Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
The Dude




The Dude




The Dude





....Danzel..Da buda aia, de ce ati izolat-o cu atata grija ? rofl.gif ..ca e si fonica aia...Mancati picant ??? rolleyes.gif

uite o varianta idilica*





*..cand eram mai pusti, orasan fiind, am intrebat de ce ii zice la cotetul ala "buda"...si cineva mi-a explicat ca stai acolo ca buda...si meditezi ca el... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 8 Nov 2013, 09:29 AM) *
Adica ??..Stai ca nu pricep..?

Ce sa pricepi, inca sunt ofticat ca nu mi-a dat prin cap cum pot folosi o cada din fonta. La mine la bloc toti le-au aruncat, ne-am cumparat ca dobitocii calorifere de otel, ca alea din fonta nu erau bune, la fel si cazile. In occident se platesc bani grei pentru astfel de obiecte. Vreau sa-mi fac o sauna si ma gandesc sa fac rost si de o cada din asta s-o atasez proiectului.
The Dude
rolleyes.gif ...nici mie nu mi-a dat prin cap...desi pe vremea lui Ceasca, ca sa fentam plata la apa calda, aveam furtun cu arzator care mergea de la racordul din bucatarie si pana la subcada din baie...chestia e ca se cam ingalbenea emailul ala, dar in rest no problemo..

****

cada din fonta poti sa iti procuri de la remat-urile alea care cumpara fier vechi, sau de la tiganii cu dacia papuc care au preturi mai bune si marfa la prima mana...si intr-un caz si in altul: cu precomanda thumb_yello.gif
danzel
QUOTE(The Dude @ 8 Nov 2013, 10:49 AM) *
....Danzel..Da buda aia, de ce ati izolat-o cu atata grija ? rofl.gif ..ca e si fonica aia...Mancati picant ??? rolleyes.gif


Nu, The Dude, dar la momentul acela am crezut ca acolo ne vom tine si sculele o vreme. Ai fi vrut sa rugineasca ??? rofl.gif
Am uitat sa precizez ca , acea institutie, era cu dubla functionalitate. Nu recomand. Sculele miros , daca sunt tinute prea mult timp acolo !
The Dude




The Dude




The Dude







The Dude




The Dude




The Dude






The Dude
QUOTE(tudor_bilc @ 6 Nov 2013, 03:46 PM) *
ma gandesc ca o parte din pereti sa fie zidita cu lemn rotund.
iar cabana va fi oarecum cu doua nivele...(teren in panta) partea de dormitoare mai sus iar partea de sufragerie mai jos.

nu pot sa-mi imaginez vizual, ce dimensiune va avea cand va fi construita...eventual sa o fac putin mai mica sa renunt la partea de baie....

Dude care ar fi spatiul minim util intr-un dormitor, sau intr-o sufragerie daca modific planul prezentat?




Pai...

E un proiect frumos, ce seamana cu o poza postata mai inainte.
Daca vrei sa faci o casa care sa impresioneze, asta ar fi una din solutii: are personalitate, e interesanta, rupe monotonia..
Din pacate nu este foarte comoda de locuit si reclama cheltuieli suplimentare fata de o constructie clasica pe amprenta dreptunghi.

La partea de baie nu poti renunta...Parerea mea e ca nicio casa de vacanta n-ar trebui sa fie gandita fara o sauna, asa ca...

Pentru dormitor spatiul minim e dat de dimensiunile patului si eventual o cale de acces catre el (si la el..sa poti sa intinzi cearceaful, etc).
In Germania am locuit o pensiune in care camera avea 2,5x3....Desigur avea un dulap ingropat care tinea in rafturile sale si televizorul si alte cateva chestii..Dar era foarte sic camera aia..si extrem de buna de locuit.

