Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi
A good time to keep your mouth shut is when you're in deep water.
Sidney Goff
Mrs. Rogers
Carmelita , arata foarte apetisant si e bun si loc de sandwichuri cu salam , de care incerc degeaba sa-l despart pe sotul meu . Insa ce am observat e ca folosesti o paine foarte alba . Daca folosesti whole wheat bread ( dar sa fii atenta sa fie primul ingredient de pe lista whole wheat ) sau paine de secara , e mult mai sanatos .
Sushi
http://www.youtube.com/watch?v=DSuwg-HEX1k
Sushi
sa vedem daca ghiceste cineva ce am comis eu aici... cool.gif

user posted image
tikky
ceva buuuun ... laugh.gif
Sushi
QUOTE (toxic @ 19 Nov 2006, 04:03 AM)
Carmelita , arata foarte apetisant si e bun si loc de sandwichuri cu salam , de care incerc degeaba sa-l despart pe sotul meu . Insa ce am observat e ca folosesti o paine foarte alba . Daca folosesti whole wheat bread ( dar sa fii atenta sa fie primul ingredient de pe lista whole wheat ) sau paine de secara , e mult mai sanatos .

toxic! eu mananc portii mici si fac miscare asa ca imi permit sa ma rasfat cu ce imi place si la painea alba nu pot si nu vreau sa renunt tongue.gif
Sushi
one day at a time

si asteptare

si miros de schimbare, de speranta de mai bine

si regret pentru ce ar fi putut sa fie

si cedare, predare

astea sunt ingredientele viatii mele la ora asta
Felina
hug.gif
Sushi
mi s-a facut pofta de ... fasole frecata. trebuie sa ma uit maine sa-mi refac proviziile ca nu mai am acasa fasole uscata deloc.

am luat 3 pizze. fiecare e invelita in plastic. apoi toate trei la un loc sunt bagate intr-o cutie de carton. Cutie care oricum o arunc ca nu am loc de ambalaje in congelator.
iau pui. are picioarele prinse de-olalta cu guma. pus intr-o tavitza. invelit in plastic.
cer 100 de grame de sunca presata. mi-o taie fassi, pe care le aseaza pe o hartie cerata. peste primul strat de sunca pune o foitza de plastic si apoi aseaza inca un strat.
asta doar la mancare
sa nu vorbesc despre cumparat electronice sau electrocasnice. Fiecare cablu si cablutz si surubutz impachetat separat. Nu mi-e groaza numai de atata plastic si de atata dus gunoiul, mi-e mila si de atata munca ce se risipeste prin a imbraca fiecare flecushtetz in plastic . La urma urmei platesc produsul + ambalajul + munca de ambalare. Si mama natura se bucura totusi ca incerc s-o protejez cand imi curatz bucataria cu otet in loc de detergent...
Mrs. Rogers
QUOTE (Carmelita @ 20 Nov 2006, 12:41 PM)

toxic! eu mananc portii mici si fac miscare asa ca imi permit sa ma rasfat cu ce imi place si la painea alba nu pot si nu vreau sa renunt  tongue.gif

Da , stiu cum e , si sotul meu e mare fan de paine alba . Cumva, cumva am resuit sa-l convertesc dar de fiecare data cand mergem la alimentara si il pierd , il gasesc la raionul de paine . Adevarul ca exista o varietare foarte mare si arata foarte apetisant si spune el ca " macar sa le miros " devil.gif
Dar crede-ma ca are efect . O cunostinta de-a mea avea o forma foarte usoara de dermatita seboreica care in conditii de stres sau obosela ii reaparea . De cand a renuntat la painea alba , si manca paine de secara , nu o mai face .
Probabil ca nu te intereseaza , dar mie imi palce sa vorbesc despre mancare biggrin.gif
Sushi
QUOTE (toxic @ 20 Nov 2006, 05:22 PM)
O cunostinta de-a mea avea o forma foarte usoara de dermatita seboreica care in conditii de stres sau obosela ii reaparea . De cand a renuntat la painea alba , si manca paine de secara , nu o mai face .

te cred dar eu deocamdata nu sufar de vreo afectiune care sa impuna vreo dieta asa ca deviza mea este: "Din toate cate un pic". Am ajuns la concluzia ca orice e mult strica. Chiar si o alimentatie prea "sanatoasa" - cu multe verdetzuri si etc - poate sa dauneze daca se exagereaza in ce priveste cantitatea consumata. Pe langa asta, mai cred si ca trebuie sa-mi ascult organismul pentru ca el stie mai bine decat un nutritionist ce are nevoie. Ne tot luptam sa scapam de colesterol de ex. dar s-a demonstrat medical ca si un nivel al colesterolului prea scazut poate fi la fel de periculos.
Mrs. Rogers
O da, categoric . Colesterolul este esential la formarea membranelor celulare . Sau daca exagerezi cu rosiile, poti sa faci hiperkalemie, chiar am avut o colega de facultate care a facut o cura de rosii si a ajuns la spital .
Eu doar discut , ca-mi face placere , nu vreau sa impun nimanui nimic . biggrin.gif
Sushi
QUOTE (toxic @ 20 Nov 2006, 05:39 PM)

Eu doar discut , ca-mi face placere , nu vreau sa impun nimanui nimic . biggrin.gif

pai si eu tot de aia discut laugh.gif
inapoi la painea alba: poate mi-as face ganduri daca as manca 1 paine la o masa. Dar pentru 1 felie pe zi nu-mi bat capul si ca matraguna sa fie, in cantitatea aia nu creca m-ar deranja la stomac tongue.gif

sunt si mancaruri de la care nu pot sa ma ridic de la masa daca nu goala oala: de ex. carne cu varza acra/sarmale/ardei umpluri/oua umplute. astea le fac foarte rar pentru ca stiu ca abuzez de ele, mananc pana nu mai pot rolleyes.gif

imi cam place sa fie totul productie proprie si m-am dezobisnuit deja de ani de zile de folosit vegeta sau alte asemenea. Da, e chestie de obisnuinta. Ca daca te inveti cu asa ceva dupa aia ti se pare ca mancarea fara chimicale n-are gust. Pun in schimb verdetzuri de tot felul pentru aroma.
Mrs. Rogers
E ok daca manaci doar o felie pe zi. Sotul meu manaca multe, multe felii.

Apropo de vegeta , nu tu erai cea care imi spunei de "vegeta" fara sare si fara conservanti din romania?
Sushi
QUOTE (toxic @ 21 Nov 2006, 04:49 AM)

Apropo de vegeta , nu tu erai cea care imi spunei de "vegeta" fara sare si fara conservanti din romania?

hä?
nope
Sushi
clarificare - claritate - suport - echilibru

peste 2 ceasuri sedinta - daca vor sa ma faca presedinte o sa zic NU rolleyes.gif
Felina
presedintele cui?? biggrin.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 22 Nov 2006, 11:26 AM)
presedintele cui?? biggrin.gif

pai... Austriei ca inca tot aici is! tongue.gif
Sushi
azi la sedinta explicau doi sefi mai mari ca ar fi nevoie de cineva care bla bla bla. si era clar ca se refera la mine da io am facut pe pretioasa si n-am sarit ca "io, io!". Si dupa vreo 15 minute de fugarit matza pe dupa masa si batut apropouri ajung totusi la ideea geniala ca oare as putea eu face chestia aia? asa va vreau mai fratilor, sa ma rugati voi direct, sa vad ca vedeti cat valorez laugh.gif
Sushi
acuma sa ma intorc in ro mi-ar fi la fel de greu sa ma acomodez cum mi-a fost cand am venit aici. Atata ca limba n-ar mai fi un impediment. Dar in rest ritmul, mentalitatea totul...
Ma gandeam la cladiri azi. Ca de cate ori ma duc acasa privesc blocurile de vis a vis de pe geamul de la bucatarie si ca ma socheaza prin cat sunt de distruse. Si nu e cartier vechi. Cand s-a intors C din ro (a fost o singura data in cinci ani) mi- adus fotografii facute de pe geamul respectiv, crezand ca-mi rupe gura acuma si pic pe jos. Mi-a zis ca s-a temut cand a intrat in scara blocului c-o sa pice cladirea. Statea pe scaun si se uita in jur la peretii strambi si se gandea ca noaa acuma acuma pica rofl.gif
Dar i-am zis ca pana ce nu punem noi mana sa reparam ceva n-avem dreptul nici sa ne deschidem gura si sa criticam. Daca nu ne convine n-avem decat sa intram in actiune, ori renovam blocul de vis-a-vis ori lipim un poster cu blocuri faine pe geamul de la bucatarie ohyeah.gif
Austria e super curata si igienizata si tot. Cand merg in Italia, in nord unde totusi situatia nu e atat de "departe" de Austria, in primele ceasuri de umblat pe jos ma tot minunez cand vad hartii, trotuare mai sparte si cate un pisat prelins pe coltul fiecarei cladiri. Dar asta cumva imi da sentimentul de siguranta. Siguranta de a fi intre oameni. Sa stii ca de pici pe jos tot sare careva sa te ridice. Austriecii trag perdelele. In Klagenfurt abia vezi oameni, abia ii auzi. Regiunea asta are cea mai mare rata de sinucideri in Austria...
Am nevoie de contraste ca sa pot sa apreciez totul la justa valoarea sau ca sa-mi dau seama ca fiecare detaliu, cat de mic, are o valoare...
Sushi
inca 5 zile. azi l-a curatat. m-a intrebat daca poate sa-mi lase niste lucruri personale: covor, oale, ca nu are ce face cu ele. Lasa-le, clar. De aruncat le pot si eu daca nu-mi plac... mai incolo...

bunnn...
Michelle
Pe 29 decembrie venim la Viena.S-a aranjat. wink.gif Mai ramine sa stabilim cum ne vedem. mwah1.gif
Sushi
asa o sa ne vedem c-o sa veniti la mine mwah1.gif
Sushi
user posted image
Sushi
user posted image
Sushi
user posted image
Sushi
pe forumul german e disco. putem incarca fiecare ce melodii vrem si le ascultam si le comentam wub.gif
ultima intalnire forumistica a fost memorabila, si acuma mai tre sa curatz parchetul rofl.gif
Sushi
alles hat ein ende nur die wurst hat zwei laugh.gif
Kristin
Cool asta cu wurst-ul.

Ai vazut reclama la Renault (parca) laugh.gif cu bagheta si wurst-ul ?
Sushi
QUOTE (Kristin @ 27 Nov 2006, 10:21 AM)
Cool asta cu wurst-ul.

Ai vazut reclama la Renault (parca) laugh.gif cu bagheta si wurst-ul ?

super faina!


inca nu-s online nemtii mei asa ca le incarc niste melodii etno romanesti hihihi
Sushi
ascult mike oldfield
wonderful biggrin.gif
Sushi
user posted image
Michelle
QUOTE (Kristin @ 27 Nov 2006, 12:21 PM)
Cool asta cu wurst-ul.

Ai vazut reclama la Renault (parca) laugh.gif cu bagheta si wurst-ul ?

Daaaa,super penibila reclama...adica masina japoneza...zbang,masina germana...fiisss,masina americana ...crack...numa aia frantuzeasca(si inca Renault...adica alea de se fac in Turcia!) e beton! Sa fim seriosi... wink.gif
Sushi
user posted image

user posted image
dascalita
Mama mia! ohmy.gif
Nu vrei sa fii nora mea?
alysoft2003
Sau nora mea? laugh.gif ( o fi mic fi-miu, dar e bomba atomica tongue.gif)
Sushi
QUOTE (dascalita @ 29 Nov 2006, 09:16 PM)
Mama mia! ohmy.gif
Nu vrei sa fii nora mea?

ba da ba da ba da smile.gif
Dasca daca ai vedea ce putine feluri de paine alba au astia si ce buretoasa e, sigur ai face si tu thumb_yello.gif
Felina
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Oiski-Poiski
Te declar pericol international la bucatarie.Iti interzic categoric sa mai pui poze din astea anticuradeslabirefeminina .
Tocmai acu cand imi facea complimente barbatu ce popou knackig am facut trebe sa ma apuc , din cauza ta, sa fac Plätzchen de exemplu mad.gif .
dascalita
Eu propun sa-i dea ban pe treaba asta... drool.gif Din cauza ta azi am realizat o megaplacinta cu bostan ! Mi-ai facut pofta de ceva bun! tongue.gif
Sushi
Stopping Our Pain 8 Sep

There are many sources of pain in our life. Those of us recovering from
adult children and codependency issues frequently have a cesspool of
unresolved pain from the past. We have feelings, sometimes from early
childhood to the present, that either hurt too much to feel or that we
had no support and permission to deal with.

There are other inevitable sources of pain in our life too. There is the
sadness and grief that comes when we experience change, even good
change, as we let go of one part of our life, and begin our journey into
the new.

There is the pain that leads and guides us into better choices for our
future.

We have many choices about how to stop this pain. We may have
experimented with different options. Compulsive and addictive behaviors
stop pain, temporarily. We may have used alcohol, other drugs,
relationships, or sex to stop our pain.

We may talk compulsively or compulsively focus on other people and their
needs as a way to avoid or stop our pain.

We may use religion to avoid our feelings.
We may resort to denial of how we are feeling to stop our pain.

We may stay so busy that we don't have time to feel. We may use money,
exercise, or food to stop our pain.

We have many choices. To survive, we may have used some of these
options, only to find that these were band-aids, temporary pain
relievers that did not solve the problem. They did not really stop our
pain; they postponed it.

In recovery, there is a better choice about how we may stop pain. We can
face it and feel it. When we are ready, with our HP's help, we can
summon the courage to feel the pain, let it go, and let the pain move us
forward, into a new decision, a better life.

We can stop the behaviors we are doing that cause pain, if that's
appropriate. We can make a decision to remove ourselves from situations
that cause repeated, similar pain. We can learn the lesson our pain is
trying to teach us.

If we are being pelleted by pain, there is a lesson. Trust that idea.
Something is being worked out in us. The answer will not come from
addictive or other compulsive behaviors, we will receive the answer when
we feel our feelings.

It takes courage to be willing to stand still and feel what we must
feel. Sometimes, we have what seems like endless layers of pain inside
us. Pain hurts. Grief hurts. Sadness hurts. It does not feel good. But
neither does denying what is already there; neither does living a
lifetime with old and new pockets of pain packed, stored, and stacked
within.

It will only hurt for a while, no longer than necessary, to heal us. We
can trust that if we must feel pain, it is part of healing, and it is
good. We can become willing to surrender to and accept the inevitable
painful feelings that are a good part of recovery.

Go with the flow, even when the flow takes us through uncomfortable
feelings. Release, freedom, healing, and good feelings are on the other
side....M.B.
Felina
wub.gif hug.gif love.gif
Sushi
mi-am luat laptop rolleyes.gif
Felina
Felicitari! smile.gif
vrem poze!
alysoft2003
QUOTE (Carmelita @ 4 Dec 2006, 04:59 PM)
mi-am luat laptop rolleyes.gif

Parametri?

Si apoi, vorba Felinei, vrem poze cu tine goala langa el tongue.gif laugh.gif
Felina
Aly laugh.gif
alysoft2003
sorry.gif wub.gif
Sushi
Prozessortyp: Intel Celeron, Prozessor-Taktfrequenz: 1,6 GHz, Festplattenkapazität: 40 GB, Arbeitsspeicher: 512 MB DDR-2-RAM

Alle Produkteigenschaften:

Prozessortyp: Intel Celeron
Prozessor-Taktfrequenz: 1,6 GHz
Festplattenkapazität: 40 GB
Arbeitsspeicher: 512 MB DDR-2-RAM
Bildschirmgröße: 14,1 Zoll
Bildschirmauflösung: 1280 x 800
optisches Laufwerk: Dual-Layer DVD Brenner
DVD Geschwindigkeiten (R/RW/ROM): 16/8/24 x
CD Geschwindigkeiten (R/RW/ROM): 20/12/20 x
WLAN integriert
inkl. Betriebssystem: Windows XP Home
Grafik: Intel Grafikchip mit max. 64 MB
USB Anschlüsse: 3x 2.0
Sound: 16 bit
weitere Anschl.: Modem, PCMCIA, VGA
inkl. Software: Power DVD
Gewicht (inkl. Akku): 2,6 kg
Netzwerkanschluss (LAN)


Inkl. Zubehör: Akku, Handbuch, Netzteil

pozele pe privat wink.gif
Sushi
Difficult People

Few things can make us feel crazier than expecting something from someone who has nothing to give. Few things can frustrate us more than trying to make a person someone he or she isn't; we feel crazy when we try to pretend that person is someone he or she is not. We may have spent years negotiating with reality concerning particular people from our past and our present. We may have spent years trying to get someone to love us in a certain way, when that person cannot or will not.

It is time to let it go. It is time to let him or her go. That doesn't mean we can't love that person anymore. It means that we will feel the immense relief that comes when we stop denying reality and begin accepting. We release that person to be who he or she actually is. We stop trying to make that person be someone he or she is not. We deal with our feelings and walk away from the destructive system.

We learn to love and care differently in a way that takes reality into account.

We enter into a relationship with that person on new terms - taking our needs and ourselves into account. If a person is addicted to alcohol, other drugs, misery, or other people, we let go of his or her addiction; we take our hands off it. We give his or her life back. And we, in the process, are given our life and freedom in return.

We stop letting what we are not getting from that person control us. We take responsibility for our life. We go ahead with the process of loving and taking care of ourselves.

We decide how we want to interact with that person, taking reality and our own best interests into account. We get angry, we feel hurt, but we land in a place of forgiveness. We set him or her free, and we become set free from bondage.

This is the heart of detaching in love.

Today, I will work at detaching in love from troublesome people in my life. I will strive to accept reality in my relationships. I will give myself permission to take care of myself in my relationships, with emotional, physical, mental, and spiritual freedom for both people as my goal.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.