Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
doru_constantiniu
Depinde ce fel de planseu faci, din beton sau din lemn.
Eu am facut o placa de beton. Pe pamantul (batatorit) am pus un strat de sort 25-32, in grosime de 10-15 cm, compactat. Peste am pus o folie de polietilena, si un strat de polistiren extrudat de 5 cm de. Pe urma, am armat cu otel beton si am turnat betonul.
Peste beton voi pune sipci 5x5 cm iar intre ele voi pune din nou polistiren extrudat sau vata minerala. Iar peste voi pune dusumea.
In functie de ce finisaj vrei, poti pune direct laminat, mocheta.
Daca pui laminat, poti pune peste placa de beton inca un strat de polistiren extrudat.
Peste placa mai poti pune un strat de polistiren extrudat si poti turna o sapa armata sau nu...

Cel mai bine e sa spui ce finisaj vrei si pe urma poti primi sfaturi despre materiale.

Daca il faci din lemn (si daca ai fundatii continue), prinzi direct pe fundatii grinzi de lemn. Jos le plachezi cu OSB sau scandura, intre pui polistiren extrudat, granule de polistiren expandat, vata, .... Peste grinzi, pui OSB, foastana, scandura. Peste, pui sipci (cu vata/polistiren intre) si dusumea. Sau laminat, ... depinde ce-ti place.

kcapone
Iaca asta-i ce-mi place mie! La mine rustic inseamna .. ca la tara...iar la tara inseamna ca la muzeul satului. NU case chicioase .. cum consider fiind cea din fundal stanga
http://www.panoramio.com/photo/38878218

Una din'asta noaua, bine fara sita, mi-as face ..asta-i visul meu in materie de casa la tara..cu prispa rolleyes.gif...sa stau pe prispa sa vad asfintitul ..asta pana vine frigul cold.gif
The Dude
Daaaaaa...fara numar. Numai ca sunt prins rau acum.
Vorbim, vorbim, dar mai si construim.
La Sirnea in acest weekend: sarbatoare mare. Ravasitul oilor..
Am terminat cu marea. De acolo, in chiar a doua zi, am fost exact in inima iernii: pe transfagarasan. Joi erau acolo pluguri, ningea si viscolea.
Acum ajut un amic care are nevoie de mine ....ca sa isi ridice o cabana. Voi reveni curand.
picamaru
Salutare baieti, constructia unei case de vacanta presupune o mare responsabilitate,o mare disponibilitate financiara si un mare risc.Cand vorbesti de constructia unei case modeste trebuie sa te gandesti ca finalul va fi undeva in jurul sumei de 20000 e,chiar daca faci calcule initiale care iti spun de 10-15000.Si asta pentru ca de obicei totul costa cu cel putin 30% mai mult decat planifici initial.
In plus mereu vrei sa mai adaugi ceva la casa aia,iti mai vine o ideee,iti mai da cineva o idee,mai bagi 1000 si inca 1000 samd
Va spun asta din proprie experienta,am construit in regie proprie o casa in Bucuresti acum cativa ani(vreo 15),am mostenit o casuta modesta cu 2 camere si am considerat ca mai am nevoie de o baie si o bucatarie.Pentru asta aveam si banii.. Acum am 5 camere,parter ,mansarda si in locul celor 2 camere am garajul.Din casa veche nu a mai ramas absolut nimic.In loc de cateva saptamini de munca am ajuns la trei ani.
Nu m-am invatat minte si am achizitionat un teren ieftin intr-o zona submontana si ca imi fac si eu o cabana ieftina de lemn.Am zis ca nu investesc mult si sa incep sa fac un gard ieftin,de bulumaci de salcam cu sarma,ca imi pun pomi fructiferi si ca fac acolo un rai.Binenteles ca animalele obisnuite sa pasca pe locul ala l-au stricat foarte rapid si din toti pomii mei nu a mai ramas nimic in picioare,asa ca am facut un gard adevarat ,de fier care m- a costat 7000de lei desi il socotisem si tocmisem cu manopera la 6000.
Visam la o casa ieftina ,de lemn,parte si mansarda ,de la 6*6=36mp am ajuns la 7.2*7.2=50mp ,un fleac
Ma gandeam ca nici nu ma costa 1000 e fundatia,ca o fac cu 40 saci de ciment.Am inceput cu elevatia si am bagat deja 40,ca doar o fac pentru mine.
Am facut proiectul ,pomana curata (500) ron si tot 500 la cineva de la primarie sa-mi ia avizele ca doar nu era sa fac naveta acolo pt o aprobare-electrica ,apa ,gaze-totul dureaza stiti.
Balastul nu-l mai socotesc deja la 280 ci la 380 ca ma mai costa 100 sa-l duc din strada la locul constructiei.
Am facut calculul la structura de lemn si m-a apucat durerea de cap cat ma costa si nu mai pun ignifugari si protectie pentru insecte,am ajuns la concluzia ca echiar mai ieftin sa o fac de bca de 15 ,cu placa de beton, izolat pe exterior cu polistiren de 10.Tot la banii aia ma duce si e mai trainica.Scap si de soricei.
picamaru
Asa ca am ajus la concluzia ca o casa ma costa 20000 euro(undeva pe-acolo) fie pe lemn ,fie pe bca
Inchid fundatia care am inceput-o,o sa ma coste 1500-2000 si fac cabana aia de 4.8*3.6 de osb fara izolatie,fara nimic ,numai parter ca altfel te rupe structura
pe lemn ,cu wc in curte si cu dus la butoi care poate o scot pana in 1000 euro
Marduk
QUOTE(picamaru @ 3 Oct 2010, 02:16 PM) *
QUOTE
fara izolatie,fara nimic ,numai parter ca altfel te rupe structura

poti sa-i faci un pod mai inalt locuibil, 2 dormitoare tot iti ies in acel pod.
QUOTE
cu wc in curte si cu dus la butoi care poate o scot pana in 1000 euro

de ce cu wc in curte? faci un mic hol la intrare iar din acest hol intri direct intr-un wc din ala cu rumegus, tot acolo ai putea sa-ti amenajezi si un dus cu un butoi pus pe artea de sud a casei sau cu un panou din placaj imbracat in folie de aluminiu mai groasa cu cateva scanduri in care dai gauri de diametrul furtunului pe care apoi il bagi din scandura in scandura sub forma de S, tot acest ansamblu il acoperi cu geam apa rece intra in furtun in partea de sus a panoului iar in partea de jos apa calda se duce in butoi si din butoi acolo unde vrei.

kcapone
QUOTE(The Dude @ 3 Oct 2010, 12:35 PM) *
Acum ajut un amic care are nevoie de mine ....ca sa isi ridice o cabana. Voi reveni curand.


Tot la Sirnea?
The Dude
QUOTE(kcapone @ 3 Oct 2010, 09:07 PM) *
Tot la Sirnea?


Nu. Moeciu cumva....N-am sa ajung in Sirnea decat dupa 10 oct. S-au adunat multe. Incepe sezonul de vanatoare, crapul mananca mai bine decat in ultimi zece ani...Trebuie pregatita colectia de calendare pentru anul nou (am o tipografie). La cabana am de taiat lemne si de facut ultimele pregatiri pentru iarna (m-am ingrozit din ce am vazut pe transfagarasan joi).

La ravasit (in Bran) m-am intalnit si cu tanti Livia, cea de care ti-am vb. Am intrebat-o cu casa aia si mi-a spus o poveste foarte incurcata (dar nu de nelamurit).
In principiu lucrurile stau asa cum ti-am spus. Voi reveni cu detalii.

all, mai, eu nu recomand fundatiile pe piloni din lemn. Nu pentru zona aia si nici pentru alte zone. Fundatiile pe piloni sunt ok, dpdv-ul meu, insa ele sunt doar aparent mai ieftine. Nici nu functioneaza cum trebuie la grinzi de lemn ce descarca pe ele. Un planseu din beton armat e musai si asta costa inca si mai mult.
Lemnul, chiar si foarte bine tratat, lucreaza in permanenta. Cand ai sa ajungi in satul Sirnea poate am sa am ocazia sa iti arat ce se intampla cu o astfel de casa, bine facuta, in mai putin de cinci ani.

Daca insisti, solutia ar fi piloni cu chesoane confectionati din profile metalice.