In fine, conceptul de casa de vacanta presupune aer liber...livingul acolo trebuie imaginat ci nu in interior.
In interior ar trebui sa ai un minim de utilitati si atat. Unde sa te adapostesti de vant, ploaie si frig; unde sa dormi, unde sa faci ceva de mancare si unde sa te speli...Tot restul afara trebuie gandit..


Daca nu cumva esti, sau vei deveni curand, milionar in euro, atunci casa trebuie sa fie cat mai simpla si cat mai micuta. In felul asta va costa putin si va fi usor de intretinut (de igenizat, reparat, incalzit iarna, etc). O casa ca ce vrei tu sa faci va fi foarte multa vreme singura..Asa ca e indicat ca ea sa nu tenteze (prin afisarea unei opulente, ori a unor detalii care sa o scoata in evidenta), sa fie cat mai bine mascata, cat mai comuna si cat mai rurala...sa se amestece in decor si in urbanismul zonei in care se afla....
tudor_bilc
QUOTE(The Dude @ 11 Nov 2013, 03:43 PM) *


Pai...

E un proiect frumos, ce seamana cu o poza postata mai inainte.
Daca vrei sa faci o casa care sa impresioneze, asta ar fi una din solutii: are personalitate, e interesanta, rupe monotonia..
Din pacate nu este foarte comoda de locuit si reclama cheltuieli suplimentare fata de o constructie clasica pe amprenta dreptunghi.

La partea de baie nu poti renunta...Parerea mea e ca nicio casa de vacanta n-ar trebui sa fie gandita fara o sauna, asa ca...

Pentru dormitor spatiul minim e dat de dimensiunile patului si eventual o cale de acces catre el (si la el..sa poti sa intinzi cearceaful, etc).
In Germania am locuit o pensiune in care camera avea 2,5x3....Desigur avea un dulap ingropat care tinea in rafturile sale si televizorul si alte cateva chestii..Dar era foarte sic camera aia..si extrem de buna de locuit.

In fine, conceptul de casa de vacanta presupune aer liber...livingul acolo trebuie imaginat ci nu in interior.
In interior ar trebui sa ai un minim de utilitati si atat. Unde sa te adapostesti de vant, ploaie si frig; unde sa dormi, unde sa faci ceva de mancare si unde sa te speli...Tot restul afara trebuie gandit..
Daca nu cumva esti, sau vei deveni curand, milionar in euro, atunci casa trebuie sa fie cat mai simpla si cat mai micuta. In felul asta va costa putin si va fi usor de intretinut (de igenizat, reparat, incalzit iarna, etc). O casa ca ce vrei tu sa faci va fi foarte multa vreme singura..Asa ca e indicat ca ea sa nu tenteze (prin afisarea unei opulente, ori a unor detalii care sa o scoata in evidenta), sa fie cat mai bine mascata, cat mai comuna si cat mai rurala...sa se amestece in decor si in urbanismul zonei in care se afla....

multumesc pentru raspunsul pertinent....intradevar ai mare dreptate... of... of... dar este cat se poate de greu sa aleg o cabanutza pur si simplu... mai am gasit ceva ...care imi place
http://livegreen4ever.weebly.com/uploads/1...384/8848501.jpg
http://livegreen4ever.weebly.com/uploads/1...489701_orig.jpg
http://livegreen4ever.weebly.com/uploads/1...001113_orig.jpg
http://livegreen4ever.weebly.com/uploads/1...903722_orig.jpg
Marduk
QUOTE(tudor_bilc @ 12 Nov 2013, 08:09 AM) *


Frumoasa, dar n-as putea sa dorm cu busteanul ala desupra capului. Se putea folosi altceva, nu stiu mie mi se pare cam exagerat sa urci in varful cabanei un astfel de bustean.
The Dude


Pare sa fie mai mult de decor busteanul ala...Vad ca astereala se inchide peste el..In fine, eu nu cred ca e foarte important...important e ca asta e un proiect foarte valoros cu multe si interesante solutii, si foarte mult in spiritul a ceea ce discutam noi aici.

