Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi
ich will gogosari! 23.gif
Kristin
Ich will auch, aber diese Deutsche Leute haben nie über die Gogosari gehört. Sie haben nur über Unterhose gehört. laugh.gif
Felina
ie interziiisa limba japoneza in jurnale, asa ca va rog frumos! mad.gif laugh.gif
Kristin
Ok, sa traiti.

Stii cum se spune JAPONIA in limba germana ? Io am ras cand am auzit. Se scrie JAPAN si se citeste IAPAN. rofl.gif
Sushi
si la mancare ii zice futä wink.gif
Oiski-Poiski
in primul rand danke tu pentru reteta si pe intelesul babelor ca mine
in al doilea rand de ce nu-ti iei de la turci gogosari ? no bine, sunt scumpi ca naiba insa daca ai pofte
Kristin , die deutsche Leute nu au auzit de multe dar nu-i bai , ii invatam noi ca si ei ne invata sa ne integram , cica

eu ca sa suport atatea aluaturi ( e clar ca ma ingras numa cand ma uit la pozele lu Carmencita) fac sport
adica fac sport un pic mai mult decat aveam de gand laugh.gif
acuma am venit de la Body Form (cum sunaaaaa !!! biggrin.gif ) unde ma uit la mine , in oglinda, timp de doua ore cum ridic picioarele intr-un mod chinuitor


cum ii zice la mancare ?? futä rofl.gif rofl.gif demult nu am mai ras asa de bine
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 09:59 AM)


Am fost sa-mi fac controlul anual, mi-o tras sange, n-o durut.

nu vorbi de lucruri sfinte pentru mine

stii ce mi se intampla mie cand trebuie sa mi se ia sange ?
ma gandesc deja cu cateva zile inainte, cand ajung acolo imi zic , na lasa ca nu vei muri din asta, cand vad asistenta deja vad rosu ( sangeriu) , cand vad acul ma gandesc (depinde de situatie) ca e prea mic si nu o reusi si ma mai chinuie o data, sau e prea mare si-mi va iesi pe partea cealalta, cand ma leaga de mana cu cauciucul ala nu se mai vede nici o vena (si-au luat adio de la viata ) , cand baga acu eu il vad pe dracula in fata mea si cand nu reuseste din prima si trebe sa ma mai intepe o data sunt pe post de Heloween masca si trebe sa ma intind
GATA

Felina
Ioi Oiski ce chin! Dar cine devil.gif te pune sa te uiti dupa ac? Eu intorc capul dupa ce imi descopar bratul. laugh.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 12 Oct 2006, 11:28 AM)
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 09:59 AM)


Am fost sa-mi fac controlul anual, mi-o tras sange, n-o durut.

nu vorbi de lucruri sfinte pentru mine

stii ce mi se intampla mie cand trebuie sa mi se ia sange ?
ma gandesc deja cu cateva zile inainte, cand ajung acolo imi zic , na lasa ca nu vei muri din asta, cand vad asistenta deja vad rosu ( sangeriu) , cand vad acul ma gandesc (depinde de situatie) ca e prea mic si nu o reusi si ma mai chinuie o data, sau e prea mare si-mi va iesi pe partea cealalta, cand ma leaga de mana cu cauciucul ala nu se mai vede nici o vena (si-au luat adio de la viata ) , cand baga acu eu il vad pe dracula in fata mea si cand nu reuseste din prima si trebe sa ma mai intepe o data sunt pe post de Heloween masca si trebe sa ma intind
GATA

io in ro am reusit si sa lesin cand imi cauta una vena cu acul in brat wink.gif noaaa... dar dupa principiul in occident totul e mai bine, vaca mai cu lapte si iarba mai verde, pot sa-ti spun ca inca nu m-a durut nici un fel de interventie ce-am suferit-o aici, fie c-a fost vorba de dentist, recoltat sange sau alte interventii.
Poate la cerere iti fac si anestezie totala ca sa-ti traga sange, io zic sa intrebi...
La mine azi a durat toata tarasenia 1 ora, cu drumul dus-intors cu autobusul inclusiv, ca de mi-am si luat bilet de o ora, c-am stiut ca-s punctuali si eficienti, si-am reusit in 60 de minute sa merg, sa-mi fac tot si sa ma si intorc wink.gif
Michelle
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 11:48 AM)
Abbracciami perche mentre parlavi
ti guardavo le mani
abbracciami perche sono sicuro
che in un'altra vita mi amavi

