Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 08:38 PM) *
Ps. Apropo, de cate ori ai fost in viata ta intr-o biserica crestin-ortodoxa, exceptand nuntile, botezurile si inmormantarile? Le numar pe degete? Asta ca un crestin bun ortodox ce esti...


Domnul ne spune: „Nu judecati, ca sa nu fiti judecati”, nu osanditi ca sa nu fiti osanditi. Iar Apostolul Pavel graieste: „Cine esti tu sa judeci pe sluga altuia?”

Asa ca bea agheazma mare si spune de trei ori : Ma lepad de Satana ! devil.gif
abis
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 06:21 PM) *
Ii respect pe Uncle Sam, Inorog, 1,618033, milimetru...


Si ca sa completez: imi plac mult Clopotel, Abureala si Rehael. laugh.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 07:28 PM) *
Asta tine de educatie, nu de credinta!

adica se egzista si atei needucati ca pie-junior?
abureala
QUOTE(March @ 12 Jan 2011, 08:46 PM) *
Domnul ne spune: „Nu judecati, ca sa nu fiti judecati”, nu osanditi ca sa nu fiti osanditi. Iar Apostolul Pavel graieste: „Cine esti tu sa judeci pe sluga altuia?”

Asa ca bea agheazma mare si spune de trei ori : Ma lepad de Satana ! devil.gif


ohyeah.gif Nu te-am judecat, ci doar te-am intrebat, nu ca sa imi raspunzi, fiindca stiam ca nu imi raspunzi, ohyeah.gif , ci sa stie si ei ca sub blana de oaie se ascunde un lup, ce musca cat poate din credinta si adevar, insa vorba aceea , nici gura nu ii pute, nici usturoi nu mancat. Am o supriza! Nu eu te judec pentru marsaviile care le scrii aici, ci Dumnezeul pe care il ponegresti te va judeca! Minciunile la cat de bun crestin-ortodox esti mai tin pe la cei cu pampers, la mine nu mai tin demult.
abureala
QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 08:47 PM) *
Si ca sa completez: imi plac mult Clopotel, Abureala si Rehael. laugh.gif


Stiam ca sunt iubit thumb_yello.gif . Mai ales acum dupa ce ti-am laudat "globul", am castigat un loc in inima ta . rolleyes.gif
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 06:51 PM) *
adica se egzista si atei needucati ca pie-junior?


Da, categoric, pot exista si criminali, si hoti, si violatori, tot felul de oameni care sa nu creada in existenta unui zeu... mai putin pedofili, asta e apanajul popilor catolici. biggrin.gif





Vad ca Aburici urineaza pe tot, chiar si pe el! rofl.gif Medicamenteeeeeeeee! Maestre, te-au dat afara din sediu si ne bantui pe han, acum, ca ai ceva timp liber? rofl.gif
March
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 08:54 PM) *
Nu eu te judec pentru marsaviile care le scrii aici, ci Dumnezeul pe care il ponegresti te va judeca! Minciunile la cat de bun crestin-ortodox esti mai tin pe la cei cu pampers, la mine nu mai tin demult.

@ Cucule,
Sa stii ca la asta nu m-am gandit, dar se poate sa ai dreptate. Cum ca il cauta unii cu camasa aia si el huleste pe aici in sus si in jos , in dreapta si in stanga. In loc de Cruce ! hh.gif
Cucu Mucu
Prea seamana la limbaj! rofl.gif
Rehael
QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2011, 04:45 PM) *
e foarte usor de gasit exemple negative printre atei sau religiosi ( no need to blog for both). elegant este ca fiecare parte sa sublinieze nu chestiile negative din partea cealalta ci exemple pozitive ( asa se face prin tari cu apa mai calda).

poti sa dai exemple pozitive de credinciosi ? rolleyes.gif


QUOTE(abis @ 12 Jan 2011, 04:55 PM) *
Bineinteles.
Ghandi este primul exemplu de credincios care imi vine in minte si pe care il respect profund.


Nu-l crede trabante. Asta e un mare ipocrit. Daca ai vedea ce prostii a putut sa spuna despre Iisus Hristos, crede-ma, ti-ar veni sa vomiti!...
abis
QUOTE(abureala @ 12 Jan 2011, 06:56 PM) *
Stiam ca sunt iubit

N-am spus ca te iubesc.

Am spus doar ca imi place sa vorbesc cu tine. smile.gif

In urma cu ceva vreme, daca iti aduci aminte, ne-am si intalnit. A fost o intalnire la care au luat parte Actionmedia, Catalin, Zexelica, Contraste si noi doi (nu cred ca am scapat pe cineva). Chiar am plecat de acolo impreuna noi doi, in aceeasi masina... Cand ne-am vazut fata in fata erai un interlocutor agreabil, nu stiu de ce cu tastatura in fata uneori parca esti alta persoana.
gypsyhart
@abis
QUOTE
Gypsyhart,

Se spune ca atunci cand Laplace i-a oferit lui Napoleon un exemplar din Mecanica cerească, imparatul a intrebat:
- Domnule Laplace, mi s-a spus că ați scris această voluminoasă carte despre Univers fără să-L menționați nicăieri pe Creatorul său.
Laplace a raspuns:
- Sire, nu am avut absolut deloc nevoie de această ipoteză.

Deocamdata nici eu nu vad necesitatea unei asemenea ipoteze (D-zeul crestin sau oricare alta forma de divinitate, de ce sa fim exclusivisti si sa neglijam toate celelalte credinte). Si nici n-am vazut pana acum vreun rationament valid ori vreo dovada ca ar exista (fie D-zeul crestin, fie alta divinitate). Asa ca este sarcina celui care pretinde ca exista sa produca dovezi, oricare ar fi ele, nu sarcina mea... Eu doar evaluez ce pretind altii ca ar fi "dovezi" si le resping daca sunt proaste, fiind in acelasi timp dispus sa accept parerea lor, daca sunt dovezile sunt reale.

Asa ca nu stiu ce sa-ti spun mai mult decat atat: m-ar convige orice rationament corect sau orice proba reala care mi s-ar aduce.


Hm, asta imi aduce aminte de un raspuns al lui Osho fata de cineva.....Acel cineva a spus: "Am o intrebare, dar nu pot sa imi dau seama care e." Osho a raspuns: "Si eu am un raspuns, dar daca tu nu iti dai seama, nici eu nu o sa imi dau seama. Corect?"

