Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 03:39 PM) *
Minciunile, calomniile gratuite, orice fals facut in dauna altuia, nedreptatile in general, "scosul ochilor" sau critica fara masura, lipsa de obiectivitate permanenta


Descrii crestinismul? rofl.gif devil.gif
abis
Am vazut mai demult si asa ceva, dar nu mai stiu unde. Ai fi surprins de rezultat... sorry.gif

Pana le gasesc iarasi, remeber :

Imagine If All Atheists Left America
turbo trabant
QUOTE(abis @ 10 Jan 2011, 07:48 PM) *
Pana le gasesc iarasi, remeber :

mbef07aQtB8

ce bucata interesanta "sa ne laudam singuri ca ne-au murit laudatorii". mai ales la partea cu vedetele de la holiud pe care nu da nimeni 2 bani ca persoane.

oricum raportul economic de forte se muta spre sudul crestin in america, fenomen "ciudat" rolleyes.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 10 Jan 2011, 08:54 PM) *
partea cu vedetele de la holiud pe care nu da nimeni 2 bani ca persoane.

Astia nu sunt ateii domne' . Ori scientologi ori budisti ! laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(March @ 10 Jan 2011, 08:19 PM) *
Ori scientologi

same shit. vedeta holiudiana se scoala dimineata atee ( cu o durere de cap zdravana), dupa pranz e budista si seara la party ( si 3 liniute) e scientoloaga.
Rehael
QUOTE(abis @ 10 Jan 2011, 05:00 PM) *
1.Poti da un link catre mesajul celui care a spus lucrul asta? Pentru ca am senzatia ca vorbesti din amintiri nu tocmai fidele.... smile.gif

2.Si tu zici ca prietenii tai (acei crestini carora nu le plac popii, cum ai precizat) la intrebarea Do you regard yourself as belonging to any particular religion? declara "No religion", nu "Christian"?

3. Asa o fi, daca spui tu, n-am cum sa te contrazic...

4.Oricum, indiferent de acest aspect, ramane statistica: peste jumatate dintre britanici, oricare ar fi originea lor etnica, oricare ar fi culoarea pielii, oricare ar fi background-ul familial, se declarau in decembrie ca fiind lipsiti de religie. Da-mi voie sa savurez in continuare momentul si sa sper ca, peste ani buni poate, si in Romania va fi o situatie asemanatoare.

5.Poti sa-mi spui care sunt minciunile, nedreptatile, falsurile la care te referi? Caci despre restul chestiunilor, interpretarea lor nu poate fi decat subiectiva, asa ca te intreb doar despre ceea ce poate fi obiectiv cuantificat

6.Am spus ca nu am o religie.

7.Asta nu inseamna ca nu am anumite pareri (ideologie, daca vrei) in alte chestiuni care nu tin de religie. Am anumite pareri politice (deci poti spune ca am o ideologie politica). Am anumite pareri in legatura cu arta. Am anumite pareri in legatura cu multe alte lucruri care n-au nici in clin, nici in manec cu religia.

...bla,bla, si alte prostii/minciuni pe banda rulanta


1.I-auzi! Deci ateismul nu e cool... Vai, ce dezamagire! devil.gif ohyeah.gif

2.Nu. Eu doar nu am citit cu atentie intrebarea care a fost pusa, fiindca nu ma intereseaza astfel de statistici, ca de gasirea unor astfel de "evidente" se bucura doar dracii. devil.gif Orisicum, respectivii s-au ferit sa le spuna ateisti, desi nu era absolut deloc greu, ceea ce este destul de dubios. ohyeah.gif

3. Ei, ce "de treaba" esti!... Era bine daca ai tacea in alte ocazii, dar cum n-o faci nu poate fi decat devil.gif .

4.Ce sa-ti spun, ca parca trebuie sa iti dea cineva voie. Ai demonstrat intotdeauna ca poti sa te faci comod la fel de bine ca porcul in balta cu noroi...

