Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
pepinogepeto
hai sa continuam si cu

apa
curentul
cabana
incalzirea

constructii/captare/realizare. faceti compunere ca eu ma dau batut.gata, abdic,imi iau jucariile ,sting lumina si ma duc frumusel la culcare ca sa l astept pe Mos ene printre gene.

auzi la ei ,cabane.
kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 21 Sep 2010, 01:53 AM) *
hai sa continuam si cu

apa
curentul
cabana
incalzirea


Vezi ca ai treaba la "energii alternative"
kcapone
QUOTE(all @ 17 Sep 2010, 11:34 PM) *
Azi am vazut ceva, ce nu am crezut ca exista. Frigider , care functioneaza pe butelie, nu are nevoie de electricitate. Este super. Are tot ce are un frigider normal. Este chear mai bun, nu face zgomot si este mult mai fiabil. Prietenul meu are unul, consuma 1 butelie pe luna. Eu imi faceam probleme pentru frigider, acum cu 2 panouri solare, pentru cateva leduri o sa ma descurc cu 2 placi solare.


[img][/img]


De unde conasule? Cat costa? Da-ne informatii complete...si devizul ti l-o plati cineva.. De la mine primesti recunostinta, poate Dumnezeu sa-ti dea mai mult.

Marduk
QUOTE(kcapone @ 21 Sep 2010, 12:11 PM) *
De unde conasule?

Am vazut asa ceva montat de nemti, din fabrica, pe o caravana (Tabbert Royal) totul functiona cu gaz, inclusiv frigiderul.
kcapone
QUOTE(The Dude @ 11 Sep 2010, 04:55 PM) *
Dintre toate variantele pe care le-am evaluat si verificat, de departe cea mai eficienta metoda de a obtine curent moca este metoda hidro.
Am vazut o gospodarie la Timis care se alimenta cu asa ceva si crede-ma e de domeniul stintifico-fantasticului.
Paraul, facea o bifurcatie (e musai sa ai un debit minim) si era apoi deviat intr-un bazin (un cub de 1,5x1,5x1,5m) din care la partea inferioara printr-o deschidera apa invartea un generator. Bazinul avea un prea plin reglabil si apa curgea permanent si pe acolo, ceea ce insemna ca ea e in cantitate mult peste necesar.

Uimirea mea insa a fost starnita atunci cand am vazut generatorul cu turbina. Era de tot rasul. Jurai ca e o jucarie de copii din seria lego.
Palele erau dintr-un plastic rosu armat si se reglau si demontau fara nevoia vreunei unelte.
La fel tot restul. Intreaga scula costase ceva pe la 800 de euro, dar asta pentru ca fusese aleasa una mai procopsita si de putere mai mare.


QUOTE(The Dude @ 12 Sep 2010, 01:47 AM) *
Si asa este se si numesc picohidrocentrale..Nu sunt deloc scumpe cum spui, nici cine stie ce amenajari nu au nevoie.
Au insa nevoie vitala de un debit relativ mare de apa si nu sunt cu adevarat utile fara o intrebuintare permanenta..
In Sirnea dupa stinta mea nu exista o astfel de apa curgatoare.
Paraiele la care te referi all nu pot fi folosite asa. In plus seaca foarte des.


QUOTE(The Dude @ 8 Sep 2010, 06:54 PM) *
O alta casa din acel palc poate fi preluata in limite foarte largi de negociere. …. Are curent, apa la izvor si un acces cu o singura problema: de la drumul principal se face o poteca (circa 200 de metrii) care urca si coboara un deal destul de abrupt.



QUOTE(The Dude @ 11 Sep 2010, 10:01 PM) *
Am tot ce trebuie cunoscut despre cum se face o captare pluviala in zona...cu date de la INMH.. thumb_yello.gif

Iarna o mini hidrocentrala nu ingheata printr-un artificiu simplu..se izoleaza.
Prima ca e apa curgatoare, a doua un minim de termoizolatie la bazinul ala e suficient.
La -32 de grade apa de la izvor nu ingheta. Se facea o crusta groasa , dar sub asta apa continua sa curga.
La -32 de grade apa dintr-o cana, arucata in sus se vaporizeaza.

Pericolul ar putea veni la apa care alimenteaza sistemul, dar chiar si asta nu ingheata decat superficial.

Da, speculatiile astea sunt degeaba daca te gandeai la Sirnea.
Acolo sunt doua parauri si niciunul nu are debitul suficient pentru o isprava ca asta.



Pana la urma ce sa inteleg?

1. E apa dar numai pt baut?
2. Nu e nici pt baut?
3. E apa pt microhidro generator ocazional?

Daca insa sunt paraie cu debit mic am citit ca se poate folosi caderea mare...si acolo fiind in panta, poate ca merge. Sunt pompe speciale pt asa ceva se cheama cu impuls inclinat (cadere mare)
pepinogepeto
kcapone,the dude ti a relatat ca acoloe o problema cu apa.sant paraie,dar vara seaca .nu tot el a scris de captarea apelor pluviale??
poate de baut si de adapat animale o fi de ajuns,dar dupa parerea mea i ati gandul de la micro-pico si alte hidrocentrale .indiferent ce pui iti trebuie un anumit debit constant+captare .....doar nu vrei sa ti faci baraj in toata regula ......pt a capta surplusul de energie si asa neinsemnat.paraie in zona aia stiu ca sant de genul unor firicele de apa .mai si seaca .le gasesti subteran.acu....te faci si miner?? fara gluma ......asa am si eu langa cabana la mine .vara mai seaca . daca sap doar in anumite zone le gasesc subteran .in rest e stanca.

ia in calcul exemplu dat de Dude. fotovoltaice si eventual daca ai consum mare in tandem cu eoliana ....REVIR.am scris putin la energi alt....

ma duc sa ma imbat .....e ziua mea azi si am dezlegare de la soata. pash.gif ...pot sa beau drunk.gif
daca nu mai auziti nimic de mine inseamna ca am cazut la datorie.oare sf Petru o mai machi si el ceva ?poate il pacalesc sa intru si eu cu pacatele mele in RAI.
doamne fereste

sa auzim de bine. treceti la stors creierii pt idei si la compunere .eu iau pauza .daci ma imbat . drunk.gif
pepinogepeto
HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,cate "fac "aburii bauturii in capul omului.......THE DUDE VINA MAI RAPIDE CA AM SA-TIS SPUI CEVA.rascolesc amintiri,refac circuite neuronale demult dezactivate{arse de alcool}.pai taica noi ne "cunostim" da ceva vreme .crez ca vreo 5-6 anisori ,daca mintea nu mi joaca feste crez ca vreo 7ani.cit ei fi eu de bine dispus nu poci incalca dreptul fistecaruia la "intimatiune".ai un stil aparte de a povesti......stiam eu ca ceva ceva....nu eu am spus ca cine se aseamana se aduna ? ba da...... ete, dar nu stiam ce......ptui,....ce mica i lumea .

dupa ani regasesti OAMENI pe care sa i pui la rana .....tare melodia ... batranetii . si focurile in deal ,haaaaaaa ce am mai ras"satu ardea"si voi erati filozofi,
si acu rad de ce mi aduc aminte .abia ma abtin sa spui mai multe...in pod cred ca ai renovat/modificat nuuuuuuuuui asa??buhuhu
doamne cum nu puteam sa dorm in acele nopti
a vazut si sotia mea acele "scrisuri inconfundabile".ti ai gresit cariera DUDE.credema zau .pe cat era sa o pierd........ ,cand a recitit,......hazul buclucas ascuns printre randuri...ai fost poate unul din motivele revenirii sale.....radea si se trezea............macar si pentru asta si tot trebe sa-t multam fain......prietene.......

bine inteles,ne cunoastem "virtual ""de acesti ani.cred?????unii iti duc rau doru.
"4x4 ruseasca ,facuta de un italian".............ma omule ,gresita i calea.......artist te faceai....si ramaneai sarac.......
"crez ca am spus suficientu"
doru_constantiniu
Daca consuma numai 1 butelie pe luna, ar fi minune un frigider de-ala pentru cabane.
Eu am vazut mai demult de vanzare unul mic, de camping, pe okazii, daca nu ma insel, dar era prea mic si prea vechi...

