Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi
Fetele o ajuns inapoi in Italia. Is ok, tocmai ce-am vorbit cu ele.
Sushi
am luat niste decizii proaste in ultima vreme dar tot eu le-am dres...
relatia cu N s-a sfarsit la fel de nespectaculos cum se lasa un aluat dospit daca-l scoti la rece. Departea, alte ganduri... Nu stau acuma sa judec ce-o fi fost si cum o fi fost si mai ales de ce ca imi rapesc preocuparile de la batranetze.
Sushi
Nataschas Appell im Wortlaut
"Er hat die Entführung alleine gemacht, alles war schon vorbereitet"
Wien - Im Folgenden der Wortlaut des schriftlichen Appells von Natascha Kampusch, der von ihrem Psychiater Univ. Prof. Dr. Max H. Friedrich bei einer Pressekonferenz in Wien vorgelesen wurde. Das Tondokument - Friedrich war von dem Entführungsopfer nicht befugt, das Schreiben an die Medien weiter zu geben - wurde der APA vom Team des ORF-Radios Ö1 zur Verfügung gestellt:


"Sehr geehrte Journalisten, Reporter, sehr geehrte Weltöffentlichkeit! Ich bin mir durchaus bewusst, welch starken Eindruck die Ereignisse der letzten Tage auf Sie alle gemacht haben müssen. Ich kann mir gut vorstellen, wie schockiert und beängstigend der Gedanke ist, das so etwas überhaupt möglich ist. Ich bin mir ferner bewusst, dass Sie mir eine gewisse Neugier entgegenbringen und natürlich nähere Details über meine Umstände wissen wollen, in denen ich lebte. Ich möchte Ihnen im Voraus jedoch versichern, dass ich keinerlei Fragen über intime oder persönliche Details beantworten will und werde. Ich werde persönliche Grenzüberschreitungen, von wem auch immer voyeuristisch Grenzen überschritten werden, ahnden. Wer das versucht, kann sich auf etwas gefasst machen. Ich wuchs heran zu einer jungen Dame mit Interesse an Bildung und auch an menschlichen Bedürfnissen.

Der Lebensraum: Mein Raum war hinreichend eingerichtet. Es ist mein Raum gewesen. Und nicht für die Öffentlichkeit zum Herzeigen bestimmt.

Der Lebensalltag: Dieser fand geregelt statt, meist ein gemeinsames Frühstück - er hat ja meist nicht gearbeitet -, Hausarbeit, lesen, fernsehen, reden, kochen. Das war es, jahrelang. Alles mit Angst vor der Einsamkeit verbunden.

Zur Beziehung: Er war nicht mein Gebieter. Ich war gleich stark, aber - symbolisch gesprochen - er hat mich auf Händen getragen und mit den Füßen getreten. Er hat sich aber - und das hat er und ich gewusst - mit der Falschen angelegt. Er hat die Entführung alleine gemacht, alles war schon vorbereitet. Gemeinsam hat er dann mit mir den Raum hergerichtet, der nicht nur 1,60 Meter hoch war. Ich hab übrigens nach der Flucht nicht geweint. Es war kein Grund zur Trauer. In meinen Augen wäre sein Tod nicht nötig gewesen. Es wäre sicherlich eine Strafe nicht der Weltuntergang gewesen. Er war ein Teil meines Lebens. Deswegen trauere ich in einer gewissen Weise um ihn. Es stimmt natürlich, dass meine Jugend anders als die manch anderer ist, aber im Prinzip hab ich nicht das Gefühl, dass mir etwas entgangen ist. Ich hab mir so manches erspart, nicht mit Rauchen und Trinken zu beginnen und keine schlechten Freunde gehabt zu haben.

Botschaft an die Medien: Das einzige, wovor die Presse mich verschonen soll, sind die ewigen Verleumdungen meiner selbst, die Fehlinterpretationen, die Besserwisserei und der mangelnde Respekt mir gegenüber.

