Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi
o veste m-a dezechilibrat azi...
nu inteleg de ce uneori oamenii gasesc cele mai complicate solutii la cele mai simple probleme...
adica daca cineva vrea sa intrerupa contactul cu mine, daca nu l-am suparat, de ce nu slabeste contactul incetisor ca asta as putea digera... dar asa, sa taie brusc
sigur ca pana la urma o sa ma obisnuiesc cu ideea...
si viata merge mai departe...
totusi nu pot intelege
de ce sa complici ceva ce e foarte simplu...
de ce sa ma ametesti si sa ma amarasti...
Afrodita
Superbe poze hug.gif

Daca as putea raspunde la intrebarile tale, tare fericita as mai fi si eu, ca si pe mine ma macina unele de genul sad.gif hmm.gif

Eh, viata merge inainte, daca nu te-o vrut langa el/ea, e pierderea lui/ei si castigul tau - nu ai nevoie de oameni ce nu-ti pot fi aproape si nu te pot intelege, nu? wink.gif

O saptamana frumoasa sa ai (ma rog, ce-o mai ramas din ea biggrin.gif ) Si bine-ai revenit mwah1.gif
Sushi
Afro uite ce-a descoperit Lucky






rolleyes.gif
Sushi
am avut pofta de spanac cu oua asa ca l-am comis, alaturi de o bagheta cu unt si usturoi.
Aseara am lucrat, seful s-a bucurat mult cand m-a vazut. Cat am lipsit au avut loc 2 petreceri pe care le-a organizat nevasta-sa si din cateimi povestea A a cam urlat la toata lumea si s-a dat in spectacol... de aia se bucura seful, ca asta de sambata asta (100 de persoane) o organizez eu si eu cica ma descurc si fara sa scot untul din altii.

Am demarat proiectul D (Debara). am doua dulapuri in ea care o sa dispara si o sa pun niste rafturi, ascunse de o perdelutza instalata pe un sistem din ala ca perdelele de la baie. O sa ies chiar mai ietin decat credeam pentru ca O are lemn presat pentru stelaje in beci si mai are si un amic de-al lui, asa ca investitia o sa fie minima, abia stept sa le vad puse saptamana viitoare. Perdelutza o sa fie galben-verzui pentru ca debaraua nu e foarte mare si cam intunecoasa. Sub raftul de jos o sa pun WC-ul lui Lucky ca s-a descurca ea sa intre pe sub perdelutza. I hope! rolleyes.gif
Sushi
n-am facut mare branza azi... am luat fructe si branzica de aia mucegaita si NU STIU DE CE am gasit o pana de gaina in ea unsure.gif si nu mi-o mai trebuit... blink.gif
am facut branza dintr-un litru de lapte. Zerul l-am folosit la supa de salata. Langa branzica am facut lashti din 2 oua si le-am combinat cu niste slaninutza afumata taiata marunt si prajita. A fost foarte bun. Candva dupa-amiaza, privind la tv, am adormit...
m-am trezit la 9 si am epilat-o pe A. I-am "rezolvat" ceara din romania si de ceva luni o epilez eu...Imi place. Imi epilam prietenele in ro, si ele pe mine... Cand o epilez povestim cate-n luna si-n soare...
Sushi
am facut azi o oala de supa, pe 3 spate (sau spätzi? care e pluralul?) de pui ce le-am cumparat ieri, cu 1 euro 45. la pranz am mancat legumele fierte, calde, cu sare.

M-a sunat N ca vine la mine la sfarsit de saptamana. Bine face! O sa lucrez sambata pana la 8 seara, apoi mergem prin crasme si la plimbari nocturne si a doua zi la 7 incep sa lucrez... un tur de forta din asta o sa-mi faca tare bine...

