Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Miine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89
wulfenia
is bine. am fost la doctori, am primit tratamente pe baza de plante unsure.gif si mi s-o spus sa ma reintorc peste 2 saptamani daca durerile nu-mi dispar. Durerile o disparut in mod ciudat din momentul in care am vazut doctorii la fata...
asa...
drumul l-am facut cu autobuzul, sus la etaj, a ascultat fisierele de auto-hipnoza privind cum ninge, mi-a fost asaaa de dor de zapada smile.gif m-o luat B de la gara, am mancat impreuna, am vaut un film, am povestit pana m-o durut gura...
ieri a venit si L dupa ce si-a pus cauciucurile de iarna. Am fost la diverse cumparaturi si apoi la doi amici, ea unguroaica el sicilian. El o gatit cina, am stat pana la miezul noptii si-am povestit si ei o baut, apoi am condus eu spre casa. Azi am mancat la pranz la niste amici dragi si ne-am intors acasa. Sally o ras doua blide de mancare, poate c-o fi uitat G sa-i dea de mancare la amiaza?
Le-am luat niste jocuri de inteligenta si abia astept ziua de maine, o sa ies cu Bianca de lesa la plimbare wub.gif
wulfenia
Am vorbit cu G ieri la cina sa dau eu de mancare seara la matze si la caini. Pana acuma am dat numai la Sally si seara dupa 7 e o nebunie si-o debandada absoluta in sura, cainii se cearta, matzele se cearta, unii se cearta cu altii... G nu se stie impune... asa ca pana da el de mancare la vaci o sa dau eu la caini si la pisici. Oricum is toate coada dupa mine de cum pun piciorul afara din casa!

wulfenia
n-am mai putut dormi pentru cateva ceasuri dupa ce s-a dus L la lucru. Asa c-am stat si am tot rumegat si iara am scuipat si tot asa... pana am pus mana pe cmputer si i-am scris lui A cu tata dragostea de care is capabila, care este motivul pentru care m-am distantat.

M-am trezit la zece si am fost sa duc gunoiul la niste containere care-s cam 200 de metri de casa noastra. Am luat-o si pe Bia cu mine de lesa. Cand tragea de lesa ma opream si o puneam sa sada si apoi continuam drumul. A tras doar de vreo 4-5 ori apoi a mers foarte fain pe langa mine fara macar sa intinda de ea. M-am intors si am luat hartia de aruncat si iara tot asa, de data asta insa a tras doar o singura data de lesa. Is tare mandra de ea smile.gif

M-am intors, am facut supa de cocos la oala cu presiune. Cocosul era proaspat sacrificat pentru ca isi rupsese un picior. Am facut si niste galuste de nota zece, de un galben deosebit de frumos. Am pus si un pic de praf de copt in ele ca mi-am amintit ca imi spusse I ceva despre asta si au iesit intr-adevar bune smile.gif O parte din carne am mancat-o apoi cu mujdei. G si mama lui n-o avut curajul sa se apropie de el rofl.gif

Strang un pic prin casa si imediat vine L si ne facem muncile ce le mai avem, destul de multe.

Ieri a fost ziua cumnatei si am constatat ca este un sac fara fund asa ca ma opresc din bagat in el.

Inca 2 saptamani si incepe scoala petru Sally si Bianca.

Despre faza cu A, sora-mea zice ca e ok sa fim manipulate de mame singure, ca asta se perdoneaza cumva prin faptul ca nu le e usor.
dascalita
Ce de bucurii ne-ai facut, draga mea! Stiu ca-ti sunt draga, lucrul asta se simte...Ca tu mi-esti draga nu e un secret. N-as fi continuat sa tin legatura cu tine, cu voi...Intr-un fel faceti parte din familia mea, aia largita dar de suflet!
Succes cu scoala fetelor!
wulfenia
Multumesc mwah1.gif



azi am pus-o pe una la punct, tot asa cu toata dragostea de care-s capabila. Asa o sa ma lase-n pace si-o sa stau si eu departe de ea si am gatat, imi vad de ale mele.

am cumparat o lada de lemn cu capac pe care maine o sa mi-o vopseasca L in culoarea bucatariei si in care o sa pun trei recipiente: unul pentru hartie, unul pentru plastic si unul pentru mizerii diverse. Nu pot tine galeata de gunoi sub chiuveta din punct de vedere de trauma ce mi se trage de cand am fo tanara si nelinistita.
Am luat si un uscator de rufe care se pune pe vana.
In loc de biblioteca am decis sa punem rafturi, solutie care nu ma multumeste 100% dar o sa supravietuiesc smile.gif
Cred c-am gasit locul ideal pentru soba.

