Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 02:47 AM) *
Ar fi bine shapeshifter, sa ramâi la topicurele tale.
Nu te lua de mine, ca s-ar putea sa te alegi cu un fiasco.
Si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc. Nu ma stârni.

amice de ce te bagi aiurea? eu postam la subiect un caz concret... tu ce postezi? impresii despre alţii?
Cla
Nu ma bag aiurea. Simt ca te iei de crestini, si asta ma deranjeaza.
Cla
În afara de asta, hai sa revenim la "FunK", acolo ne întelegem smile.gif
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 03:03 AM) *
Nu ma bag aiurea. Simt ca te iei de crestini, si asta ma deranjeaza.

adică cum mă iau de creştini? nu! mă iau de creştinii proşti!
Cla
Hai sa stam de vorba.
Nu te iei de crestini pe toate forumurile pe care le-ai creeat? Chiar nu?
OK. Daca eu as face asa ceva in Turcia, Arabia Saudita sau Jemen, as face puscarie pâna la veci batrâneti.
Si tocmai de-asta ma cac pe coranul vostru + religia voastra. Si pe voi toti care vor sa acapareze Europa.
Cla
Si sa nu-mi vii cu "argumente" ca nu as avea dreptate, ca o dai in bara, am dovezi.
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 03:16 AM) *
Hai sa stam de vorba.
Nu te iei de crestini pe toate forumurile pe care le-ai creeat? Chiar nu?
OK. Daca eu as face asa ceva in Turcia, Arabia Saudita sau Jemen, as face puscarie pâna la veci batrâneti.
Si tocmai de-asta ma cac pe coranul vostru + religia voastra. Si pe voi toti care vor sa acapareze Europa.

cine vrea să acapareze europa? măi reformatule vrei să mă iau şi de tine?

ps: uinde am creat eu forumuri?
Cla
Citeste cartea asta, si daca n-o stii sa citesti, nu e treaba mea, ci a ta.
http://www.kopp-verlag.de/cgi/websale7.cgi...=portal/meinung
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 03:26 AM) *
Citeste cartea asta, si daca n-o stii sa citesti, nu e treaba mea, ci a ta.
http://www.kopp-verlag.de/cgi/websale7.cgi...=portal/meinung

mă eu te întrebam pe tine, nu pe cel care a scris vreo carte... CINE vrea să acapareze europa?
Cla
QUOTE(shapeshifter @ 3 Aug 2009, 02:24 AM) *
cine vrea să acapareze europa? măi reformatule vrei să mă iau şi de tine?
ps: uinde am creat eu forumuri? eşti beat?

Islamul vrea sa acapareze Europa.
Si nu, nu sunt beat, ai creeat niste forumuri la "Religie", sau ai uitat... cine e beatul dintre noi...
Si nu, nu sunt reformat, sunt catolic.
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 03:33 AM) *
Islamul vrea sa acapareze Europa.
Si nu, nu sunt beat, ai creeat niste forumuri la "Religie", sau ai uitat... cine e beatul dintre noi...
Si nu, nu sunt reformat, sunt catolic.

să mori tu? când? cum? unde? acaparează şi curvele?

ps: topice nu forumuri... mai ştii nemţeşte?
Cla
QUOTE(shapeshifter @ 3 Aug 2009, 02:36 AM) *
să mori tu? când? cum? unde? acaparează şi curvele?
ps: topice nu forumuri... mai ştii nemţeşte?

De topicuri vorbeam. Si în ce priveste limba germana, le dau liber nemtilor mei.
Vrei o mostra? E exact la fel cum le dau liber la niste români care nu-si stiu limba.
1, /url] , [url=http://www.hanuancutei.com/forum/content/Comunitatea-Credintei-Religie/10004/Profetul/]3 , sa spun mai multe topicuri deschise de tine? http://www.hanuancutei.com/forum/category-...eligie/page/15/
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 03:51 AM) *
De topicuri vorbeam. Si în ce priveste limba germana, le dau liber nemtilor mei.
Vrei o mostra? E exact la fel cum le dau liber la niste români care nu-si stiu limba.
1, /url] , [url=http://www.hanuancutei.com/forum/content/Comunitatea-Credintei-Religie/10004/Profetul/]3 , sa spun mai multe topicuri deschise de tine? http://www.hanuancutei.com/forum/category-...eligie/page/15/

eu mă refeream la limba română dar se pare că ai cam uitat-o...

aşa... ce e cu Profetul? zi deschis! Ai înţeles ce e Profetul?
Cla
QUOTE(shapeshifter @ 3 Aug 2009, 02:36 AM) *
să mori tu? când? cum? unde? acaparează şi curvele?
ps: topice nu forumuri... mai ştii nemţeşte?

De topicuri vorbeam. Si în ce priveste limba germana, le dau liber nemtilor mei.
Vrei o mostra? E exact la fel cum le dau liber la niste români care nu-si stiu limba.
1, 2 , 3 , sa spun mai multe topicuri deschise de tine, sau crezi ca ajunge?
Cla
Da'se poate foarte bine ca am uitat niste cuvinte. Dupa 30 de ani, cred ca ar fi si normal.
Asta însa nu ma împiedica sa le explic manelistilor limba româna.
Si profetul tau pe cuvânt ca nu ma intereseaza. Si extra l-am scris mic, because I don't give a damn.
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 04:03 AM) *
Da'se poate foarte bine ca am uitat niste cuvinte. Dupa 30 de ani, cred ca ar fi si normal.
Asta însa nu ma împiedica sa le explic manelistilor limba româna.
Si profetul tau pe cuvânt ca nu ma intereseaza. Si extra l-am scris mic, because I don't give a damn.

