Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
pepinogepeto
salutare vitejilor
moooama "ce de ati scris".

o sa revin si eu cu citeva idei si date ,sper ca pe seara .

am ff multe de facut si nu mi ajunge timpul.

all,kcapone tinem legatura .

The Dude ,stima .offff topic =pozele sint tari.

cabana e cabana.cine a trait macar o saptamina incheiata intr o cabana va intelege farmecul unei cabane la munte.cine nu ,nici nu si poate inchipui ce stari sufletesti iti poate crea,ce vise poti avea,,,,,,,intr un cuvint redevii om ,refaci legatura cu "MAMA NATURA",,,,REDEVII TU INSUTI,,,,recapeti linistea sufleteasca de care ai atita nevoie.

nu sint cuvintele deajuns pentru a descrie si nici imagini care sa arate starea si linistea ce o capeti dupa o raita pe la munte intr o cabana.mai ales daca e si cabana ta.
kcapone
QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2010, 12:33 PM) *
Poate ca nu am fost eu atent....unde e o asemenea propunere ??


"SI acum, ca tot vam plictisit, eu o sa fac una gratis. O fac singur din pietre si surcele si tot o fac . Sac. Vorbesc serios. Pe terenul de la Silviu o sa-mi fac de cap. Si va las si pe voi sa face , cabanuta cu 10 mil tot acolo smile.gif)" Zice nenea all

La scormonit dupa comori ma bag..chiar daca nu ma folosesc de ele ... numai ideea de a gasi asa ceva ma incanta.
The Dude
Pepinoooooo.............................bine ai revenit prietene.
Cu cabana nici nu se putea pune in cuvinte mai simtite...Se vede ca esti adevarat thumb_yello.gif


Kcapone...Deci fi antena..nu mergem pe vagabonteala...ci direct cu cei indreptatiti la succesiune...cu acordul lor si impreuna cu ei...si partasi cu ei..
........are farmec cum spui tu, dar pe ceata asta are farmec si mai mare asa...

Eu am gasit sa iau cu chirie un detector de 4 000 de euro care poate face diferenta intre aur si alte metale, si care mai spune si adancimea la care e ingropat...dar m-as increde mai mult intr-un radiestezist ceva...stiu eu de ce. Cand o sa am timp o sa povestesc

Cand am facut investigatii "stintifice" pe amplasament (prin 2000) am gasit indicii care sustin teoria ca persoana isi ascundea lucruri de valoare prin gropi sapate pe langa casa. Povestea acestui obicei exista deja, asa ca indiciile alea au confirmat-o si ea are mari sansa sa se fi pastrat si in cazul ulcelei....
pelicanul
[quote name='all' date='9 Dec 2010, 11:18 PM' post='696648']
salutari
pentru ca s-a amintit aici despre mine, imi permit sa intervin.
1. eu imi doresc sa fac o casa de locuit, in regim de cabana, atat ca si zona - undeva pe dealul cu cetatea Siria, cat si ca finante (n-am), asa cum se exprima f plastic antemergatotul meu Moromete...
2. doresc sa fac impreuna cu niste prieteni, cu investitii cat mai mici, o stana-refugiu-cabanuta pe undeva pe sub varful Gugu, in masivul Godeanu,. pe la o altitudine de 1600-1700 de metri, la liziera padurii. as fi cel mai fericit daca unul din voi ar veni in primavara la o prospectie in zona. poza postata e o cabanutza din acelasi masiv, la care trag eu iarna cand merg acolo la schi de tura. aia am visat de cand eram copil, sa am asa ceva si credeti-ma, n-as da-o pe un hotel de 5 stele. asta pentru ca ma simt mai bine acolo, in inima muntilor, decat oriunde altundeva.
deci e vorba de lucruri distincte, asta ca sa fie totul cat mai clar.
pelicanul
ca sa-mi continui ideea de mai sus, trebuie sa va mai spun un adevar si anume ca situatia geopolitica si ambientala actuala din jurul meu - locuiesc in arad, cu sotia si fetita intr-o casa instabila din punct de vedere juridic (e un proces f complex si complicat de stabilire a proprietarului de drept..), am decis ca e cazul sa ma retrag pe cat posibil din viata tumultoasa a orasului - care personal sunt de parere ca nu aduce ciu sine nimic bun, ci numai lucruri nocive. ca urmare am gasit si cumparat un teren ieftin la 30 de km de oras, pe primul deal pe care-l intalnesti mergand dinspre vest spre est dupa ce ai trecut de austria incoace. n-am resurse decat cele de care am amintit - a[proximativ 10-12 ,mii de euro, dar si astia, esalonati. am mai construit o casa si stiu in ce ma bag, sper sa-mi iasa. dupa ce strang mai multe date despre cotatiile pietrelor la cariera galsa, dar si altele, o sa revin aici cu posturi privind un plan financiar care sa poata sa aduca o finalitate dorita-casa de 7x7m cu demisol, parter si mansarda.
in rest, o cu totul alta poveste (cea frumoasa..) este ceea ce ma leaga de munte si in special de masivul godeanu si cabanutele pe care le am pe acolo(nu sunt proprietatea mea), dar ma ocup de ele, deci se poate spune ca le administrez...in plus, am gasit cativa nebuni ca mine care vor sa investeasca timp si chiar bani in costruirea de novo a unei stane intr-o zona cu totul si cu totul izolata ca acces-poate cea mai izolata din tara-muntele Gugu - pe care unii il asociaza si chiar il substituie muntelui sacru al dacilor. si apropo de comori, sunt legende la greu despre acestea in zona respectiva. eu insami am intalnit cautatori si umbla vorbe ca unii au palate pe la poalele muntelui din astfel de resurse - gasite pe munte.
mi-ar face mare placere sa povestim odata la gura sobei din borascu intamplari traite pe munte.
pelicanul
va arat eu in continuare niste cabane in care nu cred ca s-a bagat nici un ban.
ba mai mult, din ele s-au scos bani..sub forma de branza, ca de fapt sunt stane de prin godeanu de la 1700 de metri altitudine...

si de deasupra lor, o vedere mai larga...



