Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Serenity
Simplu, ca nu le prea am eu cu cacaoa. E mai bun cu cacao? drool.gif Eu la crema de zahar ars, cand am bagat-o la cuptor, am pus oala pe alta oala cu apa clocotita. Asa facea mama crema de zahar ars si mi-a fost frica sa schimb reteta. Iese bine daca bagi oala direct in cuptor?
Sushi
QUOTE(Serenity @ 10 Aug 2007, 06:41 PM) *
Simplu, ca nu le prea am eu cu cacaoa. E mai bun cu cacao? drool.gif Eu la crema de zahar ars, cand am bagat-o la cuptor, am pus oala pe alta oala cu apa clocotita. Asa facea mama crema de zahar ars si mi-a fost frica sa schimb reteta. Iese bine daca bagi oala direct in cuptor?


daca vrei blat de cacao pune 1 lingura de cacao in galbenusuri cand le bati si cand adaugi faina in compozitie pune 1 lingura de faina mai putin.

io n-am facut la baie de aburi, mereu am bagat-o direct in cuptor smile.gif
Sushi
am facut o supa (o sa fierb niste taitei gustosi si frumosi italienesti in ea), oua umplute, salata de vinete si salata de bouef cu carne de pui jamie.gif
plus o praji de aia super faina devil.gif
Sushi
o venit rochita spoton.gif
Serenity
Pai baga poze cu prajitura, ca n-am nimic dulce prin casa si simt nevoia sa fiu torturata tongue.gif
Sushi
QUOTE(Serenity @ 10 Aug 2007, 11:03 PM) *
Pai baga poze cu prajitura, ca n-am nimic dulce prin casa si simt nevoia sa fiu torturata tongue.gif


mi-a fost lene sa aduc camera, sa descarc pozele etc etc, is baba si-mi respect reumatismele rolleyes.gif
Sushi
o zi superba azi, m-am lasat alintata, el a gatit, a pregatit cafeaua, eu mi-am dat doar cu parerea rolleyes.gif
I-am schimbat numele lui Lucky ca prea suna a Lache. O cheama Pupu ohyeah.gif
Mi-a masat burta si picioarele azi de ma simt ca nou nascut jamie.gif
Sushi
reteta preparata de A.
Stampfkartoffel mit Buttermilch (cartofi tocaniti cu lapte batut)

a curatat cativa cartofi, i-a taiat in cuburi mari si i-a fiert. a prajit niste ceapa tocata cu sunculitza afumata taiata in cuburi mici dupa parerea lui exagerat de mari dupa a mea rofl.gif . Cand cartofii au fost fierti i-a pasat mare (cu o furculitza) si i-a amestecat cu prajeala.
Apoi a aranjat totul pe farfurie smile.gif





reteta o stie de la maica-sa smile.gif
Sushi
si Pupu pe covorasul ei favorit, care nu sta mai mult de 2-3 minute intins rofl.gif

dascalita
Uite ca are cine sa-ti faca de lucru! rofl.gif
Frumoasa de tot Pupu asta rebotezata! mwah1.gif
Sushi
QUOTE(dascalita @ 13 Aug 2007, 09:48 PM) *
Uite ca are cine sa-ti faca de lucru! rofl.gif
Frumoasa de tot Pupu asta rebotezata! mwah1.gif


daca-l vede intins se agita de parca vai cata treaba i-am facut si incepe sa-l scarmene cu labutzele pana ajunge in starea ce-o considera ea ok
Sushi
am vazut azi la tv o reteta si-o scriu aici sa n-o uit.
Cartofi curatati, fierti, pasati. amestecati cu ou si branza rasa. facut bilutze. date prin: faina - ou - pesmet - ou - pesmet. Prajite in baie de ulei.
Sushi
ma sacaie o usoara durere de cap... unsure.gif

am fiert orezul pentru sushi, acuma astept sa se raceasca. normal c-am uitat chestia aia de rasucit maki dar atata bai sa fie ca n-or fi uniformi...

ma gandesc cu groaza la saptamana urmatoare si la ce ma asteapta... foarte greu dar o sa treaca si aia cumva si-apoi directia portugalia smile.gif
a impachetat deja bagajul in mare parte...

am primit coloana sonora de la Great Expectations, o s-o ascult deseara, cu Pupu pe burtica torcand wub.gif
Sushi
PULP LYRICS

"Like A Friend"

