Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
abis
Si ce vrei sa spui, ca nu folosesc repere? Ca nu fac comparatii? smile.gif
Rehael
Practic, da.
abis
Ei bine, te inseli. Dar daca te simti mai bine cand crezi asta, crezi in continuare... smile.gif
Rehael
Pai nu ma insel atata vreme cat tu numai iti expui mofturile fara alte argumente. Un critic care se respecta nu procedeaza asa. smile.gif
Zed
QUOTE(abis @ 24 Aug 2009, 12:44 PM) *
EDIT: Pentru amatori, o informatie (poate!) utila: sfintirea unei masini de 100.000 de euro costa doar 15 lei. Super-oferta!


Eu am circulat cu un taxi sfintit . Soferul , foarte mandru , a tinut neaparat sa-mi comunice acest aspect. In masina era plin de cruci si poze cu sfinti . Cand treceam pe langa vreo biserica isi facea cruce , cand treceam pe trecerea de pietoni baga cate o injuratura . Dar ce injuraturi . Cel mai mult mi-a placut modul in care ii sarea saliva din gura in timp ce ,prin geamul deschis, isi baga organele de reproducere in pietoni .
Si nu , nu e sigurul sofer care avea masina plina de astfel de accesorii si injura . Am avut onoarea sa cunosc vreo 6 , asta modest spus .



Din propria experienta - la mine in familie ( luand si matusile , unchii si verisorii mei ) am avut parte si de atei si de credinciosi . Ateii din familia mea , au fost si sunt mult mai toleranti cu credinciosii . Am avut intotdeauna libertatea de a alege in a crede au ba din partea ateilor . In schimb din partea credinciosilor ......... discutii peste discutii sa te converteasca , doar , doar .
Totul s-a terminat in momentul in care le-am pus niste intrebari . I-am intrebat cum poti sa iubesti pe cineva pe care nu il vezi ?! Cum poti sa crezi ca te iubeste neconditionat ?! Adica nu va vedeti reciproc dar va iubiti ?! Nu inteleg cum poate exista iubire intre 2 lucruri care nu se intalnesc niciodata , nu vorbesc niciodata , nu au contact .Adica nutresti sentimente de afectiune fata de ce , de cine , o poza , o carte ?! Dar asta nu-i tot , mai sunt si porunci dupa care sa traiesti plus frica de D-zeu . De ce trebuie sa existe frica de el daca e asa de bun ?!
De ce exista razboaie ?! Oare cat de mare e procentul credinciosilor care sunt implicati direct sau indirect la ele ?! Asta chiar m-ar interesa !
De ce mor o gramada de copii ?! De ce daca cineva este atat de bun si atotputernic nu impiedeca acest lucru ?!
M-am saturat sa aud cea mai mare tampenie din lume - a murit un bebelus pentru ca asa a vrut D-zeu . Pai daca asa a vrut , atunci pentru minenu este cel mai bun ci cel mai rau . Cand omoara un om un copil , e considerat rau si o bestie . De ce nu e si invers valabil ?! De frica ?!


PS
Rehael , ca sa critici suicidul nu trebuie sa-l si experimetezi
abis
QUOTE(Zed @ 27 Aug 2009, 04:48 PM) *
M-am saturat sa aud cea mai mare tampenie din lume - a murit un bebelus pentru ca asa a vrut D-zeu . Pai daca asa a vrut , atunci pentru minenu este cel mai bun ci cel mai rau

Nu, ca D-zeu e mare si atoputernic si singurul BUN. Daca D-zeu hotaraste ca trebuie sa moara, atunci moartea respectivului este un lucru bun. Indiferent ce cred cei ramasi in viata, parintii, fratii... Astia ar trebui sa-i multumeasca Domnului ca l-a luat dintre ei, nu sa fie suparati. Inseamna ca D-zeu a avut nevoie de el si l-a luat in Rai. Deci e motiv de bucurie, nu de intristare. Cand moare un bebelus ar trebui ca familia sa sarbatoreasca, nu sa se jeleasca. wink.gif
actionmedia
QUOTE(abis @ 27 Aug 2009, 05:44 PM) *
Nu, ca D-zeu e mare si atoputernic si singurul BUN. Daca D-zeu hotaraste ca trebuie sa moara, atunci moartea respectivului este un lucru bun. Indiferent ce cred cei ramasi in viata, parintii, fratii... Astia ar trebui sa-i multumeasca Domnului ca l-a luat dintre ei, nu sa fie suparati. Inseamna ca D-zeu a avut nevoie de el si l-a luat in Rai. Deci e motiv de bucurie, nu de intristare. Cand moare un bebelus ar trebui ca familia sa sarbatoreasca, nu sa se jeleasca. wink.gif


Abis, ti-ai ratat cariera, popa trebuia sa te faci. Acuma erai deja episcop, sau cine stie ce mare somitate bisericeasca. Iti dai seama ce de spagi luai?
abis
Pai tu nu stii ca printre membrii clerului sunt o gramada de atei, apud Clopotel?
Ba chiar si prin Sfantul Sinod or fi cativa. smile.gif
actionmedia
QUOTE(abis @ 28 Aug 2009, 12:11 AM) *
Pai tu nu stii ca printre membrii clerului sunt o gramada de atei, apud Clopotel?
Ba chiar si prin Sfantul Sinod or fi cativa. smile.gif


