Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi



Sushi
Am facut o plimbare cu rucsacul la cumparaturi. In general rezolv chestia asta cu B sau cu prieteni cu masina ca urasc sa car ceva orice... dar azi am avut chef sa ma plimb, sa trec pe langa casa aia veche si jegarita ce-o fost candva un bold ca se vede dupa cum is construite usile, sa fabulez la cum as renova-o daca-s castiga la lotto...
Sushi
maine colorez ouale. Am luat azi sunca gata fiarta. Am hrean. Am paine. O sa fac o pasca tot maine.
Afrodita
drool.gif Ce e chestia aia delicioasa de langa si de pe mamaliga? drool.gif

M-a pleznit o raceala (sau gripa, nu stiu inca) - am dormit azi toata ziua, imi crapa capul, ochii in cap, muschii ma dor, dar maine tre' sa ma duc sa iau de papa, sa fac salata beouf, miel la cuptor si un tort super bun... Sper ca maine sa nu ma chinui cu gatitul si alea alea unsure.gif Dar nu fac oua si nici pasca ...
Sushi
io asa am fost de anul nou, m-am simtit naspa X 1000! N-am facut nimic absolut ca n-am putut. Daca nu te simti bine lasa-l pe el sa faca ceva si stai in pat si ai grija de tine ca paste mai vin si anul viitor.


Pasca ce o fac eu nu e aia cu umplutura de branza si nustiuce cum se face in restul romaniei. La noi se face pasca dulce, din aluat ca de cozonac. Cu asta se mananca sunca. Da, da, cu paine dulce. Si am observat ca si aici de pasti se mananca sunca si ouale cu un preparat din aluat dulce, numa ca ei baga si nuci in el.
Sushi
chestia aia cu mamaliga e papricash de pui
Am luat azi un pui si l-am transat. Pulpele si aripile la las pe mai incolo, o sa le bag la cuptor cu legume. Am scos pieptul si am belit pielea de pe el. Pielea am pus-o in supa, alaturi de spatele de pui.
Sushi
o zi calma, linistita azi. Deseara fac niste toasturi si ne punem cu ele la tv.
Sushi
am trimis un fax la Billa din SM sa vad daca pot sa dau de G pentru ca Kr isi doreste tare mult sa poata sa reia legatura cu el. Singura informatie ce-o mai avem despre el e ca ar lucra la Billa. Sa vedem...
Tare mi-as dori sa stiu si eu ce mai face. Il stiu de cand era la mamica-sa-n burtica. Tin minte ca se tinea cu manutzele de calorifer cand inca nu putea sta-mpicioare nesustinut si eu ii cantam si el dansa adica misca scutecul de la stanga la dreapta, de jos in sus smile.gif
Si pe Kr o stiu tot de cand era la mamica-sa-n burtica. Noi am stat la etajul 1 ei la 2. Asa am cunoscut-o pe mamica-sa ca era gravida si-a venit la noi dupa apa ca pe atunci nu era presiune s-ajunga apa mai sus de etajul unu si vecinii veneau la noi dupa apa. Apoi o tin minte ca era micutza de tot si nu i-a ajuns lapticul de la mama si a trecut pe lapte praf. Cand a invatat sa umble lua sandalele cu toc ale mamei ei si umbla prin casa smile.gif
Acuma sunt amandoi fostii bebei oameni mari, aranjati. De G nu stiu prea multe dar Kr isi da masteratul. Poate ajung candva in viata asta si-n Canada sau ea pe-aici, oare ne mai vedem vreodata...?
Sushi
am pofta de ceva cremos, spumos, cu fructe drool.gif
Sushi
Treccia ripiena salata




