Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
wulfenia
You are reading from the book Food for Thought
Exercise

We are made to be physically active. When we were loaded down with food and fat, we probably moved around as little as possible. Now that we eat for health, we have the necessary energy to exercise our bodies.

Taking the stairs rather than the elevator, walking instead of riding, a few simple calisthenics when we need a break from work, a jump rope - there are many ways to begin an exercise program in easy stages. We do not need to train to become Olympic athletes, but we do need to keep our bodies in good working order.

Each day we also need mental, emotional, and spiritual exercise. Reading something worthwhile, refraining from criticism, performing a service for someone anonymously, taking time for prayer and meditation --these are actions which develop our minds, hearts, and spirits. Our growth in the program depends on overcoming resistance and inertia each day and taking concrete steps to improvement.

By Your power, may I overcome laziness.

wulfenia
is bine.

Lectia ce-o tot diger ar fi ca daca vreau sa raman in contact cu fam.-ul meu trebuie sa-i accept asa cum sunt ei, cu formularile lor cu tot, alea fara "Te rog" sau "multumesc". Si nu ma refer la sora, cu ea mi-am sortat si re-sortat problemele si am facut pace. Ma refer la matusa si la vara-mea. Care imi ordona decat sa ma roage. "Mami vrea sa mergem sa mancam la asiatici!". "Sa-i cumperi la mami tot ce gasesti cu scortisoara (prod. cosmetice) ca alea-s preferatele ei!". "Fa-i masaj la vara-ta la picioare!" etc etc... Asa... eu am nevoie de oameni care sa ma intrebe, sa ma roage, sa ma aprecieze, sa-mi multumeasca, pentru ca la fel fac si eu. Am nevoie de armonie si am nevoie de stabilitate, chestii pe care matusa + vara-mea nu mi le pot oferi. Intrebarea ar fi: daca ma decid sa le accept asa cum sunt, cat timp le aloc in viata mea si cand? Pentru ca in concediu vreau frumos si armonie, nu sa indeplinesc porunci. Sa primesc vizite de la "Deja ma gandesc la ce bunatati o sa mananc la tine" si "Pai o sa ne duci de vreo doua ori la restaurant ma gandesc" iara mi peste putinta financiara... Inca ma mai gandesc...

A doua lectie ar fi ca nu pot sa presupun ca altii se schimba doar pentru ca eu m-am schimbat atat de mult in ultima vreme. Mi s-au schimbat prioritatile, modul de a privi viata etc. Poate datorita terapiei? Poate datorita studiului individual? De exemplu la faza cu lucrurile: eu am reusit sa ies de sub dictatura lucrurilor care se cumpara, se primesc, se aduc acasa, sa ingrijesc, se sterg se bibilesc si asa chiar daca nu sunt folositoare consuma timp si energie. Altii nu. Altii au nevoia sa stranga, sa posede, sa aiba, sa primeasca, sa cumpere. Si eu n-am decat sa accept ca situatia sta asa cum sta.
wulfenia
incet incet lucrez pe proiectelul meu. Cand se intoarce M din conced o sa-i cer parerea si-o sa vad daca e interesata sa facem in tandem.

Azi am reusit sa imi ordonez accesoriile pentru cusut si mi-a venit ideea sa lipesc pe cutiutele de diverse etichete cu continutul, astfel incat atunci cand am nevoie de ceva sa nu desfac mai multe cutii pana o gasesc pe cea buna.