Nu m-ar mira ca si Iisus daca o fi existat sa fi fost ateu de fapt, smile.gif
OMU'BUN
QUOTE(Zed @ 27 Aug 2009, 04:48 PM) *
Eu am circulat cu un taxi sfintit . Soferul , foarte mandru , a tinut neaparat sa-mi comunice acest aspect. In masina era plin de cruci si poze cu sfinti . Cand treceam pe langa vreo biserica isi facea cruce , cand treceam pe trecerea de pietoni baga cate o injuratura . Dar ce injuraturi . Cel mai mult mi-a placut modul in care ii sarea saliva din gura in timp ce ,prin geamul deschis, isi baga organele de reproducere in pietoni .
Si nu , nu e sigurul sofer care avea masina plina de astfel de accesorii si injura . Am avut onoarea sa cunosc vreo 6 , asta modest spus .

Nu trebuie sa fii nici credincios, nici ateu ca sa realizezi superficialitatea cu care cineva trateaza asa-zisa credinta... Dar asta nu demonstreaza nimic altceva decat un anume grad de ignoranta, dupa parerea mea!

QUOTE(Zed @ 27 Aug 2009, 04:48 PM) *
Totul s-a terminat in momentul in care le-am pus niste intrebari . I-am intrebat cum poti sa iubesti pe cineva pe care nu il vezi ?! Cum poti sa crezi ca te iubeste neconditionat ?! Adica nu va vedeti reciproc dar va iubiti ?! Nu inteleg cum poate exista iubire intre 2 lucruri care nu se intalnesc niciodata , nu vorbesc niciodata , nu au contact .Adica nutresti sentimente de afectiune fata de ce , de cine , o poza , o carte ?! Dar asta nu-i tot , mai sunt si porunci dupa care sa traiesti plus frica de D-zeu . De ce trebuie sa existe frica de el daca e asa de bun ?!

Uneori este imposibil sa explici lucruri simple, daca cel ce asculta nu le-a experimentat niciodata. La fel ca sfaturile pe care le dau parintii, copiilor adolescenti; pe-o ureche intra iar pe una iese, fiindca nimic nu pare sa prinda radacina, pana nu se lovesc ei personal cu capul de pragul de sus. Cat despre "dragoste", nu poti s-o intelegi pana nu o simti. Si nu e chiar abstract, pentru ca nu-ti impui sa-ti placa ceva, ci simti reciprocitatea, daca evident, accepti ca exista. Dumnezeu nu darama usa sufletului, daca o gaseste incuiata! Tu alegi sa o tii asa, nu-ti impune El!

QUOTE(Zed @ 27 Aug 2009, 04:48 PM) *
De ce exista razboaie ?! Oare cat de mare e procentul credinciosilor care sunt implicati direct sau indirect la ele ?! Asta chiar m-ar interesa !
De ce mor o gramada de copii ?! De ce daca cineva este atat de bun si atotputernic nu impiedeca acest lucru ?!
M-am saturat sa aud cea mai mare tampenie din lume - a murit un bebelus pentru ca asa a vrut D-zeu . Pai daca asa a vrut , atunci pentru minenu este cel mai bun ci cel mai rau . Cand omoara un om un copil , e considerat rau si o bestie . De ce nu e si invers valabil ?! De frica ?!

Nimic pe lume nu se intampla fara un motiv. Ti-ai inceput mesajul cu "credinciosii" soselelor. Pe cat suntem noi de "buni", pe atat primim in loc, nici mai mult nici mai putin! De ce mor copiii? Pai de ce oare? Ce e mai dureros pentru un parinte decat sa-si ingroape copilul. Nu Dumnezeu vrea asta, ci omul vine din spate cu o incarcatura karmica extrem de grea. Si, da, Dumnezeu e intr-adevar bun, oricat ar fi incarcatura aceasta de grea, El ti-o poate lua. Ceea ce nu-i cu putinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu, fiindca El iarta daca evident ii ceri iertare. E plina lumea de astfel de cazuri, iar eu am fost candva unul dintre ele. "Cere si ti se va da! Bate si ti se va deschide!" Din pacate nu poti sa-ti faci cont ca pe un forum, si sa-i ceri imediat dupa ce ai devenit membru, adminului sa te creada pe cuvant ca esti cumsecade, cand el are posibilitatea sa acceseze toate forumurile pe unde ai fost logat si unde i-ai facut "varza" pe cei din jurul tau!

abis
Presedintele Traian Basescu le-a cerut, marti, romilor sa-si crestineze copiii. Prin aceasta cerere si-a depasit atributiile constitutionale, facand in mod nepermis propaganda in favoarea unuia dintre cultele care activeaza pe teritoriul Romaniei. Ca reprezentant al statului, presedintele trebuie sa se mentina echidistant fata de toate orientarile religioase, nu are voie sa-l favorizeze pe vreunul (ori sa-l defavorizeze pe altul). Prin acest gest, de a cere crestinarea copiiilor unora dintre cetatenii romani, presedintele sugereaza ca pozitia statului roman fata de proprii sai cetateni este influentata de apartenenta lor religioasa, incalca neutralitatea statului in chestiunile de credinta, pune in pericol principiile constitutionale pe baza carora sunt fondate statele moderne.
Cucu Mucu
QUOTE(Zed @ 27 Aug 2009, 04:48 PM) *
M-am saturat sa aud cea mai mare tampenie din lume - a murit un bebelus pentru ca asa a vrut D-zeu . Pai daca asa a vrut , atunci pentru minenu este cel mai bun ci cel mai rau . Cand omoara un om un copil , e considerat rau si o bestie . De ce nu e si invers valabil ?! De frica ?!


