Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Oiski-Poiski
Ahaaaaaaa.Exista rosii, verzi si galbene.Si unde gasesc eu aici Gartenmelde ? Ca nu as recunoaste-o din prima.Poate daca intreb vreun taran .
wulfenia
zilele astea 4 libere o fost minunate... de maine iara la lucru...

am fost la terapie azi, apoi prin oras. Am dus un mobil la decodat dar mi-o cerut 49 de euro pe actiune asa ca m-am razgandit, mai trag de asta vechi a meu pana mi se iveste altceva, mobilul l-am dat inapoi la cine mi l-o dat. Apoi am fost cu B la cumparaturi si am avut asa, o revelatie... am inteles ceva care m-a suparat tare pe moment, Acuma sunt recunoscatoare pentru claritate.

La amiaza am mers cu Meli la strand si eu am adormit pe plaja pana ea si-a dat telefoanele ca-si cauta de lucru pe vara. Seara am mancat la un Buschenschank foarte frumos. O fost asa de fain... smile.gif

Acuma-s in pat, mintenas o sa fac nanica... maine postesc.
wulfenia
am gasit un caine la azil, e tare frumoasa... insa pot sa merg s-o iau numai vineri, sper sa mai fie acolo...
wulfenia
e o nebunie la serviciu. Singura care nu se agita e eu biggrin.gif Eu meditez interior biggrin.gif N-am voie sa ma agit ca consum energie si azi postesc biggrin.gif


Intru in blugi vechi desi am pierdut doar 2 kilograme din greutate. Cineva mi-a spus ca grasimea este volum nu greutate. Da, aia e sigur explicatia.

Aseara a fost Meli la mine. A fost si Miri dupa ce-a terminat programul de lucru si ne-am distrat pana la miezul noptii. Meli a adus o sticla de vin de la Dino. Avea un gust de rahat, era clar stricat. Dar, avand in vedere povestea de cand am cumparat de la el 7 sticle de vin (scump ca dracu da nah... ) si o fost toate stricate si el m-o certat ca de ce le-am tinut in casa ca vinul lui e ca sucul de portocale fara conservanti fara nimica, el nici via n-o stropeste blablabla si ca din cauza ca-n casa la mine e cald ??? (in sufragerie si vara e racoare) s-o stricat vinul, deci avand asta in vedere n-am zis nimica, m-am gandit ca nu-i bai ca nu-mi place la gust ca oi be mai putin... asa si o venit Miri si cand o pus gura pe vin o zis ca ea nu-l bea ca e stricat. Meli nu si nu ca vinul e fara adaos de zahar si de aia ni se pare acrit. Nu era acrit, adica nu numai. Avea si gust de dop de pluta mucegait! Noa si atunci i-am zis ca noa vezi ca nu-s eu rea si i-am jignit la Dino vinul degeaba? Vinul chiar e stricat! Vezi ca nu-s eu taranca ce nu stie pastra asa vin de soi ci vinul chiar e stricat! Noa si vezi ca nu trebe sa-l beau si sa-mi fac mustrari de constiinta ca cine stie ce stupida oi fi eu de nu stiu ce e aia vin natural, vinul chiar e stricat! Si m-o apucat rasul. Pentru ca am priceput de ce mi-era asa de antipatic Dino mereu. Pentru ca atunci cand i-am spus ca vinul ce l-am luat de la el nu e bun s-o scremut de numa sa ma scoata pe mine de vina ca vinul lui e aiurea. Si eu de fapt am incercat doar sa-l incurajez cumparandu-i sticlele alea ca si cadou pentru L de craciun desi si el face vin acasa si noi nici macar nu ne facem vreodata cadouri asa ca... devil.gif
wulfenia
inca un ceas si merg acasa. O sa-mi aranjez niste chestii si apoi o sa am un "me"-time smile.gif Simt nevoia sa ma refocusez.
wulfenia
am constatat ca sunt foarte obosita. am mancat o supica, imediat mananc o felie de ceva ca pizza si apoi la somnic...
wulfenia
n-am putut merge sa iau catelusa de la azil pentru ca am terapie si seviciu noa si o luat-o altcineva smile.gif

You are reading from the book Each Day a New Beginning
Out of every crisis comes the chance to be reborn, to reconceive ourselves as individuals, to choose the kind of change that will help us to grow and to fulfill ourselves more completely. —Nena O'Neill

Before choosing to recover, most of us lived through crisis after crisis. Many days we sought the oblivion of alcohol and drugs rather than face fears that ate away at us. It probably wasn't possible for most of us to realize that a crisis was a tool for growth.
Even today, even in our recovery program, even though the clouds are clearing and we are feeling better about ourselves, a crisis may overwhelm us for a time. We do find help for it, though. We can breathe deeply, look to our higher power; listen for the messages that are coming through from our friends. And we can choose among the many options for the right action to take at this time.

