Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
wulfenia
QUOTE(Felina @ 24 Jun 2011, 12:35 PM) *
Imaginea despre noi o avem din ce ni s-a spus despre noi in copilarie, asta pana luam noi controlul, ne analizam si ne formam o opinie mai aproape de realitate.
Jurnalul tau a devenit unul din cele mai linistit(oar)e locuri pe la han smile.gif



Mersi! mwah1.gif

Asa e, parintii sunt raspunzatori de imaginea ce ne-o creem despre noi insine. Si daca ei insis au o imagine de sine negativa nu au cum sa ne invete altceva.

Felina
Foarte interesanta oala aia smile.gif .

Auzi, din dude nu faci nimic? Eu visez la dulceturi de dude si siropusi si marmelade, mor dupa dude biggrin.gif
wulfenia
duzii is tare mari si eu ajung numai la crengile de jos care is tare putine.

asa ca maine o sa duc un sac de plastic pe care o sa-l pun pe jos si-o sa scutur crengile la care ajung. Sigur o sa fie destui gura casca sa se mire de ce fac si ce culeg ca ei nu stiu ce-s astea dar noah... riscul meseriei biggrin.gif

in functie de cate fructe recoltez maine o sa vad daca reusesc sa fac sirop.

La sistemul asta de scos siropul ii zice in germana Dampfentsafter poate ii gasesti vreun corespondent in engleza? Pe mine ma fascineaza sa aflu cum prepara alte natii diferite produse...

Eu o sa vad in concediu din ce fructe reusesc sa fac sirop. Din pulpa apoi cred ca pot face inghetata cu adaos de frisca lichida. Am cumparat anul trecut o masinutza de inghetata no-name care functioneaza foarte bine. Eu bag in ea si fructe cu iaurt, L insa nu mananca iaurt asa ca trebuie sa pun o alta baza.

Am scris deja ca nu am chef de lucru...? cry.gif sad.gif unsure.gif
wulfenia
Am facut ardei umpluti. In loc de orez am pus pasat de malai. Il aveam in congelator si cum trebuie si vreau sa consum tot inainte sa ma mut gata, l-am rezolvat.

Am luat 2 kile de piersici ca erau reduse. Le-am scos siropul din ele pentru ca trebuia sa vad daca functioneaza sistemul impecabil inainte sa-l duc acasa dincolo.

ma uit la Malcolm in the middle, poate o sa dorm un pic apoi merg la lucru.
wulfenia
Concluzii despre desiropatorul cumparat ieri: si-a meritat banii! Fructele nu trebuie curatate de coaja sau de samburi, se pun fructele spalate in cuva si gata. Siropul iese de consistenta lichida dar nu apoasa. Dezavantaj ar fi ca se tine pe foc circa 1 ora jumate pentru fructe cu consistenta solida.

Cred ca mi-o rezultat cam 1 litru si jumatate de sirop de piersici. Pulpa ramasa (putina) o s-o mai fierb un pic cu niste zahar si o sa fac marmelada din ea. Asta dupa ce-i culeg samburii de prin ea ohyeah.gif

Asa arata siropul


si asta e pulpa


eu nu am pus zaharul peste fructe asa ca maine o sa-i dau siropului un clocot cu niste zahar si-o sa-l pun in sticle.
wulfenia
o trecut si ziua de azi... nu stiu de ce am fost asaaa de obosita... era sa-mi rup falcile de atata cascat...
dimineata mi-am reparat la masina de cusut niste haine. Am fost cu bicicleta sa imi fac miscarea, am fost la cumparaturi, am bucatarit... serviciul ma plictiseste tot mai tare, asta nimic nou... as vrea sa fiu in stare sa ma bucur de ceea ce-mi ofera zilele astea si pana sa trebuiasca sa vin la serviciu chiar o fac rofl.gif Maine a fi de groaza, cu 3 oaspeti ce o sa vina. Poate-mi iau o carte sa citesc
dascalita
W, ce te invidiez pentru oala aia minune! Succes la preparat sucuri naturale!
wulfenia
daca as sti cum sa ti-l trimit ti-as face cadou nu din asta...!