Gegenwärtig fühle ich mich an meinem Aufenthaltsort wohl, vielleicht ein bisschen bevormundet. Ich hab es aber so beschlossen, nur telefonische Kontakte zu meiner Familie aufnehmen zu wollen. Ich werde selbst bestimmen, wann ich mit Journalisten Kontakt aufnehmen werde.

Zu meiner Flucht: Als ich das Auto im Garten putzen und aussaugen sollte, hat er sich während des Staubsaugerlärms entfernt. Das war meine Gelegenheit, ich ließ den Staubsauger einfach laufen.

Übrigens nannte ich ihn nie Gebieter, obwohl er das wollte. Ich denke, er wollte das zwar - so genannt -, meinte es aber nicht wirklich ernst.

Ich habe einen Vertrauensanwalt, der Rechtliches mit mir regelt. Die Jugendanwältin (Monika, Anm.) Pinterits ist meine Vertraute, mit Dr. Friedrich (Univ. Prof. Dr. Max H. Friedrich, Leiter der Universitätsklinik für Neuropsychiatrie des Kindes und Jugendalters am Wiener AKH, Anm.) und Dr. Berger (Univ. Prof. Ernst Berger von der Kinder- und Jugendpsychiatrie Rosenhügel) kann ich gut reden. Das Team von Herrn (Chefermittler Johann, Anm.) Frühstück war sehr gut mit mir. Ich lasse sie auch herzlich grüßen, aber ein wenig neugierig waren sie schon. Das ist allerdings ihr Beruf.

Intimfragen: Alle wollen immer intime Fragen stellen, die gehen niemanden etwas an. Vielleicht erzähle ich das einmal einer Therapeutin oder dann jemanden, wenn ich das Bedürfnis habe oder aber auch vielleicht niemals. Die Intimität gehört mir alleine.

Herr H. (der Freund von Wolfang P., der ihn kurz vor seinem Selbstmord mit dem Auto mitgenommen hat) - das ist meine Botschaft - soll sich nicht schuldig fühlen. Er kann nichts dafür, es war Wolfgangs eigene Entscheidung, sich vor den Zug zu werfen. Mit der Mutter von Wolfgang verbindet mich Mitgefühl. Ich kann mich in die jetzige Situation hineinfühlen und hineinversetzen. Ich und wir beide denken an ihn. Bedanken möchte ich mich aber auch bei allen Menschen, die an meinem Schicksal so sehr Anteil nehmen. Bitte lasst mich in der nächsten Zeit noch in Ruhe. Dr. Friedrich wird es mit dieser Erklärung erklären. Viele Leute kümmern sich um mich. Lasst mir Zeit, bis ich selbst berichten kann.

Natascha Kampusch"
Sushi
cumva parca mi-e rau. inca de ieri...
Sushi
Mujdei
Sushi
am zis ca s-o gatat... atunci de ce-mi bate asa inima?? nu mai inteleg nimic...
dascalita
Ce mai face, Carmelita?
Te bat cu usturouil tau, eu am facut azi dovlecei pane si i-am mancat cu usturoi din pricina ta, de obicei ma feresc de el... devil.gif
Sushi
QUOTE (dascalita @ 29 Aug 2006, 10:35 PM)
Ce mai face, Carmelita?
Te bat cu usturouil tau, eu am facut azi dovlecei pane si i-am mancat cu usturoi din pricina ta, de obicei ma feresc de el... devil.gif

eh asa-s eu diabolica sad.gif
dascalita
Eh, am supravietuit,dupa cum se vede! tongue.gif Dar a fost buuuun!
Te pup, numai zile bune sa ai! mwah1.gif
Michelle
Reteta lui Fedea(de la 2 Mai...cine stie,cunoaste!) de mujdei lipovean pe care un amic de-al meu i-a smuls-o numa' dupa ce l-a imbatat o noapte-ntreaga.
Se ia o capatina de usturoi(numai romanesc e voie!) se zdrobeste bine,se freaca cu sare grunjoasa pina devine cremos,apoicu putin ulei de masline si...se adauga rosie coapta (merge si cruda dar sa fie de gradina) data prin razatoare fina...intai se freaca cu prima jumatate de rosie apoi se poate pune restul tot cit se doreste de diluat.La sfarsit patrunjel verde.Rosia ii ia foarte multe din iuteala si aciditatea usturoiului.
Maninci de mori! tongue.gif
dascalita
Pai stiu, tocmai asta e! laugh.gif
Asa mujdei se face si in delta ,la Caraorman...Bun rau! devil.gif
Sushi
Doamnelor si domnisoarelor, stimate gagici,
din colectia de toamna va prezint aceste superbe creatii intitulare Cornelia Melosus care tocmai asteapta sa fie introduse la cuptor:

user posted image
Sushi
user posted image

user posted image
Sushi
reteta e de AICI dar nu te mai poti opri din papat wub.gif
Sushi
aici tura a doua:

user posted image
Sushi
Cornurile au iesit bestiale dar multe. Mai am 20 de bucati desi am bagat la greu si eu si el.
Maine merg cu Y la un soi de butic unde are o prietena si aia o suna de cate ori aduce marfa noua. Preturile sunt un pic mai mari decat la magazinele normale de haine si ceva mai mici decat la buticurile cu produse de marca. Sa vedem ce gaura reusesc sa-mi trag in buget... Deocamdata NU ma gandesc la economisit serios decat de la anul viitor. Anul asta il traiesc din plin.
Poate-i dau si la Y niste cornuri sa mai raresc din ele...

Deocamdata e ordine mare la mine-n suflet. Accept ce nu pot schimba si schimb ce se poate. Si merg mai departe...

Sa ma pun sa-mi fac bagajul pentru München ... biggrin.gif ... abia astept... cool.gif
Sushi
ieri mi-a fost un pic dor de N ca m-a sunat si are ceva in voce care ma da peste cap... C mi-a dat un raport fugitiv despre cum a fost la nunta si toata excursia in general in ro, inclusiv dormitul in ap. meu.
Duminica vine la mine si stam la un pahar si-un raport din ala detaliat cu cine cum o fo imbracat si ce cercei o purtat devil.gif
Sushi
imi pare rau ca trece vara dar ma bucur ca anul viitor vine alta. Daca am sta in scandinavia de ex. sau la poluri n-am avea nici atat!
Sushi
io dispar pana duminica seara. Sa fiti cuminti!
dascalita
Incercam sa fim... tongue.gif Pot sa iau si eu din cornurile tale? Arata nemaipomenit si tot zici ca ai facut prea multe! mwah1.gif
Sa ai un sfarsit de saptamana frumos! wub.gif
Sushi
un weekend de vis. Am vazut Marienplatz, am mancat la Rastkeller, am vazut Olympiaturm... ce mai... a meritat fiecare banutz!
dascalita
Detalii, te rooooog! wub.gif
Sushi
Jurnalica draga am trecut sa dau raportul ca mi-am scos o masea azi. Ma chinuia de ceva vreme, de vineri dar am rezistat cu painkillers pana luni dimineata cand m-am dus la dr. si mi-a deschis-o, se stricase sub plomba, mi-a tot bagat niste ace pe ici pe colo prin masea, mi-a lasat-o asa si a zis sa merg peste zece zile s-o plombeze dar azi n-am mai rezistat de durere, nedormire si nemancare si m-am dus si mi-a scos-o. Cat am asteptat sa amortesc mi-a curatat piatra de pe dinti si mi-a facut 2 (doua) plombe mititele. Pacat ca s-a intamplat asa ca avea in program sa merg azi la Viena cu O si A pe care i-am vizitat ieri ca eu n-aveam palinca sa fac gargara sa-mi mai treaca din durere dar ei aveau si mi-am uitat si telefonul la ei.

Weekendul a inceput bine, vineri la 11 m-am urcat pe tren. Companionii de calatorie n-au fost de doamne-ajuta ca abia de-au scos 2-3 cuvinte. Inainte sa ajung la destinatie am rugat o doamna mai marisoara sa ma ajute sa-mi iau geanta de sus, mi-am schimbat tricoul la baie si mi-am tras un machiaj cam problematic ca ma tot scutura trenul.