daca va place zona, va pot face o mica prezentare a locurilor - numai sa nu ocup prea mult spatiu...
asta ar intra la pregatirea terenului/gasirea locului de cabana
pelicanul
si acum o sa sar direct la sistemele de incalzire, asta pentru ca stiu ca pe aici sunt cunoscatori, care vor aprecia si valoarea gastronomica a sistemului de producere de grade...
asadar - prima soba din refugiul borascu...
pelicanul
asta de mai sus e din refugiul-cabanuta pe care v-am aratat-o acum cateva zile si pe margine careia am vazut ca s-au iscat si oaresce discutiuni...
mai am din astea, povestile cu sobe sau si mai bine - de la gura sobei, sunt intotdeauna fascinante..
e extraordinar sa stii ca dupa o urcare de 3-4 ore prin zapada te asteapta un acoperis, un prici si o soba care aduce temperatura ambientala dinauntrul locatiei de la -10 la +30 in maximum jumatate de ora de forja...
povestea cu 3-4 ore e desigur relativa, am un prieten din Simeria, cu care radem de fiecare data cand ne amintim de o ascensiune dupa un revelion(2008 parca), in care am urcat nici mai mult nici mai putin de 13 ore, in locul celor 3 previzionate...
The Dude
QUOTE(all @ 10 Dec 2010, 09:28 PM) *
Te rog sa-mi spui "motivele" - nu doresc sa mai pierd timp si bani aiurea


Nu inteleg de ce ai pus cuvantul intre ghilimele ??? Motivele mele ti le-am spus deja. Nici acolo, si din cate sunt informat nici in alta parte, lucrurile nu merg asa. Te departezi de afacere cu fiecare zi care trece. Timpul curge in defavoarea ta. Costel nu va fi niciodata in stare sa duca o dezmembrare pana la capat...dupa cum tu nu ai sa poti face niciodata ce face el acum (..cu vaca, cu oaia, cu cioplitul, etc)


QUOTE
....eu sunt serios si ma bazez pe ce vorbesc.( cand spun , ca iau o casa o iau, cand sun ca iau un deal il iau etc. Cand spun ceva, ma bazez pe ceva....


Din pacate lucrurile astea nu tin numai de tine. Nu poti cumpara o casa singur, ai nevoie de un partener pentru asta...de cel care vinde. Sigur intr-o varianta cretina poti fi tot tu acela, insa in general sunt doua persoane distincte. Omul ala, cel de la care cumperi e si el tot o persoana..Trebuie tratata ca atare...are ganduri, motive si ratiuni proprii ce pot diferii de ale tale..Trebuie sa admiti si sa te obisnuiesti cu asta. Trebuie sa il tratezi tot timpul ca pe o variabila, nu ca pe o constanta...Cum nici tu nu esti fata de el. Tu insuti ai alte ganduri decat cele pe care i le-ai declarat lui, asa ca n-ar trebui sa te surprinda de loc ca si el isi face tot felul de alte calcule.


QUOTE
daca altcineva se suceste si tu stii ceva, te rog sa ma anunti, nu de alta dar nu ajuta cu nimic pe nimeni sa arunc cu banii in vant.



Detectez o manie si un fel de imputare in tonul tau. Sper sa fie o greseala de interpretare. Eu sunt alaturi de tine si pentru tine. Afacerea ta o consider un succes al meu si de aceea sunt mahnit peste poate atunci cand vad cum te departezi de tel. Nu vreau sa arunci bani in vant si sunt ferm convins ca targul asta asa cum a fost vorbit e si spre binele tau si a lui Costel...chiar si al meu.

QUOTE
Azi daca totul este ok, azi dau banul,,,,,,nu imi place sa ma frece sau sa se suceasca,,,asa cum ii face lui kcapone. Eu sunt direc. Cat vrei ? iti dau sau nu.



Din pacate nici asta nu merge asa. Iti doresc sa reusesti, dar sa nu iti inchipui cumva ca exista cineva care sa se dea in vant dupa toate oscilatiile, amanarile, sucelile ori razgandelile celor care vor sa faca o tranzactie. Oamenii sunt asa cum sunt si trebuiesc luati ca atare...pe de alta parte nu e acelasi lucru ca si cand ai cumpara un LCD din mall, acolo unde altcineva se ocupa in numele tau cu fazele preliminare ale negocierilor.


QUOTE
Si cand spun ca ii dau,,am bani in buzunar, nu in vise...etc


Se pare ca nu e suficient...Pe langa bani iti mai trebuie si o flexibilitate, un plan, multa improvizatie..Inca o data iti doresc sa reusesti dupa reteta ta. M-ai mai uimit o data asa ca ....Daca aflu ceva care iti poate afecta afacerea te tin la curent...Pana atunci vezi ca am deschis un topic in care sa poti sa iti dezvolti ideile despre casele moderne si cu buget...aici lasa-i pe cei care au bani..."doar in vise"

QUOTE
Trimite-mi un PM. Daca stii ceva si nu stiu eu.


Asta nu trebuie sa mi-o iei in nume de rau. Casuta mea de PM e mereu umpluta de tot felul de useri care doresc sa aiba discutia de aici in privat. Primesc permanent mesaje si sunt mult in urma cu raspunsurile. Cum cu tine eu nu mai am alte secrete as prefera sa vorbim aici...inca o data pentru ca doresc sa las loc celor care au ales sa traiasca in tineretea vesnica a promisiunii...a celor care cred ca e mai important sa vrei decat sa poti...a celor care doresc sa faca ceva ieftin si modest, in fine a celor care cred ca posibilul exista...
The Dude
QUOTE(all @ 10 Dec 2010, 09:42 PM) *
poate ai dreptate
nu o sa mai deranjez..... daca doriti sa-mi spuneti ceva imi puteti trimite un email....
iar, la Sirnea sper ca lumea sa aiba cuvand. Ghinionul meu daca sunt fraier si nu ma prind din timp.
Iar, daca vorbesc pe privat un lucru pe privat ar fi bine sa ramana....
Numai bine, iar cei 50.000 de vizitatori sa-si faca chiosc cu 100 de euro nu cu 300 ca sa fiu mai realist. Sa fie cat mai multi, nu de alta dar cine se ocupa de HAN trebuie sa castige si el un banut.
Numai bine


Postul asta...ma fac ca nu l-am vazut.
The Dude
QUOTE(pelicanul @ 10 Dec 2010, 10:21 PM) *
o sa revin aici cu posturi privind un plan financiar care sa poata sa aduca o finalitate dorita-casa de 7x7m cu demisol, parter si mansarda.


Abia astept...insa baga de seama ca acel metru in plus, cel care te separa de o constructie 6x6 are sa iti aduca multe batai de cap. Disproportionat de multe, intrucat iesi din limitele unor travee cunoscute si precis evaluate. Oricum eu unul astept cu interes...


