Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
leirn
Ai citit "Curs de miracole"?
wulfenia
nu ca deocamdata nu am de unde sa cumpar carti in limba romana. In Ro se gaseste in librarii?
wulfenia
ideea zilei de azi: "This too shall pass". Candva azi o sa adorm si o sa treaca si seara asta si noaptea. Si o sa ma trezec maine dimineata si apoi o sa treaca si dimineata si tot asa. Atatea evenimente de notat in calendar concentrate pe saptamana asta de noiembrie...

Azi sunt recunoscatoare pentru compania prietenei mele si a copilei ei de 4 ani care arata ca un ingeras si este atata de rauca incat educatoarea nu mai vrea s-o primeasca la gradi smile.gif pentru orele astea de liniste cand sunt doar eu si tv-ul, pentru o concluzie clara urmata de o decizie mica ce-o sa aduca dupa sine schimbari pozitive... este totul o spirala )

wulfenia
azi dimineata la exact 9.05 mi-a fost oferita claritatea deplina. Acuma cateva zile, plimbandu-ma pe un trotuar plouat cu frunze galben-strident de ginko ma gandeam ca niciodata nu am avut asa o faza in viata mea, niciodata nu am fost atat de linistita si pentru atata timp. Nu am tragedii in curs, nu am pretentii si dorinte. Tot mai des ma inunda un sentiment de fericire asa, din senin si nu pot arata cu degetul ce anume mi l-a provocat, fericirea exista in mine pur si simplu.

azi dimineata la exact 9.05 am mai inceput un capitol din existenta mea. Cel dinainte l-am incheiat fara tipete si urlete, fara regrete si reprosuri. Sunt binecuvantata sa am in jurul meu oameni deosebiti, capabili sa invete si sa ma invete.
wulfenia
Ieri mi-am promis ca pe cand ajung acasa pe seara ma pun si trag un plans din ala serios. Am terminat tarziu, a venit A pe la mine si asa c-am ramas neplansa, macar mi-am facut somnul, am dormit continuu si fara vise. Ma apuc de lucru.
wulfenia
Daily Focus - Friday
We use each Friday as our De-Clutter Your Purse and Car day. This only takes a few minutes and saves us lots of time later. Without the candy wrappers, old receipts, and other trash in your purse, finding your car keys becomes a breeze! Removing all the clutter and trash from your car ensures that you won't be hit by any UFOs (Unidentified Flying Objects) in the event of a crash. Set aside a few minutes just for these two tasks each Friday. Here's a list of things to toss:


Old gum and candy wrappers
Soda bottles
Scraps of paper/old receipts
Drive thru bags and cups
Jackets/coats/shoes

Set your timer and get to it.

Focusul zilei de vineri
Fiecare vineri este ziua in care facem ordine in geanta si masina (eu nu am masina dar am 2 genti). Aceasta operatiune ne ia doar cateva minute si ne economiseste o gramada de timp mai incolo. Fara ambalajele de la bomboane, facturi vechi si alte chestii in geanta, sa gasim cheile de la masina (in cazul meu de la casa de ex.) devine o briza. (hihi!) Reducand dezordinea din masina ne asiguram ca n-o sa fim loviti de vreun UFO in eventualitatea unei ciocniri. Puneti de-o parte cateva minute in fiecare vineri pentru munca asta. Iata o lista cu ce e de organizat:

Ambalaje de la bomboane si/sau guma de mestecat
Flacoane de la bauturi
Bucati de hartie/facturi vechi
Pungi si pahare de la diverse fast fooduri
Geci/paltoane/pantofi (asta in cazul masinii ca eu nu port asa ceva in poseta smile.gif) )

Seteaza-ti timerul si ataca-le!


http://www.flylady.net/pages/df_friday.asp
wulfenia
Focusul lunii noiembrie este planificarea meniului

Nu am ajuns sa-mi pot planifica meniul pe 1 saptamana in avans, planific pe 3 zile. Mi-am facut o lista cu toate mancarurile ce stiu sa le gatesc si le mananc cu drag, impartita pe categorii. Cand is in pana de ispiratie deschid CJ si imi aleg. Asa economisesc timp, energie, stres si bani.

Azi la amiaza termin supa de morcovi cu ghimbir. Pentru seara: paine proaspata cu melanzani funghetto. Maine pranz: Käsespätzle. Seara: cartofi cu rozmarin. Duminica pranz: ciuperci in sos de smantana cu mamaliga. Cina: resturi din frigider.