Piatra in zona gasesti. Daca alegi varianta cu fundatie ingropata (poate si cu pivnita) ai sa scoti din sapatura o mare parte din necesarul de bolovani. Altii iti vor aduce satenii mai pe nimic. Nu va arata ca in pozele tale. Aia e o piatra speciala (sisturi) care reclama pietrari cu experienta (scumpi si rari) pentru punerea in opera.

Fundatia nu e deloc costisitoare acolo, intrucat se construieste pe stanca iar zona are seismicitate redusa. In general fundatia ajunge la peste 30% din pretul constructiei, insa in Sirnea ea n-ar trebui sa depaseasca 5%.

Povestea lui picamaru contine, pe langa o serie de greseli frecvente, o invatatura majora: intotdeauna vor fi cheltuieli neprevazute iar cuantumul lor va fi unul insemnat. Tipul constructiei trebuie ales nu numai dupa criterii ce tin de raportul tau cu estetica si cu confortul, ci dupa un melanj ce are nevoie sa fie determinat de posibilitatile si de particularitatile zonei.

De ex. sa construiesti din piatra, care abunda in zona Sirnea, cum am facut eu, s-a dovedit gresit. Eu nu am tinut cont ca pe acolo nu prea e nisip, asa ca am pierdut imens pe el. Mai mult decat pe cimentul cu care m-am descurcat sub pretul pietii de la Fieni. Am platit pentru ca nu am evaluat corect toate posibilitatile. In zona aia lemnul poate fi obtinut la preturi incredibile si asta impune alegerea economica.

Prietenul pe care il ajut acum isi frange mainile de oftica pentru ca nu m-a ascultat. A cumparat cherestea de la gater cu de patru ori pretul pe care l-ar fi platit daca mi-ar fi urmat sfatul si in plus cei de la care nu a vrut sa cumpere il privesc acum cu ostilitate si repros. Muncitorii il costa o avere fiindca a ales "supermeseriasi" din Olt pe care trebuie sa ii gazduiasca si sa ii hraneasca. Cu localnici ar fi economisit peste 50%, chiar daca nu erau la fel de buni. Nici nu prea exista asa ceva ca "supermeseriasii". Orice lucrator bine coordonat are rezultate bune daca stie meserie. Daca nu, asta se vede imediat.

Nu mai pot acum...vb. thumb_yello.gif
punctt
QUOTE(all @ 2 Oct 2010, 12:31 AM) *
eu ma multumesc cu o buturuga ( eu asi pune buturuga pe prispa si ma-si pune eu in locul ei, ca sa urmaresc "asfintitul, rasaritul, stelele etc blink.gif ). In locul buturugii


[img][/img]



drool.gif super ideea cu buturugaaaaa drool.gif drool.gif

da`... unde gasesc asa ceva?... blink.gif
pepinogepeto
ce?...fata sau buturuga?

am avut netu picat ,mersi,asa da "poza",
Marduk
QUOTE(all @ 4 Oct 2010, 12:51 AM) *



Daca aveam modelul asta acum 3 ani asa faceam cabana, este cea mai reusita, iti da perspectiva asupra terenului, eu am o bucata de teren care poate fi folosita in acest mod. E o solutie frumoasa, economica si mai ales pretabila pentru terenurile ieftine care sunt in panta, pe care taranii nu prea pun pret, nu le pot folosi decat la pascut, nici macar la cosit nu sunt bune, astea sunt terenurile cele mai bune pentru o cabana de acest gen. thumb_yello.gif
pepinogepeto
m am prins,am inteles ,mersi de poza cu bruneta ,am scris eu aiurea ,eram pe fuga .
{da bruneta nu ti facea cu ochiu??}


ce?...fata sau buturuga?


am zis o si eu cu subinteles.

era nevasta .......linga mine.
pepinogepeto
teren ieftin cu odaie sa fie ,cabane facem noi,nu i bai.

eu prefer sus pe munte ,eventual in sirnea ,dar mai spre p craiului.parca imi placea mai mult.

nu vreau din paie ca e "papa"bun bun pentru parsi si alte vietuitoare......si de vecini nu s buni ca nu stiu sa traga la "aghioase ".

o sa revin cind am mai mult timp liber,cu izolatia din ipsos pe interior......daca sinteti cuminti.
pepinogepeto
ihi....... ohyeah.gif
pepinogepeto





asa as vrea eu,dar greu dom'le greu,dincolo era mai eftin. gasesti greu lemn uscat de minim 7-8 ani pt asa ceva .

mai am si alte poze.

{am voie sa postez pozele asa?}
pepinogepeto
sorry.gif
pepinogepeto



de citeva sute de euro daca iei material de la "gater",dar trebuie sa fie lemn uscat.si in loc de "betoane",fundatie de piatra .






si asta place la mine.muuuult






si numa :piatra,lemn si osb{bine si restu,dar eftin}
punctt
QUOTE(pepinogepeto @ 4 Oct 2010, 09:13 PM) *
ce?...fata sau buturuga?

am avut netu picat ,mersi,asa da "poza",


... eu intrebam de buturuga... tongue.gif

QUOTE(pepinogepeto @ 4 Oct 2010, 11:13 PM) *
m am prins,am inteles ,mersi de poza cu bruneta ,am scris eu aiurea ,eram pe fuga .
{da bruneta nu ti facea cu ochiu??}
ce?...fata sau buturuga?
am zis o si eu cu subinteles.

era nevasta .......linga mine.


wink.gif
kcapone
QUOTE(all @ 4 Oct 2010, 10:30 PM) *



[img][/img]


Dupa cum bine se vede casa-i noua dar lemnul vechi. Acum 3-4 ani am citit ceva ce mi-a dsiplacut enorm. Titlul era "abatorul de case" si se referea la unii care taiau/dezmembrau case vechi maramuresene cumparate de la taranii naivi si le vindeau in Austria si Germania...unde fie erau recladite fie doar se folosea lemnul vechi..la perturi mari. Si ca intotdeauna politica nationala e cea a strutului. NU puteau sa le declare bunuri nationale caci asta cica insemna sa interzica omului dreptul de folosire a proprietatii ..vezi doamne nu respactam principiile economiei de piata si dreptul la proprietate...cand de fapt erau partasi la treaba asta. Trbuia pur si simplu interzisa vanzarea casei sau partilor ei in afara tarii ...atat. NIste cretinoizi.

Revenind la casa din imagine ma intreb si intreb deopotriva: Cu ce s-a umplut golul dintre bustenii aia? Dude zicea ca ar fi bun un amestec de aracet si rumegus..dar acolo nu pare a fi asta.
Marduk
QUOTE(kcapone @ 5 Oct 2010, 10:59 AM) *
Cu ce s-a umplut golul dintre bustenii aia?

Pare a fi o spuma, poate fi si polistiren amestecat cu un liant. Ar mai fi o ciudatenie, la partea din fata in stanga usii, o scandura de 7x4 tine bucatile de barna fara sa se indoaie, pare ca acele bucati sunt batute in cuie pe acea scandurica deoarece au goluri intre ele.
kcapone
E in afara topicului dar are legatura cu Sirnea. Putin dar frumos
http://metropotam.ro/La-zi/2006/11/art8917...a-lui-Sirneanu/
kcapone
Sfaturi de īntreţinere

Pentru a vă informa cāt mai bine asupra caracteristicilor deosebite ale caselor din lemn masiv şi de a decide dacă este metoda constructivă cea mai avantajoasă pentru Dumneavoastră vă invităm să parcurgeţi instrucţiunile de īntreţinere şi exploatare a unei case din lemn masiv, instrucţiuni de care va trebui să ţineţi cont īn primii ani de viaţă ai construcţiei.

Modificări normale cauzate de uscarea naturală a lemnului

La casele din buştean

Lemnul rotund (buştenii) prelucrat īn stare naturală se usucă progresiv, chiar şi īn medii cu umiditate mai ridicată, īnsă īntr-un interval mai lung, comportamentul acestuia fiind acelaşi indiferent de acest parametru. Pentru casele din buştean tasarea acestora va fi de pānă la 5% din īnălţimea construcţiei, ţinānd cont de adăugarea contragerii prin uscarea lemnului şi este un proces care se poate considera īncheiat după primii trei-patru ani de la montajul definitiv al construcţiei pe amplasamentul final. Pentru acest tip de case se recomandă o īncălzire moderată īn primul sezon rece, dacă acesta īncepe la mai puţin de 6 luni de la finalizarea montajului casei, pentru a evita accelerarea forţată a procesului de uscare.