QUOTE
in rest, o cu totul alta poveste (cea frumoasa..) este ceea ce ma leaga de munte si in special de masivul godeanu si cabanutele pe care le am pe acolo(nu sunt proprietatea mea), dar ma ocup de ele, deci se poate spune ca le administrez...in plus, am gasit cativa nebuni ca mine care vor sa investeasca timp si chiar bani in costruirea de novo a unei stane intr-o zona cu totul si cu totul izolata ca acces-poate cea mai izolata din tara-muntele Gugu -



Mai, eu nu prea mai pot intelege muntele sub 1000 de metrii, dar asa, ca faza imi pare interesant. Cat despre "cea mai izolata stana" eu stiu doua intre care nu am reusit sa stabilesc o ierarhie. Una e in Piatra Craiului si alta in Fagarasi. La aia din Piatra, tot niste "nebuni" vin in fiecare an, cu folii de pvc, baterii de acumulatori, alte utilitati..si o amenajaza pentru revelion. Stau trei zile in munte si petrec acolo (a fost si un accident intr-un an). De invidie si curiozitate am incercat o data sa ma alatur insa posibilitatile mele de catarare s-au redus considerabil in ultimii ani, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu monitorizarea de la distanta.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2010, 12:27 PM) *
intrucat iesi din limitele unor travee cunoscute si precis evaluate....

cei cu traveele astea?
The Dude
Deschideri care au autoportanta standardizata la limita.
Pentru ele exista antecalcule precise in toate variantele si proiectantul le ia de-a gata.
Pentru alte deschideri "atipice" trebuiesc facute calcule separate...multe laborioase si cu rezultate discutabile.
The Dude
kcapone, asta e zidaria la care m-am gandit pentru casa ta.



Asta e si piatra pe care o ai la dispozitie.
Zidurile se realizeaza cu parapet de ghidaj. Asta e un fel de panou de cofrare care va asigura verticalitatea zidului.
Se face din OSB si se sprijina cu popi si spaleti la fel ca la cofrare. Cu el poti aseza pietrele sa arate in final ca cele din poza.
Fara el zidaria poate "aluneca" pe mortar, mai ales in cazul pietrelor mici (de umplutura) de la intersectiile celor mari.
The Dude
O precizare necesara: topicul de aici si-a propus sa discute despre acest caz (sau altele similare lui):





Cea din poza de mai jos, este cu totul alta poveste ce poate fi abordata in topicul "Case de vacanta si case de locuit" deschis tot pe subforumul acesta.

The Dude
QUOTE(pelicanul @ 10 Dec 2010, 11:39 PM) *

daca va place zona, va pot face o mica prezentare a locurilor - numai sa nu ocup prea mult spatiu...
asta ar intra la pregatirea terenului/gasirea locului de cabana


Spatiul de aici nu ar putea fi niciodata mai bine folosit ca de o prezentare asemanatoare.
Daca mai ai poze din interiorului refugiului cu soba te rog sa le pui.
Multumesc.
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2010, 12:27 PM) *
Abia astept...insa baga de seama ca acel metru in plus, cel care te separa de o constructie 6x6 are sa iti aduca multe batai de cap. Disproportionat de multe, intrucat iesi din limitele unor travee cunoscute si precis evaluate. Oricum eu unul astept cu interes...

o sa incerc sa mai negociez cu nevasta, pentru a intra cu un proiect 6x6. s-ar apropia mai mult de limitele mele financiare, si cum ziceai cu alta ocazie, este oarecum modular, in sensul ca la nevoie as mai putea lipi un cub langa...ulterior


Mai, eu nu prea mai pot intelege muntele sub 1000 de metrii, dar asa, ca faza imi pare interesant. Cat despre "cea mai izolata stana" eu stiu doua intre care nu am reusit sa stabilesc o ierarhie. Una e in Piatra Craiului si alta in Fagarasi. La aia din Piatra, tot niste "nebuni" vin in fiecare an, cu folii de pvc, baterii de acumulatori, alte utilitati..si o amenajaza pentru revelion. Stau trei zile in munte si petrec acolo (a fost si un accident intr-un an). De invidie si curiozitate am incercat o data sa ma alatur insa posibilitatile mele de catarare s-au redus considerabil in ultimii ani, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu monitorizarea de la distanta.


s-ar putea sa stiu despre ce e vorba in Crai. se urca din Zarnesti, apoi la un moment dat, dupa prapastii, lasi drumul spre cabana Curmatura sa mearga in dreapta si se face stanga pe o vale. dupa cca trei sfert de ora trebuie sa o iei pieptis si dupa ce urci bine vreo o ora, ajungi la limita padurii, unde apare un mic refugiu. am fost de cateva ori si am dormit in el. E foarte dificil de gasit, insa la partea asta ma descurc...de la el se urca in mai putin de o ora in creasta principala. Stiu insa ca acesta e destul de bine acoperit, nu ar necesita folie, de asta sunt oarecum sceptic ca vorbim de unul si acelasi lucru.

Fagarasul iarasi il cam stiu asa, trec anual cam de 8-10 ori pe Transfagarasan cu motorul, bicicleta sau masina, iar ultimii pastravi prinsi de mine, tot pe acolo au fost prinsi-nu spun aici unde...Stiu cam pe unde sunt stane in Fagaras, stiu si majoritatea traseelor, in sensul ca le-am facut...


Treaba cu Godeanu e ca are o creasta care pleaca din Herculane si se termina prin Retezat, cu ramificatii spre muntii Tarcu si Muntele Mic. Creasta are inaltimea medie de 2000-2100metri.
Liziera padurii e cam peste tot la noi in tara pe la 1700, iar toate stanele si refugiile - care au si soba - se fac pe la aceasta altitudine. Nu e nici o exceptie intre cele prezentate de mine.
Pozele postate de mine pana acum, contin cele 2 stane de sub Gugu, iar pe alt versant, se afla refugiul Borascu(in vecinatatea celui mai mare platou alpin(la 2000metri altitudine) din tara. Poza cu soba e de la refugiul de sub Borascu. In vecinatatea stanelor Gugu as vrea sa mai construiesc o stana(sau refugiu) - denumirea oficiala din punct de vedere al avizelor e stana...
Este cel mai mare areal de la noi fara infrastructura, de asta pot sa declar sigur ca stanele sau orice altceva din acea zona sunt cele mai izolate lucruri din tara. Ca sa iti dai seama ca e asa, trebuie doar sa te joci un pic pe Google Earth.
Eu o sa mai revin cu poze...
doru_constantiniu
QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2010, 12:57 PM) *
Zidurile se realizeaza cu parapet de ghidaj. Asta e un fel de panou de cofrare care va asigura verticalitatea zidului.
Se face din OSB si se sprijina cu popi si spaleti la fel ca la cofrare.

