Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
Oiski-Poiski
Hallooooo doamna, Valentistag are doar 24 de ore ca si alte zile. tongue.gif
Ce mai zici, ce bunataturi mai sunt pe culinar si vrei sa mi le impartasesti si mie ?

Oare ce face Felinu ? Sper ca nu se chinuie prea tare pe scaunul dentistului unsure.gif
Se intalneste si cu Michelu ?

Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Feb 2007, 02:00 PM)
Hallooooo doamna, Valentistag are doar 24 de ore ca si alte zile. tongue.gif
Ce mai zici, ce bunataturi mai sunt pe culinar si vrei sa mi le impartasesti si mie ?

Oare ce face Felinu ? Sper ca nu se chinuie prea tare pe scaunul dentistului unsure.gif
Se intalneste si cu Michelu ?

deci:
pe 13 a avut ziua de nastere si am facut chiftele, pui la cuptor si K a adus o prajitura super buna, cuib de viespi se numeste, inca nu mi-am scris reteta. am papat si am baut (eu un pic cam multisor) cu K si O apoi am ... ne-am uitat la filme.
ieri, pe 14 am fost la lucru dimineata cateva ceasuri si apoi NU ne-am mai dat jos din pat. NU NU NU. acolo am mancat, am baut suc de fructe si ne-am uitat la filme - comedii smile.gif

Felina e sigur bine, am eu asa un instinct cand vine vorba de ea... biggrin.gif

Mai multe nu stiu smile.gif
Sushi
de cand am dat de reteta asta de paine care se framanta singura nu mai cumpar paine. Fac de 2 ori pe saptamana cate 1 paine din 450 grame de faina si am gatat povestea. ce buna iese nu pot sa spun... coaja e crocanta si miezul pufos... o nebunie... biggrin.gif
Sushi
azi, intre 2 alergaturi, M m-a invitat la o cafea si a vrut sa ma duca la cafeneaua lui preferata. I-am spus ca mai incolo cu vreo 50 de metri are un italian o cafenea deschisa. Asa ca ok, de cum am intrat patronul ne-a salutat cu bon giorno laugh.gif si cand ne-am gatat consumatia a venit la noi si ne-a intrebat ca asa-i ca suntem italieni? Io am zis ca nu, ca-s rumena. Tare s-a bucurat V ca a avut cu cine vorbi in limba lui. Il vad abatut de ceva vreme, tot alearga, nevasta_sa tre sa nasca la sfarsitul lunii si el e la 1000 de km distanta... azi mi-a zis cu o privire de copil suparat: Carmen, sunt trist...
flori
QUOTE (Carmelita @ 15 Feb 2007, 05:47 PM)
de cand am dat de reteta asta de paine care se framanta singura nu mai cumpar paine. Fac de 2 ori pe saptamana cate 1 paine din 450 grame de faina si am gatat povestea. ce buna iese nu pot sa spun... coaja e crocanta si miezul pufos... o nebunie... biggrin.gif

Carmelita da unde-i reteta asta minunata ca am tot rasfoit dupa ea da degeaba...am ramas doar cu pofta sper ca nu trebuie sa mi-o pun in cui! cry.gif
Sushi
QUOTE (flori @ 15 Feb 2007, 08:19 PM)
QUOTE (Carmelita @ 15 Feb 2007, 05:47 PM)
de cand am dat de reteta asta de paine care se framanta singura nu mai cumpar paine. Fac de 2 ori pe saptamana cate 1 paine din 450 grame de faina si am gatat povestea. ce buna iese nu pot sa spun... coaja e crocanta si miezul pufos... o nebunie...  biggrin.gif

Carmelita da unde-i reteta asta minunata ca am tot rasfoit dupa ea da degeaba...am ramas doar cu pofta sper ca nu trebuie sa mi-o pun in cui! cry.gif
flori
Carmelita multumesc! Abia astept sa incerc si eu reteta!
Oiski-Poiski
Tu Carme, reteta asta de paine pare sa fie grozava.Dar eu nu am vasul lui aia de pe Culinar.Daca incerc in forma de chec e in ordine ? Si chiar sa nu ung forma cu nimica inainte sa pun aluatul ? Tu cum faci de fapt ?
Si mama-mea face cuib de viespi tare bune, miam,miam .Eu am facut o singura data si nu mi-au reusit f.f.f.f bine.Poate e o smecherie care nu mi-am scris-o.
Sushi
QUOTE (Oiski-Poiski @ 16 Feb 2007, 08:45 AM)
Tu Carme, reteta asta de paine pare sa fie grozava.Dar eu nu am vasul lui aia de pe Culinar.Daca incerc in forma de chec e in ordine ? Si chiar sa nu ung forma cu nimica inainte sa pun aluatul ? Tu cum faci de fapt ?
Si mama-mea face cuib de viespi tare bune, miam,miam .Eu am facut o singura data si nu mi-au reusit f.f.f.f bine.Poate e o smecherie care nu mi-am scris-o.

