Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Sushi
Robbie Williams! Propun sa-l clonam! Cred ca lumea ar fi mai buna, mai relaxata si mai putin fatarnica daca am mai avea citiva non-conformisti si non-moralisti din astia. Da, poti canta despre high emotions si sa te tii cu mana de coaie! La urma urmei totul e conectat laugh.gif

am scos poza c-o fo pe mare
Sushi
QUOTE (dascalita @ 6 Oct 2006, 08:46 PM)
Si eu m-am gandit toata dimineta la magazinul ala de pantofi pe care-l tot vizitezi... tongue.gif
Felina
QUOTE (Carmelita @ 7 Oct 2006, 09:26 AM)
Robbie Williams! Propun sa-l clonam!


Daaaaaaaaaa, si sa-i punem pe toti sa cante si sa se dezbrace in acelasi timp!

woot_jump.gif
Sushi
Cateodata diferenta dintre teorie si practica e uluitor de mare si principiile raman sub forma de propozitii scrise/spuse undeva ca sa-i mintim pe ceilalti, pentru ca privindu-ne imaginea deformata ce-o proiectam in ochii lor sa ne simtim bine si morali.
Nu este nimic moral in minciuna si-n fatarnicie. Notele de plata sunt relevante wink.gif
Sushi
o tipa super eleganta si ingrijita, la volanul unui Pontiac de te ia cu palpitatii. Cum ce-i frumos si la Dumnezeu ii place, ii laud masina. "Aha, e faina, zice, da' numa io stiu cat am ventilat pendula pentru banii astia!" laugh.gif "Noaa lasa, zic, c-altele o ventileaza degeaba" rofl.gif
N-o durea gura sa ma minta ca vaaai ce mi-am rupt spatele muncind sau vaaai ca sa vezi ca de m-as fi imburdat avea doua dar eu nu, mai bine una si muncita clasic. I-am apreciat sinceritatea. Nota zece cu stelutza. Sa vina sa le dea lectii la cativa cool.gif
Sushi
Sa vedem, deci, ce ma mai enerveaza... asa...
pe locul I FATARNICIA
II: MINCIUNA
III: ... ma mai gandesc cool.gif
Sushi
hihihi ce rea is azi ohyeah.gif
Sushi
user posted image
Sushi
Marti

user posted image
Sushi
user posted image
dascalita
Frumoasa wub.gif ca de obicei!
Am vizionat papucii tongue.gif de la "pittarello", faini de tot! thumb_yello.gif
Sushi
sweet dreams are made like this...

asta ascult wub.gif
Thecook
Mai bine asculta "Hips don't lie" a lui Shakira. Cel putin pe mine la melodia asta ma duce gandul cand vad pozele tale. Si coama aia.... (Nu ma baga in seama, sunt doar jeloasa pe tine....)
Sushi
ascult merengue, salsa & comp. si-mi vine sa dansez da mi-e lene rau... mad.gif

ok, ma duc sa curatz bucataria dand din solduri... Cucule melodia s-a notat wink.gif
Sushi
punand vasele in masina de spalat am dat peste cana cu vacutze de la Oiski wub.gif preferata mea smile.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 8 Oct 2006, 12:18 PM)
punand vasele in masina de spalat am dat peste cana cu vacutze de la Oiski wub.gif preferata mea smile.gif

si eu care credeam ca ai aruncat-o demult pe apa sambetei smile.gif
iertare,
mea culpa
Sushi
am visat-o pe mama. M-am trezit de doua ori si iar am adormit si visul s-a reluat.
De parca nu mi-ar fi deajuns problemele cu care ma confrunt mai nou, incep si cosmarurile, iar. Poate merg mana in mana?
Felina
Visele sunt doar vise, nu le da atentie. Incearca sa-ti impui sa nu te gandesti deloc la ce ai visat in timpul noptii. M-a invatat si pe mine cineva si functioneaza. Cu cat te gandesti mai mult si le dai importanta, cu atat te sacaie mai tare. hh.gif
Sushi
pe maine am luat la ochi o reteta ungureasca ce n-am facut-o taaare de mult, de ani de zile, si pacat, pentru ca e buna.
Dimineata la 9 vine soacra dupa mine si mergem in SV sa-mi fac raze la plamani. Nu sufar de nimic, dar fiind din europa de est e musai sa fac asta anual, numai daca nu merg acasa 5 ani de zile nu mai trebe sa fac. Dar nu strica oricum...
Am scos varza murata din conge si deseara fac niste sarmale si intr-o oala mica ii dau si soacrei, ca si Danke schön ca ma transporta pana acolo.
Joi dimineata am programare la generalist pentru control general.