5. Asa, fii gros de obraz si nu recunoaste nimic, fiindca important este sa consumi din energia altora ca un troll nesimtit. N-ai vorbit niciodata aiurea de crestinism si nici de Iisus.... Apoi, ateistii anticrestini sunt oameni cumsecade care cunosc care-i binele oamenilor si cauta sa-l faca(cum sa nu!...).. Alta este cea de la care a inceput discutia asta; sustii ca este mai importanta libertatea de exprimare decat respectul fata de om respectiv grup de oameni(normal, daca nu stii ce-i ala respect si il confunzi cu ipocrizia....). samd.

6.Ai spus ca esti ateu, nu ca nu ai o religie. Te-ai arata de prea multe ori revoltat de faptul ca ai fost botezat. Deci, ...

7.Asa, bate campii, fa trolling, prefa-te ca nu intelegi ca era vorba doar despre reperele morale care din perspectiva ateista practic nu exista. Dar, ca toti ateistii militanti ai facut in multe randuri pe moralistul lui peste prajit; ipocriti, ipocriti, dar e clar ca va credeti dumnezei...
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Jan 2011, 06:32 PM) *
Descrii crestinismul? rofl.gif devil.gif


Nu. Despre abis si clica lui era vorba. thumb_yello.gif
March
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 09:27 PM) *
6.Ai spus ca esti ateu, nu ca nu ai o religie. Te-ai arata de prea multe ori revoltat de faptul ca ai fost botezat. Deci, ...

Haoileuuu.. ! Asa a zis ? unsure.gif Atunci are dreptul sa fie revoltat pentru ca nu poate gasi o metoda sa fie ... dezbotezat ! tongue.gif laugh.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 07:33 PM) *
Nu. Despre abis si clica lui era vorba. thumb_yello.gif


Are clica? rofl.gif

Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Jan 2011, 08:08 PM) *
Are clica? rofl.gif


Nu rade, fiindca nici nu merita alt nume. ohyeah.gif Ateistii anticrestini prin definitie sunt acei indivizi care nu doresc ca oamenii sa se iubeasca intre ei si astfel sa aiba grija si sa se protejeze unii pe altii, cu alte cuvinte sa fie prieteni. Asadar, adunatura din jurul lor nu poate fi numita decat cu un astfel de nume.
Cucu Mucu
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 08:40 PM) *
Ateistii anticrestini prin definitie sunt acei indivizi care nu doresc ca oamenii sa se iubeasca intre ei


Esti dusa rau cu capu'! rofl.gif


Cam asa se iubesc credinciosii:
Cucu Mucu
Uitasem:

Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Jan 2011, 09:37 PM) *
Esti dusa rau cu capu'! rofl.gif
Cam asa se iubesc credinciosii:


Ti-ar conveni sa fie asa , ateule; din pacate n-ai trecut testul de inteligenta. N-ai nicio logica, te manifesti din resentiment si atat. Nici macar nu stii ce reprezita imaginea postata de tine... devil.gif Dar tu pune mai departe colaje pentru idioti, ca sa stim cu totii cu cine impartim aceasta lume, macar sa fim pregatiti, sa nu zicem vreodata ca nu v-am cunoscut. ohyeah.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 07:27 PM) *
1.I-auzi! Deci ateismul nu e cool... Vai, ce dezamagire!

Nu-mi aduc aminte nici sa fi spus acest lucru...

Pur si simplu nu m-am pronuntat in aceasta chestiune. Nu stiu daca este cool sau nu. Nu am termen de comparatie, deoarece n-am fost niciodata credincios, prin urmare nu am de unde sa stiu cum este mai cool.
QUOTE
Eu doar nu am citit cu atentie intrebarea care a fost pusa, fiindca nu ma intereseaza astfel de statistici

Deci tu n-ai citit cu atentie intrebarea, dar eu sunt de vina cumva pentru asta... Nu te intereseaza statisticile, dar le comentezi... Daca nu te intereseaza, lasa-i pe altii interesati sa le comenteze. Sau ce nu te intereseaza pe tine nu trebuie sa intereseze pe nimeni?