eu am imprumutat un vas din metal cu capac de aici din hotel si in ala fac. vezi ca unele gagici fac in oala si la capace le-o scos partea de plastic sa nu se topeasca, tu esti creativa deci sunt convinsa ca-ti puieste mintea o solutie tongue.gif
Sincera sa fiu eu pun hartie de copt pe fundul recipientului ca al meu numa oala nu se poate numi laugh.gif si nu pun apa ca mi se pare ca iese miezul cam umed...
Sushi
Oiski daca vrei s-o faci citeste mai intai tot topicul ca numai idei bune gasesti acolo. Apoi sa stii ca dupa cele 30 de min coapta cu capac trebe scos capacul, eu o scot de tot din vas si o pun pe gratarul din cuptor si-o las asa sa se coaca, iar cand e gata o pun la racit pe acelasi gratar, plasat pe chiuveta ca sa nu faca condens dedesubt dar o acopar cu un prosop ca altfel coaja iese prea crocanta pentru gingiile mele sensibile ohyeah.gif
Sushi
dupa ce am experimentat de 2-3 ori am ajuns la formula dupa care iese painea pe gustul meu asa ca tu fa prima data cum scrie in reteta apoi vezi in functie de gusturile voastre cum o adaptezi.
am uitat sa spun, in reteta sta scris 1 lingurita de sare, eu pun 2 cu varf ca asa-mi place mie tongue.gif
Sushi
am cumparat ieri biletele de avion pentru aprilie, un traseu mai complicat dar macar apuc s-o vad si pe carla. o sa zbor klagenfurt - londra, londra - porto. In porto ma ia carla de la aeroport si mergem la ea in aveiro sa-i cunosc familia, in porto sper sa-l revad si pe varul ei cu prietena, e prea dimineata si imi scapa numele acuma sad.gif
din aveiro o sa iau trenul a doua zi spre seara, pana in lisabona unde o sa ma astepte cumnatul la gara. el vrea sa-si ia liber si sa vina dupa mine in aveiro daaaar adevarul este ca iubesc sa calatoresc cu trenul si dupa cate imi dau seama partenerii de discutie n-o sa lipseasca, deci imi doresc cele trei ore cu trenul smile.gif
dupa zece zile fac traseul invers smile.gif
mdA!
smile.gif planuri de vacanta? frumos. felicitari!
cu trenul e chiar mumos, mumos. desi depinde peste cine nimeresti in compartiment.. biggrin.gif
Sushi
QUOTE (mdA! @ 19 Feb 2007, 02:14 AM)
smile.gif planuri de vacanta? frumos. felicitari!
cu trenul e chiar mumos, mumos. desi depinde peste cine nimeresti in compartiment.. biggrin.gif

da, depinde. dar daca nu nimeresc bine ma pot uita pe fereastra, cred ca e minunat sa vezi alte locuri, alte peisaje... e cam la fel ca si cand calatoresc prin italia, doar ca putin mai altfel decat altfel biggrin.gif

Tocmai fac pilaf de orez cu carne de pui. m-a lovit pofta...
Sushi
mi-am luat ieri gramadoi de fructe si acuma tocmai ce-am topit niste struguri minunati cu ementaler biggrin.gif
Sushi
- END OF PART ONE -
Afrodita
Londra? Aprilie? Vrei/ ai timp sa ne vedem? rolleyes.gif
Sushi
QUOTE (Afrodita @ 26 Feb 2007, 03:14 AM)
Londra? Aprilie? Vrei/ ai timp sa ne vedem? rolleyes.gif

ai pm de la mine biggrin.gif
Sushi
declar deschisa partea a doua a jurnalului meu biggrin.gif

S-a intors Felina biggrin.gif
Bossul de la slujba suplimentara e plecat o saptamana si am program mega lejer
Mi-e foame si am pofta de un kebab
Ieri am stat in pat pana la 11 apoi am finisat painea minune, nu ma mai satur de ea, am facut si un colacutz cu chimen sa vad cum se prezinta si a fost super, la 2 cand ies de aici o sa cumpar niste seminte de floarea soarelui sa le pun pe paine.
Ieri am facut prima salata de vinete care mi-a placut. Pierdusem orice speranta dar cum a trebuit sa decongelez frigiderul ca e din ala vechi antic si medieval am scos cutiuta cu vinete si am pus neste zeama de lamaie, ceapa razuita, sare, piper si am frecat-o cu mixerul cu neste ulei. e acceptabila biggrin.gif
Felina
bine te-am gasit!