şi atunci de ce vorbeşti despre ceva de care nu ai habar, neinteresându-te? din spirit de echipă? (că doar şi eu sunt creştin vorba aia!)...
Cla
Shapeshifter, eu te stiu ca un om inteligent.
Asa ca întelege ca profetul tau nu ma intereseaza deloc. Aus.
Si da, am habar, dar asta nu ti-ar place deloc.
As avea prea multe de spus
Acuma as avea si eu o rugaminte: Iarasi trebuie sa ma duc la spital mâine, hai sa vb. dup-aia.
shapeshifter
QUOTE(Cla @ 3 Aug 2009, 04:21 AM) *
Shapeshifter, eu te stiu ca un om inteligent.
Asa ca întelege ca profetul tau nu ma intereseaza deloc. Aus.
Si da, am habar, dar asta nu ti-ar place deloc.
As avea prea multe de spus
Acuma as avea si eu o rugaminte: Iarasi trebuie sa ma duc la spital mâine, hai sa vb. dup-aia.

bine, succes sau sănătate!
Cla
Îti multumesc !!! smile.gif
De fapt, nu ma mai intereseaza. Dupa 20 operatii nu mai conteaza... sad.gif
abis
In Timisoara a avut loc o crima oribila. Nu intram in mai multe detalii, un singur amanunt referitor la cei doi faptasi:

ambii tineri au avut experienţe religioase diferite domnul Sergiu Florea fiind absolvent al Seminarului Teologic Otrodox din Arad iar domnişoara Carmen Bejan crescând într-o familie credincioasă de adventişti reformsişti

Este clar ca educatia religioasa nu este o garantie ca oamenii care o primesc vor fi mai buni, mai morali, mai apropiati de semeni etc?


PS: Incitant si manipulator titlul articolului, se spune despre unul dintre participanti ca face parte din comunitatea adventista, insa nu sufla niciun cuvant despre celalalt autor al crimei, absolvent de seminar ortodox. Cine citeste doar titlul face legatura intre adventisti si crima, ca si cum adentistii ar fi vinovati.
Rehael
Unii atei imi lasa impresia ca n-ar sta deloc pe ganduri sa arunce apa din copaie cu tot cu copil...
andra_v
QUOTE(rossi @ 27 Jan 2004, 03:55 AM) *
Sunt ateu numai fiindca spiritul meu are nevoie de dovezi. Ateul este un om fara Dumnezeu, sa fie clar...Stiinta are prea putina importanta, mai mult cred ca dicteaza sufletul cand e vorba de a crede sau nu. Spiritul are nevoie de dovezi, nu CREIERUL!

De acord fara rezerve.
Din punctul meu de vedere, pot fi incadrate in categoria ateilor persoanele care trambiteaza ca ele cred in Dumnezeu dar se comporta ca si cand ar fi suverane in acest univers. Cateva exemple: patroni cu masina, casa, biroul pline de iconite care isi concediaza fara nici o ezitare angajatii in vreme de criza, cu toate ca exista alternative; sau, dimpotriva, saraci plini de invidie, rautate, meschinarie. Ori popi care alunga o femeie cu un copil care plange (apropo de o anumita parohie pe care Clopotel o recomanda userilor cu caldura, iau in calcul foarte serios o plangere la Patirarahie dupa ce o prietena s-a plans a doua oara ca evlavioasele in fuste lungi si batic au alungat-o pentru ca copilul plangea la Maslu! In conditiile in care Hristos a spus clar: "Lasati copiii sa vina la mine!". Cu buletinele si cipurile au facut gura, ca ele nu-l accepta pe Antihrist, fereasca Dumnezeu!). Alt popa: vine saracul si ii cere 100.000. N-are -banii sunt pentru pictura bisericii. Iti vine si greata, te gandeti, ba (aici cu greu ma abtin sa folosesc una din expreiile lui Shape), nu ti l-a trimis Dumnezeu pe omul ala? Tu cum rabzi seara sa bagi mancare in gura? Hai, n-ai 100.000 de mii, dar 20.000 de mii, o paine sau altceva ai.

Toti acesti "credinciosi" cu sufletul mort traiesc in ceea ce parintele Serafim Rose numeste "Paradis al nebunilor". Nu prea ne deosebim de nebunul din Evanghelie caruia i se spune Nebune, in noaptea aceasta voi cere de la tine sufletul tau si cele ce-ai agonisit ale cui vor fi? Deontologeala moderna ne propune sa avem aceasta nebunie. Psalmii sunt de mare actualitate: Zis-a cel nebun in inima lui: "Nu este Dumnezeu". Iar in pilda celor zece fecioare, cinci dintre ele erau nebune.
Si am observat ca o categorie larga din cei care se declara atei nu se raporteaza la Dumnezeu, ci la atitutinea cotidiana celor care se numesc "credinciosi".