Sushi
am facut si-o rulada cu branza, impreuna cu A. Crema a mixat-o el si din greseala a dat la viteza prea mare din prima si a stropit faianta. Nu mult, 3 puncticele. Mai tarziu, cand a lasat lucrul din mana, a luat prosopul de bucatarie la mana si le-a sters. Am fost cu ochii pe el...
rofl.gif
Sushi
abia astept sa merg acasa, sa mancam bunutz, sa ma bag in pat, cu A si Luchinella sa ne toarca la urechi, bineinteles dupa ritualul cu laserpointer, jucatul de-a sobolanul etc
Chestia cu sobolanul e asa ca ea sta pe plapuma, io dedesubt si misc incet picioarele si ea se preface ca crede (ce cacofonie perfecta!!!) ca acolo-s sobolani si sare si prinde cu labutzele din fata, musca din plapuma de rupe nu alta in timp ce cu picioarele din spate nenoroceste sobolanul rofl.gif La inceput m-am suparici ca-mi gaureste cateodata lenjeriile dar la 20 de euro cat am dat pe ele, atata bucurie merita si ea ohyeah.gif
SORIN
Daca tot lasi sa-mi ploua in gat, cel putin nu singur! Uite ce am facut eu azi.... ohyeah.gif



Vinete pe gratar in sos de tahina si mujdei.



Frigarui de shoarma in seu de miel.



Facute aici thumb_yello.gif

O Super Duminica...

Sorin.
Sushi
daca eram prin zona sigur iti furam vanata fara mustrari de constiinta!!! ohyeah.gif


Poza ultima o iau cu mine-n gand acuma seara mwah1.gif
Sushi
am un somn ca nu se poate esplica-n cuvinte blink.gif O sa dorm un ceas la amiaza. Deseara sarbatorim. Iesim toti la baut, gravida conduce rofl.gif
Sushi
Sushi
am facut azi noapte painea in 30 de minute






http://www.culinar.ro/forum/continut/Retet...n-30-de-minute/
Sushi
Tocmai am vazut "The Black Book" http://www.imdb.com/title/tt0389557/
M-a tinut batuta-n cuie pe canapea, cu inima cat puricele...
Sushi
de cateva zile am dureri de cap dar nu e de mirare ca o zi e soare ca vara, ziua urmatoare ninge ca azi, cu fulgi mari.
Mi-am gasit perdele intr-un magazin din ala mare de-am umblat cu K pana am ametit. Am gasit si draperii dar n-am luat ca mai au un pic de vreme...
Am fost azi iar la cumparaturi si am luat niste rochite frumoase pentru Diana. Curand o sa-ncep a lua si pentru K dar mai stau...abia astept pe bebe si tin pumnii stransi lui K sa nu-i fie grea sarcina.
Peste aproximativ 2 saptamani o s-o vad pe Diana. Soacra sora-mii s-a carat, Doamne ajuta-i si tine-o sanatoasa si departe de fata! S-a dus mai devreme ca nepotul ala ce l-o ingrijit ea de cand o fost de cateva zile, si l-o hranit cu sarmale la cateva saptamani de viata trebe operat ca pielitza de pe rinichi i sifonata... noaaa ca mi-era pe limba sa-i zic ca asa e cand babele se cred mai destepte ca doctorii dar m-am abtinut. Pacat ca poate totusi ar trebui data cu dintii de bordura vietii...asa... de cand a plecat babatia copila doarme somn intins de la 9-10 seara pana dimineata. Ca sa vezi! Poate ca nu-i strica niste liniste si-un program facut in functie de ea nu de telenovelele de la televiziunea romana prinsa prin parabolica...
Sushi
niste cracanate mental babele astea de la serviciul meu... vai de capul lor
andra_v
Cica Dumnezeu a facut omul, iar diavolul a creat colegul.
Sushi
QUOTE(andra_v @ 28 Mar 2008, 11:54 AM) *
Cica Dumnezeu a facut omul, iar diavolul a creat colegul.



uchh ca la mine asta se aplica doar in cazul sefelor, niste babe iesite la pensionare de ani buni dar care totusi mai evolueaza la paralele din cand in cand ca altfel n-ar sti ce s afaca cu zilele ce le-o ramas.

