Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Thecook
Hai mai zi-mi ce gatesti , "muza mea culinara" ! Si poate imi dai si mie o idee cum as puteam macina nuci fara sa am rasnitza de nuci.
Sushi
QUOTE(Thecook @ 12 Oct 2007, 01:25 PM) *
Hai mai zi-mi ce gatesti , "muza mea culinara" ! Si poate imi dai si mie o idee cum as puteam macina nuci fara sa am rasnitza de nuci.


la noi la intrare si iesire din interspar sau normal spar-geschäft sunt rasnitze mari de cafea, de nuci si de mac. iti duci pungutza de acasa si le macini. se folosesc gratis smile.gif

dascalita
Cucule, mama mea nu avea masina de nuci si macina astfel:punea miezul de nuca in cuptor sa se usuce /coaca putin apoi cu un sucitor sau o sticla le pisa bine . Mie mi se par mai bune asa decat prin masina !
Thecook
Asa m-am gandit si eu , sa pun nucile intr-o punga si sa le bat cu sucitorul, de uscat in cuptor nu m-am gandit, dar o sa incerc.
Muza draga, o sa ma uit si in magazine, dar nu cred ca sunt rasnize (exceptie aia de cafea daca cumperi marca Tchibo).
dascalita
Nu le bati, rulezi apasat sucitorul peste ele, le mai amesteci, iar miscarea dinainte... sorry.gif mwah1.gif
Sushi
azi am facut sarmale si viorba de perisoare. urmeaza sa se raceasca si le portionez pentru congelator, imi ajung 2 saptamani.
Sushi
i-am fugarit lui A bunatate de mancare, culeasa si aleasa cu grija, prestata cu atata pedanterie ca deja am crezut c-o sa curete cartofii cu un ac sa fie sigur ca nu raman nici macar puncte negre ...
DACA puneam hartie de copt in tava ar fi fost totul super ok.
asa am facut un fel de placinta spartecata unsure.gif
Sushi



















Sushi
Serenity
Sa nu-mi zici ca si Lucky a ta iti suge paturile! ohmy.gif
Sushi
QUOTE(Serenity @ 20 Oct 2007, 09:28 PM) *
Sa nu-mi zici ca si Lucky a ta iti suge paturile! ohmy.gif



nu nu sta numai cu nasul in ele. am bagat de seama ca-i plac paturile pufoase si acuma are 3 ohyeah.gif si sta pe ele cand nu sta prin dulapuri






dascalita
Ce alintatura cataratoare ai! rofl.gif
E o scumpete, dar asta o stii si tu, nu?
Matzele astea sunt niste creaturi uimitoare, uneori te sufoca cu iubirea alteori iti fac o favoare numai daca se uita la tine...Cu toate astea eu le ador! Lucky e mare pisichera, te-a determinat sa reorganizezi camera ca sa-i fie ei confortabil si gaseste cele mai nastrusnice locuri unde sa se culcuseasca! ohyeah.gif
Sushi
acuma nu-mi mai arunca hainele sau lucrurile afara din dulap ca stie ca le inchid. in rest se poate catara/cuibari unde vrea ea ohyeah.gif
Sushi
Sushi
Sushi


[/quote]
Serenity
drool.gif cry.gif Reteta n-o dai? tongue.gif
Sushi
QUOTE(Serenity @ 24 Oct 2007, 06:19 PM) *
drool.gif cry.gif Reteta n-o dai? tongue.gif
Sere e foarte simplutza chestia, eu am probat si apoi combinat mai multe retete pana am ajuns la formula asta care imi place foarte mult smile.gif Eu ii zic diplomat desi sincera sa fiu nu-mi mai amintesc exact ce gust are diplomatul. Oricum a fost prahitura favorita a mamei mele, si cand o fac mereu ma gandesc la ea. Asta am dat-o pomana pentru ea smile.gif

fructe din compot sau crude, de care vrei tu

5 oua

500 ml frisca lichida

12 foi de gelatina

zahar praf

am taiat fructe bucatele mici si am lasat cateva felii pentru ornat.

am separat ouale, galbenusurile le-am batut vreo cinci minute pe baie de abur cu zaharul praf. Acuma la zahar e asa ca eu nu pun niciodata cat scrie in reteta ca nu-mi place daca este prea dulce. Deci tu pune baby cam cat vrei, normal se cere 200 gr. pe masura ce la bati cu robotul, pe abur, ele se transforma intr-o crema care o pui de-oparte. Foile de gelatina le pui in apa rece si le lasi si pe astea deoparte.Bati frisca.Bati albusurile.Rand pe rand amesteci frisca si spuma de albusuri. Nu te grabi si nu pune prea mult dintr-o data. O lingura mare de spuma si iar amesteci si tot asa. Acuma iei gelatina, o strangi bine in pumn sa iasa apa de ea. Ea e moale de tot. Intr-o craticioara mica pui o cana de cafea de suc de fructe, incalzesti usor de tot si pui gelatina in ea. Gelatina o sa se dizolve. Toata smecheria e sa NU fie lichidul in care o inmoi prea cald! pui la cal mai mic foc posibil, cand e caldutza chestiunea o iei de pe flacara, adaugi gelatina, invarti si o sa vezi ca se topeste, daca nu atunci ii mai arati o data flacara :)Gelatina asta dizolvata o amesteci in crema de galbenusuri. Crema o amesteci usor si cu tandrete cu frisca+albusuri. Adaugi fructele. Daca vezi ca prea curge compozitia si n-o sa-ti tina fructele, asteapta un minut-doua ca se va intari putinel de la gelatina si atunci le amesteci ca altfel ti se lasa toate la fund.O cratitza, forma ce vrei tu o imbraci in folie transparenta, pe fund ii faci ceva smecherie din fructele ce le-ai pastrat pentru decor, torni compozitia in oala, dai oala la frigider peste noapte. a doua zi o rastorni si pofta buna mwah1.gif la cantitatea de zahar modifici in functie de ce fructe ai. daca ai fructe crude mai acrisoare pui mai mul zahar. daca-s din compot abia daca-i trebe o idee de zahar...
Serenity
clapping.gif Super! Doar ca nu stiu unde oi gasi foi de gelatina, prin Ro n-am prea vazut... Ai idee cu gelatina granule cum se procedeaza si cata trebuie pusa? Aia la pliculet...