O si K sunt ocupati cu musafiri si n-au vreme de mine ( nu ca eu as avea de ei...) dar de sunat tot ne sunam. Am vorbit sa-mi faca dintii la negru ohyeah.gif
Sushi
http://www.medscape.com/viewarticle/565001
Sushi
mi-am dat seama ca ceva ne separa. poate natura noastra, poate dictatorul modern - mass media?! Indiferent ce-o fi mi-am dat seama in sfarsit ce ne separa, pe romani de unguri, pe femei de barbati, pe fumatori de nefumatori. Granitzele dintre noi se numesc "opinii". Opinii despre tot si despre toate. Personal ne definim undeva intre opinia celuilalt despre noi si opinia proprie despre celalalt.
INCERC sa evit a-mi face o opinie despre ceva ce nu ma priveste. Pentru c-as investi timp in ceva ce nu-mi apartine. Si e pacat...
Sushi
Lasti din doua oua cu branza dintr-un litru de lapte











alysoft2003
Hello sorella, Long time no seen biggrin.gif
Sushi
QUOTE(alysoft2003 @ 1 Mar 2008, 11:19 PM) *
Hello sorella, Long time no seen biggrin.gif



buon giorno, cum iti sta azi?
Sushi
am fost pe terasa unei crasme locale si am stat la soare, am baut o bere mica si-am papat painica




apoi am fost la lac si-am momit cina ohyeah.gif


Afrodita
Frumos smile.gif

Si superb par ai, femeie!!

hug.gif

Ce faci la cina? biggrin.gif
Sushi
QUOTE(Afrodita @ 3 Mar 2008, 05:38 PM) *
Frumos smile.gif

Si superb par ai, femeie!!

hug.gif

Ce faci la cina? biggrin.gif


nu stiu daca mai mananc ceva pana saptamana viitoare c-am fost iar la sushi si m-am indopat unsure.gif
Sushi
am avut 2 zile libere si le-am savurat la maximum. Alaltaieri am fost la plimbari, cumparaturi si apoi, dupa amiaza, desi nu-mi sta-n obicei, am inchiriat un dvd, 4 episoade din Desperate Housewives, am luat un mango si niste samburi prajiti de nuca si m-am asezat comoda-n pat. Nici n-o apucat bine sa se intample ceva pe ecran c-o-nceput a suna telefonul si a se anunta diverse vizite rofl.gif Nu m-am suparat ca mi-s dragi toti, am zis ca ma uit printre picatele la dvd ca a doua zi trebuia sa-l dau inapoi asa ca destul de tarzior am bagat o cafea espresso ohyeah.gif
Prima data au venit O si K. El mi-a facut gauri in pereti si-am tras cablul de antena üana-n dormitor ca trecea prin hol si nimic nu urasc mai mult decat cabluri matzaluite care pe unde da domnul. Numai pentru ca-i cablu nu inseamna ca trebe sa stea desirat... mad.gif
Apoi tarziu de tot a venit As si am epilat-o iar ca fiind la primele aplicari ii creste mai repejor si inca are radacinile puternice. Frate-sau era in receptie si am comandat toti impreuna o salata cu fasii de carne de curca pentru As si o pizza jumate Hawaii jumate Capriciosa pentru mine si bruderul ei. Capri a fost pentru mine ohyeah.gif
A doua zi a inceput sa ninga cu fulgi mari de tot. La amiaza trebuia sa merg cu R la chinezi sa mancam dar am amanat pe alta data ca mi-a fost groaza sa merg prin zloata aia, chiar si 50 de metri. M-a luat B de acasa si-am mers la running asia, am luat un film de la dvdteca (Futurama - varianta noua) si ne-am uitat impreuna cu C si G la el. Seara am petrecut-o in vana cu spuma, cu masca pe fata, ascultand radio-ul.
O veste aiurea primita prin telefon m-a aruncat cu 8 ani in urma... trist ca exista oameni pe care-i hranesti de la gura ta si pe ei si pe pruncii lor si se trezesc dupa ani de zile ca nustiucand si nustiuce nu le-ai facut exact pe plac asa ca se apuca sa-ti dezgroape mortii... trist pentru ei ca n-au alta ocupatie...
Sushi
azi dimineata zapada era depusa deja si a si ramas... frumos, feeric si, thank God anul asta singura data rolleyes.gif