noa deci am mai citit despre scula asta. Ceea ce am obtinut eu acuma e sucul de fructe pe care o sa-l combin (maine) cu zahar si o sa-l pun in sticle (sa vad unde gasesc dopuri...). Pulpa ramasa am clocotit-o cu niste zahar si am pus-o in borcane. Mi-o iesit 2 mititele. Dar gustoase wub.gif

dascalita
Siropul pe care il vei prepara cel mai bine sta in sticle cu dop de pluta, dar...cum nici eu nu gasesc de astea cate imi trebuie , poate fi pus in peturi de suc/apa. Fierbinte fiind, tii petul intr-un vas cu apa rece pana sus( ca sa nu se deformeze plasticul ) il umpli, insurubezi bine capacul si lasi in apa pana se raceste.Eu procedez asa cu sucul de rosii pe care il pun in peturi de juma de litru si sta foarte bine.
wulfenia
wow! multumesc frumos, n-am stiut asta cu tinut petul sub apa... cateodata cred ca romanii pe primul loc la creativitate si improvizatie... smile.gif sa incerc! smile.gif

eu am pus sucul intr-o sticla de vin, cu dop de pluta. Insa sticla este inchisa la culoare si nu se vede ca frumusete de culoare are siropul. Un rest l-am pus intr-un borcan - din lipsa de sticla, si uite ce frumusete:



fiind in faza de testare, am pus zahar dupa gust. Cu conservatul nu stiu cum o sa ma descurc pentru ca nu vreau sa folosesc sare de lamaie si sunt alergica la aspirina. Am citit undeva ca sterilizarea corecta este cea mai buna metoda de conservare. Sa vedem...

dudele le-am amanat pe luni dimineata cand n-o sa fie prea multa lume in parc ohyeah.gif
wulfenia
Mi-am facut km de bicicletat azi. Am trecut pe la dude si mi-am facut plinul la burtica. Afara e o vreme superba! Is la lucru, am foarte putin de facut. Adica ar fi si mult dar mai faca si altii. Mi-am adus dosarele cu diverse cu mine. O sa sortez retetele ce le-am tot printat din internet in ideea ca le-oi face candva. O sa le scot din dosar pe cele pe care inca nu le-am testat. Indosariate o sa-mi ramana numai cele facute deja. Restul o sa astepte sa treaca testul.

Revin la ideea ca afara e o vreme minunata si eu stau inchisa si vad prin fereastra de departe cum bate soarele si imi dau seama ca Hell, viata e scurta! si chiar nu merit sa mi-o petrec cu fundul intr-un scaun facand whatever si privind pe geam cum se schimba anotimpurile.

Azi noapte am dormit cam 11 ore. Si am avut niste vise taaare ciudate... blink.gif noa da bine-i si asa...

Daca aduce nepotii in we asta atunci mergem la niste puncte de atractie turistica. Daca nu atunci mergem cu bicicleta la o plaja mica si faina. oricare varianta ar fi ma bucur.
wulfenia
Sloganul meu de ieri si azi este "No reaction is the best reaction". De cate ori pot sa aleg sa nu reactionez o fac. Pana in urma cu ceva ani nu as fi crezut ca am de ales. Este cumva eliberator. Ieri seara fosta sefa mi-a pus o intrebare capcana, a primit un raspuns previzibil de la mine si a facut un comentar pentru care m-as fi framantat cateva zile in urma ce ceva ani. Acuma am zambit si mi-am vazut de treaba. Parerea ei e atat de ne-importanta...

I simply love this new me smile.gif
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Surviving Slumps

A slump can go on for days. We feel sluggish, unfocused, and sometimes overwhelmed with feelings we can't sort out. We may not understand what is going on with us. Even our attempts to practice recovery behaviors may not appear to work. We still don't feel emotionally, mentally, and spiritually as good as we would like.

In a slump, we may find ourselves reverting instinctively to old patterns of thinking, feeling, and behaving, even when we know better. We may find ourselves obsessing, even when we know that what we're doing is obsessing and that it doesn't work.

We may find ourselves looking frantically for other people to make us feel better, the whole time knowing our happiness and well being does not lay with others.

We may begin taking things personally that are not our issues, and reacting in ways we've learned all to well do not work.

We're in a slump. It won't last forever. These periods are normal, even necessary. These are the days to get through. These are the days to focus on recovery behaviors, whether or not the rewards occur immediately. These are sometimes the days to let ourselves be and love ourselves as much as we can.

We don't have to be ashamed, no matter how long we've been recovering. We don't have to unreasonably expect "more" from ourselves. We don't ever have to expect ourselves to live life perfectly.

Get through the slump. It will end. Sometimes, a slump can go on for days and then, in the course of an hour, we see ourselves pull out of it and feel better. Sometimes it can last a little longer.

