Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Felina
Oiski esti de coma rofl.gif

W, te-ai descurcat de minune!
S-ar putea sa fi fost obosita si daca nu-i stii chichirezul (poa sa fie o pozitie anume sau altceva, la Cati ii trageam caciula pe ochi si aia era, adormea... pe Cris numai il asez intr-o parte in pat, aranjat bine plapuma pe lana el, suzeta si de obicei adoarme imediat- nu vrea leganat, nu in brate etc). Asa ceva nu aveai de unde sa stii.


p.s mai stii ce tare te-ai suparat pe E ca a deschis subiectul despre fumatul care e nociv? rofl.gif Sunt etape si etape in viata, mamica asta e in etapa in care ii trebuie sa fumeze...
wulfenia
is neagra de suparare. is neagra de enervare. vad care mi-s lectiile si ma jur ca nu mai fac mereu aeleasi si aceleasi greseli si tot le fac. Nu, nu are a face cu fumatul, cu bebe sau cu mai stiu eu ce. Scriu despre o chestie pe care n-am povestit-o in jurnal.

Am inchis telefonul, gatesc si incerc sa ma calmez sa nu ma iau la palme.

CAND o sa invat??????????????????
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Making Life Easier

Life doesn't have to be hard.

Yes, there are times we need to endure, struggle through, and rely on our survival skills. But we don't have to make life, growth, recovery, change, or our day-to-day affairs that hard all the time.

Having life be that hard is a remnant of our martyrdom, a leftover from old ways of thinking, feeling, and believing. We are worthy, even when life isn't that hard. Our value and worth are not determined by how hard we struggle.

If we're making it that hard, we may be making it harder than it needs to be, said one woman. Learn to let things happen easily and naturally. Learn to let events, and our participation in them, fall into place. It can be easy now. Easier than it has been. We can go with the flow, take the world off our shoulders, and let our Higher Power ease us into where we need to be.

Today, I will stop struggling so hard. I will let go of my belief that life and recovery have to be hard. I will replace it with a belief that I can walk this journey in ease and peace. And sometimes, it can actually be fun.
wulfenia
ieri seara era sa clachez. Dupa amiaza mi-a scris M niste sms cerandu-mi ceva dar am decis sa nu reactionez deloc. Am inchis telefonul. Ma minte. Pana nu demult am tot zis ca ce-mi pasa mie ca infloreste adevarul, ca nu e periculoasa, e "doar" teribilista, ieri insa mai sa-mi iasa pe nas atata intelegere si intelepciune si acceptare. Am inchis telefoanele si gata, le-am lasat asa pana seara.

Am fost la niste prieteni am facut gril, am primit o galetuta de ribizli rosii si albi. O l-a hranit pe L cu palinca de Cluj care L s-o facut muci si-o trebuit io sa conduc spre casa. Am zis ca nu-i bai, macar sa-l vad ce face cand e beat. Dar nu face nimica. Se culca si sforaie! ohyeah.gif Noa si cand sa plecam de la ei mai n-am luat gardul cel proaspat vopsit. Ajunsa la capatul strazii le-am simtit tuturor privirile in ceafa si mi-o murit motorul rofl.gif noa dar m-am redresat rapid ohyeah.gif

Am nevoie de o pauza de la prietenie. La una m-am legat ca-i grijesc de prunc nestiind ca se baga direct la norma de 8 ore, alta ma minte si la beleste de bani. Le pun pe stand by pe amandoua si o sa mentin minimum de contact cu ele pana cand mi se clarifica situatia.