am facut operatiunea "sacul negru", ce o repet 1 data pe luna macar. Adica iau un sac negru sau o lada si trec din incapere in incapere, tot deschizand dulapuri si sertare si tot ce gasesc si nu-mi foloseste arunc. In general e vorba de hartii de tot felul, cand ajung la frigider verific daca am alimente expirate si le pun in sacul negru, la dulapurile cu alimente (faina, nuci macinate etc) la fel, trec prin baie si curat periile bine de tot, anyway, cand ajung la usa cu sacul (nu e din ala urias, e un sacusor mai degraba) tot ies cu el pe usa si-l arunc la gunoi cerandu-mi scuze zeului reciclarii sorry.gif
Sushi
azi am cumparat alimente cu K, am fost la chinezi cu R, am venit la lucru
is obo rau ca m-am trezit la 7
maine petrecere 70 de pers....
Sushi
maine fac ciorba de fasole cu afumatura si sarmale. La ciorba nu pun smantana pana nu scot pentru congelat cat vreau ca smantana nu e bine congelata. Am invatat de la O. Sarmale congelez la greu...
Sushi
ceva s-a intamplat cu mine si a facut click la mine-n capsor si niste anume probleme s-au rezolvat ca de la sine... adica nici nu cred c-a facut click ca de auzit n-am auzit nimic... s-a produs o schimbare si gata rolleyes.gif

tocmai m-a sunat O si am mai pus la cale neste schimbari de luna asta in apartament ca el ma ajuta cu transportul. Abia astept mobila de sufragerie. De fapt nici nu vreau mobila mobila ci doar 1-2 corpuri cu niste sertare, 2 fotolii din alea faine si o canapea extensibila pentru cand am oaspeti biggrin.gif

mi-as mai schimba dulapurile, da is 4 de toate si aia crec-o sa cam coste... sau poate nu?
Sushi
unde vrei sa-ti mut masa asta??


Sushi
am facut cheesecake. A tot pomenea de cheesecake, zic hai sa-i fac o surpriza pe cand vine (adica azi). Numai ca aseara a venit As pe aici, eu am lucrat cu frate-sau, si-am cam papat surpriza, i-a mai ramas o feliutza din toata tarasenia rofl.gif

Sushi
am lenevit azi, cu Lucky in poala, cu A langa mine, ne-am uitat la Cat Woman. Am aruncat niste cartofi in cuptor si doua cepe imbracate in folie de aluminiu. Cand s-a terminat filmul am prajit carnea si-am mancat ca disperatii ... semn ca si lenevitul face flamand rofl.gif
Sushi
romancutza noastra o ajuns in finala, azi noapte i-am tinut pumnii pana tarziu ohyeah.gif

http://de.youtube.com/watch?v=KWZ4YkoIq3I



Sushi
http://de.youtube.com/watch?v=Y-nic7nn7hk
Sushi
cateva minutzele si ma-ndrept spre casa... home sweet home wub.gif
Am primit azi un email surprinzator de placut, de la cineva care nu credeam ca ma mai tine minte...

Maine scot bicicleta din garaj sa mi-o repare O ca vrea sa mergem la plimbari prinprejur sa ne relaxam si sa mai pierdem din colaceii de la burta...abia astea sa iasa verdetzurile, sa incep sa-mi strang pentru ceaiuri... abia astept urzicile sa le fac cu ochiuri oua si sa pun cateva la uscat pentru anul urmator... abia astept sa iasa frunzele zmeurii ca iese cel mai bun ceai de pe pamant din ele thumb_yello.gif
Sushi
Sushi
Macht Hausarbeit die Männer sexy?
Sushi
Neatness Counts, But I'm no Cinderella

You maintain a good balance between keeping your space tidy and allowing a little mess to build up when you're busy with other matters. Clutter still bothers you, so it will never settle for too long. Roommates who let mess lie for days or weeks will probably get on your nerves. Cleaner roommates may try to force you into their daily cleaning schedule.