3 mp de scandura buna, 25 mm grosime, e cam 33 de lei, la pret de gater. Scandura de cofrat e mai ieftina. Iar daca nu o cumperi de la gater, ci o 'faci rost' de pe-acolo, sigur e mult mai ieftina.
O placa de OSB de 12 e cam 65 de lei. Daca insa il refolosesti ca astereala, asa murdar si gaurit, e ok.
Insa si scandura ce ar ramane ar putea fi folosita la foc.
The Dude
QUOTE(pelicanul @ 11 Dec 2010, 05:38 PM) *
s-ar putea sa stiu despre ce e vorba in Crai. se urca din Zarnesti, apoi la un moment dat, dupa prapastii, lasi drumul spre cabana Curmatura sa mearga in dreapta si se face stanga pe o vale. dupa cca trei sfert de ora trebuie sa o iei pieptis si dupa ce urci bine vreo o ora, ajungi la limita padurii, unde apare un mic refugiu.


...cred ca stiu despre ce zici, insa cea de care am povestit eu e pe celalalt versant. Sincer nu stiam de vreun refugiu acolo, dar sunt convins ca exista unul. Stana despre care am povestit eu e abordabila cel mai bine din Pestera. Sunt doua ore de mers in coasta si apoi drumul (banda rosie) urca abrupt. Doua sau chiar patru dintre pasaje nu pot fi facute fara cordelina iarna...cred ca nici vara. Fara coltari oricum e mai bine sa nu te aventurezi

QUOTE
Fagarasul iarasi il cam stiu asa, trec anual cam de 8-10 ori pe Transfagarasan cu motorul, bicicleta sau masina, iar ultimii pastravi prinsi de mine, tot pe acolo au fost prinsi-nu spun aici unde...Stiu cam pe unde sunt stane in Fagaras, stiu si majoritatea traseelor, in sensul ca le-am facut...


Ei sunt muntii mei preferati. Stana de care am povestit e de la Sambata, de la cabana, in partea opusa ferestrei mari. Iei drumul schitului si apoi il lasi in dreapta..
Peisajul e bestial si e si o cascada...Nu poti urca decat agatandu-te de vegetatie. E practic mai mult o treaba de jumulit..


QUOTE
Treaba cu Godeanu e ca are o creasta care pleaca din Herculane si se termina prin Retezat, cu ramificatii spre muntii Tarcu si Muntele Mic.


E plin de vipere acolo..N-ai avut probleme ??
Retezatul e al doilea munte pe care il iubesc...Al treilea e Piatra.
Apusenii ma deprima.................



QUOTE
Eu o sa mai revin cu poze...



Abia astept.
The Dude
QUOTE(doru_constantiniu @ 12 Dec 2010, 06:13 AM) *
3 mp de scandura buna, 25 mm grosime, e cam 33 de lei, la pret de gater.


Depinde foarte mult de locul din care o achizitionezi..Oficial pretul la cherestea are niste variatiuni de neinteles pentru mine.
Nu mai departe decat in Prahova scade mult fata de Bucuresti....si nu vorbesc de piata neagra.

Sigur ca OSB-ul va fi refolosit la astereala, cu atat mai mult cu cat el nu se va utiliza exact ca un cofraj..
Kcapone nici nu are bani de aruncat.
pelicanul
[quote name='The Dude' date='11 Dec 2010, 12:27 PM' post='696737']
Abia astept...insa baga de seama ca acel metru in plus, cel care te separa de o constructie 6x6 are sa iti aduca multe batai de cap. Disproportionat de multe, intrucat iesi din limitele unor travee cunoscute si precis evaluate. Oricum eu unul astept cu interes...

Ma tot gandesc la problema stringenta-cea cu casa de locuit.
Sunt convins ca o abordare cat mai apropiata de posibilitatile financiare m-ar scuti de multe batai de cap. Si numai de astea nu-mi arde mie. Ma asteapta prea multe lucruri si locuri frumoase, ca sa pot sa-mi permit sa fiu apasat de ganduri despre capital, bani, sau imposibilitati de plata. Fiindca se potriveste in peisajul asta de pe aici, o sa va reamintesc o replica din "Candva pe aici trecea un rau" - cand fratele mai mare spune ca urmeaza sa se insoare, cel mic (interpretat de Brad Pitt), zice ceva despre felicitari dar completeaza cu ceva genial - "si mai erau asa de multi pastravi de prins.."
Oricum, ca sa raman pe ideea de 6x6, va trebui sa regandesc cam tot ceea ce am desenat si gandt pana acum.
In cazul asta, ma gandesc tot la un demisol multifunctional, dar la parter, va fi un hol, o baie, eventual o debara, iar bucataria va functiona pe unul din peretii camerei de zi - ma gandesc la cel dinspre sud(spre deal adica). Deci bucataria va fi impreuna cu livingul.
Iar la mansarda, doar doua dormitoare si o baie, cu un hol mic de acces intre ele, care sa le confere independenta.
Astept oaresce idei pe tema data...
pelicanul
[quote name='The Dude' date='12 Dec 2010, 08:56 AM' post='696772']
...cred ca stiu despre ce zici, insa cea de care am povestit eu e pe celalalt versant. Sincer nu stiam de vreun refugiu acolo, dar sunt convins ca exista unul. Stana despre care am povestit eu e abordabila cel mai bine din Pestera. Sunt doua ore de mers in coasta si apoi drumul (banda rosie) urca abrupt. Doua sau chiar patru dintre pasaje nu pot fi facute fara cordelina iarna...cred ca nici vara. Fara coltari oricum e mai bine sa nu te aventurezi

Prin prejurul satului pestera m-am dat numai cu bicicleta, nu am intrat in peisajul aspru...Asa se face ca nu stiu de stana descrisa de tine.
Refugiul pe care-l stiu eu, e plasat oarecum sub varful Ascutit, iar cei care stiu de el incearca sa conserva numarul vizitatorilor...Asa are si o sansa de viata mai lunga, desigur. Nu e nici un traseu prin zona aceea si desigur ca iarna e nevoie de tot trusoul...coltari, pioleti, samd


In fagaras(in munte - nu in oras) am un prieten - un fel de popa e el, super tare omul - ti-l recomand cu mare caldura. Pe oricine intrebi in Fagaras despre el, mai ales pe partea sudica, de la Cumpana in sus, nu are cum sa nu-l cunoasca. Padre e numele de cod. Am umblat mult cu el prin zona. Foarte mult. Si sper sa mai umblam.

E plin de vipere acolo..N-ai avut probleme ??
Retezatul e al doilea munte pe care il iubesc...Al treilea e Piatra.

N-am avut probleme cu viperele nici in Cheile Nerei, unde e patria lor. Ma dau cu barca pe acolo la fiecare 1Mai din 1998 incoace. fara nici o absenta. o tura de rafting merita la inceput de sezon estival...

Apusenii ma deprima.................

