Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
The Dude
QUOTE(Marduk @ 25 Aug 2010, 03:10 PM) *
Nu stiu altii cum sunt, cum vor sa-si traiasca zilele de odihna, unde, daca vor confort sau pura salbaticie, daca sunt pregatiti pentru asa ceva.


Confortul e unul singur. In salbaticie, pe Coasta de Azur, ori in Dubai, confortul nu poate fi decat unul singur. El are insa, ce-i drept, standarde diferite de la persoana la persoana si de la buzunar la buzunar. Dar mai important ca orice el are grade diferite de apreciere ce tin de subiectivismul fiecaruia dintre noi.
Cand vorbim insa de niste conditii minime de confort atunci ne referim la ceea ce indeobste inseamna coditii decente de locuit. Eu nu inteleg sa renunt la ele in vreun fel. In cabana mea e cald si cand afara sunt -32 de grade, pot gatii, pot sa fac baie (chiar daca nu jacuzzi), pot sa privesc la laptop un film sau sa urmaresc un program tv via internet, pot face sauna, pot sa ma fac muci fara sa deranjez pe nimeni si pot asculta tunetul cu aceiasi (ne)siguranta cu care il ascult la Bucuresti desi din varf de munte el e cu mult mai spectaculos.

Cabana mea e situata in salbaticie. De multe ori, noaptea, cand stihiile dezlantuite freamata muntele si padurea ma gandesc ca ma aflu in interiorul unei nave spatiale ce trece printr-o bariera de asteroizi. Exista un sentiment fals de siguranta pe care adapostul il da fiecarui temerar surprins de intemperii in inima naturii, fie ca te afli sub o stanca, intr-un bloc de locuinte, intr-o cabana din varf de munte ori in interiorul unei nave spatiale.

QUOTE
M-am gandit totusi ca ar fi bine sa mai temperez entuziasmul unora, o cabana la munte presupune sa ai un spirit aparte, eu nu cred ca oricine isi poate permite o viata traita fie macar si pentru cateva luni in muntii Romaniei, e nevoie de mai mult decat de obisnuinta unui sfarsit de saptamana "la munte".


In parte adevarat. La muntele de care vorbesc eu (peste 1400) daca rezisti sase saptamani rezisti o viata si este la indemana oricui. Dar e adevarat, nu trebuie privit acest experiment ca pe o simpla excursie, ori ca pe un capriciu


QUOTE
Nu vreau sa cred ca nu exista entuziasti gata sa-si asume curajos o zona sau alta dar e bine sa va ganditi ce va doriti inainte si mai ales sa intelegeti ca fotografiile nu reprezinta realitatea ci doar un peisaj surprins intr-o zi senina. Succes si pentru cei care iubesc muntele dar sunt ca mine, sa stiti ca mai exista si alte locuri numite "munte".


Marduk, vine o vreme in care ti se face lehamite de tot. O vreme a stauratiei. O vreme in care conditia umana devine de nesuportat, iar lumea intra intr-un vortex ametitor. O vreme in care ai nevoie de tine si vrei sa afli pe cine poti conta. Vrei sa sti cine esti, de unde vi si incotro te indrepti. Vremea asta in patologie poarta numele de criza existentiala si reprezinta punctul de plecare spre altceva. Cei mai multi nu ajung in situatia de a se confrunta cu asa ceva. Aleg calea calduta a eschivei si a compromisului ignorand faptul ca fara aceasta confruntare nu pot atinge nivelul urmator al existentei. Cand ajungi in pragul crizei existentiale muntele si padurea sunt doi mari medici

Fotografiile nu reprezinta realitatea. Am scris un topic intreg despre asta chiar pe acest site. Cum sugerezi tu, realitatea poate fi mai saraca decat imaginea surprinsa intr-o zi senina. Dar si imaginea surprinsa intr-o zi senina poate fi infinit mai saraca decat realitatea ...te-ai gandit si la asta ???





QUOTE
Muntele poate fi de mai multe feluri, la Bran, la pensiuni, se chiama ca esti la munte, in Piatra Craiului sau Leaota tot munte se chiama dar e mare, mare diferenta.


Nope ma friend. Muntele e unul singur. Poate fi privit diferit, asa cum si este , dar el este unul singur.
El nu se afla in Piatra, in Bucegi, in Leaota, in Apuseni, sau in Fagarasi...se afla inauntrul nostru... al fiecaruia dintre noi in parte...
Marduk
QUOTE(The Dude @ 26 Aug 2010, 01:56 PM) *
El nu se afla in Piatra, in Bucegi, in Leaota, in Apuseni, sau in Fagarasi...se afla inauntrul nostru... al fiecaruia dintre noi in parte...

Corect.
The Dude
QUOTE(pepinogepeto @ 25 Aug 2010, 05:15 PM) *
dealtfel omul s\finteste locul.daca esti gospodar ,dintr o spelunca poti face un palat.muntele iti ofera cam tot ce ai nevoie pt a ti face viata usoara {materiale de construc\t\ie \}iar cum r\omanu este inventiv ,isi poate crea si conditii decente cu un minim \\\\\\de efort material.


Asa este. Dar ce e mai cumplit e ca lumea civilizata nu iti mai oefra prilejul de a iti dovedi cat de bun gospodar poti sa fi. Efortul orasanului se pierde printre actiunile cumulate ale colectivelor prost ghidonate de lideri inoportuni ori nepriceputi. Viata la tara iti da si aceasta unica posibilitate, aceea de a fi beneficiarul direct al eforturilor tale...si in final acea de a te cunoaste pe tine insuti asa cum esti, ci nu imaginea ta reflectata in oglinzi strambe.
kcapone
..Din gama "romanorum precepta": "homo ornat locum not hominem locus". Valabil de cand lumea. Trebuie doar sa vrei sa vezi asta. Si mai ales sa-ti definesti valorile, care acum tind, au tins, sa insemne A AVEA si nu A FI. Tinand cont ca obisnuinta este o a doua natura, e greu azi sa fi fara a avea... Acum, valoarea celor doua e diferita la fiecare individ si se schimba odata cu vremurile cu experienta de viata si cu...altele. Mijloacele astea de comunicare ne permit insa sa incercam sa ne-adunam noi ce ne-asemanam in simtire, si deci sa cream o comunitate. O fi rau? Nu cred! S-o putea? Ramane de vazut.

The Dude, ce parere ai despre invelitorile din "panou sandwich" (tabla zincata de otelondulata - sus,strat rigid de spuma poliuretanica-la mijloc, foaie cutata de tabla zincata de otel sau aluminiu-jos)? Sunt ele oare potrivite pentru conditiile din Sirnea? Am gasit in placi de 1 m laltime si lungimi intre 1,2 si 10,3 m.
NU mi-ai zis daca asa construiesc inca cei de-acolo? (cu barne din lemn in coada de randunica)
The Dude
Da, inca fac in felul asta. Casa aia e cu barne mai subtiri si din cauza asta s-a aplicat aceel procedeu de imbinare. Era probabil un grajd. Cand lucreaza in lemn masiv imbinarile sunt altfel, cu dublu nut, dar principiu e acelasi. Da, chiar zilele astea contribui la realizarea unei sali de sport confectionate din panouri rompanel (asa le zicem noi) sandwich cu vata minerala compacta (sunt mai eficiente decat cele cu poliuretan) pe structura metalica. Le poti utiliza si acolo sus: sunt simple, usor de montat, stabile in timp si eficiente termic (m-a uimit felul in care au reactionat zilele astea caniculare).
Totusi in zona ai metode mai ieftine si mai la indemana. La panouri sa pui la socoteala si transportul.