Oricum, o sa iti aduc aminte ca nu te intereseaza statisticile si cand o sa vorbim despre majoritatea ortodoxa din Romania. smile.gif
QUOTE
ateistii anticrestini sunt oameni cumsecade care cunosc care-i binele oamenilor si cauta sa-l faca

Orice padure are si uscaturi. Si printre atei exista oameni rai, dar marea lor majoritate sunt oameni cumsecade. smile.gif
QUOTE
sustii ca este mai importanta libertatea de exprimare decat respectul fata de om respectiv grup de oameni

Nu astea au fost cuvintele mele. Am sustinut altceva, mai citeste odata mesajul respectiv... Reiau aici ca sa fie mai clar si subliniez ceea ce este important din acest punct de vedere:

Bineinteles ca, in conditiile in care legea fundamentala a statului (ma refer la constitutie) prevede printre altele interzicerea cenzurii, dreptul la libera exprimare, libertatea de constiinta, libertatea de exprimare a optiunilor religioase, sunt permise din punct de vedere legal atat exprimarea, cat si critica ideilor religioase de orice fel. Iar creatia interzisa abuziv de CNA nici macar nu era o critica, ci o gluma, o parodie. Indignarea celor care au sustinut interzicerea ei este de aceeasi natura cu indignarea celor care au protestat impotriva publicarii, in unele ziare, a caricaturilor cu profetul Mahomed...

Pe de alta parte, motivatia interzicerii este absurda: cica este o reclama "jignitoare la adresa poporului roman". Cum a aflat CNA ca jigneste poporul? Din popor fac parte si musulmani, si evrei, si atei, si hindusi, si budisti care nu cred ca s-au simtit jigniti in vreun fel. Deci puteau sa spuna, cel mult, ca jigneste majoritatea poporului. Nici asta n-ar fi fost corect, totusi, pentru ca n-au facut niciun sondaj sa afle daca toti cei declarati crestini se simt jigniti. Nu ar fi avut de ce sa se simta, deoarece in reclama nu este vorba nici despre poporul roman, nici despre cei care fac parte din acest popor si au o anume religie...

In plus, traditia romanilor este sa ia oricum peste picior "cele sfinte" - adu-ti aminte de sumedenia de povesti populare, snoave si bancuri care au ca subiect popii, sfintii ori chiar pe D-zeul (vezi in acest sens culegerea publicata de Petre Dulfu).

Pana la urma este vorba de o creatie artistica, iar artistii au dreptul ca, in operele lor, sa abordeze si teme considerate pana la un moment dat sensibile. Printre care si religia. Cui nu-i place, nu se uita.


QUOTE
Ai spus ca esti ateu, nu ca nu ai o religie

Am spus, in diverse ocazii, si una, si alta. laugh.gif
QUOTE
era vorba doar despre reperele morale care din perspectiva ateista practic nu exista

Ai spus ca nu am nicio "ideologie"; eu sunt de vina daca iti alegi gresit termenii si vrei sa spui altceva decat ceea ce spui in realitate?

Te inseli cand spui ca nu exista, din perspectiva ateista, repere morale. Doar ca au alte repere, nu zeul care porunceste nu stiu ce...
QUOTE
e clar ca va credeti dumnezei

Am spus vreodata ca eu am creat lumea si pamantul? smile.gif
Marduk
QUOTE(Rehael @ 10 Jan 2011, 07:33 PM) *
Nu. Despre abis si clica lui era vorba......Nu rade, fiindca nici nu merita alt nume. Ateistii anticrestini prin definitie sunt acei indivizi care nu doresc ca oamenii sa se iubeasca intre ei si astfel sa aiba grija si sa se protejeze unii pe altii, cu alte cuvinte sa fie prieteni. Asadar, adunatura din jurul lor nu poate fi numita decat cu un astfel de nume.

