


Aburica,

Te-ai trezit din matoleala de Craciun ? tongue.gif Pentru trecerea mahmurelei bea din agheazma mare si spune repede de trei ori Tatal Nostru .

Amin !
abis
TT,
Asta n-am contestat. Asa cum am mai spus, au si ateii uscaturile lor. Individul este una dintre aceste uscaturi.

Insa pe langa prezentarea stirii respective (destul de veche, totusi) ai gasit de cuviinta sa aduci si alte aprecieri. Asupra lor te chestionam: cum te raportezi la ele? Daca nu te raportai in niciun fel, te margineai sa citezi doar faptele reprobabile ale tipului...

Din ce am mai citit de cand ai mentionat organizatia aia, nu sunt anarhisti deloc. Deci probabil ca se inseala Cartianu in privinta lor.


PS: March, daca nu stiai pana acum, ai aflat pe topicul asta: eu am o "clica" din care faci si tu parte. laugh.gif
gypsyhart
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 04:16 PM) *
M-ar convinge orice argument care nu contine vreuna dintre erorile din lista pe care am pus-o ceva mai inainte (sau alt gen de eroare). Deci lista este deschisa...

Ntzntzntz...Eu te-am rugat sa imi dai un exemplu...de dovada, nu am zis argument logic....ce zici tu e putin mai mult decat nimic...."orice argument care..."

Deci, repet intrebarea: poti sa imi dai un exemplu de dovada care te-ar convinge (pe tine personal), dincolo de orice tagada, ca Dumnezeu exista?
smile.gif
March
@ Aburica,

Postarea de aici ti-o dedic la topicul " BOR...." .
March
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 06:33 PM) *
PS: March, daca nu stiai pana acum, ai aflat pe topicul asta: eu am o "clica" din care faci si tu parte. laugh.gif

Pacatosul trezit din mahmureala a sarit drept aici fara sa mai citeasca din urma ce si cum. Dar ce sai faci. Prostia nu e inclusa ca al 8-lea pacat.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 05:33 PM) *
Individul este una dintre aceste uscaturi.
si nu e singur, mai e si ma-sa. apropo, cucu -mucu e cu dedicatie pentru tine asta, stiu cat tii la aceasta familie
Din ce am mai citit de cand ai mentionat organizatia aia, nu sunt anarhisti deloc.
nu stiu daca sunt anarhisti dar hilari sunt
Deci probabil ca se inseala Cartianu in privinta lor.
probabil

e foarte usor de gasit exemple negative printre atei sau religiosi ( no need to blog for both). elegant este ca fiecare parte sa sublinieze nu chestiile negative din partea cealalta ci exemple pozitive ( asa se face prin tari cu apa mai calda).

poti sa dai exemple pozitive de credinciosi ? rolleyes.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 04:45 PM) *
poti sa dai exemple pozitive de credinciosi ?

Bineinteles.


Ghandi este primul exemplu de credincios care imi vine in minte si pe care il respect profund.
abureala
QUOTE(March @ 12 Jan 2011, 06:45 PM) *
Dar ce sai faci. Prostia nu e inclusa ca al 8-lea pacat.


ce sa-i faci mai Marsh, nu prea ai ce sa-i faci. Eu sunt mai prost asa ca Nea Nicu cu coana Leana, ca tot esti nostalgic, tu le stii mai bine, ca tu te ocupi cu stiinta si teologia, eu doar cu legile. Iar tu un bun crestin ortodox , cum te numesti, le stii pe toate.
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 07:00 PM) *
ce [sa-i faci mai Marsh, nu prea ai ce sa-i faci. Eu sunt mai prost asa ca Nea Nicu cu coana Leana, ca tot esti nostalgic, tu le stii mai bine, ca tu te ocupi cu stiinta si teologia, eu doar cu legile. iar tu un bun crestin ordodox , cum te numesti, le stii pe toate.

Cred ca pe langa samagon tu mai tragi si ceva etnobotanice ! jamie.gif Pentru ca altfel nu se poate explica cum confunzi subiectele pe care io le-am lansat pe acest Forum cu tezele lui Popescu-Dumnezeu ! rofl.gif

Amin !
abureala
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 05:28 PM) *
exact, imi pierd vremea. te contrazic insa, peretii nu raspund insirandu-ti o lista de greseli din care tocmai ai comis 1,2,3 (dupa gust si stare).