Am avut azi o situatie de criza si mi-am dat seama ca NU ma mai descurc, sau nu mai vreau, asa ca am cerut ajutorul unei insitutii de aici care se ocupa cu asa ceva. Parca mi s-a mai usurat povara de pe umeri. Maine sau poimaine trec pe la ei.
Kristin
Naspa. Iti urez bafta si sa te "ridici" cat de repede, ca nu te prinde starea asta !
Sushi
eh nu ca nu-s problemele mele dar ma afecteaza si pe mine. Asa ca daca m-or ajuta altii n-a fi nici un bai ca nu-s Dumnezeu sa le stiu pe toate. wink.gif
Sushi
am pregatit pentru cineva un cadou:

user posted image

sunt crude, si le fierbe ea biggrin.gif
Sushi
Rakott krumpli
Sushi
am facut painici cu masline biggrin.gif

user posted image

user posted image
Felina
Si reteta? Vreau si eu reteta pliz! mwah1.gif
Sushi
drojdie dizolvata intr-o cana de apa caldutza si 1 linguritza de zahar, lasata pana se ridica. Chestia amestecata cu 3 cani faina, 1/4 cana ulei de masline extrafatamare, 1 linguritza sare si 1 ou, masline taiate maruntel. Se framanta si daca mai cere faina ii mai dam, lasam la crescut 1 ceas, il rasturnam pe masa, cu mana rupem portii mici pe care le modelam in mana, io le bag degetele-n dos ca sa iasa netede la suprafatza... altfel nu stiu cum sa ma exprim, lasate sa mai creasca vreo 20 de min si bagate la 180-190 de grade pana se bronzeaza. Ca sa stim daca-s gata scoatem o pituca si-o ciocanim cu degetul la baza. Daca suna a gol is gata. Pofta mare!
Sushi
azi am fost la facut raze la plamani. Deja asa stiu cum sa ma debrac unde sa pun barbia si cum sa tin mainile ca-n 5 min. am fo gata, cu dezbracat si imbracat cu tot. Apoi ne-am dus la soacra si-am baut cafea pe terasa. Privelistea abia de-o pot descrie, dealuri si munti, verde, cer albastru, liniste, pace. Cel putin aparenta.
Eu i-am dus sarmalele le-am pus in oala si ea le-a pus pe foc. Ca la orice nastere cu doua moase, bebelu s-a ars la fund laugh.gif A venit si bunica lui B si am mancat toti. Apoi am luat o plasuca la mana si m-am dus la Oma sa-mi iau mere. Erau laditze pline la intrarea in beci dar eu m-am dus si mi-am cules ca nu-s asa mare doamna wink.gif Am povestit cu Oma apoi m-am intors la soacra si mi-a dat din gradina frunze de patrunjel si etc, si Lauch, am uitat cum ii zice, arata ca usturoiul dar e mare si are gust de ceapa... Am mai baut o cafea si m-am intors acasa.

Imi tratez depresia cu gatit. Sa speram ca functioneaza...
Sushi
Cand ne-am intors am intrat pe la un magazin si mi-am luat legume. Cand m-a vazut ca iau ardei a zis ca vaaaai daca stia, ca doar are destui in gradina. Daca stia ce? Ca nu cultiv plante la baiatu-sau intre degetele de la picioare? laugh.gif Eh... 3 ani i-am cantat ca io dau bani si pe frunza de telina si la ea sta si imbatraneste in gradina... da' amu deja m-am obisnuit cu ideea, daca este este daca nu este apoi lasa ca bine-i si asa...
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 10 Oct 2006, 07:45 PM)
si Lauch, am uitat cum ii zice, arata ca usturoiul dar e mare si are gust de ceapa...

