Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
wulfenia
mi-am terminat treaba in cateva miscari la lucru. Am citit ziarele, am rasfoit reclamele si un catalog cu produse de sport. Am surfat. Acuma ma plictisesc. Afara e vreme faina, abia astept sa-l iau pe Gino si sa decolam smile.gif tre sa-mi studiez traseul cel nou... noa deci totusi am ceva de facut...
wulfenia
am recitit


In ziua in care m-am iubit cu adevarat



- poem scris de Charlie Chaplin



”In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca in toate imprejurarile, ma aflam la locul potrivit, in momentul potrivit. Si atunci, am putut sa ma linistesc.

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Stima de sine.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am realizat ca nelinistea si suferinta mea emotionala, nu erau nimic altceva decat semnalul ca merg impotriva convingerilor mele.

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Autenticitate.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa doresc o viata diferita si am inceput sa inteleg ca tot ceea ce mi se intampla, contribuie la dezvoltarea mea personala.

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Maturitate.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa realizez ca este o greseala sa fortez o situatie sau o persoana, cu singurul scop de a obtine ceea ce doresc, stiind foarte bine ca nici acea persoana, nici eu insumi nu suntem pregatiti si ca nu este momentul …

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Respect.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inceput sa ma eliberez de tot ceea ce nu era benefic … Persoane, situatii, tot ceea ce imi consuma energia. La inceput, ratiunea mea numea asta egoism.

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Amor propriu.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa-mi mai fie teama de timpul liber si am renuntat sa mai fac planuri mari, am abandonat Mega-proiectele de viitor. Astazi fac ceea ce este corect, ceea ce imi place, cand imi place si in ritmul meu.

Astazi, stiu ca aceasta se numeste … Simplitate.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa mai caut sa am intotdeauna dreptate si mi-am dat seama de cat de multe ori m-am inselat.

Astazi, am descoperit … Modestia.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am incetat sa retraiesc trecutul si sa ma preocup de viitor. Astazi, traiesc prezentul, acolo unde se petrece intreaga viata. Astazi traiesc clipa fiecarei zile.

Si aceasta se numeste … Plenitudine.



In ziua in care m-am iubit cu adevarat, am inteles ca ratiunea ma poate insela si dezamagi. Dar daca o pun in slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte pretios.

si toate acestea inseamna … Sa stii sa traiesti cu adevarat.”


Oiski-Poiski
Foarte frumos poemul.Si drumul meu e inca foarte lung.
Ieri am facut Bewerbungsfotos si pentru prima oara in viata mea am fost multumita de fotografie.E OK.Zambesc timid din ea , regasesc in ochi putin din caldura care altadata imi era asa de laudata .

Vreau si eu retetele traduse cand o fi sa fie.
wulfenia
vrem sa vedem poza biggrin.gif

cand a fi le slobozesc pe internet traduse smile.gif
wulfenia
vreau sa scriu ca alaltaieri mi-am luat sufleteste adio de la o prietena candva foarte buna. Am impartit si bune si rele, am ajuns intr-o faza unde ne-am blocat, eu am devenit mai putin toleranta la nepunctualitate si neraspuns la telefoane si sms, ea a devenit foarte critica, alaltaieri cand am fost la ea sa-i duc ce i-.am cumparat fiicei ei din italia de cum am intrat s-a amuzat de freza mea noua (care eu zic ca-mi sta bine). S-a mai exprimat jignitor la adresa mea in diverse randuri, se straduieste sa sublinieze ca sunt batrana si scunda, ea are nevoie sa ma vada asa eu n-am nevoie de oameni care au nevoie sa ma vada asa blink.gif noa deci drum inchis. O fost fain si s.o gatat prietenia noastra. Merem mai departe.
Felina
smile.gif
wulfenia
There is nothing to practice. To know yourself, be yourself. To be yourself, stop imagining yourself to be this or that. Just be. Let your true nature emerge. Don’t disturb your mind with seeking. -Sri Nisargadatta Maharaj
wulfenia
sa revin la prietena mea. Cand am plecat a iesit sa ma conduca si din poarta ceva din expresia ei mi-a dat de inteles ca stie si ea ca nu ne mai potrivim. Am considerat asta ca un fel de la revedere dar nu curand...