Am facut prajitura cu ribizli azi. Beau ceai de cozi de cirese, soc si frunze de zmeur.
wulfenia
cred ca am nevoie sa ma opresc din dat (bani, timp) si din a fi prea ingaduitoare, si cand n-o sa mai dau nimic si n-o sa mai tolerez nici o minciuna, o sa vad care mi-s prietenii adevarati. Cred ca m-am inconjurat cu paraziti de tot felul...
wulfenia
Prajitura cu ribizli (coacaze rosii si albe)

Am batut patru albusuri spuma cu un pic de sare si 10 linguri de zahar tos. Separat am mixat bine galbenusurile cu 1 plic praf de copt si 15 linguri de ulei adaugate pe rand, ca la maioneza. Am amestecat cele doua compozitii, am adaugat 15 linguri de lapte si 20 de faina tot amestecand usor de jos in sus. Am pus in tava, deasupra ribizli rosu si alb si am bagat pentru 25 de minute la 180 de grade. Am pudrat-o cu zahar. Delicioasa!

Reteta e de aici: http://aliz-konyhaja.hupont.hu/4/sutemenyek-edessegek



Boudicca
Doamne, arata delicios!!!!!! drool.gif drool.gif drool.gif drool.gif drool.gif

Wulfenia, pastreaza si pentru mine o bucatica...te rog drool.gif...

Acum cand sunt in sesiune, prajiturile, ciocolata, sunt periculoase pentru mine.
dascalita
Bun de tot, te face sa uiti ca zi ti-ai propus sa nu mananci nimic dulcel!
Esti o comoara la casa omului! Nu vii si la noi sa ne faci?
wulfenia
Boudica, iti fac cata doresti, acuma e sezonul ribizliului smile.gif am redus cantitatea de zahar din reteta originala si fructele de deasupra sunt pline de vitamine, proaspat culese smile.gif

Dasca - Ei cine stie, poate ajung si la voi candva... poate ajungeti voi la mine candva? smile.gif

Eu sa stii ca visez la o intalnire asa in miez de vara, stiu niste case de inchiriat in croatia, la inceput de septembrie, foarte ieftine, pe malul marii, cu multe camere, bucatarie, baie... prietenii care merg acolo ies la 15 euro pe zi pe persoana cazarea si isi fac ei de mancare... anul asta e prea tarziu de organizat si suntem si prinse care cum cu trebi, poate la anul viitor daca ne straduim din timp sa ne organizam?
wulfenia
am luat urmatoarele decizii, pe care le-am si comunicat in mare parte:
1. sa nu mai fac baby sitter 9 ore continuu. Fac cu draga 4 ore. Maine mi-o aduce la 11.30 si la 14.30 vine fratele prietenei mele s-o ia. Daca a fi vreodata cazul sa fac program intreg pentru ca nu s-a gasi alta solutie, o sa merg cu prietena mea si cu bebela la serviciul ei si o sa stam acolo in preajma ei, ca se poate.
2. n-o sa mai tolerez nici un fel de minciunici sau cosmetizari ale adevarului din partea celeilalte prietene.

pentru zilele urmatoare mai am de
"facut rost" de niste cutii de carton
Impachetat cizmele
Inceput organizat impachetarea bucatariei

hmmm...

mi-e dor sa stau la soare in kippliege meu pe care de cand am cumparat-o n-am lansat-o la iarba inca! dar daca ma tot "inham" la chestii trestii nici n-o sa am cand si cum.

cum naiba am nimerit in carnatul asta???
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Relationship Martyrs

Many of us have gone so numb and discounted our feelings so completely that we have gotten out of touch with our needs in relationships.

We can learn to distinguish whose company we enjoy, whether we're talking about friends, business acquaintances, dates, or spouses. We all need to interact with people we might prefer to avoid, but we don't have to force ourselves through long-term or intimate relationships with these people.

We are free to choose friends, dates, and spouses. We are free to choose how much time we spend with those people we can't always choose to be around, such as relatives. This is our life. This is it. We can decide how we want to spend our days and hours. We're not enslaved. We're not trapped. And not one of us is without options. We may not see our options clearly. Although we may have to struggle through shame and learn to own our power, we can learn to spend our valuable hours and days with the people we enjoy and choose to be with.

