Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
wulfenia
ma lupt de-o viata cu sifonul de la chiuveta din bucatarie. Cum parintii mei au fost saraci, si tata foate neindemanatic si delasator, sub chiuveta de la baie curgea mereu mereu apa. Asa s-a mancat podeaua mobilei si cineva a pus acolo o oala in care sa picure apa. Situatia este aceeasi si azi, dupa 20 de ani...

Cand am ajutat-o pe prietena mea gravida la curatenie mi-am dat seama ca eu am emotii sa deschid mobila de sub chiuveta. Stiu ca sansele sa "gasesc" ceea ce am descris mai sus c-a fost in familia de origine sunt infime dar explica asta nervilor mei care au inteles ca "sun chiuveta" = "urat &T stresant".

Asta face ca de cate ori mi se infunda sifonul de la bucatarie sa disper!!! sa ma lupt, sa nu pot sa dorm, sa incerc sa pun sa bag sa scot sa incerc.

Ultima data, saptamana trecuta, am observat ca nu mai curge apa bine din chiuveta. Am dat cu pompa, aceeasi chestie. Asa c-am decis sa fac ceva ce n-am mai facut niciodata: sa let go! M-am dus la culcare si mi-am luat gandul de la chiuveta pentru c-am stiut ca si cu ea si fara ea eu tot o sa ma descurc smile.gif

A doua zi dau drumul la apa si sa vezi: curgeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, se duceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, traiasca recovery! rofl.gif
wulfenia
is libera azi, m-am ridicat din pat la 11, am fost la plimbare pana la 12.30 aprox., acuma-s iar in pat si o sa trag un pui de somn din ala mare de tot smile.gif is tare lenesa azi...
wulfenia
Am invatat-o azi pe Meli sa coase la masina. E talentata, s-a descurcat din prima. A fost tare fericta ca si-a tighelit ea si cusut niste fete de masa smile.gif Eu ma bucur ca pot sa "dau".



--------------------------------------




http://www.self-esteem-experts.com/support...emfreeebook.pdf
Afrodita
Stiam ca nu la mine tipai, da' m-am simtit laugh.gif

Aaaah, asa zile lenese vreau si eu smile.gif Si o sa le am in week endul asta smile.gif

hug.gif
wulfenia
aproape am terminat cuvertura, de dimimeata tot pe ea am muncit smile.gif e tare frumoasa smile.gif
am o oboseala placuta in mine, demult voiam sa cos asa o cuvertura si acuma sunt fericita ca a iesit asa de frumoasa smile.gif
dascalita
Vrem sa vedem si noi!
wulfenia
mai am cateva ore de lucru la ea dar deci asta e modelul:

si a mea e in stadiul asta

Click pentru a vizualiza atasamentul

mai am de cusut bordura pe cele doua laterale de latine, sa-i franjurez cusaturile... aia a fi munca!! smile.gif s-o spal si s-o usuc.
Afrodita
E super faina Wulfenia!! A ta! Mi se pare c-a iesit mai misto decat modelul dupa care te-ai luat smile.gif Si ma bucur pentru tine c-ai reusit sa iti faci pofta asta smile.gif Super faina, abia astept sa vad finalul biggrin.gif hug.gif
wulfenia
o sa fie faina, da, mersi de apreciere smile.gif si sa ma sczi te rog ca m-am umflat asa cand te-ai luat de cartile de self-help rolleyes.gif e ca si cum te-ai lua de biblia unui crestin sau ai da o palma peste cur unei vaci in india... ohmy.gif

buna dimineata lume!
Oiski-Poiski
Ohhh, e tare frumoasa !