Daca vrei casa noua cel mai ieftin iti va fi cu lemnul.
Daca iei lemn si executie cu un localnic poti ajunge sa platesti doar jumatate din pretul curent al cherestelei pe lemn + executie dupa reteta povestita aici. Apoi e piatra de stanca. Secretul e ca piatra folosita sa fie scoasa din pamant. Piatra care "a vazut lumina" nu e buna (e vorba de cea care e la vedere). Piatra poti obtine de peste tot, insa in zona e problema cu nisipul necesar pentru mortar. Sigur, acum poti cumpara mortar gata preparat la saci, dar e mai scump. Apoi stanca are nevoie de tratamente de izolare termica pentru ca asa cum am zis deja e catastrofala dpdv energetic.

Invelitoare recomand bardourile (sindrile bitumate). Eventual resturi de partizi, care costa jumatate din pret. Ierni cumplite au trecut peste invelitoarea casei mele, astfel confectionata, fara niciun efect. Toate celelalte alternative au avut nevoie de reparatii in perioada asta.
kcapone
Multumesc. Varianta va fi aleasa in functie de ce "actualizari" aduci tu saptamana viitoare. Cert este ca nu mai arde sa folosim casa in iarna asta, dar nici de lepadat n-ar fi, si asta, repet, va fi in functie de ce noutati aduci de la fata locului: o odaie ce trebuie "modernizata" sau o casa ce necesita reparatii. Sper ca sfatul familiei sa dea vrede pentru a putea cumpara totusi anul asta.

Ma uitam prin revista Casa de vacanta si am dat de casuta lui Creanga din Humulesti, construita in 1830... Foarte frumoasa. Are streasina de 1 m cred.

Toate bune!
The Dude
QUOTE(The Dude @ 25 Aug 2010, 06:50 AM) *
Nu am pus pe acest site poze ale cabanei mele.


Ba da...pe la inceput si in cele trei sezoane; dar dintrun unghi mai greu de recunoscut din teren thumb_yello.gif
kcapone
All, frumoase casele din busteni. Marea lor problema este data de faptul ca "se lasa" cam 5%. Asa ca daca nu e facuta de profesionisti, sau de localnici cu stiinta, risti sa-ti apara mari distante intre busteni sau alte mari probleme. La montarea ferestrelor se lasa luft ca sa se poata "aseza" bustenii. Instalatiile sanitare trebuie facute cu articulatii flexibile. Mare atentie si la cele electrice. M-am documentat cat am putut in ceea ce priveste constructia caselor din lemn. O cunostinta arhitect mi-a povestit de curand de o casoaie de lemn din busteni la care a trebuit sa mearga ca sa incerce...artificii pentru a o salva. Prin unele locuri puteai baga mana printre busteni. Si ala care a facut casa avea/are o caruta de bani. Deci, mare grija la firma cu care faci casa sau de la care iei bustenii, ori la "meseriasul" care te sfatuieste. Noi avem noroc cu The Dude.... BUsteni adusi din locuri diferite sau taiati in perioade diferite dau mari, mari batai de cap, spun cei ce s-au lovit de asta.

The Dude
QUOTE
Noi avem noroc cu The Dude....


Esti dragut kcapone. Complimentele nu dau bine intre barbati, dar crede-ma fac tot ce pot sa nu te dezamagesc si sa nu dezamagesc pe nimeni dintre cei care au ales sa ma asculte. Cred ca viata ar fi mult mai simpla si mai frumoasa daca ne-am opri si am alege sa o bagam mai serios in seama.

Irositi asa cum suntem in prezent pierdem tot si ne ratacim cu fiecare pas.
Apoi brusc, constatam ca cineva drag lipseste si ca timpul nostru nu mai e atat de sigur si promitator cum obisnuia sa fie.

O cabana la munte poate fi un inceput pentru altceva..un experiment benefic..."un dezghet launtric binevenit la orice varsta"

thumb_yello.gif


all, multzam frate. Poza asta mi-a dat o solutie pe care o tot caut de ceva timp.
Placarea peretelui din spatele caminului cu piatra granit

pepinogepeto
THE DUDE......RESPECT DIN PARTEA MEA OMULE.dupa o raita prin H .Ancutei,nu am cuvinte la adresa ta.........
am citit topicul Datoria Ta Fata De Pom,alt topic despre ong cu a ta ideeeeeeeee DUPA DUMINICA ,esti mare.
CODRU I FRATE CU ROMANU.....
ASTA A FOST CANDVA .romanu a cam uitat ca are un frate mai mare{caruia ii datoram existenta de peste 2500 de ani}.ne refugiam in codru si asa am dainuit si rezistat marilor imperii din jurul nostru.ele au cazut -noi suntem inca....
daca te gandesti sa faci o fundatie sau ong pt salvarea" Fratelui mai mare ",a vietuitoarelor care se "bcura impreuna cu fratele mai mare" da mi de veste .


indienii din "america "taiau copaci si vanau ati cat aveau strict nevoie. se gandeau si la urmasi. filmul Avatar abunda cu obiceiuri amerindiene .parca as fi vazut prin timp istoria amerindienilor .cel putin asa am vazut eu .

padurea este regenerabila daca se fac taieri cu capul pentru nevoile necesare traiului. nu cu drujba {defrisari}

gata cu off-topic scuzatimi sensibilitatea.dar mie copacii mi au salvat de cateva ori viata apropo de fulgere si trasnete.

pe cand cateva informti despre seminee???? sorry.gif
pepinogepeto
all,mersi pt pozele postate cu cabane din busteni.cu multi ani in urma am stat cateva zile intr o cabana foarte asemanatoare cu cea care avea semineu si peretele placat cu piatra.nimic nu se poate compara cu atmosfera creata de lemnele care ard in semineu,luminile si umbrele care palpaie si iti trezesc imaginatia,iar daca lemnele mai sunt si din rasinoaseeeeee,mmmmmmmm ce miasma.nu mi mai venea sa plec de acolo.m am dus pt o zi cu treaba si am ramas vreo 4 sau 5 zile .undeva pe la Sinaia pe la casele mai vechi
kcapone
The Dude, nu-i compliment ci o constatare. Vroiai sa spun ca avem ghinion ? ohyeah.gif

All, m-ai omorat cu imaginile tale...O fi bine sa stai in fata unui astfel de camin? Cu copiii asteptand sa vina Mosul? Eu unul ma si vad asteptand colindatorii ...jucandu-ma cu piciul meu...