http://apartments.about.com/library/quizze...ysis.htm?cor=33
Sushi
Operatia lui C a reusit. Si nici nu i-au taiat sanul cum voiau initial, i-a ramas al ei. Dupa ce-am vorbit cu ea dupa operatie mi s-a luat o povara de pe creier si m-am simtit ca beata ohyeah.gif Aseara mi-a scris un sms ca ea sta in pat si a venit sora-sa la ea si ea face curat. Am sunat-o si i-am zis sa nu fie putoare, sa se dea jos din pat sa-si miste curul la treaba nu s-o exploateze pe sora-sa rofl.gif
Curatenia e foarte importanta pentru ea. Asa ca surorile ei fac cu schimbul si merg sa-i spele pe jos chiar daca e luna si bec. Ca altfel se da ea jos din pat si-ncepe a face treaba si n-are voie acuma, dupa operatie... Bine ca s-a terminat cu bine! wub.gif
Si pentru mine curatenia e importanta desi pot sa dorm linistita chiar daca am doua blide nespalate in chiuveta. Mama a fost foarte dezordonata si curatenia a fost ceva ce se facea inainte sa vina musafiri. De fapt curatenie sau ordine in adevaratul sens al cuvantului nu stiu sa fi fost. I-a lipsit o anume disciplina, de acasa de la mama-sa n-a invatat unele obiceiuri, cand s-a maritat a luat unu' din ala ca-n poeziile comuniste cu "mama la placinte face" si tata citeste ziarul, asa ceva...
Dupa divortul lor, cand am ramas cu K, am incercat sa aduc totul la un anume nivel de decenta. Eu zic mereu ca starea lucrurilor din jurul meu este reflexia a ceea ce se petrece in interiorul meu... Adusul asta a fost foarte greu. Desi tata bodoganea mereu ca vrea curatenie si vezi doamne n-are, nici sa puna mana si sa faca ceva - altceva decat mutam de-aci acolo sau bagam in dulap si inchidem usa - nu s-a indurat. K a aratat o darzenie ca de piatra. Nu si nu si nu. Asa ca mi-a fost greu sa pastrez in jurul meu - al nostru - o anumita ordine si curatenie. Vorbeam cu H in D si ea zicea ca nu exista ca cineva trebuie sa invete sa faca curatenie ca doar mergi la altii in casa si vezi ce frumos curat e si... Noaa eu o trebuit sa invat. Ca primii ani am spalat hainele cu apa clocotind c-am crezut ca asa trebe. Sigur ca am redus garderobele tuturor la minimum ce-a reusit sa se salveze oparirilor mele... rofl.gif Dar asa a fost...
Ce mi-a lipsit a fost disciplina aia ca ce iei de aici tot aici pui inapoi, nu in alta camera si nu langa ... pana cand - in citirile mele asidue pe net - am gasit o comoara! Undeva scria asa ca daca esti in camera X si vrei sa mergi la buda si bucataria este in drum spre buda, te gandesti ce ai de dus din camera X in bucatarie si le iei in drum, nu trebe sa te duci special pentru ele. Asta m-a "lovit" mai rau ca orice filozofie... nu c-as avea vreo idee prea clara despre filo...
Sushi
m-am maritat. B se stergea la nas si arunca servetzelul pe podea. De la maica-sa o fost educat ca femeia face si drege, barbatul n-are ce cauta in gospodarie. Aia casnica o viata intreaga, ii trebuia o motivatie de a se trezi dimineata... asa... iar n-am putut avea ordine, curatenie si lumina in jurul meu. Oricat m-am luptat... pana am capitulat. Am tinut totul la limita si ordinea si curatenia. Ca nu puteam umbla in patru labe sa strang lucrurile dupa el mereu...
Incet incet a invatat sa-si infaseze singur patul. 2 ani a durat invatatul asta. A recurs la absolut toate tertipurile ca sa se sustraga. Dar nu m-am lasat. I-am zis ca nu e musai sa-si faca partea lui de pat, poate dormi cum vrea ca nu ma intereseaza... Dar a reusit pana la urma...
Adevaratul progres insa l-a facut dupa terapie. Acolo i-au invatat sa pastreze contactul cu ei insisi, cu propriile nevoi imediate. Printre care si aceea de a strange lucrurile dupa el, de a-si asigura un pat curat ... Acuma il mai ajut din cand in cand, DOAR cand ma solicita. Atunci punem casa la punct impreuna. Spala, curata, aspira pana transpira. Ca si premiu i-am luat un lampadar mega-fain, pentru lumina indirecta intr-un colt al camerei de zi care era cam intunecat...
Sushi
ieri dupa vizita cu A la finante am stat la o terasa, la soare, am baut cafea si-am povestit povesti... a fost superb! de cum am ajuns acasa s-a innorat afara si s-a facut urat... la fel am patiti si saptamana trecuta. Cat am fost pe-afara a fost frumos ca-n california... cum am pus piciorul in casa au venit norii unsure.gif
Sushi
am facut azi cotlet cu varza calita, o bunatate... stateau prin frigider si am zis ca ori le fac azi ori tre sa le arunc... ce-a iesit... durere!
Ceaiul din frunze de anghinare imi scoate toate cele din organism, ca doar asta e si rostul lui din cate am inteles, sa curete ficatul, anyway, am cosuri din alea mici, gen pubertate rofl.gif
Sushi
in sfarsit mi s-a vindecat cat de cat rana de la mana si am putut sa intru si sa si stau in vana... o feerie! wub.gif Inca ma doare si pana se strange pielea la loc ma si ustura dar incet incet trece. Deja nu ma mai intreaba fiecare ca ce-am patit la mana laugh.gif
Sushi