Oare s-ar putea ca pe model, sa imprimi cumva poze personale ca apoi sa tai patratele ca sa le cosi in cuvertura ?
dascalita
Frumoasa rau, asteptam poza cu finalul si-ti doresc zile tihnite sub acel pled!
wulfenia
mltumesc smile.gif
azi n-am lucrat nimica la pled, am pus de paine, am iesit cu gino la plimbare, am mers la prietenele mele la masa, m-am intors, 15 km in total, pana si Gino e terminat smile.gif
M_am intors si am copt painea, a iesit o minune, cum o facea bunica mea, cu miezul foarte aerisit si coaja groasa crocanta... am avut prieteni in vizita asa ca acuma, la nici 2 ceasuri dupa ce-am scos-o din cuptor mai am doar o coaja smile.gif)
ma duc sa fac baie, apoi o sa dor ca un bebe...
Oiski-Poiski
Care reteta folosesti la paine ? Eu cred ca o am pe aia de pe culinar, fara framntat .Ai tu alta ?
Noapte buna.
wulfenia
eu am creat drojdia mea naturala si cu aia coc paine. Is inca in stadiul de experimentare, nu stiu care modalitate s varianta imi place mai mult ca toate is minunate smile.gif Asta de azi am facut-o asa: 3 cani apa, 6 cani faina, 1 lingura mare de sare si 1 lingura mare plina varf de drojdie naturala, le-am lasat 24 de ore la dospit in recipient inchis ermetic. Azi am bagat aluatul la masina de paine si l-am lasat doar la framantat, nu si crescut sau copt. Am pus aluatul pe o hartie de copt pusa intr-un castron si m-am dus la plimbare. Cand m-am intors am incns cuptorul si o oala la 250 de grade, m-am ajutat de colturile hartiei de copt ca sa pot pune painea in oala, nu i-am mai pus capacul ca oala era aproape plina si am lasat 30 de minute la copt, apoi am scos painea din oala, am belit hartia de copt de pe fundul ei si am mai bagat-o 15 minute la cuptor. O s-o mai fac asa ca e faina de tot. Miezul moale si o structura fina, coaja crocanta bine. wub.gif

despre drojdia naturala am citit pe niste siteuri italiene ca pe masura ce imbatraneste este din ce in ce mai buna si ca aluatul bun iese c-o drojdie mai batrana de 6 luni, a mea cred ca le are deja smile.gif
Afrodita
Stai linistita iubita, ca nu m-ai suparat smile.gif M-a durut sa vad ca te-am atins atat de rau, fara sa vreau sau sa imi treaca prin cap ca te va atinge sad.gif Dar nu m-ai suparat smile.gif

Si hai sa-ti mai spun un mic secret: majoritatea cartilor de le am in casa sunt de self-help laugh.gif Si cand cumpar carti, tot de self - help cumpar laugh.gif Doar ca mi-a sarit mie mustarul ca prea incercam sa ne negam anumite sentimente si simtaminte, prea ne chinuim sa fim mereu vesele si bine dispuse si sa vedem numai binele si, si, si.... Cred ca din dorinta de-a fi mai bune uneori uitam sa vedem ceea ce avem deja bun in noi. Si cred ca pe aia mi-a casunat mie, da' mi-a cashunat tocmai pentru ca si eu eram in aceeasi oala laugh.gif

***

Mey, ma minunez cate ai putut face si cate ai invatat!! Zau ca pare foarte mult! Mi-ar placea si mie sa pot face o patura ca a ta sau sa coc paine... Sau sa pot spune ca-s fericita mai tot timpul sau ca fac ce vreau eu... Daca as stii ce-i invidia, zau ca te-as invidia, da' asa doar ma oftic ca eu nu-s nici la jumatea drumului la care esti tu laugh.gif

Noah, o seara faina hug.gif
wulfenia
stai tu linistita ca esti in grafic, nu uita ca am si 10 ani in plus fata de tine smile.gif)

da daca te mai aud zicand ceva de "chin" sau "chinuit" atunci ma supar si ma-ncrunt si fac riduri! Nu exista chin si nu exista chinuiala. Ne straduim, facem ce putem mai bine dar de chinuit sa se mai chinuie si altii ca noua bugat ne-o fost!
Afrodita
Noah, e clar ca trebuie sa-mi schimb vocabularul laugh.gif

hug.gif mwah1.gif
wulfenia
am facut ieri 40 de min de zumba-cardio, recomand calduros, e distractiv si antrenant smile.gif
in rest n-am news, is tot la faza de impachetat.
wulfenia
as vrea sa scriu aici despre faptul ca nu suntem vreodata singuri si ca atunci cand facem ceva cu cineva, ceva-ul ala are sanse sa reuseasca. Cand mi-am facut carnetul de soferi am tinut stransa legatura cu o amica ce avea si ea cam aceleasi griji referitoare la condus. Incet incet ne-am indemnat una pe alta si asa am ajuns sa conducem amandoua. Si bine. Ea chiar s-a bagat direct pe un jeep din ala maroc pe care-l manevreaza de-i sar fulgi rofl.gif