Mie imi place foarte mult pilda fariseului si a vamesului (fariseul statea drept, batos, in tepmplu si zicea catre sine: "Iti multumesc, Doamne, ca sunt corect, pazesc poruncile, cinstesc sambata, dau zeciuiala, n-am furat, n-am mintit ca ticalosii, de pilda ca acest vames"...Langa el statea vamesul cu inima zdrobita, care nu cuteza sa-si ridice privirea din tarana si zicea plin de umilinta: "Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului!". Cred ca am mai spus: dupa mine, fariseul biblic este primul ateu (atestat oficial).

Intr-un anumit sens, ateu nu este (numai) cel care nu crede in Dumnezeu (declarativ). Ci, mai ales, cel care actioneaza ca si cand el ar fi instanta suprema din acest Cosmos. Vede Universul asta zdrobitor, atatea forte care il coplesesc, atatia factori necunsocuti in lantul cauzal, dar, in sufletul lui, se considera buricul Pamantului, al Cosmosului. Dimpotriva, atei declarati care au un fel de uimire, o contemplatie tacuta in fata acestui Univers urias, in fata abisului din interiorul si din exteriorul sau. Si se poarta in lume cu o anumita decenta, o anumita cuviinta proprie omului care intelege ca este chirias in aceasta lume.

De asemenea, credinta nu se rezuma la ratiune (si, aici, sunt de acord ca trebuie facuta distintia intre intelect si ratiune, filosofii iluministi europeni manifestand un reductionism simplist in ceea ce priveste ratiunea si relatia sa cu sufletul uman). Credinta nu se adreseaza numai ratiunii. Credinta are si un prunc (chiar si un copil conceput nenascut), de aceea este botezat pana implineste varsta de un an. Credinta are si un om handicapat psihic, ceva din sufletul lui il atrage spre Dumnezeu (sau, dimpotriva, manifesta respingere, uraste Biserica, alege sa bea, sa injure). Un copil este cinstit ca martir de catre Biserica dupa ce, la trei ani, a fost ucis de catre un soldat roman pentru ca a strigat alaturi de mama sa condamnata la moarte (mama care ii facuse semn sa taca, sa se ascunda, instinctul de conservare actiona fara doar si poate"- Si eu sunt crestin!". A murit strivit de un bocanc si este in rand cu sfantii martiri. Nu a avut ratiune in adevaratul sens al cuvantului, putere de deliberare, de a pune in cumpana daca exista sau nu Dumnezeu, dar sufletul sau a raspuns chemarii la mucenicie din partea Dumnezeului sau, o energie superioara instinctului de conservare animalic.
abis
QUOTE(andra_v @ 4 Aug 2009, 01:31 PM) *
Din punctul meu de vedere, pot fi incadrate in categoria ateilor persoanele care trambiteaza ca ele cred in Dumnezeu dar se comporta ca si cand ar fi suverane in acest univers. Cateva exemple: patroni cu masina, casa, biroul pline de iconite care isi concediaza fara nici o ezitare angajatii in vreme de criza, cu toate ca exista alternative

Nu sunt de acord.

Din moment ce nu poti sa stii ce este in sinea fiecaruia, cum se raporteaza la existenta divinitatii si ce interpretare da poruncilor divine, singura cale de a afla ceva despre credinta fiecaruia sunt declaratiile pe care le face de buna-voie si nesilit de nimeni. Clopotel afirma undeva ca el ar dori ca in firma pe care o patroneaza sa lucreze tineri fara ca sa-i plateasca, si care ar trebui sa fie recunoscatori ca astfel invata o meserie. Ce zici, e ateu sau e crestin? Dupa parerea ta, este ateu... Eu zic ca atat timp cat il recunoaste pe Isus ca Dumnezeu si mantuitor, este crestin, indiferent de ceea ce face. Pe de-o parte, nu toti crestinii au aceeasi interpretare a textelor biblice, de asta este si puzderia de orientari, grupari si secte crestine; pe de alta parte, chiar textul biblic o spune: nu exista om fara greseala. Chiar daca sunt crestini, oamenii gresesc. Unii gresesc mai usor, altii mai grav, dar nimeni nu este scutit de greseala. Unii gresesc dandu-si angajatii afara, altii lasandu-se prada nervilor si dand in cap unuia care i-a suparat, altii in alte feluri...
QUOTE
Credinta are si un prunc (chiar si un copil conceput nenascut)

Nu sunt de acord. Am un copil de un an si cinci luni si nu are pic de credinta. N-a avut niciodata. smile.gif
Sper sa ramana asa in continuare...
QUOTE
dimpotriva, manifesta respingere, uraste Biserica, alege sa bea, sa injure

Sa stii ca nu toti cei care resping biserica aleg sa fie alcoolici ori sa aibe un comportament grobian.
abis
Incredibil, se intampla in Romania: un primar interzice abuziv o conferinta ortodoxa.

Bineinteles, cine este adeptul libertatii, in special al libertatii de exprimare, are datoria sa protesteze atunci cand are loc un abuz, indiferent daca vizati sunt "adversarii" de opinie. Prin urmare imi fac datoria de a-l semnala. Atat timp cat participantii la conferinta au inchiriat legal o sala, au obtinut avizele necesare si nu au incalcat nicio lege, aveau tot dreptul sa-si desfasoare activitatea planificata, iar primarul ar trebui sa suporte consecintele faptului ca a nesocotit legea.
abis
Aproximativ o suta de persoane au protestat, duminica, in parcul Emil Garleanu din Sectorul 3 al Capitalei, participantii la aceasta actiune fiind nemultumiti ca, prin incalcarea unor legi, parcul urmeaza sa fie distrus prin constructia unei biserici ortodoxe.