Ce greseala am facut la mutatul asta: am dus deja mapa cu actele acasa, nu m-am gandit ca o sa-mi mai trebuiasca unele documente aici. Le primesc peste o saptamana inapoi smile.gif Pana atunci insa nu pot face nimic in materie de "acte".
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Aug 2011, 02:59 PM) *
Azi am reusit sa imi ordonez accesoriile pentru cusut si mi-a venit ideea sa lipesc pe cutiutele de diverse etichete cu continutul, astfel incat atunci cand am nevoie de ceva sa nu desfac mai multe cutii pana o gasesc pe cea buna.


fain!
eu asa am niste vise erotice cu ce o sa fac eu acasa la mine, de ex rafturile din bucatarie le visez mici mici si cu eticheta. adica itnr-un raft sa intre numai o punga de zahar si zaharnita. samd. Iar in sifonier o sa am cateva rafturi cu etichete: blugi, pijamale, maieuri, rochii samd. smile.gif daca mi se prabuseste avionu' nu o sa-mi ma vad visul cu ochii rolleyes.gif
wulfenia
ba da daca se prabuseste deasupra lacului Wörthersse si va salvati toti ca apa e calda si placuta si veniti la mine si va luati casa langa mine si iti dau eu etichetele ca le am deja, tu numai trebe sa le scrii ohyeah.gif
Eu n-am spaima de avion, mie chiar imi place. Sora-mea e ca tine la capitolul asta, poate e o caracteristica a "mamelor"?.
Felina
mai nu stiu daca sa o numesc spaima... de cand am inceput sa calatoresc cu avionul mi-am propus sa vad partea plina apaharului si sa culeg avantajele, nu sa privesc la ce s-ar putea intampla. Si a mers asa cativa ani, dar acuma mi se pare ca ma risc aiurea in tramvai/avion. nu mai vreau sa zbor si am jurat ca e ultima oara cand zbor. de mai vreau sa vaz europa, ma sui cu masina pe vapor si apoi calare pe roti si asta e. anul asta n-am fost suficient de atenta la palnuri si nu mai pot schimba nimic. desi daca as fi eu complet lucida si m-as iubi mai mult decat pe oricine altcineva, nu m-as sui si basta - ce-are sa se intample? dar inca n-am ajuns acolo.

wulfenia
te inteleg. Si eu am cam zburat cam mult, ba in interes de serviciu ba personal si mi s-a acrit. Eu n-as putea fi o business-woman de aia ce e tot cu valiza dupa ea prin aeropoarte... Consider ca mi-am facut planul de calatorii sau cel putin la faza asta la care sunt in viata, nu simt dorinta sa calatoresc. Norocul meu e ca si el e la fel, un fel de "de ce sa mergem undeva cand la noi acasa e atat de frumos?" smile.gif

N-o sa se intample nimic daca mergi. O sa mergeti de la unii la altii, ... aveti deja ceva exercitiu din anii trecuti. Unde o sa va simtiti bine si-o sa te poti odihni o sa stati mai mult, unde o sa se astepte la eforturi din partea ta o sa stati mai putin. O sa veniti cu bine si pentru la anul o sa va planificati un pic altfel.
N-o sa se intample nimic nici daca nu mergi. O sa se supere si X si Y dar le-a trece. smile.gif Da-le un pic de timp sa se obisnuiasca cu noua Meri smile.gif Psiho mea zice mereu: cu dragoste si consecventa smile.gif Dragoste pentru tine insati in primul rand smile.gif

Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Aug 2011, 03:42 PM) *
Da-le un pic de timp sa se obisnuiasca cu noua Meri smile.gif



stii care e faza? ca eu chiar nu ma mai gandesc la ei... adica sincer si fara intentie nu ma mai gandesc daca s-or putea obisnui sau cand s-or obisnui. nu mai am asteptari de la ei si nici nu ma mai intereseaza/afecteaza ce asteptari au ei de la mine. e un loc f interesant asta in care ma aflu acum. cred ca imi gasesc incetisor independenta emotionala, dupa ce mi-am castigat independenta materiala fara de parinti, apoi independenta sociala fata de Ro si alte cateva smile.gif
e bine asa, ma simt bine cu mine si chiar mi se pare total nefiresc ca cineva sa aibe asteptari de vreun fel de la mine
Oiski-Poiski
O ie, o ie.Cu astfel de idei vei fi foarte iubita de cei din RO.Da tu sa fii sanatoasa ! Trecand prin procesul asta stiu totul.Mama, ce dasteapta sunt !
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Aug 2011, 04:05 PM) *
O ie, o ie.Cu astfel de idei vei fi foarte iubita de cei din RO.Da tu sa fii sanatoasa ! Trecand prin procesul asta stiu totul.Mama, ce dastepata sunt !