Daca gasiti pe undeva pe-aici, prin Romania, nu va sfiiti sa postati vreun link. Ca-n Spania nu cred ca merge nimeni sa aduca un frigider.

Sau ar mai fi o alternativa. Mi-a spus cineva ca pe vremuri, se transformau frigiderele pe gaz, ca sa nu mai consume curent. Chiar daca nu se mai gasesc frigidere transformate (sau poate vreun Fram), poate se mai gaseste vreun meserias mai batran care sa stie cum se face, nu? Stiti ceva de asta?
doru_constantiniu
Ce-mi arati tu sunt frigidere ce au agent termic butanul, in loc de freon, dar ele functioneaza pe curent.
The Dude
QUOTE(all @ 15 Sep 2010, 11:11 PM) *
Ce sa inteleg ? 99 % materiale nerecuperabile....apoi afirmi ; fiecarui santier raman de izbeliste o serie lunga de materiale ce pot fi reutilizate in conditii foarte bune.
Iti spun ce am inteles eu: un santier mare. Iar, cu 1 % din materialele ramase "am pus-o". Pe criza asta, sar putea ca "1 %" sa fie vandut si revandut.....



All, am utilizat un limbaj specific santierelor. Imi cer scuze de asta.
Cand am spus irecuperabil m-am referit la conditiile de demolare.
Ele sunt parte din contractul dintre constructor si beneficiar, iar teremenul reprezinta in aceste conditii prevederea potrivit careie beneficiarul nu are nicio pretentie de la executant in sensul ca acesta sa ii predea ceva din ce este recuperabil. In economia unui contract recuperarea de elemente ale constructiei nu inseamana o economie ci de cele mai multe ori o pierdere insemnata. Recuperarea reprezinta ore suplimentare de manopera si mai presupune si o complicare a tehnologiei de demolare.

Uite un exemplu: o usa din termopan montata cu numai un an inainte de demolare. In varianta cea mai economica: intra buldozerul si tavaleste tot.
Molozul cu tot cu usa amestecata pe acolo, e incarcat in basculata si pleaca la groapa, rezultat costuri minimale.
Varianta cu recuperare: vine o echipa sa faca demontarea, ea intrazie procesul de demolare, alta echipa face conservarea in vederea transportului. Alta face o depozitare temporara. Alta face transportul care un spatiu care va coasta chirie si paza. Daca asta nu sunt soincronizate perfect si ele nu sunt niciodata apar complicatii concretizate prin intarzieri. Si apoi, posibilitate ca noul proiect sa contina un gol taman potrivit pentru usa recuperata sunt aproape de zero. Comercializarea materialelor socotite irecuperabile ridica si ea probleme majore si implica cheltuieli.

Cat timp noi dezbatem, din santierul de la timpuri noi "au fost deja recuperate" (MOCA) panourile sectiei scularie, intr-o stare perfecta si ele urmeaza a deveni o sera de flori din curtea unei case aflate in Nistoresti

doru_constantiniu
QUOTE(all @ 23 Sep 2010, 08:28 PM) *
thumb_yello.gif drunk.gif am banuit eu ceva
Ascultam Semnal M,,si am fost tulburat de un mesaj. Sistem eoliana + placi solare, pentru Sirnea 16000 euro. Independenta totala ?

2,2 kw putere instalata ( 1 kw eoliana)

12 acumulatori de 12 /220 Ah - doar 5200 de euro

productie medie anuala ( la sirneea):9 kwh/zi

invertor-regulator 48/3000 asigura un minim de 3 kw putere instantanee . Ce este asta ?


Nu te mai entuziasma asa, exista si preturi mai mici. De exemplu, eu am luat o baterie de 200Ah cu vreo 1200 de lei. In loc de 12 baterii de 220Ah, daca iei 13 baterii de 200 Ah ai aceeasi capacitate, cu pretul de 15.600 de lei, adica 3670 EUR, cu TVA inclus. Baterie germana. Plus ca daca iei 13 bucati, sigur mai lasa si importatorul la pret ceva.

Nu are rost sa cumperi de la o firma tot sistemul, pentru ca iesi mult mai scump. Trebuie sa cauti la fiecare componenta un importator, iei de la prima mana, nu-ti trebuie intermediari. De la unu` iei bateriile, de la altu` iei panouri, de la altu` iei eoliana, de la altu` invertoare si incarcatoare, ...
Iar ca sa dai 2-300 de EUR sa-ti monteze 2 panouri, ... mi se pare cam mult, se poate face in regie proprie.
pepinogepeto
ce noroc au unii:au fost in concediu,odihna,serviti la tava,relaxare,ce mai ,boieri nu alta.bine ai venit.se simtea lipsa.{the dude}


QUOTE(The Dude @ 8 Jan 2007, 11:46 AM) *
Well, eu mi-am facut una si in acest weekend tocmai m-am bucurat de ea..Vreau sa spun ca am ajuns Vineri noaptea, am mers pana la ea prin zapada si pe ninsoare abundenta cu rucsacul in spate. Am ajuns si am facut focul in camin, am admirat focul la un pahar de coniac, apoi spre dimineata am admirat cerul care se inseninase si avea in mijloc o ditamai luna...A doua zi am batut drumurile, am facut poze, apoi m-am betivit la o friptana facuta pe tepuse...m-am gandit ca acest respiro si altele ca el reprezinta una din marile placeri ale vietii...si m-am gandit si la voi..
Asadar, iti poti construi o Cabana la munte incepand cu numai 10 000 000 lei...vechi.
Am multe solutii dar socotesc ca nu ar avea nici un rost sa bat campii daca nu e nimeni interesat. Postati aici, numiti un buget si veti primi solutia optima pentru el...tax free thumb_yello.gif



asa a inceput dhe dude topicul.......
acum e un paradox ......

the dude a fost un domn si a vrut sa impartaseasca si la altii ideile lui......."ca ne putem implini un vis cu bani putini"..cabana la munte.....ieftina ,primitoare,si numai a noastra .un colt de rai ,un loc de meditatie ........cu un minim de confort....decent.

cum a spus si el {The Dude},cum cred si eu, confortul e perceput de fiecare altfel.