M m-a asteptat in gara, la tren si am mers spre pensiunea unde aveam rezervarea. Mie imi tremurau mainile de emotie si m-a intrebat de ce, i-am spus ca-s tare emotionata ca-mi place orasul si nu l-am vazut de 6 ani wink.gif

De aici incolo NU mai dau detalii, doar ca am reusit sa traiesc cu o intensitate de care nu ma credeam in stare la varsta mea si m-am indragostit lulea, plutesc intre fericirea de a fi trait ce-am trait si supararea de a fi departe de M. Poate suna acuma aiurea dar... stiu ca l-am gasit, in sfarsit wub.gif biggrin.gif
Sushi
QUOTE (iedera @ 6 Sep 2006, 09:18 PM)
Tante Carmen nu suna aiurea de loc.Felicitari ca l-ai gasit!

mersi mersi. sa speram ca nu-s numa hormonii la mijloc... dar asta o sa vedem dupa ceva vreme de ...ähhh.... da! deci!

Am bicicleta! Problema mare la mine e ca nu stiu sa franez de la mana, numa de la picior ca am avut pegas candva si cu ala m-am invatat. Bicicletele astea noi toate au frana la mana si daca dai din picioare in sens invers se invart in gol. Bici mea e din aia de moda veche! O gasit-o administratorul nostru la container si mi-o reparat-o. E superba! Azi ii fac inventarul ce-i lipseste si tre sa-mi cumpar si casca de protectie c-o zis A ca imi da voie sa bicicletez in urma ei in jurul lacului dar numai cu casca. II fac si poze azi! tongue.gif

Cum s-o botez? E fetitza! cool.gif
Sushi
Weekendul trecut s-au intamplat o gramada de lucruri. Eu am avut cel mai perfect weekend, alaturi de cel mai perfect om, in cel mai perfect oras...
dar...
... cum am avut o saptamana libera n-a mai controlat nimeni proviziile de lapte si etc - eu o fac 1 data pe saptamana desi nu e atributia mea dar sa nu ajungem cu 100 de oaspeti la micul dejun si fara lapte de exemplu, cum s-a intamplat duminica, 2 litri de lapte la peste 100 de oameni, plus ca seara cand a comandat seful cornurile aia de la brutarie l-au inteles gresit si dimineata i-au livrat mult mai putini decat avea nevoie... plus ca fata de la bucatarie pur si simplu nu a venit la lucru... asa ca s-a trezit seful singur acolo.... si a sunat-o pe nevasta-sa, a trimis-o sa cumpere cornuri si lapte si au scos-o cumva la capat! Ca fata de la bucatarie n-a venit era cumva de asteptat, de-a lungul anilor i s-au tolerat niste chestii urate tot pe principiul ca e mama si ca are probleme de familie...
... tot duminica dimineata fratele lui P s-a aruncat sub tren... era alcoolic dar asta putini stiu, in calatoriile noastre am mai mentionat ca mama a suferit de alcoolism si asa am aflat ca si fratele lui era internat periodic la dezalcoolizare... Dumnezeu sa-l ierte!

viata e scurta si fericirea o poate aduce chiar si o bicicleta! Sunt fericita ca n-am dependente mai grele decat cea de tigara (acuma fumez numa din astea ultrasubtiri si foarte rar)...
Sushi
o amintire superba, 2 septembrie 2006