God, help me value my time and life. Help me place value on how I feel being around certain people. Guide me as I learn to develop healthy, intimate, sharing relationships with people. Help me give myself the freedom to experiment, explore, and learn who I am and who I can be in my relationships.


ce exact la momentul potrivit smile.gif
wulfenia
gata termin cafeaua, ma ridic sa impachetez cizmele c-am facut rost de cutie intre timp.

La 11.30 imi aduce bebela. Pentru joi nu mi-o spus nimica deci trag concluzia ca s-o rezolvat.
wulfenia
am terminat de impachetat cizmele, imi mai trebuie un carton pentru botine. Am pranzit niste sandviciuri calde cu ceapa (!), branza, ou fiert, 1 felie de salam.
Am stat cu fata si a fost foarte cuminte. La 11.30 mi-a adus-o, pana la 12.15 am fost la plimbare, apoi a dormit, s-a trezit dupa o jumatate de ora, i-am dat biberonul, s-a jucat un piculetz stand asa pe pat, apoi s-a intors pe o parte si a apucat-o sughitul!! Asa mila mi-a fost de ea ca n-am stiut ce sa fac... sad.gif ach da si a facut caca. MUSAI sa-mi iau masti de nas si gura de la farmacie sa nu-mi vars matele de cate ori trebe s-o schimb. Is tare sensibila... unsure.gif si fac asa de urat blink.gif
In timp ce sughita stand asa pe-o parte a adormit... si a dormit pana la 4.30 cand a venit unchiul ei dupa ea.

Acuma incerc sa ma focusez pe munca. Dar, avand in vedere ca am avut dimineata o criza de toata frumusetea nici nu vreau sa ma fortez. M-a lovit gandul ca DACA iara o intoarce seful si nu se tine de intelegerea noastra si eu nu iau banii de lichidare?? Noa si daca asta m-o frecat pana la loc comanda. S-o mai intamplat din astea... destul de des... sa vedem...

Deocamdata l-am lasat pe "daca" ala acasa. L-am simtit pana-n fundul inimii si i-am dat drumul.

Beau ceai de: ghimbir, coditze de cirese, frunze de zmeura si flori de soc.

Spor la munci!
Felina
Si pe mine ma chinuie dacaurile... ma lupt greu cu ele sa le alung...

Despre bebelina, esti tare ca ai reusit 8 ore incontinuu, e foarte greu. Si 4 ore mi se pare mult.
Lui E si acum ii e rau la schimbat pampersi rofl.gif , iar la a. ii vine sa vomite, eu m-am obisnuit sau sunt mai nesimtita rofl.gif .
wulfenia
ok, azi i-am zis prietenei mele, mama bebelei, ca daca ii trebe mai multi bani sa se lase de fumat. O zis ca ea si daca merge o luna sa lucre numai ca sa aiba ce fuma o face. Si Feli io stiu ce zici si te inteleg dar totuuusi, io n-am avut prunc in burta sau in carut si-am tras din tigara. Consider ca din momentul in care o mama are un copil si timpul si banii sunt niste resurse care ii revin pruncului nu industriei de tabac.

Despre relatia mea cu caca. Is tare rea la fazele astea, mi se intorc matzele si pielea pe mine. Fara sa vreau. E la fel cand trebe sa sterg la cur un bebe sau cand tre sa strang dupa un caine. Asta is si gata. Asa ca ma descurc. Imi iau masca si gata. Is curioasa ce mutra a face bebelusa cand m-a vedea cu masca rofl.gif

Am reusit sa spal un rand de haine. De cand is cu haine putine depind de spalatul saptamanal.

Incerc sa capat concediu de ziua mea.