'Parcul este proprietate publica si Primaria a decis sa faca o biserica', a declarat Ioana sutu, reprezentanta protestatarilor, precizand ca parintii copiilor care vin in parc, precum si locatarii blocurilor din zona isi doresc mentinerea parcului Emil Garleanu , 'unica oaza de verdeata' si spatiu de joaca pentru copiii din zona, in conditiile in care mai sunt cinci biserici in vecinatate: Foisorului, Timpuri Noi, Dobroteasa, Radu Voda si Manastirea Radu Voda.

'Nu avem nimic impotriva bisericii, dar sunt atatea biserici in jur'


continuarea

Am stat si eu in vecinatatea acestui parc. Era, intr-adevar, singura oaza de verdeata din zona. Acum i se pune, definitiv, cruce (si la propriu, si la figurat). Nu le mai ajunge...
OMU'BUN
Cred ca dincolo de orice speculatii care tin mai degraba de orgolii, se pierde esentialul. Cui folosesc certurile si contradictiile? Cate mii de argumente iti trebuie sa convingi pe cineva care S-A FORMAT ALTFEL, sa se schimbe ? Parintele Arsenie Papacioc spunea la un moment dat : « Nu incerca sa certi pe cineva care injura, fiindca iti va zdruncina propria ta credinta ! Fa o rugaciune pentru el ! » Ca sa poti determina un ateu sa devina credincios inseamna sa fii mult mai mult decat un om. Nimeni nu-i perfect : nici credinciosii, nici ateii. Nu poti lua drept sablon daca un om sau un grup dintr-o secta fac ceva ce contravine moralei. Inseamna ca NU exista Dumnezeu? Omul este cel care deformeaza lucrurile, le da propria interpretare, ii place sa creeze reguli pe care sa le urmeze ca adevaruri… Si care – culmea – chiar devin adevaruri pentru ca gandul are puteri magice. Astfel incepe sa creada ca daca se intoarce din drum, daca-i taie pisica neagra calea, daca ii iese cu golu’, daca vede un preot… etc, ii merge rau. Da, ii merge, fiindca asa crede el, dar nu pentru ca ii arata Dumnezeu un astfel de semn. Orice om, fie ateu, fie preot, are slabiciuni. Dar iertam mai usor un ateu pentru o slabiciune, decat un preot. De ce ? Nu suntem victimile propriilor noastre imagini voalate despre viata si adevar ? Pentru aceeasi fapta intotdeauna suntem tentati sa judecam diferit barbatul si femeia, o femeie urata de una frumoasa, un prieten de un necunoscut, etc… Cred ca in viata, cel mai important lucru este sa fii sincer si corect cu tine si cu cei din jur. In acel moment stii deja ca nu mai esti ateu, fiindca il simti pe Dumnezeu in tine !
Pentru toti, atei si credinciosi va recomand sa vedeti filmul http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008 Argumente de genul : « Si Einstein credea in Dumnezeu » nu sunt convingatoare ! Dar perfectiunea naturii nu poate trece neobservata si nu poate fi decat produsul unei puteri divine si sublime. Faptul ca ramanem fara cuvinte in fata unei flori, a unui pui de caprioara, a unui spermatozoid mai viteaz care « stie » drumul, si multe, multe astfel de minuni, spun totul de la sine, fara alte interpretari despre ce inseamna si unde este Dumnezeu ! Va rog, inabusiti-va tentatia contradictiilor si a polemicilor inutile si ganditi-va un timp cat de frumos canta greierii in linistea serii ? Cui ii pasa de secta X, de popa Y, de fanaticul Z ? Sunt niste oameni si ei care au alunecat pe propriile lor amagiri.

A, sa nu uit : bine v-am (re)gasit pe cei vechi, si pe cei noi. Eram in trecere… Poate mai revin daca o sa-mi placa !
abis
QUOTE(OMU'BUN @ 19 Aug 2009, 05:40 PM) *
Cui folosesc certurile si contradictiile?

Nu ne certam, doar stam de vorba, schimbam pareri, impresii, opinii, in incercarea de a afla care este adevarul.
QUOTE
Nu poti lua drept sablon daca un om sau un grup dintr-o secta fac ceva ce contravine moralei. Inseamna ca NU exista Dumnezeu?

Daca un om sau un grup dintr-o secta sau grup religios face ceva moral, inseamna ca exista Dumnezeu?
QUOTE
Omul este cel care deformeaza lucrurile, le da propria interpretare, ii place sa creeze reguli pe care sa le urmeze ca adevaruri… Si care – culmea – chiar devin adevaruri pentru ca gandul are puteri magice. Astfel incepe sa creada ca daca se intoarce din drum, daca-i taie pisica neagra calea, daca ii iese cu golu’, daca vede un preot… etc, ii merge rau. Da, ii merge, fiindca asa crede el, dar nu pentru ca ii arata Dumnezeu un astfel de semn

Sunt 100% de acord cu tine. Iti merge rau pentru ca esti convins ca iti va merge rau, nu pentru ca ti-a iesit pisica neagra in cale, ti-a taiat drumul un preot, ai trecut pe sub o scara. Si iti merge bine pentru ca esti convins ca o sa iti mearga bine, nu pentru ca ai facut trei pasi inapoi si ai scuipat peste umar cand ai vazut pisica neagra; iti merge bine pentru ca crezi ca iti va merge bine dupa ce te-ai rugat, nu pentru ca intervine Dumnezeu in treburile Universului pentru a schimba legile naturii astfel incat sa-ti faca tie pe plac.
QUOTE
iertam mai usor un ateu pentru o slabiciune, decat un preot. De ce ?