Si eu am senzatia asta, mai ales de cand a luat amploare construitul industrial in zona..
.

The Dude
QUOTE(pelicanul @ 12 Dec 2010, 11:33 AM) *
Oricum, ca sa raman pe ideea de 6x6, va trebui sa regandesc cam tot ceea ce am desenat si gandt pana acum.


Da-mi coordonatele precise GPS ale locatiei...teoretic e posibil sa folosesti caracteristicile traveei de 6 si la 7 metrii, daca seismicitatea si structura solului o permit.

QUOTE
In cazul asta, ma gandesc tot la un demisol multifunctional, dar la parter, va fi un hol, o baie, eventual o debara, iar bucataria va functiona pe unul din peretii camerei de zi - ma gandesc la cel dinspre sud(spre deal adica). Deci bucataria va fi impreuna cu livingul.
Iar la mansarda, doar doua dormitoare si o baie, cu un hol mic de acces intre ele, care sa le confere independenta.
Astept oaresce idei pe tema data...


Seamana mult cu proiectul pentru kcapone. In plus tu ai deja terenul asa ca te-ai putea "lafaii' in bani.
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 12 Dec 2010, 11:29 AM) *
Da-mi coordonatele precise GPS ale locatiei...teoretic e posibil sa folosesti caracteristicile traveei de 6 si la 7 metrii, daca seismicitatea si structura solului o permit.
Seamana mult cu proiectul pentru kcapone. In plus tu ai deja terenul asa ca te-ai putea "lafaii' in bani.


N 46gr16`27.4"
E 021gr39`50.1"
Marduk
S-a gandit cineva sau a vazut pe net cum se construieste o cabana din boxpaleti? Cred ca este o solutie destul de ieftina pentru o cabana mica, 4x4; 6x6 cu podea construita tot din boxpaleti, ridicata pe piloni. Un boxpalet este 12 lei, daca iei mai multi s-ar putea sa-i gasesti la 10 lei, dimensiunea 1200 x800x145. Pentru izolatie se poate folosi pamat amestecat cu paie, vata de sticla.
pelicanul
QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2010, 08:33 PM) *
S-a gandit cineva sau a vazut pe net cum se construieste o cabana din boxpaleti? Cred ca este o solutie destul de ieftina pentru o cabana mica, 4x4; 6x6 cu podea construita tot din boxpaleti, ridicata pe piloni. Un boxpalet este 12 lei, daca iei mai multi s-ar putea sa-i gasesti la 10 lei, dimensiunea 1200 x800x145. Pentru izolatie se poate folosi pamat amestecat cu paie, vata de sticla.



boxpaleti banuiesc ca sunt totuna cu europaleti.interesanta idee!
doru_constantiniu
Boxpaletul e un palet care are deasupra un grilaj metalic, ca o cusca, cu inaltimea de aproximativ 1m. Uitati-va intr-un hipermarket, o sa vedeti o gramada.
Paletii sunt de mai multe dimensiuni si din esente diferite de lemn. Produsele grele se pun pe paleti din fag, iar cele mai usoare pe paleti din rasinoase. Dimensiunile difera si ele. Un europalet are 120x80. Dar sunt si alte dimensiuni. Paletii Holcim sau Bramac, de exemplu, au 120x100.
Eu nu am auzit de asa constructii, dar nici nu le vad rostul. Peretii nu vor avea portanta, asa ca va trebui o structura de rezistenta, iar paletii sa fie doar umplutura, dar avand gauri... tot mai trebuie si altceva. Iar la podea sa pui cate un pilon la fiecare colt de palet? Asta mai merge.
Daca ai, pune niste poze.

Mie mi-ar place o constructie cu structura de lemn si zidurile din baloti de paie. Si la exterior si la interior un caroiaj de sipci urmate de o tencuiala din lut, neregulata.
pelicanul
si acum poze din categoria "frumos":
*prima este chiar de la primul contact cu acest refugiu din zona Borascu - situat la 1730 metri altitudine, la liziera padurii, intr-o zona superba, atat vara cat si iarna


*acum, sa trecem la activitati domestice-prima-curatatul cosului-e nevoie de o scara ca sa te urci pe acoperis si sa scoti zapada din burlanul infundat-altfel nu merge soba! 9ca norocul era pe acolo)


*am zis sa fie lumina! trebuie curatata uneori zapada si de la nivelul geamului!


*urmeaza adusul si apoi taiatul lemnelor



*urmeaza producerea lichidului vital - apa - se topeste din zapada, respectand regula pe care o invata eschimosii inca inainte de a umbla si vorbi: "niciodata nu se topeste zapada galbena!"
in imaginea prezentata in continuare-se foloseste un primus de la firma PRIMUS(model omnifuel)-care merge cu absolut orice fel de combustibil gazos sau lichid - aici cu benzina, de aceea nici nu l-am folosit in interiorul cabanei - o alta regula buna...


*urmeaza pregatirea priciului pentru somn, in imagine erau insirate bagajele pe el...de dormit se dormea la vremea aia pe cetina de brad. de atunci am inceput sa mai lasam pe acolo izolire..


*acum o imagine de seara - recunosc ca a fost o poza de efect, regizata prin lasarea usilor la godin deschise. oricum, dupa ce odata e incinsa, nu mai scoate fum...


*un detaliu de imbinare la refugiul Borascu:


*si doua imagini de la revedere''



o seara buna si o noapte frumoasa!!!
sa vina zapada!
Erwin
Pelicane, ne-ai băgat în boală, nu alta! De ce n-am făcut aşa ceva când eram mai tânăr? Acu' la reumă şi la dureri de coloană nu mai ţine... sad.gif
pelicanul
QUOTE(Erwin @ 12 Dec 2010, 10:50 PM) *
Pelicane, ne-ai băgat în boală, nu alta! De ce n-am făcut aşa ceva când eram mai tânăr? Acu' la reumă şi la dureri de coloană nu mai ţine... sad.gif