La casele din lemn masiv profilat

Pentru casele din lemn masiv profilat, mediul cu umiditate crescută nu reprezintă un factor de modificare comportamentală deoarece uscarea lemnului īn cuptoare speciale este un proces complex, īn care vasele liberiene şi lemnoase (care conduc substanţele nutritive īn timpul vieţii acestuia) se īnchid ireversibil, astfel īncāt creşterea umidităţii īn lemn devine nesemnificativă pentru structurile casei. Tasarea īn cazul caselor de lemn profilat este de pānă la 1% din īnălţimea zidurilor şi este un proces care are loc īn primul an de viaţă al construcţiei. Aceste case nu necesită precauţii speciale la īncălzirea lor.

Precauţii şi măsuri legate de tasarea casei din lemn masiv

Obiectele care pot suferi deteriorări din cauza tasării pe verticală a lemnului vor fi montate pe pereţi cu ajutrorul unor elemente de prindere reglabile. Montarea faianţei se va face pe suport de gips carton prin montanţi care să permită tasarea zidariei şi mişcarea relativă a acesteia īn raport cu zidăria. Tasarea zidăriei la casele de lemn masiv impune de asemenea folosirea unor racorduri flexibile sau telescopabile īntre etaje pentru instalaţiile de apă şi īncălzire. Traseele pentru instalaţia electrică se practică prin interiorul pereţilor din lemn; instalaţia electrică se realizează cu conductori cu grad sporit de conductivitate şi izolaţie, cu armături suplimentare, astfel īncāt să nu existe pericolul scurt-circuitelor şi a supraīncălzirii acestora.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 5 Oct 2010, 10:30 AM) *
Cu ce s-a umplut golul dintre bustenii aia?
Pare a fi o spuma, poate fi si polistiren amestecat cu un liant.


Pe mine chestiunea m-a procupat intens.
Am aflat ca in trecut, prin Canada, se utiliza un amestec din piatra macinata (un calcar, mai degraba un fel de creta) si niste rasini (de la brad si pin).
In prezent cel mai bun inlocuitor este cel realizat din aracet si rumegus.
Problema majora a acestui chit e elasticitatea pe care el trebuie sa o asigure, intrucat lemnul nu inceteaza sa lucreze nicodata...Chiar si adus din Maramures dupa 100 de ani lemnul nu va fi stabil.
Spuneam, pe undeva pe aici, ca localnicii din zona Moeciu-Bran au o metoda de impregnare a barnelor cu seu de oaie. Una extrem de eficienta...Sunt insa multe alte alternative la fel de bune.

Chitul ala da un farmec aparte structurii de lemn si nu numai din aceasta cauza cei ce locuiau adanc in padurile din Alaska se intrebuintau serios pentru a il obtine.
In cele mai multe cazuri insa utilizau pamantul galben sau lutul, chiar daca trebuiau sa refaca operatiunea in fiecare primavara.

O casa din busteni de lemn ramane extrem de specatculoasa, de pitoreasca si de placuta la locuit. Este insa greu si costisitor de intretinut si se potriveste putin cu conditiile unei case de vacanta administrate de cineva din Romania in aceste zile grele
The Dude
QUOTE
Pentru casele din lemn masiv profilat, mediul cu umiditate crescută nu reprezintă un factor de modificare comportamentală deoarece uscarea lemnului īn cuptoare speciale este un proces complex, īn care vasele liberiene şi lemnoase (care conduc substanţele nutritive īn timpul vieţii acestuia) se īnchid ireversibil, astfel īncāt creşterea umidităţii īn lemn devine nesemnificativă pentru structurile casei.


kcapone, nu stiu de unde ai preluat acest text insa el este in cea mai mare parte in dezacord flagrant cu realitatea...chiar si in cazul lemnului tivit si aburit ca sa utilizez o sintagma consacrata si mai raspandita decat " lemn uscat si profilat". Bustenii mari nu se pot trata eficient in cuptoare nu pentru ca nu ar incapea acolo, ci pentru ca structura lor nu permite propagarea procesului. Mediul cu umidiate mare influenteaza masa lemnoasa si nu numai vasele din interiorul ei, ca atare are influenta in comportamentul in timp a acesteia.

Dincolo de polemici si argumente eu recomand oricui faptele concrete si in acest sens am sa dau un mic exemplu: ferestrele de mansarda vellux.
Rama lor e facuta din lemn masiv tratat dupa cel mai avansat ciclu tehnologic. Poti spune fara prea mari retineri ca nici nu mai e vorba de un lemn ci de un material compozit ce pleaca de la o structura lemnoasa. Vedem insa din instructiunile de intretinere si utilizare ale producatorului (eu pe propia mea piele) ca pana si la acest material sunt necesare interventii periodice care sa ii poata asigura pastrarea performantelor in timp.

Concluzionand: nu cunosc vreun material de constructie (le includ aici si pe cele din zona polimerilor) care sa nu aiba vreo reactie la variatiile de umiditate.
kcapone
kcapone, nu stiu de unde ai preluat acest text insa el este in cea mai mare parte in dezacord flagrant cu realitatea...
[/quote]

UIte de la oamenii astia care construiesc case din lemn...Eu am luat informatia de buna considerand ca daca asta le e ocupatia se si pricep.
Daca va fi considerata reclama rog admin sa stearga linkul

http://www.ecomed.ro/site/ro/sfaturi_de_intretinere/
pepinogepeto
kcapone..........."reclama e mama comertului"......intotdeauna "vanzatorul" din ramania o sa ti prezinte numai avantajalele a ceeia ce vinde ...............

din practica si din practica bunicilor,strabunilor............lemnul lucreaza permanent.

pt cabana din lemn masiv------lemnul trebuie sa aiba minim 5-6ani de uscare naturala.eu is de origine din Brezoi {unde era cea mai mare fabrica de cherestea din romania -se facea si scindura din fag aburit---tot lucra in timp ---cei drept progresiv :in primiii 3ani mai mult ,apoi la fiecare an in functie de soare si umiditate -se "umfla" sau scadea in "marime".}

daca lemnul e mai tinar{taiat} de 3 ani va lucra necontrolat --sa vezi torsionari,strinbaturi,deformari,subtieri-de lemn ,ceva de speriat .de aceea am spus intr un post anterior ca" greu dom'le greu".

odaia {cabana} mea are peste 60 ani vechime si in ani fierbinti+-ierni reci tot apar "rosturi pe ici pe colo",din cauza asta am cerut si eu pareri cum astup acele rosturi ----dar sa reziste in timp ca si elasticitate ----ciclu de cald rece ,vara iarna.


din lemn masiv e cea mai frumoasa "cabana",dar si cea mai greu de intretinut la parametri normali---forma initiala,instalatii ,"rosturi"{gauri sau fante}.

recomand ca lemn folosit pt cabane lemn masiv{peste 5cm diametru ca si patrat} sa aiba minim 3-5 ani vechime de uscare naturala {nu in cuptor--unde mijlocul va ramine umed,uscarea lemnului fiind la suprafata.}

indicat ar fi de minim 7-8 ani ,si tot va lucra acel lemn {dilatare -constringere},cei drept mai putin ,in functie de conditiile climaterice .

bradul lucreaza cel mai necontrolabil,avind fibra "rara"si aer---rezultind mari deformari ,torsionari.

daca va duceti la un engros de cherestea,veti vedea acolo "barne drepte si strimbe."scinduri la fel .nu au fost uscate suficient in conditii propice .
adica stivuite perfect orizontal,cu distantieri intre straturi, NU in soare direct,cel mult in poduri sau adaposturi ce nu erau sub "soare direct"

sfat :
folositi scindura de max 2,5cm grosime uscate de minim 3ani{ca tot va "lucra"} si dulapi grosi de 5cm{sinduri cu grosimea de 5cm}.......uscate natural,,
iar ca si stilpi de lemn {in functie de cabana -suprafata si inaltime } de 10-15cm diametru pe "patrat" uscat tot natural minim e 3-5 ani.
The Dude
QUOTE
kcapone..........."reclama e mama comertului"......intotdeauna "vanzatorul" din ramania o sa ti prezinte numai avantajalele a ceeia ce vinde ...............