ar trebui sa facem o distinctie ......sant oameni care se multumesc doar cu cabana si atit........si sant oameni care vor sa se mute permanent {sau vor tot confortul de la oras--nu este nimic rau in asta}......e altceva ...

de unde paradoxul????....pai daca imi iau cabana de 20-30milioane vechi.......ce naiba ma apuc sa bag in ea enjde mii de euro......panouri de 10-15mi de euro,,frigider de 700-900e{ma doare capul deja -mai pun 500e ,ma duc in olanda sau germania si iau la sh din targuri RULOTA CU TOT CU ARAGAZ FRIGIDER,BAIE. etc.........CE MAI, O CABANA IN MINIATURA } ,baterii de 3-5000e,bazin,.etc....

pai daca pun toate astea pe cosmelia mea .........si cum sintem toti supusi legilor lui MURPHY......"cand ti e lumea ma i draga atunci se intampla"..........sa vezi atunci...zdrang.....buff...hodorong..trosc......o sa am tot cerul liber sub clar de luna. parca ma si vad in pijama dansand ca indienii....

trebuie creat un subtoppic,sau sa specificam clar.......pt.cabana.....ar trebui asa sau asa.......pt casa la munte ar trebui altfe, mai trebuie si asta,mai e si aia,
poate gresesc,.....atunci sa fiu corectat....nu ma supar ca n am de ce.numai THE DUDE POATE DECIDE . e topicul creat de el,...fara de care poate n am fi ajuns sa ne cunoastem.
cred ca exagerez...am putea sa ne alegem fiecare din ce se posteaza, ce avem nevoie.cred ca m am trezit cu fata la cearceaf.
pepinogepeto
44.gif frusty.gif sweatingbullets.gif dunno.gif
Erwin
Fie viaţa cât de grea şi rulota cât de mică, tot am pus parabola pe ea! rofl.gif

Hei, all, lasă omul să-şi verse năduful. Oricum suntem la faza de visare... rolleyes.gif
pepinogepeto
ALL,tot sugubat,ai ramas. rolleyes.gif jamie.gif
ia citeste tot topicul,si ai sa vezi ca dude iti arata odai-viitoare cabane- si de 15milioane,si de 20milioane si de 30 milioane.
NU TOCMAI ASTA FOST MOTIVUL PT CARE SANTEM ATRASI DE SIRNEEA?? CA PUTEM CUMPARA IEFTIN ODAIE+- TEREN??

MAI CITITI DOMNE ODATA TOPICUL SA VEDETI CARE ERA IDEEEEEEEA.

eu spuneam ca e utopic sa dau 700-900e pe un frigider............cand imi iau odaie cu 15-30 milioane........ ai uitat????
ce dracu ...ma costa mai mult frigideru decat casa???...tu ai da 700-900-e pe un frigider si sal duci la dracu in praznic sus pe munte???ia fi sincer.
cu rulota n am exagerat ...am prieteni care cu asta se ocupa...daca vezi ce rulote si au luat cu 1200-1500e din olanda ,nu o sa mai vrei cabana.
dute sa vada si "ochiometrul "tau o rulota lunga de 5-7m si lata de 3m ,sa vezi confort.ca la bloc. tongue.gif
ia treci la citit exact de la pagina 10 incoace.

am crezut ca trebuie facuta distictia tocmai pt aste lucruri
si tu ai spus ca nu poti duce un trai izolat,,ca vrei confort.....si unde il faci??intr o cabana /odaie de 15milioane vechi?....ia fi sincer cu tine....glumetule. 5.gif


e ca si cand ti as spune ......frate poti sa ti iei masina mica si cu 1milion.. trabant... rofl.gif ..iar apoi vin altii si iti zic...fia atent, pune ti motor de bmv ca e tare,baga un sistem auio d"ala smecher de 500e,mai baga si boxe JBL ca s smechere.... 35.gif .......se dezmembreza dracu trabantu sub mine......fred si barney.....nu ma vad asa. 23.gif

ti am cerut sa pui cu seminee ......ca idee, de unde sa ma inspir....acolo n ai dat preturi,....ca nu o sa mi cumpar ,dealtfel daca citesti cu atentie{asta am spus o in topicul cu seminee pe care l ai citit} am spus ca o sa mi fac un monstru de semineu{nu cumparat}... 38.gif ..si am odaie cabana.....fac modificari.........dar no sa bag enjdemii de euro in ea ...asa o demolez si imi fac casa la munte......nu crezi??

ar trebui sa recitesti tot topicul,,ca sa iti dai seama despre ce sa vrut a fi creat...........

probabil ai citit si tu in diagonala cum fac multi internauti......si apoi trag concluzii......sincer te cam grabesti rau de tot......nu mai ai rabdare sa ajungi in tara??
n am facut bascau, dar si eu cand ma grabesc trag concluzii pripite. treci la citit de la pag10. tongue.gif
pepinogepeto
inca ceva
eu nu s tigan si nici cocalar,iar prietenii mei care au rulote.......ti ai dori sa ai banii lor.

eu nu ma vad in veci intr un asezamant semisalbatic ca parcul ala de rulote de l ai postat tu.poate doar tiganii si cocalarii.

"""unde dai si unde crapa/unde dai si unde iese"""

DA ,vesnicul all.
The Dude
pepinogepeto, cred ca ai inteles perfect.
Despre asta a fost vorba inca de la inceput. Despre o cabana:

QUOTE
CABÁNĂ cabane, s. f. casă (la munte) construită, de obicei, din lemn, care serveste pentru adăpostirea turistilor si a vânătorilor. - Din fr. cabane. .


Topicul a fost denaturat de Marduk, care cu un entuziasm debordant ne-a vorbit atat de frumos de casuta lui incat nu am putut sa ii atrag atentia ca se afla in afara topicului. Pana la urma intreventia lui s-a dovedit insa oportuna. Disicutiile au avansat cu informatii importante pentru toti cei care au ales sa le urmareasca.

Eu sunt in continuare adeptul unei constructii simple, care sa asigure un minim de confort si care sa pastreze nealterate cat mai multe din conditiile oferite de munte si cat mai mult din farmecul vietii rustice. As fi avut posibilitatea sa pun curent si la mine, dupa cum am evaluat foarte serios si varianta eco a rezolvarii problemei. Nimic insa nu poate inlocui lumina de la lumanari ori pe cea de la opaitz. Constat chiar cu surprindere ca instalatia de iluminat cu leduri pe care am realizat-o e utilizata mai mult in lipsa mea decat in prezenta.

Poti face o casuta de care sa nu iti fie rusine cu 500 de euro.
Eu sunt inca in Albena intr-un concediu (prelungit) care a costat dublu. La captul lui voi ramane cu mute amintiri frumoase (frate sunt niste rusoiace pe aici de nu-ti vine sa crezi), dar as fi putut la fel de bine sa raman cu o casuta in munte..Fiecare e liber sa aleaga ce crede ca e mai bine pentru el
kcapone
QUOTE(all @ 24 Sep 2010, 11:07 PM) *
kcapone....nu mai spui nimic ?
gata casa ?
ori nu mai intri pe la noi...ai schimbat topicul? ai trecut la saune? sau la case din pamant?