Din raspunsul tau, inteleg ca raspunsul la intrebarea mea este nu. Asta inseamna ca nu ceri de fapt nimic. Pai daca nu ceri nimic, nu ti se da nimic. Nu spun ca si daca ai cere ceva, ti s-ar da automat. Dar daca nu ai ajuns nici macar la stadiul in care sa ceri ceva, cu atat mai mult nu vei primi.

Totusi, ceva cauti tu.....smile.gif Ca altfel, de ce ai fi citit Biblia, cu destula atentie as zice, sau de ce ti-ai pierde timpul in discutii cu credinciosii? Ce cauti? (in aria asta legata de religie, spiritualitate)
turbo trabant
QUOTE(Rehael @ 13 Jan 2011, 12:25 AM) *
Nu-l crede trabante.

nici vorba. gandi e doar la moda si departe , daca ar fi trait in india l-ar fi injurat copios.
Cucu Mucu
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 11:41 AM) *
Totusi, ceva cauti tu.....smile.gif Ca altfel, de ce ai fi citit Biblia, cu destula atentie as zice, sau de ce ti-ai pierde timpul in discutii cu credinciosii? Ce cauti? (in aria asta legata de religie, spiritualitate)


Vreau sa raspund si eu la intrebarea asta, desi nu mi-a fost adresata mie. Eu caut legatura, punctul de tangenta dintre fortele universului si om. Caut sa inteleg rolul meu si al lor si metode de interactiune. Raspunsuri nu am gasit in religii. Ceva, ceva as putea spune ca exista in budism si zoroastrism rolleyes.gif . Dar nu am gasit toate informatiile de care am nevoie pentru a trage o concluzie decisiva la ceea ce ma intereseaza pe mine. Poate ca nu am ajuns eu la o putere de simtire care ar putea transcende cuvintul scris acolo. unsure.gif

Celelalte religii, derivate din Tora(islamism, mozaism, crestinism - cu ramurele si ramurelele lor), sunt clar niste doctrine de manipulare si subjugare si popoarelor, ofera prea putine raspunsuri si prea multa dezinformare, fiind doar o compilatie mestesugita de mitologir egipteana si persana.
gypsyhart
@Rehael

M-am uitat si eu la reclama aceea interzisa cica de CNA (ca un comentariu, asa de interzisa e ca se poate urmari pe net), si am citit si comentariile tale si ale lui abis...Desi nu am gustat gluma, trebuie sa recunosc ca interzicerea difuzarii ei e exagerata. Spuneai la un moment dat despre abis, ca: "sustii ca este mai importanta libertatea de exprimare decat respectul fata de om respectiv grup de oameni(normal, daca nu stii ce-i ala respect si il confunzi cu ipocrizia....). samd." Pai daca respectul inseamna sa permiti doar cuvintele frumoase si care nu jignesc, ce fel de respect va fi acela? Nu cumva unul cu iz de ipocrizie?
Nu spun ca daca nu injuri pe cineva, automat esti ipocrit. Dar, ca principiu, daca libertate de exprimare inseamna ca ai voie sa te exprimi cum vrei, dar sa nu jignesti, atunci asta e o libertate incompleta.

Plus ca, a interzice o manifestare nu iti va aduce respectul celuilalt, in nici un caz. Ci poate razbunarea, ranchiuna, dispretul. Daca facem o comparatie cu ce era pe vremea lui Ceausescu, si ce este acum, ti se pare ca era mai bine atunci, din acest punct de vedere, al libertatii de expresie? Adica, era mai bine ca erau interzise criticile? Era mai bine ca oamenii spuneau lucruri frumoase, "inaltatoare" dar din care nu credeau o iota? Nu cred.

Interzicerea nu poate aduce niciodata transformarea jignirii in respect. Nu faci decat sa o tii sub pres, ascunsa, si sa o transmiti sub alte forme. In psihologie, asta se numeste perversiune, daca nu ma insel.
abis
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 11:41 AM) *
Din raspunsul tau, inteleg ca raspunsul la intrebarea mea este nu. Asta inseamna ca nu ceri de fapt nimic.

Nu inteleg. De la cine sa cer?

Da, raspunsul strict la intrebarea ta este nu. Nu pot sa-ti spun o anume dovada care m-ar convinge.

Pentru a crede in existenta unui anume zeu ar trebui indeplinite cumulativ mai multe conditii:

- ar trebui ca in "cartea sfanta" a religiei respective sa nu existe contradictii interne, absurditati, contradictii cu realitatea cunoscuta;
- ar trebui ca arheologia, geologia, paleontologia etc sa confirme miturile respective (in cazul crestinismului, de pilda, sa fie descoperite arca lui Noe, ruinele turnnului Babel, urmele Potopului, scheletele uriasilor antedeluvieni din Facerea 6:4 etc
- ar trebui ca adeptii si clericii acelui cult sa fie modele de moralitate si comportament pentru ceilalti oameni
- ar trebui ca toate "profetiile" pe care le face sa fie confirmate
- ar trebui ca "minunile" sa fie certe si sa nu poata avea alta explicatie decat interventia divinitatii
- si probabil ca mai sunt si altele care pe moment imi scapa

Deci nu, nu pot sa-ti spun un singur lucru sau o singura dovada care m-ar convinge, atat timp cat celelalte puncte nu sunt indeplinite

QUOTE
de ce ai fi citit Biblia, cu destula atentie as zice, sau de ce ti-ai pierde timpul in discutii cu credinciosii? Ce cauti?

Am mai spus asta. Vreau ca ateii sa nu mai fie considerati sub-oameni ("dihori" de pilda), sa nu mai subventionez prin taxe si impozite diverse culte la care nu ader, sa nu imi fie supusi copiii la indoctrinare in scoala... Lucruri de genul asta.
abis
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 12:24 PM) *
M-am uitat si eu la reclama aceea interzisa cica de CNA (ca un comentariu, asa de interzisa e ca se poate urmari pe net)

CNA reglementeaza doar audio-vizualul, are in parohie doar televiziunea si radioul.

Daca n-ar fi fost interzisa cu motivatii atat de puerile, nu s-ar fi propagat pe net.

