Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
mothman
Sam Harris - Misconceptions About Atheism
bdl
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2011, 03:20 PM) *
Vorbesti aiurea... Iti repet inca o data ca nu stii si n-ai inteles nimic, adica, ce spui tu acolo sunt aberatii si nu au nicio treaba cu realitatea.

Daca aduci si argumente care sa sustina aceste declaratii, te cred....
Care realiatate? Realitatea e una singura.... ca tu vrei sa o interpretezi in alt fel, e treaba da, dar ajungem la ce am spus inainte ...adu argumente .
Apropo, tari cu un procent ridicat de atei au un nivel de trai f ridicat.....coincidenta, nu-i asa?
abis
Un articol aproape foarte bun, spre surprinderea mea, in presa romaneasca:

România, locul minunilor: cum explică localnicii şi oamenii de ştiinţă miracolele

Semne de la Dumnezeu, fenomene inexplicabile sau simple iluzii optice - România este un loc al minunilor. Felul în care sunt acestea percepute depinde de fiecare persoană în parte. Pe de o parte, oamenii de ştiinţă au demontat aşa-zisele minuni care au generat adevărate pelerinaje, iar pe de alta preoţii spun că miracolele îi ajută pe oameni să-şi păstreze credinţa.
abis
QUOTE(Rehael @ 24 Jun 2011, 11:37 AM) *
orice om destept si cu capul pe umeri si-ar fi dat seama ca intentia mea nu a fost sa te acuz de o generalizare, ci de emiterea unei ipoteze improbabile, nefiind logica ci doar schizoido-imaginara; in imaginatia ta cel care se spovedeste punand mai presus "pacatul" tainuirii intentiei decat orice pacat real

Atunci cand spui "cei care merg la spovedanie planuiesc mai intai crime inainte de a merge acolo" eu inteleg ca toti; altfel ai fi formulat "unii dintre cei care merg la spovedanie planuiesc mai intai crime inainte de a merge acolo", lucru care este mult mai greu de combatut.

Dar, ma rog, sa trecem peste... Oricum, in raspunsul tau ai spus ca in imaginatia mea "cel care se spovedeste..." nu stiu ce face, ceea ce iarasi este o generalizare; exista cazuri si cazuri, nu pot spune ca toti cei care se spovedesc fac una ori alta. Nu-i cunosc pe toti personal....

Dar, cum ziceam, sa trecem peste asta. Te-as ruga, daca nu-ti este cu suparare, sa imi spui daca tu respecti cele zece porunci. Daca nu, iti multumesc pentru raspuns si am incheiat discutia pe tema asta.

Daca le respecti (sunt curios de ce ai face-o, deoarece sunt obligati sa le respecte doar barbatii evrei), te voi intreba daca o respecti si pe a patra (cea care vorbeste despre ziua de odihna). Citez:

Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

Daca spui nu, evident, cu multumirile mele, incheiem discutia. Daca spui ca da, o respecti, te-as intreba daca duminica speli vase. Si te-as mai intreba daca, in opinia ta, cei care transmit slujba de duminica la TV Trinitas pacatuiesc, din moment ce lucreaza in aceasta zi.

In orice varianta de raspuns, iti multumesc pentru timp, pentru rabdare si, de ce nu, pentru amabilitate. smile.gif
abis
Ups Daniel (am vrut sa zic Ips dar nu mi-a iesit) loveste din nou. Cu bata in balta. Zice el:

'' Dumnezeu nu trimite niciodată omului încercări mai mari decât le poate duce împreună cu Hristos, nu singur. Dificultăţile sunt în primul rând secularizarea, în al doilea rând sărăcia, în al treilea rând migraţia, diminuarea comunităţilor noastre din ţară. ”

Danut considera deci ca principala problema a Romaniei este ceva ce pur si simplu nu exista in tara asta.

Saracia? Pe locul 2. Prima cerinta este lupta impotriva secularismului, realizata prin saturarea discursului public cu crestinisme, ridicarea de biserici de sute de milioane de euro, spalare pe creier in scoli si mintirea sistematica a publicului. Aleluia...!

Hai sa vedem cum se facea pacatoasa asta de secularizare acum cateva zile, de "ziua drapelului":


Oradea: „Ceremonia a debutat cu slujba de sfintire a Drapelului National la Biserica cu Luna, dupa care au fost intampinate oficialitatile oradene. Au avut loc apoi prezentarea onorului, salutul drapelului de lupta si ocuparea locului in dispozitiv.”

Brăila: „De Ziua Drapelului Naţional, a fost sfinţit şi apoi înălţat pe catarg, în cadrul unui ceremonial solemn, Drapelul României.”

Zalău: „Drapelul naţional a fost sfinţit de un preot militar şi sărutat de către oficilităţi, după care a fost arborat pe catarg.”

Galați: „IPS Casian Crăciun, arhiepiscopul Dunării de Jos, a sfinţit Drapelul, la slujba religioasă participând prefectul judeţului Galaţi, Cosmin Păun, preşedintele Consiliului Judeţului, Eugen Chebac, consilieri locali şi judeţeni, reprezentanţi ai Armatei, Poliţiei şi Jandarmeriei, precum şi oameni simpli.”

Cluj-Napoca: „Înainte de arborare, drapelul României a fost binecuvântat de mitropolitul Clujului, Înaltpreasfinţitul Andrei, după care steagul naţional a fost sărutat de reprezentanţii administraţiei judeţene şi locale”

Arad: „Duminică, începând cu ora 8.15, sunt programate: sfinţirea drapelului la Catedrala „Sfânta Treime” şi transportarea drapelului sfinţit la locul de desfăşurare a evenimentelor.”

Botoșani: „Se va oficia o slujbă religioasă, un drapel sfinţit va fi înălţat iar momentul festiv se va încheia cu o paradă militară.”

Craiova: „După ce a fost sfinţit la Biserica Sf. Treime, Drapelul a fost adus...”


Si la fel și la Drobeta-Turnu Severin, Constanța, Târgu Jiu, Satu-Mare, Ploiești, Alba Iulia, și, probabil, în multe alte orașe .


Secularizare pe dracu'! Ups Danut ori habar n-are ce spune, ori minte. Dar minciuna este permisa, mai ales Ups-ilor, atunci cand este de folos "celor sfinte":

Romani 3:7. Căci dacă adevărul lui Dumnezeu, prin minciuna mea, a prisosit spre slava Lui, pentru ce dar mai sunt şi eu judecat ca păcătos?
Felina
smile.gif
abis u made my day
Marduk
QUOTE(abis @ 1 Jul 2011, 01:38 PM) *
....Dificultăţile sunt în primul rând secularizarea....Secularizare pe dracu'! Ups Danut ori habar n-are ce spune, ori minte.

Eu zic ca stie exact ce vrea sa spuna, problema nu este doar a BOR, mai sunt si altii care nu sunt multumiti de secularizare.
Rovaniemi
Ce secularizare?!? rolleyes.gif a greşit omul, voia să spună sexualizare laugh.gif
abis
O proasta (ca nu-i pot spune altfel tutei) a crezut, probabil, ca unul dintre bancurile care circula pe net este intamplare reala (*).

Asa ca in loc sa invete pentru Bac, a preferat sa se roage. Rezultatul: a luat note surprizator de mari: 5,55 la limba romana; 3,40 la matematica; 2,55 la biologie.

Acum s-a prins ca s-a rugat degeaba si, daca in loc sa piarda vremea cu acatiste pune mana pe carte in mod serios, mai are o sansa la toamna. Asta, daca nu cumva i se admite contestatia si examinatorii vor decide ca e pacat ca biserica sa o piarda de clienta - am vrut sa zic "enoriasa".