Spun, dar pe la "energii" "semineu".

Nici nu am ajuns in zona... de, cel mic are si el nevoile lui. Dar vom merge sambata sau duminica viitoare. NU mai amanam ca vrem sa antamam deja cu "lemnarii" zonei in maxim 1 luna. Sa vedem insa ce putem obtine ..ca nu suntem asa dibaci negociatori ca "The Dude"

IN alta ordine de idei...caut solutii, cer oferte pt invelitori, pt cosuri de fum, fac estimari de cheltuieli pt izolatie; am constatat ca ma costa mult prea mult sa izolez si int si ext si ma gandesc sa izolez cu vata bazaltica mai groasa doar pe exterior, si raman si cu aspectul de cabana pe interior. Cand termin estimarea costurilor o pun aici pt dezbatere si informare.

The Dude:
- care-i grosimea busteanului din care se face acolo casa? E o dimensiune "standard" ?
- in fctie de asta cam la cat sa fie grosimea materialului izolator?

Intra la energii alternative ca dau o tema celor priceputi...caut si eu sa aflu mai multe..."un indian a inventat panoul solar din par de om'!!! si costa putin
pepinogepeto
ALL,stiu de gluma ,glumesc,,felul cum scriu in unele posturi ale mele o dovedesc.

nu inteleg bascaul .

si era vorba de rulote de 1200-1500 de euroi,nu 50000 e.dar ata ete ,fiecare vede ce vrea/poate....nu i asa?????

vesnicul all,

o sa fac un semineu monstru, imens,urias .... si daca vi pe la mine sa bem o bere/tuica/zaibar,,,, craciunite nu ti dau sic. nici de uitat nu te las sa te uiti.
pepinogepeto
ihi......da zaibar nu ti mai dau drunk.gif

o sa ajung de samedru in sirneea si apoi vad despre ce e vorba.poate acolo,poate pe munte .nu stiu inca 44.gif dunno.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 25 Sep 2010, 10:57 AM) *
................Pana la urma intreventia lui s-a dovedit insa oportuna.....

Multumesc.

QUOTE(all @ 25 Sep 2010, 01:52 PM) *
...........sunt parcele de 1000 de mp.

pentru mine o parcela de 800-1000 m este ideala mai mult cere orece activitate, mai mica duce la plictiseala.

QUOTE(all @ 25 Sep 2010, 04:39 PM) *
iti dau eu un model, iar cand nu mai ai bani de lemne pot sa te muti in el.

poti sa pui scara pe foc daca ramai fare lemne.
pepinogepeto
ihi ALL, dar o sa vi si tu cu mine sa l exploram amandoi.baaaaaaaa ala nu e semineu.............ala e furnal........
vedeateas negru iesind din el,,si pana sa iesi ,vine marduk cu cate o treapta si mai pune pe foc ........pana iesi tu marduk pune toata scara la foc {ca nu e calic.},asa o sa iesi si copt.si gata rumenit.


etete ,chiar ai citit topicul......mare minune.
The Dude
QUOTE(kcapone @ 25 Sep 2010, 10:25 AM) *
The Dude:
- care-i grosimea busteanului din care se face acolo casa? E o dimensiune "standard" ?
- in fctie de asta cam la cat sa fie grosimea materialului izolator?


Nu exista un stas, desi cateva directoare sunt. Asta vine cam asa: in zona care inconjoara saturile alea sunt paduri de foioase ce se pot recolta relativ mai usor.
Nu ai sa gasesti insa pe acolo "busteni" mai grosi de 12cm. Pentru altii mai grosi trebuie sa urci in munte, iar transportul este foarte costisitor (mai ales daca sunt recoltati la marginea legii) Asadar, inre 12 si 25 sa zicem, diferenta de pret e mult mai mare decat de la simplu la dublu...plus ca nu sunt multi dispusi sa se bage.
Inca ceva, bustenii mai mici 10-12 se recolteaza si se masoara in metrii steri. Ceilalti in metrii cubi. Bine utilizat amanuntul asta poate constitui un avantaj major.

Dude nu e un "abil negociator"...as spune chiar dimpotriva.
Dude a vazut multe si le-a inteles cum trebuie...apoi s-a grabit sa le impartaseasca tuturor celor interesati.

Uite o povestioara:

un amic a cumparat teren in Ciocanu (aproape de Sirnea).
La notarul din Moieciu, unde a facut actele asta l-a intrebat daca nu cumpara niste cherestea care ii ramasese lui de la o lucrare.
Notarul zicea ca e un super pret si intr-adevar era sub piata cu vreo 25%. Insa cheresteaua nu fusese protejata si arata ca dracu..
Omul m-a intrebat daca mai poate fi folosita iar eu l-am trimis la padurar in ideea ca ala stia cel mai bine.
Padurarul nu a vrut sa se puna rau cu notarul asa ca i-a refuzat serviciul prietenului meu, oferindu-i in schimb alta cherestea cu 35% sub piata.
Aveau nevoie de un transport si cat timp au cautat unul a aparut in poveste si sateanul Florin, un localnic ce s-a oferit sa aduca la randul lui o alta cherestea cu 50% si transport inclus.
Ingrijorat de scandalul pe care le-ar fi putut provoca intre padurar, notar si satean, amicul a renutat.
A cumparat (fara acte) de la Podul Dambovitei cu vreo 30% sub.


Ce vreau sa zic (si am mai spus deja) nimic nu e in piata asa cum arata din fotoliu...
Sirnea, Fundata, Ciocanu, Moieciu...chiar si Branul exceleaza in variatiuni impresionate de pret.
Totul e sa ai rabdare si perseverenta sa cauti si sa astepti.
The Dude
Cu izolatia eu recomand cu toata taria una dubla.
Argumentele alea cu factorul de adancime al penetrarii e varza. La fel vata compacta are mute dezavantaje.
Ideea e sa rupi puntea termica cat mai exact si in cat mai multe locuri.

Cu multa responsabilitate (si constient ca ma expun unor critici ce se pot argumenta foarte bine) declar ca o casa, cu un perete din lemn de 12, izolat la exterior cu polistiren expandat de 3cm, si la interior cu vata compacta de 2cm. este superioara uneia cu perete din lemn de 12 si izolata numai la exterior cu expandat de 20.

stiu tot ce se spune...dar am vazut cu ochii mei si eu cred ceea ce vad...trecerea temperaturii prin mai multe medii diferite, cu delimitari clare intre ele e cea mai eficienta.

in munte, acolo unde frigul poate deveni cumplit, niciun amanunt din asta nu trebuie neglijat
The Dude
all, cu ani in urma, in Sirnea, dna Sanziana Pop (ziarista ce are o casa acolo) a organizat un concurs ce trebuia sa desemneze cea mai frumoasa casa de turist din zona.
La vremea aia concursul s-a terminat nedecis. Mai tarziu toti l-am considerat unul stupid.

Case ca cele ale caror imagini le-ai postat tu sunt aratoase si pline de farmec.
Necesita insa o intretinere costisitoare si nu sunt atat de usor de locuit cum par prin poze.
Si eu am visat mult la ele, dar cand am venit la fapte a trebuit sa cobor cu picioarele pe pamant...realitatea impune alte imperative.