Imi e rusine ca sunt crestin, habotnici distrug tot ce e mai frumos in religia crestina.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Jan 2011, 10:37 PM) *
Cam asa se iubesc credinciosii:

ete p....

in stanga avem primul crestin pe luna urmat de buzz aldrin, al doilea crestin. daca nu stii, dupa aselenizare s-a facut slujba religioasa in modulul lunar, aldrin este catolic.

bine, daca ii intrebi pe ignorantii care produc astfel de colaje or sa spuna ca toti astronautii e atei. sau ca neil armstrong e musulman rofl.gif
abis
TT, ti-a scapat esenta mesajului lui Cucu Mucu. Nu cred ca intentionat.

El nu a spus ca doar ateii au ajuns pe luna, ci altceva: ca stiinta genereaza progres si cunoastere. Iar religia, intoleranta cu cei care gandesc altfel. Nu vei gasi, de pilda, nicio "porunca" stiintifica (sau atee) care sa ceara exterminarea "infidelilor". Pe cand carti cum ar fi biblia sau coranul abunda in asa ceva. Asta este mesajul lui Cucu Mucu, asa cum il inteleg eu.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 01:17 PM) *
El nu a spus ca doar ateii au ajuns pe luna, ci altceva: ca stiinta genereaza progres si cunoastere.

un mesaj subliminal de prostesc: stiinta se face cu oameni, fie ei atei sau credinciosi. colajul vrea sa arate stiinta vs religie ca fiind doua chestii complet opuse.

gandire tipic de ingusta- de aici si exemplul cu astronautii ( dar nu e asa , americanii nu a u ajuns niciodata pe luna, a fost doar o inscenare a crestinilor, nu?).



abis
QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 12:21 PM) *
stiinta se face cu oameni, fie ei atei sau credinciosi

Bineinteles. Exista atat oameni de stiinta atei, cat si credinciosi. In randul oamenilor de stiinta vei intalni mai multi atei (de ex. in randul celor premiati cu Nobel pentru stiinta sunt mai multi atei decat credinciosi, la fel vei intalni mai multi atei in randul celor care predau stiinte in marile universitati americane etc), insa asta nu inseamna ca nu pot face stiinta si cei credinciosi. Si unii dintre ei chiar cu realizari remarcabile.

Insa da-mi voie sa cred ca nu calitatea lor de oameni religiosi i-a impins catre cercetarea stiintifica. Nu cred ca in cazul lui Paulescu, de pilda, descoperirea insulinei are vreo legatura cu opiniile lui religioase, politice si rasiale.

QUOTE
colajul vrea sa arate stiinta vs religie ca fiind doua chestii complet opuse

Si nu sunt?

Uite ce spune stiinta, de pilda, in privinta rugaciunilor pentru bolnavi: nu functioneaza.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 01:40 PM) *
Insa da-mi voie sa cred ca nu calitatea lor de oameni religiosi i-a impins catre cercetarea stiintifica.

religia si stiinta sunt complementare si fiecare au scopul lor.

"Science and religion are not antagonists. On the contrary, they are sisters. While science tries to learn more about the creation, religion tries to better understand the Creator. While through science man tries to harness the forces of nature around him, through religion he tries to harness the force of nature within him."

"My experiences with science led me to God. They challenge science to prove the existence of God. But must we really light a candle to see the sun?"

da cu gogal sa vezi cine a spus asta ( acelasi care a fost cel care a pus pe americani pe luna).
abis
QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 12:55 PM) *
"While science tries to learn more about the creation"

Deh, nimeni nu este mai presus de greseala... Nici chiar cel care zici tu ca i-a pus pe americani pe luna.

Imi scapa cand a spus stiinta ca vorbim despre "creatie".

