Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Yvonne
QUOTE(wulfenia @ 30 Mar 2011, 08:41 PM) *
ce avatar ti-ai tras! iti sta bine-n galben smile.gif



...si am un gust...... ohyeah.gif
wulfenia
QUOTE(Don Quijote @ 31 Mar 2011, 09:22 AM) *
...si am un gust...... ohyeah.gif


esti dulce oricat de acra ai fi smile.gif





ieri am incercat sa ma uit la ultimele episoade ce le am de vazut din 2 1/2 Men da le-am adormit de doua ori si de doua ori m-o sunat cate-o prietena, seara iar, pe la 11, shit! cred ca-s prea populara ohyeah.gif
Yvonne
[quote name='wulfenia' date='31 Mar 2011, 10:28 AM' post='706129']
esti dulce oricat de acra ai fi smile.gif





dulce acrisoara..... ohyeah.gif
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 31 Mar 2011, 09:28 AM) *
cred ca-s prea populara ohyeah.gif



Cand esti prea popular
Nici nu ai habar
Cine te vorbeste
Cine la tine pofteste ohyeah.gif

Dar am eu grija de tine
Si am sa-ti descant bine
Ca sa nu te deoache oarecine


rofl.gif
wulfenia
ojejeje Huston we have a problem! rofl.gif
wulfenia
mi-a placut azi:

Chopping Wood and Carrying Water
By miss minimalist

I’ve been interviewed countless times over the past year, and frequently asked “What is minimalism?” More often than not, the reporter is looking for something dramatic, something newsworthy, something extreme. And more often than not, my answer disappoints them.

Why? Because in my opinion, minimalism is not about being radical or awesome or extraordinary.

It’s not about reducing your entire life to a hard drive, or interacting with the world through your iPhone.

It’s not about quitting your day job, traveling the world, or selling ebooks from a tropical beach.

It’s not about living in a sleek loft with three pieces of designer furniture.

It’s not daring, nor dramatic, nor even all that difficult.

What is minimalism then?

It’s eliminating the excess.

It’s asking “why” before you buy.

It’s embracing the concept of enough.

It’s living lightly and gracefully on the Earth.

It’s uncovering who you are when all of the logos, brand names, and clutter are stripped away.

It’s simple, it’s ordinary, and it’s accessible to everyone – even those whose lives are filled with kids, pets, laundry, and junk mail.

I’m reminded of the saying, “Zen is chopping wood and carrying water.” In other words, the world of enlightenment is none other than our everyday world.

In the same way, minimalism is chopping wood and carrying water. It’s cooking dinner, doing the dishes, paying the bills, and playing with our kids – no radical lifestyle changes necessary.

It’s simply going about our daily lives with a new clarity, and awareness, and appreciation. It’s cherishing the experiences that fill our days, rather than the stuff.

That’s not an answer that makes national headlines or the evening news. But it makes for happier, kinder, and more contented souls.


http://www.missminimalist.com/2011/03/chop...s+minimalist%29
Afrodita
Fain smile.gif
wulfenia
M a fost pe la mine si ne-am luat cu discutii, a fost fain smile.gif Luni iesim toate 3 sa mancam.
M-am intors de la lucru si am schimbat lenjeria de pat. E tare fain cand miroase a proaspat. Am mancat o para, am facut dush si acuma astept sa-mi vina somnul.
E tare faina viata asta. Muncesc si am toti banii la dispozitia mea, mananc bine, fac excursii de n ori pe saptamana, am liniste si pace si mi-e clar ca o sa se schimbe unele altele curand, si chiar in bine dar deocamdata savurez ceea ce am, libertatea asta totala si lipsa de griji existentiale.
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 31 Mar 2011, 11:46 PM) *
E tare faina viata asta.