Sigur, poti face o casa care sa impresioneze...dar in schimbul ei poti face una intima si prietenoasa.
Eu si cabana mea avem o astfel de relatie speciala...Nu imi e rusine sa spun ca o iubesc...si cred ca nici ei nu ii sunt chiar un strain
pepinogepeto
am caeva idei in cap.o sa le impartasesc cu voi . sa vedem ce iese.
putin mai tirziu ca mi s obosit, n am dormit azinoapte.

uni tot la mare deh,boierii tot boieri. toate la tava .zine si noua de rusoaice scartarule ,macar ca visam si noi un pic.{fetele sa se gandeasca la feti frumosi}
Marduk
QUOTE(The Dude @ 26 Sep 2010, 11:02 AM) *
......declar ca o casa, cu un perete din lemn de 12, izolat la exterior cu polistiren expandat de 3cm, si la interior cu vata compacta de 2cm. este superioara uneia cu perete din lemn de 12 si izolata numai la exterior cu expandat de 20.

banuiesc ca este vorba de lemn de 12 cm
kcapone
QUOTE(The Dude @ 26 Sep 2010, 11:02 AM) *
Cu izolatia eu recomand cu toata taria una dubla.
Argumentele alea cu factorul de adancime al penetrarii e varza. La fel vata compacta are mute dezavantaje.
Ideea e sa rupi puntea termica cat mai exact si in cat mai multe locuri.

Cu multa responsabilitate (si constient ca ma expun unor critici ce se pot argumenta foarte bine) declar ca o casa, cu un perete din lemn de 12, izolat la exterior cu polistiren expandat de 3cm, si la interior cu vata compacta de 2cm. este superioara uneia cu perete din lemn de 12 si izolata numai la exterior cu expandat de 20.

stiu tot ce se spune...dar am vazut cu ochii mei si eu cred ceea ce vad...trecerea temperaturii prin mai multe medii diferite, cu delimitari clare intre ele e cea mai eficienta.

in munte, acolo unde frigul poate deveni cumplit, niciun amanunt din asta nu trebuie neglijat



trebuie sa scriu iar...calculator afurisit !!!

Esti in domeniul tau si nu te pot contrazice. Realitatea mea este ...eficienta maxima cu bani putini. Am calculat cu oarecare relativitate ca ma costa foarte mult izolatia interioara, si nu atat vata minerala cat ceea ce se pune peste ea.. PLaca de gips carton nu e asa scumpa (dar se pune la calcul..fir-ar)...mai scumpe sunt celelalte: profile metalice, dibluri, chit rosturi (cel se se pune intre placi) diverse alte profile, +.., + vopsea lavabila.

Cu casa ridicata conform estimarilor tale (ce bine ar fi), cu invelitoare de sindrila bituminoasa, cu semineu si focar A1, cu cos ceramic, cu izolatie int/ext...ajung la ~ 8400 euroi, si asta FARA manopera, fara masina/soba de gatit, fara conectare la energie electrica, implicit fara instalatia electrica, fara racordare la reteaua de apa si implicit fara instalatiile aferente, fara obiecte sanitare, farafosa septica, fara frestre.... cry.gif cry.gif

Am inteles ca aerul este cel mai bun izolant....NU pot oare izola cu aer ? jamie.gif

Sti un cos ceramic mai ieftin dar si bun? Auzi la mine..ieftin si bun ! Exista asa ceva??

Ma duc sa joc la LOTO...poate cumpar si-o padure si 10 ha teren...iau si vaci si oi si cai...si apoi ma implic in implementarea un program de conservare si pastrare a obiceiurilor si traditiilor populare din zona...a portului popular cu cointeresarea satenilor... ASTA VREAU EU!!!!


Hai ca oi face eu ceva...daca gasim ceva sa placa sufletului si burtii (ca de ..asta e) ....poate cu voia lui Dumnezeu, piciul meu care e disperat sa stea afara desi n-are nici 9 luni (nu vrea sa "mearga" pe asfalt daca n-are stimulent o mingiuta ci doar pe iarba... ), la vara fuge pe iarba lui...

Toate bune tuturor.
S-D vom fi acolo!!
Marduk
@all
Am o nedumerire vis-a-vis de fotografia postata de tine, nu vad contravanturile la peretii cabanei, ma asteptam ca macar din loc in loc intre dulapii verticali sa existe orizontale, exista un singur loc unde pe un perete se observa orizontalele. Ma gandesc ca fara orizontale structura are de suferit.
Erwin
kcapone, dacă tot construieşti o casă din lemn, rigips-ul n-are nevoie de profile speciale care sunt scumpe, panourile se pot aplica direct peste izolaţia prinsă de perete/tavan. Eu am refolosit toate resturile de lemn de la uşile vechi şi ferestre când am renovat apartamentul, am pus rigips-ul pe şipci prinse cu dibluri normale de peretele de beton. În felul ăsta am ieşit mai ieftin şi te asigur că aspectul n-a avut nimic de suferit iar cantitatea de chit special pentru rigips folosită a fost destul de mică. Cred că multe lucrări le vei putea face în regie proprie, scutind astfel o sumă importantă.

E drept că la majoritatea lucrărilor a venit un meşter, eu eram doar mână de lucru, căram materiale, dar am prins repede "mişcarea" lucrând cu el şi unele părţi le-am făcut singur. Tot singur am făcut mobilierul din PAL melaminat, debitat după desenul meu la depozit. Am scutit cel puţin 50% din valoarea mobilei.

Pentru aspectul rustic la exterior, casa nu trebuie neapărat să fie din buşteni plini, se pot folosi nişte scânduri profilate rotund, ca nişte lambriuri, prinse peste izolaţia din polistiren. Eventual scândurile respective pot fi cumpărate ieftin de la un gater, cele din marginea buşteanului nefiind utilizabile pentru tâmplărie.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 25 Sep 2010, 10:57 AM) *
Topicul a fost denaturat de Marduk, care cu un entuziasm debordant ne-a vorbit atat de frumos de casuta lui incat nu am putut sa ii atrag atentia ca se afla in afara topicului.

QUOTE(all @ 26 Sep 2010, 02:08 PM) *
cat de mare doresti sa fie cabana ? cate camere, ce dependente ? etc.