Life is a series of lessons. Crises can be seen as the homework. They aren't there to defeat us but to help us grow - to graduate us into the next stage of life.
Today, I will look for my lessons and feel exhilarated by the growth that is guaranteed.
wulfenia
Vara-mea i-a facut lui tata cont de facebook. Hm... ca el vrea sa vada pozele nepoatei sale (pe care oricum le-a primit in email). Si sa vezi ca o avea si pe mandra lui la lista de prieteni. Vara-mea mi-o dat parola devil.gif si eu am intrat fain cu contul lui, am scos-o pe aia de la lista, am pus-o pe ignore si am reclamat-o ca il hartuieste. I-am pus o poza faina la tata, am scris la profilul lui ca "Fiicele mele sunt lumina ochilor mei si motivul pentru care traiesc!" si mi l-am adaugat mie ca tata la facebookul meu smile.gif)

El oricum nu stie sa foloseasca internetul devil.gif

Noa si acuma o sa ma duc iara cu identitatea lui si o sa fac click ca-mi place la tot felul de poze de ale mele si ale sorei mele, o sa imi scriu comentarii ca ma apreciez si ma iubesc rofl.gif

Si is tare fericita ca am gasit modalitatea ideala sa am si eu un tata normal ohyeah.gif
Felina
esti jeniala!!!!! biggrin.gif
te invidiez evil.gif
wulfenia
pai fa-ti si tu rofl.gif
wulfenia
alta formulare tipic romaneasca: "Nu vorbi prostii!" blink.gif

de fapt nu e tipic romaneasca pentru ca si in germana exista "Red keinen Blödsinn!"... oricum ma deranjeaza. Cand imi spun parerea nu inseamna ca spun o prostie daca celuilalt nu ii convine.


Is la lucru... am de luat niste masuri in viata personala...
mai mult studiu mai putin aiurea-n internet. Am zis!
wulfenia
alta pe care am scos-o din vocabular: "O, nu fi asa!" (Asa cum???) Am inlocuit-o cu "Te rog nu fa asta" sau sa ofer o alternativa "nu vrei mai bine sa...?"

sunt trista pentru o anume situatie. Si n-am de ce...
wulfenia
Mai am o juma de ceas pana gat serviciul si vreau sa-mi fac un inventar al obiceiurilor pierdute si dobandite.
Spre deosebire de acuma trei ani, azi nu mai dau bani pe: tigari, make-up+oje, detergenti de n feluri (acuma iau marca Aldi si sunt multumita), decoratii, haine/pantofi in exces (decat cand am nevoie si in urmatorii 5 ani SIGUR n-o sa am nevoie!), carti (imprumut sau citesc on-line), filme (le adorm... batranetea bat-o vina!), produse electronice de vreun fel, calatorii in general si calatorii cu autobusul (iau bicicleta cand imi permite vremea), ies mult mai rar sa mananc la restaurante (2-3 ori pe luna), BurgerKing 2-3 ori pe luna, nu mai beau cafele nicaieri ca fac eu mai buna acasa, lotto nu mai cumpar de 2 ori pe saptamana ci doar 1 data pe luna sau 1 data la 2 luni (ieri am castigat 2,60 euro thumb_yello.gif ohyeah.gif ), nu mai am cheltuieli cu animale de companie pentru ca nu mai am niciunul rolleyes.gif Tot aici trebuie sa mentionez faptul ca nu mai fac cadouri familiei, adica nu mai "cumpar pentru romania" ca acuma cativa ani.