Practice one recovery behavior in one small area, and begin to climb uphill. Soon, the slump will disappear. We can never judge where we will be tomorrow by where we are today.

Today, I will focus on practicing one recovery behavior on one of my issues, trusting that this practice will move me forward. I will remember that acceptance, gratitude, and detachment are a good place to begin.

wulfenia
spre ce ma indrept: http://www.peaceandprojects.com/blog/2011/06/job/

AMR 2 luni jumate ohyeah.gif

azi ma duc sa babysit si apoi la lucru. Doamne ajuta!

Ieri am facut check-in la o doamna de 73 de áni care tocmai facuse 60 de km cu bicicleta ca sa ajunga la noi. De o gramada de vreme observ ca oamenii in varsta sunt, in mare, de doua feluri: batrani, bolnavi si grasi sau sportivi. Eu o sa fiu in categoria a doua smile.gif

Mi-am procurat 3 cutii de carton. Nu stiu cand o sa impachetez. Maine am progra aiurea, termin la 18.00 si precis o sa vreau sa fac o tura cu bici smile.gif asa ca poimaine candva...

Mai stau 5 minute si ma duc...
wulfenia
Am supravietuit! Si scuipatului cu stropi de papica de dovleac cu cartofi, si suptului din sticla si scuipat peste tot... am vrut sa-i fac prietenei mele curata baia pana doarme fata dar ce sa-ti explic c-o vrut sa doarma?? Nu, numai in brate o vrut. Asa ca i-am dat o bluza cu maneci lungi, am cremuit-o cu protector solar pe palme si fata si am iesit afara cu ea in buzunarul de cangur. Ne-am plimbat in sus si-n jos un trotuar ce avea umbra pe jumatate smile.gif

Imediat mananc cremes facut de colega-mea. Sper ca n-o uitat sa-mi aduca... unsure.gif
Felina
asa-i cu astia mici, planul de acasa nu se potriveste nici macar acasa rofl.gif .

Cum e cremesul? i-o iesit bine?
wulfenia
nu stiu, inca nu mi l-o adus cry.gif
wulfenia
gata cremesul, e mort! ohyeah.gif

foarte delicios si usor de facut. Reteta:

2 Foi de foietaj coapte

Crema pentru foi de Crempita:

1 1/2 l. Lapte
5 oua intregi
4 pachete Budinca de Vanilie
2 Linguri de Faina
10 Linguri de zahar (Facultativ, se poate si mai dulce)
Un Baton de Vanilie- se rade interiorul si se pune in lapte.

Se amesteca toate increndientele, se pune laptele la foc, intr-o cratita mare si se amesteca cu telul pana da cateva clocote. Atentie, poate repede sa se prinda pe fundul cratitei, de aceea se lasa la foc mic sa dea cateva clocote, amestecand mereu. Cand s-a racit se bate spumos cu mixerul si se aduga 100 gr. de unt. Se umple foile si se pudreaza cu zahar praf.
wulfenia
Sursa mea preferata despre detasare: http://www.livestrong.com/article/14712-de...ing-detachment/
wulfenia
E foarte usor sa recad in co-dependenta, sa redevin eroul ce salveaza lumea sau macar un suflet. sau macar moare incercand. Nu e treaba mea sa schimb lumea sau sa salvez vreun suflet. Am o datorie doar fata de sufletul meu, fata de mine insami. E o spirala familiara pentru mine. Aud un strigat de ajutor si incep sa-mi concentrez atentia asupra celui ce striga. Si de acolo se merge doar in jos. Si nici unul nu poate iesi din ea. Nici cel ce ere nici cel ce da. Nu stiu unde este limita intre a incerca sa salvezi pe cineva si a intinde o mana de ajutor. Cred ca limita aia se simte... Deocamdata ma tin departe de spirale.

Noapte buna
Felina
QUOTE(wulfenia @ 27 Jun 2011, 10:52 PM) *
Nu stiu unde este limita intre a incerca sa salvezi pe cineva si a intinde o mana de ajutor.