Pinooooo!Am in cap muzica asta a lui la orice ora din zi si din noapte,cred ca le-am ascultat de vreo mie de ori wub.gif
Sushi
QUOTE (Michelle @ 12 Oct 2006, 08:50 PM)
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 11:48 AM)
Abbracciami perche mentre parlavi
ti guardavo le mani
abbracciami perche sono sicuro
che in un'altra vita mi amavi

Pinooooo!Am in cap muzica asta a lui la orice ora din zi si din noapte,cred ca le-am ascultat de vreo mie de ori wub.gif

wub.gif
Sushi
azi a fost o zi superba. Am batut recordul la dormit la amiaza, abia m-am putut trezi la 3 sa vin la lucru...
Cum as descrie starea mea din momentul asta? Increzatoare, optimista, fericita... de ce?
Pentru zeci de mici motive care toate la un loc aduc fericirea.
Sushi
M-am trezit la 10, cu somnul nu stau rau vad. Imi beau cafeaua - espresso cu o idee de lapte si cuget ca mi-s unghiile cam lungi si oare sa le tai sau sa astept sa vad cat is in stare a mai creste?

mai pipez o tigara si ma apuc de trebi, saptamana viitoare-mi mere seful in concediu cateva zile...

Felina
foarte buna expresso. da-mi un sut sa ma apuc de lucru... in 2 ore tre sa predau programul... blink.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 13 Oct 2006, 11:25 AM)
foarte buna expresso. da-mi un sut sa ma apuc de lucru... in 2 ore tre sa predau programul... blink.gif

hai, baga mare ca dupa ce termini iti fac o surpriza wink.gif
Sushi
am facut iar cornurile cu ementaler

user posted image

si incerc pentru prima data sa fac painicile pentru hamburgheri. Daca ies ok maine iau carne tocata si ii execut io

user posted image
Sushi
user posted image

user posted image
Felina
woot_jump.gif
Sushi
pitutzele pentru hamburgheri o iesit cam inalte sad.gif

user posted image
Felina
Ti le cumpar eu pe toate si faci tu altele, ok? biggrin.gif
Sushi
am cumparat Lotto, e Jackpot triplu jamie.gif
Sushi
degeaba m-am plans de pitutzele de hamburgheri ca au iesit perfecte. Tocmai ce-am papat una goala biggrin.gif Maine fac chiftelele alea plate si le griluiesc nu le prajesc. Am uitat sa iau iaurt sa fac sosul dar pana maine ghicesc eu ceva sos cu ce am prin frigider cool.gif

Imi place hobby asta al meu. De cand am venit in Au. m-am lasat incet de cusut ca-s tare scumpe materialele si cand is oferte gasesti toale faie gata facute la preturi decente. Modificari mai fac din cand in cand, ba pentru mine ba pentru altii dar din alea simple, ce-s gata-n cateva minute. Cu tricotatul la fel. Mai desfac cate un pulovar vechi si il refac dar iar nu se merita atata munca... la viitorul copil al lui sora-mea i-am facut deja botosei si caciulitze, cand m-am tot plimbat cu trenul, ca-n cinci ore e gata setul de boto-caciu laugh.gif

Hobby-urile mele tre sa aiba si ceva practic in ele. Sa aduca bani sau macar sa-i economiseasca.
Mistinguett
Arata super painicile - nu dai si tu reteta?
(Hamburgerii nu se prajesc, numai la gratar se fac)
Sushi
QUOTE (Mistinguett @ 14 Oct 2006, 03:38 AM)
Arata super painicile  - nu dai si tu reteta?
(Hamburgerii nu se prajesc, numai la gratar se fac)

adevarul e ca n-am mancat hamburgher din timpuri medievale si nici c-am stiut cum se fac, la tv am vazut una ce i-o prajit smile.gif

reteta e aia dupa care fac paine, am mai scris-o, la 4 cani faina 1 cana apa caldutza cu drojdia dizolvata in ea, 1/4 cana ulei (io pun mai mult dupa aia, in functie de cum cere - si ulei si apa), sare zahar si gata.