Cel mai trist pt mine a fost cand sotia unui prieten bun de-al meu, foarte credincioasa, cu inclinatii spre habotnica, ce avea probleme de fertilitate, a refuzat un tratament simplu (nu era ceva foarte complicat, gen mii de euro&co) pe motiv ca "daca asa vrea Domnul sa nu am eu copiii, inseamna ca asta e crucea mea pe acest pamant". Bai nene, cand ii aud asa, sincer va spun ca imi vine sa ii iau la palme pe unii! Cum poti sa te mutilezi sufleteste in halul asta, atat pe tine cat si pe ceilalti? Pt ce e buna durerea voit provocata? Asta e semnul de incepere al alienarii mintale, cred eu!

QUOTE
Ceea ce nu-i cu putinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu, fiindca El iarta daca evident ii ceri iertare.


Spune-mi, poate ierta un credincios care a omorat un pagan, pt ca acesta din urma nu s-a convertit la religia primului?
abis
QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Oct 2009, 06:42 PM) *
Cel mai trist pt mine a fost cand sotia unui prieten bun de-al meu, foarte credincioasa, cu inclinatii spre habotnica, ce avea probleme de fertilitate, a refuzat un tratament simplu (nu era ceva foarte complicat, gen mii de euro&co) pe motiv ca "daca asa vrea Domnul sa nu am eu copiii, inseamna ca asta e crucea mea pe acest pamant".

Daca are vreun guturai, pe acelasi motiv nu ia nici aspirina? Ca daca asta e voia domnului sa fie racita, inseamna ca asta este crucea ei... Daca o doare o masea, pe acelasi principiu n-ar trebui sa mearga nici la dentist. Daca isi rupe vreun picior, nu are ce cauta la ortoped.
Cucu Mucu
Cam asta a fost si argumentatia mea, dar... de atunci ne vizitam mai rar!
Zed
La tribunalul Iaşi s-a finalizat, zilele acestea, divorţul unui preot care a fost atat de fascinat de cele lumeşti incat... a renunţat, după 17 ani de căsnicie, la familie. Vasile Toma, de 40 de ani, parohul bisericii din Dragna, judeţul Iaşi, s-a combinat cu mai tanăra lui nepoată.

Totul a început acum doi ani, când băiatul cel mic al preotului Vasile Toma, de la biserica din Dragna, s-a jucat cu telefonul tatălui său şi a găsit, din întâmplare, câteva fotografii cu o tânără dezbrăcată. Nedumerit, copilul le-a arătat mamei lui, care, în primul moment, a refuzat să-şi creadă ochilor: tânăra era chiar o nepoată de-a ei, fata în vârstă de 18 ani a surorii sale.

Fiul i-a găsit pozele compromiţătoare

Cathy avea doar 18 ani când a ajuns în patul unchiului ei. Fotografia cu ea, pe jumătate dezbrăcată, a fost făcută chiar de preot, în dormitorul conjugal al familei, şi păstrată în telefonul său mobil
Preoteasa a pus la cale un plan şi a reuşit să-l prindă pe preot în pat cu nepoata, chiar în timpul unei partide de sex.


Scandalul a ajuns şi la Mitropolia Moldovei şi Bucovinei. Singura pedeapsă pe care preotul Vasile Toma a primit-o a fost că, timp de o lună, nu a avut voie să slujească în biserică. Superiorii i-au recomandat însă preotului să se împace cu soţia sa şi să nu destrame familia. În ciuda avertismentelor, divorţul a avut loc.


Ca sa vezi ce in serios se ia " iubeste-ti aproapele " si nu e singurul caz . Imi place cel mai mult "pedeapsa" . Si un astfel de exemplar ajunge sa predea religie in scoli

Sursa
Erwin
QUOTE
Religious thinking is more associated with brain regions that govern emotion, self-representation, and cognitive conflict, while thinking about ordinary facts is more reliant upon memory retrieval networks, scientists at UCLA and other universities have found.

They used fMRI to measure signal changes in the brains of committed Christians and nonbelievers as they evaluated the truth and falsity of religious and nonreligious propositions. For both groups, belief (judgments of "true" vs "false") was associated with greater signal in the ventromedial prefrontal cortex, an area important for self-representation, emotional associations, reward, and goal-driven behavior.

"While religious and nonreligious thinking differentially engage broad regions of the frontal, parietal, and medial temporal lobes, the difference between belief and disbelief appears to be content-independent," the study concluded.

"Our study compares religious thinking with ordinary cognition and, as such, constitutes a step toward developing a neuropsychology of religion. However, these findings may also further our understanding of how the brain accepts statements of all kinds to be valid descriptions of the world."

sursa:
Corelaţii neuronale ale credinţelor religioase şi non-religioase
cyber-sapiens
Nu stiu daca EXISTA, atei si religiosi ?!
(Credinta poti avea intr-o idee, intr-un sistem, intr-o persoana, etc).

EXISTA oameni care isi pun intrebari si oameni care nu isi pun intrebari.