QUOTE
Desi nu am gustat gluma, trebuie sa recunosc ca interzicerea difuzarii ei e exagerata

Exact asta era si ideea...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 01:25 PM) *
Vreau ca ateii sa nu mai fie considerati sub-oameni

nu sunt considerati sub-oameni ci probabil oameni carora le lipseste o capacitate ce a existat in rasa umana din cele mai vechi timpuri. ei au ales sa se dezminta de aceasta capacitate.

problema e alta la unii atei din rrromania: sunt niste frustrati isterici si discursul lor e de multe ori comunistoid, plin de ura si jigniri la adresa celorlalti. desi ar fi trebuit sa fie niste persoane educate, caracterul lor lasa mult de dorit si nici vorba sa fie mai buni decat credinciosii.
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Jan 2011, 09:02 PM) *
Medicamenteeeeeeeee! Maestre, te-au dat afara din sediu si ne bantui pe han, acum, ca ai ceva timp liber? rofl.gif


Ai grija sa nu patesti ca Huidu, mare mistocar de preoti si de cele sfinte, care s-a infipt direct in pom de Craciun. De altfel, mare smecher, pana la Dumnezeu insa. Teme-te de ce nu vezi, sa nu ti-o iei si tu la cap, sa iti vina mintea la cap. Sper ca i-a venit de data asta, spre binele lui. Orice smecher are viitor de fraier. Asa ca nu te lua dupa toti fraierii...
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 12:12 PM) *
N-am spus ca te iubesc.

Am spus doar ca imi place sa vorbesc cu tine. smile.gif

In urma cu ceva vreme, daca iti aduci aminte, ne-am si intalnit. A fost o intalnire la care au luat parte Actionmedia, Catalin, Zexelica, Contraste si noi doi (nu cred ca am scapat pe cineva). Chiar am plecat de acolo impreuna noi doi, in aceeasi masina... Cand ne-am vazut fata in fata erai un interlocutor agreabil, nu stiu de ce cu tastatura in fata uneori parca esti alta persoana.


Acum daca ai facut un gest dezinteresat de a ma duce cu masina, fii si tu macar precum un crestin , daca nu si mai mult , si nu mai spune la toata lumea ca faci bine, dupa cum este scris "Cand faci un bine, sa nu stie stanga ce face dreapta". rolleyes.gif Ai uitat ca voi sunteti mai buni c anoi, mai frumosi si ami destepti? Se poate? Ma faci de rusine! rolleyes.gif Pe acele vremuri erai parca mai uman si nu iti facusei nici "glob" . "Globul" asta te-a stricat de tot . rolleyes.gif
Ca o paranteza, am fost agreabil fiindca nu s-a discutat religie. Sau daca s-a discutat nu s-au spus blasfemii. Pe net , insa se pare ca iti scapa destul de multe. Nu o spun eu. :-) O spune rahael :-)
abis
QUOTE(abureala @ 13 Jan 2011, 12:54 PM) *
Acum daca ai facut un gest dezinteresat de a ma duce cu masina, fii si tu macar precum un crestin , daca nu si mai mult , si nu mai spune la toata lumea ca faci bine

Eu n-am spus nimanui cine pe cine a dus, tu ai facut-o. laugh.gif
QUOTE
Ai uitat ca voi sunteti mai buni c anoi, mai frumosi si ami destepti?

Despre frumusete, n-am date statistice. smile.gif

Insa in rest, ca tendinta statistica, nu la nivel individual, caci, asa cum am mai spus, uscaturi are orice padure, nu te contrazic. smile.gif
QUOTE
Ai grija sa nu patesti ca Huidu, mare mistocar de preoti si de cele sfinte, care s-a infipt direct in pom de Craciun

Deci asta-i parerea ta despre D-zeu? Ca ii da cu capul de copaci pe cei care nu-l preaslavesc?

Daca te-as da eu cu capul de pereti pentru ca nu vorbesti respectuos cu mine, ai incepe sa ma iubesti dupa aceea?
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 01:03 PM) *
Eu n-am spus nimanui cine pe cine a dus, tu ai facut-o. laugh.gif


Facerea de bine e ... ! rofl.gif


Aburici, Huidu a avut accidentul de Revelion. Dar ce mai conteaza cateva zile cand e vorba de argumentat o idiotenie! rofl.gif In rest, ce sa zic - fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor fi-va imparatia cerurilor!
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 03:03 PM) *
Deci asta-i parerea ta despre D-zeu? Ca ii da cu capul de copaci pe cei care nu-l preaslavesc?

Daca te-as da eu cu capul de pereti pentru ca nu vorbesti respectuos cu mine, ai incepe sa ma iubesti dupa aceea?


Nu ii da cu capul, unora le-o da la temelie. De nu pot duce si se taraie ca viermii. Insa am vazut ca in toate judecatile Lui Dumnezeu este dreptate, si nu este nimic rau. Fiindca fiecaruia ii da dupa sufletul lui, adevaratul sine, cel ascuns nestiut de nimeni decat de el si de Dumnezeu. Asa ca Dumnezeu e drept , indiferent cat spun demonii contrariul. Si il spun..

Mie imi poti taia o mana, un picior, ma poti omora, insa respect pentru ateii blasfemiatori nu voi avea niciodata. Si poate o sa iti para ciudat, insa nu urasc omul, ci pacatul acesta. Insa nu poti intelege lucrul asta, in mod sigur.
abureala
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Jan 2011, 03:13 PM) *
Facerea de bine e ... ! rofl.gif
Aburici, Huidu a avut accidentul de Revelion. Dar ce mai conteaza cateva zile cand e vorba de argumentat o idiotenie! rofl.gif In rest, ce sa zic - fericiti cei saraci cu duhul, caci a lor fi-va imparatia cerurilor!


Fara sa dai cu mucii in fasole, nu poti exista . rofl.gif Normal, la nemernicia din tine, Dumnezeu este o idiotenie.
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 02:25 PM) *
Nu inteleg. De la cine sa cer?

Da, raspunsul strict la intrebarea ta este nu. Nu pot sa-ti spun o anume dovada care m-ar convinge.