Ce camere, ce dependinte? O cabana este o cabana si daca vrei sa-ti construiesti o cabana simpla cu banii pe care i-ai da pe o casuta gata facuta, la Bricostore, Hornbach, Praktiker sau Obi, ti-ai putea construi o cabana pe cinste din lemn si OSB, sau doar lemn si lemn, desi eu cred ca mult mai usor ar fi o structura lemn + OSB. Am construit o cabana cu amprenta la sol de 50 mp si acum mi se pare mare, The Dude are dreptate o cabana este o cabana nu o casa. In cel mai bun caz o cabana ar putea avea podul amenajat pentru un somn bun iar parterul doar pentru discutii, odihna, etc. am ajuns la concluzia ca o cabana 3,5x5 cu pod unde se poate dormii este mai mult decat necesar. Daca ne gandim la fanarele, stanele din zonele de munte cred ca este de ajuns, mult mai importante sunt "accesoriile" drumul de acces, apa, sursa de energie electrica, vecinii, etc.
Erwin
Ai dreptate, Marduk! Cu banii daţi pe o căbănuţă gata făcută îţi iei materialele şi faci una mult mai faină în regie proprie. Structura sandwich pe schelet din lemn pare să fie cea mai accesibilă ca preţ şi cea mai simplu de executat.
Marduk
Daca nu ai 2000 de euro, te asigur ca si niste petarde la 10 ron cutia sunt foarte bune, tranteste una langa urs si nu mai vine pe la tine pana nu uita ce s-a intamplat. thumb_yello.gif Ca sa nu mai vorbim de autorizatii, conditii de pastrare a armelor si munitiilor, etc. o arma este totusi o arma.
Erwin
hei, All, vezi că The Dude are multe informaţii despre arme de vânătoare, este şi pe han un topic dedicat! Este unul şi despre urşi şi ce e de făcut când te aflii în sălbăticie şi te confrunţi cu situaţii de supravieţuire. Arma îţi dă o siguranţă cam relativă pentru câţi bani te costă cumpărarea şi dreptul de folosinţă.

Să revenim totuşi la cabane şi construcţia lor. O instalaţie electrică şi una de apă curentă poate fi prea mult pentru o simplă cabană de weekend. Este suficientă o lampă cu petrol care e câţiva lei şi un litru de petrol lampant te poate ţine luni de zile. Mai nou se găseşte petrol special pentru lămpi care nu miroase urât şi nu provoacă intoxicaţii, ba mai îndepărtează şi insectele, în timp ce becurile obişnuite le atrag. Este suficient să ai apă de izvor sau o fântână în apropiere şi să te speli la un duş simplu, cu un bazin negru urcat la înălţime care se încălzeşte vara la soare. În celelalte anotimpuri încălzeşti apa pe foc în şemineu sau soba de gătit cu lemne. Adusul apei în găleată e un exerciţiu fizic util şi plăcut. Când eram copil şi casa părinţilor mei nu era gata, nu aveam nici măcar fântână. Aduceam apa în două găleţi de la vecinul, ca să fiu în echilibru. Ne scăldam vara în copaie unde puneam apa la soare la încălzit şi n-aveam atâta stres ca acum când se opreşte apa la bloc că nu stiu care vecin îşi modernizează baia sau bucătăria sau te miri ce avarii mai sunt pe instalaţii. smile.gif
Erwin
O mică corecţie: aerul nemişcat este cel mai bun izolator. Ca să fie nemişcat, spaţiul care îl cuprinde trebuie să fie cât mai mic, de-aia se foloseşte spuma poliuretanică sau vata minerală, pentru că împiedică aerul să facă curenţi de convecţie iar structura celulară are şi ea indice termic scăzut.
pepinogepeto
All ,nu stiu care a fost "ideea "ta cu acest film,......insa tin SA TI MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL ca l ai pomenit.nu aveam in plan pt aceasta seara vizonare de film.............insa pomenirea lui mi a starnit adinc amintirile copilariei mele ......cu intamplari asemanatoare filmului.........si ca drept urmare .....l am cautat pe net downloadat,vizionat.....super........inca o data mii de multumiri.

ursul nu prea ataca omul,foarte rar.....ursoaica ataca deobicei cand are pui, o face din instinctul matern de a si proteja puii.

ar fi multe de spus.......cred ca fiecare persoana sau familie care alege sa se mute sau sa stea foarte mult timp la o cabana retrasa /izolata la munte ,ar trebui sa l vizioneze. ar putea sa apara oricand asemene situatii asemanatoare cu intamplarile din film dat fiind ca si noi avem ursi,chiar si rasi in locuri retrase din tara,lupi,si alte animale salbatice.

cum bine zicea Marduk,niste petarde sint bune la cabana omului pt intalniri de gradul 3 cu ursi,lupi,etc. de .....doar e habitatul lor.....pana la urma noi le incalcam teritoriu.......ele se simt amenintate si ataca........deasta am pomenit in cateva postari {mai pe la mijlocul topicului} .....ca trebuie sa respectam muntele.

cat despre cabana??... cam asa arata cabana mea acum,la ora actuala.....{are peste 60 de ani,iar in ultimii 20-25 nimeni nu i a mai adus niciunfel de imbunatatiri}.....mai trebuie modernizata si intarita {chiar mai mult}.cand oi mai avea timp de ea......oricum e o idee ,se poate pleca de la ea .........depinde de gustul fiecaruia si nevoile fiecaruia.

eu violent ???....te rog sa ma scuzi.serios.nu am avut intentia asta...

mda.vesnicul All............ai postat numai cabane de genul........""asa nu"".dar cele de genul ""asa da"" .......nu postezi???? le ti pt ochiometrul tau sau alt topic????
pepinogepeto
aveam in plan sa postez cateva rezultate date de un institut din romania,legat de constructia unei cabane/case la munte pe structura de lemn sau piatra si izolata cu ipsos armat si omogenizat cu rumegus{pe interior}......cred ca nu mai e nici timpul si nici locul unde pot posta ......

voi doriti case .ok .nu i nimic rau in asta .e gustul fiecaruia,in functie de confort si nevoi......nu voi mai scrie degeaba doar de amoru artei......am altceva mai bun de facut .ma voi rezuma eventual doar sa "privesc"..credeam ca e topic de cabane ,din cauza asta am si intrat aici.........dar m am inselat...zile placute si la mai mare."sa fim sanatosi,ca pe restul le facem"
kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 27 Sep 2010, 01:55 AM) *
aveam in plan sa postez cateva rezultate date de un institut din romania,legat de constructia unei cabane/case la munte pe structura de lemn sau piatra si izolata cu ipsos armat si omogenizat cu rumegus{pe interior}......cred ca nu mai e nici timpul si nici locul unde pot posta ......

voi doriti case .ok .nu i nimic rau in asta .e gustul fiecaruia,in functie de confort si nevoi......nu voi mai scrie degeaba doar de amoru artei......am altceva mai bun de facut .ma voi rezuma eventual doar sa "privesc"..credeam ca e topic de cabane ,din cauza asta am si intrat aici.........dar m am inselat...zile placute si la mai mare."sa fim sanatosi,ca pe restul le facem"


Stimable nu te supara. Plecand de la ideea conform careia o informatie e proasta numai daca n-o ai, te rog, daca nu te costa nimic (exceptand timpul) informeaza-ne si pe noi

In acceptiunea mea, cabana, chiar daca de sfarsit de saptamana, trebuie sa aibe si ea macar un WC acolo, posibilitatea sa te speli, si sa faci ceva papa. Mai ales daca nu esti singurel pe lume, si mai ai si prichindei. Altfel se cheama refugiu...zic, chiar daca gresesc.

Oricum de la ideea de simplitate plecasem cand am hotarat cu sotia sa ne facem ceva in caz ca "arde tara". Vroiam ceva mic cu baie/buc spatiu de locuit jos si sus in pod, jumate sau integral sa fie dormitor/dormitoare, ceva care sa incalzeasca si la care sa facem si mancare...apa din fantana si curent de la soare/vant. Fructe, legume din gradina..oratanii din batatura... Ca la tara. Parea simplu..mai greu nise parea cu adaptarea la munca de la tara...cu cultivarea/lucrarea pamantului.