hahaha
bei, am o multime de oameni care ma iubeste si care o face pentru ca ma stie asa cum sunt, nu ca suntem rude, asa ca din partea mea poa sa-s introduca iubirea undeva! laugh.gif

bai sa stii ca esti dasteapta! io cand ma uit in urma ma ingrozesc de cat de tantalaica am putut fi rofl.gif
Oiski-Poiski
No lasa, ca mintea care vine mai tarziu e mai coapta , mai trainica rofl.gif
Felina
facem concurs de supe de teci? rolleyes.gif
Felina
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Aug 2011, 04:05 PM) *
O ie, o ie.Cu astfel de idei vei fi foarte iubita de cei din RO.Da tu sa fii sanatoasa ! Trecand prin procesul asta stiu totul.Mama, ce dasteapta sunt !



stii care e paradoxul? ca toata iubirea aia a lor (pe care sunt pe cale sa o pierd) nu a fost de ajuns sa-mi auda strigatul - ca nu pot sa calatoresc in perioada asta. io de iubire din asta ma pot lipsi la orice ora. ca sa ne iubim cand ne e bine mama ce usor e smile.gif . pentru ei botezul acum e mai important decat nevoile mele sufletesti. noa, sa fie sanatosi. o sa fac exact ce mi-a propus Carmen si o sa stau cat mai mult si-o sa fac cat mai putin.
wulfenia
QUOTE(Felina @ 24 Aug 2011, 05:18 PM) *
toata iubirea aia a lor (pe care sunt pe cale sa o pierd)


nimica nu se pierde, totul se transforma ohyeah.gif N-o sa te mai iubeasca dar o sa te respecte ohyeah.gif

si pe mine ma iubesc ai mei din ce in ce mai putin. Dar incep sa-mi stie de frica rofl.gif

ps: Botezul se poate face pana la 2 ani la catolici. La ortodocsi is alte reguli, se boteaza deja la cateva saptamani, ca pana nu e botezat pruncul nu i se face mamei nu stiu ce dezlegare si e spurcata si nu are voie sa iasa din casa sau asa ceva...
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 24 Aug 2011, 05:23 PM) *
si pe mine ma iubesc ai mei din ce in ce mai putin. Dar incep sa-mi stie de frica rofl.gif


Eu sunt deja balaurul cu sapte capete .Imi stiu asa de frica ca deja sunt probabil unsoziala rofl.gif
wulfenia
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Aug 2011, 05:27 PM) *
Eu sunt deja balaurul cu sapte capete .Imi stiu asa de frica ca deja sunt probabil unsoziala rofl.gif


probabil?!?? rofl.gif
Oiski-Poiski
Problema este ca inca nu le-am zis la toti cei care merita ceea ce as avea de spus.Mai am cativa pe lista.
Si daca acuma , neterminata rofl.gif , sunt asa de unsoziala cum oi fi cand ma termin ?
wulfenia
o sa fi tu insati tongue.gif
Oiski-Poiski
Mama, tu esti si mai dasteapta decat io ohyeah.gif

Ai dreptate, am sa fiu io.
wulfenia
QUOTE(Oiski-Poiski @ 24 Aug 2011, 05:37 PM) *
Mama, tu esti si mai dasteapta decat io ohyeah.gif


da, dar tu ai fund mai fain ohyeah.gif
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Aug 2011, 04:36 PM) *
o sa fi tu insati tongue.gif


mi place asta!
wulfenia
E atat de multa dragoste in articolul de mai jos wub.gif

Ask FlyLady: How do I Make Housework Not feel Like Punishment?
flylady, 8/24/2011 6:00 am

Dear FlyLady, Kelly and Crew,

I love your encouragement and wisdom (also your tools); so I figured you'd have an answer to the dilemma I find myself in.

I dislike doing housework and I hate, hate, hate washing dishes by hand (which I have to do because I don't have a dishwasher).