Ce mi s-a adaugat listei de chestuieli este psiholoaga (din 2008), cheltuieli cu sanatatea (diverse preparate si terapii) si cam la atat ma pot gandi. Daca imi vine in minte si altceva o sa revin si o sa completez.

si hops c-am si revenit: mai adaug listen de obiceiuri noi cu impact asupra finantelor: excursiile. Am facut foarte multe in anii trecuti, am vazut cam toate punctele de interes turistic si cultural din regiune si sunt multe de tot. Si tot aici adaug donatiile diverse pentru ca sunt de data recenta, acuma 3 ani nu faceam ca nu aveam de unde.-
wulfenia
Iubesc diminetile cand ma trezesc mai devreme si ma lansez in internet c-o cafea ohyeah.gif

You are reading from the book The Language of Letting Go
Recognizing Choices

We have choices, more choices than we let ourselves see.

We may feel trapped in our relationships, our jobs, our life. We may feel locked into behaviors such as caretaking or controlling.

Feeling trapped is a symptom of codependency. When we hear ourselves say, I have to take care of this person . . . I have to say yes . . . I have to try to control that person . . . I have to behave this way, think this way, feel this way . . . we can know we are choosing not to see choices.

That sense of being trapped is an illusion. We are not controlled by circumstances, our past, the expectations of others, or our unhealthy expectations for ourselves. We can choose what feels right for us, without guilt. We have options.

Recovery is not about behaving perfectly or according to anyone else's rules.
More than anything else, recovery is about knowing we have choices and giving ourselves the freedom to choose.

Today, I will open my thinking and myself to the choices available to me. I will make choices that are good for me.
wulfenia
Am o zi faina azi. Am fost la ultima terapie, apoi am venit la lucru, imi fac treaba care nu e putina dar e anosta rolleyes.gif

Deseara o sa ma bag devreme in pat, pe la 9 si maine pot sa dorm cat vreau biggrin.gif

Am luat azi paine roggenbrot. Cred ca "roggen" ala is ramasitzele de lemn alea care se pun si sub hamsteri, cum le-o zice in romana??? sad.gif Am mancat doua feliute micute unse cu unt, cate o feliuta de salam si rosii mititele, am baut o cana de lapte si ala mi-o fo pranzul, acuma is umflata de stau sa-mi iau zborul ohmy.gif

Noa nu face nimic...

Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 27 May 2011, 04:12 PM) *
Cred ca "roggen" ala is ramasitzele de lemn alea care se pun si sub hamsteri, cum le-o zice in romana???


roggen e secara pe romaneste
wulfenia
mie nu-mi place, ma straduiesc sa o termin... sad.gif
Oiski-Poiski
Nu tin minte sa fi mancat.Cel mai mult imi place Katoffelbrot sau Kürbisbrot.

Ce ramane de la lemne dupa taiat e rumegus .Nu stiu de ce imi umbla prin cap "puruzau" , se zice asa la rumegus in Ardeal ? De undeva am expresia asta in amintire.


Ma duc sa tai iarba in gradina.Cam doua ore ma invart prin ea.Ca masina de taiat iarba nu e prea mare, nu am stiut ca ne ramane atata gradina pana la urma.
wulfenia
mersi draga ca-mi improspatezi memoria smile.gif
nu stiu daca asa ii zice in ardeal... sad.gif


Am dormit azi pana la 11, apoi m-am uitat la tv, am mancat, a fost A si i-am facut ceva prenru concediu (10 min) apoi iara m-am bagat in pat pana la 3. mi s-a acumulat oboseala in ultima vreme se vede...


M-am gandit la unele chestii in ultima vreme si as vrea sa le fac o sinteza:

- in relatiile disfunctionale nici una din persoane nu poate fi ea insasi, fiecare trebuie sa joace un rol. Rolul si-l asuma fiecare si este si atribuit de cei din jur in functie de mai multi factori. Rolurile astea au scenarii stricte, care nu se modifica in functie de evenimente sau schimbari. In unele familii pe care le stiu exista rolul de "printesa". E in general una din femeile mai tinere, frumoase, ingrijite. Ele sunt cele ce primesc. Ofera putin si in general numai in chestiuni teoretice. Adica daca ai nevoie o sa te duca cu masina pana la doctor si-o sa te lase acolo dar sigur n-o sa-ti ridice sacosa cu alimente dac-o scapi din mana.