........din ramania si din elsewhere...
Kapone, trebuie sa fi mai circumspect, pepinogepeto zice bine ce zice.

Incerc si fac tot posibilul sa fiu in Sirnea de Sfantul Dumitru. O sa ma straduiesc si pentru acest weekend...poate facem o combinata ??

Acum, dupa cum am zis un amic a trecut la fapte ..Vom urmarii experienta lui pas cu pas, pentru ca voi fotografia fiecare faza a executiei.
Desi prietenarul a facut mai multe greseli el are curajul laudabil de a incepe lucrarea acum, in pragul iernii.
Daca va respecta planul program pe care l-am intocmit impreuna, va putea inchide casa pana pe 20 nov. cel mai tarziu, urmand ca lucrarile de interior sa le faca fie in primavara, fie imediat cu asigurarea incalzirii...


The Dude
Mi s-a atras atentia ca multe din datele publicate pe acest site au fost si sunt utilizate de persoane obscure in scopul obtinerii unor profituri.
Multumesc pe aceasta cale userilor care m-au atentionat si promit sa sistez din acest moment inicatiile precise catre locatii ce pot reprezenta oportunitati de achizitie.

Celor care au ales aceasta scurtatura le adresez indignarea mea, asigurandu-i ca voi face tot ce imi sta in putere pentru a zadarnici o eventuala tranzactie pe obiectivele pe care le-am identificat si prezentat aici. Nu uitati ca eu am un contact direct si o credibilitate consolidata in ani buni si prin multe actiuni reciproc avantajoase cu fiecare dintre satenii-ofertanti...

Rusine..........
The Dude
ULTIMA ORA !!!!

LA SIRNEA, ACUM, NINGE...........................si sunt -5 grade
kcapone

ULTIMA ORA !!!!

LA SIRNEA, ACUM, NINGE...........................si sunt -5 grade
[/quote]

Am fost azi acolo! Am ajuns pe la 12 si am stat apx 2 ore. Temperatura era 0 - 1 grad si burnita usor. Am avut putin timp la dispozitie dar am reusit totusi sa vorbesc cu vecina ta despre "cadou". A fost amuzant ca m-am intalnit cu nepotul ei si am intrebat de locatie: "te duc eu; e casa matusii mele; da de unde sti?...Pai..mi-a zis .. A Dude! Da, zic, el mi-a spus."
Ajuns la matusa ea m-a intrebat de tine..ca-i e dor..de sotie..etc. Si eu ma dadeam ca stiu, ca sunteti bine si ca o sa mergi curand acolo...

Mi-a zis cineva numele real al lui Siropel dar nu m-a putut indruma spre casa lui caci "e ceata si nu pot sa te lamuresc; nu sti sa ajungi"

The Dude am nevoie sa stiu sigur daca vi in weekend caci trebuie sa vada si sotia mea locul. Il las pe fiul meu cu bunica si matusa lui dar maine trebuie sa le spun sigur.

Daca poate veni si pepinogepeto...
pepinogepeto
imi pare rau "sa aud ce aud" the Dude,mi as dori din suflet ca la SIRNEA sa se mute oameni care chiar vor sa mearga la munte ,care CHIAR SIMT MUNTELE,care respecta muntele,cu atit mai mult cu cit e una din putinele localitati care mai pastreaza obiceiuri strabune {macar si atitea care au mai ramas tinind cont ca mai sint o mina de localnici pastratori ai datinilor}.o zona plina de atita istorie ,unde oamenii au ramas OAMENI.

Daca poate veni si pepinogepeto...
[/quote]


ma simt onorat.
nu pot sa stiu decit azi 08 10 dupa ora 19-20 daca pot veni si eu.am de predat cateva "reparatii"dupa ora 16-18,si mi e teama ca se va prelungi chiar si in weechend,duminica am programata o lucrare la un client care poate dura minim 4-6 ore --dupa ora 15.
in priincipiu pot simbata,acum depinde cind poti tu si the dude.vorbim pm.

imi cer scuze ca nu am mai continuat cu izolatia interioara cu ipsos armat si omogenizat cu rumegus.trebe sa fiu odihnit cind scriu --nu vreau sa strecor greseli din cauza grabei sau oboselii.

-daca vreti casa/cabana rustica din lemn masiv--cumparati "odaia"{numai cabana daca aveti teren fara casa/odaie/cabana},,recuperati lemnul integral de la ea -si faceti alta odaie/cabana---avantaj :lemnul are minim 20-30 ani "vechime",aveti siguranta ca acel lemn este "uscat" natural si va lucra fff putin in timp.stiu ca are o culoare cam gri sau cenusiu--dar exista solutii pt colorare destul de eficiente ex bait,ulei ars . oricum ,mie imi place culoarea aceea de gri---ii da un aer chiar ff rustic{depinde de gusturi}.
la mine la Brezoi ,la cabane lemnul era impregnat cu uleiuri arse de motor........rezulta o culoare maronie spre negru.....chiar si culoarea abanosului---fff rustic,
asa arata si odaia/cabana mea.....deci nu e ignifugata de nici un fel ,ba mai rau.alta "chestie " cu astfel de tratament---cam aduna praful in timp,dar devine "ignifuga" rofl.gif

-daca aveti lemn "verde" -sub 3 ani {de la taiere} devil.gif -- merge sa construiti tip sandwich----lemnul la schelet,stilpi, si placare cu osb .{+restul de izolatii etc}.lemnul fiind "incorsetat"-strins -astfel va "lucra" mai putin-si oarecum controlat.
OSB-ul datorita procesului de fabricare "lucreaza" in conditii normale f.putin.-adica dilatare si constringere{bine,,,,nu scufundat in apa sau sa ploua pe el intruna}.daca mai este si prins cu holsuruburi ---creste rezistenta per ansamblu al cladirii---.

bine ,acum intervin multi factori,daca e construita cabana din lemn si e lasata sa "respire" dupa constructie minim3-6luni{fara geamuri---sa bata vintul prin ea} si e bine inchegata ,eventual si cu scoabe--{recomand obligatoriu} se poate folosi lemn sub 3ani vechime {de la taiere }.grinzile sa fie drepte ,nerasucite si obligatoriu fara noduri/cepuri/gauri.

difera de la situatie la situatie,in functie si de anotimpul cind se construieste,clima,si tipul de material lemnos .daca este brad e una -daca e fag e alta-samd
mai vb maine ca o vinit mos ENE pe la gene.
The Dude
Nope...frigul nu vine asa acolo...si este cumva altfel de frig.
Nu stiu sa spun exact cum, dar la Bucuresti la -10 grade simt cum impietresc si intru in colaps. Acolo la -32 eram vioi si plin de entuziasm.
La -32 continutul unei cani cu apa aruncat in sus nu mai ajunge niciodata jos...se vaporizeaza. Iar orice obiect metalic, sau ud, pe care il atingi direct cu pielea ramane lipit de ea.
Totusi atmosfera e suportabila si chiar placuta...chit ca ti se lipesc narile de la nas.

Am vesti nashpa...
Weekendul urmator e deschiderea oficiala a sezonului de vanatoare. Ea se desfasoara in doua reprize: prima sambata, cu grupa. Toti cei din grupa mea, ne intalnim, fara arme, mergem in padurea preferata a fondului, facem un foc, prajim carnati (facuti din amestec de carne de vanat, pentru care am pus deoparte sezonul trecut) povestim (mintim), consumam si ne distram.
Duminica e deschiderea cu asociatia. Asta nu e optional sau de placere, ci e o obligatie. E o vanatoare de grup in care se recolteaza mai mult simbolic. Scopul ei e altul. Vanatori platesc la inceputul anului (sfarsitul sezonului) o suma uriasa ca taxa. De banii astia asociatia se ingrijeste de fond, il populeaza il curata si hraneste vanatul. La deschidere e obligatoriu sa participe toti membri asociatiei pentru ca in felul asta sa constate impreuna cum le-au fost gestionate fondurile. Nu se admit absente, ca sa nu apara carcoteli ulterior deschiderii..Chiar si asa eu am chiulit ultimele doua dati, o data fiind "plecat in strainatate" si a doua oara "fiind bolnav".
Este exclus sa mai pot lipsi si anul acesta....