Pai nu stiu, tu de ce o faci?
Banuiesc ca motivul tine de faptul ca preotul se pretinde reprezentant al unei moralitati desavarsite, pentru ca are pretentia de a fi deasupra si de a i se acorda autoritatea unui reper moral, se prezinta drept o persoana care are capacitatea de a-ti da sfaturi, de a te calauzi... Ateul nu are astfel de pretentii.
QUOTE
Cred ca in viata, cel mai important lucru este sa fii sincer si corect cu tine si cu cei din jur. In acel moment stii deja ca nu mai esti ateu, fiindca il simti pe Dumnezeu in tine

Cred ca atat de amarnic te inseli... Sinceritatea si ateismul nu sunt in contradictie. Sau vrei sa-mi spui ca tu stii mai bine decat mine daca sunt sincer si corect cu mine insumi ori cu cei care ma inconjoara?!
QUOTE
Argumente de genul : « Si Einstein credea in Dumnezeu » nu sunt convingatoare

Bineinteles, este un Argument from authority, o eroare logica. Si nici macar nu este adevarat ca Einstein credea in Dumnezeu. wink.gif
QUOTE
perfectiunea naturii nu poate trece neobservata si nu poate fi decat produsul unei puteri divine si sublime. Faptul ca ramanem fara cuvinte in fata unei flori, a unui pui de caprioara, a unui spermatozoid mai viteaz care « stie » drumul, si multe, multe astfel de minuni, spun totul de la sine, fara alte interpretari despre ce inseamna si unde este Dumnezeu

Asta este un Argument from ignorance tipic: nu imi explic cum se poate X, rezulta ca X este creatia lui Dumnezeu (unde X= floare, pui de caprioara, spermatozoid sau ce vrei tu). Natura nu este perfecta, dimpotriva. Iar ceea ce ne provoaca emotii (culoarea florilor, gingasia puiului de caprioara, vitejia spermatozoidului) nu este decat rezultatul adaptarii, al evolutiei, este raspunsul pe care natura l-a gasit in incercarea oarba de perpetuare a vietii...
QUOTE
ganditi-va un timp cat de frumos canta greierii in linistea serii

Adica sunetul ascutit pe care il emit masculii de greier prin frecarea elitrelor pentru a atrage femelele este un semn ca exista Dumnezeul crestin? blink.gif
QUOTE
bine v-am (re)gasit pe cei vechi, si pe cei noi

Bine ai revenit. smile.gif
Theodoric
Banuiesc ca OMU'BUN e in trecere ocazionala si in acest caz un asemenea efort de a-i combate aproape fiecare fraza s-ar putea sa ramana fara adresant. Zic si eu asa, ca nu stiu cat de des OMU'BUN revine si pleaca. smile.gif

S-a clarificat de ceva sute de ani ca nu poti demonstra existenta lui Dumnezeu prin fenomenele naturale ce iti creeaza emotii la un moment dat. Grav este ca 3 persoane de credinte diferite ascultand acelasi ciripit vor trage concluzia ca dumnezeul lor PERSONAL exista! Eu astept momentul cand epigonii lui Arsenie Papacioc vor fi convinsi ca Allah i-a transmis coranul numitului Mahomed, dupa ce au ascultat un concert de sunet si lumina cu licurici si privighetori. smile.gif
actionmedia
QUOTE(OMU'BUN @ 19 Aug 2009, 05:40 PM) *
Pentru toti, atei si credinciosi va recomand sa vedeti filmul http://video.google.com/videoplay?docid=-2933349021550318008

OK, am vazut primele 3 minute si 10 secunde din film, si deja am o multime de obiectii la acel film.
Face o multime de afirmatii neadevarate. De exemplu:
1. Aluzia cum ca pamantul ar fi singura planeta din univers care contine apa. Este un mare neadevar. Apa este un element foarte comun in univers, cometele sunt facute din apa. Se gaseste apa pe mai multe planete si sateliti din sistemul nostru solar. Apa este un element mult mai comun in univers decat lasa sa se inteleaga acel documentar.

2.Afirmatia ca "doar apa cunoaste secretele, bla, bla". Nonsens, apa nu poate cunoaste nimic, pentru ca nu are ratiune.

3. Afirmatia ca "este la fel de multa apa acum, cata era cand a inceput totul". Este o afirmatie gratuita, neprobata si nesustinuta de argumente. Nu poti preciza cu certitudine nici macar cata apa exista in prezent, cu atat mai putin cata era in trecut. Exista insa teorii stiintifice care infirma acea afirmatie. La nivelul universului, apa ca element constitutiv a aparut mult mai tarziu, iar la nivelul planetei noastre, au trecut cel putin cateva sute de milioane de ani de la formarea planetei, pana cand suprafata acesteia a fost suficient de rece pentru a permite acumularea apei.