Lista din CJ, unde urmeaza sa mai adaug 2-3 feluri

Pe paine:
Liptauer
Salata de vinete
Zacusca
Dovlecel cu maio
Sardine cu maio
Ciuperci cu maio
Salata de oua
Melanzane funghetto

Supa
- de varza
- de cartofi
- de fasole boabe
- de fasole verde
- de mazare
- de dovlecel
- de chimen
- de legume cu taitei / galuste / fritatte
- frantuzeasca de ceapa
- de rosii
- ciorba de legume

Principal
Dovlecei scazuti (cu paine)
Mazare scazuta (cu paine)
Fasole verde scazuta
Macaroane cu varza
cu cartofi
Cartofi scazuti
Cartofi in coaja la cuptor
Cartofi "acordeon"
Cartofi rantalitzi
Cartofi piure
Cartofi pai cu oua ochiuri
Cartofi cu rozmarin
Cartofi cu cimbru
Cartofi mici in sare
Cartofi cu poprica
Rösti
Nocherli cu ciuperci in sos de smantana
Käsespätzle
Macaroane cu sos de gorgonzolla
Lecso
Mamaliza cu branza
cu lapte
Macaroane cu unt si salvie
Spaghete algio/oglio&pepperoncino
Spanac cu oua ochiuri
Macaroane cu sardele
Sos de visine cu cartofi natur
Pire de cartofi cu sos de hrean
Orez cu mazare
Schupfnudel cu mac
Salata orientala
Salata de cartofi
Rakottkrumpli
Iahnie fasole
Fasole frecata
wulfenia
de 2-3 ori pe an:
conopida pane
placinte cu cartofi/varza/loboda
inele de calamari pane
inele de ceapa pane


lunar: pizza

cina old-time: paine prajita frecata cu ustuoi si ulei + 1 cana de ceai

si cu asta am gatat lista.

wulfenia
Azi sunt recunoscatoare universului pentru odihna de care m-am bucurat, pentru masa ce a fost gatita pentru mine, pentru favorul ce mi l-a facut cineva important, pentru concluziile la care am ajuns.
wulfenia
Azi, la lucru, am observat ca cineva (fosta sefa, care inca mai trage unele sfori avand in vedere ca barbatul sau e inca sef la noi) a falsificat unele date si mi-a cerut sa fac unele chestii care NU se fac, considerand ca eu oricum n-o sa bag de seama deci raspunderea o sa fie toata a mea chiar daca eu as fi fost acolo doar un intermediar. Cum cam am experienta in domeniu sigur ca am observat imediat cum merg lucrurile. Am fost nervoasa pret de cateva minute bune. Cu ceva vreme inainte as fi si plans. As fi fost furioasa pana mi-ar fi plesnit o vena in ochi. As fi luat totul foooarte personal. Ea face asta cu mine pentru ca-s straina! Pentru ca-s femeie! Pentru ca-a imbracata in verde! Nu ma respecta! etc etc. Azi insa am fost doar nervoasa. Mi-am dat seama ca femeia nu incearca sa ma manipuleze pentru ca is eu ne-ok ci pentru ca atata poate ea la momentul respectiv.
L-am sunat pe sotul ei ca aveam sa-l intreb ceva (a uitat ceva foarte important) si i-am mai spus, pe un ton foarte calm, ca nu am facut chestia care se astepta nevasta-sa s-o fac pentru ca eu consider ca nu este ok si pentru ca oricum deja am avut in trecut de 2 ori probleme de acelasi gen. Fara nervi, fara suparare. S-a scuzat. End of story.
wulfenia
Ieri am mai sacrificat un gand pentru seful & jumatatea sa. Ma gandeam ca lui (lor) le place sa se poata baza pe mine (noi, receptionistele) si ca si noi ar trebui sa ne putem baza pe ei si ca ce mai! astia doi merita o lectie!! POate ma las de facut una-alta care NU tin de competentele mele? Poate o sa muncesc doar strictul necesa, cel stipulat in contract, sa vedem atunci ce-or face etc etc. Gandurile astea s-au dus urgent. Eu o a continui sa muncesc cat pot de bine pentru c-o fac pentru mine nu pentru ei. De cand mi-am schimbat stilul de viata cu unul activ mi s-a schimbat mult si stilul de lucru. Si asta e bine si-o sa ramana asa.
wulfenia
ploua si eu am cizme de guma noi, rosii cu buline albe. Asa ca e usor de ghicit ce-o sa fac in urmatoarele minute hihi
wulfenia
n-am scapat nici o balta. A durat doar cateva secunde sa ma "reprogramez" sa calc direct in mijlocul baltii, creierul meu inca-mi spunea ca trebuie sa le ocolesc. Sunetul pe care-l face apa cand calci direct in mijlocul baltii, cu toata talpa... delicios smile.gif