Deci, iti pierzi vremea, fiindca peretii au un ecou mai fidel. E adevarat ca sunt la fel de surzi. Si din 1,2,3,4 se poate vedea intotdeauna ca este cel mai destept. Mai ales acum , cand si facut si "glob"...
abureala
QUOTE(March @ 12 Jan 2011, 07:08 PM) *
Cred ca pe langa samagon tu mai tragi si ceva etnobotanice ! jamie.gif Pentru ca altfel nu se poate explica cum confunzi subiectele pe care io le-am lansat pe acest Forum cu tezele lui Popescu-Dumnezeu ! rofl.gif

Amin !


Marsh tata,

ai innebunit si tu complet ca tatal tau abis, si ti-ai facut si tu vreun "glob" , pe care nu l-am citit ? Acum serios, revino cu picioarele pe pamant, adica la realitate, si aceepta ca prostiile tale si ale lui abis, de pe forum nu sunt lectura obligatorie de cultura generala. Poti sa accepti asta, sau ai nevoie de ajutor?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 05:55 PM) *
Bineinteles.
Ghandi este primul exemplu de credincios care imi vine in minte si pe care il respect profund.

si de pe forum ?
abureala
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 07:14 PM) *
si de pe forum ?

orice ateu care se duce la buda. Atunci au cel element comun care il respecta atta de mult.
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 07:12 PM) *
Marsh tata,

ai innebunit si tu complet ca tatal tau abis, si ti-ai facut si tu vreun "glob" , pe care nu l-am citit ? Acum serios, revino cu picioarele pe pamant, adica la realitate, si aceepta ca prostiile tale si ale lui abis, de pe forum nu sunt lectura obligatorie de cultura generala. Poti sa accepti asta, sau ai nevoie de ajutor?


@ Aburica

Ti-ai schimbat pampersul ? Ca sa stiu cum pun problema. Deci tu esti unu' din talibanii aia ortodocsi care fac multi tineri ( si nu numai ) sa devina atei sau sa treaca la pocaiti .

Deci vorba aia : pashol na turbinca, vitma ! devil.gif
abureala
Insa nu ar trebui sa ne grabim cu replicile ci sa il asteptam pe d-l Muci in Fasole, fiindca lipseste din peisaj...Where are mc2?...
abureala
QUOTE(March @ 12 Jan 2011, 07:20 PM) *
@ Aburica

Ti-ai schimbat pampersul ? Ca sa stiu cum pun problema. Deci tu esti unu' din talibanii aia ortodocsi care fac multi tineri ( si nu numai ) sa devina atei sau sa treaca la pocaiti .

Deci vorba aia : pashol na turbinca, vitma ! devil.gif


Marsh tata,

multumesc mult de intentia ta nobila, insa avand in vedere la cat rahat scrii pe aici, la ce topicuri de rahat deschizi, te scutesc de un asemenea efort, nu de alta insa nu vreau sa spui ca viata ta e chiar plina de rahat. Restul frazelor sunt atat de puerile ca ma scutesc de orice comentariu... Pacat...
abis
QUOTE(gypsyhart @ 12 Jan 2011, 04:36 PM) *
Ntzntzntz...Eu te-am rugat sa imi dai un exemplu...de dovada, nu am zis argument logic....ce zici tu e putin mai mult decat nimic...."orice argument care..."

Deci, repet intrebarea: poti sa imi dai un exemplu de dovada care te-ar convinge (pe tine personal), dincolo de orice tagada, ca Dumnezeu exista?

Gypsyhart,

Se spune ca atunci cand Laplace i-a oferit lui Napoleon un exemplar din Mecanica cerească, imparatul a intrebat:
- Domnule Laplace, mi s-a spus că ați scris această voluminoasă carte despre Univers fără să-L menționați nicăieri pe Creatorul său.
Laplace a raspuns:
- Sire, nu am avut absolut deloc nevoie de această ipoteză.

Deocamdata nici eu nu vad necesitatea unei asemenea ipoteze (D-zeul crestin sau oricare alta forma de divinitate, de ce sa fim exclusivisti si sa neglijam toate celelalte credinte). Si nici n-am vazut pana acum vreun rationament valid ori vreo dovada ca ar exista (fie D-zeul crestin, fie alta divinitate). Asa ca este sarcina celui care pretinde ca exista sa produca dovezi, oricare ar fi ele, nu sarcina mea... Eu doar evaluez ce pretind altii ca ar fi "dovezi" si le resping daca sunt proaste, fiind in acelasi timp dispus sa accept parerea lor, daca sunt dovezile sunt reale.