Pepinogepeto vezi ca este deja topicul cu seminee...Ca tot ai vb de codrul frate cu romanul, mi-am amintit de un roman (cred) senator UDMR care a facut sa se darame de vant o padure, pe care ulterior a exploatat-o. Cum poate darama vantul o padure, de fapt o parte din padure si culmea o parte interioara? Raresti sistematic si cu sarg copacii... mad.gif mad.gif
pepinogepeto
kcapone ai dreptate .......am spus "CODRU I FRATE CU ROMANU thumb_yello.gif . UDMR prin natura lor nu sunt romani rofl.gif .sunt b......i .sti care e culmea la ei?/?????in romania se dau unguri ,daca ajung in ungaria si spun ca sunt {bleah} din romania ungurii ii trateaza ca si pe noi ramaniiiiiiiii. am avut prieten bun ungur,care culmea se plangea la mine ca e tratat urat la el """""in uunnggaarriiaa"""" prefera sa stea in romania cu toate ca are rude mai multe in """ungaria"""......\de ce????? nici el nu stia dar eu ???? nici atat .nu discut mai mult .am bunica din partea mamei in Sangeorz Bai . cunosc marlaniile udmr.au defrisat Harghita si Covasna .Chestie de curvasarie politica . drool.gif

nu ma pot opriiiiiiiiiiiiiii. STIATI CA PRETUL CHERESTELEI LA NIVEL MONDIAL A SCAZUT DATORITA TAIERILOR MASIVE DE COPACI DIN ROMANIA???????
IN SPECIAL IN JUDETELE {PE CARE LE VOR???}HARGHITA ,COVASNA IAR APOI IN BUZAU?????/?//?? devil.gif
cind te nasti si mananci roade din pamantul sfant romanesc nu poti fi, chiar daca nu esti, decat RROOMMAANN.
all,stiu ,puteam sa dau un "sarci" "goagle",.dar atunci pt ce este acest toppic? NU AI DERANJAT PE NIMENI SPER.DOAR MAI IMBOLNAVIT DE TOT ........EU NU CONCEP CABANA FARA SSEEMMIINNEEU.....AM IN CAP O GRAMADA DE MODELE ......DAR O POZA FACE CAT 1000 DE CUVINTE {IDEI}.


sa nu fiu inteles gresit ....nu am nimic cu ungurii,maghiariii sau cum le o mai zice .cu toate ca ar merita catevaaa.am ce am cu curvasaria lor politica .stiti voi ce este aia.ba cu uni ba cu altiiiiiiiiiiii cum bate vantu.{am folosit ca expresie}

kcapone scuze sorry.gif , nu am fost atent la topic despre seminee..mersi de atentionare. thumb_yello.gif
punctt
Eu ador muntele si de cand ma stiu imi doresc sa locuiesc intr-o casuta la munte.

Imi voi implini acest vis, insa nu stiu exact cand.
Daca ar fi dupa mine... in clipa aceasta m-as teleporta... tongue.gif

pepinogepeto
maaaa{e doar un salut prietenesc} voi ati observat ce am observat si eu???/???????

in ultimele 2 luni activiteatea toppicului a crescut cat intrun 1 si 1/2 de cand THE DUDE L A CREAT......DE PESTE 3 ANI

CE INSEAMNA ASTA IMI DA DE BANUIT VORBA MAESTRULUI AMZA {FIEI AMINTIREA VESNICA }

BAG SAMA CA CEVA E NECURAT

AR TREBUI SA NE DEA DE GANDIT ..SUNTEM PE ACEEASI LUNGIME DE UNDA .................CULMEA E CA EU SUNT DE PUTINTEL TIMP LOGAT PE SAIT

NUMAI DUDE POATE RASPUNDE ...


CINEVA SPUNEA LA FEL MAI SUS DAR CU ALTE CUVINTE

TOTUL IN VIATA SE INTAMPLA CU UN ANUMIT SCOP

PT DUDE .....
pepinogepeto
pt punctt ............doreste ti si viseaza incontinuare caci se va inplini probabil mai repede decat crezi ...totul tine de cat de mult iti doresti ohyeah.gif

de teleporat ai avea unde in muntii romaniei,chiar daca nu s asa de inalti .dar sunt pitoresti.mai mult decat vor altii sa recunoasca exemplu?????
avem si vulcani noroiosi. cati de pe lumea asta se pot lauda cu asa ceva .???? mad.gif

si multe altele...... ar tine de un alt topic jamie.gif

am spus mai sus ca voi merge in wichend in sirnea sau fundata .nu am cum . au aparut probleme la mine ce tin de cauzalitate .rreeggrreett amarnic .... rofl.gif

VOI AJUNGE PESTE 3 SAPTAMANI. CE GREA E VIATA CATEODATA .SI CAPRICIOASA CA O FEMEIE SAU"""CABANA""",""'"CASA"""" devil.gif rofl.gif
pepinogepeto
pt DUDE ...
pe unde ai tu cabana mai e ceva de vanzare {se pare ca e retras si izolat cum vreau eu .....mai e si cota 1400 nu???}

nu ti face griji .nu sunt COCALAR, NU ASCULT MANELE {NICI PICAT CU CEARA},respect muntele ca pe propriami fiinta .

vreau petic pamant cu padre si o mica odaie ...atat si retras sa pot atinge cerul cu mana .

e ceva pe acolo ?,tinand seama ca este suuss sus.

mersi anticipat.
The Dude
pepinogepeto, multumesc pentru aprecieri. Ceva vreme am muncit pentru armata, sub pamant, pentru o constructie "strategica". Se castiga bine de tot, insa si conditiile erau pe masura: discretie totala !!. Nu ne lasau cu laptop, sau calc si cu mobilul era limitat si supravegheat. Controlau antenele si semnal nu aveam decat cand se dorea. Oricum sub pamant nu aveai. In felul asta topicul a ramas de izbeliste. Ce e mai grav e ca el a fost abatut de la scopul lui initial: acela de a oferii tuturor celor care doresc idei si solutii pentru realizarea unei cabane ieftine, simple si aducatoare de satisfactii.

Insa ultima ta solicitare imi da prilejul sa fac unele observatii pe care le-am dorit inserate aici inca de la inceput.

Da, pe langa cabana mea (1400 masurati pe altimetru in zi insorita si in zi inorata) inca exista teren liber, dasi, asa cum am anuntat deja pe aici, la una din limite m-am trezit vecin cu antreprenorul ala de a cumparat toata zona. Mai mult decat atat, inca si mai sus de mine exista pasune unde poti sa iti stabilesti resedinta in conditii ceva mai bune. Cu exceptia apei si a curentului totul e la superlativ si mai ai si marele avantaj niciodata un manelist nu va urca atat de sus.

Mai mult decat atat, pe partea cealalta a muntelui, versantul apusean al pietrei, cel mai spectaculos, venind dinspre Podul Dambovitei si depasindu-l pe acesta dar nu pe soseaua nationala, ajungi la o asezare fara nume care ofera posibilitati nemaipomenite pentru asemenea proiecte. Nu am apucat sa o investighez suficient. M-am ratacit pe acolo o data si am intrebat la prima gospodarie intalnita daca au ceva de vanzare in zona. Era o baba, care s-a oferit pe loc sa imi vanda casa in care locuia. Pana sa apuc eu sa ma dumiresc, baba deja se imbraca sa mergem la notar (glumesc desigur).

Mi-am propus pentru septembrie un concediu la cabana. Voi face prospectiuni si in acea zona thumb_yello.gif
The Dude
all, pozele alea sunt binevenite si extrem de interesante thumb_yello.gif


pepinogepeto, cum spuneam , ultima ta solicitare imi da prilejul sa fac unele observatii pe care le-am dorit inserate aici inca de la inceput.
Ele incap in trei povesti scurte pe care le voi relata chiar acum:

Povestea 1.