Cea mai recenta experienta referitor la ideea asta de suport reciproc este sportul. M-am ingrasat bine in ultima vreme nu numai din cauza ca m-am lasat de fumat dar si pentru nu am facut aproape deloc miscare si am inceput sa iau niste vitamine care evident ca sunt prea tari pentru mine, am redus de la una pe zi la 1/2 o data la doua zile. Am inceput cu prietena mea sa mergem la plimbare aproape zilnic. Incet incet si pe nesimtite, tot dintr-o poveste in alta, am ajuns la 15 km/zi. Cand vremea e ploioasa sau prea frig ne bagam intr-o sala aici la mine la lucru si facem Zumba sau gimnastica dupa ceva video al unei unguroaice Biro Ica. Efectele sunt imense si nu cred ca e cazul sa le enumar aici. Cel mai intensiv efect este acela ca mi s-a reglat digestia foarte bine. Ieri prietenele mele mi-au daruit o trambulina!!! Foarte buna pentru a pune in circulatie sistemul limfatic. 5 minute de sarit la trambulina e ca si cum ai fugi 15. Prietena mea are trambulina ei de 15 ani deja si imi povesteste cum fiica-sa, atunci cand era copil, sarea si cate 30 de minute si nu se mai oprea. In concluzie, o trambulina este pe viata! Se poate si depozita usor, pune pe lateral dupa un dulap, la mine sta intinsa in mijlocul sufrageriei, asa reusesc s-o fac parte din cotidianul meu smile.gif As fi reusit desigur si fara prietenele mele sa introduc miscarea, sportul, in rutina mea dar sigur ar fi durat muult mai mult si nici nu ar fi fost asa de distractiv.
wulfenia
Sigur ca primul pas si cel cu cel mai puternic impact in viata mea a fost iesirea din codependenta. A fost un proces foarte dureros si anevoios. M-am tinut eu de Felina, ea de mine, iara eu de ea si tot asa. Acuma ma bucur de o viata calma si frumoasa. Si clar ca as fi ajuns la ea si fara Felina dar drumul ar fi fost muuult mai lung si muult mai anevoios. Multumesc Feli!
wulfenia
QUOTE(Oiski-Poiski @ 23 Jan 2011, 03:28 PM) *
Ohhh, e tare frumoasa !

Oare s-ar putea ca pe model, sa imprimi cumva poze personale ca apoi sa tai patratele ca sa le cosi in cuvertura ?


s-ar putea sigur dar is atata de frumoasa ca ma tem ca s-a rupe cuvertura ca nu e usor de dus asa nuri smile.gif)
Afrodita
Faza cu codependenta m-a pus pe ganduri... Trebuie sa aflu intai exact ce e si cum se manifesta, ca am impresia ca si eu sufar de ea.
wulfenia
vezi cu google ca in engleza gasesti informatii foarte ample smile.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 26 Jan 2011, 10:32 AM) *
s-ar putea sigur dar is atata de frumoasa ca ma tem ca s-a rupe cuvertura ca nu e usor de dus asa nuri smile.gif)



Nici o problema , iti trimit poze cu mine calare pe matura in lumina lunii jamie.gif ca sa vezi ce usoara o sa fie cuvertura.

Poti sa mai povestesti de zumba aia ca tocma am vazut ca in primavara astia de la VHS ofera un cursa de zumba si chiar ma gandeam ce-o fi aia cand tocmai tu ai scris despre acelasi lucru.Ce coincidenta ! Deci poate sa faca zumba si persoana mea care este total afoana la dansat ?
Si nu poti tu sa te muti aci vreo cateva luni sa ne indemnam una pe alta la condus masina ?
wulfenia
mie imi place zumba. Nu is talentata la dans dar muzica e asa de antrenanta si Bepo e asa de sarmant ca tot incepi sa dai din solduri si sa scuturi sutienul smile.gif Eu dupa nici 10 minute incep sa transpir in valuri. Primele 2 dati am facut doar lectiile, mi s-o parut destul de complicat asa aratate pas cu pas dar pana la urma vad ca le-am priceput fata sa bag de seama ca acuma imi umbla picioarele smile.gif

Cu miscarea o fost mai ciudat pana am reusit sa mi-o introduc in programul zilnic, ca spalatul pe dinti de exemplu. Acuma stiu ca nu las zi sa treaca sa nu fac miscare de vreun fel macar 15 minute: mers pe jos in aer liber, sarit la trambulina, pus videoul de zumba si bagat o salsa ceva smile.gif) Acuma mi-o devenit prioritate. Am citit undeva ca cine nu isi gaseste timp sa faca miscare a trebui sa-si gaseasca timp sa fie bolnav. Noa eu nu vreau sa fiu bolnav. Nu ma intereseaza celulita sau sa scap de nustiuce, ma intereseaza sa ma misc pentru ca imi face bine.
wulfenia
clocesc ideea de crock-pot. Ma tot informez, sa vad dac-ar fi ceva pentru mine. Cred ca ar fi potrivit si pentru sora-mea... pui totul in oala si cand te intorci de la lucru e mancarea gata. Sau pui toate-n oala, mergi de-ti faci treburile sau inveti sau faci sport oala gateste pentru tine. Americancele o iubesc. Sa vedem...
wulfenia
Thursday, January 27, 2011 You are reading from the book The Language of Letting Go
Needing People

We can find the balance between needing people too much and not letting ourselves need anyone at all.

