Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Bonsai
bun (re)venit! Ma bucur ca esti bine!
Bonsai
e la caterinca catericoasa sau cum?
Sushi2exCarmelita
nu inteleg...
Sushi2exCarmelita
si viata merge inainte. Cu vizite la spital, cu lafairi la soare cu zilele, serviciu, alegeri, prieteni, coafeza, profa de italiana, condus si iar condus de si noaptea vad depasiri si intersectii... nu c-as fi depasit eu pe cineva pana acuma rofl.gif

Cuvinte pe care nu vreau sa le uit: dricar, dabdiloanca...

Merg mai departe acuma ca frica de moarte si de saracie m-a mai lasat...

Am facut azi un bine imens cuiva.
Cineva mi-a facut un bine imens zilele astea...

si merg cu pasi mici dar hotarati spre pacea sufleteasca... rolleyes.gif
Sushi2exCarmelita
Am fost la psiho azi, desi la ce scapari comportamentale am mai bine m-as muta de tot la ea... unsure.gif Noa dar ma lupt si ma zbat sa scap de ele. Sa ajung sa nu-mi pese de altii si de altceva decat de mine. Doamne ajuta!

E o vreme mirifica, cu soare mult. Vara parca e alt oras... se vede ca e atractie turistica... Am fost azi in parc si am cules soc sa fac turul doi de socata. Pe geam cresc Kresse si o presar pe paine unsa cu unt... yummi cum am putut trai fara Kresse aproape-o viata-ntreaga?

Sushi2exCarmelita
Am facut cum o zis profa de conducere si am integrat condusul masinii in cotidianul meu. Chiar daca nu e tocmai economic si nici ecologic, conduc in fiecare zi, chiar daca merg numa pana la magazin sa iau un kil de zahar. C o zis ca conduc foarte bine. Ea cum munceste mult, cand vine la mine nu vrea sa faca nici doi pasi pe jos si bine si face ca macar exersez. Parcatul l-am exersat cu cumnatul ei c-o venit si el cu ea. N-am inteles mare lucru ca de ce cand is in marsalier si invart volanul nu stiu cum curul masinii merge nu stiu cum dar ma rog, tot reusesc s-o parchez cu spatele ca asa vreau sa ma obisnuiesc...
Sushi2exCarmelita
aia cu "sa ajung sa-mi pese doar de mine" e o metafora...
dascalita
Sigur e metafora, numai ca e benefic sa-ti pese si de tine si uneori sa fii chiar pe primul loc!
Bine ai revenit, tu ! te-ai ascuns dar ne-a fost dor de tine de numa'( asta de la tine am luat-o!)

Sofatul a fost si visul meu, regret si acum ca n-am facut la vreme scoala, cred ca as fi fost o soferita buna! Tu da-i inainte cu "tupeu" si ai sa vezi ca te vei descurca, daca poti sa parchezi cu spatele, e fain de tot! Eu am o vecina ce lasa masina in mijlocul stazii ( daca n-are loc de-ntors) si vine sotul sau fiul ei si-o parcheaza ! ohyeah.gif
Sushi2exCarmelita
da, asta cu sofatul mi-am dorit-o si eu. Pacat ca n-am apucat sa-l fac mai tanara ca aveam mai mult tupeu ca acuma ohyeah.gif noa da e bine si asa...
TOTUSI mai merg 1 data pe luna la ora de conducere numa asa, de perfectionare. O sa ma las de ore cand o sa consider eu ca nu mai am nevoie de suport.

Am inceput proiectul dintii. Care initial voiam sa-i "fac" in Romania, pana la urma m-am invartit si aici, cu ajutorul prietenilor mei, sa-i pot face mai ieftin asa c-am ales sa-i execut pe loc. In total imi trebe 3 coroane, pentru una deja mi-o pilit dintii care trebe, toata pileala asta o durat 2 ore timp in care io am stat cu capul in jos, ceea ce NU mi-o placut ca nu puteam sa-nghit saliva si asistenta ma tot aspira dar nu stiu ce aspira ca io tot trebuia sa ridic mana sa ne oprim la cateva minute o data. O sa-mi trebuiasca si niste implanturi pe care sa-mi puna coroana ca sa nu-mi strice dintii mei. Ma bucur ca nu trebe sa ma duc in RO sa-i fac. Aici is mult mai linistita, ca-s acasa. Doctorul e un dulce, i-am povestit de ideea mea cu folositul unui spray de amortire pe piele inainte de epilat, ca sa nu doara si pana am stat sa pregateasca asistenta nustiuce mi-o dat cu ceva pe mana si din cand in cand tot tragea de cate-un par c-o penseta sa vedem daca ma doare ohyeah.gif