Maine ma trezesc la 8 jumate! a zis! ca altfel nu mai ajung sa fac mare branza pana vine L de la lucru. Tre sa pun niste plante in ghivece si sa incep sa pun la incoltit semintele de ardei pentru sera.
dascalita
Ce trauma ai abvut cu galeata sub chiuveta? Eu acolo o tin si mi-e sa patesc ceva din necunostinta de cauza...Nici nu cred ca am altundeva s-o tin...Bucataria mea e minuscula!
wulfenia
apoi rofl.gif nu ca nu esti in pericol. Pe mine m-o stresat rau de tot portiunea de sub chiuveta cand eram in ro ca picura dedesubt si se plangea vecinul si tata numa n-o fost in stare sa faca ceva sa repare pe acolo si-am pus o oala dedesubt si-o tot goleam rolleyes.gif si anul trecut cand am fost in ro am cumparat sifon ca inca picura ohyeah.gif noa si eu de cate ori deschis usa de la dulapul de sub chiuveta de oriunde am batai de inima foarte intense... acuma tin acolo niste detergenti, pungi si bureti asa ca deschid usa numai din cand in cand nu zilnic ca si daca as tine galeata acolo.... tongue.gif is smechera, stiu spoton.gif
dascalita
Am inteles, bine ca mi-ai spus ca eram pe cale sa mut galeata in alta parte! ohyeah.gif Nu ca as fi avut unde... blink.gif

wulfenia
nu sa n-o muti ca deja s-o obisnuit acolo unde e si numai s-ar zapaci... smile.gif


Am invatat cum sa nu ma mai obsedez de o situatie, un comportament, o persoana: sa iau masuri sa am grija de mine. Cand imi casc gura tai trena de la rochia de printesa ... vorba lui Oiski smile.gif

O sa incerc sa ma ocup mai mult de sufletul meu. M-am luat cu cateii, cu munca din apartament...
Oiski-Poiski
Cautand ceva in pozele din concediu mi-am amintit.

Pe o mare-nspumata un vapor naviga
Iar pe acel vapor Coana Chirita striga:
Pr pr pr

Opresti mai vaporul!
Opresti ca ma scufund!
Un val imi atingi chiciorul
Si trage galosul la fund!
Pr pr pr


Vai vai vai ci durere !
Io-te-te bre vaporul cum chiere!
Si marinarii cum moari,
Moari si da din chicioare.


Capitanul Roberto si cu ai sai marinari,
S-au inchis in cabina
Si zgheara ca niste magari.
Pr pr pr

Vai, vai, vai ci durere !
Io-te-te bre vaporul cum chiere!
Si marinarii cum moari,
Moari si da din chicïoare.



laugh.gif
Eu si tu pe vaporul nostru in Klagenfurt si E. cum ne filmeaza

wulfenia
ce bine ca ai gasit varianta completa a acestui cantec asozial! asa cand ne vedem data viitoare ii tragem un concert sanatos nu ca data trecuta c-am lalait numa prima strofa! jamie.gif

Nu stiu de ce simt nevoia exagerata sa mentionez aici ca deseara fac mazare cu carnati ohyeah.gif
Felina
poate pentru ca vreau si eu sa fac fasole cu carnati? tongue.gif
dascalita
Nu! Pentru ca eu deja am facut azi fasole cu carnati! devil.gif
Felina
rofl.gif
wulfenia
voi imi cititi gandurile... unsure.gif
Michelle
Apropos de fasole cu carnatzi.