M-am clarificat cu toate prietenele. Noa doamne ajuta!
wulfenia
to do pe maine:
mers la doctor 1
mers la doctor 2
stat afara pe nenorocita de kippliege! rofl.gif
facut curat in gradinutza din fatza
procurat cartoane
mers la mama lui A cu borcanele


maine de cina am ficat cu ceapa si mamaliga, salata de sfecla rosie cu hrean pentru mine si colega mea.
wulfenia
la schimbat scutecele de caca stiu ca este o chichitza dar nu mai tineam minte decat ca tre tinute piciorasele in sus c-o mana. Noa si eu am incercat... dar nu mi-am dat seama cum sa fac sa ii iau scutecul de sub ea dar sa nu stea cu curul murdar pe paturica... nu mi-o trecut prin cap s-o tin tot timpul de picioare c-o mana si cu una sa fac toate celelalte operatiuni... noa si stiu ca n-o sa sune bine ce scriu acuma dar face parte din realitate ... ca fata dand din picioare o numerit cu un calcai in scutecul cel ne-curat rolleyes.gif si pana m-am dus io sa arunc ce-am avut de aruncat ea tot o dat din picioare ca e vioaie si si-o facut propria paturica tot o dara si-o dara de ... cacatzel rofl.gif

noa deci mai tre sa exersez ohyeah.gif
Oiski-Poiski
Sotul meu cand trebuia sa schimbe copilul avea un fular pe care il dadea cu deo si apoi il infasura in jurul gurii rofl.gif .Poate te ajuta si pe tine chestia asta.

Eu ma obisnuisem sau poate eram si eu mai nesimtita rofl.gif
wulfenia
un fular de ciment m-ar ajuta ca prin orice altceva trece sigur mireasma respectiva smile.gif)
wulfenia
las un doctor pe maine. acuma o sa ies sa curat gradinutza.

abia astept sa pot pleca de la serviciul asta. mi-au tras de atatea ori presul de sub picioare... de atatea ori am stat si-am crezut c-am discutat si rezolvat o problema cu careva ca apoi sa vina alt sef sa zica ca nu e nimica rezolvat... bleahh... nu mi-e locul aici.

Vreau soare, plante, animale si o slujba cu jumate de norma.
wulfenia
gradinutza check ohyeah.gif
leirn
Dorinta ta e ascultata de univers. smile.gif Acum se lucreaza, sa-ti pregateasca primirea. biggrin.gif
wulfenia
leirn mwah1.gif mwah1.gif mwah1.gif

am rezolvat borcanele, un doctor, acuma o sa fac de mancare ceva bunutz de tot pentru deseara si cand se mai lasa caldura o sa ies c-o carte si cu Kippliege-a mea afara.

iubesc bicicleta wub.gif

am o colega romanca in birou nu in receptie care e ca painea calda smile.gif

maine merg la mama lui A sa ii dau o mana de ajutor in gradina. M-am oferit eu sa culeg ribizliul. Azi am mancat coacaze neagra la ea. O sa-mi iau maine niste cimbru verde sa-mi fac cartofi cu cimbru la cuptor... wow...

oare de ce atatia ani nu mi-am dat seama cat de importanta este miscarea, aerul curat... ? poate pentru c-am fost mereu intr-o masura mai mica sau mai mare depresiva? fumatul a fost auto-medicatia...

is bine.
wulfenia
Curand o sa am ziua de nastere, implinesc 37 de ani. Cine doreste sa-mi faca un cadou, il/o rog sa mearga la cel mai apropiat adapost de animale si sa doneze 5 euro. Multumesc frumos! mwah1.gif
wulfenia
pe lista de to do de azi

- procurat cartoane
- cules ribizli
Nefertiti
Da' o reţetă de prăji cu vişine ai? Eu am mai făcut, dar nu mai ţin minte cum. sorry.gif
wulfenia
Vera fa blatul de la asta cu ribizli si pune visine deasupra. O sa-l fac si eu cu mai multe tipuri de fructe.



You are reading from the book Today's Gift
When fate hands us a lemon, let's try to make lemonade.
—Dale Carnegie

Good fortune is built on misfortune. By losing a race we learn what mistakes to avoid next time we run. A burglar may make us install the lock that will keep out a murderer. Each time a toddler falls is a lesson in how to walk.

We can never assume that, because things are not going the way we want, they are not following a better plan. God is a better manager than we can hope to be. If things aren't shaping up the way we like, let's wait with curiosity to see that better things are in store for us. Let's look for lights in the darkness and follow them to the bright day that always will follow. We will remember our lessons of misfortune with gratitude.