is la lucru
am bagat haine in masina de spalat
aseara am luat o decizie. mi s-a tot invartit in cap: "If a relationship should be kept secret you should not be in it." si am scos la lumina o relatie pe care o tineam eu nu secreta ci asa, mai pitita ca sa nu stie sefii, colegele etc etc... e mai complicata chestia ma rog... acuma e clar! smile.gif
Am fost la doctor azi. Mai merg pe 29.

Casa mea nu mai e domiciliu ci adapost de noapte. Ies dimineata din casa si revin seara tarziu cand ma culc. In general mananc cu cineva, la cineva sau ce-mi aduce cineva la pachet (cineva = prietena mea unguroaica in general). Azi am gatit eu, macaroane cu branza si o salata de castraveti cu ulei din seminte de dovleac. Am facut si curat, in 10 minute am fost gata cu strans si destrans. Mai am de dat cu aspiratorul/mopul.

N-am spalat haine din data de 4.03. Am fost obisnuita sa spal la 2 zile o data ceea ce pentru o persoana singura este extrem de des. Hainele curate ajungeau in dulap deasupra celorlalte asa ca tot pe ele puneam mana. Acuma mi s-a strans ca lumea, am ajuns si la partea de jos a randurilor de haine. Doamne ajuta!
Felina
ce faci la doctor?

eu ma laud ca nu mai am nici o relatie tinuta la secret. de ce zi casta? pt ca asa cred! dar nu sunt sigura. pur si simplu anumite secrete sunt asa de secrete incat nici eu nu mi le mai amintesc. sper totusi sa nu mai am nici una.

prietena ta nu te merita daca se uita de sus la tine, indiferent cat e de inalta smile.gif . te-ai prins si singura, bravo! o sa creasca si ea daca vrea si atunci te va cauta sa reluati de unde ati ramas, dar pe picior de egalitate.
wulfenia
da, o sa fie bine... smile.gif

O prietena a fost pe la mine si mi-a adus o fata de perna pe care sa i-o modific pentru fiica-sa. Lenjeria a avut-o ea ca si copil si acuma o foloseste fiica ei. Valoare sentimentala... ce frumos smile.gif cred ca sunt un pic invidioasa hihi

Maria ti-am scris in ultimul meu email de ce umblu pe la doctori smile.gif deci nu este nika grav smile.gif

Yvonne
Trista treaba cu aceea prietena. Nu se merita.
wulfenia
Da...

Sambata facem o excursie in Ungaria. Am comandat deja o paine de aia cat roata carului... o sa mergem si la piata smile.gif

In ultima vreme uit gramada de chestii... ma tineam cu notatul la suprafata, acuma uit sa-mi notez sau uit sa citesc ce-am notat rofl.gif
Oiski-Poiski
Pai si ce daca esti mica ? smile.gif
Stii ce mi-a zis un cardiolog acu vreo trei ani ? Ca astia piticii ca mine au de obicei si o inima mica ca marime si ca inima asta e cea mai sanatoasa si mai valoroasa din toate inimele.
Da poate ca vroia doar sa-mi faca curte ca m-a pus si oben ohne ohyeah.gif sa merg pe bicicleta legata la niste cabluri.Si in ziua de azi rad in sinea mea de cum a trebuit sa arat in situatia asta.