Imi tratez depresia cu gatit. Sa speram ca functioneaza...

Lauch = Praz

Am trecut duminica cu bicicletele pe langa gospodarii taranesti unde fructele cad pe jos si se strica.Mere , prune ,pere.
Mare pacat !
Sushi
pentru acuma seara fac o minestra cum am vazut in Italia, mai ales ca azi mi-am luat scula de aia de pireuat: cantitati mici din diferite legume: varza, telina, gulie, radacina patrunjel, morcovi, rosii, frunze de tot felul. Le fierb si apoi le pasez, servesc supa cu parmesan ras si niste stropi de ulei de masline. E prima data c-o fac asa ca am liber la asortat dupa gustul meu mai incolo.

De la soacra de pe mosie mi-am luat frunze de zmeura si tocmai imi fierb un ceai din ele. E superb la gust, ceaiul meu preferat. Daca si ajuta la ceva? La facut pipi sigur.
Oiski-Poiski
de atat mancaruri pe aicea am sa ma ingras numa din citit
si tu esti divina , pardon de vina tongue.gif

auzi ? da di shie nu se mai rade pe aicea pe la mataluta prin jurnal ?
profiti de ocazie ca baba Oiski nu e pe aceleasi lungimi de unde ? Ha ?
Sushi
de 2 ore astept...
Sushi
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Sushi
QUOTE (iedera @ 12 Oct 2006, 06:05 AM)
Tante da tu gatesti in fiecare zi? Si numa' d'astea specioase?

numa cand am liber si nu plec din oras wub.gif
Oiski-Poiski
daca nu scrii aci urgent reteta la praji cu mac (mai incolo iti zic de ce e urjent ) te blestem sa-ti creasca parul pe picioare asa de des si de lung si de bine ancorat la radacina sa nu poti sa-l tai nici cu masina de taiat iarba
so rofl.gif , acuma sa te vad
Sushi
am facut aluatul la plezneala: unt, 1 ou, neste smantana si 1 praf de copt, faina cat cuprinde. Umplutura: batut 1 albusuri cu zahar, amestecat mac, intins 1 foaie aluat, pus umplu, cealalta foaie, cuptor 180 pana cand e gata.
Sushi
era programata numa aia cu mere da cum mi-o iesit ceva mai mult aluat am mai bagat si asta cu mac wink.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 08:27 AM)
am facut aluatul la plezneala: unt, 1 ou, neste smantana si 1 praf de copt, faina cat cuprinde. Umplutura: batut 1 albusuri cu zahar, amestecat mac, intins 1 foaie aluat, pus umplu, cealalta foaie, cuptor 180 pana cand e gata.

nu tine la mine tongue.gif
cat unt , smantana ?
macul presupun ca l-ai macinat inainte

te-am speriat cu blestemul si acuma te razbuni laugh.gif
hai ca nu sunt asa de rea , zi-mi ieczact cum ai facut mwah1.gif
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 12 Oct 2006, 08:33 AM)
QUOTE (Carmelita @ 12 Oct 2006, 08:27 AM)
am facut aluatul la plezneala: unt, 1 ou, neste smantana si 1 praf de copt, faina cat cuprinde. Umplutura: batut 1 albusuri cu zahar, amestecat mac, intins 1 foaie aluat, pus umplu, cealalta foaie, cuptor 180 pana cand e gata.

nu tine la mine tongue.gif
cat unt , smantana ?
macul presupun ca l-ai macinat inainte

te-am speriat cu blestemul si acuma te razbuni laugh.gif
hai ca nu sunt asa de rea , zi-mi ieczact cum ai facut mwah1.gif

unt o juma de pachet, smantana 2 linguri, 1 ou, putina sare, praf de copt, faina cat cuprinde ca sa poti framanta si apoi intinde foi.
Macul l-am luat gata macinat, e la pungutza de 250 de grame. In albusurile batute spuma am pus 4 linguri de zahar, apoi macul, era cam vartos asa c-am bagat si galbenusurile si un gat de lapte, am pus peste foaia de aluat si cu o lingura uda l-am nivelat, foaia nr. 2 si gata laugh.gif

---

Am fost sa-mi fac controlul anual, mi-o tras sange, n-o durut.
Kristin
Carmelita, de-acum imi fac vacanta-n Austria laugh.gif
Sushi
QUOTE (Kristin @ 12 Oct 2006, 09:00 AM)
Carmelita, de-acum imi fac vacanta-n Austria laugh.gif

ma ameninti? laugh.gif
Kristin
Aolioooooo, ce reclama mi-am facut !