Am doua zile libere in fata mea smile.gif

Felina
QUOTE(wulfenia @ 21 Nov 2010, 08:21 PM) *
n-am scapat nici o balta.



ulala.gif cloud9.gif woot_jump.gif clapping.gif dance.gif
wulfenia
o veste mi-a activat insomnia. Sau mi-a dezactivat somnul... o sa vedem curand... ciudat cum constient am decis sa las vestea si tot ce-o implica in mana divinitatii ca oricum rezolvarea nu apartine momentului acesta. Am chiar adormit foarte adanc si, ca de obicei cand ma confrunt cu asemenea chestiuni, undeva pe circuitul de nervi a ramas un impuls razletz ce si-a gasit drumul spre motor si-a reusit sa imi puna creierul in functiune. In mijlocul noptii rolleyes.gif


Sunday, November 21, 2010
You are reading from the book The Language of Letting Go
Financial Fears

I sat in the car, looking at the sign on the door of the food shelf office: "Closed until Friday." It was Wednesday. I had two hungry children and myself; I had no money.

I laid my head on the steering wheel. I couldn't take it anymore.

I had been so strong, so brave, so trusting for so long. I was a single parent with two children, recently divorced. I had worked so courageously at being grateful for what I had, while setting financial goals and working at believing I deserved the best.

I had put up with so much poverty, so much deprivation. Daily, I worked the Eleventh Step. I worked so hard at praying for knowledge of God's will for me only, and the power to carry it through. I believed I was doing what I needed to do in my life. I wasn't lollygagging. I was doing my best, working my hardest.

And there just wasn't enough money. Life had been a struggle in many ways, but the financial struggle seemed endless.

Money isn't everything, but it takes money to solve certain problems. I was sick of "letting go" and "letting go" and "letting go." I was sick of "acting as if" I had enough money. I was tired of having to work so hard daily at letting go of the pain and fear about not having enough. I was tired of working so hard at being happy without having enough. Actually, most of the time I was happy. I had found my soul in poverty. But now that I had my soul and my self, I wanted some money too.

While I sat in the car trying to compose myself, I heard God speak to me in that silent, still voice that whispers gently to our souls.

"You don't ever have to worry about money again, child. Not unless you want to. I told you that I would take care of you. And I will."

Great, I thought. Thanks a lot. I believe you. I trust you. But look around. I have no money. I have no food. And the food shelf is closed. You've let me down.

Again I heard His voice in my soul: "You don't have to worry about money again. You don't have to be afraid. I promised to meet all your needs.

I went home, called a friend, and asked to borrow some money. I hated borrowing, but I had no choice. My breakdown in the car was a release, but it didn't solve a thing - that day. There was no check in the mailbox.

But I got food for the day. And the next day. And the next. Within six months, my income doubled. Within nine months, it tripled. Since that day, I have had hard times, but I have never had to go without - not for more than a moment in time.

Now, I have enough. Sometimes I still worry about money because that seems to be habitual. But now I know I don't have to, and I know I never did.

God, help me work hard at what I believe is right for me in my life today, and I'll trust You for the rest. Help me let go of my fears about money. Help me turn that area over to You. God. Take away the blocks and barriers in my life to financial success.
wulfenia
mai stau pe-aici pana-mi iese cafeaua. Ma gandeam in ultimele zile la disociere ca si simptom al PTSD si la ramanerea in pezent ca si una din solutii.
Cu ceva vreme am incetat sa ma mai panichez cand nu pot sa dorm. Folosesc lipsa de somn ca sa ma uit la tv, sa citesc pe net, sa meditez, sa ma auto-hipnotizez. Oricum "succesul" zilei ce urmeaza nu depinde numai de orele de somn din noaptea asta. Si nici nu trebuie sa fiu mereu 100% activa, unele zile au fost create ca sa fie traite lin.
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
The Magic of Gratitude and Acceptance

Gratitude and acceptance are two magic tricks available to us in recovery. No matter who we are, where we are, or what we have, gratitude and acceptance work.