Edit: la sare m-am prins ca-i trebe mai mult decat scrie in carte asa ca-i bag o lingura intreaga
Sushi
boooooooooooooooon, amu trec la comis hamburgherii evil.gif
Sushi
user posted image
Sushi
primii mei hamburgheri sunt un succes! Ce-am facut: in loc de branza topita (ca zicea B ca si de aia trebe) am razuit pe ochiurile marunte un rest de ementaler ce-l aveam prin frigider. In chiftele nu am pus ou pentru ca am constatat ca NU mai am ohmy.gif dar m-am aventurat si asa, cu 1 lingura pesmet si 3 de lapte, sare, piper si usturoi tocat peste carnea macinata. Nu s-au desfacut, au iesit super faine. L-am incoronat cu un spritz de ketch-up.
Ce o sa fac data viitoare altfel: dimensiunea si forma la painitze - mai mari si mai plate. Niste condimente mai aromate in chiftele, poate 1 pic de cimbru sau de patrunjel frunze.
Sushi
ma asteapta vremuri grele la serviciu, de azi pana joia viitoare...
Sushi
vorbeam alaltaieri seara cu cineva care de 4 luni isi cauta de lucru si deja se gandea sa accepte ORICE numai sa nu mai stea in casa. Si io as innebuni. Nu numai de statul in casa ca deh, o luna tot ai ce face, curatenie, mancare, computer dar dupa maximum o luna mi s-ar comprima neuronii, dar mai e si gandul ca stiu ca la fiecare sfarsit de luna vine salarul. Sigur ca si din ajutoare sociale sau etc se poate trai dar chiar e trai sau e existare?

da, am nevoie de actiune, de viata, de iesit din casa, de baut cafeaua si in alta parte decat la mine acasa. Am nevoie de siguranta salarului de la sfarsitul lunii, de independenta data de acesta.
Michelle
si eu am constatat acelasi lucru,ca desi imi place sa stau acasa cu picioarele pe pereti si sa ma intretina careva sau statul,pina la urma n-as suporta lipsa de socializare ...ca sunt zile in care imi place sa deretic,spal,activitati casniceetc,etc dar a doua zi neaparat tre sa urmeze o hoinareala cu masina prin oras (desi traficul e infernal la orice ora din zi in Bucuresti) fie cu treaba,fie la cursuri,fie umblat prin te miri ce coclauri...pentru ca asta imi da o senzatie de libertate mama-mama! dar si de independenta...dar urasc sa umblu prin oras si sa nu-mi pot permite tot ce-mi trece prin cap,asa ca jobul mi-e absolut indispensabil in aceasta ecuatie a libertatii wink.gif
Sushi
abia acum mi-am terminat sortarea de toamna-iarna, totul spalat calcat pus la locul lui. De fapt mint ca mai am vreo 4 camasi si 2 gaci de scurtat da aia e apa de ploaie. Am aruncat multe toale ca mi-am dat seama ca e greu de tinut ordine daca-i plin de tot felul...
Amu fac un dush si ma duc la lucru, ieri am pregatit o sala pentru o petrecere - 30 de persoane, mai am de facut ultimele miscari.
Abia astept vinerea de saptamana viitoare, sa stiu c-am trecut peste greu...

Michelle daca ai castiga la Lotto cum ti-ai organiza timpul?
Eu recunosc ca m-as lasa de serviciul asta si mi-as deschide eu o pensiune sau ceva... sau poate as incepe niste cursuri si sport... nu stiu exact...
Kyklos
Daca castiga la loto , i vand eu un pont....sa se axeze pe un magazin cu produse ecologice....
Sushi
ieri, un englez care traieste in Spania, imi spune - dupa ce c-am fost atat de dragutza si-am facut si pe biroul de informatii si pe agentia de turism pentru el - ca is tare multi romani in Spania si nu au o reputatie buna ohmy.gif Mi-a fost pe limba sa-i spun ca mai proasta reputatie decat natia lui care-a inchis granitzele pentru evrei si i-a lasat sa se prajeasca totusi nu putem avea... mad.gif noaaa dar i-am zambit profesional si am trecut la chestiuni legate de jobul meu, chestie care i-a semnalat ca parerea lui sau a spaniolilor NU ma intereseaza de vreo culoare si ca nu sunt dispusa la discutii private in timpul serviciului tongue.gif
Sushi
am trecut pe la job sa iau ceva si apoi am fost la cumparaturi.
am luat:
1 pui
1 kil struguri albi
1 kil prune
1 salata mare de tot
1 kil faina
500 ml suc de rosii
1 iaurt
1 perie de par din lemn
batiste igienice
lapte
500 grame pastai verzi
10 oua
am platit 15 euro si cativa centi
Felina
cam putin pt cate ai luat unsure.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 16 Oct 2006, 11:36 AM)
cam putin pt cate ai luat unsure.gif