ce cauta zeama de lamaie in salata de vinete? dar piperul?
vinetele is iuti de fel. zic eu.
Sushi
QUOTE (Felina @ 26 Feb 2007, 11:33 AM)
bine te-am gasit!

ce cauta zeama de lamaie in salata de vinete? dar piperul?
vinetele is iuti de fel. zic eu.

iarta-ma hh.gif da mie asa-mi plac sad.gif
































tongue.gif
Sushi
vineri am fost cu V sa ia cadouri pentru copii. I-am daruit prieteneste 2 ceasuri din timpul meu ca fara mine e pierdut, nu pricepe boaba. asa... am cumparat hainutze pentru fetita de 8 ani si pentru baiatul de patru. pentru nou-nascut doar niste ciorapei. Mi s-au cam trezit instinctele materne tot alegand hainutze dar mi-a trecut in cateva ceasuri. Azi am cumparat niste biberoane smechere pentru Diana. Sora-mi i s-a lasat deja de 3 zile burta, nu cred ca mai sta Diana pana la sfarsitul lui martie acolo wink.gif normal ca mi-am luat si eu doua bluze si la casa mai nu mi le-a smuls V din mana, le-a platit el. Mersi frumos sa cresc mare biggrin.gif


Am o problema mai ciudata... azi am vorbit vreo 2 ceasuri cu K si parca mi s-a mai clarificat capul nitel...
Sushi
maine la 15.30 am programare la dentist. mi-a picat o plomba si alta o simt ciudata...

ce regret e ca nu am timp sa gatesc, prinsa cu cele doua serviciuri si n-am lasat nici din alea cateva ore pe luna pe unde ma mai duceam ca zic din mai iar am numa un serviciu ca se cara V in alte tari si sa nu raman descoperita... ma rog, o sa recuperez la vara...
Mrs. Rogers
QUOTE (Carmelita @ 16 Feb 2007, 12:32 AM)
QUOTE (flori @ 15 Feb 2007, 08:19 PM)
QUOTE (Carmelita @ 15 Feb 2007, 05:47 PM)
de cand am dat de reteta asta de paine care se framanta singura nu mai cumpar paine. Fac de 2 ori pe saptamana cate 1 paine din 450 grame de faina si am gatat povestea. ce buna iese nu pot sa spun... coaja e crocanta si miezul pufos... o nebunie...  biggrin.gif

Carmelita da unde-i reteta asta minunata ca am tot rasfoit dupa ea da degeaba...am ramas doar cu pofta sper ca nu trebuie sa mi-o pun in cui! cry.gif

Carmelita , noi facem paine de casa in fiecare saptamana ( de fapt e o doamna care o framanta cam 15 minute si eu o pun la cuptor sau uneori o fac cu masina de facut aluat , dar o framanta 2 ore ) . Reteta asta e excitanta pt ca nu trebuie framantata , deci pot sa o fac si eu . Singura problema e ca mie 500 F mi se pare enorm . Eu painea o pun la 370 F . Si de fapt, niciodata nu am folosit cuptorul la mai mult de 400 F . Poate o fi gresit reteta ?
flori
Hai sa-ti spun eu din scurta mea experienta (am facut de 3 ori). Am dat cuptorul la maxim desi este numerotat pina la 450° am depasit putin nu stiu cite grade or fi fost inauntru, dar oricum cred ca era destul de fierbinte si apoi nu uita ca e vorba de numai 45 min de coacere. Nu e gresita reteta asa se face, si painea e superbuna!
Afrodita
Carmelito, cumparai si io vinete acu vreo 2 saptamani si mi-o fost cam lene sa le coc - am frigiderul plin de mancare, dar am cam mancat in oras, exact ca la Bukale rofl.gif - asa ca ieri le-am facut de petrecanie, ma mir c-au tinut atata rofl.gif Dar mie-mi plac numai cu maioneza biggrin.gif Si colegului din Zimbabwe i-au placut vinetele mele cu maioneza, io nu-s asa de incantata ca nu mi-a iesit maioneza ca in Ro sad.gif Au astia tot felul de mustaruri ciudate, da' nici unu ca in Ro sad.gif In fine, ideea e ca mi-au iesit destul de faine biggrin.gif