What can I learn from delay today?



yup... smile.gif

Nefertiti
Mă gândeam la un blat fără ulei... Nu iese grasă?
wulfenia
nu, nu e deloc gras sau unsuros. Alte retete au unt topit in compozitie ... sau poti face un blat de pandispan, ala e fara nici n fel de grasime dar mie sincer nu imi place in combinatie cu fructe. La fructe asta de la prajitura cu ribizli e ideal.


am cules 2 ore coacaze rosie si am mancat de aia neagra si agrise. Mi-am cules cateva fructe si pentru acasa, in seara asta o sa le pap uitandu-ma la tv. Mi-am adus rozmarin, salvie, busuioc, cimbru, cimbrisor, patrunjel verde si inca vreo cateva...

ieri n-am facut ficatul cu ceapa, il fac azi. Alaturi o sa fac o mamaliga cu cimbrisor verde prin ea.

am facut multi multi km cu bicicleta azi.

s-a clarificat si stabilit demisia.

Oiski-Poiski
Bravo ! Pe toata linia smile.gif
wulfenia
fostul meu sef s-a ajuns in politica de ceva ani... i-am scris ieri sau alaltaieri un mesaj pe fb ca ma duc curand si ca o sama gandesc mereu cu nostalgie la timpul petrecut aici si ca o parte din ceea ce sunt ai si ce am invatat pana azi ii datorez si lui si-i multumesc. Noa si mi-o scris ca sa-i dau nr d etelefon ca vrea sa ma sune wub.gif


Is bronzata ca tractoristii, pe maini si pe gat. In rest alba...

wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Letting Go of Old Beliefs

Try harder. Do better. Be perfect.

These messages are tricks that people have played on us. No matter how hard we try, we think we have to do better. Perfection always eludes us and keeps us unhappy with the good we've done.

Messages of perfectionism are tricks because we can never achieve their goal. We cannot feel good about ourselves or what we have done while these messages are driving us. We will never be good enough until we change the messages and tell ourselves we are good enough now.

We can start approving of and accepting ourselves. Who we are is good enough. Our best yesterday was good enough; our best today is plenty good too.

We can be who we are, and do it the way we do it - today. That is the essence of avoiding perfection.

God, help me let go of the messages that drive me into the crazies. I will give myself permission to be who I am and let that be good enough.
wulfenia
You are reading from the book Today's Gift
Real friends are those who, when you've made a fool of yourself, don't feel that you've done a permanent job. —Erwin T. Randall

What kind of friends do we have? Are they people who complain a lot? Are they people who laugh at us or put others down?

The kind of people we want to be will decide what kind of friends we have. If we want to feel sorry for ourselves, we will choose friends who will tell us how rotten their lives are. If we want to think we're better than others, we will hang around people who laugh at others' mistakes.

But if we want to be the best we can be, we will pick friends who see the good in life, people who will encourage us to be ourselves and who will help us try harder at things that are difficult for us.

How can I be a better friend today?
wulfenia
ma plictisesc la lucruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

dupa amiaza merg cu bici la niste prieteni, m-au chemat ca au zmeura multa smile.gif

mi-am dat unghiile cu oja adusa de colega-mea smile.gif) nu stiu de unde dorinta asta de a ma da cu oje care nu-s ale mele... sorry.gif poate am atins un alt prag al zgarceniei?

Nefertiti
QUOTE(wulfenia @ 22 Jun 2011, 06:02 PM) *
nu, nu e deloc gras sau unsuros. Alte retete au unt topit in compozitie ... sau poti face un blat de pandispan, ala e fara nici n fel de grasime dar mie sincer nu imi place in combinatie cu fructe. La fructe asta de la prajitura cu ribizli e ideal.


I-am cerut şi lui mami reţeta de pişcotă, mă hotărăsc mâine pe care o fac.