Many of us have unmet dependency needs lingering from the past. While we want others to fulfill our desire to be loved unconditionally, we may have chosen people who cannot, or will not, be there for us. Some of us are so needy from not being loved that we drive people away by needing them too much.

Some of us go to the other extreme. We may have become used to people not being there for us, so we push them away. We fight off our feelings of neediness by becoming overly independent, not allowing ourselves to need anyone. Some of us won't let people be there for us.

Either way, we are living out unfinished business. We deserve better. When we change, our circumstances will change.

If we are too needy, we respond to that by accepting the needy part of us. We let ourselves heal from the pain of past needs going unmet. We stop telling ourselves we're unlovable because we haven't been loved the way we wanted and needed.

If we have shut off the part of us that needs people, we become willing to open up, be vulnerable, and let ourselves be loved. We let ourselves have needs.

We will get the love we need and desire when we begin to believe we're lovable, and when we allow that to happen.

Today, I will strive for the balance between being too needy and not allowing myself to need people. I will let myself receive the law that is there for me.

Felina
QUOTE(wulfenia @ 27 Jan 2011, 06:20 AM) *
clocesc ideea de crock-pot. Ma tot informez, sa vad dac-ar fi ceva pentru mine. Cred ca ar fi potrivit si pentru sora-mea... pui totul in oala si cand te intorci de la lucru e mancarea gata. Sau pui toate-n oala, mergi de-ti faci treburile sau inveti sau faci sport oala gateste pentru tine. Americancele o iubesc. Sa vedem...



pai da, dar americancele gatesc cu totul alt fel decat suntem noi obisnuite. eu am tot urmarit bloguri de americance care gatesc si m-am crucit luni de zile.

mancarea la crocpotu asta nu se gateste singura. Eu nu vad mare diferenta intre gatitul la oala asta si o alta oala obisnuita pe care o pui la foc minim.

deci pt crocpot trebuie sa faci ce faci la o mancare obisnuita: sa calesti ceapa, legumele, carnea tot atata cat le-ai cali si in mod normal. apoi pui apa, cartofii sau ce alte chestii trebe fierte plus condimentele si setezi aparatul pentru nu stiu cate ore. E buna in cazul in care gatesti faza preliminara dimineata si apoi vrei mancarea calda cand te intorci la munca. Nu vad avantaj, serios.

americancele arunca in crocpot toate resturile din frigider si cica au facut supa sau tocanita. la ei merge pentru ca sunt invatati sa manance asa, dar noi avem cu totul alt stil. poti sa te documentezi si tu singura pe net, cauta niste bloguri de mamici si o sa vezi ce gatesc ei acolo.

eu l-am studiat ca m-a tentat si pe mine, dar io voiam sa scap de faza preliminara, aia cu prajitul, dar nu se poate tongue.gif .
wulfenia
eu ma gandeam la ardei umpluti: facuti de seara, pusi dimineata in crockpot, mers facut treaba, la amiaza papa gata. De exemplu!
Unele retete chiar imi suna bine, uite asta primita pe email de la prietena prietenei mele americance:
"Spread pork chops with mustard, then coat with seasoned flour . Brown in oil. In slow cooker, add one or two cans of mushroom soup, a can of mushroom bits and pieces, and one can of water. Simmer the pork chops in the gravy for one hour.....I usually make this and it simmers for two or three or more hours. The meat is fork tender and the mustard gives it a good flavor. You can do this with a small pork roast too.
Will send others when I think of 'em.
Usually, I make at least four pork chops, but you can make less, and use less soup, if you want. "

Apoi as mai face sarmalele in crockpot numa ca alea le fac 1 data la an... smile.gif)
Sau varza cu carne
Sau chili con carne
astea cred c-ar merge...
sau chiar reteta de pe culinar de pui cu bere
tocanitza de cartofi
tocanitze de toate felurile
sau idealizez deja aparatu'? blink.gif
Felina
pai il idealizezi sic io. ce anume face in plus fata de o oala obisnuita in afara de faptul ca fierbe/gateste in 6-8 ore in loc de 2-4?