Sateni nu trebuiesc luati de sus. Nici n-ai de ce sa faci asa ceva, insa la primul contact cu oricare dintre ei sesizezi imediat tendinta pe care o au de a se situa in discutie pe o pozitie subalterna. Stilul asta eu l-am priceput imediat. Toate rudele mele pana la a patra generatie in spate (de altele nu stiu) sunt, au fost, bucuresteni sadea care s-au stabilit in partea a treia a vietii la tara, prin diverse zone. E probabil ceva mostenit...
Ideea e ca daca reusesti sa stabilesti un contact echitabil cu un localnic de la munte, atunci ti-ai facut un prieten devotat si statornic.
Oamenii de la ses nu sunt la fel..

Anyway, la primul meu descalecat in Sirnea, chiar acolo, m-am imprietenit cu un cioban pe nume Gicu. Cu cativa ani mai mare, pasionat de masini (Dacia si Aro) si un foarte bun gospodar, Gicu avea o sotie rea de musca si un frate tiran. Tot satul il stia ca pe un om de mare isprava, iar cei mai multi se laudau cu prietenia lui.

Eu il vizitam ori de cate ori ajungeam in zona. Mici atentii pentru doamna (ea ar fi dorit un singura si ceva mai concreta), cateva ofrande (care sa imi justifice prezenta), neansemnate pentru el.. Ne asezam pe prispa, serveam o gustare si palavrageam un ceas sau doua..

In ziua in care m-am decis sa cumpar in zona Gicu s-a oferit sa imi permita sa construiesc pe oricare dintre terenurile lui. Niciunul nu imi era pe plac dar daca ar fi fost, Gicu mi l-ar fi pus la dispozitie fara nicio obligatie din partea mea. I-am replicat ca asa ceva nu e posibil si apoi l-am intrebat de ce ar face asa una ca asta. "Ca sa mai stam de vorba... De fiecare data cand vi pe aici ne vizitam si mai schimbam un gand...asta e pretul"

Credeti sau nu, aceasta varianta exista si are antecedente mai peste tot pe acolo.
Foarte multe persoane s-au inteles cu satenii si si-au construit case fara sa faca vreun act, sau sa incheie vreo tranzactie.
S-au facut numai hartii de mana si anunturi publice la carciuma. Atat.
In baza lor (au tarie la fel de mare ca actele de la notariat) comunitatea ia recunoscut ca proprietari de drept si i-a tratat ca atare.

Gicu a murit intr-un accident stupid, dar pana sa piara a apucat de a facut un pact din asta cu un amic de al meu, care intre timp a emigrat in Canada.
Niciun succesor de a lui Gicu nu a revendicat casa prietenului meu, desi altfel ei s-au luptat crunt pentru proprietatile de mostenit si desi casa prietenului meu a ramas abandonata si parsita, ca un simbol peste timp al trainiciei si valorii unui cuvant dat si pastrat. Al onoarei pana la urma...

Stiu mai multe astfel de cazuri pe acolo.
pepinogepeto
dude,inca o data respect. inteleg ca timpul tau e limitat .poate chiar time is money.cu atat mai mult

nu ma asteptam sa raspunzi atat de repede si prompt . blink.gif sorry.gif ohyeah.gif

cu armata stiu ce este {chiar de nu am facut o ,,,,,fenta}

astept .punct .... nu presez... raman dator vesnic.,,sunt un vesnic calator ,mai deseama umblator,,,,,................un lup singuratic atunci cand lumea nu mi ofera decat aceasta cale.

am facut o fata mmaarree mare,cum se spunea mai devreme sus ,in alte cuvinte cine se aseamana se aduna ......

sper ,maine poimaine vine craciunul ,sa ne intalnim cu totiiiiiiiii, sa ne intalnim la un chiolhan .sorici.carne vrabioara,cioc cioc pahare,{inghetate fiind }si poate stam fata in fata .probabil am prea multe pretentii,tinand cont ca ma aflu pe acest sait de scurt timp. ...apa curge.....pietrele raman.

am gasit un loc unde ma regasesc

dude ,,,,,,,,,,,,?????/?/?/stima ......vreau suuss sus ,era un cant sus suus sus acolo sus.

odaie sa fie ,restul am prieteni{H Ancutei,in speta dude,all,kcapone marduk.......si restul,poate o punem de o multinationala-marile comp.asa au ajuns-----bring storming-------------------intrati in hora?????/? rofl.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif jamie.gif

am divagat,,,,,,,,,,,,,, poate sant prea entuziast

IAR AM DEVENIT OFF TOPPIC
asa sunt eu ma primiti? mwah1.gif
The Dude
Sigur ca da..fii binevenit prietene !!
Intalnire ?? Spritz ?? Chiolhan ??
pai cred ca e deja satbilit ??...sa vedem ce zice si all cu venirea lui..
...si locul e stabilit, desi cabana mea nu e prea aratoasa, insa una peste alta am cu ce ma mandri acolo.. thumb_yello.gif

Povestea 2

Imediat cea am facut cabana cat de cat locuibila am inceput sa fac mici excursii de recunoastere in jurul ei. Partea nostima e ca si azi cunosc mai bine imprejurimile decat prorpiul teren, ce pastreaza inca o zona impadurita pe unde nu am ajuns niciodata. Inca inainte de seria filmelor documentare care te invata sa supravietuiesti, aveam obiceiul de a imi petrece nopti si zile in natura. Plecam de cele mai multe ori singur, stabileam o tabara si asezam de foc. Intindeam hamacul, apoi preparam hrana (adusa de acasa. nu mancam viermi sau alte tampenii) si faceam poze in natura. Gateam departe de punctul de popas de frica pradatorilor, frica ce s-a dovedit nejustificata pana la urma.

Uneori expeditiile erau adevarate partide de vanatoare in care plecam cu traista goala decis sa traiesc doar din ce vanez, ori sa mor incercand asta.
Am amintiri sumbre si dureroase legate de initiativele astea, pentru ca rareori s-a intamplat sa prind ceva.

Intr-una din zile am intalnit insa in mijlocul unei zone pe care o socoteam complet salbatica un tip bizar.
A aparut din neant. Se lasase noaptea si stateam la foc facandu-mi curaj pentru culcare, cand a inceput sa strige pentru a isi vesti de apropierea :
"Ahoy there !! E cineva ?? Sunt om bun cu ganduri bune si ma apropii acum de foc !!"
Apelul m-a surprins, mi s-a parut straniu, dar de bun simt..Asa ca i-am raspuns.

Uimirea mea a crescut pana la cele mai inalte cote atunci cand am dat cu ochii de vizitatorul meu.
Era un tip la vreo 25 de ani, cu parul valvoi, gen afro, imbracat fistichiu, total nepotrivit pentru acel loc si pentru acea ora.

Omul m-a anuntat ca locuieste in apropiere, ca a vazut focul si ca s-a speriat crezand ca arde ceva. Nu vroia sa imi impuna o prezenta inoportuna, dar ar aprecia daca l-as invita la un pahar de vorba...Fara sa astepte un raspuns a si scos de pe undeva o sticla la care m-a invitat..
The Dude
Doua ceasuri mai tarziu eram cei mai buni amici. A plecat impleticindu-se tarziu in noapte numai dupa ce mi-a smuls promisiunea ferma ca a doua zi vom bea cafeaua impreuna, la locuinta lui ce se afla cateva sute de metrii mai la deal si in padure.

Sunt un om de cuvant asa ca a doua zi, imediat ce mi-am strans calabalacul am pornit pe traseul indicat, descoperind la capatul lui, spre marea mea surprindere, o locuinta cum numai in povesti ar fi trebuit sa existe. Dupa opinia mea si acolo nu putea fi decat pe post de salas al vrajitoarei, cocioaba a babei yaga, ori resedinta permanenta pentru muma padurii.