I've been doing the babysteps, routines and setting my timer but I still can't shake the feeling of negativity that hangs over my head when I do these simple jobs.

Then it hit me! My aha moment!

Housework of any kind feels like punishment because that's how my parents punished me and my sisters growing up. If we misbehaved, we'd have to "clean" and the more we disobeyed, the more "chores" (I hate that word) we'd be given that day.

And here's the kicker and the reason hand-washing dishes is my least-favorite job (I'd rather clean the bathroom then wash-up a counter-full of dirty dishes) "kitchen duty", aka dishes, was the most common punishment doled-out (usually right after supper). If you got away from the table without the "dishes" punishment from Dad, you were free and subconsciously a "good girl".

This sounds hokey, but after discussing this with my younger sister, she agrees that she struggles with the same negativity.

Therefore, I was wondering if you have any advice on how to turn the negativity of housework into a positive of Finally Loving Yourself?

Right now, I have to say (out loud) to myself, "This isn't a punishment. I'm doing this because I want to." as I bless my house and family. It's still hard.

Thank you for listening and helping me. Hopefully I'm not the only one in this situation and your words of wisdom and support with help others too.

Illinois Flybaby not wanting to feel punished anymore

Dear Illinois FlyBaby,

My heart goes out to you! You are not the first Flybaby who found herself in tears while doing the dishes. I think it is a shame when a parent uses housecleaning for punishment. They are setting their children up for a lifetime sadness when it comes to having a home that blesses them.

You deserve to have a home that hugs you! We have to find a way to love that little child who was mistreated. So let's come up with some fun ideas to turn chores into games. I am so proud of you for figuring this out. Knowing is half the battle! Now that you know you can redirect those negative feelings.

1. Put on some fun music! Uplifting and inspirational.

2. Put a collage of family pictures above your sink so that you see your loved ones when you are washing the dishes. With every dish you wash say a little pray for each member of your family.

3. Listen to an audio book while you wash the dishes. One that you can't wait to listen to. And only listen to it while you do the dishes. This will help you drowned out those negative voice that are berating you.

4. You already know this! This is your home! You are not being punished. You are loving your life and home by having a home that is a present to you!

5. You can also say this over and over as if it were your mantra; I LOVE MYSELF! I LOVE MYSELF! I LOVE MYSELF! I LOVE MYSELF!I LOVE MYSELF! I LOVE MYSELF! I AM FLYING!

6. The next thing I want you to try is this: FLYLADY SAID, "I AM SO PROUD OF YOU!" SHE REALLY DOES LOVE ME! I can do this one babystep at a time! She is proud of me! Yippee!

7. I want you to know that you are loved! I want you to find peace in your life. Peace starts with replacing those negative words and actions with loving ones!

8. Set your timer for seven minutes and see how many dishes you can do in seven minutes.

9. Any time you start to feel bad when you are washing dishes; I want you to force yourself to SMILE! Fake it till you make it! Before you know it you will be smiling all by yourself.

10. As you start to cook, fill your sink with hot soapy water. As you dirty up a dish put it in the hot water and wash them up as you go. There will be fewer dishes and pots and pans to clean up.

11. Here is my favorite thing to think about when I do the dishes. I am giving myself a manicure. Your nails are clean and when you finish you can put lotion on your hands or paint your nails.

12. If you need to hear my voice. Go download Focus Makes you Fabulous. It is in iTunes and BlogTalkRadio.

http://www.blogtalkradio.com/flylady-tools...y-28-2009-608pm
http://itunes.apple.com/us/podcast/focus-m...6251?i=55287756

So you see you can change your thinking if you will practice some of these techniques for loving yourself. These actions will speak louder than those negative voice.

I'll love you till you can do it all by yourself! I know you can do this!