oala cu sarmale sau cu ardei umpluti, dupa ce o dai in fiert (asa tre sa faci si la croc), poti sa o pui in cuptor la foc mic si sa uiti de ea pana seara. ar interveni doar consumul electric care cred ca e mai mare la cuptor.

trebuie sa te intrebi, inainte sa-l cumperi, de cate ori o sa il folosesti si daca chiar iti foloseste, daca chiar ai nevoie de el. mwah1.gif
wulfenia
is in faza crock-potista da mi-a trece, o sa vezi
pana atunci uite asta asa unu mi-ar place: http://www.thecrockpotblog.com/sweet-and-s...y-chicken-stew/ wub.gif
Felina
mai gandeste-te cat de mult iti limiteaza libertatea de miscare. daca tu ai oala in priza, dupa munca musai sa vii acasa, chiar daca e soare si ai trage o fuga afara, sau daca vrei sa mergi la cumparaturi. implica o gramada de planificare si zau nu stiu de ce te-ai complica asa. noa, intreaba-te ce avantaje iti aduce pe langa complicatii. daca-ti da cu plus, atunci inseamna ca-ti trebe. fa o lista cu avantaje si dezavantaje. smile.gif
Felina
QUOTE(wulfenia @ 27 Jan 2011, 10:07 AM) *
is in faza crock-potista da mi-a trece, o sa vezi
pana atunci uite asta asa unu mi-ar place: http://www.thecrockpotblog.com/sweet-and-s...y-chicken-stew/ wub.gif



de ce iti trebe croc pot pt reteta asta?

noa io iti pun niste intrebari care sa te ajute pe tine sa te decizi daca merita investitia si complicatia.

io sunt in faza in care interoghez la maxim un obiect ce vrea sa-mi intre in casa rofl.gif , de aia mina de politist din ultimele posturi laugh.gif
wulfenia
apoi drept ii ca pot face reteta si fara crock-pot. Oricum eram numai in faza de pipaiala cu oala... rolleyes.gif

noa deci nu-mi tre oala... laugh.gif
da zi supa de mushrooms cu ce pot s-o inlocuiesc ca sa fac reteta?
Felina
cub de ciuperci, sau cub de pui, sau iei ciuperci proaspete si le fierbi inainte si folosesti zama. smile.gif daca fierbi mai multe, iese zama mai concentrata. daca raman ciuperci, faci o ciulama si tragi si-o mamaliga. cheese1.gif
wulfenia
o sa fac varianta nr. 2 ca de la cuburi imi vine migrena smile.gif
Felina
vezi ca zilele noastre se gasesc cuburi organice fara nici un fel de conservanti sau potentiatori de gust.
wulfenia
da te cred dar eu cred ca-s la lipiciul ala sensibila... adica iti dai seama ca le baga oarece ca sa stea patrate... smile.gif
Noa dar cred ca si sa pun fond normal, de la supa de legume tot bun o sa iasa.
dascalita
Eu nu mai visez la crok pot de cand am vazut timpul de preparare...6-8 ore pe foc distruge orice urma de vitamina, enzime si alte alea, cred.
Am gasit metoda de a face sarmalele iute-iute : le fierb in oala sub presiune! In maxim o ora is gata, fara procesul de impachetare, bineinteles.
wulfenia
gateste la temperatura scazuta si de aia se zice ca se pastreaza vitaminele...
wulfenia
am terminat de cusut cuvertura!! acuma tre numa sa stau pe ea sa-i franjurez cusaturile!

wulfenia
mai n-am facut o criza de nustiuce azi. N-am reusit sa ma calmez sub nici o forma. Am fost foarte obosita si frustrata pana la loc comanda... colega-mea care-o venit sa ma schimbe era in zen total rofl.gif apoi o venit si prietena mea care azi are termenul de nastere si m-am "dat" si la ea in fel si chip smile.gif) m-o iertat ca stiu ele ca nu ma apuca des asa ceva rofl.gif

dupa ce am facut o baie si am mancat m-am calmat smile.gif)
wulfenia
am conced. devil.gif
Yvonne
sa fie placut si interesant mwah1.gif
dascalita
Si mai ales sa ne spui si noua ce faci in conced, da?
Si eu am vacanta o saptamana, nu mai vin piticii la scoala dar eu trebuie sa merg, am multa birocratie restanta!
wulfenia
ma pregatesc de mutat asa ca saptamana asta de conced e dedicata cumparatului de mobila si alte cele smile.gif O sa fie fain smile.gif
Yvonne
Este...am job. mwah1.gif

wulfenia
felicitari! smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.