We may eventually become so happy that we realize our present circumstances are good. Or we master our present circumstances and then move forward into the next set of circumstances.

If we become stuck, miserable, feeling trapped and hopeless, try gratitude and acceptance. If we have tried unsuccessfully to alter our present circumstances and have begun to feel like we're beating our head against a brick wall, try gratitude and acceptance.

If we feel like all is dark and the night will never end, try gratitude and acceptance.

If we feel scared and uncertain, try gratitude and acceptance.

If we've tried everything else and nothing seems to work, try gratitude and acceptance.

If we've been fighting something, try gratitude and acceptance.

When all else fails, go back to the basics.

Gratitude and acceptance work.

Today, God, help me let go of my resistance. Help me know the pain of a circumstance will stop hurting so much if I accept it. I will practice the basics of gratitude and acceptance in my life, and for all my present circumstances.

wulfenia
Attention
If we become what it is we put our attention on, what are you becoming right now?



Daca ne-am transforma in ceea ce prmeste atentia noastra, in ce te-ai transforma in momentul acesta?

de pe Mindfulist.com
wulfenia
vestea s-a clarificat. Situatia nu este totalmente ok dar nu este nici tragica. Mi-a venit o idee. Daca as reusi sa ma desprind de internet serios c-as apuca sa fac una-alta azi. Am decis in legatura cu mobila de bucatarie. Me happy and content jamie.gif
Afrodita
Si eu ma chinui sa ma desprind de net sa fac ceva azi laugh.gif

Da-i asa de bine sa lenevesti din cand in cand rolleyes.gif smile.gif
wulfenia
am iesit cu A dupa amiaza, sa cumparam mobila pentru camera copilei. Are o burta tare frumoasa si rotunda. Tot pn mana pe ea ca da de s-a prinde si la mine smile.gif
Inainte de a iesi mi-am aranjat una-alta prin casa. Inca tot nu am ajuns la dulapul cu pantofi sa-i sortez (de dus in RO, de dat la Caritas, de pastrat). Cati bani si energie m-au costat. Si cat ma costa si acuma sa incerc sa-i tin in frau sa nu preia ei comanda in casa smile.gif Hainele de vara mi-s deja in cutii de carton. La fel o sa fac si cu pantofii de vara.
wulfenia
Aseara tarziu am terminat de sortat panofii. Vorbind cu matusa-mea despre actiunea asta a mea mi-a dat o idee foarte buna si am pus o geanta intreaga de pantofi de dus in ro, o sa le dau cadou ei si verisoarei mele, sunt pantofi italienesti si portughezi foarte eleganti, cu toc, purtati 1 data sau deloc! Un sac intreg de pantofi am aruncat. Erau aia care chiar daca-s nitel kaput sigur o sa-i mai port ca-s comozi. I-am dus la containerul Caritas care e peste drum de mine. Ce mi-au ramas (din pacate totusi peste 30 de perechi de pantofi de vara de care nu ma pot desparti!!!) i-am impachetat in cutii de carton, le-am sigilat si le-am pus dupa usa alaturi de celelalte. Am si cizme, ghetute si botine multe de iarna dar totusi nu in nmar asa de exagerat ca si aia de vara. Doamne ajuta ca in viata asta nu mai dau bani pe pantofi!

Imi termin cafeaua si ma duc sa-mi binecuvantez sufrageria smile.gif)

Ieri am strans tricourile de bumbac ce voia sa le arunce A si azi bag foarfeca in ele sa fac carpe. O sa-i serveasca acuma ca se muta...

La amiaza ies sa mananc cu B, poate spanac cu oua, cumpar pe drum si gatim la el.

La 2 am un curs, si dupa 4 ma duc sa-l iau pe Gino la mine pana deseara. Abia astept smile.gif
wulfenia
Ce as mai face zilele astea, ca de vineri incolo o sa fiu tot ocupata si miercuri deja plec:

- as scrie textele de la hipnoza terapeutica pentru psiholoaga mea
- as termina de pregatit geanta (sa cumpar niste dulciuri pentru pruncii din ro - care intre timp is adulti da pentru mine tot prunci raman!)
- sa mai vad de niste haine pentru un unchiu de-am meu

si cam atat, concediul poate sa vina smile.gif
Oiski-Poiski
Ma intreb daca sunt femeie cu adevarat daca nu am boala papucilor ? unsure.gif

E frumos ca mai ai la ce sa te duci in RO.Pe mine m-au dezamagit rudele anul acesta asa de tare ca nu ma mai duc pana copilul e asa mare ca nu mai vine cu noi in conced.Si apoi ma duc fara sa zic ceva cuiva.Ca am eu niste locuri de vizitat . Locuri la care am ramas datoare si pentru care nu mi-am gasit niciodata vreme.Sau poate nu venise vremea pentru ele ????