Ah si nu mai zi de instinctele materne, ca iara ma apuca si pe mine sa vreau bebe rofl.gif
Sushi
QUOTE (Mrs. Rogers @ 26 Feb 2007, 10:05 PM)
QUOTE (Carmelita @ 16 Feb 2007, 12:32 AM)
QUOTE (flori @ 15 Feb 2007, 08:19 PM)
QUOTE (Carmelita @ 15 Feb 2007, 05:47 PM)
de cand am dat de reteta asta de paine care se framanta singura nu mai cumpar paine. Fac de 2 ori pe saptamana cate 1 paine din 450 grame de faina si am gatat povestea. ce buna iese nu pot sa spun... coaja e crocanta si miezul pufos... o nebunie...  biggrin.gif

Carmelita da unde-i reteta asta minunata ca am tot rasfoit dupa ea da degeaba...am ramas doar cu pofta sper ca nu trebuie sa mi-o pun in cui! cry.gif

Carmelita , noi facem paine de casa in fiecare saptamana ( de fapt e o doamna care o framanta cam 15 minute si eu o pun la cuptor sau uneori o fac cu masina de facut aluat , dar o framanta 2 ore ) . Reteta asta e excitanta pt ca nu trebuie framantata , deci pot sa o fac si eu . Singura problema e ca mie 500 F mi se pare enorm . Eu painea o pun la 370 F . Si de fapt, niciodata nu am folosit cuptorul la mai mult de 400 F . Poate o fi gresit reteta ?

nu ma pricep la fahrenheit unsure.gif dar eu o bag la 250 (reteta zice 260 dar cuptorul meu are maximum 250) laugh.gif deci nu e exagerare. azi am facut-o cu chimen si am facut si 3 covrigi de proba cool.gif stii cum o iesit? ca aia de la covrigaria din satu mare, era sa mor de placere cand am muscat rolleyes.gif
Mrs. Rogers
Cred ca o sa o incerc sambata , si va spun cum a iesit . smile.gif
Sushi
QUOTE (Afrodita @ 27 Feb 2007, 02:50 PM)
Ah si nu mai zi de instinctele materne, ca iara ma apuca si pe mine sa vreau bebe rofl.gif

io cand ma gandesc intens la copii jur ca simt ca-mi cresc balcoanele hh.gif
Sushi
asta a fost prima painica facuta de mine, acuma 100 de ani, se vede c-am ametit-o inauntru c-am bagat neste faina aiurea dar de atunci am mai evoluat biggrin.gif

user posted image

user posted image

si in chestia asta o fac sa iasa lunguiata cand vreau rotunda o arunc intr-o oala

user posted image
Sushi
tocmai am fost la dentist. 3 masele imi lipsesc definitiv si decat sa fac punte mai bine imi fac implanturi, iese cam la 1.800 unu dar nu tre sa le fac toate 1 data. fac 2 anul asta si 1 anul viitor si-s gata laugh.gif
flori
Brrr! Ma ia cu frig cind ma gindesc! Sa te ajute Dumnezeu Carmelito! Succes! Sper ca ai destul curaj!
A! In ce priveste pretul, cica suporta si asigurarile medicale o parte din costuri...ai incercat?
Afrodita
Sau mai bine du-te in Ro, e mult mai ieftin si sunt doctori f. buni.

(Cre' ca si mie mi se umfla balcoanele, ca de ieri de cand ma tot gandesc la kinderi ma cam incurca biggrin.gif blink.gif )
Sushi
user posted image
Sushi
unele zile sunt bune. altele foarte bune wink.gif
ziua de azi face parte din cea de-a doua categorie. am fost libera de la jobul principal. am fost dimineata la un job apoi la amiaza la cel principal dintre cele secundare. am facut 70 de euro in total. in mod normal fac cam 100-150 pe luna suplimentar...

de la K am primit niste ursuleti de plus pentru Diana si niste hainutze. Am venit la B si m-am bagat pe net, am vorbit cu M si cu C. Mi-a prins bine.
Acuma ma uit la un film cu B si apoi o iau spre casa, la nani smile.gif
Sushi
Strength

We don't always have to be strong. Sometimes, our strength is expressed in being vulnerable. Sometimes, we need to fall apart to regroup and stay on track.

We all have days when we cannot push any harder, cannot hold back self-doubt, cannot stop focusing on fear, cannot be strong.

There are days when we cannot focus on being responsible. Occasionally we don't want to get out of our pajamas. Sometimes, we cry in front of people. We expose our tiredness, irritability, or anger.

Those days are okay. They are just okay.