Rolul meu in familia mea a fost acela asumat de femeile mai putin tinere, mai putin frumoase si mai putin norocoase. Eu am fost aia care a stiut sa faca totul. Si care a facut totul pentru toata familia. Familia nici macar nu m-a mai vazut ca pe o persoana ci ca pe o ustensila, un instrument de rezolvat probleme si situatii. Ani de zile din viata mea. Cand m-am desprins din sistemul ala disfunctional am inteles ca nimic nu a fost fara rost. Ca nu are rost sa ma supar pe cei ce s-au servit cu atata generozitate din rodul muncilor mele. Ala a fost rolul lor. Aptitudinile si calitatile ce le-am dobandit facand tot pentru toti le pot azi folosi ca sa fac totul pentru mine insami. De aia cand is in dilema, ma intreb: Oare daca prietena mea X ar fi in situatia in care sunt eu acuma, ce as sfatui-o? Ce as face eu ca s-o ajut?" Si exact aia fac eu pentru mine.

Am "servit" destule printese in viata mea, unora le-am si uitat numele...

Ne-terapiate, persoanele care joaca rolul ce l-am jucat eu, mor foarte devreme din cauze legate de stres.
Ne-terapiate, printesele, sunt condamnate o viata foarte lunga plina de nefericire cronica. Imbatranesc urat si se acresc.




wulfenia
vreau sa mai notez ca ieri am fost la seful cel mare si i-am spus parerea mea intr-o anumita chestiune. Ca la inceput m-am balbait dar apoi mi-am gasit fluenta...

si mai vreau sa notez ca mi se rupe inima de M.!
wulfenia
Ieri cand s-a trezit M era plina de herpes pe fata. Umbla de ani de zile la doctori, mama-sa doctorita, nimeni nu stie ce poate avea. Foarte des este invadata de herpes. Asa si ieri. Si o scos fata 350 de euro din cont si s-o dus la doctori privati, incluvis la un homeopat. S-o intors acasa cu 10 euro in geanta. Asta e ce mi-a zis ea, chiar totul nu cred pentru ca M se teme a spune adevarul si infloreste lucrurile cateodata din obisnuinta dar ma rog, nu e treaba mea ce face ea cu banii ei. Homeopatul i-a spus ca singura metoda care functoneazaeste sa comande o anume e-book de pe net si s-o citeasca, acolo sta scris ce si cum sa faca sa scape de herpes pentru totdeauna. A venit M la mine pentru ca nu mai are bani in cont. Asta e ok, pentru 20 de euro nu imi bat capul. Dar ar fi trebuit sa comand cartea si sa dau datele mele bancare. Acolo nu am avut curajul. Un ceas am fost rupta in doua intre dorinta de a face ceva pentru prietena mea, de a o ajuta in suferinta ei si responsabilitatea pentru mine insami. Pe net nu am gasit absolut nimic despre autorul e-cartii si la Impressum au o adresa din cipru...

acuma stiu ca poate M n-o sa mi vrea sa fie prietena cu mine. Dar daca mi-as fi dat datele pe net nu as fi putut dormi ...
wulfenia
da, cum am prevazut, tocmai mi-a scris un sms ca nu vine la pranzul la care am fost invitate amandoua azi... sad.gif
asta este...


Gandul pentru azi:

You are reading from the book Today's Gift
The only people who never fail are those who never try.
—Ilka Chase

A boy once asked his grandfather how he had become so happy and successful in his life. "Right decisions," replied his grandfather. The boy thought for a while and then asked a second question, "But how do you learn to make right decisions?" The grandfather answered quickly with a twinkle in his eye, "Wrong decisions!"

We, too, will learn from our "wrong decisions," our mistakes. Whenever we try anything, there is always the possibility of failure. We must learn to not let this keep us from trying. When we are willing to try, we have already conquered our fear. We can grow no matter what the outcome is.

What failure have I turned into success?
wulfenia
is prostuta! Meli nu s-o suparat pe mine. O venit si ea la gratar dar ceva mai tarziu. Eu am mers 40 de min cu bicicleta pana la casa prietenilor mei, am mancat, am stat la soare, m-am jucat cu xopilasul lor si m-am intors iar 40 de min de bicicletat. Ajunsa acasa am spalat vasele care ma asteptau de 2 zile dar n-o fo multe si am povestit cu M smile.gif

Acuma la lucru sed pe mingea de pilates si fac exercitii in timp ce lucrez la computer, in back office mi-am instalat o banda elastica de care trag cate o serie de 20 tot la o ora o data... m-am dezumflat in ultima vreme, mi s-au aranjat carnurile, as vrea sa dau jos si din kg numai asa sa ma vad fara ele... smile.gif

Mi-a mai murit o legenda. Am trait 36 de ani crezand ca in perioada menstruatiei nu avem voie s afacem sport pentru ca intensifica pierderea de sange... si am intrebat-o pe prietena mea care a fost antrenoare, a zis ca nici vorba, se poate face in orice zi... si m-am documentat un pic pe internet, azi am bagat tare cu sportul si imi merge bine... ce ti-e si cu miturile astea...