Don't bother saying you're sorry / Why don't you come in
Smoke all my cigarettes again / Every time I get no further
How long has it been? / Come on in now, wipe your feet on my dreams
You take up my time / Like some cheap magazine
When I could have been learning something
Oh well, you know what I mean, oh / I've done this before
And I will do it again / Come on and kill me baby
While you smile like a friend / Oh and I'll come running
Just to do it again / You are the last drink I never should have drunk
You are the body hidden in the trunk / You are the habit I can't seem to kick
You are my secrets on the front page every week
You are the car I never should have bought
You are the dream I never should have caught
You are the cut that makes me hide my face
You are the party that makes me feel my age
Like a car crash I can see but I just can't avoid
Like a plane I've been told I never should board
Like a film that's so bad but I've got to stay till the end
Let me tell you now: it's lucky for you that we're friends.
denise
mwah1.gif Imi pare bine ca ti-ai luat sufletelul ala pe langa casa. Sa va bucurati una de alta. Si spune si tu altora, ca pe mine nu ma crede nimeni, ca un animal in casa (asta e, daca nu ai curte, chiar si in apartament) e terapie curata, si face minuni pentru copiii introvertiti. Si nu numai...
Sushi
QUOTE(denise @ 15 Aug 2007, 06:04 PM) *
mwah1.gif Imi pare bine ca ti-ai luat sufletelul ala pe langa casa. Sa va bucurati una de alta. Si spune si tu altora, ca pe mine nu ma crede nimeni, ca un animal in casa (asta e, daca nu ai curte, chiar si in apartament) e terapie curata, si face minuni pentru copiii introvertiti. Si nu numai...


uhhh terapie prin dragalasenie si iubire mwah1.gif
revin maine mai pe larg... ideea ce vreau s-o scriu neaparat acuma e ca eu m-am temut ca e greu de tinut pisica, cere timp etc etc si ca pute casa. nu pute nimic. exista toalete cu capac si cu filtru, nimic nu miroase ca are usita de aia rabatabila... nici nu se simte nimic. si ea face oricum numai in wc-ul ei!
Sushi
NU-MI GASESC PASAPORTUL! Nu stiu unde l-am pus cand m-am intors din Italia ca am cautat in toate cele 4 locuri din casa unde imi tin acte si hartii, mama ei de dezorganizare mad.gif
Sushi
is asa de suparici pe fosta sefa c-as suna-o acuma s-o intreb "Ce te-a apucat draga sa stornezi rezervarea pentru XY??? te manca rau??". Noaaa da am rezolvat chestiunea cumva cumva.

ieri am lucrat pana la 12. apoi m-am dus acasa si-am inceput iar sa-mi caut pasaportul. nu era si gata. am scos toate hainele din dulap. la faza asta Lucky a intrat in extaz total, sunt convinsa c-a crezut ca a venit craciunul rofl.gif
s-a bagat in toate dulapurile, s-a asezat pe toate mormanele de haine, party in toata regula! ohyeah.gif
si tot nimic.
deja ma bateau ganduri sumbre. cum ca sigur l-am pus undeva bine, atat de bine ca e foarte bine unde e... si cum o sa ma mai pot eu bizui pe mine cand fac chestii de astea ca pun un lucru atat de important si nu mai stiu unde? si doar ma chinui de luni bune sa tin totul cat de cat ordonat si etc etc.
intre timp a sunat O si i-am zis sa vina dupa lucruri (i-am spalat niste perne lui K si mai trebuiau puse vreo cateva ceasuri la aer ca uscatorul nu le scoate 100% uscate si la mine nu le-am putut expune ca Lucky s-ar fi urcat pe ele ca e indragostita de tot ce e curat si pufos) dar ca eu nu ma duc la ei sa vad pozele de nunta ca nu gasesc pasaportul si-s in toane super proaste. O a zis ca lasa ca vine el si-l cauta. M-am si pus in pat dupa ce-a sunat ca ma dureau si ochii.
Si a venit O. S-a asezat in bucatarie, pe coltar. Ma intreaba "sub bancheta te-ai uitat?". Io-i zic cu disperare ca am cautat peste tot, pasaportul NU e si nu vad ce-ar putea cauta sub bancheta. Intre timp ma uitam dupa conditiile de stornare ale zborurilor spre si dinspre Portugalia si faceam planuri sa duc rochia fetei s-o pun pe posta azi. Se ridica si se uita sub bancheta si ACOLO ERA!!!! Si mi-l tranteste pe masa blink.gif Io am crezut ca visez. De cand am venit din Italia doar am maturat si-am si spalat pe jos... DA, ok, dar pasa statea in picioare cu culcat pe podea, de aia n-am dat de el!!! L-oi fi pus pe bancheta cand am venit din IT, ca mai aveam 1 ceas pana sa merg la lucru, si apoi sigur am cautat ceva in lada banchetei, prilej cu care pasa meu a alunecat dedesubt unsure.gif