Daca nu ne mai vedem pe aci , concediu frumos.
wulfenia
am rezolvat cu tricourile lui A. Unele care au avut nevoie de reparaturi mici le-au primit, altele au devenit carpe. Am fost la singurul curs pe care il am martea, am stat ca mereu langa Meli, a fost fain smile.gif Intoarsa acasa am dat cu aspiratorul, am spalat pe jos, acuma astept sa se usuce, casa miroase a lacrimioare. Ma apuc sa fac o tema ce am promis profei ca i-o trimit pe fax. Pe la 6 vine Gino si Meli si iesim la plimbare.
Am pofta de stepper. Eva mi-a zis ca e bine de sarit coarda pentru a pune limfa in miscare. Sa se usuce si bag o ura de 30.
wulfenia
Oiski eu nu am fost in orasul natal din 2005. Merg anul asta si apoi iara prin 2015.
wulfenia
Am mai facut niste ordine prin casa, am spalat doua masini si le-am uscat, am fost cu Gino si am asteptat-o pe Meli sa iasa de la curs, am fost la o plimbare pana la lac si pe langa canal ne-am intors acasa. Am luat cina cu Meli, a mancat si Gino, acuma el trage un pui de somn pe covorasul din fata patului meu, imediat vine Miri dupa el si ma duc si eu la culcarica. O zi obisnuita smile.gif
wulfenia
ce la timp:

Travel Awareness
When you travel, how can you cultivate an attitude of awareness? Plan for mindfulness before embarking on your next trip.

de pe themindfulist.com






Tuesday, November 23, 2010
You are reading from the book The Language of Letting Go
Healthy Sexuality

Many areas of our life need healing.

One important part of our life is our sexuality. Our feelings and beliefs about our sexuality, our ability to nurture, cherish, and enjoy our sexuality, our ability to respect ourselves sexually, our ability to let go of sexual shame and confusion, may all be impaired or confused by our codependency.

Our sexual energy may be blocked. Or for some of us, sex may be the only way we learned to connect with people. Our sexuality may not be connected to the rest of us; sex may not be connected to love - for others or ourselves.

Some of us were sexually abused as children. Some of us may have gotten involved in sexuality addictive behaviors - compulsive sexual behaviors that got out of control and produced shame.

Some of us may have gotten involved in sexual codependency: not paying attention to what we wanted, or didn't want, sexually; allowing ourselves to get involved sexually because it was what the other person wanted; shutting off our sexuality along with our other feelings; denying ourselves healthy enjoyment of ourselves as sexual beings.

Our sexuality is a part of ourselves that deserves healing attention and energy. It is a part of us that we can allow to become connected to the whole of us; it is a part of us that we can stop being ashamed of.

It is okay and healthy to allow our sexual energy to open up and become healed. It is connected to our creativity and to our heart. We do not have to allow our sexual energy to control our relationships or us. We can establish and maintain healthy, appropriate boundaries around our sexuality. We can discover what that means in our life.

We can enjoy the gift of being human beings who have been given the gift of sexual energy, without abusing or discounting that gift.

Today, I will begin to integrate my sexuality into the rest of my personality. God, help me let go of my fears and shame around my sexuality. Show me the issues I need to face concerning my sexuality. Help me open myself to healing in that area of my life.

wulfenia
Zilele trecute m-a intrebat A daca o ajut sa-si sorteze dulapul de haine, ea fiind cu burta mare nu se poate apleca prea bine si joi se muta. Dulapul a fost un caz mai disperat asa... dar totusi in 2 ore l-am dat gata cu controlat fiecare bucata, sortat pe: de dat - de tinut - de spalat/reparat - de facut carpe. In orice caz is buna! Cateodata imi amintesc de dulapurile familiei cand eram la mama. Cand deschideai usa trebuia sa sari la o parte ca riscai sa te ingroape muntii de haine. Rutina de dimineata consta de regula intr-un singur task, acela de "a cauta" lucrurile. Cauta chiloti, ciorapi, maieu etc etc. Cu tipetele si strigatele de rigoare pentru ca de multe ori ceea ce gaseam nu era curat... Nu stiu de ce n-a reusit mama sa se organizeze. Poate n-a avut de la cine invata? Totusi nu-mi amintesc ca la bunica mea in casa sa fi vazut vreodata dezordine. Ma intreb cat din ceea ce in mod normal se invata acasa am invatat de pe internet?