Voi cum faceti lintea?
Am vazut pe-aici 3 variante: linte rosie mare,rosie mica si linte verde
wulfenia
incerc sa observ energia si sa-i invat curgerea. Invat de la CM ceea ce am nevie si aplic la ale mele. Cand sunt eu calma si stabila din punct de vedere al autostimei sunt si ele calme si echilibrate. Asa ca ma autoeduc sa fiu calma si sigura pe mine. Am fost cu Bianca SI cu Sally cu lesa la plimbare prin ploaie. Ploua marunt de tot. Le-am observat, le-am corectat, le-am laudat smile.gif Sally e inca haotica dar .... a fost a doua oara cu lesa afara din curte. Le-am luat jocurile de inteligenta... Sally le face fara probleme... Bianca incepe sa roada lemnul si apoi se culca linistta cu gatul pe el asteptand sa iasa mancarea singura din el si sa-i boare in gura ohyeah.gif Matzele au fost si ele foooarte atente. De-ar fi incaput de caini sigur s-ar f dedat si ele la descoperit mancarea. Una tare frumoasa, neagra ca taciunele, cu coada numai de jumate ca jumate si-a lasat-o pe undeva, s-a lipit azi de mine si ma tot musca finut de mana... mai este una neagra matusalemica ce-a avut deja o data cancer dar nu mai stie nimeni detalii ca asta a fost prin 1910... o alta care e neagra si are blana cu tenta rosiatica de parca ar fi fost parlita (dar n-a fost!!) si una negru cu alb, cu culorile aranjate cam ca ale lui Sally smile.gif Pe ultima o cheama Stela pentru ca e cea mai luminoasa rolleyes.gif
wulfenia
Michelle eu n-am facut de multa vreme linte, mersi ca mi-amintesti de ea! smile.gif Candva o puneam la inmuiat in apa ca fasolea, si apoi tot asa o fiebeam cu foaie de dafin si cimbru (si/sau afumatura) si-i faceam ingrosala din faina calita in ulei si stinsa cu zeama de rosii.
biggrin.gif
wulfenia
ploua si asta este o experienta foarte faina intr-un apartament de mansarda smile.gif

aseara am vazut un episod din Criminal Minds in care doi ACOA neterapiati umbla hai hui si omoara oameni, ajung si la parintii lor care ii abuzasera sexual de mici, tatal lui nu recunoaste, ea il impusca. Apoi merg la tatal ei tot asa cerandu-i sa faca cel de-al noualea pas, amenintat cu pistolul, tatal ei ii spune ca s.a schimbat, ca l-a intalnit pe Dumnezeu. Aici m-am gandit ca ce folos ca l-a intalnit el pe Dumnezeu si s-a schimbat el daca pe fata n-a mai putut s-o ajute nimeni... Filmul se termina brutal si cu accentul pe cat de bolnavi si de rai pot fi oamenii, nu pe cat de periculos si totusi universal acceptat este alcoolul.
wulfenia
ploua in siroaie asa ca m-am dus in sura sa-mi vad haita care haita era adormita pe niste baloti de paie. S-o bucurat sa ma vada. Clar! smile.gif acuma ma duc sa mai fac niste jocuri de inteligenta cu ele, ieri l-a impresionat Sally pe un coleg de-al lui L de munca cu jocurile alea... nici trei luni si e sclipitoare... smile.gif
wulfenia
azi am avut o revelatie, si anume am vazut clar ca sunt cu atentia imprastiata intr-o mie de locuri. Energy flows where attention goes... si mi-am dat seama ca si contactele personale pot fi pur si simplu clutter.

Ma disciplinez de maine. Amen.
wulfenia
Alaltaieri am avut iara asa, un soc... o venit aia de la care am retrieverul si o tinut sa faca neaparat totul ca sa-si bage picioarele in munca mea cu cainii. Cand am protestat o inceput sa ma injure si era cat pe ce sa se dedea la violenta fizica. A fost pentru prima data ca am poftit pe cineva sa plece din casa mea.
Asa. Am stat si m-am tot gandit cum rahatul am ajuns eu prietena cu o razgaiata cu 100 de ani mai tanara ca mine, la care-i sar in gura lunar 1000 de euro de la parinti si se crede buricul pamantului. Si-am citit asiduu si-n jurnalul asta si ceva m-o frapat: cat de des folosesc cuvantul "prietena". HM!
Asa ca NU am prietene. Nici nu am nevoie de ele, sa ma pupe-n dunga toate pe rand sau laolalta. O sa reformulez de acuma inainte folosind la greu cuvantul "cunostinta".
La individa i-a zis L sa ia cainele si s-o taie, n-o vrut, ca nu are cum sa aiba grija de ea si, mai ales! are deja avertisment de la politie de cand o avea in casa si cateaua urla din toate maselele de plictiseala. O vrut numai sa faca cum o dus-o pe ea capul.
Amin!
Oiski-Poiski
Te inteleg prin ce ai trecut.
Ti-ai revenit ? Sau ai nevoie inca de timp ?
wulfenia
is bine acuma. In ultimele zile am tot fost la slujba la biserica. Aseara am fost la slujba pentru decedati si m-am rugat si pentru mama. Pentru ea si pentru mine. Pentru putere si claritate.