smile.gif

Ma bucur pentru tine ca inainte sa incepi o alta etapa din viata ta ai avut ocazia sa o savurezi si pe cea de acuma.E mare lucru.
wulfenia
ploua. mai am 2-3 chestii de calcat si am terminat activitatea pe ziua de azi. De dimineata am mers cu bici la docto, mi-a luat sange o tipa la care ma duc cu drag ca mereu ma nimereste smile.gif spre deosebire de acuma 2 ani la urgenta cand mi-au facut 5 gauri pana sa poata scoate o picatura, si pe picioare m-o gaurit s la urma le-o fost rusine sa ma lasa sa ies asa pe usa rofl.gif
Am facut o plimbare luunga cu bicicleta si am stat la soare sa-mi incarc bateriile.
Am mancat cu cineva.
Intoarsa acasa am inceput sa calc si sa calc si-s mintenas gata si pun de facut cina si citesc si ma uit la tv...I wub.gif my life wub.gif
Felina
I wub.gif you wub.gif ur life wub.gif
wulfenia
mwah1.gif Maria



is in program, mancarea pe foc, salata preparata deja, mancarea pe maine pregatita, astept un reportaj scurt despre Charlie Sheen si apoi fac dus, mananc si-apoi ma dedau la lectura, tv si net smile.gif
wulfenia
n-am citit ca m-am dat pe net. bine-i si asa...
Oiski-Poiski
Acuma trebe tot la trei luni sa-mi ia sange si de fiecare data ma gandesc cu groaza la chestia asta.Insa fetele alea tinere de acolo chiar se pricep.Si cand una vede ca nu poate nu se apuca si o cheama pe alta mai priceputa.
As putea face chestia asta si la medicul de casa ca e mai aproape decat sa ma duc la 50 de km.Dar dupa ultima experienta cand un Elefantenfrau mi-a luat sange am avut toata mana albastra-verde de parca m-a muscat un vampir.
Nu stiu cum se intampla da cand capul meu aude ca acuma vine aia cu acul toate venele se ascund si e foarte greu sa gasesti ceva.Si daca asistenta nu prea le are cu psihicul si mai zice , oooooo, greu, nu se vede nimica, ei, atunci chiar ca nici cu microscopul nu gasesti nimica.


Mi-am redescoperit bicicleta anul asta.Unde ma duc hop calare pe bici.
wulfenia
asa si eu, am gauritoarea mea preferata de vene smile.gif)

E fain daca ai conditiile sa mergi cu bicicleta si in Bayern din cate am auzit drumurile pentru biciclete sunt bine organizate. Ne mai ajuta si terenul ca in Trieste de exemplu poti uita de bicicleta, la ce pante au ei, pana la 45 de grade... aici la noi mergi ca-n paradis ohyeah.gif
wulfenia
peste-un ceas gat de lucrat. Astazi nu-i vreme de baie (Shit! ca tare m-am invatat cu binele rofl.gif ) asa c-o sa fac o tura doua cu bicicleta si apoi mai vad cum evoluez prin casa... Poimaine sa nu uit sa merg la vaccin, ultimul dintr-o serie impotriva unei boli ce o transmit capusele aici in regiune.

wulfenia
azi m-am aparat. Organizatia asta are nenumarati sefi care mai de care mai absenti... azi unul m-a acuzat de-o greseala care nu este greseala. M-am dus la el si i-am argumentat frumos cum vad eu chestiunea. Aproape mi-au dat lacrimile pentru cateva secunde dar m-am redresat. Apoi i-am zis ca vreau si un feedback pozitiv. De cand mi-a povestit K cum trateaza ea cu sefa ei si in ce termeni vorbesc mi-am dat seama ca si eu am dreptul la feedback. Asa ca i-am zis ca vreau sa aud si ceva de bine nu tot de rau. Ca in clasamentului online al oaspetilor la prietenie (ca de asta ma acuza el ca n-as fi scris ceva la modul prietenos) noi receptionistele avem 91 la suta. Apoi vine service-eficienta cu 85 de procente si apoi restul... deci ar fi la ce lucra ...