Sushi2exCarmelita
am plecat azi de acasa si pentru ca nu ma duceam la cumparaturi ce m-am gandit eu in istetimea mea profunda? ca nu-mi iau portofelu cu mine ca de ce... noah deci la mijlocul drumului ma trece-un gand: da am permisul la mine? nu ca era acasa in portofel. Noa deci tre sa ma obisnuiesc sa nu ies la condus fara el...
Sushi2exCarmelita
bine ca nu m-o oprit politia ca la cat am fo de nervoasa c-am uitat permisul poate-i luam la bataie...
Sushi2exCarmelita
ieri noapte am stat cu lanterna sub un pom incercand sa-mi conving matzul ca nu-si rupe unghiutzele daca inceteaza sa se miaune ca o fata mare si se da jos din el. N-am reusit. L-am lasat acolo si m-am dus la culcare. Dimineata ma trezeste R cu un telefon prin care ma intreba daca nu as vrea sa-l las in casa ca rataceste pe-afara. M-am trezit si l-am lasat. S-o dus direct la toaleta ca e din ala fitzos, nu se executa daca nu are acoperis deasupra capului.
In continuare m-am uitat la tv si iar a inceput sa-mi bata inima alarma. M-am ridicat si-am facut ordine prin casa, inima bum bum tot dupa mine ca scaiul. M-am imbracat desi picioarele le simteam ca de gelatina si-am iesit la cotidiana vizita la magazin cu masina. Cand m-am suit la volan deja am fo mai bine. In magazin plin de lume, nu mai merg vinerea la cumparaturi. Oameni cu cosurile pline, cumparaturi pentru familii... Intre unii si altii stau despartitoare. Pe bucata mea de banda: 3 cutii cu fructe, 5 lamai si o caserola cu carne de pui, redusa 50% ca expira maine. Dupa mine o baba, bucata ei la fel de simplista. Zice ceva si-mi arata cu capul spre cei de dupa ea care-au luat in stapanire vreo 2 metri de banda. Zambesc tamp ca din greseala cuvintele nu-mi ajung la creier momentan.
"- Ach nu vorbiti germana zice!"
Io - "Ba da ba da numa ca-s visatoare"
Sushi2exCarmelita
la naiba! cat am fost haituita si stresata si vai de capul meu n-am stiut ce e aia frica, spaima sau orisice. Acuma de-o vreme m-o apucat. Cam de cand m-am lasat de fumat. Am si citit undeva ca fumatul ar fi self-medication in caz de depresie noa dar acuma nu ma mai pot apuca ca mi-e prea lene sa ajung iara sa merg nustiuunde ca e defect automatul de tigari de langa mine si alte asemenea...

Musai sa-mi reorganizez cotidianul...

Oricum pe maine is sigur fara spaime si frici si mai stiu eu ce ca am programare la coafeza. Imi pun iara suvitze sa nu se vada ca-s mai bine de jumatate alba-n cap cand imi creste. Asta dureaza la parul meu mereu intre 4 si 5 ore. Timp in care povestesc cu D si ce-mi sta si ce nu-mi sta pe suflet. Ies ca noua din mainile ei...

Luni e ultima zi de curs cred. Nu mai stiu sigur...
Sushi2exCarmelita
toata noaptea m-au fugarit demoni. Trecuti si prezenti. M-am trezit obosita dar fericita ca n-au reusit sa ma prinda. Am vorbit la telefon vreo 2 ceasuri, m-am epilat si mi-am facut manichiura. Apoi am dus masina inapoi ca maine iese proprietarul din spital pentru cateva zile. M-am obisnuit cu masina. Dupa ce termin cu dintii strang bani de masinuca.