Stephen Hawking spunea ca nu dumnezeu a creat Universul, ci legile fizicii. De ce ar trebui sa accept ideea ca Universul este creat altcumva?
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 02:21 PM) *
Nici chiar cel care zici tu ca i-a pus pe americani pe luna.

un mare om de stiinta si inginer desavarsit.

bine ca s-au gasit rrromani sa il contrazica , din tara cu cele mai multe diplome luate pe neve rofl.gif
abis
Comiti un banal Appeal to authority - cu alte cuvinte, o eroare logica elementara.

Hawking este roman? Nu stiam. smile.gif

Nu conteaza cine a spus un anume lucru, ci cu ce argumente il sustine. Care sunt argumentele in favoarea ipotezei "creatie", in afara de "asa a spus X"? In rest, nationalitatea persoanei, realizarile sale anterioare sau orice alte detalii sunt complet nerelevante. Important este ce argumente sustin o idee, nu cine sustine o anume idee. Iar argumentele in favoarea creatiei divine lipsesc cu desavarsire.

Uite, sa te ajut putin. Da un clic aici. Vei gasi o lista (nu exhaustiva, dar consistenta) cu erorile logice pe care ar fi bine sa le eviti atunci cand sustii o anume idee. Clic pe fiecare in parte pentru mai multe detalii...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 02:57 PM) *
Comiti un banal Appeal to authority - cu alte cuvinte, o eroare logica elementara.

bineinteles ca il comit si cu mine comite acest act banal o gramada de lume. o groaznica eroare in a alege intre parerea unui un om de stiinta versus un forumist roman din rrromania ---adica tara cu cele mai multe diplome falsificate sau in regula ( spiru haret de ex.).

o lume plina de "prejudecati religioase" rolleyes.gif

abis
QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 02:16 PM) *
bineinteles ca il comit si cu mine comite acest act banal o gramada de lume

Alta eroare logica: argumentum ad populum

QUOTE
o groaznica eroare in a alege intre parerea unui un om de stiinta

Repeti eroarea de mai sus (Appeal to authority). Parerea cuiva, indiferent ce diplome are, nu valoreaza nimic daca nu este sustinuta de argumente. Deci, care sunt argumentele care sustin respectiva opinie?

QUOTE
versus un forumist roman din rrromania ---adica tara cu cele mai multe diplome falsificate sau in regula ( spiru haret de ex.)

Aici faci mai multe erori logice decat permite legea. smile.gif
Repet: Hawking nu este un "forumist roman". Deci unei pareri ti-am contrapus o alta parere de la un om de stiinta comparabil ca anvergura. Hai sa discutam ce argumente sustin parerea fiecaruia, esti in stare?

Comiti si un Ad Hominem: ideile pe care le sustin nu sunt eronate pentru ca ai argumente mai bune, ci pentru ca sunt roman (?). De parca tu ai fi chinez... smile.gif

De asemenea, comiti si Association fallacy.
QUOTE
o lume plina de prejudecati religioase

Asta este lumea in care traim, alta mai buna nu avem.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 03:42 PM) *
Repet: Hawking nu este un "forumist roman". Deci unei pareri ti-am contrapus o alta parere de la un om de stiinta comparabil ca anvergura. Hai sa discutam ce argumente sustin parerea fiecaruia, esti in stare?

nu de parerea lui hawking ma leg, nu ma simt atat de narcisist sa ma contrapun unui mare om de stiinta ci fraza mult prea "modesta"

"Deh, nimeni nu este mai presus de greseala... Nici chiar cel care zici tu ca i-a pus pe americani pe luna."

a unui judecator modest, dintr-o tara modesta, cu un sistem de educatie genial si care nu a contribuit cu nimic in punerea omului pe luna. ba da, a contribuit cu ceva negativ, nu spui ce biggrin.gif
abis
Fraza nu-mi apartine, e din biblie. Acolo scrie chestia asta cu "nimeni nu e mai presus de greseala".
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 04:36 PM) *
a unui judecator modest, dintr-o tara modesta, cu un sistem de educatie genial si care nu a contribuit cu nimic in punerea omului pe luna. ba da, a contribuit cu ceva negativ, nu spui ce

moncher daca e vorba de tara, de spatiul geografic, numit Romania, mai documenteaza-te.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2011, 06:00 PM) *
moncher daca e vorba de tara, de spatiul geografic, numit Romania, mai documenteaza-te.