mai am, astea sunt din zona Borascu, cum am zis. Acolo merg de obicei iarna, cand e zapada suficienta pentru schi de tura, dar de fapt fiecare anotimp, fiecare iesire vina cu darurile ei. Ca un omagiu si ca o recunoastere a valorii antemergatorilor mei (refugiul asta e construit pe la 1970-cand ma nasteam eu..) - m-am hotarat sa construiesc si eu cel putin inca un asemenea adapost, cu care acesta sa fie in legatura temporala, adica sa poti face iarna o tura de o zi pe skiuri, plecand de la unul si sa ajungi la celalalt. Asta ar fi una din temele pentru anul urmator. Locatia e ca si aleasa - undeva pe sub varful Gugu, pe alt versant, dar cam la aceeasi altitudine. Tot in zona mai este un refugiu la care tragem cand ajungem seara tarziu - de obicei plecam de pe la servici vinerea si ajungem seara, iar cum iarna zilele sunt scurte...se cam face noapte pe la 5... si atunci uneori tragem la un refugiu asezat mai pe langa infrastructura (drumul forestier..). Cu alta ocazie o sa va pun niste poze si de acolo. Mai avem inca de aratat refugiul de pe Lapusnicul Mic, cel cu destinatie de pescuit- e chiar langa vale si va asigur ca e pastrav acolo...e o pustietate desavarsita, foarte putini se incumeta in salbaticia de pe acolo. Dar, stiind drumurile, potecile, hatisurile si locurile, te poti incumeta..Si refugiul din Stanuleti, al prietenilor mei de la Administratia Parcului Retezat...Si mai sunt si prin Fagaras cateva de aratat, doar ca astea din Godeanu, unde zona e mult mai salbatica, sunt mult mai aproape de inima mea.
Despre varsta as avea doar un comentariu de facut - cel mai varstnic om cu care am fost eu acolo avea la momentul respectiv cu 4 ani mai mult decat mine, adica 44, iar cel mai tanar, a fost chiar fiica mea, pe care am urcat-o in primavara pana acolo si inca n-avea un an...Mai am o vorba pentru tine - omul devine cu adevarat bolnav in momentul cand isi constientizeaza boala. pana in momentul in care nu se declara in sinea lui bolnav, de fapt e vorba doar de niste incercari. Sigur ca odata cu trecerea timpului, acestea sunt tot mai multe, devenind chiar obstacole in calea noastra, dar e bine sa amanam cat mai mult momentul in care ele devin o bariera...Am si eu betesugurile mele, doar ca, fiind doctor, am cel mai bun remediu la indemana - indiferenta!
The Dude
Puteam sa jur ca ai sa ne delectezi cu asemenea minunatii..Te-am adulmecat pelicane....
Baga d-astea cat cuprinde aici.... thumb_yello.gif

Erwin, eu sunt peste Pelicanul cu o decada si tot ma incumet. Pauzele sunt mult mai dese si ceea ce pierdeam in trecut prin graba, castig acum prin maturitate printr-o abordare mai judicioasa, calcularea mai atenta a efortului, etc.
Fagarasii au un verde a lor unic in lume...bine asta se intampla primavara, dar pana la urma orice loc e unic si irepetabil.

Pelicanul, un refugiu ca ala se poate construi relativ usor. Exista dispozitive pentru cioplit bustenii in nut si feder.
Ii aliniezi, ii sortezi pui dispozitivul si vi cu drujba, apoi nu trebuie sa iti mai faci nicio grija cu montajul. Totul se va imbina perfect.
Doi handralai in toata puterea pot ridica refugiul intr-o singura zi. Cu sarpanta imbinata cu tot....

Am sa bag in lucru coordonatele alea. In principiu esti pe stanca si nimic nu ar trebui sa mearga rau, insa si stanca are nejunsurile ei...in special alunecarile.
Sa vedem...
ilie
QUOTE(The Dude @ 13 Dec 2010, 08:46 AM) *
Fagarasii au un verde a lor unic in lume...bine asta se intampla primavara...

Poti arata nuanta respectiva acum? sau un link undeva unde e o chestie apropiata de ce stii sau ai vazut tu.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 12 Dec 2010, 09:33 PM) *
S-a gandit cineva sau a vazut pe net cum se construieste o cabana din boxpaleti?


Cu siguranta, dar in satul Sirnea (prin preajma lui, mai exact intr-o padure) cineva s-a gandit la o casa din ladite de legume.
Sunt cele facute din sipculite de placaj subtire, care sunt prinse cu ace de capsator. Idee nastrusnica si amuzanta, insa realizata e chiar o treaba serioasa si buna.
Omul a desfacut mii de cutii si apoi sipculitele le-a tesut unele cu altele pana a obtinut placi de o anumita dimensiune, pe care apoi le-a montat pe o structura din busteni. Acum a placat totul cu polistiren si nu se mai vede ca asi pune si poze...
The Dude
QUOTE(freeman @ 13 Dec 2010, 09:53 AM) *
Poti arata nuanta respectiva acum? sau un link undeva unde e o chestie apropiata de ce stii sau ai vazut tu.


O sa pun niste fotografii...nu am acum, aici cu mine, dar am acasa...Desigur depinde foarte mult si de felul in care ai tu calibrat monitorul
Marduk
QUOTE(doru_constantiniu @ 12 Dec 2010, 10:04 PM) *
Boxpaletul e un palet care are deasupra un grilaj metalic, ca o cusca, cu inaltimea de aproximativ 1m.

Corect este vorba de europaleti, am gresit cand am scris boxpaleti.

QUOTE(The Dude @ 13 Dec 2010, 08:58 AM) *
Cu siguranta......

Eu ma gandeam la europaleti, incarcati la interior cu pamant amestecat cu paie, cum se faceau casele din paianta, izolatia ar pute fi facuta si din alte materiale dar pamantul si paiele sunt cele mai ieftine. Cred ca ar fi un proiect viabil, mai ales daca are o fundatie serioasa cu un drenaj bun.
The Dude
Da. Interesant...Ai putea face casete umplute asa, sau umplute ulterior cu acel amestec, apoi casetele montate pe o structura din rigle.
Placaj interior rigips si exterior termosistem...Ne-am scos.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 13 Dec 2010, 09:37 AM) *
Da. Interesant...Ai putea face casete umplute asa......

Ar fi prea greu de manevrat si dificil de montat. Cand m-am gandit la chestia asta mi-am amintit ca in copilarie am asistat la ridicarea unei case din paianta, se facea un cadru din lemn de salcam, sebateau sipcile, se forma acoperisul, se acoperea cu carton, apoi se incepea "batucirea" umplerea cu pamant si paie a golurilor dintre sipci. Or acesti europaleti se preteaza excelent la acest tip de case, dar ce parere or avea cei care dau autorizatiile despre astfel de case?
pelicanul
salutare
pentru cei interesati de case ecologice, de pamant. ajungand destul de des si prin cheile nerei, mi-am adus aminte de o casa si o arhitecta care este in bune relatii cu un prieten al meu tot arhitect. eu cand merg prin zona aia, de obicei ma dau cu barca si ustensilele mele de imortalizat imagini sunt cam afectate de umezeala, asa ca nu prea port cu mine...totusi, mai am si de pe acolo poze, dar nu am chiar cu aceasta casa.
va dau un link acum, pe care l-am gasit rapid, pe google. daca cineva este cu adevarat interesat si vrea sa se inhame la o astfel de treaba, pot sa cer amanunte, inclusiv proiectul..
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/ti..._268773145.html
The Dude
Marduk...Nu sunt atat de greu de manevrat...in fine, n-ar trebui sa fie.