Pentru a crede in existenta unui anume zeu ar trebui indeplinite cumulativ mai multe conditii:

- ar trebui ca in "cartea sfanta" a religiei respective sa nu existe contradictii interne, absurditati, contradictii cu realitatea cunoscuta;
- ar trebui ca arheologia, geologia, paleontologia etc sa confirme miturile respective (in cazul crestinismului, de pilda, sa fie descoperite arca lui Noe, ruinele turnnului Babel, urmele Potopului, scheletele uriasilor antedeluvieni din Facerea 6:4 etc
- ar trebui ca adeptii si clericii acelui cult sa fie modele de moralitate si comportament pentru ceilalti oameni
- ar trebui ca toate "profetiile" pe care le face sa fie confirmate
- ar trebui ca "minunile" sa fie certe si sa nu poata avea alta explicatie decat interventia divinitatii
- si probabil ca mai sunt si altele care pe moment imi scapa

Deci nu, nu pot sa-ti spun un singur lucru sau o singura dovada care m-ar convinge, atat timp cat celelalte puncte nu sunt indeplinite
Am mai spus asta. Vreau ca ateii sa nu mai fie considerati sub-oameni ("dihori" de pilda), sa nu mai subventionez prin taxe si impozite diverse culte la care nu ader, sa nu imi fie supusi copiii la indoctrinare in scoala... Lucruri de genul asta.


iar ai inceput cu 1,2,3,4?
1. In Scriptura nu exista nimic contradictoriu, absurd decat in mintea unui ateu. Acolo , da.
2. Scheletele uriasilor se gasesc, cauta pe google sunt zeci de poza, insa chiar daca ar exista dovezi filmate o sa spui ca sunt trucate, asa ca e inutil. "Biblia are nevoie de stiinta cum am eu nevoie de securitate" - Petre Tutea.
3. Atata timp cat oamenii sunt imperfecti, orice esantion va arata imperfectiunea . Ceea ce ceri este absurb ca de obicei.
4. Si daca vei vedea un film cu o minune, vei spune ca e trucat. Fiindca NU VREI sa crezi.
5. Asta dupa mintea ta, care nu poate accepta ideea de divin. Pana la urma esti liber sa nu accepti nimic, si energia solara.

Aberatii, ca de obicei.
abis
QUOTE(abureala @ 13 Jan 2011, 01:20 PM) *
Insa am vazut ca in toate judecatile Lui Dumnezeu este dreptate, si nu este nimic rau.

Le-ai vazut pe toate? smile.gif

QUOTE
Mie imi poti taia o mana, un picior, ma poti omora, insa respect pentru ateii blasfemiatori nu voi avea niciodata.

Uite de ce imi place sa vorbesc cu tine: dai uneori cele mai bune raspunsuri, mult mai bune decat le-as da eu. Daca tie nu ti-ar castiga iubirea si respectul cineva care te-ar da cu capul de pereti, de ce ar trebui ca altii sa iubeasca si sa respecte o fiinta care face acelasi lucru cu ei?

QUOTE
In Scriptura nu exista nimic contradictoriu

Ei, hai sa nu exageram... Exemple:

- cand Cartea I a lui Samuel 17:23-50 spune ca David l-a omorat pe Goliat, iar Cartea a II-a a lui Samuel 21:19 spune ca de fapt l-a omorat unul Elhanan este o contradictie;
- cand in Samuel I 31:4-6 scrie ca Saul s-a sinucis, iar in Samuel II 1:1-16 scrie ca pe Saul l-a ucis un amalekit, este o contradictie;
- cand in Samuel II 24:1 scrie ca Dumnezeu l-a "starnit" pe David sa numere poporul evreu, iar in Cronici I 21:1 scrie ca de fapt Satana l-a pus sa faca numaratoarea asta, este o contradictie;
- atunci cand Moise si Aaron au transformat toate apele Egiptului in sange (Exod 7:20-21), iar magii egipteni au facut acelasi lucru (Exod 7:22) este o contradictie - din moment ce toate apele fusesera transformate in sange, magii nu mai aveau ce sa transforme, nu mai exista apa in Egipt, ci doar sange;
- care au fost ultimele cuvinte ale lui Isus, "tata, in minile tale imi incredintez duhul" (Luca 23:46) ori "s-a sfarsit" (Ioan 19:30)?
- Iuda chiar l-a sarutat pe Isus (Matei 26:48-50) sau nu s-a putut apropia de el (Ioan 18:3-12)?
- perdeaua din templu s-a rupt inaintea mortii lui Isus (Luca 23:45-16) sau dupa (Matei 27:50-51)?
- unde era Isus in ceasul al saselea din ziua crucificarii, pe cruce deja (Marcu 15:25) sau in curtea lui Pilat (Ioan 19:14)?
- ce a facut Iuda cu banii primiti de pe urma tradarii lui Isus, si-a cumparat un teren (Fapte 1:18) sau i-a aruncat in templu (Matei 27:5)?
- s-a rugat Isus pentru a preveni crucificarea (Matei 26:39), sau nu (Ioan 12:27)? Iar daca s-a rugat, a doua rugaciune a fost identica cu prima (Marcu 14:39) sau nu (Matei 26:42)?
- ce a spus centurionul cand Isus a murit, ca "omul acesta era nevinovat" (Luca 23-47) sau ca "omul acesta era fiul lui Dumnezeu" (Marcu 15:39)?
- centurionul asta venise personal sa-i ceara lui Isus sa-i vindece robul (Matei 8:5) sau i-a trimis pe altii (Luca 7:3-6)?
- cand a curatat templul de camatari si negustori, in ziua in care a intrat in Ierusalim (Matei 21:12) sau a doua zi (Marcu)?
- copacul blestemat de Isus s-a uscat pe loc (Matei 21:19) sau peste noapte (Marcu 2:20)?


Si ultima, ca sa ma opresc deocamdata aici:
Ioan 5:31 - Daca Eu marturisesc despre Mine insumi, marturia Mea nu este adevarata
Ioan 8:14 - Chiar daca Eu marturisesc despre Mine insumi, totusi marturia Mea este adevarata


QUOTE
Scheletele uriasilor se gasesc, cauta pe google sunt zeci de poza

Am gasit aici.
QUOTE
Atata timp cat oamenii sunt imperfecti, orice esantion va arata imperfectiunea

Ce vrei sa spui, ca nu sunt diferente de comportament sau de moralitate intre atei si credinciosi? smile.gif
QUOTE
daca vei vedea un film cu o minune, vei spune ca e trucat

Si eu pot face astfel de filme. smile.gif
gypsyhart
@abis
QUOTE
Nu inteleg. De la cine sa cer?