Felina
rofl.gif
Sushi
QUOTE(Felina @ 17 Aug 2007, 06:07 PM) *
rofl.gif
da asta o fo numa prima parte. partea penibila e ca m-o apucat plansul cand l-am vazut sorry.gif mad.gif apoi am mers la O&K, am vazut pozele de la nunta, am mancat si m-am uitat la broscutze si la pestisori.dupa aia in europa-park am facut loopinguri cu avionul, mi-o iesit 3 una dupa alta. biggrin.gif
















Retete din strabuni
wub.gif
Sushi
Dl prof. univ. XY, de la o oarecare universitate romaneasca, cu statura lui rotofeie si aerul fortat jovial ar putea fi chiar de la oricare universitate, genul de dl. prof. univ. ramas de pe vremea decedatului, a revenit ieri, cu consoarta si cu familia asistentului dansului - asis. univ., of course, in minunata noastra urbe de la marginea lacului Wörthersee. Si, constata cu stupoare, ca desi a facut rezervare pentru 2 camere duble - doar asa i-a spus sefului meu ca are nevoie de 2 camere duble data viitoare cand vine, si el (seful) i-a facut rezervarea si el a semnat-o fara sa observe ca acolo era scris 2 Personen nu 2 Zimmer rolleyes.gif (al naibii seful asta ca nu le da una dupa ceafa celor care semneaza fara sa se uite ce anume) - are la dispozitie o singura camera, cu mai multe paturi. Cum se poate asa ceva? Doar a sunat acum cateva zile si a vorbit cu colega mea si ea - cica - i-a confirmat ca mai primeste o camera mad.gif
Eu ma gandesc ca sunt doua posibilitati: ori engleza lui e cam adaptata limbii romane si-a vorbit in expresii oficial intraductibile dar pe care el, normal, ca a reusit sa le traduca ohyeah.gif ori le-a cantat sefului si colegei mele vreun chanson patriotic cum ii e obiceiul... da, da, dl. prof. univ. are obiceiul de-a canta cantece de pe vremea cand transilvania apartinea altor natii. Si nu, nu sub dus. Prefera dimineata, la micul dejun, cand sala este plina de oaspeti ce tocmai mananca. Atunci se ridica tantos nevoie mare si indreptandu-se spre receptie imi canta cu voce baritonala. Ceea ce ma obliga sa zambesc ca doar sunt la locul de munca si el este obiectul muncii mele blink.gif
Mai suparata a fost doamna. Chiar a subliniat ca asa ceva se astepta sa se intample in ro dar nu in au.
"Si acuma ce sa facem??? Ajuta-ne!!"
Eh, eu v-as ajuta dar n-am licentza de constructie. Ca altfel una-doua puneam de-o camera cu baie si bucutarie ca loc este destul sus, pe acoperis. Si chiar ma unge la inimioara faptul ca NU va pot ajuta - desi, sincer, cu drag v-as lua banii - avand in considerare ca v-ati oferit sa ma ajutati, si chiar ati incercat, ca apoi sa ma informati ca ce-ati promis nu se poate dar de platit tot trebe sa platesc pentru chestia aia care nu se poate - 1.000 de euro pentru mine-s bani dle prof. univ. Eh dar a trecut si aia... ati mai afirmat atunci ca daca nu platesc banii aia pentru nimic nu-mi dati actele inapoi. Iti fi crezut ca-s fiul ploii, ca n-am pe nimeni in ro, si ca si pe cine am ma uraste? rofl.gif
Eh na, dar, dupa cum v-a informat domnul de la telefon, nu sunt chiar asa de parasita. Multumesc ca mi-ati dat actele. Banuiesc ca la luarea deciziei v-a ajutat promisiunea fierbinte a celui ce-a sunat de a va face unele servicii ce combina obiecte imobiliare proprietatea dvs privata si fenomenul natural - focul devil.gif
Da deci am vazut in birou la seful azi un flacon de fanta de juma de litru cu palinca. Buna de Cluj, ma gandesc? thumb_yello.gif Si o farfurioara de lut pictata. Deci v-ati gandit c-a pica sugir in fund. Poate chiar o fi! O sa vad maine, daca nu apare la serviciu, inseamna c-o lesinat coplesit de gestul dvs., d-le prof. univ. mwah1.gif
Sushi
Nu cred c-as fi in pana de subiect de discutie daca m-as vedea la o cafea cu cineva de la anti-coruptie. Cred ca i-as povesti despre niste falsuri in acte si piscari de bani din contul organizatiei de studenti de la universitatea oarecare din ro. Bani bani nu monede thumb_yello.gif
Daa... si despre cum se acorda bursele de studiu in strainatate Erasmus/Sokrates jamie.gif