Weekendul urmator astuia se intampla un eveniment cosmic. Vine la Bucuresti cel mai important fotograf al acestui secol (dupa unii, al tuturor timpurilor) si nu pot lipsi de la intalnire (vezi topicul Fotografia pentru detalii).
Imediat dupa asta, adica pe 24-25 voi fi in zona Sirnea, cu intentia de a ramane cam o saptamana.
Asa stabilisem si mai inainte, ca pe 25 e Sinedru si e un prilej minunat sa ne cunoastem noi intre noi si voi cu cei mai influenti sateni..
In plus, cei pe care ii cunosc eu, baga o oaie in groapa cu jaratec si ofera cate o strachina cu mujdei (reteta locala bestiala) fiecarui participant.
Din oaie sunt apoi desprinse bucati de carne, pe care fiecare mesean le tavaleste prin mujdei si le clampaneste constincios cu mamaliga pripita facuta la ceaun.
Totul e inundat in vin de coacaze sau de struguri dupa preferinta..Inima petrecerii e insa focul lui Sinedru. Un rug atat de mare pe cat de instarit e gospodarul in curtea caruia este aprins. Comunitatea are si ea focul ei, insa in ultimi ani el a ramas destinat aproape exclusiv turistilor.
Petrecerea tine cat e noaptea de lunga, sau in cazul nostru cat permite oaia defuncta, e memorabila si evenimentul nu trebuie ratat.
kcapone
Asta e. Ne vedem atunci. Eu speram sa ne vedem azi-maine....

Daca poti vb totusi cu tanti.... ar fi excelent ...

Ai dreptate,oamenii de-acolo au mare incredere in tine. Le-am zis sa ma sune daca afla ceva si au zis ca mai bine te suna pe tine. De asta te si rog sa vorbesti tu cu tanti.

Toate bune
kcapone
QUOTE(The Dude @ 9 Oct 2010, 04:19 PM) *
Nope...frigul nu vine asa acolo...si este cumva altfel de frig.
Nu stiu sa spun exact cum, dar la Bucuresti la -10 grade simt cum impietresc si intru in colaps. Acolo la -32 eram vioi si plin de entuziasm.


Asa e....temperatura se simte diferit in zone diferite. In decembrie acum 3 ani mi-am insotit sotia la Bruxelles la o conferinta (cine sa creada ca vine criza...mama ei!) si am murit de frig cu toate ca temperatura a fost 1 grad, constant. Tremuram si ma uitam la oamenii aia cum mergeau imbracati ca de primavara. Frigul de la ses e ...mai frig decat cel de munte cu toate ca se crede invers.

All cred ca ar fi bine sa te antrenezi putin...fa si tu ceva sedinte de frigider.

kcapone
Hai ca iar uitam...uite un super material inventat de ...ghiciti? .....un roman, normal.

mogapan.ro

Mi se pare foarte interesant. Am vorbit cu cei care au cumparat licenta, firma cu care s-a asociat dl Moga, si ziceau ca acum se numeste Matezit si spera ca anul urmator sa intre in productie de serie.

The Dude, sti ceva de asta?

Succesuri
The Dude
Mmmmda...Vasile Moga.
Il stiu personal. E un fel de nebun, sa imi ierte afirmatia daca afla de ea, pentru ca e unul pe care nu l-as numi asa in fata. Nu stie de gluma..
Era la TCM si a lucrat mult in INCERC chiar la asimilarea panourilor conglomerate, polistratificate si orientate (OSB).
Asimilarea era o metoda comunista de a copia mari realizari ale occidentului din toate domeniile.
In constructii varful de lance erau INCRC-ul si PROCEMA.
Are mania scrisului. A publicat mai multe carti decat a citit.

Din cate stiu panourile propuse de el existau deja intr-o forma putin diferita.
Principalele dezavantaje constau in fatul ca sunt scumpe si instabile in timp. Sunt sensibile la variatia de temperatura (umezeala)
Se poate sa se fi remediat amandoua, insa la vremea cand am aflat de ele (1998), asa erau.

Nu recomand.
The Dude
Prietene kcapone.
Detectez o umbra de dezamagire in discursul tau si simt ca ea imi este adresata, asa ca ma grabesc sa lamuresc o serie de lucruri.

Intr-o intreprindere de genul celei pe care esti gata sa o abordezi iti trebuie multa determinare.
Iti mai trebuie si un plan precis. Unul flexibil care sa poata suporta adaptari de moment.
In orice actiune ai nevoie de un plan si de improvizatii ca sa reusesti.

Partea cea mai complicata si dupa mine cea mai greu de depasit este faza asta cu achizitia.
Ea statueaza un program ferm de la care nu ai sa te mai poti abate decat in niste limite impuse.
Acum ai inca libertate deplina de a alege.

Nimeni nu poate face asta in locul tau. De multe ori si sotia este o povara pentru ca ea pricepe mai greu si interpreteaza lucrurile dupa alte imperative.
E greu sa gasesti numitorul comun in faza de alegere.

Mie imi pare ca tu aici bagatelizezi lucrurile si nu le dai importanta cuvenita.
Pe de alta parte lasi prea mult pe seama altora decizii care te vor afecta in tot restul proiectului.
The Dude
Regret ca nu ai citit cu atentie sfaturile mele legate de satenii de acolo.
Toti sunt niste oameni extraordinari, insa traiesc intr-o mare izolare si orice eveniment este complicat la maxim pentru a se putea extrage din el cat mai multa materie de palavrageala.
Tanti ti-a promis ca se va interesa, insa daca se va tine ( e putin probabil pentru ca are multe pe cap si pentru ca iese foarte rar) nu iti va furniza informatii decat selectiv.
Ar fi bine sa ma banuiesti si pe mine de asa ceva, te asigur ca nu este cazul, insa e obligatoriu sa ramai circumspect fata de toata lumea.
Tu ai niste bani de cheltuit si pe praful asta fiecare om care se ofera sa te ajute se gandeste cumva la un avantaj.

Sunt multe polite in satul ala pe care le-au adunat unii fata de altii si nu ai de unde sa le stii.
Poate ca tanti s-a certat cu X si stie ca X are ceva foarte bun si foarte ieftin insa nu vrea sa ii faca aluia un bine aducandu-i un client.

Pe de alta parte mie faza asta imi repugna cel mai tare.
Negocierea, dansul asta al paunilor care are atat de mult pret in zona si care trebuie facut ca sa obti un pret bun a devenit pentru mine o corvoada la care nu prea ma mai pot baga
The Dude
Am sa iti zic acum si despre pretul lucrurilor.
Iau un exemplu care s-a discutat pe aici. Cheresteaua.
Pretul ei normal este de 5 lei/mc. Asta e si valoarea ei care include niste componente: pretul intrinsec (compus la randul lui din cota minuscula a pretului terenului si din alt pret al timpului de crestere), pretul recoltarii, pretul transportului la gater, al prelucrarilor, cheltuielile de regie, salariile celor ce au realizat operatiunile.
Tu cumperi insa cheresteaua la un pret de 2 lei/mc. Asta nu ii schimba valoarea. Din pretul care compune valoarea reala de 5 lei/mc. tu elimini niste componente inlocuindu-le cu altceva.
Asadar daca iei lemnul "pe furaciune" excluzi din ecuatie cota minuscula a pretului terenului si pretul timpului de crestere inlocuindu-le insa cu tensiunea la care trebuie sa te expui pe perioada delapidarii. Tensiunea asta e tot un consum ce poate fi quantificat in bani..Caci ce sunt banii pana la urma ?? Banii sunt timp si munca tezaurizate.

Extrapoland acum, vedem ca valoarea unui teren este in zona (sa zicem) de 2 euro/mp. Daca tu il cumperi cu 1 euro/mp nu ii modifici valoarea ci doar o compui din altceva. Diferenta de 1 euro trebuie sa se regaseasca in efortul depus de tine pentru a localiza investitia disponibila la acest pret. Nu e unul care sa te coste neaparat bani, dar te va costa ca timp irosit, ca nervi, ca drumuri...
The Dude
Daca eu ti-as cere acum ceva bani imprumut (pentru ca stiu ca ii ai) probabil ca nu m-ai mai privi cu aceiasi ochi.
Pana la acest punct suntem amandoi virtuali asa ca o cerere din asta nu poate fi altfel decat deplasata.

Tu insa imi ceri. Indirect cam asta faci. Tu imi ceri sa gasesc o casa pentru tine cheltuind astfel actiuni, credibilitate si timp toate astea insemnand dupa exemplu descris: bani. Imi ceri sa investesc in tine.