Asa ca nu stiu ce sa-ti spun mai mult decat atat: m-ar convige orice rationament corect sau orice proba reala care mi s-ar aduce.
abureala
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 07:28 PM) *
Gypsyhart,

Se spune ca atunci cand Laplace i-a oferit lui Napoleon un exemplar din Mecanica cerească, imparatul a intrebat:
- Domnule Laplace, mi s-a spus că ați scris această voluminoasă carte despre Univers fără să-L menționați nicăieri pe Creatorul său.
Laplace a raspuns:
- Sire, nu am avut absolut deloc nevoie de această ipoteză.

Deocamdata nici eu nu vad necesitatea unei asemenea ipoteze (D-zeul crestin sau oricare alta forma de divinitate, de ce sa fim exclusivisti si sa neglijam toate celelalte credinte). Si nici n-am vazut pana acum vreun rationament valid ori vreo dovada ca ar exista (fie D-zeul crestin, fie alta divinitate). Asa ca este sarcina celui care pretinde ca exista sa produca dovezi, oricare ar fi ele, nu sarcina mea... Eu doar evaluez ce pretind altii ca ar fi "dovezi" si le resping daca sunt proaste, fiind in acelasi timp dispus sa accept parerea lor, daca sunt dovezile sunt reale.

Asa ca nu stiu ce sa-ti spun mai mult decat atat: m-ar convige orice rationament corect sau orice proba reala care mi s-ar aduce.


Bag-o pe "glob" nu mai pierde timpul! Uauuu, iti dai seama, gandeste la fel ca Laplace, insa ala saracu' nu avea "glob", ce mai discutam cu valori universale... Nu uita insa:

1.
2.
3.
4.

Are un efect irefutabil...
abureala
Muci in Fasole,

cat mai intazii, imi lipsesc prostiile tale. Deja de astea m-am plictisit. Te mai lasi mult asteptat? Baga una mare ca Marsh sta pitit si asteapta sa muste si el cu haita. Unde esti?
mothman
Aburala, prietene, esti total rupt de realitate. Chiar n-ai altceva mai bun de facut? Ai poluat topicul asta de cand ai revenit.
abureala
QUOTE(mothman @ 12 Jan 2011, 07:48 PM) *
Aburala, prietene, esti total rupt de realitate. Chiar n-ai altceva mai bun de facut? Ai poluat topicul asta de cand ai revenit.


De tine chiar uitasem. Unde ti-e demonul din avatar? Te-ai plictisit de el, sau ai ramas tot un iubitor al intunericului? Depinde ce intelegi prin realitate, prin poluare, venim din lumi complet separate, asa ca riscam sa fim subiectivi. Insa sa stii, iti spun sincer, topicul asta era imputit de mult, nu stiu cum nu ai observat, sincer...
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 04:21 PM) *
citatul/articolul descrie cum un ateist fanatic rroman (persoana zuper intelectuala, ca doar a facut scoala in elvetia pe banii lui ma-sa) nu este decat un derbedeu penal.


Ateist fanatic? rofl.gif


Aburiciule - pace tie, pacatosule, esti cel mai fals crestin din cati cunosc. devil.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 07:08 PM) *
Ateist fanatic? rofl.gif

atunci ateist normal, mediu? vezi ca o dai in gropi la faza asta, eu am fost dragutz si l-am facut "fanatic". thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 06:13 PM) *
atunci ateist normal, mediu? vezi ca o dai in gropi la faza asta, eu am fost dragutz si l-am facut "fanatic". thumb_yello.gif


Cum poti fi un ateist fanatic? Ce trebuie sa faca?

Poti fi afon fanatic? blink.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 05:14 PM) *
si de pe forum ?