Gina Dumitrache, eleva de la Colegiul Tehnic „I. C. Ştefănescu" care înainte de probele examenului maturităţii citea din Acatistul Naşterii Maicii Domnului, a „picat" Bacalureatul. Tânăra, supărată pe divinitate, depunea astăzi contestaţii la secretariatul şcolii.

Fericiti cei saraci cu duhul! smile.gif

stirea, aici

Nu e nici un motiv de uimire; conform programei in vigoare, un absolvent tipic de gimnaziu a studiat in cei 8 ani de scoala:

- 140 ore de Chimie
- 210 ore de Fizica
- 210 – 280 ore de Biologie
- 280 ore de Religie



----------------------
(*)

Dumnezeu il trimite pe Sf. Petru sa vada ce fac studentii de la diferite facultati inainte de examen. Se intoarce Sf. Petru si da raportul:
-Studentii de la Medicina invata pe rupte
-Studentii de la ASE invata pe rupte
-Studentii de la politehnica dau petreceri, beau si se distreaza...

Dupa o vreme, Dumnezeu iar il trimite pe Sf. Petru pt acelasi lucru... Vine Sf. Petru si ii zice:
-Studentii de la Medicina nu stiu altceva decat sa invete..
-Aia de la ase la fel
-Aia de la politehnica petrec de zor...

In sesiune iar il trimite Dumnezeu pe Petru sa verifice.
-Studentii de la Medicina stau nopti intregi ca sa invete
-Aia de la ASE la fel
-Aia de la politehnica se roaga.
Dumnezeu: -BUN! P-astia ii trecem!
gigip
QUOTE(abis @ 6 Jul 2011, 02:03 PM) *
O proasta (ca nu-i pot spune altfel tutei) a crezut, probabil, ca unul dintre bancurile care circula pe net este intamplare reala (*).

Asa ca in loc sa invete pentru Bac, a preferat sa se roage. Rezultatul: a luat note surprizator de mari: 5,55 la limba romana; 3,40 la matematica; 2,55 la biologie.

Acum s-a prins ca s-a rugat degeaba si, daca in loc sa piarda vremea cu acatiste pune mana pe carte in mod serios, mai are o sansa la toamna. Asta, daca nu cumva i se admite contestatia si examinatorii vor decide ca e pacat ca biserica sa o piarda de clienta - am vrut sa zic "enoriasa".

Gina Dumitrache, eleva de la Colegiul Tehnic „I. C. Ştefănescu" care înainte de probele examenului maturităţii citea din Acatistul Naşterii Maicii Domnului, a „picat" Bacalureatul. Tânăra, supărată pe divinitate, depunea astăzi contestaţii la secretariatul şcolii.

Fericiti cei saraci cu duhul! smile.gif

stirea, aici

Nu e nici un motiv de uimire; conform programei in vigoare, un absolvent tipic de gimnaziu a studiat in cei 8 ani de scoala:

- 140 ore de Chimie
- 210 ore de Fizica
- 210 – 280 ore de Biologie
- 280 ore de Religie
----------------------
(*)

Dumnezeu il trimite pe Sf. Petru sa vada ce fac studentii de la diferite facultati inainte de examen. Se intoarce Sf. Petru si da raportul:
-Studentii de la Medicina invata pe rupte
-Studentii de la ASE invata pe rupte
-Studentii de la politehnica dau petreceri, beau si se distreaza...

Dupa o vreme, Dumnezeu iar il trimite pe Sf. Petru pt acelasi lucru... Vine Sf. Petru si ii zice:
-Studentii de la Medicina nu stiu altceva decat sa invete..
-Aia de la ase la fel
-Aia de la politehnica petrec de zor...

In sesiune iar il trimite Dumnezeu pe Petru sa verifice.
-Studentii de la Medicina stau nopti intregi ca sa invete
-Aia de la ASE la fel
-Aia de la politehnica se roaga.
Dumnezeu: -BUN! P-astia ii trecem!

Abis,gluma e buna dar morala e rea! Sunt crestin ortodox,parintii si fratii dar si eu purtam nume de sfinti dar invatatura desprinsa din gluma ca si multe altele nu ajuta cu nimic, ba dimpotriva! Cred ca peste 80% dintre liceenii nostri evlaviosi au pregatit bacalaureatul precum studentii de la politehnica! Rezultatele vorbesc de la sine! Morala glumei,aplicata in viata,ar fi ca sportivii de performanta nu trebuie sa se antreneze ci sa se roage tot timpul la doamne-doamne! Cei care vor sa devina ceva in viata nu trebuie decat sa se roage si vor fi ajutati numai pentru ca sunt evlaviosi.
gigip
bdl
La atitea ore de religie ar trebui sa se introduca si la bac...doamne ce glume de rahat fac la ora asta.In loc sa aloce orele alea pt materii de baza le irosesc pe religie....si pe urma se pling ca ies idioti de pe bancile scolilor....Da vorba unui clasic, sa avem si noi falitii nostri.
abis
Maaaaare minune, maaare....!

Cine spune ca preotii (mai ales aia cu rand de arhiepiscop) nu pot face minuni? Pot face: chiar daca nu pot inca sa faca sa dispara un dosar penal care-i priveste (ci pot doar sa obtina amanari si tergiversari pana la o eventuala prescriptie probabil), pot sa faca altele si mai mari: pot sa ghiceasca viitorul. Si nu oricum: Arhiepiscopul Teodosie Tomitanul a inaintat judecatorilor o decizie semnată de el care apare inregistrată pe 30 august 2007, dar care se refera la o hotarare stabilita intr-o sedinţă ce a avut loc o zi mai tarziu. Mai precis, Arhiepiscopul scrie că a luat decizia opririi activităţii parohiei ca rezultat al şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial Tomis ce a avut loc abia pe 31 august 2007.

Deci prea-inaltul a avut o clarviziune si a aflat ce se va hotari in sedinta de a doua zi!

Ca sa inchidem gura scepticilor si a pacatosilor de atei care isi baga nasul in cele sfinte, chiar daca sunt ilegale, din actele de la dosar reiese ca decizia din august 2007 invoca o hotarare de guvern care a fost emisa abia în ianuarie 2008! Deci asta da premonitie! Nici lui Isus nu i-ar fi iesit asa de bine...

detalii aici

Cum ziceam: maaaaare minune, maaare....! Minune mare, neamule...!

rofl.gif
gigip
QUOTE(abis @ 7 Jul 2011, 01:07 PM) *
Maaaaare minune, maaare....!

Si nu oricum: Arhiepiscopul Teodosie Tomitanul a inaintat judecatorilor o decizie semnată de el care apare inregistrată pe 30 august 2007, dar care se refera la o hotarare stabilita intr-o sedinţă ce a avut loc o zi mai tarziu. Mai precis, Arhiepiscopul scrie că a luat decizia opririi activităţii parohiei ca rezultat al şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial Tomis ce a avut loc abia pe 31 august 2007.


rofl.gif

Arhiepiscopul Teodosie Tomitanul este cunoscut printre jamdarmi si politisti,ca fiind un zgarcit ! La toate parangheliile la care participa,festivitati,inmormantari,comemorari ,cere telefoanele mobile al celor de langa el.sub pretextul ca pe al sau l-a uitat acasa si face convorbiri lungi si fara numar!
gigip
abis
Gigip,
Sa vezi si continuarea - teribil de savuroasa! Biroul de presa reactioneaza punandu-i cu botul pe labe pe nemernicii care indraznesc sa puna la indoiala integritatea lui Teodosie asta, citeste articolul asta, care se vrea cica o replica:

- "O Instituţie precum Arhiepiscopia Tomisului nu poate minţi sau dezinforma şi că mai presus de orice este pus interesul pentru mîntuirea credincioşilor şi nu bunăstarea preoţilor" - rolleyes.gif rofl.gif

- "Nu se pot amesteca legile sacre cu legile laice. Legile speciale care guvernează BOR, cult recunoscut la noi, au prioritate faţă de restul legislaţiei" - Nu conteaza ce spune Constituţia, că nimeni nu e mai presus de lege

- "Nu există corupţie la nivel înalt în Biserica Ortodoxă Română decît în vederile bolnave ale celor care judecă după ei înşişi" - La fel cum nici în Biserica Catolică nu există pedofilie...