Esti un tip dragut si trebuie sa recunosc ca te admir fara retineri pentru ceea ce vrei sa faci.
Chiar daca n-ai sa reusesti niciodata stima mea e deja castigata pentru meritul de a fi incercat.

Acum, revenind si concluzionand.

1.Ai nevoie de un plan. Ia o hartie si scrie pe ea 15.dec-identificarea locatiei; 15 ianuarie intocmirea actelor; 15 martie intocmirea proiectului de amenajare (constructie); 15 mai procurarea principalelor materiale; 15 iunie demararea lucrarilor; 15 august definitivarea fazei rosu; 1 sept mobilare; 10 septembrie receptia de inaugurare cu Dude invitat de onoare.
De la acest plan impune-ti ferm sa nu te abati nicio iota. Renunta la cautari din astea sterile si iluzorii de materiale, rezolvari spectaculoase sau miraculoase.
Fa planul si respecta-l intocmai. Dupa ce ai sa ai locatia, abia atunci vei afla cu ce te confrunti, abia atunci incepe sa cauti solutii, pentru ca abia atunci vei cunoaste problema.

2.Nu lasa pe altii ceea ce trebuie sa faci tu singur. Nu rezolvi nimic printr-o vizita de doua ore la fata locului si nici printr-o promisiune de circumstanta. Trebuie sa cauti. Trebuie sa te irosesti cautand pentru ca sa atingi diferenta aia de 1 euro pe care o vei plati in bani mai ieftin. Dude nu poate merge cu tine din casa in casa. Vezi bine ca e un tip extrem de ocupat si implicat in tot felul de tampenii. Ia de la el exact ce are el de dat. Gasete o casa care sa iti placa si Dude are sa te ajute sa o cumperi la cel mai jos pret. Totul e de vanzare pe acolo. Gaseste casa evalund-o asa cum te-am invatat: dupa valoarea ei, nu dupa pretul pe care cineva il pretinde. Pune in planul pe care il faci cate o vizita de o zi la fiecare weekend. Deplaseaza-te in zona vorbeste cu oricine, intreaba. Noi vanatorii avem o vorba: nu se stie niciodata de unde sare iepurele. Satul ala e plin ochi de oportunitati. Nu m-ar surprinde catusi de putin sa obti o donatie moca. Nu neglija faza cu primaria: ti-am indicat persoanele: du-te si vorbeste cu ele. Nu te costa nimic

3.Dedica-te acestui vis. Viata dupa cele mai multe filozofii este evaluata dupa ceea ce reusesti in ea. Cele mai importante realizari sunt casa si copii. Un proverb romanesc asa si zice: n-ai facut nimic in viata daca nu ai facut macar un copil si daca nu ai ridicat macar o casa. Nimic nu se face daca nu crezi in ceva. Sunt multi pe lumea asta care n-au construit nici macar un cotet. Nu ii lua ca exemplu, nu vorbim de succes. Vorbim de o multumire sufleteasca care nu se poate obtine fara efort. niciodata cineva nu are sa cunoasca o bucurie mai adevarat decat atunci cand se va bucura de rezultatele muncii lui...caci "e inaltator sa iti alegi un tel, s-apoi trecand prin foc s-ajungi la el"
The Dude
all, omul a urmarit timp de un an discutiile de aici. Apoi a intrat pe mail si asa ne-am cunoscut. Nu a postat nici macar o data si e reticient in a face publicitate la actiunile sale.
Il salut pentru ca stiu ca ne citeste si ii doresc (public) succes. A pornit cam cu stangul insa e deosebit de perseverent. vrea sa ajunga la rosu pana de Craciun si eu cred ca va reusii.
Dumnezeu sa ii ajute.

Cel mai frig e pe la 5 dimineata, dar nu e o regula.
Cel mai enervant e ca temperaturile astea apar din neant destul de des pe acolo.
La radio zice: la Brasov sunt acum -9 grade, iar pe termometrele locale temperatura e de -18.
Nu stiu explicatii, dar am trei termometre analoage (alcool) si unul electronic (mai nou) si toate au aceiasi parere.

La Sirnea e zapada cu nemiluita...si tine pana prin aprilie
kcapone
The Dude multumesc.

In mare ai dreptate. Privesti lucrurile prin prisma judecatii, trairii si experientei tale iar eu din ale mele. Fiecare om are idividual, ca sa nu mai vorbim familial, particularitatile sale si e firesc ca altcineva sa nu tina cont de ele nestiandu-le. Nu intru in amanunte acum ca nu e cazul.

Hai sa dau numai un exemplu:
a. ai zis ca satenii sunt circumspecti fata de straini
b. tu ai credibilitate in zona
c. numai in prima vizita cei 2 sateni au zis ca te anunta pe tine daca e ceva ...nu pe mine

Concluzie: aleg calea mai simpla, firesc, si-l rog pe The Dude sa vb...macar pt a le da alora asigurarea, atat cat s-o putea, ca sunt om serios si nu fac specula cu bunurile lor.

Succes tuturor.

Mai vorbim.






punctt
QUOTE(The Dude @ 10 Oct 2010, 11:35 AM) *
all, omul a urmarit timp de un an discutiile de aici. Apoi a intrat pe mail si asa ne-am cunoscut. Nu a postat nici macar o data si e reticient in a face publicitate la actiunile sale.
Il salut pentru ca stiu ca ne citeste si ii doresc (public) succes. A pornit cam cu stangul insa e deosebit de perseverent. vrea sa ajunga la rosu pana de Craciun si eu cred ca va reusii.
Dumnezeu sa ii ajute.

Cel mai frig e pe la 5 dimineata, dar nu e o regula.
Cel mai enervant e ca temperaturile astea apar din neant destul de des pe acolo.
La radio zice: la Brasov sunt acum -9 grade, iar pe termometrele locale temperatura e de -18.
Nu stiu explicatii, dar am trei termometre analoage (alcool) si unul electronic (mai nou) si toate au aceiasi parere.

La Sirnea e zapada cu nemiluita...si tine pana prin aprilie


rolleyes.gif drool.gif
Marduk
Vad ca se duce o "campanie" pentru terenuri ieftine in zona Sirnea, am trecut acum 2 saptamani prin zona, mergeam la Dragoslavele, peisajul este fantastic. Indicatorul catre Sirnea apare brusc inainte de un restaurant care este pe dreapta cand vi dinspre Rucar, nu am intrat in Sirnea, dar de sus este o priveliste care iti taie rasuflarea, in fata este Podul Dambovicioarei dupa care un picut mai departe Dragoslavele. Drumul este bun, intretinut, se circula bine, zona ar avea un potential imens daca s-ar investi in infrastructura, partii de sanius, diversificarea produselor oferite spre vanzare, de ani de zile in zona, cu vanzare la drum, nu gasesti alteva decat, carnati afumati, branza de burduf in coaja, branza de burduf, cas, siropuri naturale, tuica de fructe si cam atat. Dar sa revenim la locurile in care se pot construi cabane ieftine, pe DN1 in zona Campna, Breaza, Comarnic, Posada, Valea Doftanei, Slanic, Valeni, exista multe terenuri pentru cei care nu vor neeaparat sa traiasca in pustie ci vor o cabana unde sa se relasexeze la sfarsitul saptamanii cu acces usor la mijloacele de transport in comun. Nu vreau sa contest specificul coridorului Bran-Moeciu-Dragoslavele dar exisat si alte locuri care sunt mai apropiate de civilizatie tot la fel de ieftine si bune.
The Dude
Da kcapone, iar te-am intristat...OK my friend..Casa mutei ti-a placut ??
Vrei sa fac o investigatie stricta si actuala pentru alte optiuni. Asa am sa fac. Pot face multe si doar din telefoane.
O sa te instintez in cursul saptamanii. Pe PM.

Marduk, Valea Doftanei e iarasi belea.
Si pe acolo abunda chilipiruri insa e ceva mai jos si un pic mai populat. Sunt si multi...nationalitati conlocuitoare.
Asa e si Leresti (iezer-papusa). Ceva bestial, cu un lac imens si cu multe zone in care poti cumpara direct de la Primarie...pe mai nimic. Ca sa nu zic de concesiuni...
Dar si aici nationalitatile stapanesc locul

Campina, Breaza, Comarnic, au deja un altfel de populatie pe care eu o tolerez mai greu.