Despre colege pot sa spun ca mi-o pus dumnezeu mana-n cap. Asta s-a si vazut acum cateva zile cand am venit la serviciu stiind ca ma asteapta o munca titanica si cand colo asa o organizat cele doua colege ale mele treaba ca abia am avut ce face... team work in adevaratul sens al cuvantului! Cu una sunt si prietena in sensul ca ne vizitam si bem apa din acelasi pahar rofl.gif cu cealalta ies la cate-o cafea din cand in cand si de conversat ne conversam la serviciu ca are copil, familie, nu are vreme ...

asa...


azi: stres! Da din ala barosan!!! Daca vor ceva gratis oaspetii mei sincer le ofer otrava ca deja nu mai pot cu nervii si numar minutele pana la 11 cand ma duc acasa, ma bag in pat cu Lucky si ma rog providentei sa nu trebuiasca sa ma ridic c-o venit politia sau ca e alarma de incendiu...
Sushi
maine am liber si peste o saptamana si ceva zbor spre Portugalia. Lucky merge iar la B, sa stea la soare in balconul super imens. O sa-i fie bine, stiu. As fi lasat-o si acasa cu A dar ea zboara la Amsterdam inainte sa ma intorc eu.

Abia astept sa o vad pe Diana si sa umblu cu bulanele la aer, sa stau la plaja si sa ma balacesc in ocean.

Sushi
Da deci cumva, candva, tot o sa ies cu capul la lumina din magaria asta ce-am produs-o si-am intretinut-o si la care evit sa ma gandesc si evit sa-i aplic vreo solutie...
Sushi
incet se concretizeaza unele/altele


ce nu suport e critica. De ce faci asta si nu faci asta? de ce nu bei asta sau bei asta sau spui asta si eu daca-s fi in locul tau n-as zice/face/gandi asa ci altfel...
Critica NU este constructiva. Critica, mai ales cand se exagereaza, da senzatia de neacceptare a persoanei. E ok sa mi se poarte de grija si sa mi se spuna 1 data. Dar cand critica devine constanta imi vine sa fug. Si daca biletul de avion e fix am pus-o ca n-am unde. Atunci intru in defensiva. Plec capul, aprob, zic si eu ca ei si abia astept sa ma vad acasa.
Critica e modul predominant de relatare la altii in cazul natiei romane. Inca n-am intalnit pe nimeni care sa te bage atata de cu zor in seama ca romanii.
Sushi
cateva chestii, adunate, plus una mai recenta ce-a pus punctul pe i, m-au aruncat iara in mijlocul unei serii de cosmaruri, care mai de care mai odioase. Daca o sa continue asa iar o s-ajung de mi-a fi frica sa ma duc la culcare...
Azi am dormit la amiaza. Pana m-am pus in pat a sunat de vreo 5 ori telefonul. 1 Data B de 4 ori A. Cat am fost in plin cosmar n-a sunat nimeni...
M-am trezit ca ma durea inima asa de tare batea si n-am mai avut aer... m-am dus in bucatariue si-am baut un pahar cu apa, am fumat o tigara. M-am intors in dormitor si Lucky dormea incolacita la capatul patului. M-am pus langa ea. S-a trezit si m-a alintat. Torsul si mirosul ei m-au linistit putin.
Ajunsa la serviciu n-am mai stiut in ce zi suntem. As fi jurat ca e duminica desi exista toate sansele ca nu e...!
Sushi
ma doare gatul si capul...
Serenity
Cum e painea aia, Sushi? E buna de ceva? (aia in 30 de minute)

(si pe mine ma doare capul... rau sad.gif )
Sushi
da, e foarte buna. Am mai facut-o 1 data si mi-a iesit mai buna a doua oara. Am aranjat-o deasupra cu lingura inmuiata in apa si am presarat susan

Afrodita
E luni azi... (shopteste alt suflet cam speriat de cosmaruri, da' care nu se mai bucura de tigari, dintr-o ambitie ce la momentul asta pare extrem de stupida... )
Sushi
saraca de tine, si nefumacioasa si cosmaroasa smile.gif
Sushi
cosmarul a fost o compilatie a tuturor problemelor si spaimelor mele din ultimul timp rofl.gif
Sushi
Ieri abia m-am putut tara jos din pat, pana la buda. Daca mai aveam un gram de energie ma duceam in baie sa-mi bag capul sub un jet de apa rece asa de rau m-a durut. Am stat in pat cu un prosop ud sub ceafa si unul pe frunte. Am luat tot din frigider si-am mancat si iar am mancat c-am stiut ca daca nu mananc o sa fiu si mai slabita si nu ma fac bine in timp util sa ma pot duce in concediu.