Cred ca se poate face cu un buget rezonabil spre mic.. thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 12 Nov 2013, 12:32 PM) *
..Pare sa fie mai mult de decor busteanul ala...Cred ca se poate face cu un buget rezonabil spre mic..

E chestie de perceptie, mie nu-mi place nici ca decor. As zice, mai degraba buget mare spre rezonabil, spre mic! depinde de unde iei bustenii, ce umiditate au, cum sunt facute incastrarile etc.
The Dude
..n-are nicio treaba cu perceptia, ci doar cu gusturile..

Buget mediu spre mic...In zona mea bustenii ca astia sunt lasati cateva sezoane la "hodihnit"..se pot cumpara de la tarani in conditii onorabile, sau foarte bune daca esti un abil negociator..Din "magazin" poti cumpara rigle de 15 cm, sau 20cm, ori chiar de 25 cm...cu ajutorul carora sa inlocuiesti bustenii aia..


mie casuta asta imi pare tare sic ...tare confortabila si lesne de realizat in costuri minimale...iarasi: doar "daca esti un abil negociator"
tudor_bilc
si asta este ultimul gand care ma macina....achizitia unei case taranesti din grinzi de stejar si amplasarea pe teren direct...cu timpul se mai poate aranja...cocheta...bla bla bla

vezi un exemplu aici: http://mercador.ro/oferta/vand-cabana-de-s...html#4a011dc3dd

cred ca este cel mai simplu...cel mai ieftin...si cel mai rezistent (casa din lemn de stejar ) ...am gasit intamplator anuntul si exemple identice cu preturi considerabil mai reduse sunt cu sutele...
Marduk
Interesanta cabanuta, daca gasesti persoana potrivita sa ti-o demonteze si sa ti-o monteze. Mai trebuie sa evaluezi lemnul are 100 de ani, stejarul este rezistent dar sunt niste conditii pentru a-si pastra rezistenta.
The Dude
...o scoti in 800 lejer...desi daca esti bun o scoti ...in 2500ron..ca nu face mai mult....
Daca nu pici la invoiala as putea fi eu interesat... thumb_yello.gif


insa ? e sigur ca e stejar ? ca mie unele lucruri nu imi par in regula pentru stejar unsure.gif ..ma rog, din ce se poate vedea in poze...
The Dude
pentru ceilalti pozele casutei despre care discutam




tudor_bilc
QUOTE(The Dude @ 13 Nov 2013, 12:04 PM) *
...o scoti in 800 lejer...desi daca esti bun o scoti ...in 2500ron..ca nu face mai mult....
Daca nu pici la invoiala as putea fi eu interesat... thumb_yello.gif
insa ? e sigur ca e stejar ? ca mie unele lucruri nu imi par in regula pentru stejar unsure.gif ..ma rog, din ce se poate vedea in poze...


Poate...in vremurile astea...o poti scoate si cu 500(daca negociez eu si sa vorbesc pe ardeleneste cu el thumb_yello.gif )... nu stiu nu am vorbit direct cu proprietarul.

Dude da-i bataie...in zona mea mai sunt sunt si alte case asemanatoare...trebuie sa-mi fac timp intr-o zi si de treaba asta si sa caut o casa pentru mine.

In zona de pod cheresteaua folosita clar nu este din stejar ohyeah.gif ...este brad cu siguranta dar din poze traversele din lemn par destul de solide si in stare buna insa trebuie sa iau de buna ce spune anuntul.
The Dude
dandanescu
QUOTE(The Dude @ 15 Nov 2013, 03:47 AM) *