[/quote]
Afrodita
Stii? Cand spuneai mai sus despre cum sa pastrezi curatenia (faza cu daca ai treaba la buda si la bucatarie, bla bla) mi-ai adus aminte de mama biggrin.gif
Si da, ai dreptate, nu e usor, daca nu esti invatat de mic cu asa ceva. Ce-ai spus tu acolo e doar time management si productivitatea muncii laugh.gif Insa e al naibii de greu daca nu esti invatat... Multumesc mamei ca o stat cu gura pe mine de mica (si uneori si cu "parul" rofl.gif ), altfel nu stiu cum ma descurcam eu in lumea asta rea singura cuc.

Auzi? Tu mai esti maritata? Ca io n-am idee de starea ta civila blink.gif

Si io am cosuri din alea pubertoase, ca incerc sa ma las de fumat si se detoxifica organismul, nici 10 creme garnier nu mai ajuta sa mentin pielea ca de cur de bebelus rofl.gif

Ce-ai patit la mana? blink.gif (si de ce mama naibii sunt eu asa de in urma cu stirile? rofl.gif )

Superb pisoi si superbe floricele mwah1.gif Iti trimit un pupic umed de la Jess a mea biggrin.gif
Sushi
Noaa deci s-o iau pe rand: mie mi-a lipsit obisnuinta de a face anumite lucruri. N-am invatat de-acasa, asa ca m-am trezit mai incolo-n viata cu dorinta si NEVOIA de a avea ordonat si curat in jur fara sa stiu cum naiba se poate aia realiza. Am invatat mult de la o prietena buna de-a mea... mai bine zis de la doua. Si de pe net, din tot felul de articole si forumuri si etc.

Is separata de un an si ceva.

La mana m-am ranit cand am verificat temperatura cuptorului pentru painea artizanala... a fost 250 de grade! rofl.gif

Cu lasatul de fumat eu mai astept...
Sushi
Tare mult imi place numele Jess. Lucky saraca s-o ales cu numele asta neinteligent cand s-o nascut... io ii zic Luchi sau Luchinella, printesa si altele...
E tare cuminte si linistita. K tot zice ca la inceput n-o crezut c-a ajunge sa se ataseze asa de tare de mine...
L-o sasait pe A desi el saracu voia doar s-o mangaie si se ocupa de ea si el ii curata toaleta si el ii da de mancare atunci cand e aici... io pot sa-i fac orice, o ridic, o strang o gugulesc si nu-mi face nimic... in cel mai rau caz se intoarce si pleaca rolleyes.gif


Azi iar o plouat exact cand am inceput eu serviciul. Tare rau m-am suparat. Ca asa-mi doresc sa fiu acasa cand ploua, cu Luchi pe plapuma, s-o smotocesc si sa ascultam ploaia...
Sushi
de curand am vazut um film care m-a fascinat. vreau sa-l mai vad de 10000 de ori. Tina - What's love got to do with it

http://de.youtube.com/watch?v=LoNXsne8exg&...feature=related
Afrodita
Ei, stai tu linistita ca nici eu n-am fost obisnuita, ca mama m-o invatat ea, da' pe-o ureche o intrat, pe ambele o iesit instant laugh.gif De ce crezi ca am spus ca se tinea dupa mine cu parul? Ma rog, ea avea un fix cu cureaua - si-a dracu' ce tare ustura alea subtiri laugh.gif
Insa la mine dezordinea era mereu "ordonata". Cand venea ea si vedea cum sunt toate imprastiate in dormitor, intra in criza de apoplexie si incepea sa ma toace la creieri si cand ajungea la intrebarea "unde-i caietul de matematica? ce faci daca-ti trebe acuma? ha? unde-l gasesti in nenorocirea asta?" - io bagam mana in mormanul de caiete si carti si scoteam fix caietul de mate, triumfatoare biggrin.gif Evident, ca nu tinea cu mama faza asta, he he. Tot mi-o furam - mai ales prin pedepse - insa nici ca m-am invatat sa fiu prea ordonata pana de curand. Doar ca acum, daca-s stresata, nu fac nimic-nimic si se ajunge in doo zile la vremurile copilariei mele rofl.gif