Azi mi-a fost mai bine, deja de dimineata. Am pregatit niste bluze ce i le duc sora-mii, bagajul mi-e aproape facut numai nu stiu ce pantofi sa-mi pun cu mine. Stiu ca e cald acolo dar eu aici inca umblu in botine.
Sushi
imi comand imediat o pizza capriciosa si o s-o mananc incet, pana deseara...
Sushi
am stat azi cuminte in pat sa ma fac bine. am vazut vreo 3 episoade din King of Queens, 2 Roseanne si 2 Married with Children.

Sushi
cand am auzit prima data despre bio-fuel m-a furnicat pe sira spinarii. Am zis in gand ca-i bai cand incepem a arde mancare ca sa ne putem plimbali. La tv am vazut ca-n golful mexic exista deja o zona moarta din cauza fertilizatorilor cu care au fost tratate plantatiile de porumb dedicate bio-fuel-ului.
De curand s-a ajuns la foamete in Egipt. Oamenii se bat pentru o paine din cauza ca acolo unde pana nu demult culturi de grau sau altecele, se planteaza plante pentru bio-fuel de exportat acuma...
Si procesul ia amploare...
Intre timp politicienii ne tin ocupati, ne-au aruncat osul cu fumatori vs. nefumatori si asta ne tine ocupati permanent...

Imi amintesc si acuma de cineva care mi-a spus ca nu m-ar angaja in firma lui pentru ca sunt fumatoare. Chestia e ca nu cautam de lucru, aveam slujba si la ei am ajuns invitata ca prietena rofl.gif Aroganta totala... noaaa el sa fie sanatos cat a mai trai, ca are deja 60 dar avand in vedere ca NU fumeaza sigur bate 100 rofl.gif
Sushi
un telefon ce tocmai l-am primit m-a facut neagra de suparare! as bate pe cineva. Daca cineva aia ar fi acuma in fata mea sigur i-as face felul si nici macar remuscari n-as avea!
Sushi
marele bai pe lumea asta e ca fiecare are dreptul sa se reproduca. Fac oamenii copii si vai de capul lor. Si macar de i-ar face tineri sa zici ca n-o avut minte. Da nu, asteapta pana dupa 30 si atunci da-i bataie. Ce conteaza ca aia si aia si ailalta nu-s ok pentru copii? Noi sa fim sanatosi si sa ne tina ovarele!!!
Sushi
nici masina nu poti conduce daca nu mergi la scoala si primesti carnet. Dar prunci pot face care cum vor! Io i-as trimite la scoala. Le-as da cursuri de psihologie, de pedagogie, de gospodarie inclusiv! Care trece poate face care nu sorry next time
Sushi
am ajuns la concluzia ca cel mai raspandit mecanism, fenomen, oricum s-ar putea numi rahatul asta, este abuzul. Este un perpetuum mobile! Daca nu reuseste pe-o parte, daca i se inchid usile, se infiltreaza pe alta parte. Daca nu te mai pot abuza parintii atunci iti aduci soacra-n casa sa te abuzeze si pe tine si pe prunc, si pe barbat si pe caine. Facem ce facem si iara suntem in mijlocul evenimentelor. Ce nu pot sa inteleg in ruptul capului este ca si daca stim ca parintii (ai nostri sau ai altora) au esuat ca parinti, au facut mai mult rau decat bine, tot ii aducem in preajma noastra sa ne ingrijeasca pruncii. Daca nu s-au priceput cand le-a fost vremea, ce garantie avem ca pana cand se nasc copiii nostri se desteapta ei la cap si invata alte metode decat lingura de lemn, apostrofarile, umilintele?? E un gest egoist. Ne aducem parintii sa ne "ingrijeasca" wink.gif copiii doar pentru ca avem noi niste rani ramase deschise si speram ca ei (parintii) or face treaba pana la capat, asa cum trebuie, astfel incat rana sa se inchida si sa ne putem continua drumul. Bull shit!
DACA as fi rea as zice ca nu dorim copiilor nostri nimic mai bun sau mai bine decat am avut noi cool.gif
Sushi
solutiile au venit de la sine aseara tarziu dupa ce m-am calmat. Cred ca am gasit solutia care ar putea sa functioneze. Daca nu atunci il iau pe Bily la mine, m-am si interesat cat costa zborul.
am fost la cumparaturi...
Sushi
Am primit de la cineva de pe forumul culinar un bon de 5 euro pentru amazon si mi-am comandat filmul despre viata Tinei Turner. O sa vina cat is plecata dar n-are nimic ca-l vad cand ma intorc.