Va intreb:
1. - Ce se intampla cu un CRESTIN care nu respecta intocmai dogma si nu prea e practicant, mai este el un crestin, ori macar o persoana credincioasa, mai crede el in ceea ce trebuie ori crede in ceva imaginat de el si se gaseste in plina erezie, in paganism ori chiar anti-crestinism, anatema ?!

2. -In ce masura un ATEU care isi pune problema motorului primar, problema INFINITULUI, mai ramane ATEU, ori face un pas inspre religiozitatea generala ?! jamie.gif
actionmedia
QUOTE(cyber-sapiens @ 4 Oct 2009, 07:34 PM) *
Nu stiu daca EXISTA, atei si religiosi ?!

Exista, am intalnit ambele specii smile.gif

QUOTE
Credinta poti avea intr-o idee, intr-un sistem, intr-o persoana, etc

Probabil ca poti avea, dar diferentierea intre atei si religiosi se face pe criteriul credintei respectiv necredintei ca exista divinitate. Alte credinte nu sunt importante in acest context.

QUOTE
EXISTA oameni care isi pun intrebari si oameni care nu isi pun intrebari.

Cu siguranta ca exista astfel de oameni, atat printre credinciosi cat si printre atei, faptul ca exista oameni care isi pun intrebari si oameni care nu isi pun intrebari nu este un criteriu de diferentiere intre atei si credinciosi

QUOTE
1. - Ce se intampla cu un CRESTIN care nu respecta intocmai dogma si nu prea e practicant, mai este el un crestin, ori macar o persoana credincioasa, mai crede el in ceea ce trebuie ori crede in ceva imaginat de el si se gaseste in plina erezie, in paganism ori chiar anti-crestinism, anatema ?!

Atata timp cat el crede ca exista divinitate (una sau mai multe fiinte supranaturale, minuni, etc) atunci este o persoana credincioasa, indiferent daca comite erezii si pacate fata de alte religii sau chiar fata de propria credinta.

QUOTE
2. -In ce masura un ATEU care isi pune problema motorului primar, problema INFINITULUI, mai ramane ATEU, ori face un pas inspre religiozitatea generala ?!

Atata timp cat nu crede ca exista divinitate este ateu. Nu conteaza ce probleme isi pune sau ce presupuneri face atata timp cat nu ia drept adevarat existenta divinitatii.
Theodoric
Cuvantul "ateu", in ciuda faptului ca isi contine propria definitie, pare destul de neclar. Cred ca mai bine i-am numi pe atei liberi cugetatori.
Liber cugegatorul este un individ inteligent care se poate gandi la orice ii trece prin cap iar explicatiile pe care le gaseste nu trebuie sa fie musai in concordanta cu o carte sau o gramada de carti scrise de niste primitivi acum 1400 de ani, 2000 de ani sau 3000 de ani, functie de zeitatea care s-a intamplat sa fie la moda in perioada si desertul respectiv. ohyeah.gif
actionmedia
QUOTE(Theodoric @ 5 Oct 2009, 09:57 AM) *
Liber cugegatorul este un individ inteligent care se poate gandi la orice ii trece prin cap iar explicatiile pe care le gaseste nu trebuie sa fie musai in concordanta cu o carte sau o gramada de carti scrise de niste primitivi acum 1400 de ani, 2000 de ani sau 3000 de ani, functie de zeitatea care s-a intamplat sa fie la moda in perioada si desertul respectiv. ohyeah.gif

Mda, dar nu e obligatoriu sa fi inteligent ca sa fi ateu, la fel cum nu este obligatoriu sa fi tampit ca sa fi credincios. Pot sa dau exemple de atei idioti si exemple de crediciosi destepti. Nu inteligenta este criteriul dupa care separam ateii de credinciosi ci credinta. smile.gif
abis
QUOTE(Theodoric @ 5 Oct 2009, 09:57 AM) *
Cuvantul "ateu", in ciuda faptului ca isi contine propria definitie, pare destul de neclar.

In mod normal cuvantul ateu nici nu ar trebui sa existe.

Ce parere ai avea daca ti s-ar aplica urmatoarele etichete pe baza opiniilor pe care (nu) le ai despre realitate: avrajitorism, afengshui-ism, aastrolgism, aislamism, acrestinism, ascientologism, atarotism, atelepatism, adescantecism? Asta in cazul in care nu crezi in vrajitoare, fengshui, astrologie, islam, crestinism, scientologie, tarot, telaptie, descantece?

Ateismul este pozitia initiala de la care plecam toti. Unii, in cursul vietii, se convertesc la o anume religie. Ei sunt cei care devin crestini, mahomedani etc. Ceilalti, care nu sufera o asemenea convertire, sunt denumiti atei. Cum spunea si Actionmedia, nu are legatura cu inteligenta.
Theodoric
Cei care au devenit liber cugetatori renuntand la religia in care s-au nascut tind sa fie mai inteligenti decat masa de credinciosi. Fiindca necesita oarece materie cenusie sa faci acest pas. Ma refer in special la cei care au ajuns liber cugetatori ca urmare a unei cautari interioare, nu la teribilisti sau alte specii. Nu vreau flame, e parerea mea.
Mai cred ca un individ habotnic nu poate fi inteligent. Un habotnic isi pune bariere in concluziile pe care le trage despre lumea in care traieste. Daca universul iti demonstreaza zilnic ca exista de miliarde de ani dar tu te incapatanezi sa crezi ca are numai 6000 desi n-ai nici o dovada, well, nu poti fi prea inteligent. jamie.gif
abis
QUOTE(Theodoric @ 5 Oct 2009, 11:38 AM) *
Cei care au devenit liber cugetatori renuntand la religia in care s-au nascut ...