Creci groase de copaci fusesera asezate stivuit intre patru arbori masivi si erau legate intre ele prin impletirea altora mult mai subtiri, alcatuind astfel un perimetru oarecum patrat. Acestia erau peretii locuintei, care insa pe interior erau tencuiti cu pamant si placati cu scandura de brad. Tot din scandura era confectionat si acoperisul, construit intr-o singura panta. Pe el, venea direct o folie groasa din pvc, peste care fusesera asezate mai multe straturi succesive din ramuri de brad.

Cel mai interesant insa era felul in care fusesera gandite ferestrele si usa, un mod mai greu de relatat, dar rezultat tot prin impletire.

Din pacate casa asta nu mai exista azi. Pe locul ei, amicul meu din aceea noapte (Stan, pe numele lui) si-a construit o cabana adevarata din busteni, cu o suprafata de 5x5 si cu dotari modeste.

Motivul pentru care am spus aici povestea lui e pentru ca el a construit pe pamantul nimanui fara niciun fel de act.

Adanc in munte, pe un drum nu foarte anevoios, dar care intr-o zi de vara poate fi strabatut in mai putin de un ceas, exista si asa ceva.

Culmea e ca o intreprindere din asta nici nu e complet ilegala.
Se pot construi cu acordul autoritatii forestiere locuinte simple, denumite adaposturi, care insa au un regim special. Astfel de acorduri se obin rapid si atunci cand soliciti una, principala obligatie consta in a respecta cateva reguli de cel mai elementar bun simt.
Intre ele, protectia mediului si indatorirea de a nu deranja animalele salbatice prin interventii de orice natura, predomina.

Prietenul Stan stia toate astea, dar nu le-a dat crezare. Mai inainte de a se lansa intr-o investitie a facut proba cu cabana din creci impletite. Ani de zile (circa patru) nu s-a intamplat nimic. S-a imprietenit cu padurarul si lucrurile ar fi continuat asa pana la sfarsitul timpului, daca acea locuinta improvizata nu s-ar fi degradat irecuperbil in urma unei furtuni.

Chiar si asa cabana pe care Stan o are azi reprezinta o investitie minima, de care daca intr-o zi ar fi deposedat nu s-ar produce nicio tragedie.
In cei sapte ani de cand exista, ea si-a amortizat deja cheltuiala.


Adanc in padure, sus pe crestele izolate, altele decat cele din rezervatii, zone protejate, fonduri vanatoresti, culturi, obiective militare sau zone exclusive de pasunat, se poate construi fara sa fi proprietar...
The Dude
Povestea 3

Il cheama Andrei. Nu stiu ca varsta ar putea sa aiba... E unul din acei oameni care se opreste din crescut prin adolescenta si care apoi, fizic, nu mai capata modificari importante. E posibil sa sufere chiar de o bolala in acest sens..

Andrei e un om de mare curaj.
Povestea de care urmeaza sa zic s-a petrecut in urma cu vreo patru ani intr-o zona de pe langa Zimnicea, numita Suhaia.
N-are legatura cu muntele, are cu Dunarea, cu lunca si cu lacurie. Dar se poate aplica si pentru munte destul de bine.

Prelungirea satului Suhaia de care zic si e pacat ca i-am uitat numele exact, a fost construita cu multa responsabilitate.
Poate ca in aceea vreme primaria avea oameni destoinici, sau poate ca cei de acolo aveau o traditie.
N-am de unde sa stiu. Ce stiu e ca satul are predominant case solide, inalte, construite cum trebuie si bine orientate.

Prin ani 80, evenimente ce tin de politica regimului de atunci au condus la o depopulare masiva a zonei, depopulare care s-a accentuat dupa revolutie si care s-a desavarsit prin anul 2000. Case si gospodarii intregi au ramas parasite.

Andrei insotea ca sef de echipa un santier pe care societatea la care lucram il angajase pe acolo.
S-a indragostit la prima vedere de sat. Era pasionat pescar si i s-a parut ca a ajuns in paradis.
Era convins ca viata nu avea sa ii mai ofere inca o sansa ca asta, asa ca a decis imediat sa se stabileasca in sat.

Saptamani de-a randul a evaluat fiecare proprietate abandonata din asezare.
A patruns abuziv in curti de multe ori locuite provocand scandal, a platit oameni de la primarie ca sa obtina informatii si avocati care sa il conseieze.

In final a ales casa care i-a convenit cel mai mult si a luat-o in posesie fara sa ceara nicio aprobare.
Andrei s-a folosit de echipa sa de lucratori pentru a efectua repartii ale casei si a facut deviz pe ele.
Apoi, invatat de avocatul sau, a depus bani la primarie sub forma de impozit pe proprietea pe care si-a insusit-o.
Stia de la cei consultati ca locuinta aleasa nu are succesori, asa ca nu si-a facut nicio grija din asta.
Stia si ca primaria se confrunta cu zeci de cazuri in care proprietati abandonate nu puteau fi valorificate pentru ca nu existau solicitari.
Nu in ultimul rand, Andrei mai aflase si de o politica secreta a autoritatilor ce favoriza si incuraja gesturi ca ale lui de teama ca proprietatile fara stapan sa nu fie preluate de tigani.

Trei ani mai tarziu cererea de stabilire in comitat, in care la domiciliu Andrei trecuse adresa locuintei preluate, i-a fost respinsa "din lipsa acordului proprietarului".
Andrei a declansat o procedura juridica in care a aratat ca el a repart casa, ca o locuieste de fapt, ca i-a platit impozitele si ca nu exista succesori legali.
Cererea i-a fost acceptata, o suma modica ( de ordinul sutelor de dolari 4 sau 5) a trebuit achitata primariei, iar Andrei a devenit localnic si proprietar.

Ocuparea abuziva a unei locuinte parasite poate fi iarasi o solutie de a impinge birocratia de la spate, insa numai atunci cand vati interesat foarte bine de situatia posibilior succesori. In mod ciudat legea romaneasca ca si cele din majoritatea tarilor il considera pe cel ce solicita preluarea unei proprietati fara stapan, dar care o locuieste deja, in avantaj fata de oricare alt solicitant
kcapone
Gata! V-am notat! Chiolhan fara mine? Lasati ca veniti voi cu colindul si o sa ma fac ca n-aud..sa va-nghete c..r-ul!! ohyeah.gif

Interesanta povestea cu cosntruitul pe terenul unui satean ... si a cuvantului pe care acesta si-l tine. Ce te faci insa cand sateanul vinde si noul proprietar ..."de la ses" te-ntreaba de sanatate?


Frumoase poze all. Off!
The Dude
Credeam ca e de la sine inteles ca numele tau e trecut pe lista invitatilor ?