- "Biserica este autonomă şi are monopol asupra producerii şi vînzării lumînărilor, veşmintelor bisericeşti, obiectelor de cult etc. Orice firmă care încalcă această lege aduce atingere veniturilor posibile ale Bisericii" - Si biserica atunci cand vinde lumanari aduce atingere veniturilor posibile ale altor comercianti de lumanari... Ei, si?!

Si cateva citate din comunicatul Arhiepiscopiei:

- "Toate actele citate în articol sunt acte interne, bisericeşti, iar Biserica este autonomă faţă de Stat. De altfel, cuvântul arhiereului primează în Biserică, astfel că nici nu mai este nevoie de prea multă birocraţie." - Ce contează că arhiereul e şi el om si are slabiciunile lui omenesti sau pur şi simplu nu-i pasa decat de buzunarul lui...

- "Pentru Judecătoria Medgidia, care a solicitat lămuriri privind Protoieria Băneasa, o comunicare în acest sens trimisă de Arhiepiscopia Tomisului ar fi fost de ajuns, deoarece temeiurile interne prin care s-au luat hotărârile respective nu interesează pe nimeni, Biserica fiind autonomă. Faptul că s-au trimis mai multe acte scrise în acest sens a fost un act de bunăvoinţă în plus" - Sa spuna saru'mana judecătorul ca s-au milostivit de el incoruptibilii de la Tomis! ohyeah.gif

- "Oricum, este vorba de acte bisericeşti, interne, iar modul cum se face sau nu se face înregistrarea actelor interne este un atribut doar al instituţiei respective." - Nu e, domnule, treaba voastra ca noi incalcăm legea. Daca vrem, va calcam si pe voi, ca suntem autonomi.

- Şi aserţiunea că nu atacăm Instituţia bisericească, ci doar pe anumiţi reprezentanţi din conducerea ei este o aberaţie. - Deci nu poti spune nimic despre vreun preot spagar, ca ataci biserica.

- "de la Sfinţii Părinţi se ştie că: Acolo unde este episcopul, acolo este şi Biserica. Deci, episcopul nu este doar un reprezentant al Bisericii, ci el este însăşi Biserica" - Statul sunt eu, spunea Ludovic al XIV-lea. Biserica sunt eu, spune Teodosie.
bdl
Acolo unde este episcopul, acolo este şi Biserica.
rofl.gif
Asta e totala.......daca episcopul e la buda, acolo e si biserica.... rofl.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 11 Jul 2011, 03:24 PM) *
- "Toate actele citate în articol sunt acte interne, bisericeşti, iar Biserica este autonomă faţă de Stat. De altfel, cuvântul arhiereului primează în Biserică, astfel că nici nu mai este nevoie de prea multă birocraţie." - Ce contează că arhiereul e şi el om si are slabiciunile lui omenesti sau pur şi simplu nu-i pasa decat de buzunarul lui...

- "Pentru Judecătoria Medgidia, care a solicitat lămuriri privind Protoieria Băneasa, o comunicare în acest sens trimisă de Arhiepiscopia Tomisului ar fi fost de ajuns, deoarece temeiurile interne prin care s-au luat hotărârile respective nu interesează pe nimeni, Biserica fiind autonomă. Faptul că s-au trimis mai multe acte scrise în acest sens a fost un act de bunăvoinţă în plus" - Sa spuna saru'mana judecătorul ca s-au milostivit de el incoruptibilii de la Tomis! ohyeah.gif

- "Oricum, este vorba de acte bisericeşti, interne, iar modul cum se face sau nu se face înregistrarea actelor interne este un atribut doar al instituţiei respective." - Nu e, domnule, treaba voastra ca noi incalcăm legea. Daca vrem, va calcam si pe voi, ca suntem autonomi.

- Şi aserţiunea că nu atacăm Instituţia bisericească, ci doar pe anumiţi reprezentanţi din conducerea ei este o aberaţie. - Deci nu poti spune nimic despre vreun preot spagar, ca ataci biserica.


Asta e o nesimtire ce nu am vazut nici la politicieni! blink.gif

Adica, in traducerea libera, "facem pipi mwah1.gif pe legile voastre de doi lei si pe justitia voastra de cacao, Noi suntem ai mai tari si daca mai comentati ba hahalerelor va trosnim la sfantul mir de va sar mucii pe pereti.Asa sa ne ajute Dumnezeu."
Erwin
Să nu vorbim cu păcat, dragii mei! BOR e o putere în stat, nu-i aşa?
abis
Agentiile de stiri anunta ca:

Fostul premier ceh Milos Zeman este anchetat dupa ce a spus ca Islamul este o religie agresiva, iar Coranul indeamna la eliminarea necredinciosilor

Omul nu a gresit. Islamul este intr-adevar o religie agresiva, asa cum sunt toate religiile abrahamice (adica religiile monoteiste inspirate din superstitiile pastorilor de capre din Orientul Mijlociu de-acum cateva mii de ani). Coranul are intr-adevar versete care indeamna la eliminarea necredinciosilor, asa cum au toate textele considerate "sfinte" in cele trei religii pomenite.

Si daca se intampla in Cehia ca un om sa fie anchetat ca spune adevarul (bine, l-a spus doar partial, s-a referit doar la islam, nu si la "concurenta" cu nimic mai breaza), e grav...
Cucu Mucu
QUOTE(Erwin @ 12 Jul 2011, 12:01 AM) *
Să nu vorbim cu păcat, dragii mei! BOR e o putere în stat, nu-i aşa?


Bage Erwin, esti in eroare. Dupa cum decara preainaltii preacuratii , BOR e stat in stat.
March
QUOTE(abis @ 12 Jul 2011, 04:16 PM) *
Coranul are intr-adevar versete care indeamna la eliminarea necredinciosilor, asa cum au toate textele considerate "sfinte" in cele trei religii pomenite.

Unde scrie in Biblie ca necredinciosii trebuie eliminati asa cum mentioneaza Coranul in mod expres ? unsure.gif
abis
In mai multe locuri. De pilda, in Deuteronom 13:

6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.


Sursa citatului: http://www.bibliaortodoxa.ro
March
QUOTE(abis @ 13 Jul 2011, 04:00 PM) *
In mai multe locuri. De pilda, in Deuteronom 13:

Mai, nu-mi da exemple din biblia evreilor ! Pe mine ca crestin ma intereseaza Noul Testament. Unde zice acolo ca Iisus cere eliminarea necredinciosilor ?
abis
Eu ti-am dat exemplu din biblia ortodoxa. Nu am citit "cartile sfinte" ale mozaicilor. Cand m-am uitat in biblie, acolo erau ambele "testamente". Cand am fost la biserica ultima oara, pe pereti erau desenate scene din ambele. Cred ca si preotul citea tot din ambele, dar de asta nu sunt sigur 100% pentru ca nu-i dadeam prea multa atentie. Personaje din cel vechi sunt celebrate in biserica (de ex. Ilie, si nu numai). Nu am auzit crestin care sa spuna ca el nu respecta cele zece porunci pe motiv ca sunt doar "in biblia evreilor" si ca in noul testament nu apar.

Dar daca vrei sa vorbim despre Isus, facem si asta. Poate ca n-a spus cu gura lui "omoara-l pe X", dar a spus ca "Legea veche" trebuie respectata. Si a mai spus si destule altele. Hai sa vedem cateva:

- predicile sale sunt suficient de ambigue ca sa permita o gama larga de interpretari contradictorii. De ex: "Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34, Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36; "Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu" - Luca 12:51.