Notez aici un exercitiu pentru burtica, ce se poate face lucrand la computer: impingem buricul spre coloana si mentinem muschii asa pentru 20 de secunde. Nu uitam sa respiram.
wulfenia
Azi e vad o zi in care toate merg cum NU trebuie dar iar cine-s eu sa stiu cum trebuie si cum nu sa mearga lucrurile...?
Let go...

Si ma intorc la primul pas

admit ca n-am nici o putere asupra disfunctiei din familia mea si a efectelor ei si ca viata mea a devenit greu de manevrat.

N-au cauzat eu nici alcoolismul nici boala emotionala tatalui meu, indiferent care ar fi aia si nu am cum sa ma protejez 10% de "familia" lui si de el. Atatea ganduri care se invart in jurul acestei chestiuni... ma deranjeaza... imi vreau viata inapoi. imi vreau timpul, ma vreau pe mine inapoi desi nu m-am avut niciodata. Vreau sa traiesc fiecare moment al vietii pentru mine, gandindu-ma la mine... dar gandurile, umilinta... nu pot controla nimic.
wulfenia
am incercat sa-mi fac azi 2 programari, de fapt 3, nici una nu mi-a reusit, dumnezeu cu ele!

am fost la un trainig de proba crezand ca nu au taxe de inscriere, cand colo 120 de euro pe prima luna, noa nu multumesc, sa nu se mire nimeni de cate cazuri de obezitate avem cand sportul indrumat de profesonisti e scump ca aurul.
Apoi am fost la cumparaturi cu B si M. Apoi cu bici la M., ne-am dus la plimbare si ne-am balacit intr-un parau de munte tare fain, cu apa clara si plina de pesti mai marunti si mai mari... am intrat cu pantalonii scurti ca nu aveam costume de baie pe noi. Amandoua la ciclu ohyeah.gif murate pana la maduva spinarii rolleyes.gif Tricourile ni le-am dat jos si-am intrat in apa in sutiene dar Bia s-a gandit ca ce sa stea tricourile alea uscate pe mal, oare de aia-s acolo ca sa-si stearga ea picioarele de namol? hmm... pai noa... dupa vreo 2 ceasuri ne-am intors la M acasa si am facut dus, apoi am dormit un ceas la soare si apoi M a facut de mancare. Ne-am uitat la Frida si am mancat in pat biggrin.gif
M-am intors acasa fara sutien - era plin de noroi ca BIa s-o scuturat in spatele meu cand sedeam pe iarba, cu o bluza cu 2 numere mai mari alba cu floricele negre tare romantica wub.gif , pantaloni de baschetbal (scurti lui M, mie pana la genunchi rofl.gif ) de culoare blue marin cu dungi galbene laterale si numarul 8 scris pe gacul stang smile.gif) Asa am traversat orasul pe bicicleta. Si cu ocherlarii de soare pe cap si-un ruscac albastru pe spinare smile.gif

Acuma stau in pat, ma uit la tv, ma surfez si mananc capsuni. Am vreme... ca maine pot dormi pana la 9 wub.gif
Oiski-Poiski
hiya.gif
wulfenia
girlchat.gif
wulfenia
Si azi sunt libera. M a plecat pentru cateva zile in Ungaria si cumva mi se pare ciudat fara ea pentru ca in ultima vreme ne-am vazut zilnic si am petrecut 90% din timpul liber impreuna. Chiar ma gandeam ieri ca de pe vremea adolescentei nu am mai avut o relatie smile.gif

Penru azi am program de relaxare totala, la amiaza merg la gril cu B si tatal sau, apoi poate ii conving sa mergem la un muzeu in aer liber sau undeva... sa vedem...