Eu sunt mica dar merg foarte dreapta.
wulfenia
eu nu-mi bat capul cu asta pentru ca inaltimea mea nu a fost sigur problema ei, ca daca nu varsta atunci freza... ea saraca incerca sa se delimiteze de minesi bine a si facut daca are nevoie de asta.


o sa revin la spalatul de haine de 2 ori pe saptamana ca altfel devine o chestie imensa de impaturat, de pus la loc etc etc
wulfenia
16 Ways to Build Self Esteem

"The world bursts at the seams with people ready to tell you you're not good enough. On occasion some may be correct. But do not so their work for them. Seek any job; ask anyone out; pursue any goal. Don't take it personally when they say "no" - they may not be smart enough to say "yes"." - Keith Olbermann

1. Stop comparing yourself with other people.

(incerc sa-mi spun ca nu sunt mai buna sau mai ne-buna ohyeah.gif decat altii, sunt eu, unica, incomparabila)

2. Quit blaming yourself for mistakes in the past.

(aici am avut de lucru. acuma cand ma surprind pedepsindu-ma pentru chestii din trecut ma opresc si ma gandesc ca oricum nu pot schimba nimic din trecut deci singurul lucru ce-l pot face este sa invat din lectiile trecutului si sa ma iert pentru ca in acel moment din timp si din dezvoltrea mea personala am facut ceea ce am putut face mai bine)

3. Get some exercise.

(sa traiti am inteles! fac miscare des desi nu regulat. a trebuit sa-mi rescriu niste programe din cap care imi spuneau ca a face miscare este pierdere de vreme ca mai bine as face ceva productiv. Am fost invatati ca ori faci sport si devii atlet de performanta ori nu pierzi vremea nici macar mergand pe jos. In ultmele decade s-a descoperit sportul popular ca si sursa de venituri economice, avem industrii intregi care ne construiesc aparate de facut sport si adevarul e ca si constiinta sanatatii s-a activat asa ca acuma stim ca miscarea este absolut necesara. Pe plan personal am renuntat sa ma mai auto-sabotez cu ganduri de genul: Cum sa ies sa ma plimb cand casa nu m ordonata curata, mancarea facuta, lectiile invatate?). Miscarea este mai importanta decat o casa mega-ordonata sau o lectie de gramatica invatata la perfectie. De miscare depinde calitatea digestiei, nivelul zaharului din sange etc etc. Pentru ca merit mwah1.gif )

4. Help others out.

pe masura puterilor.

5. Drop your negative friends.

deja s-a rezolvat

6. Examine the pattern of highs and lows.

Nu prea mai am highs si lows. Mai mult o linie continua cu fluctuari line

7. Forgive and forget.

OK!

8. Accept all compliments with “Thank You.”

OK!

9. Get involved in work and activities you love.

ma joc cu animale, ingrijesc flori, vorbesc cu oameni de la nivelul inimii, ma opresc in mijlocul trotuarului, intorc fata spre cer si zambesc cu ochii inchisi razelor de soare

10. Make a list of your positive qualities.

am capacitatea de a invata, de a construi, sunt creativa, linistita, intelegatoare

11. Talk affirmatively to others and yourself.

OK!

12. Be true to yourself.

Continui sa incerc si sa invat smile.gif

13. Make a long list of your personal breakthroughs.

Am supravietuit comunismului, disfunctionalitatii familiei de origine, fara sa dezvolt vreo dependenta, fiecare zi e un breakthrough! biggrin.gif

14. Associate with positive, supportive people.

Eva, Melanie, Mirjam, Simona

15. Set Goals and do a task you can accomplish easily.

scopul meu: sa reduc plasticul ce ma inconjoara. am in fiecare zi cate un succes smile.gif

16. Stop the critic inside of you.

Criticul dn mine se teme de ceva. De ce oare? E totul ok, asa ca termina sa ma mai critici! biggrin.gif


http://www.onepowerfulword.com/2010/12/16-...elf-esteem.html
wulfenia
azi e comemorarea mamei mele smile.gif
dascalita
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
wulfenia
am incercat sa ma distrag ieri toata ziua, am fost activa, am rezolvat si facut si comunicat... pe la 11 seara au venit Meli si Dino si-am baut o sticla de vin impreuna, vin facut de Dino, foarte bun, rosu.