- Isus conducea spre Ierusalim un grup de oameni inarmati, posibil cu antecedente violente: apostolul Simion era numit "Zelotul" (cf Wikipedia, zelotii erau membrii unei secte evreiești, cunoscută mai ales prin opoziția agresivă față de stăpânirea romană;.a avut o aripă extremistă, renumită pentru terorismul și asasinatele ei), iar alti doi apostoli erau "Fii tunetului" (Iacov si Ioan) - porecla care nu sugereaza in niciun caz niste oameni pasnici, ca dovada in Luca 9:54 sunt gata sa treaca prin foc un sat care nu-l primise pe Isus.

- Isus foloseste forta si in episodul alungarii "pacatosilor" din templu

- s-a maniat pe ucenicii care nu au stiut sa raspunda la intrebarile lui (Marcu 3:5) ori pe smochinul din care a vrut sa manance, desi nu era anotimpul smochinelor, si l-a blestemat; cu toate acestea, s-a pronuntat contra mâniei (Matei 5:22) - este deci vinovat de ipocrizie;

- desi a condamnat folosirea invectivelor ("oricine va zice fratelui sau prostule, va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice mebunule, va cadea sub pedeapsa gheenei" - Matei 5:22), a injurat si jignit diversi indivizi (de obicei, pentru simplul motiv ca nu i-au acceptat spusele), folosind cuvinte precum "nebuni", "caini" si "vipere": Marcu 7:27; Matei 12:34; 23:17; 23:33

- sanctioneaza necredinta cu pedepse exagerate, pentru cineva care se presupune ca simbolizeaza dragostea, blandetea, iertarea (sau numai cei care ii indepliensc poruncile fara cracnire fac exceptie): vezi Matei 10:13-15. Este moral sa ii pedepsesti atat de crunt pe cei care nu sunt de acord cu tine?

- modul in care o slaveaza pe femeia adulterina, in Ioan 8:1-11, este dubios
Observam in primul rand ca in acele vremuri legea condamna cu moartea prin lovire cu pietre adulterul (pedeapsa impusa tot de Dumnezeu, cu ceva vreme mai inainte). In al doilea rand, este evident ca femeia in cauza a incalcat aceasta lege. Nu este nici un dubiu, din moment ce a fost surprinsa asupra faptului. Inca ceva, respectiva femeie nu era cu nimic iesita din comun, era o femeie ca oricare alta. Nu stim nici daca era sau nu credincioasa. Biblia se refera la ea pur si simplu ca la o persoana oarecare, care a incalcat o lege. Deci, ceea ce Isus a spus cu privire la ea poate fi aplicat in toate cazurile femeilor si barbatilor care incalca legea.
Ce a spus Isus oamenilor care se pregateau sa o ucida? "Cine dintre voi este fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra In ea".

Unii interpreteaza aceste cuvinte ca o incercare a lui Isus de a salva femeia de la moarte. Problema este ca aceasta actiune pare a sugera ca nimeni nu are dreptul sa condamne pe altcineva pentru incalcarea legilor. Biblia ne spune in mod repetat ca toti suntem pacatosi (de ex. Proverbe 20:9 : Cine poate zice: „Mi-am curatit inima, sunt curat de pacatul meu?"). Deci, daca Isus spune ca doar cine este fara pacat poate fi primul care pedepseste pe cel care incalca legea, si nimeni nu este fara pacat, inseamna ca dupa Isus niciun vinovat nu poate fi pedepsit pentru nimic. Cu alte cuvinte, nici o incalcare a legii nu poate fi pedepsita asa cum legea insasi cere. Raufacatorii nu pot fi pedepsiti niciodata. Urmand rationamentul, ce rost are sa judeci pe cineva daca oricum nu ai voie sa il pedepsesti?

Calea aleasa de Isus pentru a salva femeia adulterina sugereaza astfel ca nimeni nu poate judeca si/sau condamna delicventii. In cazul in care noi insine incalcam legea, cel mai bun sfat (urmand spusele lui Isus) este sa ne abtinem de a mai face respectivele fapte, nu sa ne predam autoritatilor, sa ne marturism crimele si sa acceptam pedeapsa pe care legea o impune.

Este cat se poate de evident ca, daca urmam spusele lui Isus, ar trebui sa desfiintam intregul sistem juridic, sa le permitem infractorilor sa-si faca de cap, noi nefiind autorizati sa-i pedepsim atata vreme cat la randul nostru nu suntem fara pacat. Numai niste politisti, procurori si judecatori "fara pacat" au autorizatia de a impune legea.

Incetand sa-i mai pedepsim pe delicventi nu vom avea nicidecum o lume mai buna. Isus ii putea opri altfel pe respectivii oameni, explicandu-le de exemplu ca legea care cerea o astfel de pedeapsa pentru adulter este nedreapta si exagerata. Dar oare chiar credea el lucrul asta? Nu rezulta de nicaieri asa ceva

- nu a respectat familia: "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26; vezi si Luca 12:52-3 : "Caci de acum înainte din cinci cari vor fi într-o casa, trei vor fi desbinati împotriva a doi, si doi împotriva a trei. Tatal va fi desbinat împotriva fiului, si fiul împotriva tatalui; mama împotriva fiicei, si fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, si nora împotriva soacrei"; "Si ori si cine a lasat case, sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau nevasta, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi însutit, si va mosteni viata vesnica" - Matei 19:29; cand un discipol i-a cerut învoire ca sa-si îngroape tatal, Isus i-a zis : "Lasa mortii sa îngroape mortii" - Matei 8:22; nu a fost însurat si nu a avut copii; propriei lui mame i se adresa nepoliticos: "Femeie, ce am eu de-a face cu tine ?" - Ioan 2:4

- existau nenumarati sclavi ai împaratului si ai statului roman; templul din Ierusalem detinea sclavi (unul dintre ei si-a pierdut o ureche în timpul arestului lui Isus); toti bogatasii si aproape toata clasa mijlocie detineau sclavi. Isus nu a condamnat niciodata aceasta practica, dimpotriva: a luat aceasta stare de lucruri ca buna si si-a compus parabolele în concordanta cu ea. Dupa cum pune Isus problema, prioritatea pentru sclavi nu este sa se elibereze, ci sa câstige laudele stapânului. Mai grav, a încurajat bataile aplicate sclavilor : "Sclavul acela care a stiut voia stapânului sau si nu s-a pregatit deloc, si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri" - Luca 12:47

- a incalcat legea furand grau, impreuna cu ucenicii -Marcu 2:23

- i-a pus pe discipoli sa fure un magar si o magarita -Matei 21:1-3

- si-a mintit ucenicii: Voi duceţi-vă la sărbătoare; Eu nu merg la sărbătoarea aceasta, căci vremea Mea nu s-a împlinit încă. Acestea spunându-le, a rămas în Galileea. Dar după ce fraţii Săi s-au dus la sărbătoare, atunci S-a suit şi El, dar nu pe faţă, ci pe ascuns. (Ioan 7:8-1)

- Isus nu a zis nimic cu privire la socialism, democratie, tiranie. A spus doar sa ne platim taxele. Dar acest îndemn e compatibil cu orice tip de guvernamant. Mai mult, ce se întampla daca guvernul e diabolic ? Trebuie sa ne platim taxele fata de el în continuare?