fooarte greu sa le delimitezi...
wulfenia
Eu, pentru mine, fac limita acolo unde mi se spune sa imi vad de treaba mea. Vorbim amandoua despre florica nu? Noa eu am incercat sa-mi dau cu pararea, m-o faultat. Daca i-ai trimis mesaj privat s-o oparit. Poate fata chiar vrea sa fie lasata in pace. Daca nu s-a mai putea plange ca ce rea e lumea si ce nepasatoare ce-a face? A trebui sa-nvete sa faca ceva nou... hmmm... nu, eu n-am asa inima mare ca si tine Felino si nici n-oi apuca acuma sa umblu sa trag pe careva de nadragi sa-l fac sa vada ca-mi pasa. Io i-am zis o data. Si la aia raman.
Daca ne pasa ca de ce ne pasa. Daca nu ne pasa de ce nu ne pasa? Si daca ne pasa de ce nu ne pasa cum ar vrea ea sa ne pese...? Noa mie mi prea complicata schema... si am au de-ale mele de sortat.
Imi pare rau pentru ea cum imi pare rau pentru mai multi noa dar nu e treaba mea sa indrept lumea cu forta. Si de sa stiu eu ce e drept si ce nu?

###############

Azi mi-s cam aglomerata pe seara... o sa merg sa-mi iau un aparat de facut saratele plate, o sa cumpar ceva de mancare... apoi sa merg la mama lui A sa-i duc tricoul cusut si sa mananc coacaze negre, o sa ma sune si D sa ne vedem... candva o s-apuc si eu sa dorm... maine-s de dimineata si dupa amiaza il epilez pe M pe spate...
Felina
eu nu vad asa problema, eu nu cred ca floarea trebuie indreptata in vreun fel... floarea ca orice floare trebuie udata ca sa infloreasca ea singura cum stie mai bine, in fiecare anotimp altfel poate... cred ca o sa mi-o iau iara rolleyes.gif
wulfenia
ti-o iei dac-ai facut comanda rofl.gif noa da lasa ca nu te-o doborat pe tine comunismul si alte calamitati, 2-3 injuraturi nici n-o sa le simti ohyeah.gif





am facut niste glumitze vulgare pe FB sorry.gif
Felina
laugh.gif



si ce te rosesti asa? vreau sa vad evil.gif
wulfenia
veizi la colega-mia
wulfenia
You are reading from the book Today's Gift
Let us open our natures, throw wide the doors of our hearts and let in the sunshine of good will and kindness.
—O. S. Marden

Kindness is among the gifts we can most easily spread among others. The more we give of kind words and deeds, the more we discover that kindness is like a burning candle which lights many other candles without losing a trace of its own brightness. Our kindnesses are assets, which return unexpected dividends when we invest them in the happiness of others. Kindness is the very basis of love. It softens the most severe anger and gladdens the hardest hearts.

No kindness is too small to win and hold the affection of others because it is made up of gentleness, love, generosity, unselfishness, and caring.

What kindness do I have to offer today?
wulfenia
Lectia incepe sa mi se contureze. Am fost foarte ocupata cautand o lectie subtila, cand de fapt lectia era una mare, grea, cimentata-n fata mea ca un bolovan, mi se uita in ochi si de aia n-am vazut-o smile.gif)

Lectia nu este cum sa am grija de mine cand in relatii cu persoane dependente. Lectia nu este cat ajutor e sanatos si cat e co-dependent. Lectia e una simpla: stay away from trouble! That's it! Sa ma tin departe de oameni-problema.

M-am tot framantat crezand ca lectia este despre cum sa ma descurc in situatii problema, cu oameni problema. Cred ca am de invatat sa nu intru de la bun inceput in situatii problema, cu oamei problema.

Iubesc claritatea!
wulfenia
stresul cel mare cu copiii au trecut. Asa e in meseria asta. Ori te plictisesti ori ajungi pe marginea prapastiei nervoase. Nu mai vreau sa ma gandesc la ce-a fost aici cu 160 de prunci. A fost pentru ultima data ca am mai trecut prin asta.

Sunt foarte bine organizata si foarte la timp cu toate.

Lucrez pana la 3, o sa vad cum ma descurc cu ceara... as mai merge azi cu bicicleta, la Helga in gradina sa mananc coacaze negre si agrise, la dude... offf cate am pe cap rofl.gif

Uchhh, azi mi-a adus o colega nistr blugi sa le schimb fermoarul si m-a intrebat cat o costa, i-am spus ca nimic dar se pare ca oamenii nu pot accepta notiunea de a nu vrea nimic... am de toate si ii repar pantalonii pentru ca fac un bine ei, planetei si mie. Noa si-o zis ca stie ce-mi aduce, un lac de unghii! ca stie ca nu am. ohyeah.gif Noa si i-am zis ca e frumos din partea ei dar as dori sa nu am in continuare ohyeah.gif
Felina
smile.gif