Ce inseamna "religia in care s-au nascut"? Nimeni nu se naste gata religios. Toti ne nastem fara credinta. Unii capata ulterior o credinta, altii nu. Cei care capata candva, in cursul educatiei, o credinta religioasa, sunt credinciosii. Ceilalti, ateii. Ce-i atat de greu? smile.gif

Ateu si liber cugetator nu sunt unul si acelasi lucru.
actionmedia
QUOTE(abis @ 5 Oct 2009, 11:41 AM) *
Ateu si liber cugetator nu sunt unul si acelasi lucru.


Practic ar putea exista un liber cugetator credincios, care nu adera la nicio religie dar crede intr-un "dumnezeu personal", nu? Nu poti sa il numesti ateu, pentru ca el crede intr-o fiinta supranaturala. Dar in acelasi timp nu adera (nu se regaseste) la nicio religie. Pentru orice religie cunoscuta omul acesta ar fi eretic. Putem spune ca prin gandire libera el si-a gasit singur zeul in care sa creada si respinge toate celelalte zeitati.
abis
Eu ma gandisem la faptul ca nu toti ateii merita calificativul de liber-cugetator; poti fi ateu si in lipsa unei cugetari libere, atat timp cat nu ai o credinta religioasa. Insa nu vad de ce un om care ajunge, pe calea cugetarii si a rationamentului, la concluzia ca exista o anume forma de divinitate, nu ar putea fi considerat un liber-cugetator credincios.
nicolin
Eu zic sa introduceti in ecuatie si agnosticii.
Sau, pentru voi, liber cugetator = agnostic?
abis
Am mai vorbit despre agnostici.
nevvermind
biker.gif
abis
In 2001 actualul patriarh, pe atunci mitropolit al Moldovei si Bucovinei, spunea:

Sintem tara cu cel mai mare numar de biserici pe cap de locuitor din Europa


In conditiile astea, de ce mai trebuie sa contribuie statul la construirea altor biserici?
Theodoric
QUOTE(abis @ 19 Oct 2009, 05:51 PM) *
In 2001 actualul patriarh, pe atunci mitropolit al Moldovei si Bucovinei, spunea:

Sintem tara cu cel mai mare numar de biserici pe cap de locuitor din Europa
In conditiile astea, de ce mai trebuie sa contribuie statul la construirea altor biserici?

Mi se pare normal, a enuntat doar o statistica, nu si suficienta ei. devil.gif
nevvermind
Coreland cu inteligenta medie a romanilor... deviem in alt topic.
abis
Atentie! Ritualul botezului poate fi periculos, un copil a murit inecat din cauza unui preot!

Detalii aici.




Un preot a omorât copilul la botez. Se pare că micuţul s-a înecat când a fost băgat în cristelniţă

Moartea unui copil de şase săptămâni, în timpul botezului, a aprins spiritele în satul Haşag, din judeţul Sibiu. Preotul venit în sat doar de trei luni este acuzat de o parte dintre localnici de neglijenţă.

Soţii Vintilă trec prin clipe cumplite după ce băieţelul, Marius Claudiu, s-a stins sub ochii lor, în biserică, în ziua botezului. Încă în stare de şoc, bunica micuţului povesteşte că totul era pregătit pentru botez în biserică.

Preotul Ioan Schiau, care slujeşte în Haşag de numai trei luni, l-ar fi băgat pe copil în cristelniţă pe spate.

„Când l-a scos prima dată, băieţelul a început să plângă şi s-a încordat. Preotul nu a observat şi l-a băgat încă o dată şi am văzut că ceva nu e în regulă, pentru că după ce l-a pus pe masă, a început să se învineţească şi i-a dat sângele pe nas”, a spus Doina Muntenaş, bunica micuţului.

nvineţească şi i-a dat sângele pe nas”, a spus Doina Muntenaş, bunica micuţului.

Părinţii au chemat imediat Salvarea şi au încercat să îl resusciteze pe sugar, dar fără rezultat. Medicii nu se lansează în speculaţii privind cauzele morţii, spunând că examenul anatomo-pathologic va stabili acest lucru.

Surse neoficiale au declarat însă că, din primele analize medico-legale, copilul ar fi murit înecat.

Părinţii şi bunicii băieţelului nu au depus nici o plângere împotriva preotului Ioan Schiau. Părintele refuză să facă orice declaraţie până când nu va vedea rezultatele autopsiei. La înmormântarea micuţului familia a apelat însă la un alt preot.
actionmedia
Ma uitam la poza aia din articol. Nu stiu sigur daca este chiar o poza de la botezul cu pricina sau este o poza oarecare. Insa daca te uiti cum il tine popa pe ala micu, cu laboiul ala peste nas si gura, parca e evident ca il poate sufoca. Daca nu e poza de la botezul respectiv, omul care a ales-o e foarte inspirat, in poza chiar se vede cum micutul incearca instinctiv sa isi elibereze caile respiratorii...
abis
Merita citit in intregime articolul de aici despre parteneriatul dintre politica si biserica.

Cateva spicuiri:

Zecile de milioane de euro date pentru construcţiile de biserici şi alte zeci de milioane care se duc pe salariile clericilor au atins anul acesta un vârf istoric, depăşind o sută de milioane de euro.