Daca sateanul vinde (s-a si intamplat) vinde cu clauza.
Stiu ca pentru noi, baieti crescuti in cartier mecanismele astea si ratiunile care le tin vii sunt stranii si greu de inteles.
Iau-o ca pe un dat si accepta fara sa incerci sa intelegi. Asa functioneaza ei acolo...gentlement agreement.
Sunt mai aproape de Dumnezeu...poate din cauza asta.
Erwin
Sigur în perioada aia la munte va ninge, va fi frig şi nu are nimeni chef de a se apuca de construcţii. Perioada bună de construit e mai scurtă decât la şes din cauza temperaturilor scăzute. Chiar dacă la sfârşitul lui octombrie poate fi destul de cald să te apuci, se face frig prea curând ca să ai timp să termini. Părerea mea e că mai bine să te apuci la primăvară, după topirea zăpezilor, cu vara înainte. Sigur, poţi face achiziţia, bate palma, obţii autorizaţiile necesare şi la iarnă când lemnul e fără sevă poate fi tăiat din pădure.
The Dude
all, tu vino cand poti.
Eu unul, incepand de saptamana viitoare intru in libere ce vor continua cu mici intreruperi pana la finele anului.
Sunt angajatul propriei mele societati dar ea e legata contractual, prin niste afaceri in derulare, de alte societati puternice asa ca nu pot sa imi fac programul strict asa cum mi-as dori.

Ce e de retinut e ca intru intr-o perioada de relache in care imi pot face timp pentru toate.
Imediat mi-am propus sa merg la cabana, de acolo pe la bulgari la all...inclusive... rofl.gif
Asta ma va tine departe de site o vreme...dar nu te ingrijora. Lasa mesajele aici si cumva le primesc eu.

Nu am mess pentru ca sunt intr-o continua miscare.
Posturile mele de aici vin de pe o sumedenie de calculatoare. Pe unde gasesc unul liber in drumurile mele ma loghez si postez.
Seara scriu unele posturi pe care le pun in draft ca sa le postez a doua zi de pe unde pot.

Pregatesc si o expozitie asa ca voi fi foarte, foarte ocupat.
Tu fa-ti programul. Cand ajungi si te decizi sa mergi acolo spune o zi.
Vedem cum facem sa ne pliem toti pe ziua aia.
Sigur, o zi nu va fi de ajuns, dar ne trebuie una de referinta, apoi fiecare va ramane cat va putea...
The Dude
Erwin, esti si tu invitat, daca agenda si interesul iti vor permite.
Nu-i targ de toamna. E o intalnire...Te asigur ca va fi foarte frumos.
Stele cazatoare ca acolo eu unul nu am vazut pe nicaieri desi imi pierd si eu ore importante din viata privind la cerul de noapte.
kcapone


Sobele taranesti cu plita ce-or avea? Gen soba cu motocei a lui Creanga...

pepinogepeto
si eu sunt putin prins cu traba mai vorbim.sper s o punem de un chiolhan. bere sprit,vedem noi.kcapone eu o sa vin cu colindul,si de nu ma primesti eu o sa cant si mai tare. si mai tare .apoi nu te o lasa inima pe tine sa ma lasi toata ziua afara sa mi inghete c....ul. ohyeah.gif

mai vb .
dude sti ceva preturi si eventual persoane de contact?
am plecat .vorbim

lasa ca vine ea iarna si mi pregatesc o remorca de bulgari. rofl.gif
pepinogepeto
dude ,m ai inteles gresit.eu nu pot privi "de sus"satenii de la munte sau ses,de oriunde ar fi .am un respect deosebit pentru ei .sunt mult mai harnici {majoritatea}si mai sinceri ca orasenii . iar cei de la munte ,da sunt mult mai onesti.au alta mentalitate si privesc altfel viata.

parintii mei Mama din sangeorzi bai {poalele muntilor } iar tata din brezoi pe raul lotru .......deci sunt de la munte de origine .cum am spus am teren cu padure ,pasune si livada la munte .dar e prea ddeeppaarrteeeeeeee. sorry.gif
The Dude
pepinogepeto, nu te-am suspectat nicio clipa de asa ceva. Posturile de aici sunt citite de foarta multa lume.
Din diverse motive cei ce citesc nu participa la discutii. Pentru ei sunt lamuririle cu felul in care trebuiesc tratati satenii..

Acum, am promis sa fac o investigatie reala si actuala in zona.
Voi posta toate datele aici de indata ce ele vor deveni disponibile.
Preturi, parcele, situatia unor imobile, primarie...tot.
Incerc sa fac asta cat mai curand.

all, frate, pai taman acum mi-am amintit ca pe 25 sau 26 octombrie in satul Sirnea se sarbatoreste Sinedru (Safntu Dumitru).
Cred ca e cea mai mare sarbatoare de peste an (excluzandu-le pe cele doua) de acolo.
Se face foc mare, se aduna toata lumea, se bea, se mananca...si e un excelent prilej de a va introduce in lumea satului.
ii veti cunoaste pe toti si ei va vor cunoaste pe voi prin intermediul meu.
Nici nu s-ar putea o oportunitate mai buna..

ia procesati informatia asta.. thumb_yello.gif
kcapone
Eu oricum vroiam sa vin sa vad focul de Sanmedru(sau cum s-o zice pe-acolo)....acum la mine depinde si de praslea al meu. O fi el voinic dar e totusi mic. Daca vremea o fi prea rea nu pot veni..desi focul de Sanmedru e printre putinele sarbatori pe care nu le-am vazut. MAi sunt 2 in Maramures ... dintr-astea cu participare si nocturna

Ca data de intalnire ar fi buna oricum. Eu sunt pentru si daca cel mic nu are vre-o problema si vremea tine cu noi venim.

Pana atunci asteptam nerabdatori noutati...favorabile thumb_yello.gif
pepinogepeto
"BAG SAMA CA CEVA E NECURAT" "nu i niminia paci?" devil.gif

ON TOPIC thumb_yello.gif

AM O PROBLEMA MARE : mad.gif

la mine la cabana am talpile din bustean roase de vreme , apa si putregai .cum pot sa le schimb? fundatia e tip vechi pe pietris si piatra de rau .temelia ar fi cam de 30cm.
imbinarea la barne .....uite chiar nu stiu.stiu ca talpile depasesc cu 10cm barnele ce alcatuiesc peretii .precizare:- barnele sint cam de 30-40cm grosime {din busteni ciopliti} si mai sunt si din fag{adica grele} si are si "mansarda "cam 2m -locul unde se tinea fanul....... mad.gif .m am gandit sa sap sub ele si sa le scot,dar cum ?
nu vreau sa lucrez ca PACALA sa ma trezesc cu cabana pe mine. rofl.gif
a mai avut cineva problema asta ? blink.gif
SI MAI ALES NU VREAU SA TORN BETON .VREAU SA O CONSERV {MODERNIZEZ}ASA CUM A FOST EA FACUTA-piatra si barne+sita acoperis.
apoi vreau sa dau jos un perete din barne si sa l fac din piatra de rau cu tot cu chemineu incastrat{cred ca despre asta caut la topicul de cheminee,dar nu am vazut vorbindu se despre cheminee clasice -piatra si samota.}dar nu stiu cum sa procedez -cateva idei???
multam fain anticipat.



pepinogepeto
sper ,maine poimaine vine craciunul ,sa ne intalnim cu totiiiiiiiii, sa ne intalnim la un chiolhan .sorici.carne vrabioara,cioc cioc pahare,{inghetate fiind }si poate stam fata in fata .probabil am prea multe pretentii,tinand cont ca ma aflu pe acest sait de scurt timp. ...apa curge.....pietrele raman.

acestea au fost cuvintele mele mai devreme in topic


ce capiat sunt.......
tocmai eu am uitat .sunt prins cu multe proiecte .