Te invidiez pt toate fructele alea, aici nu prea găseşti nici în piaţă unele.
wulfenia
da-mi si mie reteta lui mami ta te rog
Nefertiti
6 ouă
6 linguri zahăr
5 linguri făină
1 praf de copt
vanilie
coajă de lămîie

Se bat albuşurile un pic, apoi se adaugă zahărul şi se mai bat împreună până se întăresc cât de cât. Praful de copt se stinge cu zeamă de lămâie şi se pune în gălbenuşuri şi se amestecă. Apoi pui gălbenuşurile peste albuşuri, adaugi vanilia şi coaja de lămîie şi amesteci bine - cică să învârţi într-un singur sens, n-am înţeles de ce. Apoi adaugi încet şi făina şi mai amesteci. Şi gata.

Sper că n-am uitat nimic. laugh.gif
wulfenia
mersi draga, mi notata smile.gif


n-am facut nimic azi. Am avut o stare de usoara indispozitie asa ca m-am uitat la tv, am dormit, am facut curat, am cusut ceva, din toate cate-un pic... acuma am caretofi cu rozmarin la cuptor si ma bag iara la nanica.
nu-i musai sa fac in fiecare zi cate ceva...
cat am fo la lucru am reusit sa spal 2 masini de haine
noa deci am facut bugat pe azi.
tre sa-mi scriu cum se numeste medicamentul ala de care vorbea O contra durerilor de diverse... il tot uit si il confund.
Ma pun sa vad de-am castigat la loto. Nu mai oc cum jucam candva. Acuma tot la cateva luni o data.Sa vedem...


am castiga 1,50 euro... hihi
Felina
uau!! super!! laugh.gif
wulfenia
am stiut ca azi castig... stii de ce... mwah1.gif
Felina
nu stiu de ce... unsure.gif

oricum, cu ce ai castigat azi, o sa ma poti ajuta la avansul pentru casa rofl.gif
wulfenia
am castigat pentru ca-i ziua ta !! smile.gif

zi unde sa trimit banetu' si 3 cuie din casa ta is a mele! ohyeah.gif
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Detachment

Detachment doesn't come naturally for many of us. But once we realize the value of this recovery principle, we understand how vital detachment is. The following story illustrates how a woman came to understand detachment.

"The first time I practiced detachment was when I let go of my alcoholic husband. He had been drinking for seven years -since I had married him. For that long, I had been denying his alcoholism and trying to make him stop drinking.

"I did outrageous things to make him stop drinking, to make him see the light, to make him realize how much he was hurting me. I really thought I was doing things right by trying to control him.

"One night, I saw things clearly. I realized that my attempts to control him would never solve the problem. I also saw that my life was unmanageable. I couldn't make him do anything he didn't want to do. His alcoholism was controlling me, even though I wasn't drinking.

"I set him free, to do as he chose. The truth is, he did as he pleased anyway. Things changed the night I detached. He could feel it, and so could I. When I set him free, I set myself free to live my own life.

"I've had to practice the principle of detachment many times since then. I've had to detach from unhealthy people and healthy people. It's never failed. Detachment works."

Detachment is a gift. It will be given to us when we're ready for it. When we set the other person free, we are set free.

Today, wherever possible, I will detach in love.
wulfenia
You are reading from the book Today's Gift
Self-image sets the boundaries of individual accomplishment.
—Maxwell Maltz

The way we think about ourselves determines how we behave and who we become. If Eileen believes she is good at baseball, she will swing the bat more confidently and catch fly balls more easily. And her extra effort will generally pay off. At math, Steve thinks he's a whiz and it makes him proud. He studies so he'll continue to be a whiz.

The image we have of ourselves is like the blueprint the contractor follows when building a house. When we see ourselves sad or angry, our behavior and personality will match it. When we see ourselves withdrawn and afraid, we seem to avoid activities that involve others. How wonderful that we can change our behavior and thus ourselves by changing the picture we carry in our minds.