Azi am fost la masa la asiatici si ne-am ghiftuit. Apoi am facut niste pasi pe jos ca sa se aseze mancarea ca eram umflati. Am tot ras si am facut "Dirty Dancing!" rofl.gif Acuma ca au invatat si ei cum se face se distreaza smile.gif

Maine abia astept excursia ... la piata o sa-mi caut presa de saratele ca demult o tot visez. Am avut una tare faina candva de-am dat-o unei colege si nu mi-a mai adus-o inapoi sad.gif Aia era electrica. Daca gasesc din aia traditionala care se face pe foc iau din aia.

wulfenia
mi-am luat ieri din ungaria o presa de facut saratele, o scula de facut nocherli, o paine alba de 3 kile, 3 gel de dus Baba Tusfürdö, mi-am vopsit genele si tras sprancenele. Ne-am plimbat. Am mancat iara mult prea mult...
wulfenia
ce am mai gasit in ungaria: ata pentru triploc la 2 euro bobina mare - aici platesc cam 5-6 euro pe una smile.gif

maine cred ca ies cu bebelusa lui A la plimbare smile.gif
wulfenia
mi-am comandat ochelarii de citi azi. Am fost la psiho. Am fost si-am dus dus banii ce-i datoram unui doctor. am cheltuit gramadoi de bani azi. Noroc ca nu prea am zile din astea des.
Mi-am luat ridichi negre, maine imi fac o salata.
Imi lipseste Meli. Nu ne-am vazut de ieri rofl.gif Maine dupa amiaza iesim cu bicicletele. Vrea sa vina si Miri cu noi, cu cainele. Sa vina daca vrea.
wulfenia
We need to know how far we'll go, and how far we'll allow others to go with us. Once we understand this, we can go anywhere.
—Beyond Codependency

wulfenia
am fost cuminte ieri. Am baut o cafea cu lapte dimineata, la amiaza eram hai-hu prin carintia si am mancat doua sandviciuri cu paine integrala, dupa amiaza am mers 3 ore cu bicicleta, seara am mancat supa, o salata mixta imensa (ridiche neagra, rosie, ardei, salata) cu paine neagra cu niste sunca fiarta.