Pot spune ca multi oameni obisnuiti au o morala mult mai inalta decat acest Isus
(informatiile de mai sus apar si pe blogul din semnatura)



PS: Doua versete din biblie:

Matei 28:18: Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer şi pe pământ
1 Ioan 5:19: Ştim că lumea întreagă zace sub puterea celui rău

Deci, conform bibliei, cine este cel rau? smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Jul 2011, 05:56 PM) *
Deci, conform bibliei, cine este cel rau? smile.gif



Omule, iti irosesti timpul degeaba. Textul de baza e "fericiti cei saraci cu duhul caci ei vor mosteni imparatia cerurilor".
March
QUOTE(abis @ 13 Jul 2011, 05:56 PM) *
Deci, conform bibliei, cine este cel rau? smile.gif

Pentru tot chinul tau de aici, gata ... vin la voi ateii. Da' imi dati si niscaiva parale ? unsure.gif
abis
Unde sa vii ca nu avem niciun sediu? Nu-ti dam bani, nici nu-ti luam. rofl.gif

Si nu e un chin, ci o placere... wink.gif

Dar de fapt ce vrei sa zici, ca acum "mergi" la ortodocsi pentru ca te platesc pentru asta? biggrin.gif

Uite, eu sunt dispus sa vin la ortodocsi, fara niciun ban, daca imi dai un singur motiv pentru a o face: un singur argument care sa nu fie eronat, care sa nu contina nicio greseala logica ori de alt fel. Atat si nimic mai mult: un singur argument.
March
QUOTE(abis @ 14 Jul 2011, 02:25 PM) *
Dar de fapt ce vrei sa zici, ca acum "mergi" la ortodocsi pentru ca te platesc pentru asta? biggrin.gif


Domnul a dat, Domnul a luat. Asa ca trebuie sa-mi platesc toare serviciile religioase : casatoria, botezul copiilor, si cand o veni vremea inmormantarea

QUOTE(abis @ 14 Jul 2011, 02:25 PM) *
Uite, eu sunt dispus sa vin la ortodocsi, fara niciun ban, daca imi dai un singur motiv pentru a o face: un singur argument care sa nu fie eronat, care sa nu contina nicio greseala logica ori de alt fel. Atat si nimic mai mult: un singur argument.

Sunt nevoit sa apelez la o zicere musulmana. Nu-i nevoie de nicio convingere. Trebuie sa faci tu pasul asta , din inima.
Dar cum tu nu poti crede fara a cerceta .... stai la atei
Cucu Mucu
Un austriac ateu are permisiunea de a apărea în poza de permis cu o strecurătoare de paste pe cap

Alm a spus că a purta strecurătoarea este o cerinţă a religiei sale, pastafarianismul.
...
Austriacul a spus că aparţine de Biserica Monstrului Spaghetelor Zburătoare, o "credinţă" relaxată, ai cărei membri îşi spun pastafarieni. Site-ul bisericii arată că singura dogmă permisă în respectivul lăcaş este "respingerea dogmei".


rofl.gif
bdl
In legatura cu "ateul Hitler"......argument considerat zdrobitor de catre cei religiosi.....citeva citate din cartile lui de capati si din cuvintarile lui.....

Cred astăzi că ceea ce fac este în deplină concordanță cu vrerea Creatorului Atotputernic. (Mein Kampf, Vol. 1 Capitolul 2)

Chiar și acum nu mă simt rușinat să spun că, pătruns de un entuziasm vulcanic, am căzut în genunchi și am mulțumit Cerurilor din preaplinul inimii pentru că mi-au oferit șansa să trăiesc asemenea vremuri. (Mein Kampf, Vol. 1 Capitolul 5)

Am cântat atât de des ‘Deutschland über Alles’ și am strigat ’Heil’ din toată puterea, încât îmi pare aproape un act de grație să mi se permită să stau ca martor în fața curții divine a judecătorului etern și să proclam sinceritatea acestei convingeri. (Mein Kampf, Vol. 1 Capitolul 5)

Lucrul pentru care trebuie să luptăm este securitatea necesară existenței și creșterii rasei și poporului nostru, propășirii copiilor săi și menținerii stocului nostru rasial pur, să luptăm pentru libertatea și independența patriei; astfel încât oamenii noștri să poată îndeplini misiunea care le-a fost încredințată de Creator. (Mein Kampf, Vol. 1 Capitolul 8)

Pe scurt, rezultatele mixajului interrasial sunt următoarele: (a) Nivelul rasei superioare scade; (b) Se instalează degenerarea fizică și mentală, ducând încet, dar sigur, spre o uscare a esenței vitale. Actul care duce la așa ceva este un păcat împotriva voinței Creatorului Etern. Și fiind un păcat, va fi pedepsit corespunzător. (Mein Kampf, Vol. 1 Capitolul 11)

Oricine îndrăznește să atingă imaginea cea mai înaltă a Domnului comite un sacrilegiu împotriva creatorului benevolent al acestui miracol și contribuie la expulzarea din Paradis. (Mein Kampf Vol. 2 Capitolul 1)

S-ar putea ca astăzi aurul să fi devenit conducătorul vieților noastre, dar va veni din nou timpul ca omul să se închine în fața unui dumnezeu mai înalt. (Mein Kampf, Vol. 2 Capitolul 2)

Omul de rând, în particular, are datoria sacră, fiecare conform religiei sale, de a-i face pe ceilalți să nu mai vorbească despre vrerea lui Dumnezeu în mod superficial, ci să o îndeplinească, și să nu permită pângărirea cuvântului dumnezeiesc. Pentru că este voia lui Dumnezeu cea care a dat oamenilor forma în case se găsesc, esența și capacitățile lor. Oricine distruge opera Sa declară război creației dumnezeiești, voinței divine. (Mein Kampf, Vol. 2 Capitolul 10)

Consider că acționez în spiritul dorit de Creatorul Atotputernic. Prin alungarea evreilor lupt pentru lucrarea Domnului. (Cuvântare, Reichstag, 1936)

Omul nu poate exista fără credință în Dumnezeu. (În conversație cu cardinalul Michael von Faulhaber la 4 noiembrie 1936)
Școlile seculare nu pot fi tolerate pentru că asemenea școli nu au instrucție religioasă, și o instruire morală generală fără un fundament religios este fără suport; ca urmare, formarea caracterelor și religia trebuie să provină din credință … avem nevoie de oameni care să Creadă. (Cuvântare rostită cu prilejul negocierilor cu Vaticanul, 26 aprilie 1933)
Suntem convinși că oamenii au nevoie de credință. Ca urmare, am pornit războiul împotriva mișcării ateiste, și asta nu doar cu câteva declarații teoretice: am pulverizat-o. (Cuvântare în Berlin, 24 octombrie 1933)
Forțele cancelarului Adolf Hitler au lansat o campanie fără precedent împotriva mișcării ateiste și au cerut suportul Bisericii Catolice. (Știre Associated Press, 23 februarie 1933)

Faptul că Vaticanul încheie un tratat cu noua Germanie înseamnă recunoașterea statului Național-Socialist de către Biserica Catolică. Acest tratat arată întregii lumi clar și fără echivoc faptul că aserțiunea conform căreia național-socialismul ar fi ostil religiei este o minciună ordinară. (Cuvântare adresată membrilor Partidului Nazist privind Concordatul cu Vaticanul, la 22 iulie 1933)

Astăzi, în fruntea acestei țări stau Creștinii … Jur că niciodată nu mă voi asocia unor partide care vor să distrugă creștinismul … Vrem să ne umplem cultura din nou cu spiritul creștin … Vrem să ardem din temelii toate tendințele moderne imorale din literatură, teatru, presă – pe scurt, vrem să distrugem otrava imoralității care a intrat în viața și cultura noastră ca rezultat al exceselor liberale din ultimii ani. (Cuvântările lui Adolf Hitler, 1922-1933, Vol. 1, London, Oxford University Press, pag. 871-872)

Biserica catolica a considerat evreii o amenintare timp de 1500 de ani , i-a pus in ghetouri,etc, pentru ca a recunoscut evreii ce ei au fost ..."Eu cunosc ce reprezinta aceasta rasa o amenintare pentru stat si biserica si probabil face un bine crestinatatii izgonidu-i din scoli si functii publice" -Adolf Hitler, 26 April 1933

"Eu sunt acum la fel ca înainte un catolic si întotdeauna va ramâne asa" - Adolf Hitler

* Sentimenetele mele de crestin ma conduc sa devin un luptator pentru Domnul si Mantuitorul meu.