confirm spatiul de aceea am si spus ca spatiul asta a contribuit negativ printr-o emigrare a celui care avea sa devina mentorul omului de stiinta pomenit.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 05:52 PM) *
Fraza nu-mi apartine, e din biblie. Acolo scrie chestia asta cu "nimeni nu e mai presus de greseala".

mda sigur si scrie in Biblie si partea asta din fraza " Nici chiar cel care zici tu ca i-a pus pe americani pe luna."

dar de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere (zicala populara) sorry.gif
abis
Acolo scrie ca nimeni. Deci se subintelege ca si respectivul...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 06:21 PM) *
Deci se subintelege ca si respectivul...

subintelegerea e limitata si ea, depinde de cine o rosteste.

nu ma intereseaza teoriile matale despre religie ci doar am intervenit pe prostia aia de colaj. thumb_yello.gif
March
QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2011, 07:00 PM) *
moncher daca e vorba de tara, de spatiul geografic, numit Romania, mai documenteaza-te.

Ti se sparge cheptul di atata patriotism ! laugh.gif Documentarea e pe viu ! hh.gif
March
Interesanta opinia unui fost ateu :

Ca fost ateu, va pot spune ca ,probabil, lucrul care il scoate din sarite cel mai mult pe un ateu este atunci cand ii zici verde in fata ca ateismul este de fapt o religie ! Pentru un motiv foarte simplu : Ateul nu poate proba ca nu exista Dumnezeu. El credea asta !

Autoarea mai zice : Agnosticii sunt mult mai onesti in sustinerile lor : Nu stim daca Dumnezeu exista sau nu. Crestinul nu-i poate proba existenta, iar noi nu-i putem proba inexistenta .

Pe cand ateii pretind ca Dumnezeu nu exista. Si atata .
Adica ei cred ca nu exista !

n.b. sublinierile imi apartin.
abis
QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 06:55 PM) *
Ca fost ateu, va pot spune ca ,probabil, lucrul care il scoate din sarite cel mai mult pe un ateu este atunci cand ii zici verde in fata ca ateismul este de fapt o religie

Probabil ca se inseala. smile.gif

Am vorbit de zeci de ori despre asta: ateismul nu este o religie, este lipsa religiei. Sa spui ca ateismul este o religie este ca si cum ai spune despre chelie ca este o culoare de par. laugh.gif
QUOTE
Pentru un motiv foarte simplu : Ateul nu poate proba ca nu exista Dumnezeu. El credea asta !

Evident ca nimeni nu poate proba asta. Insa persoana se inseala: ateii nu cred asta. Ateii, in general, nu cred despre D-zeu nici ca exista, nici ca nu exista. Acelasi lucru este valabil si pentru Allah, Krishna, Zeus, Thor samd.
QUOTE
Agnosticii sunt mult mai onesti in sustinerile lor : Nu stim daca Dumnezeu exista sau nu

Sorry, dar autoarea nu stie ce inseamna agnosticism.

Detalii aici

La cat de putine stie despre fenomen, nu ma mir ca a renuntat la ateism. rofl.gif
Rovaniemi
QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 06:55 PM) *
Interesanta opinia unui fost ateu :
Pentru un motiv foarte simplu : Ateul nu poate proba ca nu exista Dumnezeu. El credea asta !


Este stupid să ceri cuiva să demonstreze inexistența unui lucru.

Cine poate oare proba inexistența lui Alien (chestia aia extraterestră și băloasă, din filmele omonime)? Sau a lui Predator? Sau a cavalerilor Jedi (da, există, sau exista, și o religie īn acest sens, prin Australia pe undeva)? Numai pentru faptul că nimeni n-a reușit să demonstreze inexistența acestor entități, asta nu duce automat la concluzia că astfel de entități există. Exact la fel stă treaba și cu dumnezeu (din creștinism, mahomedanism sau din orice altă religie).