În ultimii 20 de ani au fost înălţate peste 4.000 de locaşe de cult, 3.000 dintre ele fiind ortodoxe.Numărul teologilor a explodat, de asemenea, de la 1.000 de absolvenţi cât scoteau cele patru facultăţi de teologie din ţară în 1989, la peste 10.000 câţi şcolarizează azi cele 30 de facultăţi de teologie. Sumele alocate cultelor, de la bugetul naţional, au crescut şi ele corespunzător, de la 3 milioane de dolari anual până în 1998, la 10 milioane de dolari în 1999, 40 de milioane de euro în 2007, 100 de milioane de euro în 2008. În plus, fiecare primărie din ţară contribuie anual cu sume cuprinse între 1 milion şi 9 milioane de lei pentru plata lumânăreselor şi ţârcovnicilor din biserici.

Mai avem nevoie de alte biserici?
E vorba despre o întrebare pe care ministrul culturii, Toader Paleologu, a exprimat-o public în Parlament, când a constatat că jumătate din bugetul Ministerului Culturii se duce pe construcţia de biserici. “Mai avem nevoie să construim multe biserici?”. Multe voci din societate răspund că nu, ba chiar că statul ar trebui să procedeze ca alte ţări, şi să lase finanţarea cultelor strict pe mâinile credincioşilor.

Preoţii consideră însă că extinderea nu e suficientă şi că prezenţa unei biserici e necesară chiar acolo unde comunitatea nu o doreşte, pentru că asta înseamnă că acei oameni s-au îndepărtat de Dumnezeu. Iar o astfel de dispută se desfăsoară chiar acum undeva în sectorul 3, unde o comunitate de 500 de oameni se judecă cu primăria pentru că a permis construirea unei biserici în coasta blocurilor, pe unicul spaţiu verde care le rămăsese oamenilor în cartier.


De urmarit articolele care vor continua pe aceasta tema!
abis
Detalii noi despre procesul intentat de locuitorii din nouă blocuri din sectorul 3 Primăriei de sector pentru că a permis construcţia unei biserici pe unicul spaţiu verde dintre blocuri, aici.

Interesanta mi se pare pozitia Arhiescopiei: "Bisericile nu se fac întotdeauna la dorinţele oamenilor". Bineinteles, se fac si impotriva dorintei oamenilor.... hh.gif

Iar replica preotului este halucinanta: "dacă ia foc vreun bloc de acolo unde o să alerge să bată clopotul ca să audă lumea şi să vină pompierii?". Deci de asta trebuie construita biserica, sa poata fi chemati pompierii cu clopotul?! ohmy.gif
Omul asta uita ca nu mai suntem in seculul XIV si ca pompierii vin la un apel telefonic.

Intamplator cunosc foarte bine zona, am stat cativa ani chiar pe strada Emil Garleanu, si stiu ca acela este singurul spatiu verde dintre betoanele turnate de Ceusescu. Spatiu verde pe care biserica, impreuna cu politicienii, au decis sa-l suprime.
Erwin
QUOTE
În ultimii 20 de ani au fost înălţate peste 4.000 de locaşe de cult, 3.000 dintre ele fiind ortodoxe.Numărul teologilor a explodat, de asemenea, de la 1.000 de absolvenţi cât scoteau cele patru facultăţi de teologie din ţară în 1989, la peste 10.000 câţi şcolarizează azi cele 30 de facultăţi de teologie. Sumele alocate cultelor, de la bugetul naţional, au crescut şi ele corespunzător, de la 3 milioane de dolari anual până în 1998, la 10 milioane de dolari în 1999, 40 de milioane de euro în 2007, 100 de milioane de euro în 2008. În plus, fiecare primărie din ţară contribuie anual cu sume cuprinse între 1 milion şi 9 milioane de lei pentru plata lumânăreselor şi ţârcovnicilor din biserici.


păi e clar că e o activitate extrem de profitabilă! Chiar mai profitabilă decât IT-ul, că de-aia am exportat la greu inteligenţa românească peste hotare.
gypsyhart
Da, mi se pare revoltător sa te apuci sa ridici biserici peste spatiile verzi si asa putine din Bucuresti, fără sa ai consimtamantul comunitatii locale (care se pare ca nu exista aici), si mai ales cand sunt o gramada de biserici goale...
abis
Serialul continua: dupa Revolutie, in Romania s-a construit, in medie, o biserica noua la fiecare doua zile. Autoritatile le-au si pierdut sirul...

Cateva spicuiri:

Sub pretextul reconstruirii, dar şi a venirii în sprijinul nevoilor oamenilor din marile aglomerări urbane, biserica s-a extins cu o rată de creştere uimitoare: în medie cu 150 de locaşe pe an

Secretariatului de Stat pentru Culte, instituţia prin care se derulează toate fondurile bugetare alocate bisericilor, susţine că nu ştie câte biserici există în România, pe motiv că „unele culte nu ne comunică numărul bisericilor lor”.Se pare că informaţiile de pe site-ul SSC nu sunt actualizate de cel puţin doi ani, unul dintre cultele care “nu comunică” cu SSC fiind chiar cel majoritar, ortodox, care încearcă astfel să treacă sub tăcere extinderea fără precedent a bisericilor.