Azi sa sun pentru masina de mers in RO!

Aseara Meli mi-a povestit povestea lui D., despre cum s-a imbolnavit, a paralizat, a stat ani de zile in carut cu roti si cum face pipi acuma... Suna aiurea dar azi stand pe buda ma gandeam ca sunt recunoscatoare ca pot sa fac pipi pur si simplu, fara cateta sau mai stiu eu ce. Sanatatea nu e ceva de la sine inteles si vreau s-o apreciez la justa valoare.

Maaah trebuie sa termin un text pentru profa de italiana si n-am nici un cheeeef.

Avantajele vietii (mele) fara masina:
- costuri reduse (nu platesc service, benzina, asigurare)
- nu platesc pentru parcare si nu pierd minute bune din viata cautand un loc de parcare
- merg mult cu bicicleta la cumparaturi - fac miscare si respir aer curat folosind pista pentru biciclete care nu e langa sosea)
- gandesc mai bine ceea ce cumpar pentru ca nu am portbagaj sa pot transporta cantitati mari

wulfenia
s-o-mbolnavit colega-mea deci creca nu mi arata de mers in RO, azi la 3 o sa aflu mai multe... Poate aman pe ianuarie ? Sau chiar pe februarie? Inainte sa ma mut sa merg 1 saptamana in RO? Habar nu am. Astept deocamdata.

E soare afara si dupa 3 is libera. NU am terminat textul pentru profa si ma calca pe nervi. Poate poate ma mobilizez sa-l gat? Am mai tradus azi doua texte in italiana, pentru serviciu, si nu-mi place sa exagerez rolleyes.gif

Azi iar am luat atitudine pentru mine insami... si cumva stiu ca unele/altele persoane n-o sa ma iubeasca pentru asta si chiar o sa ma sicaneze dar noah, adevarul meu e al meu...

Cred ca ies cu bicicleta azi pana la lac. Sau poate nu. Is ciudata azi...

Ma gandeam la expresia ce o tot foloseste Afro, aia cu a fi varza si ma intreb daca e rau sa fi varza. Adica varza ca atare e delicioasa, plina de vitamine, sanatoasa etc... deci de ce e rau sa fi varza? smile.gif
wulfenia
Cartea galbena
wulfenia
azi pentru cina: bavette in sos de gorgonzolla

cred ca am avut o cadere nervoasa mai devreme. Hmmm... sa vedem care e lectia, s-o invatam, sa merem mai departe. Unele persoane stiu foarte bine cum sa push my buttons ca doar ele le-o instalat!

Pe langa geanta de pantofi vara-mea mai capata si toate ojele mele de unghii. Imi pastrez 2. Oricum o sa-mi ajunga 1 an de zile. Intru la bijuterii. Imi pastrez 2-3 si restul merg unde merg pantofii si ojele.

Ce greu trec zilele... mai este-un pic...
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Awareness

When we first become aware of a problem, a situation, or a feeling, we may react with anxiety or fear. There is no need to fear awareness. No need.

Awareness is the first step toward positive change and growth. It's the first step toward solving the problem, or getting the need met, the first step toward the future. It's how we focus on the next lesson.

Awareness is how life, the Universe, and our Higher Power get our attention and prepare us for change. The process of becoming changed begins with awareness. Awareness, acceptance, and change - that's the cycle. We can accept the temporary discomfort from awareness because that's how we're moved to a better place. We can accept the temporary discomfort because we can trust God, and ourselves.