4. Afirmatia ca "apa are proprietati neobisnuite". Care substanta are proprietati "obisnuite"?

5. Afirmatia ca nimeni nu a reusit sa explice de ce apa isi mareste volumul atunci cand ingheata. E falsa. Exista explicatii, tine de structura moleculei de apa si de felul in care se leaga moleculele intre ele la diferite temperaturi. Imi amintesc ca am invatat la fizica despre asta si am vazut si cateva documentare care explicau de ce.

Mai erau cateva aberatii, pe care nu le-am mai punctat, erau mai mult de ordin filosofic.
Cam multe afirmatii false si distorsiuni ale realitatii face acest film in doar 3 minute. Oare si IoanV s-a inspirat tot din acest film cand spunea ca "oamenii de stiinta nu au inteles proprietatile apei" sau ceva de genul asta?
Uitati-va la film in continuare, dar mare atentie la el. Nu cadeti in capcana sa il luati prea in serios. Acest film indeamna mai degraba la ignoranta decat la cunoastere.
Ah si acei pretisi cercetatori sau profesori sau laureati de premiu nobel, oare in ce domeniu cerceteaza ei mai exact?

LE: am rezistat 22 de minute. Totusi sunt prea multe aberatii. Asa ca poate il voi vedea altadata. Pot sa spun ca m-au amuzat ideile despre proprietatile homeopate ale apei precum si despre aspectul "spiritual" al apei. Ar fi interesant de stiut daca acele experimente despre care se vorbeste in film au fost confirmate de cercetatori independenti.
abis
QUOTE(Theodoric @ 19 Aug 2009, 06:19 PM) *
Banuiesc ca OMU'BUN e in trecere ocazionala si in acest caz un asemenea efort de a-i combate aproape fiecare fraza s-ar putea sa ramana fara adresant.

Asta e, daca OMU'BUN se sperie din atata lucru... Nu ramane decat sa "jucam pentur public", cum se spune. Poate intra vreun pusti pe topicul asta si ia de bune astfel de "argumente"... E o datorie sa nu le lasi nesanctionate.
andra_v
OMU'BUN, bine ai revenit!
Oricum, ne-am indepartat mult de la subiectul topicului, Mihai pusese o intrebare despre atei: "Ce parere aveti despre atei?", in viziunea credinciosilor. Cum nu era corect sa vorbesti despre o categorie de persoane fara ca acestea sa intervina in discutie, s-a facut o exceptie de la regulamentul subforumului, permitand, data fiind natura topicului, mesajele cu caracret ateist. Ulterior, discutia a deviat spre argumente pro si contra existentei divinitatii. Ma gandesc de multa vreme sa unesc subiectul cu cel de pe Filosofie pe tema controversrei teism/ateism.

Ai dreptate, mi se inutila incercarea de a convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu. Si orice polemica, indiferent de "orientarea" ideologica, religioasa a userului denota o problema interioara serioasa.

Actionmedia, n-am inteles argumentele tale stiintifice. Ale lui Paulescu, G. Manu, ale unor somitati medicale da, insa pe ale tale nu le-am "ascultat".
abis
QUOTE(andra_v @ 19 Aug 2009, 08:18 PM) *
Actionmedia, n-am inteles argumentele tale stiintifice. Ale lui Paulescu, G. Manu, ale unor somitati medicale da

Ce argumente stiintifice ai vazut la Paulescu in sprijinul existentei lui Dumnezeu? unsure.gif
OMU'BUN
Mmda! Nu conteaza… Imi cer scuze ca am indraznit sa intervin. Banuiam ca asa se va intampla, dar mi-am permis sa incerc macar !... As putea sa intru in disputa (era sa-i spun « joc » dar contine prea multa adrenalina la modul personal, ca sa nu explodezi la un moment dat !) dar cui foloseste ? Oricum, fiecare accepta in constientul sau subconstientul lui doar ce simte ca e normal… Nu stiu… Uneori Ratiunea ne joaca niste feste teribile si de aceea nici nu insist. Sunt multe aspecte care doboara orice logica si orice stiinta, cel putin pana la ora actuala. Cine vrea cu adevarat sa caute sigur va gasi Adevarul la un moment dat. Dar pana atunci trebuie sa renuntam la ideea ca DEJA STIM. Cu cat crezi ca stii mai mult, cu atat nu stii nimic. Macar sa acceptam « indoiala » fata de ceea ce credem ca e adevar!
Asta e, daca OMU'BUN se sperie din atata lucru... Nu ramane decat sa "jucam pentur public", cum se spune. Poate intra vreun pusti pe topicul asta si ia de bune astfel de "argumente"... E o datorie sa nu le lasi nesanctionate
De mult nu ma mai sperie nimic, dar prefer sa evit discutiile cu persoane care nu accepta ca poti fi si altfel. Nu caut si nu mai doresc argumente pentru ceea ce-mi trebuie mie. Iar argumentele mele pot fi pentru oricine altcineva nesemnificative. Cat despre 'datoria' de a sanctiona conform propriilor principii, da-mi voie sa am serioase rezerve!!
actionmedia, n-am cerut nimanui sa mearga la padure sa numere copacii, ci doar sa vada (nu pe fuga, ci cu toata linistea de care este capabil) si sa contemple padurea ca un intreg, cu flora si fauna. Cat despre adevar vs. fals, fiecare dintre noi cred ca este dotat din nastere cu acel "felling" care ne spune de ce sa ne indoim si de ce nu. Ma rog...
abis
QUOTE(OMU'BUN @ 20 Aug 2009, 09:22 AM) *
trebuie sa renuntam la ideea ca DEJA STIM