Tot prin apartament ma invart, mai pun una-alta la loc, apoi in alt loc si tot asa...

wulfenia
m-o intrebat dansul ca unde vreau sa fac revelionul. Eu am is ca-n sufragerie. Care la ora asta e inca de jumate in santier... hihi

Evenimentele ultimelor zile trebuie sa le diger inca si sa le intorc pe toate partile...

Am tot citit de unii-altii care nu se spala pe par. Cica numai se perie si parul se organizeaza el singur acolo ca cica nu-i trebe sampon. Eu nu pot ca dupa zece zile incepe sa-mi puta parul...hmm...

Azi am facut curat si ordine in camara pentru lucruri de curatat. Am facut o treaba buna smile.gif Spalatoria e si ea gata, tare frumoasa o iesit smile.gif Azi am luat si covorase de schimb pentru baie.

leirn
Chiar mai inainte sa citesc ma gandeam la ce am vorbit azi cu o prietena: ea se spala pe par uneori si dupa 2-3 saptamani si e ok. Nu arata nespalat...dar chestia e ca il are luung, pana in talie. Presupun ca un par scurt/mediu trebuie spalat mai des deoarece sebumul nu are pe ce sa se intinda, asa ca se incleiaza.
Am mai vazut ca daca umblu cu mainile prin par mi se ingrasa foarte repede => tre sa-l spal...
Felina
eu constransa de imprejurari am ajuns sa ma spal la 7 zile +/-. singura smecherie e sa nu folosesc mereu acelasi sampon si acelasi balsam, la 2-3 spalari tre sa le schimb si atunci nu mi se mai ingrasa parul. Inca o chestie: nu il perii niciodata, doar trec piaptanul prin el la cateva zile. Parul meu e de lungime medie.
wulfenia
eu nu mai folosesc de mult timp balsam, doar otet. De uns mie nu mi se unge parul. Din contra, dupa 1 saptamana incepe sa-mi stea bine aranjat daaar, cum am zis, ma deranjeaza cum miroase. Mai ales daca prajesc ceva sau intru intr-un loc unde se fumeaza, nu stiu cum altfel as putea scoate mirosul din el decat prin spalat.



Is tare bine. Munca ce-am facut-o 9 ani nu-mi lipseste (inca?) deloc. Poate pentru ca am facut totul cu calm si timp am reusit sa nu simt vreun deranj in ceea ce priveste mutarea schimbarea etc.

Maine poate se rezolva rahatul ala cu cainele.


Felina
Pai eu daca prajesc ceva imi acopar capul bine si il mai descopar abia dupa ce aerisesc bine.
wulfenia
pe mine ma nerveaza cam tot ceea ce trebe pus pe cap noa dar m-oi invata si cu batic in cap smile.gif

azi dimineata ne-am trezit la urlatul lui frate-sau c-o picat Sally intre balotii de paie intr-o gaura de cam 2 metri jumate si n-o putea scoate nicidecum. O fost o operatiune de salvare ca aia a minerilor din chile... nu cred ca se mai duce ea la plimbare pe baloti prea curand... socrina o zis ca e pedeapsa cerului pentru plantele ce i le tot dezgroapa... rolleyes.gif

wulfenia
mananc morcovi din supa, cu sare.

am reflectat mult despre timp in ultima dar nu am rabdare sa-mi cristalizez gandurile si sa le pun pe hartie. Maine pleaca Bianca, vine cretina aia de fosta ei stapana s-o ia. Apoi plec eu pentru cateva zile in A si cand ma intorc o sa fie totul altfel. O sa merg cu Sally la scoala, o sa ma ocup de ea, o sa facem plimbari, o sa ne dragalim etc etc etc.

Astept sa vina musiu cu pizzele sa ne punem sa mancam.