la un moment dat mi-a spus ca putem vorbi despre lucruri si fara sa devenim emotionali asta aproapo ca am avut pret de cateva secunde lacrimi in voce. I-am spus ca din pacate eu nu, eu sunt asa, emotionala...

de doua ori a intervenit secretara lui care si asta tot ea mi-o copt-o nu ca ar avea ceva impotriva mea personal dar ea nu suporta persoanele frumoase, destepte si competente asa ca-mi cauta si chiar imi fabrica greseli... intr-una din dati o zis ca nu seful nu aia vrea sa zica ci altceva rofl.gif am tacut si am continuat sa vorbesc cand ea a incetat, am ignorat-o ca nu imi dau seama ce i-.as fi putut spune avand in vedere ca seful are propiul cap si propria limba... rolleyes.gif

Pana la urma seful o rupt el insusi hartia pe care mi-o scris "critica" si mi-o dat o bucata de torta rofl.gif
wulfenia
pana la urma ideea este ca am reusit sa stau dreapta pentru mine insami. Nu sunt total ne-emotionala dar asta nici nu conteaza...
Felina
Felicitari! smile.gif
Io inca am examenul asta de trecut. Ma panichez imediat, pfffuai, ncii nu vreau sa-mi amintesc in ce stare ma transpun. rolleyes.gif
wulfenia
Feli vin io sa parlesc cu seful tau daca vrei mwah1.gif


e un soare placut si peste-un ceas gat lucrul si ma iau iara cu bicicleta hai-hui ca maine si poimaine n-o sa prea am timp. Am mancat torta sefului la pranz si o cana cu supa. Deseara scot calamari de la congelator si ii mananc ca mi-am pus in gand sa consum ce am pus la pastrare inainte sa ma duc sa cumpar ceva.

Maine am o gramada de drumuri de facut dar nu-i bai... is toate pentru mine smile.gif

wulfenia
Are You Ready to Forgive?


When you hold resentment toward another person, you are bound to that person or condition by an emotional link that is stronger than steel. Forgiveness is the only way to dissolve that link and get free.
- Catherine Ponder


Rev. Diane Berke reminds us: Forgiveness is a process by which we free ourselves from the pain and emotional bondage of holding on to hatred, bitterness, resentment and anger; a decision to free the future from endlessly recycling the anguish of the past.



To forgive is not to condone or approve of actions that are hurtful or destructive. Rather it is the willingness to see those actions - no matter how extreme they may be - as the crying out in confusion and pain of a human being deeply caught in fear and separation from love. And it is the understanding that the only thing that heals separation and fear is love.



When is it time to forgive:
Anytime you feel resentment or regret toward yourself or another, it's time to forgive.
When you are plagued by a circumstance from the past, it's time to forgive.
When you believe you are right and someone else is wrong, it's time to forgive.
When you are criticizing, blaming and making demands of yourself and others, it's time to forgive.
Anytime you have forgotten that all beings are an express of the Divine, it's time to forgive.
Anytime you are anxious, afraid or feel isolated, it's time to forgive.
When you believe you are unworthy, not enough and unloved, it's time to forgive.
When misery, suffering and complaining have taken up what appears to be permanent residence in your being, it's time to forgive.


To forgive yourself and others you must be willing to let go of your expectations and judgments and remember that:



1. Every person in the world has a heart and shares a spiritual connection.

2. Everyone is entitled to their opinion and operates in their own truth and that truth may be different than yours.

3. Every person ultimately wants to be loved but their own fear and pain gets in the way.



When you learn to forgive, you simply feel better. You are free of the pain of past suffering. Once this happens you can open your heart to greater love in your life and be more fully present in your current experience.