FlyLady

Here is one of my little Front Porch Videos that talks about this very thing!

http://www.youtube.com/theflylady#p/u/36/nVLXH68T_7I


wulfenia
azi nu am facut nimic practic. M-am trezit devreme dar am ramas in pat. Apoi m-am adancit in auto-hipnoza asa, la plezneala, fara sa caut nimic. Mi-era dor sa dau mina cu subconstientul meu smile.gif Apoi am mancat putin de tot si m-am bagat iar in pat, un pui de somn, tv, imediat merg la lucru. Ieri am gasit in biroul sefului ceva aiurea si m-am enervat. Inca doua saptamani si serus. Ii pup si n-.am cuvinte. Unii sefi isi mint si manipuleaza personalul pentru profit. Asta sef o facut-o de dragul artei si pentru a-si ascunde propria incompetenta.

O colega, deeep-ACOA minte alte colege. Eu stiu ca am picat si eu in capcana ei de vreo doua ori. Azi o s-o iau de-oparte sa-i spun sa fie atenta ca daca-si creaza faima de mincinoasa o sa-i fie greu sa se reabiliteze. Sau poate nu ma bag. Is toate mari si-o sa se descurce.
wulfenia
mai scriu o data ca poate-mi trece:

N-AM CHEF SA MERG LA LUCRU!!!!!!!!!!!
Felina
scriu si eu

N-AM CHEF SA LUCREEEEZ!!
wulfenia
tot nu mi-o trecut necheful mad.gif
wulfenia
noa deci am stand up for myself. L-am intrebat pe seful ce-i cu chestia de la el din sertar si o incercat sa se scoata, m-am tinut tare si pana la urma mi-o dat 3 banane si mi-o zis un banc rofl.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 25 Aug 2011, 03:12 PM) *
noa deci am stand up for myself. L-am intrebat pe seful ce-i cu chestia de la el din sertar si o incercat sa se scoata, m-am tinut tare si pana la urma mi-o dat 3 banane si mi-o zis un banc rofl.gif



Ai gasit la el in sertar o papusa gonflabila ? rofl.gif
Da eu zic ca e total sozial ca ti-a dat banane , alea nu ingrasa , inchipuieti ca-ti dadea praline si trebuia ori sa le mananci ori sa le faci cadou.
wulfenia
da, am un sef de nota zece. O sa-mi lipseasca. NOT ohyeah.gif
Cla
Scuzati-ma ca ma bag aici, dar consider hazlie chestia smile.gif
Eu i-as zice sefului odata dis-de-dimineata foarte stupefiata...: "Sefu, sefu, ce bine ca ati venit, tocmai am luat Politia si au dus-o afara pe o doamna superba, juma' dezbracata, Doamne stie de ce ar fi fost în stare!!"

Si daca as face asa o remarca n-as uita sa-i fotografiez mutra laugh.gif

Ciao, Cla smile.gif
wulfenia
Cla sefu meu ii batran, intra-n pensie peste cateva luni... de-l speriu mi sa nu-l ia la inima oaresce smile.gif)
wulfenia
hmm... am scris un mesaj care a ramas pentru a treia oara fara raspuns. Se pare ca tre sa-mi notez si asta ca altfel uit si candva iara o sa scriu aceleiasi persoane si o sa raman fara raspuns iar. Gestul meu o fost frumos, cine nu ma vrea nu ma merita.
wulfenia
heeeeeeee se pare ca Universul incearca sa ajunga la mine din toate directiile posibile. Pe FL e anti-procrastinaton week, inspiratia zilei e pe aceeasi tema smile.gif :

You are reading from the book The Language of Letting Go
Procrastination

Procrastination - not acting when the time is right - is a self-defeating behavior. It produces anxiety, guilt, disharmony, and a nagging consciousness of the task that life is telling us it's time to do.

We are not always procrastinating when we put off doing something. Sometimes, doing a thing before the time is right can be as self-defeating as waiting too long.

We can learn to discern the difference. Listen to yourself. Listen to the Universe. What is past due and creating anxiety and prodding within you?

Is there something in your life you are avoiding because you don't want to face it? Is there a building anxiety from putting this off?

Sometimes anger, fear, or feeling helpless can motivate procrastination. Sometimes, procrastination has simply become habitual.