Acum hai sa cautam LOCUL....mmm Sa fie oarecum izolat, sa fie cu priveliste, sa fie ieftin...sa aibe apa... Si dintr-o data n-a mai fost asa simplu. Ce gaseam frumos si ieftin, cu pomi fructiferi...mustea de apa (panza freatica...iti batea la geam)...altfel scump, scump. Apoi am gasit "hanuancutei" cu "The Dude" Ce bine! Am obtinut informatii care ne-au aratat ca la banii pe care-i avem facem o cusca pt catel eventual, caci avizele, autorizatiile, si alte impuneri ale legii ne-ar papa multi bani... "Construieste-i o cabana .." Deci se poate!. Hai sa vedem! Stiam Sirnea doar in partea de jos ..cu aspectul ei cam ...de desert montan. Case fara copaci/pomi... Nu ne placea...dar The Dude si un coleg de-al meu care bate muntii cu bicicleta acum si in copilarie cu tata-sau pe jos cu cortul, ne-au aratat alta Sirnea. Si-am zis ca daca au oamenii gradini si sunt copaci/pomi (macar niste meri mai rezistenti) atunci HAI. Si uite-asa a inceput totul.

NU VREAU sa renunt. NU vreau sa fi un roman adevarat, din pct-ul asta de vedere. Daca n-om gasi ceva sa ne placa (sunt insa convins ca alta sansa n-avem)...asta-i viata, cele scrise aici fi-vor de folos altora.

Nu-i tocmai comod sa fi altruist, dar daca suntem oameni de han, atunci hai sa punem umarul sa vedem ce iese.

Cam atat..restul vine de sus !
pepinogepeto
1.se pare ca am fost inteles gresit.....nici eu nu vreau cabana/refugiu.dealtfel si cea pe care o am are un minim de confort/decent-soba,pat,chiuveta cu rezervor de apa,mansarda,wc improvizat in coltul cabanei, inchis si cu aerisire,etc
ideea era ca putem construi cu bani foarte putini,cu parte din materiale pe care muntele cu generozitate ni le ofera {fata de campie -unde gasesti ieftin /gratis doar nisip}.
la munte -nu sint adeptul constructiilor mari ,grandomane ,din beton-bca-caramida-samd.costa si nu vad rostul .decat daca vreau sa mi fac buncar.e altceva

intr un post anterior am facut si un rezumat la cam ce ar trebui pt cabana din lemn/piatra .am scris :


""""""sa trecem la lucruri serioase.
REZUMAT:
la cabana pt un minim necesar de confort avem nevoie de:
-apa
-curent{putin}ca sa aibe farmec
-toilett
-CABANA in sine si cea mai importanta .daca vrem ne putem lipsi de celelalte "conforturi"....avem copaci,iarba ,padure,ploaie,soare si lumanari/opaite.....asa. de fapt asta era ideea.cit mai "eftin"domle.pentru tat omu.

cum le obtinem/construim,in regim propriu si cat mai"eftin"????
voi continuati.acum faceti compunere.dezvoltati,extindeti.
sugestii??"""""""

iarna trebuie si caldura.fiind la munte cel mai economic ar fi semineu/soba pe lemne.

si am mai continuat o data cu:


""""apa
curentul
cabana
incalzirea

constructii/captare/realizare. faceti compunere ca eu ma dau batut.gata, abdic,imi iau jucariile ,sting lumina si ma duc frumusel la culcare ca sa l astept pe Mos ene printre gene."""""

The Dude a continuat::

""Eu sunt in continuare adeptul unei constructii simple, care sa asigure un minim de confort si care sa pastreze nealterate cat mai multe din conditiile oferite de munte si cat mai mult din farmecul vietii rustice. As fi avut posibilitatea sa pun curent si la mine, dupa cum am evaluat foarte serios si varianta eco a rezolvarii problemei. Nimic insa nu poate inlocui lumina de la lumanari ori pe cea de la opaitz. Constat chiar cu surprindere ca instalatia de iluminat cu leduri pe care am realizat-o e utilizata mai mult in lipsa mea decat in prezenta.

Poti face o casuta de care sa nu iti fie rusine cu 500 de euro."""

vi se pare ca a spus cineva de cabana/refugiu?????????........NU.

2.altruism

cred ca am fost destul de altruist......nu m am limitat in a da informatii strict generale....{care oricum nu folosesc la nimeni nefiind detaliata informatia } .le am dat cu lux de amanunt,la obiect..si cu exemple "asa da" "asa nu"...inclusiv la "seminee "si energii alternative"......se pare ca nu sint citite - de aceea am spus ca nu mai scriu ca prostu -am altceva mai bun de facut.

cand spui cabana e una,cand spui refugiu e alta ,cand spui casa e alta.eu am scris ca vreau cabana,si DUDE ARE CABANA.nu m am referit la refugiu.
in titlu specifica clar CABANA .

A POMENIT CINEVA DE REFUGIU???????CA NU VREAU CONDITII???NU .

""eu am pomenit ca vreau cabana sus la munte sus"",

ideea de baza era alta,.....s a pierdut .

cati bani a "bagat" dude? vreo 10000e parca .de ce ?pai are sauna,lumina{panouri solare,becuri,laptop}izolatie etc.............vi se pare mult??si are conditii

altii "baga" enjdemii de euro -unele arata ca niste buncare,altele sint neprimitoare,altele costa intretinerea lor cat nu face .asa vreti voi???

pe munte unde dracu sapi sa ti faci fosa ,fantana,gradina samd ----cand la maxim 30-40cm adancime dai de STINCA??????
ar mai fi si altele de spus ,dar gata.

nu suport bascaul, am facut si eu ...si mi am cerut scuze .omu avea dreptate cu wc la galeata.pe munte n ai unde sa sapi in stanca decat daca te faci excavator sau picamar.ideea a fost buna.o so iau in calcul .

incercati sa cititi tot .nu pe diagonala.o zi buna .
pepinogepeto
inca un "lucru "important:
la munte ,conditiile sant mai vitrege.casa/cabana cu cat e mai inalta cu atit mai mult te costa sa o intretii/incalzesti.acolo vara e scurta ,vanturile sint predominante.si cu cit e mai mare iar cresc costurile de intretinut/incalzit.
pamantul e "vitreg",nu e asa de gras ca la campie,........in plus mai are si o gramada de piatra si nisip.se depun eforturi mari din partea localnicilor pt a avea o gradina .intrebati.
kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 27 Sep 2010, 03:49 PM) *
pe munte unde dracu sapi sa ti faci fosa ,fantana,gradina samd ----cand la maxim 30-40cm adancime dai de STINCA??????
ar mai fi si altele de spus ,dar gata.

nu suport bascaul, am facut si eu ...si mi am cerut scuze .omu avea dreptate cu wc la galeata.pe munte n ai unde sa sapi in stanca decat daca te faci excavator sau picamar.ideea a fost buna.o so iau in calcul .

incercati sa cititi tot .nu pe diagonala.o zi buna .