Pelicanul, avem aici si un topic dedicat caselor de pamant...
Marduk
Nu vreau sa ne intoarcem la case, ideea cu europaletii mi-a venit gandindu-ma la cabane ieftine, pe care le poate construi oricine, unde sa-ti petreci timpul la sfarsit de saptamana, sau de ce nu pentru cei care nu au unde sa locuiasca. In loc sa locuiasca in baraci facute din cartoane, polietilena, etc. pot construi o astfel de "casa". As fi curios sa aflu si parerea unui arhitect implicat in urbanism care cunoaste legile si cat de dificil ar fi sa obti o autorizatie pentru o astfel de cabana.
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 13 Dec 2010, 08:46 AM) *
Puteam sa jur ca ai sa ne delectezi cu asemenea minunatii..Te-am adulmecat pelicane....
Baga d-astea cat cuprinde aici.... thumb_yello.gif

voi mai pune imagini, dar o sa incerc sa raman in sfera de interes a topicului - adica sa fie legate imaginile de constructii ieftine in zona de munte
ca idee, la momentul cand te prinde din urma urgia naturii e bine sa fi in masura sa improvizezi..un adapost unde sa ramai in viata...ceva de genul--



cele 2 imagini exemplificate mai sus au fost facute doar ca exercitiu, nu pot sa doresc nimanui sa aibe nevoie sa doarma in asa ceva. dar este bine sa stii sa folosesti orice resurse pe care ti le ofera natura - asta pentru ca sa mai ai sansa/ocazia sa construiesti la momentul oportun casa visata...


Erwin, eu sunt peste Pelicanul cu o decada si tot ma incumet. Pauzele sunt mult mai dese si ceea ce pierdeam in trecut prin graba, castig acum prin maturitate printr-o abordare mai judicioasa, calcularea mai atenta a efortului, etc.


Imi cer scuze fata de Dorina, fiind o vorba de o doamna, poate ca uitarea mea a fost intentionata. Ea este decana de varsta care a urcat cu mine la refugiul Borascu. pot sa va zic doar ca a trecut de jumatatea de veac si sunt sigur ca o sa ma scuze pentru aceasta indiscretie a mea...


Pelicanul, un refugiu ca ala se poate construi relativ usor. Exista dispozitive pentru cioplit bustenii in nut si feder.
Ii aliniezi, ii sortezi pui dispozitivul si vi cu drujba, apoi nu trebuie sa iti mai faci nicio grija cu montajul. Totul se va imbina perfect.
Doi handralai in toata puterea pot ridica refugiul intr-o singura zi. Cu sarpanta imbinata cu tot....

Cred ca o sa ne adunam mult mai mult decat doi handralai la momentul cand ne vom apuca de treaba sub Gugu. La vremea respectiva voi reveni cu intrebari despre metode, mijloace, scule... Pentru cei interesati, las cu aceasta ocazie si un link despre zona si discutiile privind identificarea locatiei Kogaionului
http://www.scribd.com/doc/23463864/Sanctua...or-Muntele-Gugu


Am sa bag in lucru coordonatele alea. In principiu esti pe stanca si nimic nu ar trebui sa mearga rau, insa si stanca are nejunsurile ei...in special alunecarile.
Sa vedem...

poate ca ar fi mai bine sa raman oricum la 6x6, din ratiuni financiare, desigur.
repartitia spatiilor la parter insa ma nelinisteste pe o asemenea suprafata. eventual daca as scoate holul pe terasa, poate ar fi o solutie, sa ramana doar baia, bucataria si camera de zi acolo...treaba asta e in procesare...
The Dude
Mai, Marduk...tu ramai cantonat intr-o perceptie gresita in legatura cu autorizatia de construire. Probabil ai fost marcat de experiente care ti-au imprimat aceasta tendinta.
Primesti AC pentru absolut orice doresti, daca argumentezi corect ceea ce doresti sa faci. Nicio autorizatie nu poate fi respinsa daca ea intruneste cele sase exigente ale legii constructiilor.
Pentru asta trebuiesc convinsi verificatorii proiectului si eu nu vad absolut nicio retinere din partea lor in legatura cu un proiect ca asta. El trebuie insa sa corespunda in principal ca structura si ca confort.
Pe astea s-au mai respins proiecte...insa pe mediu si pe celelalte s-au cerut numai completari.

Desigur mai e si urbanismul...incadrarea in nota arhitectonica a zonei...insa asta nu vine numai cu restrictii ci si cu solutii..te obliga la un anumit finisaj, la un anumit regim de inaltime, la un anumit ancadrament...si iti spune si cum sa faci asta cu proiectul tau..
ilie
Case facute din materiale de reciclat: http://stirileprotv.ro/exclusiv/revista-pr...oata-viata.html

Dude, mai apari cu verdele ala sau astept primavara?
The Dude
Sigur. N-am vrut sa dau rasol. Am nisite diapozitive acasa care au surprins cu acuratete nuanta. Trebuiesc scanate insa ca sa le pot posta...Mai ai si tu putintica rabdare.

Pelicanul, nu e bine. Ramai la 6x6.
Eu ma straduiesc sa iti obtin o copie a raportului geo cat mai completa.
Am cont la INMH (nu eu, firma) si il pot lua moca.
Are sa iti fie de mare folos, acum sau mai tarziu.
ilie
OK, astept cu interes.
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 14 Dec 2010, 03:12 PM) *
Pelicanul, nu e bine. Ramai la 6x6.
Eu ma straduiesc sa iti obtin o copie a raportului geo cat mai completa.
Am cont la INMH (nu eu, firma) si il pot lua moca.
Are sa iti fie de mare folos, acum sau mai tarziu.

6x6 ramane, dar sa vedem cum negociez cu nevasta impartirea suprafetei la parter...baie,bucatarie, camera de zi si hol, nu prea merge, ziceam eu ca as scoate cumva holul in terasa, dar trebuie o solutie ca lumea. mai e timp de gandire. proiectul insa poate ca ar trebui bagat deja la Primaria Siria. Oare or sa dureze mult formalitatile. Cu ce as putea fi sfatuit sa incep in aceasta directie(in afara de spaga de rigoare, pe care am servit-o deja p-acolo..)
The Dude
Teoretic primariile...sau acolo unde acestea nu au un departament de avizare, autoritatea la care ele au fost arondate..au CTA-uri o data sau de doua ori pe luna. Daca documentatia depusa de tine e completa ea trece ca prin branza...daca nu, ti se vor cere completari, ceea ce inseamana ca pierzi o sedinta...ceea ce tradus ar fi doua luni de zile maxim.