Trust and listen to yourself, your Higher Power, and the Universe. Watch for signs and signals. If it is time to do something, do it now. If it is not yet time, wait until the time is right.

God, help me learn to be on time and in harmony with my life. Help me tune in to and trust Divine Timing and Order.

Cla
QUOTE(wulfenia @ 25 Aug 2011, 06:06 PM) *
Cla sefu meu ii batran, intra-n pensie peste cateva luni... de-l speriu mi sa nu-l ia la inima oaresce smile.gif)

Ai dreptate, nu stiam ca e asa in vârsta, las' ca-i bine asa, ca doar nu vrem sa-i pleznim pensia cu vreun atac de cord smile.gif

Cla smile.gif
wulfenia
ieri am avut multe Abendessen si o ajutat in bucatarie. E mare cat un urs si cam batran si avea pe el un tricou de la firma producatoare de bere Schleppe. Pe spatele tricoului, scris mare

Schlepp' mich ab! rofl.gif
Cla
rofl.gif O sa-mi fac si eu un tricou pe care sta scris în fata Schlecke, si pe spate... hahahhahhaaa!!!
wulfenia
am facut niste alergie la ceva. mi-s umflate pleoapele, pielea in jurul gurii mi uscata rau si-mi simt ficatul greu. Asa ca maine dimineata merg la doctor.
Oiski-Poiski
Gute Besserung !
wulfenia
Multumesc smile.gif

As avea de mers pe 8 la o nunta. Acuma cand toate toalele mi-s trimise deja acasa nu stiu cum o sa fac... in papuci de vara nu ma pot duce... cumva ar trebui sa combin sa pot trece pe acasa sa-mi iau gacii negri si-o camasa faina si-un pantof mai de doamne-ajuta. Si sa vad daca el isi poate lua liber sa vina ca singura nu m-as duce.

Si mai am si de-mpachetat (inca!!) si de mblat dupa acte. Sa vedem...
wulfenia
pana la urma nu reusesc sa merg la nunta, bine si asa.

Deseara merg cu prietena mea la fratele ei la ferma. O sa sar pe trambulina mare, o sa ma joc cu animale, o sa am grija de L pana joaca mama-sa tenis.

dascalita
Si pentru mine nuntile la care TREBUIE sa ajung sunt...problematice. Acu' la noi e mare problema " darul" care e aproape juma din leafa mea si, zau, nu ma-ndur s-o dau numai asa, de ochii lumii.Saptamana viitoare am o astfel de invitatie si s-a suparat "prietena" mea, ca cica...la oricine ma asteptam sa nu vina, dar nu la tine. Ce fel de prietena imi esti daca nu intelegi ca eu mai iau leafa in octombrie 12, ca va trebui s-o ajut pe Ralu cu inscrierea la master si taxa, altele-s prioritatile mele...Inteleg ca la tine alele-s problemele, dar simteam nevoia sa ma descarc aici de reprosul primit de la tipa...
wulfenia
Ba e si la mine si chestiune de finante ca de acuma-n-colo mai iau 2 salarii si dup'aia traiesc din economii. smile.gif
E o prietena pe care nu am vazut-o de vreo doi ani si care o zis ca-si doreste sa reia legatura cu mine. Ceea ce imi doresc si eu doar ca nu sunt pregatita sa ma confrunt cu toata familia ei de-odata. Eu am nevoie de calm. O sa ne intalnim mai incolo candva la o cina. Cand s-or intoarce din luna de miere. Probabil.
wulfenia
mi-am reactivat contul de fb. din greseala si apoi am decis sa-l las asa, activat.

ieri am fost intr-un satuc de la Villach si am avut grija de 2 copii 2 ceasuri pana mamele lor au jucat tenis. M-am dat pe tobogan si pe leagan. Si pe ceva calutz de lemn cu un arc mare dedesubt. Fetele o fost amandoua cuminti, seara cu temperatura placuta.

Eu am de vreo 2 zile niste ganduri aiurea.