Ce-aveti mai oameni buni? Cand il apuca oarece pe unul, cand pe celalalt. Am citit absolut tot ba chiar de mai multe ori unele chestiuni.
N-am facut bascau de absolut nimeni !! Daca v-am suparat cu ceva imi cer umil iertaciune. Si daca suntem la han, desi n-am baut nimic, va spun absolut clar si o singura data...eu sunt si incerc din rasputeri sa fiu asa:
1. de te ai cu mine bine iti dau camasa de pe mine, de te ai cu mine rau...asa a vrut Dumnezeu
2. tin posturile cerute de canoanele crestine...si incerc ca macar pe timpul lor sa fiu MAI BUN SI MAI IERTATOR! Nu-mi place sa supar oamenii, cainii, ....pomii. Va rog sa ma credeti ca nu-i usor cu din ce in ce mai multi dobitoci, cretinoizi, hoti si suflete mici in jur. Chestia asta cu pomii m-a apucat dupa ce am citit povestea unui batran taietor de lemne care spunea ca in tineretea lui copacii se taiau numai la mare nevoie si oricum copacului I SE CEREA IERTARE INAINTE!
3. agresiv cu indaratnicia oamenilor ce par inteligenti sau macar educati (ma infurie medicul ce nu pricepe ca mai exista si alte tipuri de tratamente si ca un bun medic ar trebui sa ia ce-i mai bun din toate, ma oripileaza politicianul care zici ca-i regele Soare si lui ii canta greierii-n calcaie, ma supara babuta din biserica ce da din coate sa intre inaintea ta la spovedanie desi inainte povatuia cu adanca smerenie un tanar nestiutor, ma revolta parintii ce nu-si invata odraslele sa colinde ca nu e modern si "nu-si lasa copiii la cersit"...ma chinuie sentimentul asta de apartenenta nationala atunci cand trebuie sa recunosc ca noi romanii suntem cei mai destepti dar ne strica prostia vorbind profund si facand NIMIC....etc) ...dar asta-i treaba mea cu Dumnezeu.. oi avea ceva de plata sau se asigura ca pricep cum sta treaba ...NIMIC NU_I INTAMPLATOR

Si acum sa revenim la cabana noastra pt toate buzunarele

Fosa, septica ne spetica..ceva civilizat unde sa-mi depozitez "resturile"....ca nu pot sa stau cu putoarea in casa, nu pot sa o imprastii pe faneata si nici sa ies in curte iarna ca n-am cum..ingheata tuturica si nu iese nimic.

Ideea de baza era cu fantana dar am fost lamurit ca la munte acolo nu merge...pricepui treaba. Mai pricepui ca oamenii au gradina cu legume...obtinute cu greu, dar obtinute. Papa gura omului si altceva in afara de lapte, branza si carne. Si daca oamenii aia stau acolo de niste sute de ani, oi putea si eu...zic.

N-am zis nici macar o singura data ca vreau 7 camere! Vreau ceva de genul celei a lui The Dude dar sa o pot locui permanent daca va fi cazul. Ce va diferi de a lui, va fi clar lipsa saunei si in locul ei o debara/camara si poate ceva acareturi pe afara.

all, nu am ce sa vand la Bucuresti, si nu am fost la Sirnea sa facem selectia. Mergem S sau D asta, si om fi vecini sau nu daca asa o trebui sa fie.


MA duc la culcare...somn usor tuturor!






pepinogepeto
kcapone ,te suparasi bre degeaba .
faza cu "refugiu " si altruism se referea la tine. hmm.gif ..............restu ii era dedicat lu all cry.gif ..........credeam ca se subintelege .. .scuze pls.gif 42.gif 44.gif



kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 28 Sep 2010, 07:47 AM) *
kcapone ,te suparasi bre degeaba .
faza cu "refugiu " si altruism se referea la tine. hmm.gif ..............restu ii era dedicat lu all cry.gif ..........credeam ca se subintelege .. .scuze pls.gif 42.gif 44.gif



Nu ma suparai conasule. Eu cand ma supar, ma supar apoi pe mine ca m-am suparat si iaca am deja 2 suparari...ceea ce evit din rasputeri. Fusei doar ingrijorat si vrusei sa lamuresc oarece.

Si da, nu pricepui ca restul era pt all.

Succesuri
Marduk
QUOTE(pepinogepeto @ 27 Sep 2010, 01:55 AM) *
.... constructia unei cabane/case la munte pe structura de lemn sau piatra si izolata cu ipsos armat si omogenizat cu rumegus{pe interior}......

suna interesant, ce presupune izolatia asta?
The Dude
QUOTE(kcapone @ 26 Sep 2010, 11:32 AM) *
Realitatea mea este ...eficienta maxima cu bani putini.


Eu unul numai despre asta mi-am propus sa vorbesc aici....


QUOTE
Am calculat cu oarecare relativitate ca ma costa foarte mult izolatia interioara, si nu atat vata minerala cat ceea ce se pune peste ea.. PLaca de gips carton nu e asa scumpa (dar se pune la calcul..fir-ar)...mai scumpe sunt celelalte: profile metalice, dibluri, chit rosturi (cel se se pune intre placi) diverse alte profile, +.., + vopsea lavabila.


De acord dar fa ca mine. Izolatie la exterior obligatoriu si la interior lasa peretele asa...sau maxim da-i un var (a antiseptic si da extraordinar de bine pe piatra. Daca faci din lemn, lasa la interior lemnul asa cum e...Cel mult tratat cu un baitz). Vei face restul de lucrari (izolatie cu vata, lambriu, rigips..etc) atunci cand ai sa te mai refaci cu banii.

QUOTE
Cu casa ridicata conform estimarilor tale (ce bine ar fi), cu invelitoare de sindrila bituminoasa, cu semineu si focar A1, cu cos ceramic, cu izolatie int/ext...ajung la ~ 8400 euroi, si asta FARA manopera, fara masina/soba de gatit, fara conectare la energie electrica, implicit fara instalatia electrica, fara racordare la reteaua de apa si implicit fara instalatiile aferente, fara obiecte sanitare, farafosa septica, fara frestre.... cry.gif cry.gif


Iarasi te-ai ratacit in calcule. In locul tau as face un camin cu focar deschis si un cos zidit. Fata de cheltuielile din varianta optima (cos ceramic si focar inchis) te reduci mult sub jumatate. Te va duce lejer 4-5 ani. E si mult mai spectaculos, ceva ce ai sa ai mare nevoie la inceput (pentru consolidarea entuziasmului). Dupa perioada asta e musai sa inlocuiesti cosul (cu unul ceramic...o sa vedem de ce la topicul cu camine), iar mai apoi si focarul.

QUOTE
....NU pot oare izola cu aer ? jamie.gif


Da cel mai bun izolant e aerul. Polistirenul, poliuretanul asta si sunt: aer ambalat.
Eu cred ca cea mai buna izolatie e cea din granule de polistiren pentru ca ele lucreaza si in umiditate. Sunt mult mai eficiente, plasate in saltele. Insa necazul mare e ca nu le poti utiliza oriunde.
Apropo, sunt si mult, mult mai ieftine..

QUOTE
Sti un cos ceramic mai ieftin dar si bun? