Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Felina
da... gust amar made in Romania

imi pare rau ca ai avut parte de asa ceva hug.gif
Felina
Te rog frumos, mai da-mi odata reteta de ciorba de varza, mi-ai mai dat-o otata anul trecut, am facut si ne-a placut, dar am uitat de ea dup-aia.
Sushi
QUOTE (Felina @ 31 May 2007, 05:32 PM)
Te rog frumos, mai da-mi odata reteta de ciorba de varza, mi-ai mai dat-o otata anul trecut, am facut si ne-a placut, dar am uitat de ea dup-aia.

reteta cu smantana???
Felina
da smile.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 31 May 2007, 06:01 PM)
da smile.gif

pui apa la fiert cu niste sorici afumati de porc (fara sorici nu-mi place mie tongue.gif ). Cand fierbe pui varza taiata fidelutza, cand e fiarta si dansa faci un rantas dintr-o lingura cu varf de faina desfacuta in ulei, pus la incalzit, stins cu smantana lichida, pus marar la greu, pofta buna biggrin.gif
Felina
Multam! E tare faina. Eu n-am sorici, dar am niste sunca afumata (nu slana tongue.gif ) si o sa o pun pe aia. miam miam
Sushi
alta reteta cu varza:

se toaca marunt o varza cruda, micutza (eu o bag in tocatorul ala minune), se sareaza si se lasa 10 minute deoparte. apoi se strange in pumn sa lase lichidul, se face o maioneza, se amesteca varza cu maioneza, marar tocat si o lingura de iaurt. Se unge pe paine.
Sushi
dovlecel de uns pe paine.

se curata de coaja, se taie in cuburi mai maricele si se fierb, se scurg, se lasa la racit. se face o maioneza (eu o fac dintr-un ou intreg, cu batul ala minune, pun in cana lui un ou, zeama de la juma de lamaie, ulei si bag in functiune. Asa, dovlecelul se paseaza, se adauga maioneza, patrunjel tocat si piper.

mancare de dovlecel

se curata dovleceii, se dau pe razatoarea mare, se lasa cu sare si se storc in pumni. O ceapa tocata marunt de tot se caleste si se arunca peste ea dovlecelul, se pune capacul si se lasa la transpirat. cand este transparent se presara 1 linguritza de faina, se amesteca si se stinge cu smantana. Patrunjel tocat, piper si gata. Eu folosesc asta ca garnitura la friptura dar se poate manca si ca atare, cu paine.

supa de dovlecel

curat dovelecelul, il razalesc pe aia mare, pun sare, las sa stea, strang in pumni. pun apa la fiert, ii dau drumul in ea, las 5 min. sa fiarba, separat fac rantasul: faina desfacuta in ulei, incalzita si stinsa cu smantana, turnata in oala, patrunjel tocat si gata.
Sushi
la intoarcere a trebuit s-astept aproape 6 ore pe aeroport in praga. am cunoscut o tipa din galati si cu ea ne-am plimbat pe benzile alea rulante prin tot aeroportul, over and over again, m-am amuzat copios auzind-o vorbind un grai tare diferit si rotund. smile.gif
SPER s-o mai revad candva smile.gif
Oiski-Poiski
Bine ai revenit . smile.gif
Mi-e mi-a ramas gustul asa de amar de la ultima vizita in RO ca nici acuma dupa un an nu vrea sa plece .Si jur ca mi-am dat silinta. sad.gif
Sushi
da... romania... am vazut seara un reportaj la tv, am citit si in niste ziare despre romanii in strainatate, ce fac ce dreg, vai de capul ei romanie ca daca e de criticat ceva apoi se poate-ncepe din curtea proprie ca nu trebe sa fure un roman in roma banii din buzunar ca sa avem o faina proasta, ajunge si sa treaca prin security check la aeroport, o fost unul in fata mea, de 5 ori l-o trecut gagica prin usa aia, era clar ca si-o batut joc de el ca se vedea si de pe mimica ei cata placere ii face "puterea" ce o are asupra calatorului strain... pana i-o atras atentia un coleg ca vezi ca-i coada pana-n cur la maica-ta, las ca te distrezi mai incolo...
Felina
La multi ani Carme & Oiski !!:D
hug.gif love.gif wub.gif
Sushi
QUOTE (Felina @ 1 Jun 2007, 05:46 PM)
La multi ani Carme & Oiski !!:D
hug.gif love.gif wub.gif

la multi ani si tie biggrin.gif ce ti-a adus mosul? rolleyes.gif
Felina
nu mi-a adus nimic laugh.gif
dar eu ma bucur si de soare
tie ti-a adus ceva?
Sushi
QUOTE (Felina @ 1 Jun 2007, 06:03 PM)
nu mi-a adus nimic laugh.gif
dar eu ma bucur si de soare
tie ti-a adus ceva?

aici la noi acuma vine iepurasul biggrin.gif ca noi am fo cuminti biggrin.gif
Sushi
oleibughibughi olei bughiba
Sushi
Diana a descoperit ceva interesant biggrin.gif

user posted image
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 1 Jun 2007, 06:49 PM)
QUOTE (Felina @ 1 Jun 2007, 05:46 PM)
La multi ani Carme & Oiski !!:D
hug.gif  love.gif  wub.gif

la multi ani si tie biggrin.gif ce ti-a adus mosul? rolleyes.gif

No amu, hotaraste-te, o venit la tine mosu sau iepurasul ? unsure.gif
Am observat si eu ca dupa ce vin din concediu din RO sunt asa de debusolata ca nu stiu daca e iarna sau vara .Asta vreo cateva saptamani , dupa aia imi revin.
Se pare ca suferi de aceeasi boala.
Sushi
user posted image
Oiski-Poiski
Sper ca nu i-ai facut tu cadou monstrul ala de langa ea mad.gif


Nepoata-ta incepe sa fie tot mai interesata de lumea din jur rolleyes.gif .
Nu ai mai scris daca zdrahonul de bunica-sa mai este la ea ??????
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Jun 2007, 08:04 AM)
Sper ca nu i-ai facut tu cadou monstrul ala de langa ea mad.gif


Nepoata-ta incepe sa fie tot mai interesata de lumea din jur rolleyes.gif .
Nu ai mai scris daca zdrahonul de bunica-sa mai este la ea ??????

da mei ca s-o dus pe-un an laugh.gif rofl.gif

deci ieri la 4 am inceput grilarea pe terasa din fata apartamentului, curent am tras pe geam, din bucataria mea. dupa halirea tuturor posibilitatilor ne-am dus la o plimbarica in europa park de unde chiar am reusit sa-mi recoltez ultimele flori de soc si apoi rand pe rand au inceput oamenii sa pice la datorie, prima s-a dus italianca, sa se culce ca aveau toti examene a doua zi, apoi a plecat americanca, apoi spaniolo de-am ramas eu cu 2 americani la taclale pana la 3 noaptea biggrin.gif
dascalita
Diana e o minune de copil! wub.gif Imi aduc aminte cu nostalgie de vremurile cand si copiii mei erau asa si grijile mele erau tot asa de mici...
Sa va traiasca si sa fie fericita!

PS. ma uit de 2 zile la frumusetea asta mica!
Sushi
da, parca vad ca in curand o sa pot sa povestesc cu nepoata la telefon biggrin.gif








am facut o alergie destul de urata, nu stiu la ce... ohmy.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 4 Jun 2007, 08:42 PM)

am facut o alergie destul de urata, nu stiu la ce... ohmy.gif

Vezi ca daca este asa urata s-ar putea sa fie ca la mine "socriOalergie"
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Jun 2007, 07:50 PM)
QUOTE (Carmelita @ 4 Jun 2007, 08:42 PM)

am facut o alergie destul de urata, nu stiu la ce... ohmy.gif

Vezi ca daca este asa urata s-ar putea sa fie ca la mine "socriOalergie"

nici poveste ca nu mai servesc asa ceva devil.gif
Oiski-Poiski
Atunci nu stiu .
Poate ai mancat ceva ce nu trebuia ? unsure.gif
Sushi
ma duc saptamana viitoare la nenea doctor ohyeah.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 4 Jun 2007, 08:58 PM)
ma duc saptamana viitoare la nenea doctor ohyeah.gif

Pai atunci nu este asa de grav daca poti astepta pana saptamana viitoare harhar.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Jun 2007, 08:30 PM)
QUOTE (Carmelita @ 4 Jun 2007, 08:58 PM)
ma duc saptamana viitoare la nenea doctor  ohyeah.gif

Pai atunci nu este asa de grav daca poti astepta pana saptamana viitoare harhar.gif

pai n-am la ce sa ma grabesc ca deja spancenele mi-au picat cool.gif acuma simt incet incet ca-mi scade presiunea oculara ohmy.gif
Sushi
ma doare capul, ma duc la nani
Oiski-Poiski
Tu esti sigura ca e vorba de o alergie ??? hmm.gif
Da di she nu mergi mataluta mai repede la nenea doftorul ??? HA ??? Aveti si voi joi sarbatoare , e inchis ? Sau iara zici ca nu ai liber pana atunci ?? Da ce, aia vor sa aiba o lucratoare spana ??? Vrei sa sperii die Gäste ? Inchipuieti ca iti mai cade si altceva in afara sprancenelor 42.gif


Unde e Felinu ? unsure.gif E molipsitoare prin internet alergia asta a ta ?
Felina
Carme, bea un ceai (tratament a la mama pt orice... laugh.gif ), garantat o sa te simti mai bine. Da' cre ca ti-a trecut intre timp. sau nu?

Oiski, aici sunt, am avut liber ieri, a fost sarbatoare.

mwah1.gif
Sushi
mi-o trecut asa si asa, mai rau o fo ca ma manca-n urechi si nu reuseam sa ma scarpin acolo... unsure.gif

oricum

is la job, imi merge bine

ma pregatesc sa marturisesc cuiva ca ce-am promis nu se poate, sa-mi iau si piatra asta de pe umeri...

maine imi pozez florile sa vi le arat ce faine s-o facut biggrin.gif
Felina
neaparat poze cu flori!

eu ma axez pe flori din astea care se si mananca... impusc doi iepuri dintr-un foc laugh.gif
am cimbru, basil (se pare ca e busuiocul nostru, dar eu in ro n-am gustat asa ceva), chives(ceapa ciorii, are gust fin de ceapa verde), copacel de dafin, patrunjel si sper sa-mi mai cumpar oregano si leustean(unde sa gasesc eu asa ceva?? poate sa aduc seminte din ro).
dascalita
Abia astept sa-ti vad florile, eu nu prea am cu ce ma lauda pana acum, doar o violeta a inflorit, in rest...florile mele abia isi revin !
Sushi
o sa-mi pozez maine cimbrul... adica ce ar trebui sa fie cimbru avand in vedere ce scria pe plicul cu seimte... sa va dati si voi cu parerea ce ... monstru am creat unsure.gif ca nu seamana cu nici o planta cunoscuta
Sushi
"Cimbrul" meu cry.gif

user posted image
dascalita
Garantat e cimbru!!! thumb_yello.gif
Lasa-l la soare, a crescut cam desirat!
wub.gif mwah1.gif
Sushi
desirat ca-l tin cu mana ca altfel nu sta drept mad.gif

Sushi
am stat azi noapte pana la 2 si-am palavragit cu studentii. cum lucrez dupa masa le dau cheia si merg la mine-n apartament sa se uite la tv ca am din ala mare si intorc coltarul si se pot uita toti la cate un film cu subtitrare in engleza. erau la mine cand am terminat cu jobul la 11 si mi-am incalzit sarmale sa pap si-au papat si ei tongue.gif

tare ma bucur sa-i cunosc pe astia trei americani, mi-au spulberat ideea creata de tv ca americanii ar fi grasi, inculti si weird.

cu spaniolul e alta poveste. parc-am fi frati laugh.gif

saptamana viitoare facem seara de sushi. adica o sa pregatesc orezul din timp si fiecare o sa-si suceasca hrana biggrin.gif

scriu romaneste ca curu sad.gif
Felina
scriii romaneste bine si corect smile.gif mwah1.gif
Sushi
ieri mi-am luat pantofi ohyeah.gif










user posted image
Serenity
Carme, daca astia nu sunt grasi si inculti (americanii) nu inseamna ca americanii nu sunt grasi si inculti laugh.gif Doar ca aia grasi si inculti nu ies din tara! tongue.gif devil.gif
Sushi
QUOTE (Serenity @ 9 Jun 2007, 04:28 PM)
Carme, daca astia nu sunt grasi si inculti (americanii) nu inseamna ca americanii nu sunt grasi si inculti laugh.gif Doar ca aia grasi si inculti nu ies din tara! tongue.gif devil.gif

da, dupa cum ziceau si eu exista americani care nu parasesc orasul natal toata viata lor... dar oare nu e la fel si-n europa?

peste tot sunt si din aia si din astia, de toate felurile...

biggrin.gif

Sere vrei un trandafir? ca ma duc sa-ti pozez trandafirul meu, e asa de frumooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooosssssssssss biggrin.gif
dascalita
Ce te inDividiez pentru condurii aia! wub.gif Frumosi rau!
Acum ma gandeam ca de mult nu mi-am mai luat ceva frumos... sad.gif
Sushi
QUOTE (dascalita @ 9 Jun 2007, 06:16 PM)
Ce te inDividiez pentru condurii aia!  wub.gif Frumosi rau!
Acum ma gandeam ca de mult nu mi-am mai luat ceva frumos... sad.gif

o fo la oferta, redusi cu 70%, deci am dat pe ei numa 8 euro spoton.gif

si vezi, conform celor ce stau scrise papuci io castig daca tu nu-ti cumperi papuci tongue.gif
Serenity
Da, asta asa e. Din pacate americanii au o cultura care... nu prea promoveaza cultura. Aveam un prieten american care se plangea ca majoritatea e cam trasa la xerox.

Trandafiiiiiiiiir? wub.gif

Eu dau la schimb niste lalele din Ro:

user posted image

user posted image
Sushi
biggrin.gif

user posted image
Oiski-Poiski
Ti-a trecut alergia ?
Cred ca ti se trage de la faptul ca-ti cumperi mereu papuci asa de extremi de frumosi .Cumparati si tu niste opinci sa vezi cum nu mai faci alergie.
Pana una alta ti-am adus un fel de trandafir de la munte.Nu ma intreba cum ii zice ca cine le poate sti numele la toate minunatiile alea ?
Sushi
alergia mi-a trecut cat de cat. ma mai mananca pielea cateodata dar numai atunci cand tre sa fac check-in sau vb cu seful si nu ma pot scarpina laugh.gif

asta seara e nebunie mare. Americanca are maine ziua de nastere asa ca azi ii tragem o petrecere surpriza biggrin.gif R. o sa gateasca spanioleste. o sa fim 8 persoane: 3 americani, 1 spaniol, 2 unguri, 1 australianca si eu rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.