Mersi, tu faino mwah1.gif
Sushi
QUOTE(Serenity @ 24 Oct 2007, 07:20 PM) *
clapping.gif Super! Doar ca nu stiu unde oi gasi foi de gelatina, prin Ro n-am prea vazut... Ai idee cu gelatina granule cum se procedeaza si cata trebuie pusa? Aia la pliculet...

Mersi, tu faino mwah1.gif


ma interesez si-ti scriu curand

Edit: 20 de grame iti trebuie smile.gif
Serenity
hug.gif si tie, si lu Lucky si lu' mami tau la care o sa ma gandesc cand o sa mananc prajitura....
Sushi
QUOTE(Serenity @ 24 Oct 2007, 07:51 PM) *
hug.gif si tie, si lu Lucky si lu' mami tau la care o sa ma gandesc cand o sa mananc prajitura....



mwah1.gif

retete din astea poti strange pentru vara mai ales, cand ti groaza a sta langa cuptor smile.gif
io acuma am una cu iaurt si lamaie in vizor... adica am vreo 10 in vizor... unsure.gif
Sushi
am fost la un interviu pentru un extra-job. miercuri am rezultatul, dar fara sa intre, spaniolul ce vorbea o germana mai mult decat perfecta mi-a spus ca o sa fiu si eu pe lista ohyeah.gif
e la cinci minute de mine si se plateste bine
o sa fie o tevatura cu organizatul orarului de lucru...

B e in terapie. Adica terapie... a fost asteptat cu cocktail, are sedinta de masaj 1 data pe saptamana, acces nelimitat la sauna, camera dubla (cu un macedonean) cu tv, mai ceva ca la hotelurile bune de tot...

eu cu luckinela imi duc zilele...smile.gif
Sushi
am trecut prin Kreuzbergl, unde am stat primii ani. la o intersectie prin care trecusem de atatea ori erau flori, lumanari si un portret de copil. dumnezeu sa-l ierte!
Sushi
azi am facut iar de mancare pe cateva zile

supa cu mini-galuscutze



si pilaf

Sushi
avem paruc ohyeah.gif

Thecook
Uite si aici ce frumusete cu ochi albastriiiii si "paruc" !!!!! Are si un "dintzuc" ?
Sushi
QUOTE(Thecook @ 28 Oct 2007, 12:16 AM) *
Uite si aici ce frumusete cu ochi albastriiiii si "paruc" !!!!! Are si un "dintzuc" ?


ne-ai prins! incepem sa avem dinti smile.gif mwah1.gif
Sushi
Cum curat eu wc-ul lui Lucky



unsure.gif
Thecook
rofl.gif Ce te faci cand va trebui sa schimbi scutece?
Sushi
QUOTE(Thecook @ 29 Oct 2007, 01:00 PM) *
rofl.gif Ce te faci cand va trebui sa schimbi scutece?

pai mai imi iau o masca unsure.gif
Sushi
Sushi
Buna ziua! eu sunt fernandez si am decis sa-i complic lui Sushi existenta unsure.gif





Serenity
Vai ce frumos e wub.gif Desi nu mi-au placut niciodata roscatii (yuck), motanii roscovani sunt slabiciunea mea biggrin.gif
skrningrid
E superb, il infiezi. unsure.gif
Sau a venit pentru o serenada sub geam, pentru Luky binenteles.
Sushi
a fost deja infiat de colega mea, care mai are 2 pisi deci are si companie flacaul smile.gif

am facut doua painici

Sushi
skrningrid
Vai mereu ma surprinzi, ce paine apetisanta!!!! drool.gif
Ce se vede in ea cred ca sint masline....pe cit de aspectoase si de gustoasa. clapping.gif
Sushi



Pariem ca aici nu ma gaseste nici maine asa de bine m-am ascuns??

Sushi
400 sandviciuri

[img]http://aycu06.webshots.com/image/34045/2005832861617383459_rs.jpg
[/img]















Felina
ohmy.gif
Serenity
Sa innebuneasca lumea care intra la tine in jurnal de pofta.... sad.gif
skrningrid
Cu ce ocazie!!!! Atita papa drool.gif
Vreo petrecere, ceva!!!
alysoft2003
Ahhhhhhh, inimaaaaa laugh.gif
Sushi
nu, nici o ocazie, pentru un eveniment la serviciu smile.gif facem asta de foarte multe ori, rar asa simplist ca acuma - numai sandviciuri dar aproape niciodata nu gasesc cele cateva secunde ca sa fac si niste poze ca se munceste in ritm alert ohyeah.gif
Frisky
Sushi
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.