probabil este cea mai buna perioada de intalnire " face to face" daca vrem.intradevar ar fi cel mai oportun moment .noi sa i cunoastem pe localnici si ei pe noi
cum de altfel a fost amabil THE DUDE SA NE PRECIZEZE CA PRIN INTERMEDIUL SAU.JOS PALARIA .
sper THE DUDE sa nu fie un moment FORTUIT de cererea mea.nu vreau sa fortez pe nimeni ,si nimeni sa nu fie fortat datorita unor cereri ca ale mele.
am cerut sa ne intalnim in urma unui instinct .cel de asociere cu prietenii.
asadar voi veni de sarbatoare ,si daca consideri ca sunt{suntem demni} de invitatie la tine la cabana voi veni.
imi pare rau de ALL .,a spus ca poate veni dupa 30 octombrie .ce sa zic :sper sa ne vedem si inainte de craciun in caz ca se reediteaza vederea de 25-26 octombrie
pepinogepeto
stiu ca fiecare clipa conteaza in aceasta clipa {criza}pt fiecare ,dar la un momentdat simti nevoia sa te relaxezi ca sa o poti lua de la capat .
e nevoie de un relach pt reincarcarea bateriilor . asadar va astept la sirnea .cei care puteti venii .sant ferm convins ca veti fi unul si unul.
cei ce simtim muntele ...de dincolo de munte .va astept .THE DUDE tu mi ai dat aceasta directie .sa stiti ca nu snt un singuratic.........am si prieteni....THE DUDE tu ai inspirat aceasta actiune .sper sa fie la inaltime......
Marduk
QUOTE(pepinogepeto @ 3 Sep 2010, 10:19 PM) *
nu vreau sa lucrez ca PACALA sa ma trezesc cu cabana pe mine.

daca barnele sunt intretesute (trecute una peste alta) la capete nu cred ca o sa-ti cada cabana. cel mai bine este sa consulti un constructor din zona care stie ce si cum este cu constructiile din barne. poti sa faci un test cu o constructie de acest gen din chibrituri si vei observa cum capetele petrecute unele peste altele se sprijina reciproc, totul este sa sprijini la fiecare barna perpendiculara pe cea inlocuita, la acelasi nivel, apoi cureti locul si introduci barna ce noua. teoretic este usor dar in practica ai nevoie de cineva care se pricepe si care poate evalua si celelalte barne din cadrul ansamblului.
punctt
all, m-ai imbolnavit cu imaginile acestea. Deja incep sa-mi fac planuri serioase. jamie.gif

mwah1.gif
punctt
Multumesc din suflet, all.
Sunt superbe toate imaginile, nu-mi vine sa-mi mai dezlipesc ochii de pe ele. drool.gif
Vreau si eu cabanuta la munte cu semineu. wub.gif

.. pai, daca ai atat de multe poze... lasa si pe aici macar jumatate din ele, ca sa ne bucuri sufletele si sa ne dai idei. ohyeah.gif

mwah1.gif
punctt
... "Daca am exagerat cu pozele, avertizati-ma! " ....

Din punctul meu de vedere, poti sta linistit, nu ai exagerat absolut deloc. Dimpotriva..... woot_jump.gif


sorry.gif
punctt
rolleyes.gif

ok wink.gif

Gata, l-am deschis. Este aici . dance.gif dance.gif

... abia astept sa inceapa relaxarea... yeah.gif

mwah1.gif
The Dude
Daaaa, taman m-am intors ieri noapte.
Am fost si la Sirnea de unde vin cu stiri si noutati.
Le voi lua pe rand caci am multe treburi nerezolvate care s-au acumulat.

Regret...25 oct era un prilej nemaipomenit sa te cunosti cu satul.
kcapone
Astept cu maxim interes noutatile....
Am gasit o revista Casa de vacanta..din 2005. O pastrasem pt ca mi-a placut zona in care era o casa de vacanta a unuia ce si-a facut vacantele in copilarie pe-acolo. Era (o mai fi si acum) ...in Fundata. Primul vecin la 1 km departare...avea omul tot: apa curenta, curent, fosa septica....si in jur, se vede in poze, o multime de odai.

Ce bine era daca vedeam zonele astea mai devreme...!! O luam batraneste...nu asa in graba.

Cum o vrea Dumnezeu! Stiti voi, nimic nu e intamplator.
The Dude
Scuze de delay...dar sunt de pus iar poze
...si sunt si comentarii ce presupun un dialog...promit solemn sa fac asta dupa-masa "X my Heart" !!
The Dude
Asadar....

....cu prilejul actiunii anuale de aprovizionare a cabanei mele din munte, am fost in weekend sa fac transportul de alimente pentru anul urmator, constand in apa minerala, bere, conserve diverse, vin, coniac, mirodenii, faina, malai, paste, bere, lumanari, detergenti, biscuiti, bere, sapun, butelii de aragaz si canistre de benzina pentru grup, pasta de dinti, arome pentru sauna, insecticid si otravuri pentru deratizare si desigur ceva bere.

O zi intreaga s-a dus cu transportul la punctul de start, impovaratul magarilor, descarcatul marfii si depozitarii ei temporare.
O alta s-a ratacit in cursul unei mari si exemplare curatenii.
A treia, o duminica, m-am odihnit...Luni am fost la notar ca martor al deznodamantului povestii din "Datoria ta fata de pom"..apoi imediat am dedicat restul zilei prietenilor de pe acest site.

kcapone, multumesc pentru cuvintele frumoase, pentru increderea pe care te asigur ca nu o voi dezamagi si nu in ultimul rand pentru dragostea ta curata pentru munte.
Te asigur aici, de fata cu toata lumea ca nu va trece mult pana sa iti realizezi visul...care mai trebuie insa ajustat.

De la notar (e unul in Moeciu si unul in Bran) m-am oprit ghiulea la primarie unde am gasit, agitatie mare pe probleme locale si prea putina solicitudine.
Cu chiu cu vai am reusit sa atrag in discutie o persoana cunoscuta si i-am pus intrebarea in legatura cu acea casa abandonata din valea islazului.
Iti spusesem atunci ca exista acolo un palc de case (eu le staim trei, ele sunt cinci) si ca celelalte sunt locuite.
Gresit. Numai una mai este permanent locuita de un cuplu de tarani relativ tineri (pana'n 40) si cam spooky.
Pe tipa am cunoscut-o si arata destul de bine. Nu ma gandesc la nimic rau, dar trebuie sa sti pentru ca in perspectiva ar putea fi probleme in legatura cu asta.
Din cate cunosc nu au copii..insa am uitat sa intreb specific asta.

Casa celei decedate este asa cum o stiam, cu unele defecte si pe la fundatie, dar locuibila imediat.
Nu exista succesori. Procedura de licitatie s-a tinut, au fost doua persoane interesate, ambele sateni, care insa voiau totul moca..
Nu am aflat cum s-a terminat cazul pentru ca nimeni nu a mai vrut sa vorbeasca cu mine din clipa in care am afirmat ca solicit informatiile nu in nume propriu ci pentru un prieten.

O alta casa din acel palc poate fi preluata in limite foarte largi de negociere. ea apartine Lenutei, este destul de degradata, are multe acareturi si cred ca ai putea sa o iei si cu 1 000 de euroi (pamant inclus). Are curent, apa la izvor si un acces cu o singura problema: de la drumul principal se face o poteca (circa 200 de metrii) care urca si coboara un deal destul de abrupt.
Casa (intregul palc) mai trece si pe langa magistrala de gaze ce strabate Sirnea si la care satenii inca spera sa se lege intr-o buna zi.