Today, I will be grateful for any awareness I encounter. I will display gratitude, peace, and dignity when life gets my attention. I will remember that it's okay to accept the temporary discomfort from awareness because I can trust that it's my Higher Power moving me forward.

wulfenia
http://www.flylady.net/pages/control_journals.asp
wulfenia
curand o sa-nfloreasca frumoasele craciunitze. Am cumparat un amarilys alb pe jumatate mort, acuma sta sa infloreasca. Pana plec n-o sa apuc sa-i vad florile. O sa ma astepte cand ma intorc.
Am aranjat si restul plantelor de la serviciu, sa le fie bine pana la intoarcerea mea.
Sambata am avut o zi deosebit de lunga si de grea la serviciu. Duminica la fel, dar acuma vrea sa vorbesc despre sambata. La 11 m-am dusat, m-am bagat in pat. L dormea. La 11 jumate mi-a venit un sms, in engleza: You come for a drink oposite the road? Stiam ca Peter are ceva party dar habar n-am avut cine ma cheama la un drink. Cumva numarul nu-mi era necunoscut, cu 3 de 1 unul dupa altul. Am scris inapoi in germana "Wer bist du?!" (Cine esti?). Dupa cateva minute mi-o venit raspunsul: "Überraschung!" (Surpriza). Am scris ca nu-mi plac surprizele si ca oricum is in pijama deja si ma culc. "Noapte buna, Gernot" mi-o scris. Noa deci l-am lasat pe L dormind, m-am imbracat si am trecut strada. Pe Gernot nu l-am vazut de vreo 3 ani! El o fost sprijinul meu la inceputul meu dificil aici. Am povestit cam vreun ceas langa un Aperol Spritz eu si el langa de-ale lui. Are un baietel, mi l-a aratat in poze, cu parul alb ca neaua smile.gif
M-a intrebat ce-am facut in ultimii trei ani. Noah! Am facut scoala de soferi. M-am lasat de fumat (cu toate astea am iesit de doua ori la fumat cu el, el o fumat eu am vorbit sau l-am ascultat). Am terminat primul an de facultate. Am renuntat la purtat tocuri pe ideea ca "Cine vrea sa vorbeasca cu mine sa faca bine sa se aplece!" smile.gif. Am renuntat sa-mi mai vopsesc parul. Mi-am gasit iubirea perechea.
Intoarsa acasa l-am trezit pe L ca voiam musai sa-i povestesc. M-a ascultat tot deschizand un ochi (unul singur!) si inchizandu-l la loc. L-am lasat sa doarma ca n-avea rost sa-l ametesc la gradul de oboseala ce-l avea in oase. M-am dus in bucatarie si am mancat salam.
A doua zi L nu si-a amintit nimic din noaptea precedenta. Cand a pus salamul pe masa ma intreaba "Da' cand ai mancat din el??!"
wulfenia
orasul doarme sub o patura groasa de zapada. Foyerul hostelului miroase frumos de la o lampitza cu ulei parfumat de zitronengras (nu stiu ce e aia pe romaneste). Peste cateva minute ma duc acasa si ma cuibaresc in patuc. Cumva mi groaza sa merg la drum asa de lung pe vreme de asta. Azi o venit un oaspete - o facut cinci ore de la Graz unsure.gif
wulfenia
ca sa urmez exemplul leirnei: mailurile mi le verific de 5-6 ori pe zi. 2 boarduri le verific zilnic, la diferite intervale, cam de 4-5 ori pe zi. Siteurile cu meditatii si inspiratii o data pe zi, dimineata.
E mult, e putin, cine stie? La serviciu imi alung plictiseala cu netul in orele moarte. Daca n-ar fi net as tricota. Chiar si asa tricotez smile.gif
leirn
Mah, daca esti la serviciu, ai voie sa verifici ce vrei, cand vrei, e dezlegare. laugh.gif
Baiu' e cand simti ca tre sa intri in meditatie, da' continui sa citesti pe forumuri - io mai fac asa cateodata. Asa m-am prins ca tre sa analizez fenomenul. smile.gif
wulfenia
Noa acuma chiar nu stiu cu ce sa-mi ocup orele moarte de la serviciu. Mai imi rezolv si cate un studiu individual pentru scoala dar e mai greu, pot face munca de cantitate dar nu e calitate pentru ca din cand in cand suna telefonul, vine cineva etc etc deci firul concentratiei se pierde...
E cumva aiurea pentru ca stiu ca am mult potential de care firma nu profita dar ma rog, asta e situatia deocamdata, de aia m-am apucat de scoala, sa nu-mi putregaiasca cerebelul smile.gif) cuvantul ala l-o descoperit vara-mea cand era mica, o combinat putrezeasca si mucegaiasca...
Proiectul lunii ianuarie este: un rag quilt! O parte din procesul tehnologic pot sa-l rezolv si in receptie.
wulfenia
Azi sunt recunoscatoare Cerului pentru zapada. Pentru plimbarea prin zapada si pentru aerul rece, proaspat. Sunt recunoscatoare pentru somnul adanc si fara vise. Pentru prieteni. Pentru o orhidee alba. Pentru ceaiul de fructe.
wulfenia
Mi s-a confirmat ca plec miercuri. Joi o sa ajung, dupa 5 ani de absenta, iar in urbea natala. Sa vedem ce impresii o sa-mi provoace. Sora-mea zice ca e totul altfel, au mai ramas doar cate-o idee asa din ceea ce cunosteam noi.
Nu am asteptari mari. Ma bucur ca si-a rezolvat tata situatia sentimentala care sunt convinsa ca l-a lasat mai lefter decat recunoaste el acuma la telefon. O sa vedem...
Mi-am facut un CJ de calatorie. Mai am de cumparat niste ciocolata ca altceva nu stiu ce sa duc ca si atentie de aici, eu dupa cadouri nu umblu ca nu am cand. Miercuri plec dupa amiaza, la amiaza am un examen intermediar.
Doamne ajuta!
leirn
Cat stai si pe ce meleaguri?
wulfenia
pana pe 10 ca pe 11 deja lucru. O sa fiu mai mult prin Satu Mare, 2-3 zile o sa stau in Ardud, depinde cat dureaza pana se refac cainii lui tata pentru ca ma duc pregatita sa-i duc la castrat pe amandoi. Apoi o sa merg in Salaj unde e ingropata mama, unde mai am niste neamuri, o sa ma duc la centrul de asistenta unde e fratele mamei si vreau sa il caut pe fratele dupa tata al mamei mele, pe care nu l-am vazut niciodata. Stiu ca este de-odata cu mine sau cu sora-mea, deci ori din '74 ori din '75. Nu stiu cum o sa dau de el ca am doar numele lui care este cam comun prin partile respective, si o zona aproximativa pe unde (poate) ca traieste. Sa vedem daca apuc sa dau de un var al mamei mele... cine stie? Poate are el vreo adresa...
wulfenia
Transcriu niste texte de la niste chestii de hipnoza pentru psiholoaga mea, daca intr-un transa sper sa ma trezesc pana la 11 si sa merg acasa blink.gif
wulfenia
niste frustrari mai vechi m-au muscat de cur. Incerc sa le privesc detasata. Incerc.