Azi lenevesc. O sa fim multi in we, vin prietenii si familia lui sa-si ia ramas bun de la oras smile.gif) si in celalalt we fac o masa cu colegele.

Deocamdata insa beau cafea si ma uit la tv si scriu.
wulfenia
Trambulina o fost super, 4X4m, m-am bagat cu pruncii in ea si-am sarit pana n-am mai avut suflu smile.gif)
L-am cunoscut pe Ghandi, un Kuvasz de 3 ani.
Am vazut 3 cai, niste capre, iepuri, pisici, plante, soare, fructe smile.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 30 Aug 2011, 08:13 AM) *
Eu am de vreo 2 zile niste ganduri aiurea.


Chiar ma gandeam ca nu dai nici un semn de viata .Acuma scurt inainte de incheiere cred ca e f. normal sa mai ai si ganduri aiurea.Insa apoi vine un nou inceput smile.gif

Sper ca ti-a trecut alergia .
De cand a venit mama , adica de sambata dimineata, am mancat hh.gif placinte ardelenesti, sarmale, chiftelute ,urmeaza strudel cu mere din gradina si visine la borcan aduse de ea etc.
Cum ziceam cand am fost la tine ? De cand sa ma apuc de slabire ?
Thecook
QUOTE(Oiski-Poiski @ 30 Aug 2011, 07:07 PM) *
Cum ziceam cand am fost la tine ? De cand sa ma apuc de slabire ?


De a doua zi dupa ce pleaca mama mwah1.gif

Eu m-am apucat de acum juma de ora, ca m-o socat cantarul. Sa vedem cat ma tine.
wulfenia
doamnelor io creca nu suport glutenul. Ieri nu am mancat nimica facut cu faina alba de grau si am fost ok. Azi la fel. Acuma seara am fost la gril si am mancat si o bagheta cu ierburi si simt deja ca mi umflata burta. Ca eu mereu am zis ca nu-s grasa cat is umflata. O sa incerc de maine sa scot faina alba din alimentatie sa vedem... ieri si azi am fost aproape fara burta, acuma iara-s umflata ca de ies asa pe strada sigur ma gratuleaza 1-2 pentru sarcina ohyeah.gif iti amintesti oiski tipul de la gelateria Pazzo? rofl.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 30 Aug 2011, 09:37 PM) *
acuma iara-s umflata ca de ies asa pe strada sigur ma gratuleaza 1-2 pentru sarcina ohyeah.gif iti amintesti oiski tipul de la gelateria Pazzo? rofl.gif



Ei, asta ramane de pomina , si ieri mi-am amintit si m-a umflat rasul. rofl.gif

Sa stii ca am o cunostiinta care are intoleranta la gluten si tot asa era umflata .Si-a facut si testul si i-a iesit pozitiv.Da nu poate sa se abtina.
Oiski-Poiski
Sa stii ca Ikea 2012 s-a mutat la mine la WC. rofl.gif
wulfenia
Oiski sa-ti fie de bine Ikea! smile.gif)




am vise foarte ciudate de cateva nopti. Azi noapte am visat ca mama era pe jos beata. Era tare frumoasa, adormita. Dar pentru ca ii stiam boala si pentru ca era pe jos eu am stiut ca e beata. Si nu m-a putut ajuta nimeni s-o tarasc spre casa, spre pat si am tarat-o sngura. M-am trezit obosita, ca ma dureau muschii. Cand am deschis ochii am simtit ca mi se sterge visul si i-am inchis repede la loc incercand sa mai retin putin din mama, asa bolnava cum a fost ea...




offf de azi iara trebuie sa incep cu listele cu chestii de facut ca m-am lasat si delasat. E complicat tot procesul asta dar am avut destul timp sa ma pregatesc si fizic si psihic. Urasc chestiile facute la hei-rup. Cred ca la ora asta singura dilema este daca sa iau si euforbia milli cu mine sau nu. Mama-sa e alergica la cactusi... asta nu este totusi un cactus dar mai stiu eu?

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.