Punctt, astea sunt cele doua particularitati ale Sirnei: iarna si vara.
Poate din cauza ca e mai mult in vale, oricum ceva legat de pozitia geografica, iarna e deosebita..Nu o zic eu ci un studiu facut de Sanziana Pop (localinica) intr-un numar la revistei AS.
Din cauza acestei zapezi, care abunda si persista si flora e altfel existand nu mai putin 800 de specii predominante diferite (mai multe decat in oricare alta zona a tarii).

In mediile academice (si nu numai) Sirnea a fost numita Elvetia Romaniei..de aia vorbim atat de mult de ea Marduk.

Hanul ala pe care l-ai vazut tu la DN, inainte de intrare e a lui Ghorghitza. Are cei mai buni mici din zona..mai ceva ca la Cocosatu'
De acolo pana in sat e un drum de trei km. Drumul Sirnii.
Pe vremuri era destul de bizar.
Imi amintesc ca de fiecare data cand mergeam cu cineva nou in masina, pe drumul ala persoana cadea pe ganduri: "Unde dracu ma duce asta ?? O fi om serios ?? Nu ma va jefui sau ucide ???
rofl.gif rofl.gif
picamaru
QUOTE(Marduk @ 10 Oct 2010, 05:42 PM) *
Vad ca se duce o "campanie" pentru terenuri ieftine in zona Sirnea, am trecut acum 2 saptamani prin zona, mergeam la Dragoslavele, peisajul este fantastic. Indicatorul catre Sirnea apare brusc inainte de un restaurant care este pe dreapta cand vi dinspre Rucar, nu am intrat in Sirnea, dar de sus este o priveliste care iti taie rasuflarea, in fata este Podul Dambovicioarei dupa care un picut mai departe Dragoslavele. Drumul este bun, intretinut, se circula bine, zona ar avea un potential imens daca s-ar investi in infrastructura, partii de sanius, diversificarea produselor oferite spre vanzare, de ani de zile in zona, cu vanzare la drum, nu gasesti alteva decat, carnati afumati, branza de burduf in coaja, branza de burduf, cas, siropuri naturale, tuica de fructe si cam atat. Dar sa revenim la locurile in care se pot construi cabane ieftine, pe DN1 in zona Campna, Breaza, Comarnic, Posada, Valea Doftanei, Slanic, Valeni, exista multe terenuri pentru cei care nu vor neeaparat sa traiasca in pustie ci vor o cabana unde sa se relasexeze la sfarsitul saptamanii cu acces usor la mijloacele de transport in comun. Nu vreau sa contest specificul coridorului Bran-Moeciu-Dragoslavele dar exisat si alte locuri care sunt mai apropiate de civilizatie tot la fel de ieftine si bune.

Marduk,ai mare dreptate,dar multi care viseaza pe-aici n-au construit in viata lor nici macar un gard,daramite o casa .E dificil sa construiesti,bine exceptand cazul cand esti plin de bani si angajezi firma ,dar si atunci trebuie sa ai mare grija.
Pentru mine care sunt intr-o zona relativ usor accesibila e destul de complicat pentru ca daca n-ai duba ta sa-ti cari singur materialele de constructii trebuie sa potrivesti mai multe lucruri si e suficient sa nu iasa unul ca s-a dus dracu tot.
Pai mie imi aduce balastru in fata portii si dupa aia dau telefoane daca l-au carat sus (vreo 50-60m)ca sa pot turna. DAU VREO 5 CA AZI AU FOST LA PRUNE ,MAINE PLOUA JOI MARESC PRETUL CA E CALUL STRESAT.DARAMITE IN VARFUL MUNTELUI .
picamaru
Acum nimeni nu trebuie sa se sperie si e laudabil sa vrei un colt linistit ,dar trebuie sa tii cont de foarte multe aspecte.
In general trebuie sa eviti sa renovezi ceva vechi ,o sa te coste ca si cum ai construi ceva nou iese un c***t.
Cand faci o constructie ,mai ales de lemn trebuie sa stii ca sunt foarte putini oameni pregatiti in Romania pt asa ceva si de aici o mare serie de probleme.O constructie de lemn nu costa mai putin decat una de caramida sau bca (vorbim de minimul de 200-250 euo/mp)asta cu exceptia celei cu utilizare sezoniera de vara cu un foarte minim de dotari(la munte max 2 luni)care inr-adevar poate pleca si de la 1000ron.
Sa vrei sa pleci din Bucuresti pare o mare nebunie cand cel putin 50% din locitorii din tara asta ar vrea sa vina in Bucuresti.
V-ati intrebat de sunt atat de multe case goale?Parasie de oameni de munte ,nascuti si crescuti acolo pana cand au fugit unde au putut.
picamaru
Si inca un sfat ,nu va dati termene de constructie in afara banilor pe care ii aveti in buzunar.Banii sunt usor de cheltuit ,dar foarte greu de facut ,mai ales in vremurile astea.
Iar asta cu Elvetia Romaniei seamana cu Micul Paris.Am fost asta vara la Rucar si am plecat pe Rucar -Bran ,am urcat la Pestera si ce-am vazut acolo nu m-a impresionat cu nimic,in afara de faptul ca am mers pe un drum de mi-am rupt masina vezi pasuni alpine cat vezi cu ochii ,putini copaci ,cred ca a mine la Visinesti e mult mai frumos ,la fel de salbatic ,mult mai aproape si mult mai multa padure,clima mult mai blanda si acces muuult mai usor.
Unde mai pui ca la plecare am mers pe Targoviste si ala e un drum de-ti blestemi zilele,n-am crezut ca un drum national poate sa ajunga asa,ziceai c-a fost razboi ,cratere de juma de metru fara exagerare.Acolo cand ploua e sinucidere curata,nu mai iesi.
kcapone
picamaru, da m-am gandit. E muult mai simplu la oras...din punct de vedere al muncii fizice si al asigurarii diverselor nevoi, medicale, de alimentatie, etc. Toate astea trebuie sa le platesti. Soceitatea de azi este una de consum, bazata pe bani. Ai bani, ai ce veri, nu ai bani ..te duci sa nasti la Municipal si daca nu-ti faci rost de ata chirurgicala din alta parte ai parte de "sfoara" neresorbabila..cu care stai frumusel luni de zile daca nu ti-o vede medicul. Asta nu inseamna ca la tara ai parte de servicii medicale mai bune. Nu! Am dat exemplul de mai sus pt a sublinia puterea banilor. Societatea de consum e viabila atata timp cat se consuma atat de mult incat sa iasa "pe plus" din pct de vedere financiar.
Componetetele sale sunt: productie marfa, muncitori (intra toti de la maturator la top manager), salarii (sau alte genuri de venituri), consumatori (care consuma din salariul de mai devreme), protectie sociala, dezvoltare sociala (drumuri, spitale, scoli, etc) Dezvoltarea tehnologica face produse multe, si ieftine si pt ca ...anuleaza nevoia de muncitori, de plata a salariilor. Bine, dar salariile alea cumparau ceea ce se produce. Si atunci ca sa consume totusi marfa produsa ii bagi la protectie sociala (somaj si alte forme de ajutor) platind statul pt ei, adica pt marfa produsa. Altfel spus societatea isi taie craca de sub picioare, dezvoltarea asta tehnologica ce anuleaza nevoia de muncitori este o vanzare pe termen scurt de genul "loveste si fugi". cei specializati in vanzari inteleg f bine ce vreau sa spun. Solutia? Noi piete de desfacere, noi piete de productie unde sa pot produce si mai ieftin, sa pot vinde si mai ieftin, dar mai mult...si castigand totusi ceva. Noi piete de desfacere si productie au fost fostele tari comuniste. dar acum sunt si ele piete de productie...cu state/conducatori handicapati care au gestionat extrem de prost resursele cheltuind si grabind proceul spre O ALTA SOCIETATE. Nu de consum! Asta nu va mai functiona mult timp. Ca nu voi apuca eu asta..e posibil, dar daca totusi ..?

Si atunci ma intorc la viata arhaica. Ia intreaba un taran sadea cum e cu criza? daca l-a afectat? El mananca ce munceste si eventual se vaita de vreme si de vaca aia care nu stiu ce are. Singura chestiune clara ce afecteaza un taran sadea e ...pretul medicamentelor. Statul modern, societatea de consum, l-a indepartat de leacurile naturale. Daca raceste nu mai face baie cu sare, frectie plus un paharel vin/tuica...ii trebuie Fervex, Coldrex si alte c.c..turi. Eu, sotia si copilul ne tratam cu leacuri homeopate care nu sunt altceva decat leacuri babesti mai aprofundate.