Conform raportului celor de la FSLC, “Biserica Ortodoxă a ridicat între 1990 şi finele lui 2004 aproximativ 2.000 de lăcaşuri de cult, alte circa 1.000 fiind în curs de construire. Aceasta plasează media anuală în jur de 200 de biserici.

La fel ca numărul bisericilor, şi fondurile alocate pentru ele de la buget par a fi secret de stat. Deşi e vorba de bani publici, subvenţiile bugetare primite de culte în România sunt imposibil de aflat cu exactitate, pe de-o parte din cauza faptului că ele provin din multe şi necunoscute surse, iar pe de altă parte pentru că orice întrebare privitoare la finaţele bisericeşti este primită cu suspiciune de cler şi cu opacitate de oficialii statului, care se prevalează mai mult de „frica de Doamne Doamne” decât de legea liberului acces la informaţii.

Conform datelor furnizate cu greu de Secretariatul de Stat pentru Culte, banii alocaţi de la buget pentru finanţarea cultelor au cunoscut următoarea dinamică: în 2006 - 182.603.935 lei, în 2007- 318.953.735 lei, în 2008-463.242.527 lei şi în 2009 - 385.642.000 lei.

În total pe ultimii patru ani cultele au beneficiat numai din bugetul Ministerului Culturii de peste 337 de milioane de euro, sume care au reprezentat anual cam 40% din totalul bugetului culturii.

Câte din comunităţile respective or fi vrut cu adevărat biserici e greu de spus, pentru că numai biserica ştie când s-a atins pragul de saturatie cu biserici şi când s-a trecut peste el. Chiar dacă ştie, însă, nu spune.

Despre oamenii care se revoltă împotriva noilor construcţii, biserica are o altă definiţie: „Dacă oamenii se opun e semn că tocmai acolo e nevoie de biserică, semn că oamenii trebuie să mai intre şi într-o biserica, pentru că s-au îndepărtat de credinţă”, crede preotul Visarion Alexa, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Bucureştilor. blink.gif
March
QUOTE(abis @ 28 Oct 2009, 01:06 PM) *
Serialul continua: dupa Revolutie, in Romania s-a construit, in medie, o biserica noua la fiecare doua zile. Autoritatile le-au si pierdut sirul..

Asa e. Numai ca asta ai uitat s-o pui la socoteala !

Băsescu şi-a ridicat biserică de un milion de euro
abis
Pai tu de ce crezi ca il votez pe Remus Cernea?!


Hai sa vorbim despre Basescu pe topicul care ii este dedicat, totusi...
gypsyhart
abis, apropo de topicuri...ma gandeam ca ai putea sa deschizi un topic la dezbateri in care sa treci, sa treceti, articolele astea care semnaleaza "pacatele" preotilor. pentru ca totusi subforumul asta e pentru credinciosii de diferite confesiuni, religii.
abis
Pai subiectul nu se incadreaza la Dezbateri. Am mai raspuns la chestiunea asta. smile.gif
gypsyhart
QUOTE(abis @ 29 Oct 2009, 04:59 PM) *
Pai subiectul nu se incadreaza la Dezbateri. Am mai raspuns la chestiunea asta. smile.gif

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun.
Subiectul acestui topic este "ateul", cine e, ce vrea, etc. Sunt de acord ca aici e normal sa posteze si ei, chiar daca e un subforum pentru credinciosi. Dar eu ma refeream la articolele despre oamenii bisericii pe care le postezi tu (si nu numai). Subiectul acestor articole nu sunt ateii. Deci sunt cam offtopic aici.
In plus, faptul ca te consideri ateu si vii in "ograda credinciosilor" cu astfel de articole te apropie de statutul de troll.

La Dezbateri este un teren neutru. Cine va fi interesat va intra, va citi si va comenta eventual. Mie mi se pare o solutie mai eleganta decat cea de acum.
abis
Am gasit aici niste citate... discutabile, sa le zicem asa:

Concluzia mea este ca un pericol mare ne paste. ... Acum cateva zile, sosesc aici doua masini luxoase si ei, bine imbracati, vin la mine. Intram in discutii, dar, dupa vreo cateva minute, aerul s-a schimbat in camera si am mirosit imediat un iz strain, n-as vrea sa-i supar, dar era miros specific de rom. Am facut pomelnicele, erau doua familii cu 16 membri. In aceeasi zi, seara, pe la orele 8, o caldararita cu un puradel dupa ea a intrat la mine. O intreb cati copii mai are acasa in afara de cel care o insotea si imi raspunde ca mai are 9. Deci acestia 10, cu 16 de dimineata, 26 de copii in trei familii. Or, la noi, intr-un sat intreg nu s-au inscris 26 de copii la inceputul anului scolar. Vedeti dumneavoastra unde ne gasim cu starea natiei noastre! Cat la suta mai e dac, cat mai e roman, cat mai e rom, cat mai e moldovean, cat mai e oltean, cat mai e banatean?
Casatoriile, nu mai vorbim, se fac de-a valma, fetele pentru un ghiul, un inel, leaga prietenie cu negri, finlandezi, arabi si se casatoresc cu ei. Am primit deunazi un grup de tineri la chilie si m-au surprins cei doi negri care ii insoteau. Insa ei erau asa de deprinsi, obisnuiti unii cu altii, incat m-am mirat foarte tare, fiindca cei doi aveau prietene romance, probabil se vor casatori. Ei bine, dragii mei, aceste legaturi biologice care se nasc in cadrul natiunii noastre nu ne mai dau voie sa vorbim de prestigiu. Unde mai este prestigiul de crestin ortodox, unde mai este prestigiul smereniei, unde mai este caracterul de demnitate si de omenie romaneasca?
Pr. Iustin Parvu