Ce ma oftica insa, e cretinitatea oamenilor care - daca se intampla sa fie la mine sau cu mine in casa in perioadele mele de depresie - dupa ce ca ei nu strang nimic, mai si striga ca nu m-o invatat mama dry.gif Si cand le spun ca saraca si-o batut gura cu mine pana n-o mai avut rasuflare, tot nu ma cred. E o idiotenie sa acuzi parintii cand ai in fata un om trecut de 20 ani! Pe la 15 ani, hai ca mai merge sa acuzi parintii, da' dupa 20 deja parintii nu mai au nici o influenta la chestiile astea si daca e cineva de acuzat, atunci e doar persoana in cauza.

E bine totusi ca ai vrut sa inveti si ai avut de la cine si de unde hug.gif
Am observat ca la al meu in familie doar el face curat. Ta-su nu face nik si cand face, e de mantuiala. Sora-sa aia mica e varza rau la pastrat curatenia si la strans dupa ea (alte chestii de care se luau ai mei de mine, ca la bunici CTC-ul era si mai drastic laugh.gif ). Al meu s-a invatat super ordonat in armata, ca cica acolo daca nu aveai totul strans si pus la dunga, te asteptau vremuri grele.

Aha (legat de separat biggrin.gif ). Si brava mey, cum ai reusit sa aflii ca era la 250 grade? laugh.gif Offf hug.gif Bine ca-si revine mana si esti ok mwah1.gif

Si da, nu te lasa de fumat daca nu esti pregatita psihic pentru asta, ca e al naibii de greu - desi ieri nu am mai balit dupa tigari, azi dimi iara am balit, da' doar atat ca al meu era acasa si nu puteam sa-i cer tigari lu' var-su laugh.gif

Si mie imi place numele Jess smile.gif Si pisica e o dulceata! Sa o vezi ce vorbeste cu mine, de cateva ori pe zi laugh.gif S-a invatat sa-mi spuna ce vrea si ce-mi place mie cel mai mult e ca stie si romaneste, nu conteaza pe ce limba o intreb ce vrea, ca stie sa-mi arate. Si nu te necaji, si Lucky e un nume frumos. (Jess are numele de la al meu, el a botezat-o). Si ei i se potriveste, ca e lucky intr-adevar.

No si gata, ca iara am vorbit prea mult, he he.
Sushi








Si Lucky cu laserpointerul

http://www.myvideo.at/watch/3710660
Sushi
QUOTE(Afrodita @ 17 Mar 2008, 09:53 AM) *
Ce ma oftica insa, e cretinitatea oamenilor care - daca se intampla sa fie la mine sau cu mine in casa in perioadele mele de depresie - dupa ce ca ei nu strang nimic, mai si striga ca nu m-o invatat mama dry.gif Si cand le spun ca saraca si-o batut gura cu mine pana n-o mai avut rasuflare, tot nu ma cred. E o idiotenie sa acuzi parintii cand ai in fata un om trecut de 20 ani! Pe la 15 ani, hai ca mai merge sa acuzi parintii, da' dupa 20 deja parintii nu mai au nici o influenta la chestiile astea si daca e cineva de acuzat, atunci e doar persoana in cauza.