Oiski-Poiski
Imi pare tare rau pentru caine si pentru tine.Tu te-ai obisnuit cu animalul iar ei sunt convinsa ca i-a mers mai bine libera in curte in Italia decat inchisa intr-o locuinta in Austria .
Insa uneori prostia umana este nemarginita si nescuzabila.



wulfenia
iou... acuma am mai mult timp pentru Sally.
Pe gagica u-am taxat, ca nu suntem institutie de binefacere.
La amiaza am fost la piata de vechituri, cu Sally, si s-a comportat foarte fain smile.gif
Is obosita.
wulfenia
ascult asta

am rarit lista de fb, am rarit prieteniile.

wulfenia
m-am intors acasa unde e tare tare fain. Sally o mai crescut cu doua degete.

am primit 10 sedinte de terapie si o trebuit sa fac radiografie.

mi-am bagat nasu la socrinela in bucatarie si am vazut ca face mamaliga... iam iam, maine tre sa fac muuulta miscare smile.gif

I-am luat la Sally o vesta tare faina, reflectorizanta. Sambata mergem in sfarsit la scoala. O ducem si pe Lia. Daca i-a place o inscriem si pe ea smile.gif
Oiski-Poiski
Bine te-ai intors smile.gif


De care mamaliga face socrela ? Am mancat in Grado mamaliga alba insa raman la cea galbena , clasica.
wulfenia
Oiski ei o pus anul asta doar malai normal, galben si ala de popcorn. Acuma ceva vreme o macinat vreo 3 de kile si din aia o sa ne fericim pana la recolta viitoare.
Malaiul de popcorn are o importanta mare de tot. In afara de anul asta cand o pleca tatal sau, in fiecare toamna vin copiii de la scoli din oras sa vada animalele si viata la ferma si gazda le face popcorn, o si cumparat special pentru asta o masina speciala. Sa vedem daca de la anul reluam traditia cu invazia de copilasi smile.gif

Socri face acuma pinza veneta. Azi ar fi fost ziua de nastere a sotului ei si era dulcele lui preferat. Ei vin amandoi din regiunea Veneto. Miroase toata casa a coaja de portocale, a vanilie... smile.gif

wulfenia
de maine pana inclusiv luni e sarbatoarea sfantului martin, tot satul sarbatoreste. Dimineata o amergem si noi sa vedem standurile de dulciuri si sa cumparam o lesa pentru Sally si pentru amandoua alea de pus in masina. Seara mergem la scoala smile.gif Ai am fost toti patru la plimbare pana la atelierul unde mi-am facut o copie de la cheia de la portita. S-o comportat exemplar smile.gif
wulfenia
am fost azi la scoala, doar sa ne uitam, cu Sally si am tot intrat in rand cu ceilalti caini. O fost foarte calma, cuminte, ascultatoare, o priceput rapid despre ce e vorba in propozitie, instructoarea o zis ca ea nu trebuie sa devina brava pentru ca ea s-o nascut brava smile.gif)

Apoi prin sat, am mancat un semmel cu friptura de porc si varza acra. Am fost la cafea intr-un bar, am fost in vizita la o tipa care are un magazin de ceva desene animate japoneze (nu prea ma pricep...) si Sally s-o comportat exemplar, doar in ultimele minute s-o agitat, ne-a intors acasa si o facut pisu si caca... pe Lia n-am dus-o cu noi pentru ca e-n calduri...

In masina nici nu-ti dai seama ca ai caine asa de cuminte e Sally...

si eu sunt indragostita... wub.gif
wulfenia
ProTv International e un cacat mare!

Eu fac o terapie pana la inceputul lunii viitoare.

mi-am luat pantaloni matlasati si geaca faina, iarna poate sa vina ca-s pregatita s-o infrunt ohyeah.gif
wulfenia
New entry: un set de 4 cescute de espresso cu farfurioare in culori diferite.

Am de luat unele decizii... mai mici, mai mari...
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 18 Nov 2011, 02:31 PM) *
Am de luat unele decizii... mai mici, mai mari...



Dupa ce ti-ai intrat in mana vino si la mine .Ca nimic nu e mai comod decat sa hotarasca altii pentru tine.
innocent.gif
wulfenia
ar cam fi cazul sa castig la lotto...


am scapat de dezordinea fizica, am simplificat, redus, iara simplificat si iara redus. Mi-o mai ramas doar dezordinea sufleteasca, sa-i rup si asteia gatul si-oi fi bine smile.gif
dascalita
La cat te stiu de ordonata, sunt convinsa ca nu-i nicio dezordine acolo...E numai schimbarea rutinei, acomodarea cu un nou stil de viata, acceptarea ca se poate si asa...Primul pas in ordonarea, ca sa zic asa, a sentimentelor de disconfort e descarcarea...Adica vorbeste femeie cu prietenele, cu jurnalul, cu Sally, cu el...spune ce simti, ce n-ai, ce ar fi benefic. E totalmente gresit sa astepti sa ghiceasca cineva ce ti-ar pica bine...Din pacate asa am fost crescuti, sa asteptam ca cineva sa intuiasca ce ne dorim. Sper sa-ti fi fost de folos un pic, daca nu, macar rugile catre Cel de Sus te vor ajuta.