Sunt fericita smile.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 31 May 2011, 10:00 AM) *
M a plecat pentru cateva zile in Ungaria si cumva mi se pare ciudat fara ea pentru ca in ultima vreme ne-am vazut zilnic si am petrecut 90% din timpul liber impreuna. Chiar ma gandeam ieri ca de pe vremea adolescentei nu am mai avut o relatie smile.gif



Ah, Carmen, imi amintesti de lucruri sfinte.In adolescenta am avut o prietena buna, eram ca surorile.Dupa ce s-a casatorit a rupt incet dar sigur legatura ca probabil nu eram de nasul lui barbatu-su.Nu m-am suparat si dupa ce am venit in Germania am cautat-o iara.Ultima data cand am vazut-o a zis ca ce familie frumoasa am .A divortat ca nu a mai corespuns sotului si familiei lui si dupa mult timp a gasit pe unul mult mai in varsta decat ea .Nu am inteles nici pana in ziua de azi de ce a rupt legatura cu mine.

A doua "sora" am gasit-o aici.Pentru asta am facut lucruri pe care nu le-am facut pentru frate-miu.Si in 2006 cand lumea mea s-a prabusit un pic nu a gasit altceva ce sa zica decat ca o neglijez.Terapeuta mea a zis daca mi-am pus vreodata intrebarea tinand cont ca prietena mea nu avea viata sexuala cu sotul, daca nu cumva avea o dragoste de lesbe pentru mine.Hmmm.Habar nu am.

Insa chestiile astea lasa urme adanci.
wulfenia
smile.gif Oiski te inteleg...


Mi-s negre mainile de la soare si de la bicicletat. Ma bucur ca am reusit sa introduc miscarea in cotidianul meu, acuma imi lipseste daca intr-o zi nu fac un pic de sport...

Sunt bine, ii spuneam ieri si psiholoagei ca am o perioada foarte lipsita de griji in viata mea si ca prin M parca imi traiesc adolescenta, cu exceptie mersului prin discoteci unde nu fac fata ca ma apuca somnul smile.gif)

Ma duc la antrenament la Mrs. Sporty la 11. M-o luat fara taxe de inscriere pentru c-o vorbit Y cu ele, si barbatul lui Y e ministrul regional al sportului rofl.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 1 Jun 2011, 10:23 AM) *
M-o luat fara taxe de inscriere pentru c-o vorbit Y cu ele, si barbatul lui Y e ministrul regional al sportului rofl.gif



Sunt impresionata in ce cercuri marete te invarti si ce Vitamin B ai ohyeah.gif .Eu nu cunosc nici un ministru hmm.gif si duc si lipsa de vitamine laugh.gif
wulfenia
Y mi-a fost colega de serviciu si barbatu-sau e de anul trecut ministru... io sa stii ca le scurtez gaci la multi din politica locala rofl.gif
Felina
laugh.gif

sa inteleg ca politica locala e cam... scunda? laugh.gif
wulfenia
mai degraba nu-s ei in clar cu ce dimensiuni au si cumpara aiurea smile.gif)
wulfenia
intr-o anumita chestie nu gasesc solutia si ma apasa si stiu ca o data cu trecerea timpul chestia in sine o sa se agraveze...
wulfenia
ieri la amiaza am fost iara sus la AICI unde am tras toti trei un pui de somn pana ce Bia s-a plictisit si s-a dus in vale unde a gasit niste tineri care exersau mersul pe sarma si s-a distrat cu ei smile.gif

Seara am iesit in oras cu M la vanat locuri de munca. Am intrat la o cafenea foarte faina unde azi a fost la interviu si de maine de la 5 dupa masa incepe. Ma bucur sa am onoarea s-o indrum in faza asta a vietii ei... Cred ca primul salar, primii bani proprii, sunt o experienta foarte frumoasa pentru fiecare om... smile.gif

Tarziu ne-am intors acasa si m-au ajutat sa pregatesc o sala pentru o petrecere apoi am baut 2 sticle de vin pana la 2 noaptea. Dimineata la 9 m-a trezit M ca venise dupa cheile de la masina. Cand bem noaptea merge cu taxi acasa.

Is obosita dar is bine.
wulfenia
Am facut marmelada de capsuni (a iesit cam lichida) si Buchteln, care-s foarte usor de facut.