Da, uimitor dar exista o legatura foarte stransa intre "cum arata casa" si starea psihica a locatarului... cum traim este cumva reflexia a cum stam cu nervii...
La capitolul cine-mi intra in casa la mine e relaxata situatia pentru ca nu-mi vin decat prieteni care daca se intampla ca ceva sa nu fie ok se ridica si fac ei - spalat vasele, facut mancare, dus gunoiul, fara comentarii sau mai stiu eu ce... si eu ii las sa faca pentru ca STIU ca in unele cazuri am nevoie de ajutor si mai stiu ca daca ar fi totul ok nu s-ar ridica sa faca doar de dragul de a face...
Sushi
am fost azi la inmormantare c-o murit Opa. In ianuarie si-a sarbatorit ziua de nastere - 89 de ani - cu mult dichis, la un restaurant scump. Azi ne-am luat ramas bun de la el si apoi am mancat tot la restaurantul ala.
Am intrat in capela si iar n-am stiut ce si cum trebe sa fac ca ei au obiceiuri diferite. A venit preotul imbracat intr-o haina alba croita gen sac, cu foarte putin decor, legat la brau cu o sfoara alba si cu un "fular" din ala popesc culoarea ziclamen intens. Langa el un mosulica. Capela foarte simplista, moderna. Predica a fost scurta (har domnului pentru ca mie mi-o fost frig la picioare). Preotul o fost de gasca pentru ca ne-o zis cand sa ne ridicam si cand sa sedem. Dupa ce-o citit din carti si-o cantat ba el ba mosulica o rupt prescura - care la ei e un disc alb si rotund. O mancat o bucata din el. O fost precis crocant ca s-o auzit pana la mine cum mesteca. O dat si altora dar B mi-o spotit incet ca "noi nu mancam de-aia". M-am gandit ca poate nu e bio? blink.gif O baut vin peste bucatica aia. Firimiturile le-o scuturat in paharul cu vin si o baut continutul. O mai pus apa in pahar si o baut-o si pe aia. O sters paharul cu un prosopel.
Dorinta lui Opa a fost sa fie incinerat. O fost clar la cap pana-n ultimul moment. Am fost la el cu doua zile inainte de-a muri si o tot zis ca oricum deja e totul gata... am plans cand am iesit...
La sfarsitul ceremoniei o intrat groparii. Patru barbati imbracati in sacouri cenusiu inchis, cu camasi cenusii si veste impletite tot cenusii. Cu manusi mari de piele si chipie ca la capitani. Cosciugul era pus pe un carut frumos si ei l-o impins pana afara la masina. L-o bagat in masina. Usa o ramas deschisa. Am mai zis toti un Vater Unser si apropiatii familiei o mai pus apa sfintita pe cosciug. O inceput a bate clopotele si unul din gropari o inchis foarte incet usa masinii. S-o urcat la volan si-o inchis usa fara s-o tranteasca deloc. Adica o ramas aproape deschisa. Cred ca s-o oprit mai incolo, dupa colt si-o inchis-o ca lumea. Masina s-a pus in miscare incet incet...
A fost dus in alt oras la un crematoriu ca la noi nu este. Peste 2 saptamani vine urna cu cenusa care-o sa fie depusa la mormantul nevestei sale. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Sushi
Acuma am aflat si eu ca Opa o fost 8 ani in captivitate la rusi, dupa razboi. Pe socru' nu l-o pomenit Popa pentru ca o fost copilul nevestei lui nu al lui... si-o fost si din flori asa ca pe astia nu-i accepta biserica catolica. Desi la plata o participat si el ca fel ca fiul trupesc. De luat bani ia biserica de la ei si daca nu-i accepta rofl.gif
La pomana am stat langa surorile lui B. Langa mine o fost sotul aleia mici, chirurg la urgenta. Cand mi-o vazut mana era sa pice-n extaz ca ce frumoasa rana de ardere am rofl.gif L-am lasat sa mi-o admire rolleyes.gif
Sushi
La alegerea meniului am ignorat preturile pentru ca-s convinsa ca Opa ar fi vrut sa am parte de ce-mi doresc la pomana lui. Asa c-am mancat supa cu niste tascutze umplute cu maruntaie tipice zonei si la felul doi am luat o portie de scampi de la gril cu legume grilate, sos de usturoi si paine. As fi mancat si desert dar n-am mai avut loc in burtica asa c-am pus punct cu un espresso.
La intoarcere am facut cumparaturi (ciuperci, carne tocata, banane, mango etc) si am venit la lucru. M-as fi intins o juma de ceas ca atata vreme am avut dar daca nu-mi fac somnul is tafnoasa asa ca mai bine am spalat niste vase si am aranjat prin casa...
Sushi
O fost si popa la pomana. O cautat pe cineva sa mearga la fumat dar ne-am fofilat toti care cum o putut, sora-sa lui B ca ea nu poate sa iasa de la masa daca nu ridica 10 persoane, B ca el o comandat deja si acuma asteapta papica... ma rog, n-o avut multi simpatizanti popa asa ca si-o bagat si el piciorul cred si-o mancat carne! in post! rofl.gif
Pana la urma tot nu ne-o ratat si-o venit coada dupa noi cand am mers la fumat cativa afara pe o terasa, la care zice Popa "noi, marginalizatii". B replica scurt ca pana si Isus o fost de partea marginalizatilor unsure.gif Io am inceput rapid o conversatie despre primavara si ce fain ies plantele, parca mai plantoase ca-n alti ani numa' sa nu-nceapa B a dezvolta ideea cu Isus sa-l supere pe popa...