Forgiveness is a gift you give to yourself. It quiets your ego-mind and infuses your being with renewed energy, allowing you to experience the gifts of the precious present and focus your attention on the life you desire.


de pe Self-Esteem-Experts.com
wulfenia
cand lucrez de dupa amiaza schimb scaunul de receptie cu o minge de pilates ca oricum nu ma vede nimeni pe ce sed. Asa ca pana rezolv corespondenta si altecele fac si exercitii pentru spate.

Afara e un soare deosebit de frumos si de cald si pe mine ma frustreaza sa stau inauntru... maine am program gramada... sa vedem...
wulfenia
meditatia de azi e simpla

I still have bad days. But that's okay. I used to have bad years.

Felina
imi place meditatia zilei
wulfenia
azi am primit o veste tare proasta legata de sanatatea cuiva...

Afara e soare frumos si eu sunt inauntru bleaaaah
wulfenia
am fost activa azi. M-am trezit devreme, am fost la psiho, apoi la o cunostinta care se confrunta cu o situatie mai delicata, m-am simtit atat de recunoscatoare pentru toate lectiile de detasare, de auto-analiza, pentru tehnicile de controlare a emotiilor...

intoarsa acasa am fost la cumparaturi apoi nimic, am mancat ceva rapid si am venit la lucru.

Care lucru ma calca pe nervi hh.gif
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Self Care

I don't precisely know what you need to do to take care of yourself. But I know you can figure it out.
—Beyond Codependency

Rest when you're tired.

Take a drink of cold water when you're thirsty.

Call a friend when you're lonely.

Ask God to help when you feel overwhelmed.

Many of us have learned how to deprive and neglect ourselves. Many of us have learned to push ourselves hard, when the problem is that were already pushed too hard.

Many of us are afraid the work wont get done if we rest when were tired. The work will get done; it will be done better than work that emerges from tiredness of soul and spirit. Nurtured, nourished people, who love themselves and care for themselves, are the delight of the Universe.

They are well timed, efficient, and Divinely led.

Today, I will practice loving self-care.

wulfenia
m-am trezit cu tensiunea foarte mica, la fel ca ieri asa ca azi nu ies cu bicicleta chiar daca vremea e frumoasa. Am deschis toate geamurile. Bate vantul si asta este un eveniment rar pentru oraselul asta unde vantul adie doar rareori. Lampadarul alb chinezesc de pe plafon deseneaza cercuri mai mici sau mai mari, in fucntie de intensitatea vantului smile.gif

Ieri la amiaza am trecut pe la mama unei prietene care era putin "afumata". Avea o prietena la ea, la fel de amatoare de afumat, care o dirija intr-.un proces foarte haotic emotional... Am reusit sa raman neutra. Mi-a parut rau pentru ea sigr dar nu am simtit nevoie s-o ajut, s-o salvez. Pana acum cativa ani orice femeie beata imi declansa emotii, amintiri despre mama mea. Cat timp a sunat la tribunal sa se intereseze despre cum poate divorta sau asa ceva am iesit in gradina pentru ca nu am vrut sa asist la o conversatie atat de personala. Am gasit o tufa frumoasa de salvie din care am luat cateva frunze ce le-am facut aseara cu unt si cu paste fainoase tip scoici, o minune smile.gif si o tufa de cimbrisor din care azi am pus intr-o omleta ce am mancat-o alaturi de o salata la pranz.

Cu un an in urma am cunoscut o fata tanara cu care m-am imprietenit. Am cunoscut-o si pe mama-sa si de multe ori am iesit impreuna si am facut una alta. Si e pentru prima data ca asist la o relatie mama-fiica fara sa ma innece plansul si disperarea ca eu nu am avut asa ceva. Imi amintesc ca mama unei colege ii aducea de mancare la serviciu si pe mine ma puscau lacrimile...