PS. Drumul Sirnii leaga drumul national de vatra satului Sirnea. La capatul drumului, dupa intrarea in sat acesta se bifurca si o latura pleaca spre Ciocanu. Mult mai departe, dupa ce a strabatut deja vatra satului drumul se mai bifurca o data, si una din alternative duce spre Pestera. Niciunul, repet, niciunul dintre aceste drumuri nu este asfaltat. Exista straturi succesive si bine compactate de pietris care se refac anual, insa asfalt nu exista dect sub forma unor plombe pe ici pe colo. Altfel drumul e destul de bun, suficient de lat si bine degajat iarna
The Dude
all, mai, in continuare Rusu nu e de gasit.
Casa aleasa de tine a mai interesat pe cineva in primavara asta, dar nu indeajuns.
Nu vei putea obtine un pret rezonabil intr-o negociere de numai cateva zile. Poti sa fi sigur de asta.
In numele lui kcapone, desi nu m-a mandatat, am purtat urmatorul dialog:

"-Sa traiasca domunul Farcash !
-Care domn mai Dude ??..de unde atatia domni ??.... ca p-aci pe la noi pe la tara cre-o fost domn s-o dus, n-a stat.

- Taica Farcash, aud ca ai o odaie cu loc pentru prietenul meu de la Bucuresti, si ca e ieftina si ca ai toate actele pe ea ??
- O fi asa cum zici, daca zici ca asa se aude..Da eu n-am nimic de dat, ca din cate am nimic nu imi prisoseste.
.......
- Da ce te-ar interesa ??
- Pai odaia de care zic...sau casa de sus din islaz cu locul ei.
- Daaa...no dara aia chiar nu-i de dat. Aia e casa... are tat, tat, tat ce ii trebuie...La ce suparare s-o dau ??
- Ca o ti degeaba tataie si pentru ca nu ai banii de operatia la ochi..Poate de aia. Prietenul meu nu o duce prea bine la oras si ar vrea sa se mute aici da ii trebuie o casa...si nici bani nu prea are. asa ca ma gandeam ca poate v-ajutati unul pe altul. Vine iarna si iarna asta nu va fi una usoara. Nicio casa parasita nu iese bine din iarna..Am zis ca v-ar prinde bine la amandoi sa faci targul asta..
- Da prietenul tau nu poate sa vina sa stam de vorba daca vrea casa ??
- Sigur ca poate si vrea sa vina...numai sa nu vina de pomana...d-aia m-a pus pe mine sa intreb daca ai sau nu de dat..
- Poate ca am, daca zici tu asa. ca iarna trecuta m bagat fan in casa si ala n-o fost uscat si a putrezit si atat bataie de cap cat am avut....
....................
- N-o apoi daca tot ai zis ca ai de dat cam cat te-ai gandit sa ceri ??
- ...da io n-am zis ca am de dat..am zis eu una ca asta ??Eu am zis foarte clar ca nu imi cer de mancare niciuna nici alta.
- Bai tataie tare greu esti la sfat...Pai nu zisesi ca le-ai da pe amandoua
- Aaaaaa, asta da, La prietenul lui matale..da, numai sa vina sa discutam...sa vina el sa il vad ce om e ...ca nu e de bani...daca nu e om de omenie eu nu ii vand...sa ma spurce zatul daca aduc vreun venetic ??? nuu"


si uite asa...fara niciun sfarsit...
Kcapone o sa meraga acolo si o sa intre in acelsi labirint daca vrea un pret bun si corect
The Dude
Am poze cu casa lui Farcash. Casa lui Iliuta Cojocaru si casele lui Siropel, toate de vanzare la pret bun.
Le voi posta aici. Am poze si cu gradini de zarzavat. Nu am poze la casele din vale.
Mai am si o concluzie ferma: nicio negociere nu se poate face aici de cineva in numele altcuiva...decat daca al doilea nu tine de pret.
O alta concluzie la fel de ferma: nicio afacere nu se va transa fara o negociere indelungata: chiar daca ea s-ar desfasura in sensul invers (cel care cumpara sa ceara mai mult si cel care vinde sa nu accepte decat pe mai putin)

Voi posta acele poze.
kcapone
Multumesc. Esti mandatat sa faci orice demers acolo! thumb_yello.gif

Drumul de laSirnea ce urca pe langa muzeu spre Ciocanu..ajunge la un moment dat la o ..sa-i zicem intersectie... unde este pusa o placuta care zice ceva de genul "drum in modernizare conform ..bla, bla" De acolo spre Ciocanu si pana jos la Podul Dambovitei e drumul "modernizat"

Astept restul de informatii/poze si daca timpul tine cu noi, saptamana viitoare dam o fuga sa identificam locatiile si sa ne decidem, in ce ordine si cu cine incepem discutiile.

Desi inevitabile, cheltuielile din categoria "relative", ma bulverseaza. Ma refer aici la costurile legate de ..configurarea retelei de incalzire, a cosului de fum, ca de, e vorba de dimensiuni pe care nu le sti..etc Asta e, se vor limpezi lucrurile cu fiecare pas facut si sper in controlul eficient al cheltuielilor. De asta o sa te bombardez nu de putine ori cu intrebari...cat e aia si de ce? Imi cer de acum scuze...si sunt convins ca toate cifrele le vor fi de folos si celorlalti.

Toate bune!
kcapone
Pana la urma, de principiu, ce e mai ieftin si/sau mai indicat:
1. casa veche pe care sa o reconditionezi?
2. odaie pe care sa o "modernizezi" ?
pepinogepeto
salut prieteni,am sunat la un nr de tel .pe care l a indicat THE DUDE prin intermediul pozelor -prima dupa scoala comunala{pag 18 072......} mi a raspuns propietarul{cred?} pretul terenului intre 5 si 15euro avand doua terenuri {depinde de negociere},apa lumina panorama....... este vorba de cel ce are si pensiunea CASA CATALIN.

CE STITI DESPRE EL CA SI PERSOANA , SE POATE NEGOCIA SAU BA?
ORICUM O SA AJUNG IN SIRNEA IN SARBATOAREA DE SAMEDRU .{25-26 OCT}

pt buzunarul meu este cam mult tinand cont ca vreau odaie si padure{padurice} -----este bine pt cei ce vor casa si sa faca pensiune ?poate .nu cunosc bine locatia ..am fost in treacat pe acolo cu ani in urma .ce mi a ramas intiparit in minte...?ca este frumos,curat si panorama super din anumite locatii din sirnea tiniind cont ca se intinde mult ca si localitate.

THE DUDE NU MI AI RASPUNS LA INTREBARE .DACA STI CEVA PRETURI SI PERS DE CONTACT PE PIATRA .PE O LATURA SAU ALTA.
SAU CEVA DINSPRE PESTERA ....MAI APROAPE DE P CRAI.....
MULTUMESC ANTICIPAT.

PENTRU RESTUL PRIETENILOR DE PE TOPPIC VENITI SAU BA{NU} DE SAMEDRU IN SIRNEA.?????????????
NU SPUNE NIMENI NIMIC SIGUR? EEEEEEUUUUUUU OOOOOOO SSSSSAAAAAAA VVVIINN .{cu toate ca acum 2 zile era sa mi pierd "lumina" si jumatatea vietii mele .....poate unde o iubesc prea mult si mmeerriittaa Dumnezeu mi a readus o si II MULTUMESC}.atat pt azi ..inca doare.

"la reauzire si vedere" thumb_yello.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.