Azi lucrez pana la 3 si apoi ies cu melanie cu bicicleta. Sa vedem unde ajungem azi... smile.gif
wulfenia
ce as mai vrea sa notez: in drum spre ungaria, pe masura ce ne apropiam de granita imi apareau in minte tot mai multe cuvinte in limba maghiara, cuvinte ce nu le-am mai folosit/auzit de foarte multi ani. Prietenele mele au ramas cu gura cascata dar si eu... ce chestie faina e memoria indepartata... sunt curioasa ce alte comori se mai ascund in ea wub.gif
Felina
si eu cred ca o limba straina odata invatata nu se uita. ai senzatia ca nu mai stii nimic daca nu mai practici de ani de zile, dar informatia se afla acolo. asa mi se intampla mie cu francez. bine, nu pot spune ca am fost vreodata la un nivel serios, dar ce am invatat a ramas.
wulfenia
ieri am avut o zi foarte activa la lucru, am fugit si-am alergat, c-o mana am incasat cu una am facut check-in, cu alta am acoperit mese si cu cea din urma am servit. ohyeah.gif La 3 am iesit cu Meli si cu Gino cu bicicletele, apoi am fost la cina, la videoteca, am ajuns la adapostul de noapte pe la 8 cand am facut dush si m-am bagat in pat la 4 episoade 2 and a half men ca mi s-o stricat antena.
Am avut un vis azi noapte... m-a sunat mama la telefon... si eu de uimire nu am stiut ce sa-i spun decat ca o tot intrebam ce mai face....
wulfenia
profit de linistea diminetii ca sa-mi revad calendarul, lista de chestii de facut. Ieri s-au rezolvat doua chestii care daca nu s-ar fi rezolvat viata ar fi fost ceva mai complicata...
Felina
ah, vreau si io calendar dar uite ca nu am reusit sa imi fac! mai ai? sa-l printez si io aici la munca, pentru ca acasa dejaba imi amintesc ca n-am cum.
wulfenia
Maria stii calendarele alea de masa care se cracesc ca si scarile de zugravi si se pun pe birou? am unul format 1/2 A4 pe care il tot port cu mine, alaturi de agenda. Am ajuns la solutia asta care este ideala pentru mine tocmai pentru ca sunt rar acasa si un calendar de perete nu mi-ar fi de mare folos... Asa cand imi fac vreo programare scot calendarul si notez direct in el.
In agenda am listele cu chestii de facut. Am actualizat lista cu chestii de facut si am constatat ca s-a simplificat, am o singura chestie de rezolvat smile.gif
wulfenia
B who U R
wulfenia
am printat asta in doua exemplare si le-am afisat in foyer. Am si vazut unul ca s-a apropiat cu camera sa le filmeze. I-am zis sa ia cu incredere ca mai am ganduri bune pentru toata lumea biggrin.gif
wulfenia
mi-am reparat cablul de antena cu foarfeca de gradina... unsure.gif cred ca-s un geniu rolleyes.gif
wulfenia
am primit de la colega mea ultimul sezon din two and a half men. Ma pun sa ma uit sa-mi mai iau din anumite ganduri... Maria cum se controleaza gandurile?
wulfenia
am dormit ca un prunc. Am fost rupta de oboseala si poate si pentru ca a venit Eva si cumva imi face bine si liniste s-o stiu in acelasi oras cu mine.
Maine continui maratonul de 2 and 1/2 men, pentru azi am agenda "plina" - adica iara bicicletat si cinat la cineva. Maine lucrez doua norme asa c-o sa am vreme sa ma uit la seriale. Daca nu-si fac oaspetii de cap of course! smile.gif)
wulfenia
mi-s gata ochelarii, la 3 ma duc (cu bici) sa mi-i preiau smile.gif rama e rosie, subtire, vesela asa ca mine smile.gif

mersul pe bicicleta a devenit un mod de a trai pentru mine, nu pot sa descriu senzatia cand dupa o zi de lucru ma bag in haine lejere si-mi sui curul pe sa... ohyeah.gif
Felina
pentru care te invidiez! biggrin.gif
wulfenia
am facut o porcarie si sa-mi fie rusine! am luat deja toate masurile sa repar, mi-am cerut scuze, am promis ca nu mai fac asa ceva.
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Mar 2011, 08:18 PM) *
cum se controleaza gandurile?



pot sa-ti spun doar cum incerc eu sa-mi controlez gandurile si cum reusesc de cele mai multe ori.

privesc mintea, creierul, ca pe un instrument. la fel cu corpul, simturile si obiectele pe care le am in jur.

ei bine, in felul asta instrumentul minte imi e necesar pentru a-mi face viata mai usoara si mai placuta.

gandurile care izvorasc din mintea asta, care nu au un scop precis trebuie sa treaca testul utilitatii posibile. daca un gand nu e util, nu mai merg pe firul lui, adica il ucid din fasa.

sa zicem ca imi trece prin cap la nervi sa blestem. nu consider ca un blestem poate aduce ceva pozitiv in viata mea, asa ca in momentul in care gandul asta iese la iveala, ii spun nu ma intereseaza. si caut alt gand. sau nu caut nimic. cateodata pot sa nu ma gandesc la nimic si e foarte bine si liniste la mine in cap rofl.gif . (desi multa lumea ar argumenta ca asa ceva nu e posibil la cat de mult pot eu vorbi).