De la lotto ia-ti gandul, nu vine castigul asa la oricine, doar daca ai fi calcat in ceva... sorry.gif
wulfenia
dasca: mwah1.gif
wulfenia
am avut un weekend fara tv, fara internet, fara bucatarie, numai io si omu. N-o fost rau.
Am decis ca televizorul din mijlocul dormitorului tre' sa dispara ca ma nerveaza si el si cablurile peste care tre sa sar cand vreau sa deschid dulapul. Io l-as fi expulzat in sufragerie daaaar pana la urma am ajuns la compromisul ca ramane in camera unde e insa o sa-l puna pe perete, intr-un colt.
Am mai decis ca tre sa ma documentez mai mult despre active listening.
Am decis (impreuna) sa nu mai mancam cu mama-sa ci sa incepem sa gatim sus ca avem de toate. I-am spus ca daca crede c-o sa-mi caut de lucru la 8 ore pe zi sa creada si ca o sa impartim munca in casa in mod echitabil... adica fiecare isi face de mancare, isi strange dupa el, isi spala propriile lucruri si si le calca. I-am mai spus ca, avand in vedere ca nu platim chirie si nu avem datorii de nici un fel, ca platim pe luna doar gaz, curent, telefon si masina, o sa ne descurcam minunat din salarul lui si eu o sa-mi caut ceva la jumate de norma aproximativ, ca sa-mi mearga cartea de munca si sa continui sa economisesc bani pentru cand oi fi batrana, daca oi apuca, chestii cu care o fost mai mult decat de acord si nici ca-si imagina altceva.
Ne gandim sa infiem un copilas. Eu una nu as vrea sa fie bebe, mai bine sa aiba veo 4-5 ani, prietena mea psiholoaga a zis c-a fi mai greu pentru ca la varsta aia se poate sa fie deja pre-traumatizati, cumva totusi nu ma tem si nu am indoieli. Ce ma sperie putin este procedeul, de care am auzit ca este foarte complicat. Sa vedem ce-a fi...
New entries: un aspirator si un curatator cu aburi "industriale". Un compleu bluza pantalon pentru stat in casa.
Planuri: sa fac Flammkuchen si reteta asta: http://www.gustos.ro/articole/dulcegarii-c...ul-frantei.html
wulfenia
new entry: pasta de hrean cu merisoare hmmm yummi.....
wulfenia
hmmm... adevarul e ca, dupa parerea mea, daca tai de pe lista pizza, pastele si sosul de rosii in Italia te afli in fata unei probleme reale. Au fumuri peste fumuri, o parere foarte faina despre ei insisi, ca nemtii care sustin ca asa cum muncesc ei nu munceste nimeni, la fel si astia, cum gatesc ei nu gateste nimeni. Sigur ca pastele is de mii de forme, la urma urmei vorbim despre faina, sare si/sau ou, adica din punct de vedere nutritiv mai nimic. Pe mine sosul de rosii ma "arde" la stomac, Il tolerez pe pizza si peste paste imi pun doar minimal. Imi amintesc de romanca din E Romagna care mi-a spus ca nu stie cum sa-l convinga pe barbatu-sau sa manance ei singuri nu cu parintii lui ca sa manance mai variat.
Oiski-Poiski
QUOTE(wulfenia @ 21 Nov 2011, 07:06 PM) *
Imi amintesc de romanca din E Romagna care mi-a spus ca nu stie cum sa-l convinga pe barbatu-sau sa manance ei singuri nu cu parintii lui ca sa manance mai variat.



Este asta chiar asa o problema capitala ? unsure.gif La urma urmei mi se pare o dorinta foarte de bun simt ca daca ai bucataria ta sa si vrei sa o folosesti.

wulfenia
mentalitatea italiana in ceea ce priveste mancarea si familia e mai ciudata...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.