Cei ce pretind că X există sīnt cei responsabili să aducă probe īn acest sens. Ceea ce nu s-a īntīmplat pīnă acum, nici pentru Alien, nici pentru Predator, nici pentru dumnezeu.
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 11 Jan 2011, 08:26 PM) *
Cine poate oare proba inexistența lui Alien (chestia aia extraterestră și băloasă, din filmele omonime)? S

oricine pune mana pe papusa aia si ii arata mecanismele.

Rehael
QUOTE(abis @ 11 Jan 2011, 10:49 AM) *
1.Nu-mi aduc aminte nici sa fi spus acest lucru...

Pur si simplu nu m-am pronuntat in aceasta chestiune. Nu stiu daca este cool sau nu. Nu am termen de comparatie, deoarece n-am fost niciodata credincios, prin urmare nu am de unde sa stiu cum este mai cool.

2.Deci tu n-ai citit cu atentie intrebarea, dar eu sunt de vina cumva pentru asta... Nu te intereseaza statisticile, dar le comentezi... Daca nu te intereseaza, lasa-i pe altii interesati sa le comenteze. Sau ce nu te intereseaza pe tine nu trebuie sa intereseze pe nimeni?

3.Orice padure are si uscaturi. Si printre atei exista oameni rai, dar marea lor majoritate sunt oameni cumsecade. smile.gif

4.Nu astea au fost cuvintele mele.

5.Am spus vreodata ca eu am creat lumea si pamantul?


1.Bai ai spus, mincinosule, ca esti capabil sa fii bun fara Dumnezeu; dar n-ai reusit sa arati decat ca poti sa fii din ce in ce mai mincinos si mai meschin. ohyeah.gif Din totdeauna n-ai dorit pe forumul asta decat sa arati ca religia este cel mai mare rau din lume; exista declaratii vechi ale tale in care chiar asa te exprimai. Daca religia este cel mai mare rau, nu ramane decat ca prin excludere ateismul tau sa ramana ala bun. dry.gif

2.Te faci vinovat de faptul ca fiecare postare a ta cuprinde in permanenta minciuni si rautati, care, deh, poate ca nu le poate percepe toata lumea... din varii motive, si nu in ultimul rand fiindca folosesti multa miere devil.gif care sa cosmetizeze otravurile pe care le emani.

3. Daca sunt toti ca tine, m-am lamurit... ohyeah.gif ar insemna ca padurea aia e toata uscata...

4. N-au fost dar la concluzia asta se ajungea, clar. Cam tarziu sa iti mai scoti camasa dupa ce ai acceptat meciul propus... ohyeah.gif

5. Nici eu nu am scris dumnezeu cu d mare. devil.gif
Rehael
QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 06:55 PM) *
Pe cand ateii pretind ca Dumnezeu nu exista. Si atata .[/i] Adica ei cred ca nu exista !



Pai normal ca ateistii is foarte mari credinciosi. Si tocmai fiiindca ei cred ca nu exista Dumnezeu de aceea apeleaza invariabil la minciuni ca sa se justifice... ohyeah.gif
Rehael
QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2011, 12:00 PM) *
Imi e rusine ca sunt crestin,


Daca te consoleaza cu ceva, cred ca si crestinilor s-ar putea sa le fie rusine cu tine... cool.gif



QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 12:06 PM) *
ete p....

in stanga avem primul crestin pe luna urmat de buzz aldrin, al doilea crestin. daca nu stii, dupa aselenizare s-a facut slujba religioasa in modulul lunar, aldrin este catolic.

bine, daca ii intrebi pe ignorantii care produc astfel de colaje or sa spuna ca toti astronautii e atei. sau ca neil armstrong e musulman rofl.gif


Iti multumesc turbo_trabant pentru interventie. Practic simt ca mi-ai daruit din timpul si din energia ta. thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 11 Jan 2011, 12:21 PM) *
stiinta se face cu oameni