Ieri am fost iara 3 ceasuri la coafeza. Am par cat pentru 2 capuri si jumate.
Sushi2exCarmelita
Maine iar analize. Da doamne sa fie bine!
El se tot lauda ca nu pierde parul decat putin. Azi cand a ridicat capul de pe perna era plina de par... i-am zis sa se ridice de tot ca vin cu masina de tuns. L-am ras si lustruit ohyeah.gif
El se bucura cand il lasa acasa. Pe mine ma oboseste rau de tot. Dar noah, cumva a trece si saptamana asta...

Click pentru a vizualiza atasamentul
Sushi2exCarmelita
de mi-as putea aminti cum facea Csoma ciorba de peste aia la ceaun....
Sushi2exCarmelita
is obosita de stau sa pic gramada. Mintenas ma duc acasa si ma arunc in pat asa, de la distanta!...
Am fost dimineata la doctor, o fost de asteptat gramada, am apucat sa invat 2 capitole asteptand ca mi-am dus cartile cu mine. Toate valorile i-s bune, adica noa, conform situatiei.
Apoi la Burger King la lunara tratatie cu Chicken wings cu sos barbeque. Am lasat ciubuc vanzatoarei, am fost dragutza cu ea. Ca recunostinta mi-o dat o portie mare de Pommes. Si nu mi-o scuipat in mancare. Cred...!
Apoi am fost la Media Markt sa-si ia ceva si io mi-am luat pantofi. Iara am stat si-am asteptat pana s-o decis el la ce o cumparat. Io in masina. N-am mai avut chef sa-nvat asa ca l-am sunat pe tata. Rau am facut ca numa m-am enervat!
Apoi acasa am bagat o supa rapida de cartofi si m-am lafait in pat un juma de ceas pana sa trebuiasca sa vin la lucru. Bucatarul e oparit rau, nu stiu ce are. Tot macane ca un ratoi cu insolatie. Noa da i-a trece...
Sushi2exCarmelita
Ieri o crezut unu ca-s debila si-o vrut sa ma duca cu presul. Nu numa ca l-am dat in gat dar astazi cand o venit sa se scuze uzand de minciuni si minciunele i-am dat cu tifla si i-am spus sa ma scuteasca!
El are febra...cre c-a fi de mers la spital noaptea asta desi se tine tare si zice ca nu are nimica... sa vedem...
De cateva zile bune mananc fructe peste fructe. Zilnic afine, capsune, pere tarzii...
Maine am de condus 50 de km. Pentru mine e fooaaarte mult noah dar cumva a fi...
Sushi2exCarmelita
Pe tatal unui amic columbian il cheama Victor Hugo. La inceput am zis ca minte... unsure.gif
Nefertiti
Ai o reteta usoara de socata? drool.gif
Sushi2exCarmelita
iti zic cum o fac eu dar a mea nu iese acidulata ci cu gust intens de soc si de lamaie.
intr-un borcan de 4 litri pun cam 350-400 grame zahar, apa, 5 flori mari spalate (amu 2 ani nu le-am spalat si mi s-o "intins" apa hahaha) de soc si 2 lamai taiate felii. Pun o farfuriutza pe gura borcanului si las sa stea la soare sau nu, cam indiferen din cate am bagat de seama. Dupa 4 zile strecor si storc cu mana florile si lamaile, pun la frigider si gata. Io beau cu colega-mea 2 litri la zi. Si acuma am 2 borcane puse de ieri, AMR 3 zile ohyeah.gif
Sushi2exCarmelita
tocmai am facut:
ciorbiza Adunarea Generala
Tiroler Gröstl
Vinete cu maioneza
Conopida pane
Nefertiti
Multzu! O sa incerc si eu zilele astea, ca am vazut flori prin piata. Eu tineam minte ca e ceva complicat, dar vad ca e f usor. ohyeah.gif

p.s. Ce e Tirloer ala? unsure.gif
Sushi2exCarmelita
In loc sa-si puna ceva banutzi de-o parte sau sa-si faca o pensie privata, tata-si pulverizeaza banii ce-i are si ce nu-i are cu noua lui achizitie, adica veche de-un an, relativ tanara, si cu cei doi copii ai ei, fara absolut nici un venit decat salarul lui, s-o bagat la pulverizat si putinul ce-am reusit sa-l agonisim cat am fost in ro sau de aici, abia astept sa fie de bagat la azil sa stiu ca vindem daca ne mai lasa tarfa lui ceva ... pana atunci incerc sa ma detasez.