Pai renunta la ideea ca deja stii. smile.gif
De ce nu o faci?
QUOTE
Macar sa acceptam « indoiala » fata de ceea ce credem ca e adevar

Asta incerc si eu sa te conving sa faci: accepta indoiala fata de ceea ce crezi ca este adevar, referitor la credinta, religie, Dumnezeu...
QUOTE
Cat despre adevar vs. fals, fiecare dintre noi cred ca este dotat din nastere cu acel "felling" care ne spune de ce sa ne indoim si de ce nu.

Din pacate, nu avem o astfel de "dotare" din nastere... Iar "feeling-urile" ne pot insela atat de usor...
Cucu Mucu
QUOTE(abureala @ 29 Jul 2009, 04:19 PM) *
"Eu cand vorbesc cu un ateu este ca si cum vorbesc cu usa" - Petre Tutea.


Pai daca e batut in cap si nu stie sa comunice, eu ce sa ii fac?!

QUOTE(omubun)
Cu cat crezi ca stii mai mult, cu atat nu stii nimic.


De unde pana unde? Corect este "cu cat stii mai mult, cu atat realizezi ca stii prea putin"! jamie.gif

QUOTE
Ca sa poti determina un ateu sa devina credincios inseamna sa fii mult mai mult decat un om.


De ce sa faci asta? Nu poti avea un minim respect pt ceea ce crede omu' respectiv, bun sau ne-bun, fara sa incerci sa il schimbi, mai ales ca e vorba de o perceptie pur personala a mediului inconjurator, ce nu tine de stiinte exacte sau lucruri demonstrabile? Cati atei, aici pe forum, ti-au zis tie "bai omule, nu mai crede in Dumnezeu pt ca..."?
andra_v
QUOTE(Cucu Mucu @ 20 Aug 2009, 11:16 AM) *
De ce sa faci asta? Nu poti avea un minim respect pt ceea ce crede omu' respectiv, bun sau ne-bun, fara sa incerci sa il schimbi, mai ales ca e vorba de o perceptie pur personala a mediului inconjurator, ce nu tine de stiinte exacte sau lucruri demonstrabile? Cati atei, aici pe forum, ti-au zis tie "bai omule, nu mai crede in Dumnezeu pt ca..."?

Exact asta e problema Cucule. Si ateii, si cei care isi zic credinciosi pierd timp si energie incercand sa-l schimbe pe respectivul. Atitudine total gresita. A, a-ti argumenta un punct de vedere este una, a-i impuia capul interlocutorului cu totul altceva. Mare lucru sa-si vada omul barna din ochii sai!
Cucu Mucu
Bre, cati atei au venit la tine si au zis "nu mai crede, fata mosului, ca vine Bau-bau si te trage de codite"? Cred ca argumentatia ateilor (de aici, atat cat am reusit sa urmaresc) porneste ca "eu nu cred pt ca...", si nu iti zice nimeni "andro, nu mai crede nici tu, fato, ca faci noaptea pipi in pat, vine lupul si te mananca (sau mai stiu eu ce amenintari )".
abis
QUOTE(andra_v @ 20 Aug 2009, 11:23 AM) *
Si ateii, si cei care isi zic credinciosi pierd timp si energie incercand sa-l schimbe pe respectivul. Atitudine total gresita.

Spune-i asta si Patriarhului. BOR are in structura sa un Birou de Misiune, al carui scop este tocmai ceea ce spui tu ca reprezinta o pierdere de timp si energie. In plus, activitate de acest gen au si acele asociatii si fundatii care au si scop misionar si care functioneaza cu binecuvantarea Sf. Sinod (gen ASCOR, Fratia Ortodoxa, Oastea Domnului).
bdl
QUOTE(andra_v @ 20 Aug 2009, 04:23 AM) *
Exact asta e problema Cucule. Si ateii, si cei care isi zic credinciosi pierd timp si energie incercand sa-l schimbe pe respectivul. Atitudine total gresita. A, a-ti argumenta un punct de vedere este una, a-i impuia capul interlocutorului cu totul altceva. Mare lucru sa-si vada omul barna din ochii sai!

Andra, ia sa vedem cite topicuri au deschis credinciosii despre credinta si cite au deschis ateii despre ateism....Si atunci o sa stim exact cine incearca sa-si impuna "credinta " mai mult...Un credincios adevarat niciodata nu se va aventura pe forumuri pt a-si eatala credinta....
Parerea mea..toti "credinciosii " de pe aici....fake-uri....dar asa macar au senzatia ca au ceva serios de care sa se agate in viata si sa-si imbunatateasca imaginea personala macar in fata lor...
Mici exceptii gen abureala care e cu reptilienii si pamintul gol pe dinauntru....astea sint cazuri rare si patologice.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Si mai era unu cu bautul de urina pe aci..... rofl.gif sper ca a descoperit si el berea ....
actionmedia
QUOTE(OMU'BUN @ 20 Aug 2009, 09:22 AM) *
Uneori Ratiunea ne joaca niste feste teribile

Intuitia si credinta "joaca" mai multe feste decat ratiunea. Prefer sa ma incred in functiunea care ofera cea mai buna aproximare a realitatii, iar aceea este ratiunea din simplul motiv ca da cele mai puine rateuri.