In sfarsit!!! In puii mei, incepeam sa va cred retardati! Totul se face cu oameni, nu cu prieteni imaginari numiti Dumnezeu, Isus, Allah &co ! Trezirea, baieti! Dumnezeu a murit de mult, a inceput sa puta!
March
QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2011, 02:00 PM) *
Imi e rusine ca sunt crestin,

Treci la islamisti . Vor fi bucurosi sa te aiba .
March
QUOTE(Rehael @ 11 Jan 2011, 09:59 PM) *
fiindca folosesti multa miere devil.gif care sa cosmetizeze otravurile pe care le emani.

Aferim ! thumb_yello.gif
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Jan 2011, 10:35 PM) *
In sfarsit!!! In puii mei, incepeam sa va cred retardati! Totul se face cu oameni, nu cu prieteni imaginari numiti Dumnezeu, Isus, Allah &co ! Trezirea, baieti! Dumnezeu a murit de mult, a inceput sa puta!

Niet ! Pentru unii n-a murit si nu pute. E in Piata Rosie devil.gif Si i se inchina multi. hh.gif
Marduk
QUOTE(Rehael @ 11 Jan 2011, 08:18 PM) *
Daca te consoleaza cu ceva, cred ca si crestinilor s-ar putea sa le fie rusine cu tine...

Tot e ceva faptul ca nu ai fost atat de sigura pe afirmatia ta, multumesc.

QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 09:38 PM) *
Treci la islamisti . Vor fi bucurosi sa te aiba .

Crestini, islamisti, budisti, hidusi, atei, etc. ce conteaza cata vreme ne dam doar cu parerea, 1000 de idei, 1000 de adevaruri si nici unul satisfacator, edificator, asta este tragedia acestei lumii.
Rehael
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Jan 2011, 08:35 PM) *
In sfarsit!!! In puii mei, incepeam sa va cred retardati! Totul se face cu oameni, nu cu prieteni imaginari numiti Dumnezeu, Isus, Allah &co ! Trezirea, baieti! Dumnezeu a murit de mult, a inceput sa puta!


De parca ar interesa pe cineva parerea ta acuma dupa ce ai picat la toate testele. In fine...


QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 09:38 PM) *
Treci la islamisti . Vor fi bucurosi sa te aiba .


Nu cred ca respectivii s-ar bucura de el fiindca nu prea da dovada de caracter... Dar la atei are cele mai mari sanse, zic eu.
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Jan 2011, 10:35 PM) *
In sfarsit!!! In puii mei, incepeam sa va cred retardati! Totul se face cu oameni, nu cu prieteni imaginari numiti Dumnezeu, Isus, Allah &co ! Trezirea, baieti! Dumnezeu a murit de mult, a inceput sa puta!


Dupa atatia ani nu pot sa constat decat ca tot dobitoc ai ramas, liber mugetator la adresa Divinitatii. Sper sa mai ai o sansa, pana mori.
abureala
QUOTE(March @ 11 Jan 2011, 11:46 PM) *
Niet ! Pentru unii n-a murit si nu pute. E in Piata Rosie devil.gif Si i se inchina multi. hh.gif


Marsh,

ia spune-ne si noua dupa atiatia ani pe forum, in care te-ai umplut de intelepciune, si ca un bun crestin ortodox, cum te declari, unde se afla Dumnezeu, exceptand vechile tale nostalgii? Ca vad ca te pricepi la teologie...
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Jan 2011, 10:08 PM) *
Are clica? rofl.gif



Interesant... Ruperea si blasfemierea crucii cica este un gest ateist, nu satanic... Si marmota impacheta ciocolata in staniol. Ce baieti buni demonii astia...Se muncesc sa iti explice fiindca nu intelegi... O fac din dragoste...
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Jan 2011, 09:35 PM) *
In puii mei, incepeam sa va cred retardati!

nu ma indoiesc de credinta ta ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.