in timp ce scriam ultima propozitie mi-am amintit ca mie imi aducea deseori matusa_mea mancare la lucru si am sunat-o sa-i amintesc si sa-i multumesc, sa fie si de astea nu numai tot negativele sa le impingem in fata smile.gif

inca tot scuazuta mi tensiunea asa ca stau cuminte-n pat pana la 4 cand tre sa merg la lucru... si saptamana viitoare sa nu uit sa merg la dr sa-mi dea iara picaturile de tensiune. Sora-mea zice ca numai tensiunea mare e periculoasa, eu am constat ca si asta mica pentru ca daca ma lovesc la cap cand imi cade tensiunea si lesin tot moarta-s rofl.gif
Oiski-Poiski
Se pare ca la tine nu e provincie ca tu ai gasit muschelnudeln rolleyes.gif
Nici cu tensiunea scazuta nu e de glumit.Cat am fost gravida am lesinat de doua ori pe strada din cauza tensiunii prea mici.Noroc ca am simtit si m-am asezat de buna voie pe jos. ohyeah.gif

wulfenia
cu ceva multa vreme in urma i-am trimis Elenei Carstea o cerere e prietenie pe facebook si vad ca ma ignora asa ca azi i-am trimis un mesaj privat:

exista vreun motiv pentru care ati ignorat cererea mea de prietenie? As dori sa stiu pentru ca va apreciez foarte mult ca si artist si m-ar intrista sa stiu ca nu va place mutra mea sad.gif
Multumesc mult, Carmen


daca nu-mi raspunde ii sterg muzica din cap!
Oiski-Poiski
Tzi,tzi,tzi ce agresiva suntem astazi !
A trebuit sa caut bilder cu duduia asta ca sa-mi amintesc cine este.Acuma stiu.
Mai scrie-i te rog un mesaj cum ca daca nu te baga in seama eu stiu unde locuieste casa ei.
wulfenia
QUOTE(Oiski-Poiski @ 9 Apr 2011, 01:18 PM) *
Se pare ca la tine nu e provincie ca tu ai gasit muschelnudeln rolleyes.gif
Nici cu tensiunea scazuta nu e de glumit.Cat am fost gravida am lesinat de doua ori pe strada din cauza tensiunii prea mici.Noroc ca am simtit si m-am asezat de buna voie pe jos. ohyeah.gif


am luat de la italieni muscheluri din alea mari, faine smile.gif

io m-am speriat cand m-am tezit noaptea sa merg la pipi si am lesinat stand pe buda si cand m-am trezit eram cu capul pe jos si popo pe sus si privind eu asa la bordura galbena a gresiei m-am gandit ca shit! de muream si ma gasau asa... rofl.gif
wulfenia
Lili eu cred ca Elena Carstea nu ne merita....
Oiski-Poiski
Normal ca nu ne merita.

Pe buda nu am lesinat niciodata si daca stau sa ma gandesc ce sentiment cacacios trebe sa fie asta ohyeah.gif


wulfenia
Lili ne-o scris Elena Carstea:

Elena Carstea Muttart 09. April um 16:37 melden
Nu ignor pe nimeni dar intru foarte rar pe internet.Multumesc smile.gif



ajjjajajaj fiesta!!! vezi ca ne iubeste? wub.gif
wulfenia
asta cu Elena Carstea mi-o ridicat tensiunea ca vad ca-s mai bine smile.gif ohyeah.gif
wulfenia
“We don’t need to increase our goods nearly as much as we need to scale down our wants. Not wanting something is as good as possessing it.” Donald Horban

Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 9 Apr 2011, 04:41 PM) *
Lili ne-o scris Elena Carstea:



Iuhuuuuuuu, mis tare hepi ! Tinand cont ca e rara pe internet de data asta fu rapida ohyeah.gif
Ma duc sa ma uit la un film catastrofa .Sper sa nu-i placa la fi-miu curand filmele de groaza.
Io sunt doar cu comediile.De catastrofe e plina lumea trebe sa le vad si la tv ?
wulfenia
Tu si eu numai comedii servesc si seriale din alea cu Malcolm Mittendrin sau 2 1/2 Men smile.gif
wulfenia
ma uit la tv la o masa rotunde pe problema alcoolului si m-am surprins gandindu-ma la ce loc are consumul de alcool in viata mea azi. Un loc minimal. Personal beau foarte rar si im portii foarte mici. In anturajul meu ar fi doar mama prietenei mele care e bolnava de alcool, o vad cam de 3 ori pe luna deci nu am treaba cu ea. A fost prietena mea care ma suna s-o duc acasa din crisma de peste drum ca nu mai era in stare sa conduca, acuma are copil mic si n-o mai intereseaza...

Cred ca am vrut sa dau un folos faptului ca am crescut cu doi parinti cu probleme de dependenta. Cred ca m-am tot gandit la ziua cand o sa scriu o carte, un blog, mai stiu eu ce, care sa ajute pe altii in situatia mea sa treaca mai usor prin experiente similare. Nu am energia. Nu pot si nu vreau sa ma mai uit in trecut si sincer nu stiu cui i-ar folosi informatiile mele, fiecare situatie e diferita, azi alcoolismul matern este privit altfel, exista tot felul de organizatii care ajuta pe bolnavul de alcool, pe copiii lui... teoretic cel putin pentru ca practic nu vad nici o diferenta intre familia mea de atunci si cea a prietenei mele. Exista desigur ajutorul de care vorbeam dar nu se apeleaza la el... nu stiu de ce si poate nici nu trebuie sa stiu, eu merg mai departe cu viata mea, incet si cu pasi mici.

toate vechi si noua toate

credinta in divinitate este singura cale

aleg constient sa cred.

Doamne ajuta!
wulfenia
o zi plina... am adus flori de la mama li A, le-am plantat, L mi-a uns bicicleta ca scartaia (are peste 50 ani!), am iesit cam un ceas cu bicicleta, acuma astept sa mi se fiarba ciorba de fasole, mananc si gata, la tv si somn.
wulfenia
You are reading from the book The Language of Letting Go
Using Others to Stop Our Pain

Our happiness is not a present someone else holds in his or her hands. Our well-being is not held by another to be given or withheld at whim. If we reach out and try to force someone to give us what we believe he or she holds, we will be disappointed. We will discover that it is an illusion. The person didn't hold it. He or she never shall. That beautifully wrapped box with the ribbon on it that we believed contained our happiness that someone was holding - it's an illusion!

In those moments when we are trying to reach out and force someone to stop our pain and create our joy, if we can find the courage to stop flailing about and instead stand still and deal with our issues, we will find our happiness.

Yes, it is true that if someone steps on our foot, he or she is hurting us and therefore holds the power to stop our pain by removing his or her foot. But the pain is still ours. And so is the responsibility to tell someone to stop stepping on our feet.

Healing will come when we're aware of how we attempt to use others to stop our pain and create our happiness. We will heal from the past. We will receive insights that can change the course of our relationships.

We will see that, all along, our happiness and our well-being have been in our hands. We have held that box. The contents are ours for the opening.

God, help me remember that I hold the key to my own happiness. Give me the courage to stand still and deal with my own feelings. Give me the insights I need to improve my relationships. Help me stop doing the codependent dance and start doing the dance of recovery.

wulfenia
Ieri am condus, fara sa-mi fac ganduri sau probleme. Cand ma claxoneaza cei din spate nici macar nu ma nervez, zic ca-mi place muzica smile.gif

am revazut-o pe E si pentru prima data am reusit s-o privesc neutral, nu ca si prietena si mi-am dat seama ca decizia de a o tine la o distanta decenta a fost foarte buna. Ea are alt drum, alte prioritati...