e sigur mai ieftin ca la voi dar si castigam mai putin wink.gif
Felina
pai eu numai pe pui dau 10 euro.
si cu strugurii as fi facut 15 euro. laugh.gif
Thecook
QUOTE (Felina @ 16 Oct 2006, 03:18 PM)
pai eu numai pe pui dau 10 euro.

ohmy.gif . Mei, poate e pui de strutz si de aia e asa scump rofl.gif .
Felina
QUOTE (Thecook @ 16 Oct 2006, 01:23 PM)
QUOTE (Felina @ 16 Oct 2006, 03:18 PM)
pai eu numai pe pui dau 10 euro.

ohmy.gif . Mei, poate e pui de strutz si de aia e asa scump rofl.gif .

Jur ca-i pui de gaina! laugh.gif

Cumparat de la macelarie. In supermarketuri gasesc si mai ieftin, dar nu mai pot manca asa ceva, nu stiu ce devil.gif au ca au un gust hh.gif .
Thecook
La noi e asa: puiul congelat costa in jur de 2 euro, iar la macelarie puiul necongelat costa cam 4-5 euro kilogramul.
Felina
QUOTE (Thecook @ 16 Oct 2006, 01:44 PM)
La noi e asa: puiul congelat costa in jur de 2 euro, iar la macelarie puiul necongelat costa cam 4-5 euro kilogramul.

Aici nu exista pui congelati. unsure.gif
Iar kg de pui la macelarie e 6euro.
Sushi
ca sa nu avem discutii: eu cumpar de la cel mai ieftin magazin posibil, de la Hofer. La Spar sau Billa dau pentru aceleasi produse aproape dublu asa ca nu-s curioasa. Pentru mine puiul e pui si nu ma incalzeste de unde il iau, tot acelasi gust are ca n-am matze de aur tongue.gif Sigur ca la macelarie costa totul mai mult, e mai proaspat, mai vioi dar si banisorii mei is munciti din greu.

Sushi
Aseara am reusit sa vornesc cu sora, in sfarsir, fara sa adoarma cu receptorul in mana. De cand cu sarcina am inteles ca e in hibernare. Manaca, doarme si mai merge la serviciu. De unde se intoarce fuga fugutza ca sa traga un pui de somn rofl.gif
Sushi
L-am revazut pe Kl aseara, e la fel cum era acum un an, am povestit cateva ceasuri, a fost frumos...
Sushi
ar fi vrut sa mai ramana dar i-am spus sa nu rupem traditia, o intalnire pe an ca asa e frumos, ca nici craciun nici paste nu-s de doua ori. Asa ca la despartire ne-am urat "Sa ne vedem la anu!" biggrin.gif
Sushi
am primit o galeata de struguri de casa si maine imi fac suculetz ohmy.gif
Sushi
incompetenta unora ma calca pe nervi... poate ma supar si sparg vreo doua blide sa ma afirm devil.gif
Sushi
Daca am liber maine sau nu este cu semnul intrebarii. Vineri am liber dar tre sa vin sa pregatesc 2 sali. O sa cer cat de curand o marire de salariu pentru flexibilitate macar daca nu pentru randament tongue.gif
Kristin
Io spun sa ii dai cu capul de bordura.
Sushi
QUOTE (Kristin @ 18 Oct 2006, 06:16 PM)
Io spun sa ii dai cu capul de bordura.

kristinoaie la tine ganditu' vad ca nu-i chestie de cantitate ci de calitate spoton.gif rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.