Ma conduce catre acel om care, la un moment dat singur doar cu câtiva adepti, a cunoscut pe evreii ceea ce au fost, si a cerut barbatilor de a lupta împotriva lor ... Ca un crestin, eu datorez ceva poporului meu. "- Adolf Hitler

"Am fost convins ca oamenii au nevoie si cer aceasta credinta .Prin urmare ne asumam aceasta lupta impotriva miscarii ateiste si nu doar cu cateva declaratii teoretice, infaptuit aceasta misiune" - Adolf Hitler, intr-un discurs pe 24 Oct. 1933

"Am avut excelenta oportunitate de a ma îmbata cu splendoarea solemna a festivalurilor bisericii . Asa cum era si firesc, staretul mi sa parut a fi tatal satului si il priveam ca pe tatal meu, idealul cel mai înalt si cel mai de dorit. " - Adolf Hitler in cartea sa, Mein Kampf.

Curat ateu....

Btw, pe paftaua de la centura scria Gott Mit Uns.....sa-mi traduca si mie cineva care se pricepe la germana.... laugh.gif
abis
QUOTE(March @ 15 Jul 2011, 07:04 PM) *
Asa ca trebuie sa-mi platesc toare serviciile religioase : casatoria, botezul copiilor, si cand o veni vremea inmormantarea

Daca dai bani ca sa faci parte din BOR, de ce ceri bani ca sa treci la atei?
blink.gif
QUOTE
Trebuie sa faci tu pasul asta , din inima.

Cum adica, din inima? Si de ce "trebuie"?
QUOTE
Dar cum tu nu poti crede fara a cerceta .... stai la atei

Cea mai importanta intrebare: de ce ar trebui crezut ceva, orice, fara a cerceta? Tu crezi fara sa cercetezi?
Dimpotriva, mie mi se pare ca este necesara o cercetare onesta si riguroasa inainte de a face o afirmatie transata de genul "exista..." ori "nu exista...", altfel vorbim despre pareri, despre opinii, nu despre certitudini.
Tu de unde stii ca din miile de religii existente pe Terra exact crestinismul este cea corecta? De unde stii ca dintre sutele de orientari crestine taman cea in care s-a intamplat sa fii crescut si educat este cea corecta? Doar pentru ca asa iti spune "inima"? smile.gif
Felina
QUOTE(Cucu Mucu @ 16 Jul 2011, 02:40 PM) *
Un austriac ateu are permisiunea de a apărea în poza de permis cu o strecurătoare de paste pe cap

Alm a spus că a purta strecurătoarea este o cerinţă a religiei sale, pastafarianismul.
...
Austriacul a spus că aparţine de Biserica Monstrului Spaghetelor Zburătoare, o "credinţă" relaxată, ai cărei membri îşi spun pastafarieni. Site-ul bisericii arată că singura dogmă permisă în respectivul lăcaş este "respingerea dogmei".


rofl.gif



zuperb biggrin.gif
mersi mult
abis
Sa citim despre Iustin Moisescu, patriarh al BOR pe vremea comunismului:

Iustin Moisescu (n. 5 martie 1910, Cândești, Argeș — d. 31 iulie 1986, București) a fost al patrulea patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (1977-1986).

Ca profesor de teologie a publicat mai multe lucrări de specialitate: [..] Anexă: Texte biblice si patristice despre pace și muncă" (Craiova, 1955); "Simbolica lui Hristu Andrutsos, traducere din grecește" (Craiova, 1955); "Sfântul Pavel și viața celor mai de seamă comunități creștine din epoca apostolică" (1951); "Temeiurile lucrării Bisericii pentru apărarea păcii" (1953).

A urmat apoi o altă serie de ascensiuni, [..] La 23 februarie 1956, episcopul-vicar patriarhal Teoctist Arăpașu îl hirotonește ca diacon; a doua zi, celălalt episcop-vicar patriarhal, Antim Nica, îl hirotonește preot, iar a patra zi, la 26 februarie 1956, Adunarea Națională Bisericească, potrivit Statutului constituită în Colegiul electoral, îl alege arhiepiscop al Sibiului și mitropolit al Ardealului, în locul marelui predecesor trecut la Domnul, Nicolae Bălan.
[..]
Ales deja mitropolit, la 15 martie 1956 patriarhul Justinian, mitropolituI Firmilian al Olteniei și episcopul Nicolae Colan al Clujului îl vor hirotoni arhiereu, și i se va încredința de îndată cârja lui Șaguna, la 18 martie 1956, în Catedrala Mitropolitană din Sibiu. În scurtă trecere prin Sibiu a înființat în locul decedatei "Reviste teologice" (1947), revista teologică "Mitropolia Ardealului" (nr. 1-2, în septembrie-octombrie 1956).
La 12 iunie 1977 este ales ca arhiepiscop al Bucureștilor, mitropolit al Ungrovlahiei și patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, fiind înscăunat în Catedrala Patriarhală din București la 19 iunie 1977, păstorind ca patriarh până la moarte.
Ca patriarh, a condus câteva delegații sinodale care au vizitat alte Biserici: Patriarhia Ecumenică (1978), Arhiepiscopia misionară ortodoxă română din Statele Unite și Canada (1979), Biserica Ortodoxă Rusă (1980), Biserica Ortodoxă Sârbă (1981), Biserica luterană din Suedia (1981), sediul Consiliului Ecumenic al Bisericilor de la Geneva (1981), Biserica Ortodoxă Bulgară (1982), Biserica reformată din Ungaria (1982), Biserica Ortodoxă din Grecia (1984). A primit vizita unor întâistătători de Biserici, precum și a numeroși reprezentanți ai altor Biserici și confesiuni creștine din lumea întreagă în calitate de patriarh.

În calitate de patriarh, a acordat o atenție deosebită activității editoriale. A inițiat marea colecție intitulată "Părinți și scriitori bisericești", proiectată în 90 de volume, precum și colecția "Arta creștină în România", în 6 volume. S-a tipărit o nouă ediție sinodală a Sf. Scripturi (1982), o nouă ediție a Noului Testament (1979), manuale pentru învățământul teologic superior și pentru seminariile teologice, teze de doctorat, cărți de cult. Și-au continuat apariția revistele centrale bisericești și cele mitropolitane, ca și buletinele, comunităților ortodoxe române de peste hotare. Prin bogata sa activitate cărturărească, ecumenică și pastorală, patriarhul Iustin își înscrie numele în rândul ierarhilor de mare prestigiu ai întregii Ortodoxii.

A contribuit la restaurarea marilor noastre monumente bisericești, reluându-și la București vechea osteneală de la Iași, din Moldova și Bucovina. Stau mărturie mănăstirile: Curtea de Argeș, Cheia, Zamfira, Viforâta, Dealu, Cernica, Pasărea, Tigănești, Caldărușani, Sfântul Spiridon Nou, Sfântul Gheorghe și însăși Catedrala patriarhală, și altele.

A decedat la data de 31 iulie 1986, în București, fiind înmormântat în Catedrala Patriarhală.


Am bolduit partile importante si care, in mod cert, sunt pur si simplu falsificate de catre ateii nemernici care scriu acolo...

Activitate religioasa deschisa?! Catedrale mitropolitane si patriarhale?! Seminarii teologice si publicaţii religioase?! Pe vremea "persecutiei" comuniste impotriva BOR?! Aberant, sunt simple fabulatii, asa ceva nu se putea intampla!!