De la oricine ar putea sa-ti ofere.

QUOTE
Pentru a crede in existenta unui anume zeu ar trebui indeplinite cumulativ mai multe conditii:

- ar trebui ca in "cartea sfanta" a religiei respective sa nu existe contradictii interne, absurditati, contradictii cu realitatea cunoscuta;
- ar trebui ca arheologia, geologia, paleontologia etc sa confirme miturile respective (in cazul crestinismului, de pilda, sa fie descoperite arca lui Noe, ruinele turnnului Babel, urmele Potopului, scheletele uriasilor antedeluvieni din Facerea 6:4 etc
- ar trebui ca adeptii si clericii acelui cult sa fie modele de moralitate si comportament pentru ceilalti oameni
- ar trebui ca toate "profetiile" pe care le face sa fie confirmate
- ar trebui ca "minunile" sa fie certe si sa nu poata avea alta explicatie decat interventia divinitatii
- si probabil ca mai sunt si altele care pe moment imi scapa

Deci nu, nu pot sa-ti spun un singur lucru sau o singura dovada care m-ar convinge, atat timp cat celelalte puncte nu sunt indeplinite


Da, si atata timp cat mai sunt si altele care iti scapa....viitorul suna bine laugh.gif
Ce spui tu mai sus sunt lucruri generale...mai putin generale ca primul tau raspuns, dar generalitati...Cum s-ar zice in stiintele sociale, trebuie sa operationalizezi! smile.gif
Atentie insa la ce lansezi in "eter", pentru ca orice "dovada" care ti se ofera (la cererea ta) este ca o marturie a adevarului. Si a respinge un adevar nu aduce decat suferinta.

QUOTE
QUOTE
de ce ai fi citit Biblia, cu destula atentie as zice, sau de ce ti-ai pierde timpul in discutii cu credinciosii? Ce cauti?
Am mai spus asta. Vreau ca ateii sa nu mai fie considerati sub-oameni ("dihori" de pilda), sa nu mai subventionez prin taxe si impozite diverse culte la care nu ader, sa nu imi fie supusi copiii la indoctrinare in scoala... Lucruri de genul asta.

Aham. Cauti adica, respectul credinciosilor? Scuze, dar nu stiu cum s-o spun altfel.
Rehael
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 12:24 PM) *
@Rehael

M-am uitat si eu la reclama aceea interzisa cica de CNA (ca un comentariu, asa de interzisa e ca se poate urmari pe net), si am citit si comentariile tale si ale lui abis...Desi nu am gustat gluma, trebuie sa recunosc ca interzicerea difuzarii ei e exagerata. Spuneai la un moment dat despre abis, ca: "sustii ca este mai importanta libertatea de exprimare decat respectul fata de om respectiv grup de oameni(normal, daca nu stii ce-i ala respect si il confunzi cu ipocrizia....). samd." Pai daca respectul inseamna sa permiti doar cuvintele frumoase si care nu jignesc, ce fel de respect va fi acela? Nu cumva unul cu iz de ipocrizie?
Nu spun ca daca nu injuri pe cineva, automat esti ipocrit. Dar, ca principiu, daca libertate de exprimare inseamna ca ai voie sa te exprimi cum vrei, dar sa nu jignesti, atunci asta e o libertate incompleta.

Plus ca, a interzice o manifestare nu iti va aduce respectul celuilalt, in nici un caz. Ci poate razbunarea, ranchiuna, dispretul. Daca facem o comparatie cu ce era pe vremea lui Ceausescu, si ce este acum, ti se pare ca era mai bine atunci, din acest punct de vedere, al libertatii de expresie? Adica, era mai bine ca erau interzise criticile? Era mai bine ca oamenii spuneau lucruri frumoase, "inaltatoare" dar din care nu credeau o iota? Nu cred.

Interzicerea nu poate aduce niciodata transformarea jignirii in respect. Nu faci decat sa o tii sub pres, ascunsa, si sa o transmiti sub alte forme. In psihologie, asta se numeste perversiune, daca nu ma insel.


Acuma,... nu te supara frate, DAR..., cu toata sinceritatea si fara pic de ipocrizie, iti spun ca nu-mi face deloc placere sa intru in polemici cu tine, din motive bine intemeiate si anume. In primul rand, esti intr-atat de "original" incat, cand mi-e lumea mai draga, iti arogi dreptul de a da cuvintelor sensuri care nu sunt recunoscute in mod oficial de toata lumea(e drept ce spun ori nu? hai, fii sincer!)... Drept urmare, pot sa ma astept orisicand, cum de altfel mi s-a mai intamplat, sa ma fac vinovata, fara drept de apel, de incapacitatea de a te intelege... Asadar, nu pot sa nu remarc faptul ca pilda aceea spusa de Osho pe care ai scris-o intr-un post de curand ti se potriveste manusa. cool.gif In aceste conditii eu ma indoiesc serios ca noi doi putem discuta cumva... omeneste. ohyeah.gif Pe de alta parte, se pare ca ai fost departe de a intelege ca eu de fapt am avut ca tinta opinia lipsita de bun simt a megaateistului de serviciu de pe acest forum, vizavi de prioritatile care trebuie sa existe intre cele doua acte, respectiv respectul si libertatea de opinie... drept pentru care i-am si facut acea invitatie la "meci"... Alte aspecte nu ma intereseaza... cel putin deocamdata. Daca tii neaparat sa afli opinii legate de acea reclama, deschide un topic separat; asa, zic eu, ca ar fi elegant din partea ta. jamie.gif
abis
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 04:10 PM) *
Si a respinge un adevar nu aduce decat suferinta.

Multi pretind ca detin adevarul... Eu nu fac altceva decat sa verific daca ceea ce spun ei este intemeiat sau nu. Nu am pretentia ca stiu totul...
QUOTE
Cauti adica, respectul credinciosilor?

Nu e cel mai potrivit cuvant.