Part of taking care of ourselves means we give ourselves permission to "fall apart" when we need to. We do not have to be perpetual towers of strength. We are strong. We have proven that. Our strength will continue if we allow ourselves the courage to feel scared, weak, and vulnerable when we need to experience those feelings.
Sushi
maine vine A. pana sa merg la gara apuc sa muncesc 3 ceasuri. Seara de maine e numai pentru noi. Am vrut sa facem sushi dar am uitat sa iau cele trebuincioase, nici n-as fi prea avut cand. o sa facem pizza, fiecare o sa-si puna pe ea ce doreste si la cuptor cu dansa biggrin.gif
pe seara nu stiu ce, o sa vedem...
am primit ursuleti pentru diana. am dormit cu ei, is asa de pufosi si draguti wub.gif
Afrodita
Vreau si eu ursuleti pufosi si draguti biggrin.gif sorry.gif
Felina
smile.gif
Sushi
ma dor sanii de imi vine sa plang. is umflati de sar din sutien si simt ca explodeaza in clipa asta. mi-as pune comprese reci dar n-am cum ca-s la lucru sad.gif
Sushi
ma dor si cand umblu ca se scutura putin sad.gif de m-ar atinge acuma careva pe sani jur ca i-as trage un spitz intre picioare, i-as musca scafarlia si-as scuipa-o-n buda s-o manance viermii mad.gif
Afrodita
hug.gif hug.gif hug.gif
Sushi
Azi:
- l-am dus pe A la gara
- m-am jucat Mahjongg pana era sa ametesc
- am spalat vasele - frecat tavile etc etc
- spalat haine, acuma-s in uscator
biggrin.gif
Felina
cei ala Mahjongg?
Mrs. Rogers
Am facut si eu paine dupa reteta de mai sus . Nu numai ca e foarte usor de facut dar e si flexibila reteta . Eu am folosit faina neagra si in loc de 360 ml am pus 460 ml apa fiindca altfel aluatul era prea tare . Cred ca depinde si de ce faina folosesti. Apoi dupa ce am scos bulele de aer ( dupa 14 ore ) am lasat-o in tava doar 1 ora ( in loc de 2 ore ). Nu am pus-o intr-o tava fierbinte ci intr-o tava rece inainte de a o baga in cuptor si in loc de 500F am pus la 400F cuptorul ( dar timp putin mai lung ) . Si cu toate astea a iesit foarte buna . V-am spus ca mie imi face o doamna paine de casa in fiecare saptamana si de data asta ea a facut-o pe a ei si eu pe a mea si le-am bagat impreuna la cuptor ( ca sa salvez energie smile.gif ). Sotul meu o prefera pe a mea fiindca are coaja mai buna . smile.gif
Mersi de reteta mwah1.gif
Sushi
da, reteta e super, din acelasi aluat fac si pizza care iese de sa-ti bati copiii (apropo ultima tema de dezbateri laugh.gif ) numai ultima data cand am facut-o, vineri, m-am grabit si n-am lasat-o pe masa la dospit ca A era venit de la drum lung si flamand asa ca podeaua pizzei a iesit de sa-ti scoti plombele cu ea mad.gif
Mrs. Rogers
Nu pui te rog reteta de pizza de casa fiindca noi suntem mari amatori dar n-am facut niciodata acasa . Adevarul ca la 5 minute de mers pe jos e cea mai buna pizzerie din oras , dar totusi vreau sa fac si de casa.
Sushi
QUOTE (Mrs. Rogers @ 6 Mar 2007, 03:10 AM)
Nu pui te rog reteta de pizza de casa fiindca noi suntem mari amatori dar n-am facut niciodata acasa . Adevarul ca la 5 minute de mers pe jos e cea mai buna pizzerie din oras , dar totusi vreau sa fac si de casa.

chestia faina la pizza facuta in casa e ca poti folosi resturi de salamuri/branza care nu le mai papati, plus ca poti sa-ti cooptezi copilul in actiune, la acoperit. nu stiu cat de mare e dar ma rog, dau si eu cu parerea cool.gif
pizza o fac din acelasi aluat, cand fac paine, rup o bucata, o tavalesc prin faina si-o intind cu mana , o mut intr-o tava cu hartie de copt, o las 2 ceasuri la crescut, o ung cu pasta de rosii sau ketchup si o acopar cu ce am prin frigider: salamuri, branza, felii fine de ceapa, ardei, ciuperci etc si la cuptor cu ea la 180 de grade, e gata cand dac-o ridici suav de coada vezi ca e maronie dedesubt smile.gif








is obo azi desi am avut zi scurta, numa zece ore de lucru laugh.gif
am primit bani, asta mi-a dat un impuls de care aveam nevoie ohyeah.gif
Sushi
o zi foarte activa azi, abia acuma am gasit neste minute sa pot sta linistita pe buda unsure.gif
Sushi
ascult simply red, so not over you
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.