Facand o analiza scurta a celor 2 aspecte constati, sau ma rog, eu am constatat ca viata la tara e viata. O buna organizare iti va da ragazul si sa citesti si sa vietuiesti cultural si spiritual in societea/comunitatea satului. Intrebati-va bunicii, care mai aveti, cum se distrau ei?. Claca, hora, sarbatori, nunti, botezuri...plina de detoate viata lor. Si de greutati! De greutati, caci compara "atunci" cu 'acum"...dar "atunci" nu aveau cu ce sa compare ...si era bine. Si ce, azi nu e greu? Sau bine?. Ce mai e o sarbatoare azi? Pt marea majoritate o fuga dupa cumparaturi! F.F multi declara ca sarbatoarea e la fel ca oricare alta zi. De ce? Pt ca societatea de consum il indeamna sa consume prin parghiile ce-i stau la dispozitie...reclame, nevoi induse..subliminal, etc. F.F. putini oameni mai parcurg ritualul pentru a putea simti. Eu nu mai vreau societe de consum si incerc sa ma pregatesc pt alta. Ma intorc la origini.

Asa ca hai sa cosntruim o cabana/casa ieftin. Avem specialisti si informatii din multe domenii.

picamaru o investitie insemna planificare tehnica/temporala dupa un buget. Bugetul are 2 componente: venituri si cheltuieli

Greseli ca ale tale fac multi..si de aceea vedem case nefinalizate din lipsa de fonduri. Oamenii s-au bazat pe niste venituri care n-au mai venit sau si mai rau au subestimat ori supradimensionat de buna voie operatiunile tehnice fara a recalcula, la modul...hai sa facem ..vedem noi. Nu vedem nicaieri o fabrica neterminata din lipsa de fonduri..ele pot fi abandonate pt ca noua conjunctura le-ar face nerentabile, dar asta e altceva. Ele sunt terminate pt ca sunt atent planificate:cheltuieli+tehnic

Continui cu exemplul meu. Am un buget: la cheltuieli: 10.000 euro, la venituri: 0 (ZERO) Inainte de a trece la defalcarea cheltuielilor ma gandesc ca o casa ieftina trebuie sa ramana ieftina si dupa ce e gata (apa din retea mai putina- colectez si folosesc apa de ploaie, curent electric-din retea?..etc)

Si acum, pe hartie, incerc sa defalc toate, subliniez toate cheltuielile ce vor urma, adica sa impart cei 10.000:
0. Taxe notariale si altele de genul.
1. teren
2.casa exterior= a.fundatie, b.corpul casei, c.acoperisul, d.izolatie, e.ferestre, f.utilitati
3.casa interior= a.baie, b.bucatarie, c.dormitor, d.camera de zi, e. spatiu de depozitare
4.cheltuieli neprevazute=apx 20% din total cheltuieli (in cazul meu e mai complicat caci trebuie sa scad si nu sa adaug)

2.a- fundatie: groapa+piatra+"moratrul zonei+... + manopera= x1 lei
2.b- corpul casei: lemn+manopera= x2 lei
2.c- acoperisul: invelitoare (compusa si ea din mai multe elemente) + jgheab+burlan+manopera= x3 lei
2.d- izolatie: 2.d.1 exterioara: material izolant + material de prindere(mortar sau ce-o fi ala)+ dibluri+....vopsea+ manopera=x4 lei/ 2.d.2. izolatie interioara: material izolant+...= x5 lei
2.e- ferestre termopan cu dimensiunea Y: ferestrele insele+transport+montaj= x6 lei
2.f- utilitati: 2.f.1.I apa - instalatii sanitare:materiale+avize+autorizatii+manopera=x7 lei, 2.f.1.II apa de ploaie: bazin colectare+...acoperis adecvat (Dude recomanda sindrila bituminoasa pt invelitoare, dar specialistii in colectarea apei recomanda un anumit tip de tabla - iata asadar o noua solutie ce trebuie implementata pt a le impaca pe amandoua:siguranta si utilitate=bani)) 2.f.2. caldura - cos de fum, semineu/soba de gatit= x8 lei, 2.f.3. curentul electric:cabluri+prize+....+manopera=x9 lei.

Si tot asa cu pct 3.

Trag linie si adun ca sa-mi dau seama cat costa toate. Din asta deduc cat pot sa-mi permit sa cheltui pe 2.a+2.b. Asa pot dimensiona casa in functie de cat costa ea. Toate celelalte, in marea lor majoritate pot fi dimensionate pt. ca se vor face oricum. daca pt fundatie si coprul casei raman prea putini bani...umblu la celelalte cheltuieli care permit asta. Sa zicem la.. ferestre; le fac mai mici, mai putine si renunt la manopera lor. Apoi mai tai de la baie: iau chiuveta mai ieftina, oglinda mai mica, ...avand grija de fiecare leut...etc. Si uite numai asa reusesti o dimensionare/control cu cat mai mare eficienta a cheltuielor.

Toate astea cu consultarea/avizarea continua a constructorului. Restul sunt probleme de organizare de santier care dau intr-adevar mari batai de cap...dar asta e.

Toate bune si spor la treaba!
The Dude
Nu stiu daca pe acest site, dar era tot asa un tip curajos.
M-a dat pe spate. Te salut Silviu !!! where ever you are.

Silviu avea un plan de-a dreptul nebun. Era somer si el si sotia. Avea un fiu adolescent si un cancer de piele avansat.
Ne-am cunoscut in retea. Vroia sa faca pentru fiul sau o casa la munte si avea pentru asta o suma neansemnata.
Vroia sa ii lase aceasta amintire.

Am vorbit ca acum, aici, am evaluat solutii. Era o perioada in care schimbam santierele destul de des, dar Silviu a venit peste tot dupa mine ca sa imi ceara un sfat fie pe proiect, fie pe solutiile de realizare. Proiectul era jale. Il facuse cineva mai mult din simpatie si avea lipsuri mari precum si neconcordante.
Eram convins ca sanatatea nu ii va permite sa isi duca visul pana la cap, dar daruirea si determinarea (de care iti vorbeam kcapone) l-au ajutat sa invinga toate obstacolele.

Are casa visata pe undeva pe langa Tohani, exact asa cum si-a dorit-o si pe bani mai putini ca cei pe care ii ai tu disponibili.
Ca si tine, atunci cand l-am cunoscut nu avea nici locul. Dar a avut curaj si forta....destinul ii ajuta mereu pe cei curajosi sau "Fortes fortuna adiuvat"
Pana si boala a dat inapoi in fata acsetui brav..Inca o data cu reverenta Silviu, sau mai exact Sven03

Acum...darga picamaru, muntii mei preferati sunt Fagarasii. Sirnea e de adoptie, iar pentru mine tot ce se afla acolo, in Sirnea arata deosebit. Chiar si pietrele..
Cel care vede intr-o piatra ceva deosebit este inconjurat pretutindeni de bogatii.
Cand am vorbit de Elvetia Romaniei m-am referit strict la Sirnea. Nu la Pestera (care se afla in conflict deschis cu Sirnea) nu la culoarul Rucar-Bran.
Nici porecla nu imi apartine, ci am citat-o. Noi insa, ce-i drept doar cativa, credem ca lucrurile stau asa si invocam in sprijinul credintei noastre o serie de argumente:
E primul sat turistic din Romania (oare de ce??), are cea mai importanta flora din tara (patru specii de plante protejate, doua unice), are cea mai mare diversitate peste 800 de plante predominante.

kcapone. Gandesti corect, sanatos si logic. Il aduc aici in mod special si pe pepinogepeto si spun: noi cei care credem in munte avem cam aceiasi structura. Am aratat un pic din ceea ce credem, insa acel putin ne-a dezvaluit pana la detaliu pe unul in fata celuilalt. Nu traim decat o data. Viata e prea scurta si trece pe langa tine in tumultul orasului. Atunci cand vrei sa uiti de ea orasul e cel mai bun.
Daca insa alegi sa traiesti...ei bine nu poti face asta acolo, in inima orasului.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.