Relax Carmen! Detaseaza-te! O sa fie totul bine. Daca nu pentru tine atunci macar pentru altii rofl.gif
Sushi2exCarmelita
QUOTE(nefertiti @ 30 May 2009, 11:52 AM) *
Multzu! O sa incerc si eu zilele astea, ca am vazut flori prin piata. Eu tineam minte ca e ceva complicat, dar vad ca e f usor. ohyeah.gif

p.s. Ce e Tirloer ala? unsure.gif


Complicat e sa gasesti borcan mare, atat thumb_yello.gif

Tiroler ala e reciclarea resturilor de friptura. Friptura se taie felii subtirele, se caleste o ceapa tocata cu bucatile de friptura, se adauga cartofi fierti taiati felii subtiri, se prajsc impreuna si se condimenteaza cu sare, piper si maghiran. Se serveste cu ou ochi de-asupra smile.gif
Nefertiti
Borcan, da! Poi daca nu, pun in doua mai mici. jamie.gif
Sushi2exCarmelita
QUOTE(nefertiti @ 30 May 2009, 12:00 PM) *
Borcan, da! Poi daca nu, pun in doua mai mici. jamie.gif


I don't know dar tre sa iasa si-n din alea mici. Io am borcane mari si le pastrez de la un an la altul tocmai pentru perioada asta a anului smile.gif
Maine o sa incerc sa fac aceasi faza dar nu cu soc ci cu roinitza. Am eu un feeling c-o sa iasa. Daca nu apoi noah, batar am incercat! ohyeah.gif
Sushi2exCarmelita
Nu stiu de la ce naiba mi se trag starile de angoasa. Ca simultan s-au intamplat mai multe chestii in viata mea, oricare din ele cu potential de declansare a fricii.
Azi dupa discutia cu W iar am avut o usoara stare de spaima. M-am pus sa fac de mancare si mi-o trecut. Dar ar putea fi si povestea lui tata cu tarfa lui, minciunile si tot jegul cu care s-a produs... Ach da... si am luat legatura cu o parte a familiei cu care n-am avut vreodata contact, cea din partea tatalui mamei ... tata o zis ca sa nu-i sun ca le-or trebui bani pentru azilul lui N. Io de aia i-am si sunat, sa le zic ca platesc io diferenta. Dar oamenii m-o refuzat. Mie mi-o dat lacrimile si multumesc la dumnezeu ca-s neamuri de sange cu mine, ca stiu ca macar nu-s toti membrii familiei alcoolici sau dezaxati... ca mai am si ceva gene care-s ok, noa doamne ajuta!
Sushi2exCarmelita
si iara e senzatia aia intensa de suparare cand stii ca nu ai ce sa faci. Nu ai pur si simplu. Ca sunt lucruri care te privesc si iti influenteaza viata si te pot zdrobi dar nu ai cum sa schimbi ceva. Cand stii ca singura solutie e acceptarea si detasarea. Si increderea ca oricum o sa fie o sa te descurci. Dar la naiba musai sa fie totul asa de complicat? Si daca da, pana cand?????
Nefertiti
Io cred ca tu-ti faci prea multe probleme (pentru altii).
Sushi2exCarmelita
da nefe c-am prea mult timp... asa ca ma pun si de saptamana viitoare imi fac un program oarice... ma inscriu la sala sa ma duc sa dau din sunci...
Apoi tata de-a ramane-n chiloti la batranetze ca el tine iapa tanara sa vedem, de de-a fi eutanasia legala pe-atunci.... devil.gif
Nefertiti
laugh.gif

Pai da, fa ceva pt tine. Si un suflet in casa iti trebuie. Pe langa mitzi. ohyeah.gif
Sushi2exCarmelita
Dragoste materna
dascalita
Carmencita, incearca sa te axezi doar pe ale tale...Nu poti controla totul !
Sushi2exCarmelita
mi-o mai trecut dracii... sa vedem ce-a fi...