Avem o amica nemtoaica, cu copil de varsta cu Cati, ne-am tot vizitat pana cand au plecat inapoi in germania. Dupa s-a intors ea singura o vreme sa-si continue jobul pentru o perioada si o chemam saptamanal la cina. si invariabil ne intreba ce sa aduca. si noi ziceam ca nu trebuie sa aduca nimic, si atunci ea zicea ca ok, o sa aduca niste vin biggrin.gif . s-a intamplat asa de fo 5-6 ori, de fiecare data apela la vin si de fiecare data rosu rofl.gif . Ma gandeam in sinea mea, daca tot vrei musai sa aduci vin, mai schimba culoarea rofl.gif . E o draguta, dar asa a fost ea educata sa nu stie notiunea de gratis. Ii placea f mult mancarea la noi, indiferent daca era buna sau doar ok, ea o ridica in slavi. Ultima vizita, cand eram eu rupta in doo nedormita etc s-a gandit sa spele vasele dupa ea (care mi se pare un gest ff frumos si poate mai valoros decat orice cadou din asta de-l aduci in plasa). obosita asa am aruncat o privire ca sa vad ca dadea cu buretele pe vase ai apoi le urca in uscator rofl.gif - femeia asta s-a nascut cu masina de spalat vase la nas si cred ca era prima oara in viata ei cand spala vase de mana - fapt care mi-a inmiit aprecierea pen tru gestul ei smile.gif .
wulfenia
draga mea sa stii ca e moda in Germania si Austria sa spele asa vasele. Pun doar cateva picaturi de detergent, spala vasele si le pun la scurs nelimpezite dupa care le sterg cu prosopul. Daca ii intrebi de ce fac asta iti zic foarte relaxati ca detergentul de vase nu e toxic. Noa si atunci io le zic sa bea un gat sa-i cred rofl.gif

Inca tot nu stiu de unde scot ceara sa-l epilez pe M la 4... unsure.gif o sa merg la Bipa sa vad ce au... ca m-am bazat pe niste vorba ale cuiva ...
Felina
M de ce nu-si aduce ceara?
wulfenia
pentru ca mi-a tot spus cineva ca are multe patroane si mi le da mie ca ea nu le foloseste noa si eu am intrebat-o ieri daca imi da unu, ea o zis ca da, eu i-am confirmat la M si acuma-s in buda biggrin.gif
Felina
nasol sad.gif
"imi dai? cand ai de gand, ca mie imi trebe maine dimineata cel tarziu, sa stiu cum ma organizez..."
wulfenia
pai asa am ramas cu ea ca vine azi dimineata sa-mi dea patronul... acuma am vorbit la telefon si mi-o zis ca s-o uitat mai bine si totusi nu are... ma rog, nu conteaza, o sa vad ce pot face pana la 4, poate au la magazinul de langa mine, daca nu asta e. Inc-o lectie smile.gif
Felina
ah cat de aiurea...
wulfenia
eh acuma tentatia sa ma auto-martirizez e foarte mare ca vezi ce teapa-mi trage dupa cat de bune prietene suntem si cate am facut pentru ea daaaar stiu ca am de luat o decizie, de pus o limita intre mine si ea si cand asta o sa se intample o sa ies in castig net, o sa castig o gramada de timp si energie pe care o sa le investesc in altcineva si/sau in mine insami smile.gif
wulfenia
am fo la Bipa si n-au ce-mi tre mie. Noroc ca mai am jumate de patron. O sa-l fac cu aia si la restul o sa folosesc ceara din ailalta. De fapt azi o sa invete prietena lui sa-l epileze asa ca poate e mai bine ca s-a intamplat asta ca macar o sa exerseze amandoua metodele.

Am avut doi fluturasi pe papucii d ecasa si i-am pierdut. Si nici nu stiu unde ca nu-i vad... poate-o zburat...
wulfenia
You are reading from the book Each Day a New Beginning
. . . in silence might be the privilege of the strong, but it was certainly a danger to the weak. For the things I was prompted to keep silent about were nearly always the things I was ashamed of, which would have been far better aired . . .
—Joanna Field

It has been said, "We are only as sick as the secrets we keep." Our emotional health as recovering women is hindered, perhaps even jeopardized, each time we hold something within that we need to talk over with others.

Sharing our fears, our hurts, our anger, keeps open our channel to God. Secrets clutter our mind, preventing the stillness within where our prayers find answers. Secrets keep us stuck. Our health, emotional and spiritual, depends on our commitment to shared experiences.