sa zicem ca m-am trezit din somn si imi amintesc ca am visat urat. primul impuls e sa merg pe firul visului sa-mi amintesc cum a fost si eventual sa retraiesc senzatiile din vis. pe loc imi spun ca nu are nici o relevanta ce am visat si imi caut alt gand pe care sa il gandesc.


sa zicem ca ma enerveaza X si primele ganduri care-mi vin e sa injur, sa zic X e dobitoc, X are ceva cu mine samd. imediat iau aminte si cum realizez ca gandurile astea nu ma ajuta la nimic, le abandonez. eventual aleg sa cercetez cauzele ascunse pentru care ma irita nu stiu ce la X. (daca acord suficient timp, intotdeauna gasesc o cauza - in principiile mele sau in ideile preconcepute pe care le posed).

asa imi filtrez gandurile. sigur, regulile dupa care mi le filtrez mi le-am setat singura si posibil sa le schimb cu trecerea timpului. Important e ca eu sa fiu de acord cu gandurile care imi izvorasc din creier. Daca nu-s de acord cu ele, le cosnider o risipa de... gandit si de timp. Si procedez ca cu orice risipa pe care o observ in comportamentul meu.

gandurile trebuie sa ni le alegem si sa ni le filtram asa cum ne alegem si ne filtram prietenii, mancarea, locurile pe care le vizitam, masinile in care ne urcam, ce pune in farfurie samd.

si ma intreb mereu... ce imi aduce mie bun in viata mea, in prezentul meu cutare gand. ca atunci cand vrei sa cumperi un lucru in casa si te gandesti mai, chiar imi foloseste, chiar imi trebuie, sau este doar o iluzie care se va transforma in risipa de bani, spatiu timp si energie?
wulfenia
mersi Maria smile.gif


am rezolvat multe azi. Mi-am luat ochelarii, masa de calcat, am mers 3 ceasuri cu bicicleta, is obosita, ma duc la nanic

Noapte buna han
wulfenia
notez aici doua chestii recente ca sa nu uit cum se numesc

pavor nocturnus

imagery rehearsal therapy
wulfenia
is dezamagita de o situatie, persoana si de mine insami... hmm... ma readuc in focusul meu personal si incep sa investesc timp si energie in mine insami. Claritatea o sa vina de la sine.


hilar mi se pare ca din toti cei implicati in situatia respectiva cel mai matur a reactionat o fatuca de 20 de ani...
leirn
Sar'mana de linkuri. mwah1.gif
wulfenia
sa-ti fie de bine
wulfenia
Tocmai mi-o venit cartile de la amazon. Peste 2 ceasuri gat de lucrat, imi ieu o patura si ma duc cu bicigleta la lac, stau la soare pe pontonul de pe apa si citesc smile.gif
wulfenia
mi-o disparut emsajul, il mai scriu 1 data

ieri am fost la lac cu cainele unei prietene, apoi am curatat un petec de gradinutza unde o sa aduc azi crini si alte flori de la mama unei prietene. La 3 cand termin serviciul am ceva de facut si apoi ies la plimbare cu o bebica nascuta la sf lunii ianuarie. Nu mai suge piept asa ca putem iesi cu sticla si cu lapte in termos.
wulfenia
s-o schimbat schimbarea, nu mai ies cu copila. mi-oi cauta altceva de facut smile.gif
wulfenia
am fost cu Gino la lac, tocmai ce m-am intors, am mancat niste cioco, ma uit la seriale si cuget despre ce-oi face de mancare deseara. Am supa, la felul doi o sa execut niste cartofi fierti cu ceva....
Yvonne
Asa, vin pe aici pana " sfintesc " la mine. innocent.gif
wulfenia
QUOTE(Don Quijote @ 30 Mar 2011, 05:28 PM) *
Asa, vin pe aici pana " sfintesc " la mine. innocent.gif


ce avatar ti-ai tras! iti sta bine-n galben smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.