Do I have a good picture of myself today?

wulfenia
program de azi e putin. O sa fac miscare, ma duc mintenas cu bici la un loc unde sunt dude... hmmm
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Jun 2011, 07:31 AM) *
Detachment is a gift. It will be given to us when we're ready for it. When we set the other person free, we are set free.

Today, wherever possible, I will detach in love.



f interesant. ma gasesc si eu intr-un proces de detasare si e bine. e bine cand sunt doar spectator si nu mai vreau eu ca x sa fie sau sa faca nu stiu cum
Felina
QUOTE(wulfenia @ 24 Jun 2011, 07:39 AM) *
You are reading from the book Today's Gift
Self-image sets the boundaries of individual accomplishment.
—Maxwell Maltz



Imaginea despre noi o avem din ce ni s-a spus despre noi in copilarie, asta pana luam noi controlul, ne analizam si ne formam o opinie mai aproape de realitate.


Jurnalul tau a devenit unul din cele mai linistit(oar)e locuri pe la han smile.gif
wulfenia
asa cum am mai scris, pentru mine cheia unei vieti linistite si lipsite de tragedii si depresii este auto-stima. Imaginea de sine este baza auto-stimei. Imaginea de sine este bazata pe ceea ce in copilarie invatam de la parintii nostri prin mesajele parentale. Care sunt de doua tipuri:
1. mesaje de incurajare: "Hai fa sa vezi c-o sa te descurci!" de exemplu
2. mesaje de injosire (profetii): "Nu-i fi vreodata capabil sa faci ceva ca lumea!" de exemplu smile.gif

Intr-o discutie cu doua prietene muult mai tinere ca mine, una povestea ca nu isi poate explica de ce dar pentru ea intra DOAR barbatii bogati in discutie. Adica cei care au masina, casa si chilotii de marca. Cealalta prietena care e in ultimul an la psihologie, i-a explicat ca e vorba de o chestiune ce priveste evolutia umana. Ca prin faptul ca ea alege barbatii potenti financiar ea se asigura la modul subconstient ca in caz de boala sau alta problema o sa fie cine s-o ingrijeasca pe cand daca ar alege unul sarac ar trebui ea sa-l ingrijeasca. Aici am intervenit si le-am spus ca eu consider ca ne alegem partenerul in functie de ce nivel de auto-stima avem. Daca eu consider ca sunt in primejdie si am nevoie de cineva sa ma ajute sa supravietuiesc, o sa-mi aleg un barbat care are resursele necesare sa ma poata tine in viata. Daca in schimb stiu ca sunt capabila sa-mi port singura de grija si NU am nevoie de un barbat care sa ma hraneasca sau sa ma finanteze, o sa pot alege pe baza altor criterii, mult mai personale.


##################


Zilele trecute cand am cules ribizli la mama lui A, ea a scos un sistem de oale cu un furtunel de care eu nu am mai vazut pana atuncea si a facut sirop din ele. M-am uitat pe net si o oala de aia costa de la 50 de euro in sus. Azi in schimb am gasit intr-un magazin normal o oala de aia la 26 de euro pe care am cumparat-o.

Arata asa:



in oala de jos se pune apa. Apoi oala "principala" si cosul de fructe. Tot sistemul asta se pune pe foc. Apa incalzindu-se urca sus la fructe, le inmoaie, le deshidrateaza si zeama lor curge prin furtunelul ala ori in alta oala ori direct in sticle daca se pune sus pe fructe direct si zaharul. E o chestie destul de simplista care, ca toate chestiile astea nemtesti si austriece, functioneaza cu eficienta absoluta. Ma doare capul cand ma gandesc cum macina mama mea fructele si apoi le pasa si le fierbea si ce le mai facea ca sa le extraga siropul. Cu sistemul asta ramane bucataria curata... Din pulpa ramasa dupa extragerea siropului se poate face marmelada de exemplu.

O sa ma pun sa studiez retete azi dupa ce-mi fac putinul de treaba ce-l am dar de care nu am chef ABSOLUT DELOC!

Maine merg iar la dude! Am zis!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.