Clopotel
Omu' Bun,
Bine ai revenit! wub.gif
Rehael
QUOTE(abis @ 20 Aug 2009, 11:36 AM) *
QUOTE
Si ateii, si cei care isi zic credinciosi pierd timp si energie incercand sa-l schimbe pe respectivul. Atitudine total gresita.

Spune-i asta si Patriarhului. BOR are in structura sa un Birou de Misiune, al carui scop este tocmai ceea ce spui tu ca reprezinta o pierdere de timp si energie. In plus, activitate de acest gen au si acele asociatii si fundatii care au si scop misionar si care functioneaza cu binecuvantarea Sf. Sinod (gen ASCOR, Fratia Ortodoxa, Oastea Domnului).


Cu alte cuvinte nici fratii atei sa nu se lase mai prejos decat patriarhul si "legiunile" de sub protectia lui. Nu conteaza altceva decat a fi mereu contra(indiferent ce-o fi acela)! ohyeah.gif
abis
Uite ca sunt contra si la asa ceva:

In plină criză financiară, Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud va da un sfert de milion de euro pentru o cruce înaltă de 30 de metri. Monumentul va fi ridicat în curtea Mănăstirii din Pasul Tihuţa.


Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud a aprobat, în urmă cu o lună, construirea unei cruci în valoare de 250.000 euro (din bani publici, deci si ai ateilor) la Mănăstirea Naşterea Maicii Domnului din Pasul Tihuţa. Oamenilor, care trec prin zonă, nu le-a venit să creadă la cât se ridică costul monumentului.
Autorităţile sunt de părere că investiţia merită, pentru că oamenii vor fi sensibilizaţi când vor vedea o cruce uriaşă.
Localnici sunt de părere că investiţia este foarte mare şi că există lucruri mai importante de făcut cu banii în judeţ.



EDIT: Pentru amatori, o informatie (poate!) utila: sfintirea unei masini de 100.000 de euro costa doar 15 lei. Super-oferta!
Rehael
De ce? Pentru ca-i vorba de cruce, sau pentru ca autoritatile vor sa sensibilizeze...? Daca vroiau sa sensibilizeze cu un Mickey Mouse cu o torta aprinsa ridicata in mana dreapta, ai fi fost de acord?

PS Ideea principala care ramane este ca, in acea zona, oamenii se arata cam insensibili. Iar autoritatile nu lasa acest lucru nebagat in seama; in consecinta, incearca sa rezolve problema cu o cruce, un Mickey Mouse sau altceva... tongue.gif
abis
QUOTE(Rehael @ 25 Aug 2009, 01:40 AM) *
Daca vroiau sa sensibilizeze cu un Mickey Mouse cu o torta aprinsa ridicata in mana dreapta, ai fi fost de acord?

Sincer. mi s-ar fi parut o idee la fel de proasta. Ca sa nu zic stupida.
Rehael
Se intelege, nu-ti plac aceste idei, deci consideri ca e firesc sa te exprimi critic vizavi de ele. Numai ca cine e deosebit de critic, ar trebui sa vina la randul lui cu ideile pe care le-ar considera eficiente in sensibilizarea populatiei, si sa accepte sa fie supus la randul lui criticii. thumb_yello.gif
abis
Mie nu mi se pare ca populatia din zona respectiva are nevoie sa fie sensibilizata de autoritati prin tot felul de constructii nastrusnice, deci n-am ce sa propun.

Pe de alta parte, este eronata ideea ca daca critic ceva trebuie neaparat sa pun in loc ceva mai bun. Este suficient daca vad partile proaste, sa le semnalez chiar daca eu unul nu pot produce ceva mai bun. Vezi lucrul asta si in alte parti: un critic literar nu trebuie neaparat sa poata scrie el insusi un roman mai bun decat cel pe care il desfiinteaza; un controlor de calitate a unei piese de la strung nu trebuie neaparat sa fie in stare sa faca el insusi o piesa mai buna decat cea pe care o trimite la rebuturi, este suficient sa descopere hibele din piesa facuta de altii; un expert in seismologie nu trebuie neaparat sa construiasca el insusi case care sa nu cada la cutremur, este suficient sa arate care dintre casele facute de altii prezinta un risc mare de a se darama etc.

Rolul criticilor este foarte important chiar si cand nu fac ei insisi lucruri mai bune decat cele pe care le critica.
Rehael
Aha, deci ajunge doar sa ne exprimam parerea, ca de fapt, practic, nu poti sa fii sigur daca trebuie sau nu... Iar daca nu esti sigur, poate ca nu-i bine sa se faca ceva. De exemplu daca nu esti sigur ca vine hotul, pentru ce ai mai incuia usa cand pleci de acasa?

Pe de alta parte criticii de meserie cand isi fac treaba bine folosesc niste repere, sa zicem alte opere, sau alte idei la care raporteaza obiectul supus criticii, nu se rezuma doar la nu-mi place asa, sau imi place asa, deci macar compara cu altceva.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.