Orice crestin patriot stie ca comunistii, fara exceptie:

- taiau mana cui isi făcea cruce
- taiau limba cui zicea cuvantul "dumnezeu"
- duceau la Canal pe cine avea biblie

Si faceau acest lucru pentru ca erau dihori atei, drept urmare:

- toti cei care indraznesc sa critice dogmele bisericii sau comportamentul ierarhilor sunt dihori atei comunisti criminali vinovati de toate crimele comunismului
- separarea bisericii de stat si secularismul sunt echivalente cu tortura din Pitesti
- toti politicienii au datoria morala de a baga sute de milioane de euro in conturile BOR
- toti ateii sunt dusmani ai romanilor si ar trebui sa taca, pentru ca li se face un serviciu crestinesc ca sunt tolerati in ciuda a ceea ce le-au facut ei martirilor crestini din inchisorile ateiste


Pe vremea comunismului se ridica / renoveaza biserici, dar comunismul a fost ateism criminal

Pe vremea comunismului se finanteaza seminarii teologice din banii statului comunist, dar comunismul a fost ateism criminal

Preotii au colaborat cu regimul, dar au făcut asta în spirit de sacrificiu pentru binele poporului roman sau au fost santajati. In schimb, cei cu care acestia colaborau erau atei criminali, drept urmare toti ateii din toate timpurile sunt vinovati de ceea ce au facut niste gardieni dereglati din inchisori.

Ceausescu si sefii cultelor



Vizita lui Nicolae Ceausescu in biserica Sf Nicolae,localitatea Scheii Brasovului in perioada 15-18-06-1967




Ceauşescu în vizită la Mănăstirea Neamţ, 1966




Bucureşti, 1975, aniversarea victoriei contra naziştilor




Preşedintele republicii, Nicolae Ceauşescu, a primit pe Justin Moisescu, patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul desemnării şi investirii sale în fruntea Bisericii Ortodoxe Române. (18 iunie 1977)
March
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 01:40 PM) *
Sa citim despre Iustin Moisescu, patriarh al BOR pe vremea comunismului:

Bre, astea-s chestiuni pentru topicul BOR.... Sau poate vrei sa arati cum se infrateau ateii cu oamenii bisericii ?
abis
Pe tine te astept sa raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat direct, ceva mai sus. Daca binevoiesti, bineinteles. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 11:15 AM) *
Daca dai bani ca sa faci parte din BOR, de ce ceri bani ca sa treci la atei?
blink.gif

Ar fi din pragmatism. Asta daca as deveni ateu. Dar stai linistit, io nu abjur. Asa ca nu trebuie sa faceti cheta laugh.gif
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 11:15 AM) *
Cum adica, din inima? Si de ce "trebuie"?

Asta-i nu valabila pentru un ateu
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 11:15 AM) *
Cea mai importanta intrebare: de ce ar trebui crezut ceva, orice, fara a cerceta? Tu crezi fara sa cercetezi?

N-as mai fi crestin.
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 11:15 AM) *
Dimpotriva, mie mi se pare ca este necesara o cercetare onesta si riguroasa inainte de a face o afirmatie transata de genul "exista..." ori "nu exista...",

Si asta-i valabila tot pentru atei.
QUOTE(abis @ 18 Jul 2011, 11:15 AM) *
Tu de unde stii ca din miile de religii existente pe Terra exact crestinismul este cea corecta? De unde stii ca dintre sutele de orientari crestine taman cea in care s-a intamplat sa fii crescut si educat este cea corecta? Doar pentru ca asa iti spune "inima"? smile.gif

Sigur. Inima im spune ca crestinismul e cea mai buna religie pentru mine. Daca m-as indoi n-ar avea rost sa mai fiu crestin. Numai ateii se indoiesc.
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 18 Jul 2011, 07:05 PM) *
Sigur. Inima im spune ca crestinismul e cea mai buna religie pentru mine. Daca m-as indoi n-ar avea rost sa mai fiu crestin. Numai ateii se indoiesc.


Maiiiiii, nu pot sa trec pe langa mingea asta ridicata perfect la fileu. Bertrand Russell dictum : "Problema lumii noastre este ca prostii sunt siguri pe ei in timp ce inteligentii sunt plini de indoieli"
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Jul 2011, 08:13 PM) *
Maiiiiii, nu pot sa trec pe langa mingea asta ridicata perfect la fileu. Bertrand Russell dictum : "Problema lumii noastre este ca prostii sunt siguri pe ei in timp ce inteligentii sunt plini de indoieli"

zicala asta ( a socialistului incinerat si imprastiat in patru zari ) e valabila privind din ambele capete ! tongue.gif
abis
QUOTE(March @ 18 Jul 2011, 07:05 PM) *
Asa ca nu trebuie sa faceti cheta

In primul rand, multumesc pentru raspuns! smile.gif

Stai linistit, nu face nimeni cheta pentru nimeni. E chiar tare ideea! rofl.gif
Nu poti renunta la o credinta si nu poti adopta o credinta pentru bani, oricare ar fi ea.
Pot sa-ti dau milioane, miliarde, chiar toti banii existenti pe Terra, si nu te-as putea convinge ca elefantii dau din urechi si zboara... Nu poti cumpara credinta cuiva; poti cumpara, cel mult, un anumit tip de comportament, dar nu poti cumpara o credinta.
QUOTE
N-as mai fi crestin.

Deci, ca sa poti fi crestin, trebuie sa renunti la cercetare? De ce? Daca cercetezi, risti sa descoperi ca este gresita credinta? Sau care-i motivul?

Tu ai citit biblia (ma refer la toata biblia)?

“sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati “(1 Ioan 4:1)
“Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun. (1Tesaloniceni 5:21)”
“Si pentru ce nu judecati si voi singuri ce este drept? (Luca 12:57)“


Deci chiar biblia indeamna la cercetare smile.gif
Este datoria oricarui om, nu doar a oricarui crestin, sa cerceteze tot ceea ce il inconjoara si sa retina ceea ce este bun, si sa respinga raul. Nu doar pentru ca scrie in biblie. smile.gif
QUOTE
Inima im spune ca crestinismul e cea mai buna religie pentru mine

Cum iti spune? Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta.

Ai cunoscut toate religiile? Alegerea "inimii" inteleg ca este o alegere sentimentala; de ce crezi ca sentimentul nu te poate insela? Daca ai fi fost nascut doar cateva sute de kilometri mai la nord, la sud, la est sau la vest, ar fi fost alta religie "cea mai buna" pentru tine? De fapt, ce inseamna ca o religie este "buna pentru tine"? Eu vreau sa stiu daca o religie este adevarata - adica daca ceea ce se povesteste in textele considerate "sfinte" s-a petrecut intocmai in realitate sau nu; daca indemnurile morale de acolo sunt bune sau nu; daca "prorocirile" facute acolo s-au indeplinit sau nu. Asta inseamna, pentru mine, sa fie "buna" - pentru tine ce inseamna?
QUOTE
Daca m-as indoi n-ar avea rost sa mai fiu crestin.

Toma. Apostolul care a vrut evidente fizice, palpabile, care sa-l convinga pe el ca Isus a inviat.

Toma putea să aibe o sumedenie de motive care sa-l determine sa se indoiască de spusele celorlalti ucenici. A refuzat sa spuna ca intelege ceea ce nu putea sa inteleaga si sa creada, ceea ce nu putea să creada. Apoi, Toma, a avut in el o mare doza de onestitate prin faptul ca si-a declarat indoielile, nu le-a ascuns, nu le-a mascat. Este personajul meu favorit din NT. smile.gif

"Dacă nu voi vedea în mâinile Lui semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede."