Vreau doar sa ma lase in pace. Sa-si construiasca biserici si sa-si plateasca preotii din banii lor, nu din ai mei. Asta nu inseamna neaparat respect, cat, din punctul meu de vedere, starpirea hotiei. Daca o parte din impozitele pe care le platesc ajung la biserica, am si dreptul sa o critic. Nu vreau sa invete copilul meu intr-o scoala publica in care atarna o icoana in fata clasei. Nu vreau sa-i fie impusa prin tertipuri administrative ora de religie: cine vrea sa invete religie, sa o faca in particular si fara s-o bage altora pe gat. Cam asta-i genul de lucruri pe care le cer. Nu consider ca am pretentii prea mari...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 05:19 PM) *
Cam asta-i genul de lucruri pe care le cer. Nu consider ca am pretentii prea mari...

si nici colegii extremisti din vest nu considerau ca au pretentii prea mari . si dupa ce le-au fost indeplinite , au inceput sa vina cu alte pretentii: lipsa bradului de Craciun, fara scenete religioase la serbarile de Craciun in scoli etc.

de aia au si inceput sa ii alerge pe colegi in vest cu "putina smoala si fulgi". ohyeah.gif
abis
Daca nu vreau icoane si ore de religie pentru copilul meu evident ca nu vreau nici scenete religioase in scolile publice...

Si nu vad nimic extremist in asta.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 05:34 PM) *
Si nu vad nimic extremist in asta.

nici nu ma asteptam sa vezi.
March
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 06:34 PM) *
Daca nu vreau icoane si ore de religie pentru copilul meu evident ca nu vreau nici scenete religioase in scolile publice..

Pai discuti cu dirigintele si cand e programata o astfel de sceneta iti ei copilul acasa.

@ Aburica
Unde te-ai ascuns ? Ce zici ? Iti place , ai ? wink.gif laugh.gif
abis
QUOTE(March @ 13 Jan 2011, 04:45 PM) *
Pai discuti cu dirigintele si cand e programata o astfel de sceneta iti ei copilul acasa.

Nu asta este solutia.

Scoala publica este platita din banii tuturor - fie ei crestini, atei, musulmani, evrei, budisti etc. Iar rostul scolii publice, deci de stat, nu este sa faca indoctrinare religioasa sub nicio forma. Cel putin atat timp cat constitutia prevede, printre altele:

Libertatea gândirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi îngradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrâns sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.

Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste în spirit de toleranta si de respect reciproc.

Parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine

Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

gypsyhart
@Rehael

QUOTE
Acuma,... nu te supara frate, DAR..., cu toata sinceritatea si fara pic de ipocrizie, iti spun ca nu-mi face deloc placere sa intru in polemici cu tine, din motive bine intemeiate si anume. In primul rand, esti intr-atat de "original" incat, cand mi-e lumea mai draga, iti arogi dreptul de a da cuvintelor sensuri care nu sunt recunoscute in mod oficial de toata lumea(e drept ce spun ori nu? hai, fii sincer!)...

Nu ma feresc sa dau cuvintelor sensuri "care nu sunt recunoscute oficial de toata lumea" (in paranteza fie spus, asta e strict perceptia ta, ca sensul din mintea ta este cel recunoscut de toata lumea). Si nu cred ca este ceva rau. Ce imi reprosezi tu de fapt e altceva. Ca schimb sensul unui cuvant dintr-o conversatie, pe parcursul ei. Asa e, sau nu?
Probabil inca iti mai amintesti acea discutie pe care am avut-o mai demult, cand exact asta imi reprosai.
Ei bine, ce ti-am spus atunci (la final) iti spun si acum: Tu fa'ti treaba ta, si eu mi-o fac pe-a mea. Cu alte cuvinte, daca mi se intampla sa comit greseala asta de care spui, esti libera sa mi-o semnalezi. Si cand doi se "bat", pardon, discuta, al treilea (cel care citeste, neimplicat) castiga.

QUOTE
Drept urmare, pot sa ma astept orisicand, cum de altfel mi s-a mai intamplat, sa ma fac vinovata, fara drept de apel, de incapacitatea de a te intelege...

Si, ce daca? smile.gif
QUOTE
Asadar, nu pot sa nu remarc faptul ca pilda aceea spusa de Osho pe care ai scris-o intr-un post de curand ti se potriveste manusa.

....

QUOTE
In aceste conditii eu ma indoiesc serios ca noi doi putem discuta cumva... omeneste.

Eu cred ca motivul e altul.... amandoi avem o anumita rigiditate, care se trezeste atunci cand interactionam. Si daca se ciocnesc doua pietre, e foarte posibil sa iasa scantei.

QUOTE
Pe de alta parte, se pare ca ai fost departe de a intelege ca eu de fapt am avut ca tinta opinia lipsita de bun simt a megaateistului de serviciu de pe acest forum, vizavi de prioritatile care trebuie sa existe intre cele doua acte, respectiv respectul si libertatea de opinie... drept pentru care i-am si facut acea invitatie la "meci"... Alte aspecte nu ma intereseaza... cel putin deocamdata. Daca tii neaparat sa afli opinii legate de acea reclama, deschide un topic separat; asa, zic eu, ca ar fi elegant din partea ta.

Nu reclama in sine e importanta, ci principiul in discutie. Modul cum ai reactionat tu arata ce inseamna pentru tine respectul (in raport cu libertatea de opinie): esti liber sa spui orice, atata timp cat nu jignesti "oamenii si grupurile". Mie mi se pare ca asta e un soi de respect social sau politete.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 06:00 PM) *
Scoala publica este platita din banii tuturor

mai mult din banii alora religiosi ca aia sunt mai multi si platesc impozite mai multe. cum ar veni, sunt actionarii majoritari.

de aia a inceput sa se faca baza de ideile crete ale ateilor extremisti prin vest, din cauza constitutiei, nu din alte cauze . mai ales cand copii lor incep sa dea rateuri masive la invatatura ...
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 05:53 PM) *
Si ultima, ca sa ma opresc deocamdata aici:
Ioan 5:31 - Daca Eu marturisesc despre Mine insumi, marturia Mea nu este adevarata
Ioan 8:14 - Chiar daca Eu marturisesc despre Mine insumi, totusi marturia Mea este adevarata

Am gasit aici.