pana a fi e totusi azi, un azi insorit se arata... azi noapte o plouat. Io cu 3 cafele si 2 litri de cola la activ m-a cam luptat s-adorm dar pana la urma am invins rofl.gif
apropo invins: ma racaie rau de tot cand aud sau citesc "Am invins cancerul!". Scuze, ce? Eventual te-ai vindecat. Cu doctori buni si niscai noroc. Dar boala asta nu este o lupta in care cei buni inving si looserii se curata... Despre actrita germana decedata recent de cancer a zis cineva: "N-a pierdut batalia ci batalia a ajuns la final"...
Ma socheaza mereu ce nume au tumorile. Burkitt. Daca n-as sti ca-i o chestie ce te omoara cred ca mi-as fi putut numi animalul preferat Burkitt. Suna cumva a Burcus...
Sushi2exCarmelita
wow http://www.hazelden.org/web/public/thought.view?catId=1904
Sushi2exCarmelita
Sushi2exCarmelita
am grilat azi. El s-a simtit foarte bine. Atat de bine incat nu-i vine sa mearga marti inapoi la alta tura de chemo, a doua din seria de sase cate tre sa faca in total. Noa dar nu mere dupa ce vrem noi...
Am admirat florile, mi-am strans frunze de: telina, leustean, patrunjel, salvie de supa - o taranca o zis ca o frunza de salvie de asta apartine in orice oala de supa!! deci io ma conformez - si un manunchi de roinitza cu un miros placut si intens. Din roinitza incerc sa fac suc dupa metoda aluia de soc. Sa vedem ... n-are cum iesi rau daca nu pun nimic rau in el nu? wink.gif
Sushi2exCarmelita
ach si cimbru verde mi-am cules drool.gif
Cla
Carmen, tu ai intrebat cândva ce e Ginger. Pe româneste e Ghimbir.
Dar crezi ca-mi pica pe germana?? blink.gif
Am un lapsus...

Apropos, ce e "cimbru verde"? Thymian, Bohnenkraut, Oregano?
Sushi2exCarmelita
QUOTE(Cla @ 31 May 2009, 05:58 PM) *
Carmen, tu ai intrebat cândva ce e Ginger. Pe româneste e Ghimbir.
Dar crezi ca-mi pica pe germana?? blink.gif
Am un lapsus...

Apropos, ce e "cimbru verde"? Thymian, Bohnenkraut, Oregano?


gingerul e Ingwer.
Cimbrul e Bohnenkraut smile.gif
Sushi2exCarmelita
il stii pe bucatarul ala Alfons Schubeck (sau asa ceva) din Bayern... e preferatul meu, ala tot explica ce proprietati au condimentele. Preferatul lui e Ingwerul ohyeah.gif
Cla
Achja, Ingwer, dankeeee!! ohno.gif

mwah1.gif

Si mersi de Bohnenkraut smile.gif
Cla
Carmen, aveti grija cu radiatiile, pot sa strice mai mult decat sa faca bine.
Iti spune asta un om patit... Eu am avut noroc, 5 radiatii si 2 chemo, si atunci am intrerupt.
Sushi2exCarmelita
Radiatii nu-i face numai chemo din aia ca la leucemie, adica peste tot, inclusiv in coloana si-n creier ... adica noah ce-o fi prin tartacutza ohyeah.gif
Cla
Îi doresc noroc, si îmbunatatire grabnica, desi stiu ca dureaza... Sper doar sa nu aiba dureri sad.gif
Cla
Si RESPECT pt tine, ca esti lânga el flowers.gif
Sushi2exCarmelita
apoi oameni suntem doar! si-n fata durerii si cand ne e viata in pericol musai sa ne sustinem... sa stii ca dureri nu are acuma. O avut dupa operatii dar i-o dat morfium in doze mici, o umblat cu cablurile dupa el. S-o tot plans ca are dureri si o venit cineva de la Schmerzambulanz si atata l-o pipait pana o vazut unde e baiul, adica epidurala i-o facut-o gresit ca-n loc sa nu simta in burta el nu-si simtea picioarele rofl.gif

Marti iara primeste chemo in coloana si dupa aia aia "normala" ohyeah.gif

E ok sa scriu despre asta, o fost articole si interviuri cu el despre boala lui in mass media locala.
Cla
O stiu de pe propria piele...
Sushi2exCarmelita
QUOTE(Cla @ 31 May 2009, 09:28 PM) *
O stiu de pe propria piele...


stiu mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.