Prescurtat: “Dacă nu voi vedea… nu voi crede.". Toma spune, in alte cuvinte: “Dacă voi vedea, voi crede”, aceasta este indoiala - un act al intrebarilor, expresia nesiguranţei, este “umilirea” mintii in punerea de intrebări reale si în cautarea de solutii posibile. Daca nu recunosc ca nu stiu, nu pot nici sa fac efortul de a "pune degetul" si de a afla. Cum spunea si Arghezi: "Vreau sa pipai si sa urlu: ESTE!"

Avraam şi Sarah, au ras amandoi cand mesagerul lui D-zeu le-a transmis vestea ca vor avea un fiu. Moise s-a indoit de el insusi, de capacitatile lui de a conduce poporul, de asemenea s-a indoit de faptul ca D-zeu va putea da apa din stanca sau carne in pustie. Gideon l-a pus pe D-zeu la proba. Ilie s-a indoit de Dumnezeu. Petru s-a indoit cand a început sa umble pe apa. Ioan Botezatorul a avut un moment de ezitare, de indoiala in viata lui

Revin la Toma. Isus nu-l cearta pentru indoiala, dimpotriva, ii arata semnele care sa-l convinga: “Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios." Nu-i condamna indoiala, ci ii arata probele, ii demonstreaza. Asta vreau si eu: probe, demonstratii, nu pareri. Nu opinii.

Deci nu-i nimic rau in indoiala, nu este incompatibila cu starea de crestin. Dimpotriva, indoiala este necesara, este esentiala pentru cunoastere. Spuneam si pe alt topic ce spun mai jos:

Orice adevar, pentru a nu deveni litera moarta, trebuie confruntat uneori cu opusul sau. Trebuie, cu alte cuvinte, dezmortit din cand in cand. Cum sa faci asta? Prin verificare si ras-verificare. Punand la indoiala adevarurile stiute si verificand din nou daca rezista, daca trec probele pe care incredulii, scepticii sau chiar nastrusnicii le pot inventa... Daca un adevar rezista asaltului scepticilor, incredulilor ori chiar rauvoitorilor, atunci poate fi luat in considerare si mai departe; daca nu rezista, poate ca nu este chiar un adevar...

Sa inteleg, deci, ca argumentul principal pentru care tu esti crestin, pentru care nu ai nicio indoiala ca tot ce scrie in biblie este adevarat, este ca "asa simti", "asa iti spune inima"? Este asta un argument suficient? Daca mie tot inima mi-ar spune ca in biblie exista si multe lucruri nereale, ar fi un argument la fel de bun? Daca altcuiva tot inima ii spune ca este adevarat Coranul sau oricare alta carte, argumentul lui ar fi la fel de bun? Dar cum sa facem ca sa stim a cui inima are dreptate? smile.gif
abis
Daca pana anul acesta Prohodul lansat de Patriarhia Romana era incomplet, fara 13 strofe ce faceau referire la "iudei", anul acesta Patriarhia a editat un alt Prohod, zic ei în conformitate cu cel grecesc, fiind complet in ceea ce priveşte numarul strofelor, doar ca este corectat politic pentru a nu crede lumea ca poporul evreu este vinovat de moartea lui Iisus.

Iata cum are loc cenzura textelor "sfinte":

March
QUOTE(abis @ 20 Jul 2011, 05:46 PM) *
Daca pana anul acesta Prohodul lansat de Patriarhia Romana era incomplet, fara 13 strofe ce faceau referire la "iudei", anul acesta Patriarhia a editat un alt Prohod,

Te-a luat sotia la biserica in Vinerea Mare ? unsure.gif
abis
Inca astept sa-mi raspunzi la mesajul de mai sus. smile.gif
March
QUOTE(abis @ 20 Jul 2011, 06:06 PM) *
Inca astept sa-mi raspunzi la mesajul de mai sus. smile.gif

Ai limbaritza ! Asa ca nu am chef de batut apa in piua.
abis
Eh, si lipsa unui raspuns este un fel de raspuns. laugh.gif
abis
Educatie religioasa
abis
In timp ce dracii nostri politicieni, la indemnul lui Saruman Daniel, vor o lege impotriva blasfemiei:

United Nations Affirms the Human Right to Blaspheme

Late last month, the UN issued a new statement on the extent of freedom of speech under international law. It says that laws restricting blasphemy as such are incompatible with universal human rights standards.

The statement came from the Human Rights Committee, the body of eighteen “independent experts” mandated to monitor compliance with the International Covenant on Civil and Political Rights, or ICCPR, the 1966 human rights treaty that provides for freedom of opinion and expression and other fundamental rights. The Committee’s general comments represent authoritative interpretations of the provisions of the ICCPR. Unlike the highly-publicized resolutions produced by the Human Rights Council and the General Assembly, the provisions of the ICCPR are legally binding to its more than 165 parties.

Laws against blasphemy or “religious insult” (found throughout the world, including half of all Council of Europe member states) are inherently discriminatory against secularists and religious dissenters. They are discriminatory in that secularists have no legal recourse—nor should they—when the words of believers offend their moral sensibilities, nor can gays take the publishers of Leviticus to court for the spiritual affront to them that it surely is.

abis
Proverbe 13:24 Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata.

Proverbe 22:15 Dacă nebunia se pripăşeşte în inima celui tânăr, numai varga certării o va îndepărta de el.

Proverbe 23:13-14 Nu cruţa pe feciorul tău de pedeapsă; chiar dacă îl loveşti cu varga, nu moare. Tu îl baţi cu toiagul, dar scapi sufletul lui din împărăţia morţii.


Niște dezaxați creștini, părinții a 9 copii, au pus in practica "poruncile crestine". Rezultatul: au omorât în bătaie o fetiță de 7 ani și au bătut-o și pe sora ei care e acum în spital. Imbecilii au urmat instrucțiunile scrise de alți dezaxați, pentru că erau instrucțiunile de la Dumnezeu, deci n-aveau cum să fie rele.

Criminalii scrisesera si o carte numită „Cum să-ți dresezi copilul”, ca și cum copilul ar fi un câine care trebuie dresat. Ce e și mai scârbos e că mizeria aia de carte e foarte bine vândută și e disponibilă pe Amazon cu 3,4 stele din 5. Pe copertă se vede poza unui copil care denotă inocența copilărie, tot ce e mai frumos și pur la un copil, iar înăuntru cei doi co-criminali predică violența împotriva copiilor cu lucruri precum curele, spatule, linguri de lemn, racoarde flexibilie de instalație sanitară, lucru pe care îl admit și-l repetă în interviul de mai jos.

Girl spanked to death in the name of God


Asta, probabil ca sa implineasca voia lui Isus, care in Matei 15:4-6 le reproseaza contemporanilor ca nu asculta porunca lui D-zeu de a-i ucide copiii neascultatori.

De reținut: cei doi părinți criminali aveau 9 copii, unii adoptați. Iar adopțiile în SUA favorizează în mod sistematic părinții adoptivi religioși din cauză că persistă falsul mit că „valorile biblice” sunt dezirabile. "Valorile biblice" sunt mizerabile și criminale, fie că e vorba de VT, fie că e vorba de NT!
abis
Una mai veche:

Ioan 13:35 - Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii.

Ioan 13:35


rofl.gif
abis
Un articol despre calvarul prin care a trecut un elev american, ateu, care a refuzat rugaciunea de la ceremonia de absolvire a liceului, aici
March
QUOTE(abis @ 22 Aug 2011, 03:02 AM) *
Una mai veche:

Ioan 13:35 - Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii.

[

Stau si ma intreb cateodata daca nu cumva esti vreun popa raspopit /caterisit. laugh.gif Din cauza dedulcirii la cele omenesti. tongue.gif
abis
rofl.gif

Nu, nu am fost. rofl.gif

Dar daca previziunile economistilor care spun ca o noua criza mondiala mai grava decat prima este iminenta, ar fi o solutie foarte buna pentru a avea o situatie materiala garantata... rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.