Ce vrei sa spui, ca nu sunt diferente de comportament sau de moralitate intre atei si credinciosi? smile.gif

Si eu pot face astfel de filme. smile.gif


Abis,

ca de obicei aberezi. Aberezi din start fiindca te-ai facut teolog. Ti-am repetat ani de zile ca vorbirea despre Dumnezeu = teologie, ca de obicei am vorbit la pereti. La pereti, la pereti, la pereti. Ti-am mai spus ca si diavolul este teolog, chiar unul de soi, fiindca era inger pazitor si vazator de Dumnezeu, insa prin ceea ce spune nu se face teolog, deoarece in ponegreste. Iarasi am vorbit la pereti. A analiza Scriptura fara sa fii teolog este ca si cum ai face analiza gramaticala a poeziei lui Eminescu. Adica sa faci cat te duce mintea, fara sa intelegi mesajul. Sau sa iei o carte si sa ii dai foc si sa te incalzesti la ea, spunand ce buna a fost cartea. Ai ramas la acelasi nivel, de ochelari de cal, incapatanat insa ca un catar, demn exemplu de opera lui Eugen Ionescu din Lectia. Cum 2 boi si 2 magari sa fac apatru animale? Nu fac patru animale, ci doi boi si doi magari, in nici un caz patru animale. Si continua asa jumate de ora. Tu insa o tii de 7 ani de cand te cunosc. Si probabil o sa o mai tii asa, pana mori si o sa te convingi daca ai fost bou sau magar , tu si restul de pe aici, si cat fac cu adevarat 2 boi si 2 magari, cu dedicatie speciala pentru Marsh si Muci in Fasole.

Am sa dau un hint, insa spre nelamurira ta. Hristos vorbeste despre Sfnata Treime, daca ai auzit in aventurile tale teologice, extrem de nefericite. La asta face referire. Iar frazele sunt rupte din context ca de obicei.

Am renuntat demult sa mai cred in national geografic litera cu litera, mai ales dupa ce Oliver Stone a gasit mormantul lui Iisus si mai nou au gasit si Evanghelia lui Iuda. Asta sunt niste gogomanii fara de asemanare, insa tu le poti crede, ca de le-ai vazut la televizor. Reportajele de la national geografic despre religie sunt foarte slabe.

Sigur, poti face n filme, insa daca TU le consideri pe TOATE FALSE, ce faci cand intalnesti unul chiar ADEVARAT, si nu neaparat un film o intamplare? Ceea ce faci de obicei, vei spune ca sunt false. Un om iubitor de adevar, desigur.

Jalnic.
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 06:19 PM) *
Nu vreau sa invete copilul meu intr-o scoala publica in care atarna o icoana in fata clasei.


Daca te deranjeaza o icoana, cuvantul Domnului, preotii exista o singura explicatie pentru asta. Esti satanizat. Indiferent cat o sa imi spuneti ca sunt taliban, extremist, incuiat, habotnic, etc. ,am sa va repet acelasi lucru. Esti satanizat. Ai demon. Esti posedat. Nu crezi? Uita-te la filme de exorcizare. Nu crezi? Du-te la manastiri si vezi cum fac posedatii si cat de mult ii deranjeaza crucea. Nu crezi? Du-te si stai in locul lor sa iti citesca si tie rugaciunea. Nu vrei sa faci asta? Insemna ca vrei doar sa manaci rahat pe aici, ca si Marsh si Muci in Fasole . Fiindca ai o problema. Esti satanizat si iti place nemernicia in care traiesti. Si pentru asta nu e vina Dumnezeu. Ai ales sa il calomniezi pe Dumnezeu.
March
QUOTE(abureala @ 13 Jan 2011, 07:20 PM) *
Si probabil o sa o mai tii asa, pana mori si o sa te convingi daca ai fost bou sau magar , tu si restul de pe aici, si cat fac cu adevarat 2 boi si 2 magari, cu dedicatie speciala pentru Marsh si Muci in Fasole.

@ Aburica,
Ai aparut ? Ce n-ai tras destule linii si inca esti in vertij ? Cand iti revii citeste ce-ti spun : Daca te mai legi de nick-ul meu le spun la aia care te cauta cu camasa aia ca te-ai ascuns aici la HA.
abureala
QUOTE(March @ 13 Jan 2011, 06:45 PM) *
@ Aburica
Unde te-ai ascuns ? Ce zici ? Iti place , ai ? wink.gif laugh.gif


Ti-e foame? Iar ai venit sa manci rahat pe aici? Da-i si Basescu nu il manca pe tot, daca nu s-a saturat pana cum. Fii bun la suflet.
turbo trabant
QUOTE(abureala @ 13 Jan 2011, 06:28 PM) *
cum fac posedatii si cat de mult ii deranjeaza crucea.

nu sunt posedati, sunt eliberati de "opiumul poporului" si au nimerit din lac in put.

cel mai misto e cand trece cate un eliberat din asta pe langa o Biserica din bucale , epilepsie e putin spus.
March
QUOTE(abureala @ 13 Jan 2011, 07:28 PM) *
Daca te deranjeaza o icoana, cuvantul Domnului, preotii exista o singura explicatie pentru asta. Esti satanizat. Indiferent cat o sa imi spuneti ca sunt taliban, extremist, incuiat, habotnic, etc. ,am sa va repet acelasi lucru. Esti satanizat.

Pai nu ai inteles ? Tot vorbind cu el i l-ai transmis pe Satan ! Ptiuuu... piei d-aicea ca ti-am rostit numele ... ma duc sa aduc tamaielnicul si sa tamaiez ecranul ori de cate ori apare nick-ul tau ! Cu agheazma nu dau ca imi dai foc la ecran ! Ptiuuu... duca-se pe pustiu. devil.gif

Amin !
abis
QUOTE(turbo trabant @ 13 Jan 2011, 05:13 PM) *
mai mult din banii alora religiosi ca aia sunt mai multi si platesc impozite mai multe. cum ar veni, sunt actionarii majoritari

Nu conteaza cine este actionar majoritar atat timp cat regulile de functionare a societatii sunt cele descrise mai sus (vezi citatele din constitutie). Ce vrei sa spui, ca daca majoritatea fura, atunci furtul trebuie tolerat? Constitutia prevede egalitate de tratament indiferent de optiunea religioasa. Atat timp cat din banii ateilor sunt subventionate ore de indoctrinare religioasa, dar din banii credinciosilor nu sunt subventionate ore de ateism, este clar ca avem de-a face cu o discriminare, nu?

Pe de alta parte, nu sunt convis ca toti cetatenii contribuie in aceeasi masura la bugetul de stat. Conform statisticilor, ateii sunt in general persoane din mediu urban, cu grad de scolarizare mai mare, cu IQ mai ridicat si implicit cu venituri mai mari, deci platesc in medie catre buget mai mult decat credinciosii.