O supa de pasare, cu morcovi rofl.gif ohyeah.gif
The Dude
de pasarici cu morcovi.... rofl.gif


tudor, omul de vinde casuta aia nu e serios....uita de ea...
The Dude
The Dude
The Dude
Cla
Scuze Dude, uitāndu-ma repede pe topic am citit "Construieste-i o carabina" si imediat m-am gāndit la Winchester '73 laugh.gif
Desi nu e carabina, dar ma rog... rolleyes.gif
Exista o expresie pe germana: Cānd e ceva "pfft", adica "nimic scos din comun" - e 08/15.
Asta vine de la carabina sau mitraliera 08/15 pe care o aveau ostasii germani din Primul Razboi Mondial
The Dude
rolleyes.gif ...sa fie primita.... thumb_yello.gif ...las ca-i buna si asta...ca nu stii cat de grea va fi iarna... unsure.gif
dandanescu
cort suspendat intre copaci smile.gif
nu e o cabana, dar e simpatic,
mai ales in zone cu "ursuleti" (unde ar trebui instalat ceva mai sus decit cel din poza smile.gif )

The Dude
...daaa...uite si varianta "hotel"

The Dude
ia uite draga...?..Popestii de la parter si-au luat prelata noua....

danzel
Bestiala imaginea !

Uite iubito, ti-a cazut semnul de carte ! Sa ti-l aduc ?
The Dude
rofl.gif ...Danzel... thumb_yello.gif


uite si popestii de la parter....

in varianta "la bloc" a escaladei in perete









Baaaaa....care-arunci ba cu semne de carte.....!!!
fiatlux
io cu cabanele ..nu prea; da' am vazut ca va-nghesuiti si-am zis sa vad minunea ... rofl.gif mi-ati facut ziua !
Cla
La Coober Pedy n-ai avea nevoie de cabana, traiesti subteran biggrin.gif
Marduk
E da, asta da "nebunie". Trebuie sa ai o doza de nebunie sa dormi agatat in corzile alea noapte, mai ales pe vant puternic. Dar astfel de oameni sunt de admirat, ei au stat la baza dezvoltarii umanitatii, au demonstar ca omul poate sa faca orice daca-si propune, se antreneaza si are resurse.
Felina
incredibil si totusi adevarat. Cat curaj pe oamenii aia. Intrebarea mea e chiar au nevoie sa doarma acolo, sau o fac de dragul experientei. Intrebare stupida, eh?
Cla
Deloc stupida īntrebarea, Felina.
M-am uitat la reportajul ala si am aflat ca au curent electric, pt frigider si altele, lumina, treburi.
Si au īntrebat oamenii: Dar cum traiti daca de exemplu vine īnca un copil ?
Raspuns: "Sapam o camera noua"
wub.gif Simplu si perfect. spoton.gif

Sorry... tu te īntrebai la aia catarati, eu la cei sub pamānt....
dandanescu
Uneori iti vine sa te urci pe pereti, dar cind ajungi sus mai vrei si un pic de confort; smile.gif

iata doua refugii alpine de pe Mont Blanc,
ambele denumite "Le Refuge du Goūter" (cel vechi si cel nou)



refugiul cel nou e construit "ecologic", pe rama de lemn acoperita cu tabla inox

fiatlux
cam aglomeratie pe pereti azi vad ! smile.gif
fiatlux
daca s-a pus deja linkul ...nu va uitati -Cordwood construction
The Dude
QUOTE(fiatlux @ 12 Dec 2013, 09:31 PM) *
cam aglomeratie pe pereti azi vad ! smile.gif



uite si un solipsist..... unsure.gif ...solitar.... rolleyes.gif






tudor_bilc
de la cabane ati trecut la corturi....wtf.... ok pentru cineva cu imaginatie bogata intradevar ....poate ....cortul este cort indiferent de situatie...
The Dude










danzel
CRACIUN FERICIT, oameni buni !!!

Un 2014 plin de bucurie va doresc !!!
The Dude

Un 2014 plin de voiosie

CRACIUN FERICIT


...si multam de urari... thumb_yello.gif
The Dude



si una fixata pe radacini....


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.