frunzaresc facebookul si citesc statutul cuiva "... absolutely everything happens for a reason ..." Rezonul celor intamplate este poate faptul ca am invatat o lectie importanta si POATE asta ma va face sa nu cad in alte capcane? Cred ca da. In orice caz trebuie sa incetez sa ma mai invinovatesc pentru cele intamplate. Am avut partea mea sigur, ar fi trebuit sa stiu mai bine - detasare, distanta de oamenii disfunctionali. Poate lectia este ca cineva care nu este in recovery nu are resursele necesare ca sa fie un preten bun. Da, asa e! Nu e vina nimanui. Adica hai sa dam vina pe comunism, pe disfunctionalitata familiilor de origine si pe etc etc doar ca n-am vreme sa dau vina pe nimeni si nimic. Ma ridic sa ma pregatesc pentru examenul de azi. Dixit!
wulfenia
am terminat de impachetat!! M-am ajutat de jurnalul de control si asa stiu ca am totul pregatit. Multumesc cerului pentru FlyLady ca am reusit sa ma organizez in minimum de timp, cu minimum de efort si stres.
Azi am mai simplificat ceva din programul meu, e mai bine asa, macar apuc sa ma odinesc si sa ma impachetez ca lumea.
wulfenia
ma delectez cu idei noi

Porodici

Canistre

Poprici


wulfenia
o plictiseala infioratoare la serviciu! Nici nu am chef sa fac nimic pen'ca cica n-are rost ca maine oricum plec si as lasa lucrurile de jumate, ohjej
Mi-am gasit o profa de franceza, prietena prietenei mele a fost profa de franceza inainte sa se pensioneze si o s-o rog de cate ori vine in K sa ma instruiasca cate-un ceas, la bani o sa ne intelegem...
punctt
Drum bun, wulfenia! smile.gif
wulfenia
Mersi smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.