Alt lucru cert este ca nu toti credinciosii isi doresc ore de religie in scoli. Sau icoane pe peretii scolilor. Ori subventionarea din bugetul public a constructiei de biserici samd. Chiar daca iti vine greu sa crezi, exista si credinciosi onesti...

Uite, la liceul Ovidius din C-ta, la ciclul gimnazial, toti parintii au preferat ore de informatica in loc de religie... Iti spune ceva lucrul asta? Un sondaj realizat de TVR, desi nu riguros dpdv sociologic, arata ca majoritatea respondentilor nu vor ca preotii sa fie platiti din bani publici. Asadar, nu tine argumentul cu majoritatea. Daca majoritatea ar vrea sa fie inchise persoanele cu ochi verzi pe motiv ca deoache, asa ar trebui sa se intample, pe motiv ca cei cu ochi caprui sunt actionari majoritari?
abureala
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 02:24 PM) *
@Rehael

M-am uitat si eu la reclama aceea interzisa cica de CNA (ca un comentariu, asa de interzisa e ca se poate urmari pe net), si am citit si comentariile tale si ale



Personal ma bucur ca au interzis-o. Era o mare nemernicie, am vazut-o odata cred , si chiar m-a oripilat. Bine ca au scos-o.
Rehael
QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 05:07 PM) *
@Rehael
Nu ma feresc sa dau cuvintelor sensuri "care nu sunt recunoscute oficial de toata lumea" ...


Bine draga. Ramai sanatos in lumea aia a ta plina de vraja ca eu nu am de gand sa te urmez... cool.gif

QUOTE(gypsyhart @ 13 Jan 2011, 05:07 PM) *
Si, ce daca? smile.gif


Si ce daca mai iau o gura de benzina, nu?... Ca doar face cinste baiatu'... biggrin.gif





March
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 07:36 PM) *
Un sondaj realizat de TVR, desi nu riguros dpdv sociologic, arata ca majoritatea respondentilor nu vor ca preotii sa fie platiti din bani publici.

Pai tot majoritatea asta plateste gras pentru nunti, botezuri, inmormantari....
abis
March, exact: cine vrea servicii religioase, plateste pentru ele. Cine nu, nu. Mi se pare fair-play pentru toata lumea.
abureala
QUOTE(turbo trabant @ 13 Jan 2011, 07:32 PM) *
nu sunt posedati, sunt eliberati de "opiumul poporului" si au nimerit din lac in put.

cel mai misto e cand trece cate un eliberat din asta pe langa o Biserica din bucale , epilepsie e putin spus.


Am vazut odata la Patriarhie la slujba de Paste. Era un smecher, asa ca muci in fasole, cu cercel in nas, tricou de satanist, inele , etc. Din toata lumea aceea pana sa inceapa slujba facea cea mai mult galagie, misto-uri de toata lumea. Se vedea ca avea ceva. Cand a inceput slujba, dupa vreo 45 de minute a lesinat, fara nici un motiv, l-au luat pe brate, prietenii lui. Nici pomeneala de lipsa de aer, inghesuiala, etc., slujba se tinea afara.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 06:36 PM) *
Ce vrei sa spui, ca daca majoritatea fura, atunci furtul trebuie tolerat?
tu crezi ca in somalia e interzis furtul?
Constitutia prevede egalitate de tratament indiferent de optiunea religioasa.
si cea comunista prevedea identic.
Alt lucru cert este ca nu toti credinciosii isi doresc ore de religie in scoli. Sau icoane pe peretii scolilor. Ori subventionarea din bugetul public a constructiei de biserici samd. Chiar daca iti vine greu sa crezi, exista si credinciosi onesti...
eu unul nu imi doresc ore de religie si nici icoane pe peretii scolilor (cel mult alea sunt pentru confortul profesorilor). nici faptul ca trebuie ca statul sa fie intermediarul banilor mei , as prefera sa dau direct la constructie si mai nimic la statul hot.
dar ma distrez cand vad cat de incrancenati sunt unii si trebuie sa le ofer un adversar, sa le confirm obsesiile

arata ca majoritatea respondentilor nu vor ca preotii sa fie platiti din bani publici. Asadar, nu tine argumentul cu majoritatea. Daca majoritatea ar vrea sa fie inchise persoanele cu ochi verzi pe motiv ca deoache, asa ar trebui sa se intample, pe motiv ca cei cu ochi caprui sunt actionari majoritari?

nici eu nu vreau ca statul sa plateasca preotii ci enoriasii sa platesca fiecare la confesiunea lui. in felul asta preotii ar fi mai atenti la doleantele comunitatii de unde isi iau banii.

dar nu vad statul rrroman in stare sa gestioneze logistica unei astfel de operatiuni. si mai cred ca sistemul de invatamant rrromanesc este atat de praf in acest moment ( si de ceva vreme) inca numai bunul Dumnezeu il mai poate salva iar icoanele, orele de religie sunt sunt fix in pix ultima problema : mita, violenta si drogurile precum si selectia profesorilor lasa mutl mai mult de dorit.
Rehael
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 05:36 PM) *
Nu conteaza cine este actionar majoritar atat timp cat regulile de functionare a societatii sunt cele descrise mai sus (vezi citatele din constitutie). Ce vrei sa spui, ca daca majoritatea fura, atunci furtul trebuie tolerat?


N-ai ghicit nici de data asta. Nici nu era de asteptat... Daca majoritatea voteaza pentru legalizarea furtului, atunci se impune ca acest obicei sa fie instituit. Mai simplu nici ca se poate de atat. ohyeah.gif Chestia e ca desi poate ca multi fura, ei invariabil, spre dezamagirea ta devil.gif , vor vota impotriva legalizarii furtului.

@abureala

Mey, nu stiu ce ai cu March, dar cred ca il confunzi cu altcineva.
abureala
QUOTE(abis @ 13 Jan 2011, 07:41 PM) *
March, exact: cine vrea servicii religioase, plateste pentru ele. Cine nu, nu. Mi se pare fair-play pentru toata lumea.


Desigur. Cine il vrea pe Basescu sa plateasca impozit, cine nu il vrea sa nu plateasca impozit si sa aibe presedinte pe cine vrea el. Vom infiinta o alta institutie a presedintiei, pentru cati presedinti dorim. Si toata lumea o sa fie fericita.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.