Uncle Sam, Inorog, 1,618033, milimetru...
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 07:19 PM) *
Cum poti fi un ateist fanatic? Ce trebuie sa faca?

par egzamplu sa urineze pe o troita. tu ai face-o?
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 08:08 PM) *
Ateist fanatic? rofl.gif
Aburiciule - pace tie, pacatosule, esti cel mai fals crestin din cati cunosc. devil.gif



Stiam ca ma iubesti , nu trebuia sa mi-o spui inca odata . rolleyes.gif Insa la o asa revedere voiam ceva mai grandios, nu ma dezamagi. Ceilalti au fost la inaltime! thumb_yello.gif Hai, fasolea e inca calda ! rolleyes.gif Plus ca Marsh asteapta infrigurat...
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 06:24 PM) *
par egzamplu sa urineze pe o troita. tu ai face-o?


Eu nu urinez nici in boscheti, opresc la benzinarii! Asta tine de educatie, nu de credinta! Tu ai urina pe o semiluna?
abureala
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 08:24 PM) *
par egzamplu sa urineze pe o troita. tu ai face-o?


Complet gresit. Iti va spune acum ca Placintel nu este ateu ,este huligan, deci nu are nimic in comun cu ateismul. Apartenenta lui la Prima Biserica a Tolomacilor si urinarea pe o cruce, este doar un gest gresit interpretat, fiindca el , Plancintel putea sa faca parte din orice alta adunatura, nu neaparat a ateilor care sunt niste oameni buni. Urmeaza apoi 1,2,3,4 si dixit si direct pe "glob"si in eternitate! Ce Laplace, esti copil...
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 07:26 PM) *
Marsh tata,

multumesc mult de intentia ta nobila, insa avand in vedere la cat rahat scrii pe aici, la ce topicuri de rahat deschizi, te scutesc de un asemenea efort, nu de alta insa nu vreau sa spui ca viata ta e chiar plina de rahat. Restul frazelor sunt atat de puerile ca ma scutesc de orice comentariu... Pacat...

@ Aburica,

Mai tu esti un crestin fals, sau mai bine zis un crestin cu fata lui Satan ! Ptiu... piei drace ca ti-am pomenit numele. devil.gif Oricine poate vedea cat de dobitoc esti . Abis si Rehael aveau un schimb de replici interesant , bine argumentat, completat de interventiile altora, cand, hop.... ai aterizat aici inca mahmur dupa samagonul baut de noul an si te-ai bagat ca musca in cel al calului stricand totul cu ironiile tale de doi arginti jamie.gif
Am sa vorbesc cu popa de la biserica unde contribui si io ca sa-ti traga o afurisenie, chiar si ascuns sub nick-ul asta al tau ce amintestede o anumita pomana !

Amin !
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 08:28 PM) *
Eu nu urinez nici in boscheti, opresc la benzinarii! Asta tine de educatie, nu de credinta! Tu ai urina pe o semiluna?

Poftim ce om educat. Ce oameni buni si educati! Noi nu intelegem bunatatea ta mr Muci in Fasole. Cum nu intelegm nici batjocorile tale la cele sfinte si la adresa Lui Dumnezeu.
abureala
QUOTE(March @ 12 Jan 2011, 08:32 PM) *
@ Aburica,

Mai tu esti un crestin fals, sau mai bine zis un crestin cu fata lui Satan ! Ptiu... piei drace ca ti-am pomenit numele. devil.gif Oricine poate vedea cat de dobitoc esti . Abis si Rehael aveau un schimb de replici interesant , bine argumentat, completat de interventiile altora, cand, hop.... ai aterizat aici inca mahmur dupa samagonul baut de noul an si te-ai bagat ca musca in cel al calului stricand totul cu ironiile tale de doi arginti jamie.gif
Am sa vorbesc cu popa de la biserica unde contribui si io ca sa-ti traga o afurisenie, chiar si ascuns sub nick-ul asta al tau ce amintestede o anumita pomana !

Amin !


Ce hop, hip-hop tata Marsh, ca vad ca te-ai upgrad-atat cu neologismele si iti plac. Multumeste-i intai lui Muci in Fasole, ca ai putut sa musti si tu o bucatica, ca de, te durea inima de ce vedeai aici... Haita de hanuancutei, ce dor imi era de ea.
Ma bucur ca ti-am gasit adevarul tau nume.... rolleyes.gif

Ps. Apropo, de cate ori ai fost in viata ta intr-o biserica crestin-ortodoxa, exceptand nuntile, botezurile si inmormantarile? Le numar pe degete? Asta ca un crestin bun ortodox ce esti...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.