Asa-s de scary ??
Sushi
am glumat tuuuuu
Daca tu ai vorbit serios m-as bucura sa ne vedem la o cafea cu spume si-un snitzel vienez wink.gif
Kristin
Si io, care ma gandeam ca ai fost ieri pe la proaspata cafenea a lui Nefe... sper ca nu ai fost si ca imaginea mea nu e compromisa definitiv:))

Tu, fata, zi-mi si mie, cum mananci atata aluat si nu faci sport si arati asa bine ?

Ca io jur ca nu inteleg.

Sau faci sport ? laugh.gif
Sushi
QUOTE (Kristin @ 12 Oct 2006, 09:10 AM)
Si io, care ma gandeam ca ai fost ieri pe la proaspata cafenea a lui Nefe... sper ca nu ai fost si ca imaginea mea nu e compromisa definitiv:))

Tu, fata, zi-mi si mie, cum mananci atata aluat si nu faci sport si arati asa bine ?

Ca io jur ca nu inteleg.

Sau faci sport ? laugh.gif

eh ca nu mananc toate prajiturile pe loc. Las cate un sfert la mancat si restul la congelator. Macar 1 masa pe saptamana e din aia calorioasa bine dar in rest mananc seara peste, multa mamaliga, fructe de mare, carne de pui la gril, legume la gril... ma feresc de zaharul ascuns din conserve, bauturi etc, de ex. ardei in otet mi fac eu la gril, ii belesc si le pun sare, ulei, otet ca daca ii cumpar sunt buni, nici vorba, dar contin zahar, macar 1 pic wink.gif nu ma feresc de nici un fel de mancare dar mananc portii mici, daca nu ma satur mai astept si mai rontai ceva mai incolo... cred ca asta e secretul, portiile mici...
si mai e ceva... am si burta si celulita pe coapse dar, nici macar in poze, nu le ascund, am observat ca daca o gagica are un inceput de burtica, daca e pozata duce reflexis mana spre curea, parca ar vrea s-o ascunda, asta atrage privirea asupra zonei cu buba... nu stiu daca sunt coerenta...
Kristin
Multumesc de sfaturi. thumb_yello.gif
Sushi
ah da si am un aparat de electrostimulare dar acuma l-am dat pe imprumut, facea si ala treaba... dar, ca sa ma repet, cred ca e vorba de atitudinea fata de propriul corp, nu sunt perfecta dupa standardele actuale de frumusete dar pentru mine propriul corp e un izvor de bucurie si placere, nu de frustrare si nemultumire. Asa ca pun mainile in sold, imi afisez burtica sexy si "Zambiti va rog!" rofl.gif
Sushi
QUOTE (Kristin @ 12 Oct 2006, 09:26 AM)
Multumesc de sfaturi. thumb_yello.gif

eh ca nu-s sfaturi fata draga, e modul meu de a trai. Nu-l recomand nimanui, pentru mine functioneaza dar asta nu e o garantie wink.gif
Sushi
venind de pe front, din rusia, pe jos si ranit la un picior, s-a oprit sa innopteze in casa unei familii, cateva saturi departare de casa. Casa mare, 10 copii nascuse nevasta, 2 morti timpuriu, de pneomonie, 8 ramasi. Fata cea mare, Lucia, frumoasa si harnica foc. Cu zece ani mai tanara. Peste ceva timp si-a facut-o sotie...
Sushi
Abbracciami perche mentre parlavi
ti guardavo le mani
abbracciami perche sono sicuro
che in un'altra vita mi amavi
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.