Tocmai ce-a trecut pe langa mine dl. prof. univ. si zice ca "daca suna doamna X spune-i ca suntem aici afara." Ce ghinion ca fara "Te rog" si "Multumesc" la mine nu functioneaza celulele de la creier rofl.gif
Sushi
de obicei agentiile romane de turism si turistii fideli ai casei noastre au nr. meu de mobil si asa rezolvam cu rezervarile si alte doleante, in modul asta problema limbii se exclude... dar nah...

oh yeahhh, apropoul ala cu "Am intrebat de tine dar n-ai fost de serviciu si n-am stiut cum sa dam de tine" la ce-a fost ca nu m-am prins? unsure.gif
Sushi
cateva zile si zbor spre portocalia rolleyes.gif abia astept. Am nevoie de iesirile astea, de vazut si experimentat altceva decat viata de zi cu zi. Monotonia ma omoara unsure.gif
Sushi
asta este Pucki, motanul unui amic de-al meu. Pucki este super mare si super-macho ohyeah.gif

Sushi
fac ultimele pregatiri pentru concediu. Maimutzicii i-am pregatit un loc unde o sa-i mearga asa de bine ca tocmai ma gandeam ca poate n-o sama vrea sa vina acasa cand ma intorc unsure.gif
Am gasit bureti (ciuperci) la oferta si am luat mai multe, le pregatesc si le bag la congelator ca tare-mi plac rolleyes.gif
Sushi
ma duc la nani.

La jurnal ar fi de scris dar chiar n-am de gand sa dau colegilor de forum subiecte de amuzament.
Adevarul e ca s-au tolerat mai bine de doi ani tot felul de referiri malitioase la jurnale... acuma s-a spart buba ca unii n-au stiu unde sa puna punct...

Pacat...

Mihai te rog frumos sa stergi jurnalul asta, contine fragmente din viata mea si din nefericire nu mi-am dat seama ca e iresponsabil din partea mea sa le fac publice intr-un loc ca asta.
Mersi
Rehael
QUOTE(Sushi @ 19 Aug 2007, 09:36 PM) *
cateva zile si zbor spre portocalia rolleyes.gif abia astept. Am nevoie de iesirile astea, de vazut si experimentat altceva decat viata de zi cu zi. Monotonia ma omoara unsure.gif

Ce frumos! Si mie mi-ar placea sa vizitez "Portocalia"...
Dar pe Pupu cui o lasi? unsure.gif
dascalita
Frumos rau Pucki, are alura de baron! rofl.gif

Plimbare frumoasa si petrecere buna in Portugalia! thumb_yello.gif

Si tu fugi de aici??? blink.gif Te credeam mai viteaza! mwah1.gif
Sushi
viteaza is. dar si satula si obosita ...pe Lucky am dus-o azi la B. Are balcon imens la dispozitie, cu plasa ca sa nu sara de pe balustrada. Pe jos i-am pus covorase si saltelutze. Are copac de scarmanat si wc.Ieri mi-a adus colega un wc si un transportor pentru animale, nu stiu cum ii spune pe romaneste.m-am temut c-o sa se isterizeze Pupu cand il vede dar l-am pus pe jos dupa ce l-am spalat, am bagat un prosop inauntru si a intrat singura in el, de curioasa, io am fost pe faza, am inchis usitza si in 10 minute am fost la domiciliul cel nou. Pe drum o mieunat de vreo 2-3 ori dar am tot povestit cu ea si i-o trecut. Cand o intrat in noul ap. nu s-o ascuns, o trecut direct la cercetare. Si totul o fost bine si frumos, de drag s-o si tavalit de cateva ori pe spate... pana o dat de dulapul cu oglinda din fosta mea camera. La faza asta s-o bata sub pat si de acolo se uita la ea. Am lasat-o cateva minute apoi m-am pus in patru labe, cu capul sub pat si i-am tot spus ca aia e tot ea, nu e alta pisica, ca ea e singura mea pisica pe sfanta din lume si daca vreodata o sa mai luam vreun animal apoi ala a fi caine, ca stiu ca-i plac si o sa vina cu mine la azil sa-l aleaga ea!Am deschis larg usile la dulap sa nu se mai vada asa de flagrant.puteam s-o las si singura pana ma intorc, sa vina cineva sa-i dea de papica dar e mai bine cu B. El o iubeste tare si o sa aiba grija de ea in masura in care-l duce mintea. Dar macar o sa vada daca doamne feri si apara da semne ca ar fi bolnava sau ceva... si veterinarul e la doi pasi.mai grea mi-o fost inima la plecare, c-o vazut ca ma incalt si deja o fost la usa, in doua picioare... unsure.gif
Sushi
is obosita de nu mai pot sa-mi tin capul drept blink.gif