Imi beau cafeaua si ies.
wulfenia
Noua mea companioana se cheama Bianca, este Golden Retriever, are 7 saptamani si apartine prietenei mele. Eu doar ii fac baby-sitter smile.gif
Is la lucru dar mi-o aduce imediat ca trebuie sa mearga la antrenament smile.gif
wulfenia
am un oaspete poliglot care a invatat limba romana de la bunica unei foste prietene de-a lui din Valea Timocului si de cate ori vine vorbim romaneste si-l mai ajut sa scape de anumite expresii de dialect smile.gif e un fel de geniu, in 2 ani a invatat serbo-croata pana la nivelul ca acuma o preda la universitate smile.gif are 28 de ani... ieri am stat pana dupa inchiderea programului si-am povestit cu el.
Azi cred ca merg sa-mi fac ultimul vaccin, niste cumparaturi si cam atat...
wulfenia
azi am facut 2 ore baby-sitter la Bianca, am fost la vaccin - acuma-s rezolvata pe zece ani - am fost la cumparaturi, am mancat, mintenas ma duc la lucru... o zi linistita... smile.gif
wulfenia
cred c-am cam exagerat cu munca voluntara ca pe azi dupa amiaza-s cam aglomerata si tot ce-mi doresc e o zi de leneveala, de sambata is in concediu si-o sa dorm ca lumea.

mi-e bine si mi-e liniste in perioada asta a vietii si nu stiu cum sa-mi mai exprim recunostinta.
wulfenia
vreau sa scriu despre proiectele mele.

Unul l-am abandonat, urmeaza sa-l reiau. Curand.
Cel pentru suflet il cam neglijez. Mereu gasesc altceva de facut si no time pentru el. Ia sa schimb eu chestia asta. 15 minute zilnic.
Proiectul cu introducerea activitatii fizice in cotidian mi-a reusit din plin si sunt recunoscatoare universului pentru asta. Acuma n-as rezista sa stau o zi fara sa ies cu bici sau pe jos sau sa dansez, sa sar la trambulina smile.gif
La doctori nu mai am de mers, decat la terapia din Mai, am primit pentru 2 saptamani zilnic masaj si fizio.
Saptamana viitoare sunt in concediu si tot saptamana viitoare o sa primesc niste rezultate pe care le astept cu drag si pe baza carora o sa pot sa iau o decizie.
Folosirea calendarului functioneaza bine pentru mine. Se intampla rar sa uit cate ceva sau sa mi se aglomereze treburi. Partea de pe verso, cea "goala" o folosesc pe post de notes. Daca am de dus o adeverinta undeva sau vreun alt fel de hartie o prin cu o clema de pagina calendarului unde am notat ziua si ora la care am programarea. Cele cateva minute pe zi cand ma focusez pe prioritati si mi le trec in agenda sunt foarte importante, imi limpezesc gandirea.
De cand cu fly-lady nu am mai avut treaba cu ordinea si curatenia, doamne ajuta ca tare e bine si aerisit in jurul meu. Am ajustat programul stilului meu de viata, nu l-am copiat nici aplicat 100%. De exemplu faza cu decorarea eu o sar. Nu mi-a placut niciodata sa decorez. Maximum ca pun o planta undeva care macar curata aerul. Alaltaieri am primit (iar!) de la o prietena niste chestii de decorat de lipit pe nu stiu ce, floricele si cosuletze de paste si etc. I-am multumit si i le-am returnat si i-am spus ca n-am decorat vreodata si nici nu vreau sa ma apuc acuma. Daca mi-e prietena poate baga de seama ce si cum. E din aia care are plante de plastic in casa si la geamuri dar s-o legat de suportul meu de oale fierbinti si-o zis ca e kitsch rofl.gif Anyway io sa fiu sanatoasa rolleyes.gif
wulfenia
De cand mi-am facut lista cu denumirile felurilor de mancare pe care le stiu face nu mai intru in pana de inspiratie. Deschid agenda si-mi arunc ochii pe lista si tzac pac mi se aprinde beculetul.

editat si nu-mi vine sa cred ca scriu de doua ori acelasi lucru rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.