Exista un program pe net CheffArch sau ceva. E la liber si cu el iti poti dimensiona/ redimensiona casa. Iti da si liste de cantitati, sugestii, iar acolo unde faci greseli de tehnologie iti atrage atentia. In plus, casa o data realizata se poate vizualiza in 3D...te poti plimba pe culoare, pe scari...sa vezi unde e prea stramt sau unde ceva e incomod. Poti si mobila casa...incearca sa il gasesti.

Cu primaria ??? Pana la urma proiectul pe care il depui e una si ce faci tu e alta.
In functie de cat de mult te departezi de proiect, te expui mai mult sau mai putin la tot felul de spagari, in oras e o problema insa acolo nu cred sa te calce cineva.
pelicanul
Observ ca mai toata lumea s-a indreptat catre celalalt topic, cu case de vacanta si case de locuit. Imi pare rau ca interesul este mult mai mare pentru case de vacanta, decat pentru cabane situate pe coclauri, si am sa si motivez...Un loc precum o casa de vacanta, este de obicei situat in apropierea unei forme de infrastructura - sosea sau drum, ceea ce din start implica o forma de asezare predispusa pentru sedentarism. NU fac un secret din faptul ca sunt adeptul oricarei forme de miscare, as spune chiar ca sunt dependent de aceasta. O cabana situata pe undeva prin munte, din start presupune un oarecare efort de a ajunge pana la ea. Cuvintele mele sunt desigur sarace si incapabile sa descrie simtirile si trairile pe care le ai cand parcurgi dus doar de propriile-ti puteri o zona montana pe un traseu. Oricat m-as stradui, sunt convins ca nu voi reusi sa dau nastere unei pledoarii pentru frumos. Muntele insasi detine in arsenalul sau minunate forme de acaparare si incantare a spiritului uman. Tot ceea ce am avea noi ca fiinte de facut, este sa incercam sa deschidem ochii si sa-i admiram neasemuitele-i frumuseti. Desigur ca pentru a reusi sa facem acest lucru, va trebui sa fim acolo, in miezul problemei. Diferenta in a admira un peisaj intr-o imagine fotografica, filmulet, sau chiar de la poalele muntelui - din veranda unei pensiuni, vile sau case de vacanta, si pe de alta parte, in a alege varianta integrarii in natura si a merge sa-i furi o parte din ispitele care doar ti se dezvaluie din oricare dintre variantele statice descrise mai sus - prin patrunderea in interiorul frumosului, cred eu ca o da chiar aceasta integrare in natura si in bucuria de a fi acolo, in salbaticia ancestrala din care de fapt am plecat candva, in zorii istoriei noastre. Da, este un fel de chemare, un imbold caruia uneori nu poti sa-i pui nici o stavila, pur si simplu simti ca nu mai poti sa stai in civilizatie si atunci evadezi. De o astfel de evadare in absolut voi avea parte eu intre Craciun si Anul Nou, cand impreuna cu alti cativa prieteni, vom porni intr-o traversare pe skiuri a uneia dintre ultimele zone pastrate oarecum neatinsa de interventia antropica si alte forme de infrastructura - este vorba de muntii Tarcu-Godeanu, a caror creasta vrem sa o parcurgem pe skiuri de tura de la sud la nord, adica de la statia meteo varful Tarcu, pana la intrarea in Retezat dinspre Gura Apei. O sa apar pe aici in anul 2011 cu imagini din aceasta tura, insa in afara de stane si taberele de corturi, alte structuri "turistice" nu veti putea admira... Incursiune in albul absolut, asa am numit noi expeditia si sper sa reusesc - prin aceasta punere pe tapet a unei iesiri programate in pustie, sa zgandaresc nitel din ceea ce incercam eu sa definesc mai sus ca fiind o mostenire ancestrala - spiritul de aventura, chemarea spre necunoscut, care sigur zac pe undeva in fiecare din noi. Masura in care fiecare in parte se va apropia de ceea ce definim o bariera "imposibil" de trecut ramane la aprecierea fiecaruia, iar cantitatea de "cuceriri" nici macar nu va mai avea vreo importanta in a fi cuantificate, important este sa pornim si sa participam. Indiferent in ce termeni se abordeaza problema - de performanta - ca un alpinist adevarat, sau de placere, ca oricare drumet, perceptiile si simtirile cred ca vor fi in aceeasi masura rasplatite prin efortul depus.
S-auzim numai de bine si...poftiti pe munte!
pelicanul
In privinta casei de locuit, pe care vreau sa o fac la Siria, cred ca e normal sa ma "mut" cu tot ceea ce tine de ea in topicul corespunzator.
Erwin
Pelicane, sunt impresionat şi cu totul alături de tine, la modul declarativ, că la fapte nu mă pot încumeta din nefericire, sunt alte priorităţile acum. Ba chiar deunăzi te-am visat că stăteam la masă la o pălincă, într-o cabană sus pe munte, pe geam se vedeau pante înzăpezite iar tu te-ai dus să te dai cu parapanta pe schiuri... io am rămas la căldură cu pălinca... biggrin.gif

Chiar dacă în copilărie am umblat pe coclauri, pe dealurile de la Radna şi Şoimoş, apoi am fost în drumeţii de câteva ori pe munte în mai multe locuri din ţară, niciodată n-am avut o condiţie fizică şi o pregătire adecvată pentru alpinism, ture, schi, pustietăţi. Viaţa de orăşean m-a acaparat cu totul, dar sufletul tânjeşte adesea după natură... Deocamdată mă mulţumesc cu ieşiri la un cer curat, potrivit pentru observaţii astronomice.

Sper că topicul va continua şi mai sunt încă destui doritori de a se întoarce la viaţa simplă, de câteva ori pe an, în natură, încercând să coabiteze, să n-o tulbure prea mult. Când eram adolescent, împreună cu alţi prieteni, am participat la ridicarea unei căbănuţe la unul din ei ce avea o grădină pe deal. S-a muncit la ea vreo 2-3 vacanţe, n-avea nicio linie dreaptă, totul la ochiometru, era făcută din lemn recuperat, stâlpii erau copăcei de la faţa locului, n-a avut niciodată învelitoare la acoperiş, nu avea nicio fundaţie, stâlpii erau înfipţi direct în pământ şi totuşi a rezistat până după revoluţie, adică vreo 20 de ani. A fost o experienţă plăcută, distractivă. Tot ce aveam nevoie erau scânduri, cuie (multe din ele recuperate, ruginite) un ciocan, o toporişcă şi mult entuziasm! smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.