am pentru lucky un mega-os de la porc, cu ceva carnitza pe el, am avut io grija sa fie ceva mai multa ca doar io l-am casapit jamie.gif
Serenity
Pai si daca stergi jurnalul eu de unde mai iau retete? cry.gif Nu, nu, nu!

P.S. E Pupu sau Lucky pana la urma? biggrin.gif
Sushi
maine zbor thumb_yello.gif
Rehael
La Portocalia?

'Neata Sushi! smile.gif
Sushi
QUOTE(Merlina @ 26 Aug 2007, 10:56 AM) *
La Portocalia?

'Neata Sushi! smile.gif



neata!
da, la portocalia.
abia astept sa pap bun si sa ... fiu in concediu rolleyes.gif
Rehael
Drum bun si concediu placut, Sushi!
Sa aduci poze ca am auzit ca e tare frumos acolo, in "Portocalia".
dascalita
Te asteptam cu bateriile incarcate si odihnita de numa' ! mwah1.gif
Sushi
am ingropat-o pe sora in nisip devil.gif acuma cred ca-s singura mostenitoare a familiei vlad ohyeah.gif rofl.gif
Felina
plajaaa woot_jump.gif
Sushi
"Re: hi‏
Sent: Tue 8/28/07 6:12 PM
To: Carmen Vlad (vlad_carmen@hotmail.com)
I cannot find Lucky!! I checked everywhere and she does not react to the sound of the laser pointer. I do not understand this, I was here all the time. In the afternoon she showd up, but since then...nothing. I am desperate."


si, la cateva minute distanta:

"Found her!‏
Sent: Tue 8/28/07 6:19 PM
To: Carmen Vlad (vlad_carmen@hotmail.com)
I found Lucky. She was sleeping on the highes possible place. )"

dascalita
Ce emotii iti creeaza si matzele astea! rofl.gif

Catiza mea a intrat o in lada de la pat cat am strans paturile si a dormit acolo fara sa raspunda la strigate ! Am crezut ca am pierdut-o...A iesit cu greu cand a binevoit domnia sa...Abia atunci a mieunat !
Felina
Ahaaaa, deci de fapt Dasca stie englezaaa! biggrin.gif

Carmen, cred ca ai tras o sperieturaaaa.... huh.gif
Endgegner
Ce sunetu lu dracu scoate un laser pointer??
Felina
Nu scoate sunete laugh.gif , dar luminitza aia e o jucarie extrem de atractiva pt pisici. wink.gif
Sushi
QUOTE(Endgegner @ 31 Aug 2007, 10:33 AM) *
Ce sunetu lu dracu scoate un laser pointer??


are un inel atasat si cand il iei in mana se aude foarte slab si ea vine fugind sa se joace rolleyes.gif
Endgegner
crazy chinese stuff blink.gif
Sushi
QUOTE(Endgegner @ 31 Aug 2007, 10:39 AM) *
crazy chinese stuff blink.gif

jamie.gif
Sushi
ma duc la ocean

dimineata am fost cu bily afara si a venit una cu copilul in spate si un caine de lesa, am auzit-o vorbin nemteste, am povestit cu ea si mi-am dat seama ca mi-e dor de casa... si ca "acasa" ala de care mi-e dor e austria... blink.gif
Felina
QUOTE(Sushi @ 31 Aug 2007, 10:37 AM) *
are un inel atasat si cand il iei in mana se aude foarte slab si ea vine fugind sa se joace rolleyes.gif


deci nu e ce credeam eu tongue.gif
Sushi
QUOTE(Felina @ 31 Aug 2007, 11:05 AM) *
deci nu e ce credeam eu tongue.gif


ba este ca e lesinata dupa jucat cu luminita aia si cand iau laserpointerul in mana inelul se atinge de el si se aude un clichet slab si asta e semnalul ca ne jucam biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.