500 grame faina, un sfert de litru de lapte, 100 grame unt topit, 1 pliculetz de drojdie uscata (7 g), 90 gr de zahar, 4 galbenusuri (ramase de la spuma de capsuni). Am facut un aluat din toate chestiile de mai sus, l-am lasat la crescut pentru un ceas intr-un vas acoperit cu un prosop ud, am intins aluatul, l-am taiat in patratele, pe fiecare patratel am pus 1 linguritza de Nutella, am format o mingiuta pe care am pus-o in tava cu partea frumoasa in sus, si tot asa, una langa alta pana am umplut tava. Pensulate cu ou batut pe deasupra, le-am copt la 200 de grade pentru 30 de minute.

Marmelada cred ca trebuia s-o fierb mai mult dar si asa e buna, macar intindem strat subtire pe paine si nu ne ingrasam smile.gif)











reteta o am de aici: http://blog.berflo.net/?s=buchteln
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Combating Shame

Shame can hold us back, hold us down, and keep us staring at our feet.
—Beyond Codependency

Watch out for shame.
Many systems and people reek of shame. They are controlled by shame and may want us to play their game with them. They may be hoping to hook us and control us through shame.

We don't have to fall into their shame. Instead, we'll take the good feelings - self-acceptance, love, and nurturing.

Compulsive behaviors, sexually addictive behaviors, overeating, chemical abuse, and addictive gambling are shame-based behaviors. If we participate in them, we will feel ashamed. It's inevitable. We need to watch out for addictive and other compulsive behaviors because those will immerse us in shame.

Our past, and the brainwashing we may have had that imposed "original shame" upon us, may try to put shame on us. This can happen when we're all alone, walking through the grocery store or just quietly going about living our life. Don't think . . . Don't feel . . . Don't grow or change . . .Don't be alive . . . Don't live life . . . Be ashamed!

Be done with shame. Attack shame. Go to war with it. Learn to recognize it and avoid it like the plague.

Today, I will deliberately refuse to get caught up in the shame floating around in the world. If I cannot resist it, I will feel it, accept it, and then be done with it as quickly as possible. God, help me know that it's okay to love myself and help me to refuse to submit to shame. If I get off course, help me learn to change shame into guilt, correct the behavior, and move forward with my life in immediate self-love.

Oiski-Poiski
Pentru reteta asta de Buchteln cu NUTELLA cred ca te ia fiu-miu de Ersatz-Mama .
Da spune-mi mataluta, ai mai lasat gogoloaiele dupa formare la crescut in tava sau le-ai trimis direct la bronzat in cuptor ?
wulfenia
5 sau 10 minute le-am lasat, nu mai mult ca daca dospesc prea tare cred ca se nu se mai delimiteaza asa de fain smile.gif


asta seara fac baby sitter 3 ceasuri si mama bebeului o sa fie departe noa s am emotii, deci ma duc sa ma odihnesc..


am fost la mrs sporty, saptamana asta o sa pot merge de 4 ori.
Oiski-Poiski
Le-am facut pe domnisoarele Buchteln .S-a intamplat asa ca mai aveam supa de ieri si ma gandeam ce sa fac azi pe langa dar fara carne.Tu cu reteta ai picat tocmai la timp.
Au iesit buuuuuune tare.Le-am facut pe toate cu Nutella dar data viitoare le impart , pun si dulceata sau mac.
Merci. smile.gif

Distractie placuta cu bebe .

wulfenia
am clarificat ceva cu cineva care nu avea nici un chef sa clarifice ceva cu mine, asa c-am facut-o my way...

Oiski ma bucur ca v-o placut, asa-i ca merge repede reteta? smile.gif
leirn
Nush ce-ai pus in turtele alea, ca io le-am visat azi-noapte. laugh.gif
wulfenia
apoi ca n-am pus nimica rau in ele mwah1.gif




nu mi bine, am ceva bai. ori de la incercarea de clarificare cu E ori de la altceva dar is cam aiurea... noa nu-i bai smile.gif

mintenas vine fata la mine, o sa ies la plimbare cu ea.
wulfenia
am fost la plimbare, i-am dat biberonul si acuma doarme biggrin.gif is tare biggrin.gif
wulfenia
wulfenia
http://artofminimalism.com/
Afrodita
Super faina poza laugh.gif