user posted image
Sushi
si alte trairi frumoase aici

user posted image
Sushi
aroma fericirii

user posted image
Sushi
user posted image
Sushi
l-am intrebat pe seful cum e cu apartamentul si a zis ca la proxima ocazie cand are 2-3 zile libere sa-si scoata lucrurile o face si apoi trebe sa curete. Am zis ca las, curat eu ca am timp si e ok. Dar nu, ei vor sa-si curete propriul jeg a zis... ma rog...
Intre timp eu spal cam ce-ar fi de spalat/improspatat sa-i las lui B curat. Zilele astea sunt plapumele si pernele la rand. Da, eu le bag in masina de spalat, la 40 de grade si le usuc la soare wink.gif
Sushi
STIUUUUUUUUUUUUUU! M-o pocnit asa de-odata cand invarteam in macaroanele cu branza!!! Pe bici o s-o cheme Beauty ca e cea mai frumoasa bici ce-a existat vreodata, in afara de pegasul meu din ro, of course spoton.gif
Sushi
QUOTE (Carmelita @ 30 Aug 2006, 05:07 PM)
imi pare rau ca trece vara dar ma bucur ca anul viitor vine alta. Daca am sta in scandinavia de ex. sau la poluri n-am avea nici atat!

POLURI! roflmao.gif nu-s normala!!!!!!!!!!!!!! rofl.gif
Sushi
am ascultat la nesfarsit "Mad about you" de Hooverphonic...
acuma e randul lui "Love you to Death" - Type O Negativ
Sushi
acuma seara ma duc cu bicicleta acasa smile.gif E noapte si nu-s multe masini, am lumina dar nu am casca... merge si fara!
dascalita
tongue.gif Ce mandra esti de bicicleta ta!S-o stapanesti sanatoasa si sa ai grija pana iti procuri casca!
tongue.gif Carmelita biciclista! mwah1.gif
Sushi
n-o mai cheama beauty, am botezat-o BMX ohyeah.gif
Thecook
Eu zic sa o botezi THE BICI , cu accentul pe primul i. rofl.gif
alysoft2003
Sau Rotzivailer, ca doar are rotzi tongue.gif
Sushi
Doamnelor domnisoarelor si domnilor am placerea sa v-o prezint pe Rotzvailer BMX, puteti s-o alintati cum doriti smile.gif

user posted image
Sushi
La Hausmeisterul care e tatal lui BMX o sa-i iau azi o sticla de vin, o cutie de praline si 2 pachete de tigari biggrin.gif
Thecook
Ce frumoasa e!!!!! Si e clar ca e fetita la ce culoare are (nu ca bicicleta mea, ca e mov 6.gif si deci nu stiu exact ce e, sau poate e bi). Mai trebuie acuma sa-ti faci rost de un cos, sa ai unde-ti pune poseta si cumparaturile. Eu iti recomand un cos pentru ghidon, ca e mult mai sigur decat unul pe roata din spate.
Michelle
Va invidiez ca puteti sa va deplasati pe bicicleta in orasele in care traiti!In Bucuresti nu numai ca e destul de putin posibil datorita traficului si infrastructurii de rahat si datorita lipsei de securitate,dar chiar n-ar fi nici o placere!
Sushi
Michelle noi aici avem traseuri speciale si drumuri speciale pentru biciclete, ca niste trotuare mai largi nitel. Sigur ca nu peste tot, io de la ap. pana aici vin pe strada dar astia-s foarte politicosi si daca ma vad asa confuza si decoltata se opresc si-mi dau prioritate chiar daca (cred ca!) nu am wink.gif

Am mers aseara cu bici acasa, a fost fain, am ajuns in trei minute. Azi am venit cu ea la lucru, printre masini, incet incet ca nu ma grabeam...

Sushi
e bine. e pentru prima data... ca e atat de bine.
Ca nu am dubii... smile.gif
Sushi
si-a trecut o saptamana...

maine vine cristinaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sushi
pentru gagici wink.gif

user posted image
Sushi
am cam slabit de cand cu problema cu maseaua si mi s-o imputzinat baloanele asa ca ma pun pe dulciuri cateva zile.
acuma am un tort de zahar ars in cuptor, daca iese vi-l arat si voo tongue.gif
Sushi
user posted image

reteta e aici http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=12280&st=0
Sushi
stiu ca nu trebuia sa-l tai fierbinte dar nu m-am putut abtine tongue.gif

user posted image
Sushi
si-o felie inclinata (de aia ca nu l-am lasat la rece inainte sa-l tai)

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.