Mi-am pregatit geanta cu tot ce trebuie, azi am primit si noul card de banca pentru ca celalalt mi s-o stricat, nu mai mergea si zicea A ca de aia ca l-am tinut intr-un loc cu telefoanele mobile. Noaa invatatura de minte! Asa... dar asta mi-am luat-o de pe suflet macar. Luni o sa mai merg sa cumpar una-alta si cam atat.

Lucky mi-a mancat aseara mancarea ca stateam cu blidul in brate la tv si ma uitam foarte concentrata, cand aud lipaieli din alea ca de rotweiler si ma uit oooo doamne era bagata cu botul in farfurie si lipaia de ziceai ca-i la concurs. Normal ca i-am cedat ei papica rofl.gif

Supararea de ieri... mai pastrez o umbra de ingrijorare si de tristete...
Sushi
Am un oaspete tinerel, australian, care-si cauta de lucru, nu vorbeste aproape deloc germana. Noaa si l-am trimis la prietenul fostului meu coleg si cunostinta comuna care are un Irish Pub aici unde se vb numai engleza, ala l-o luat. Azi are proba, acuma il astept sa vina cu sufletul la gura sa vad ce-o ispravit rofl.gif
Sushi
Noapte buna tuturor, celor bucurosi si optimisti, celor ce inca (se) cauta
fumatori, nefumatori
blonzi, bruneti
si alte natii

soamne usoare!
Afrodita
Vise placute si pupa Luchinella smile.gif
Sushi
Luchinella e foarte pupata si mega-scarpinata pentru ca nu se lasa periata. Asa ca 1 data pe saptamana seara ma bag sub plapuma, peste pun paturira ei. Ea se aseaza cu posteriorul catre mine si eu incep s-o scarman de la cap la coada vreun ceas bun. Cand se ridica raman nori de par dupa ea rofl.gif A doua zi scutur paturia si-o bag la spalat. Ca daca ma apropiu cu peria sau piaptanul ei special de ea crede ca vreau sa ma joc rofl.gif
Sushi
Concediul se apropie razant. Maine am liber. Merg la masa la fostii socrii. Apoi o duc pe Lucky la B. Asta inseamna ca asta e ultima noapte cu Luchinella pana dupa concediu... o sa-mi fie dor de ea si de caldura ei.

Aseara am plans in pat. As fi vrut sa fie A langa mine, sa stau cu capul pe umarul lui si sa-i multumesc ca exista, ca are atata rabdare de atata timp... sa-i multumesc ca-mi intelege spaimele si angoasele...

Am vorbit azi iar cu Kr. Un om minunat mwah1.gif
Sushi
am adus-o pe Luchinella la Bernhard. N-a vrut sa intre in transporter dar am convins-o! Apoi statea ca un puscarias, tinea cu labutza de gratii. Drumul a durat oricum cinci minute. Cum am intrat i-am deschis usitza si in 2 minute si-a dat seama ca ii place unde este, mai ales ca nu este la doctor cum credea ea saraca rofl.gif
Acuma deja a inspectat iar totul si si-a regasit toate la locul lor smile.gif
Eu merg acasa imediat, o sun pe sorella, fac ultimele aranjamente, pe la 6 vine O in vizita, pe la 8 As. sa-i dau cheile.
Luni lucrez si apoi la drum.
M-am trezit fara nici un chef de concediu si calatorit. Am fost la pranz la parintii lui B si am mai povestit cu ei si parca mi-a revenit cheful. Si ei pleaca marti, spre Barcelona. Poate ne intersectam cu avioanele pe cer, sa nu uit sa le fac cu mana rofl.gif
Sushi
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.