Cum e? Te simti mai bine sau tot cu baiul dupa tine esti? smile.gif hug.gif
wulfenia
noa amu baiul asta a trece si el... candva ma obsedau baiurile si-mi consumau tot timpul, atentia, energia. Azi cand am cate-un bai ma gandesc la el cand si cand. Il mai mangai, ii mai dau drumul...

o fost fain cu fata ieri. E asa de fain sa dai biberonul unui copil ... smile.gif

m-am gandit la "a jeli" in ultima vreme, o sa revin mai tarziu la gandul asta

am baut ieri 1 litru de pepsi spre seara asa ca azi noapte am fo mai mult treaza decat adormita.
wulfenia
nu avem ce ne mira de rata obezitatii cand a face sport este un lux. Taxele sunt foarte mari, eu platesc la Mrs Sporty 53 de euro pe luna. La inscriere am platit 25 de euro taxa de prelucrare (??!!) a datelor si ar fi fost de platit 139 de euro taxa de inscriere (pe care eu nu am platit-o). Pe langa ca 53 de euro pe luna e mult, taxele de inscriere sunt enorme. Apoi mai vin cheltuielile cu incaltamintea care este foarte importanta. Pe mine nu ma intereseaza imbracamintea de sport, ma imbrac cu orisice este comod dar la pantofi is atenta pentru ca de ei depinde stabilitatea gleznei etc si deci si siguranta mea. Eu mi-am luat de la Adidas Outlet 2 Perechi cu cate 50 de euro acuma cateva luni bune. Daca la asta adun si banii pe care-i dau pe mancare (grasimea asta se produce din ceva, nu vine din aer) atunci imi dau seama ca gresesc undeva. Pe de o parte bag in burta bani pe de alta dau bani ca sa scap de ce-am bagat in burta. Hm... deci solutia este sa bag mai putin in burta... sper sa aud curand click-ul eliberator in cap. Pana atunci Pofta buna biggrin.gif

Am vazut ieri la tv o masa rotunda unde mai multi psihiatri, sociologi, teologi si filozofi au vorbit despre depresie. O idee mi-a ramas adanc in minte: jelitul este opusul depresiei. In procesul de jelire se prelucreaza anumite evenimente, traume, pierderi. In depresie jelitul nu are loc. Nu stiu daca "jelitul" este cuvantul potrivit in romana... In depresie jelirea (?) este blocata de negare. Jelitul incheie un proces astfel incat mersul mai departe este posibil. In depresie persoana se ocupa obsesiv de evenimente mici din trecut care nu au nici o relevanta si se cauta obsesiv vina personala.

Mai vreau sa notez ca vremea buna m-a dat peste cap. As iesi in fiecare moment afara, daca ploua merg la Mrs Sporty sau imi gasesc ceva de facut, orice altceva decat ordine. Nu am mare caos daaar am nevoie de mai multa ordine. Am nevoie sa am chiuveta mereu goala si lustruita cum o aveam cu ceva vreme in urma, inainte sa vina vremea buna. Nu ma mai satur de soare, apa, aer curat, bicicleta, toate bune si frumoase dar ma trag oficial de urechi si sa fac bine sa ma straduiesc mai mult cu ordinea. Dixit!

In spiritul ultimului paragraf:

You are reading from the book Each Day a New Beginning
Without discipline, there's no life at all. —Katharine Hepburn

Procrastination is habitual. It's perhaps a habit we've struggled with over the years, and not one that can be willed away. It eats at us, no doubt. How many times have we gone to bed at night depressed, discouraged, and angry with ourselves for not finishing a job we promised ourselves, or someone else, we'd do! Sometimes it feels hopeless. The tasks awaiting our attention pile up, seem impossible to complete. But there is hope. The program has offered us an easy solution.

We have only this day to concern ourselves with. We can break the spell of procrastination, lethargy, immobility, if we choose. We can pick a task that needs attention, any task, preferably a small one for today. Maybe it's writing a letter, or fixing a hem, or making an appointment to see a doctor. Deciding to do something, and then doing it, breaks through the barriers that have caged us. Immediately we will sense the surge of freedom. In this moment we can always act. And any act will free us.

When procrastination blocks us, our senses are dead to the friends close to us. It's as though we have stepped outside of the circle of life. The real gifts of sobriety are beyond our reach when we choose inaction.

I will get free. I will tackle a small task today. It will bless me in special ways.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.