Every secret we have and tell someone, frees that person also to be herself and to grow. Sharing experiences relieves us of our shame and invites the forgiveness we must allow ourselves.

Steps Four and Five facilitate the process of sharing those secrets that block our path to God and to one another. Never can we be fully at peace with secrets left untold. Self-revelation cleanses the soul and offers us life.

I will be alert to the opportunities to share myself and cherish the freedom offered.

wulfenia
Dupa ce-am rezolvat cu ceara M m-a lasat un ceas sa astept... hmmm... clar ca m-am suparat si m-am gandit ca de n-as fi asa de generoasa si de bine intentionata n-as avea asa de mult stres rofl.gif

Programul de azi e relaxed, not much dimineata si dupa amiaza merg la lucru.

Maine-s libera si-o sa merg sa-mi cumpar niste pantaloni negri.
wulfenia
am facut saratele cu presa de facut conuri pentru inghetata smile.gif
wulfenia
am fost un ceas jumate la H si-am ajutat-o un pic la curatenie ca e inca in carje. Casa nu e declutterizata asa ca dupa un ceas si jumate nu se vedea mare lucru din toata munca... asta m-a facut sa fiu foarte grateful pentru casuta mea unde dupa 1 ceas de lucru e totul luna si ordonat si curat. Apoi am mancat coacaze negre si agrise.
Mi-am scris de la H toate retetele ce le-am vrut si toate chestiile despre begonii. Ea are o varietate de begonii foarte frumoase, mari, cu flori mari rosii, din care am primit si eu mai multe radacini. Eu am o begonie de interior (Begonia punctata) care este superba... wub.gif

pe lista de to do:
- cumparat maine pantaloni negri
- cumparat (candva curand) vase mari pentru 3 plante mari ce vreau sa le iau cu mine

cu impachetarea sunt la zi. Mi-au ramas ne-impachetate si expediate doar lucrurile de care am nevoie pana la mijlocul lui septembrie.

ma pun sa lucru un picutz

din soiul asta e a mea

Felina
oare eu de ce nu pot sa inteleg pasiunea pentru plantele de interior?
daca-s asa de multe plante pe-afara care cresc singure si de care ma pot bucura la orice ora, de ce sa ma inham la tinut unele in casa?
pls nu ma bate sweatingbullets.gif
euroha
... ups... iertare... am confundat jurnalul tau cu cel al... felinei... iertare iti cer wulfenia...
wulfenia
Feli plantele de interior purifica aerul. Plus ca aduc un touch de veselie, de culoare si de frumusete in interior. Pentru mine sunt singura forma de decor.

Imi amintesc c-am mers cu mama lui L sa cumparam niste violete africane, "pentru veselie" a zis ea, pentru ca treceau printr-o perioada stresanta smile.gif
Felina
na, e ceva ce imi depaseste puterea de intelegere rofl.gif
ma iarta, sunt si eu un om... diferit
wulfenia
apoi nu stiu daca mai pot vorbi cu tine stiind c-asea gandesti despre plante... mad.gif
Ce p...lanta mea!!! rofl.gif

@euroha: nu face nimica. Esti bine-venit sa scrii si la mine daca vrei, o sa te rog insa sa renunti la punctele de suspensie in exces, ma intriga unsure.gif
Felina
pai io iubeste ff mult plantele, io vorbeste chiar cu plantele, io gandeste f bine de plante, alta e problemele mea rofl.gif
plantele de interior au rostul lor, rosturile lor, sunt io defecta
wulfenia
bla bla bla, bine ca nu stie begonia mea sa citeasca mad.gif rofl.gif mwah1.gif

Feli e bine si fara plante de apartament. Avantajele cred ca-s mai mult legende. Ca improspateaza aerul noa poate dar pamantul umed din ghivece si ala are miros specific noa asa ca nu stiu ce sa-ti zic, mie imi plac. Ca nu-s functionale - sigur nu! Ca se zice ca au si ceva efect de ridicare a moralului - tot ce se poate. Eu le iubesc pur si simplu smile.gif
leirn
Io am una mare, Mauricio o cheama, nush ce specie e. biggrin.gif O vad foarte functionala, imi da senzatia de "acasa". Mi se pare mai fain cu o planta mare decat cu bibelouri si zorzoane.
Dreptu-i, cand plec undeva, tre sa am grija sa fie udata...Da' merita. smile.gif E a doua planta pe care o am io, singura de acum...Am mai avut un ghiveci micut de petunii(?), da' cre ca acum sunt reincarnate in lilieci or something... smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.