Nu mai putin daunatoare pentru viata de familie sunt si casatoriile mixte, adica cele care se incheie intre crestinii ortodocsi cu parteneri apartinand altor confesiuni, catolica, protestanta sau cultelor neprotestante sau chiar necrestini: mahomedani, evrei, budisti, hinduisti, brahmani si altii. In conditiile in care se desfasoara viata in tara noastra, cand capata tot mai multa realitate economia de piata si patrunderea elementului strain, mai ales in domeniul vietii comerciale, se constata si o crestere a numarului casatoriilor mixte, incheiate intre romani, mai ales femei, si straini de toate nationalitatile si de toate religiile sau confesiunile ori cultele crestine. Neavand aceeasi credinta, aceeasi limba si aceleasi obiceiuri si traditii culturale si de familie, in mod firesc, aceste cupluri isi impropriaza un mod deosebit de viata, care difera de cel obisnuit sau traditional, cu efecte negative asupra celor doi parteneri. Cei mai multi din partenerii acestor casatorii traiesc necununati, iar copiii raman de foarte multe ori nebotezati. Oricum, latura religioasa este cea afectata poate cel mai mult.
..In privinta casatoriilor mixte, este bine ca preotii sa insiste ca acestea sa nu aiba loc, iar atunci cand ele sunt inevitabile, mai ales ca sunt incurajate de legislatia civila, cununia religioasa sa nu se faca decat dupa convertirea partii necrestine sau neortodoxe.
Pr. Prof. Dr. Nicolae D. Necula


Daca in familie, cat ai copilul acasa in cei sapte ani, nu te-ai grijit sa-l inveti rugaciuni, sa faca cruce, sa stie Tatal nostru, Crezul, sa-l duci la biserica, sa stie ce inseamna post, sa stie ce inseamna pacat, sa se fereasca de pacat, atunci cresc niste bestii, niste fiare. Vai si amar de lumea asta!
Sa nu credeti dumneavoastra ca-i gluma. Copilul, daca nu stie ce-i pacatul, ce-i rusinea, ce-i ascultarea de parinti, devine o fiara.
Pr. Arsenie Papacioc


Vezi deci cam care este parerea unora dintre credinciosi: noi, ateii, suntem bestii, suntem fiare de care ii sfatuiesc si pe altii sa se fereasca. Si culmea, asta o fac si pe banii nostri...
dulgherul
QUOTE(abis @ 7 Nov 2009, 04:35 PM) *
Nu mai putin daunatoare pentru viata de familie sunt si casatoriile mixte, adica cele care se incheie intre crestinii ortodocsi cu parteneri apartinand altor confesiuni, catolica, protestanta sau cultelor neprotestante sau chiar necrestini: mahomedani, evrei, budisti, hinduisti, brahmani si altii.

Nu am ştiut că cei enumeraţi aici sînt...atei. Poate la şi alţii. Dar acolo cred că era vorba de...negri! thumb_yello.gif
Erwin
Cred că e o libertate constituţională nesocotită de clericii ortodocşi atunci când interzic căsătoriile mixte. La fel de rău este când încearcă să pună egalitate între ateu şi păgân, bestii, fiare etc. E acelaşi tip de discriminare. Nu ar trebui să se impună/interzică nimănui în ce să creadă sau să nu creadă.
dulgherul
Offtopic.
andra_v
Offtopic rau de tot, nu degeaba Hanul e pustiu. Sunt de acord cu Gypsyhart, ar fi normal sa deschideti pe o seciune neutra o dezbatere despre greselile credinciosilor, clericilor etc. Discutiile au degenerat de multa vreme in trolling.
abis
QUOTE(dulgherul @ 7 Nov 2009, 06:49 PM) *
Nu am ştiut că cei enumeraţi aici sînt...atei. Poate la şi alţii. Dar acolo cred că era vorba de...negri!

Daca ai probleme cu intelegerea unui text la prima lectura, nu-i nici o problema, il poti citi si a doua oara.

Fii atent ca sa nu fie nevoie sa o spun de doua ori:
- intai am precizat ca voi posta cateva texte discutabile gasite pe un site crestin-ortodox;
- am postat cateva texte apartinand unora dintre personalitatile marcante ale ortodoxiei;
- am comentat ultimul text, care avea cea mai stransa legatura cu subiectul topicului: opinia credinciosilor despre atei. Nu am comentat si celelalte texte care denota rasism, intoleranta, xenofobie.

Acum sper ca iti este mai clar. Data viitoare cand nu intelegi ceva intreaba-ma direct si te ajut cu placere.

PS: Andra, a spus cineva ca opiniile citate mai sus sunt gresite?
dulgherul
QUOTE(abis @ 9 Nov 2009, 10:36 AM) *
Daca ai probleme cu intelegerea unui text la prima lectura, nu-i nici o problema, il poti citi si a doua oara.

Fii atent ca sa nu fie nevoie sa o spun de doua ori:

Am înţeles prea bine, domnule abis. Atît aluzia cît şi intenţia.
Şi ne mai mirăm că...hanu-i pustiu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.