Cred ca foame nu mi se mai face pana-n 2009 atata am bagat in mine dar de-o prajitura tot mi-e pofta acuma drool.gif
Sushi
pomana ca toate pomenile, dupa supa s-o destins atmosfera si pana la sfarsit s-o tot glumit si incet incet s-o ajuns de la zambit la ras. Dar si asta e normal si-s sigura ca si Opa o fost la pomeni unde s-o omenit ca lumea si-o facut conversatie si-o ras si stiu ca nu supara pe noi jamie.gif
Sushi
m-am dus pentru B. ca-l mustra constiinta ca la inmormantarea celorlalti bunici n-o fost si asta i-o fost ultimul. La ailalti am fost eu, inclusiv la ala vitreg. Ca tot o instatat familia sa ma duc eu daca el nu poate. Anul trecut o ingropat-o pe mama maica-sii si B n-o putut veni. Acuma o fost, o stat la ceremonie, la pomana, la tot. Fara atacuri de panica, fara spaime si frici. Terapia aia ce-o facut-o el in noiembrie si-o meritat toti banii. De fapt cu gandul ala i-am si dat (c-am avut de platit un procentaj din costuri si o fost o suma grasutza). Dar m-am gandit ca sa-i fie de bine. Si ca mai rau nu are cum sa ajunga. O meritat fiecare banutz! Nu zic ca e sanatos 100%. Oh nu! Dar e la linia de plutire. Alaltaieri cand am fost la el am vazut ca era apartamentul cam cu curu-n sus. El mi-o si pus in vedere ca n-are chef sa faca curatenie. Noaa dar cum am vrut sa mancam impreuna mie mi-o trebuit bucataria curata si ordonata ca altfel nu ma apuc de gatit... asa... n-am zis nimic dar am inceput a face si l-o luat si pe el valul asa ca-n 30 de minute o fost totul pus la punct, in toate camerele. Dupa ce-am mancat o zis ca se bucura tare ca e totul curat. I-am zis ca eu nu i-am cerut sa faca nimic, nici n-am vrut sa fac altceva decat bucataria curata dar cand am vazut cu cat spor sterge mese si da cu aspiratorul l-am urmat cu mopul asa, din inertie rofl.gif
In concluzie: personalul din spitalul ala unde-o facut terapia e de aur! Sa traiasca 100 de ani!
Sushi
Pe 17, la 12 noaptea, o fost 3 ani de cand o murit mami. Noaptea aia n-am putut-o dormi. Am stat in pat si mi-am amintit de ea. Si am fost atat de trista... am stat treaza pana la 3. Nici Lucky n-o inchis un ochi!


N-am vrut sa stau singura pe 17. M-am dus cu As in Villach ca si acolo este un hostel si cu receptionera de acolo tot vorbesc de 4 ani la telefon dar nu ne-am cunoscut vreodata... asa... si normal ca nu ne stia la moace si nici noi nu ne-am prezentat, am vorbit engleza ca sa nu se prinda cine suntem si am scos din noi tot felul de magarii si ne pufnea rasul si n-o vrut sa ne dea camera c-o crezut ca suntem bete rofl.gif Dupa ce am elucidat misterul am stat 2 ceasuri si-am baut cafea cu ea si-am povestit. Apoi am fost si-am mancat cu As si ne-am intors in Klgt.


Seara m-am pus in pat si amintirile or venit de la sine. Pot uita ziua de nastere a cuiva care traieste, pot uita ca e ziua mea de nastere, pot uita orice dar ziua de nastere a mamei mele si noaptea cand a murit nu le voi putea uita vreodata.


Dupa ce mor bunicii, incepi a-ti pierde parintii si-ti dai seama ca latul se strange tot mai mult, ca tu urmezi... si asta ma face sa-mi reorganizez prioritatile. Pentru ca nu vreau sa risipesc nici o clipita cu suparari si ambitii inutile...
Sushi
Ieri am primit o veste beton. Cineva din anturajul meu o sa aiba bebel. Asta inseamna o schimbare si in viata mea, pentru ca-i vad saptamanal. Asta inseamna si c-o sa fiu baby-sitter si apoi tanti Carmen wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.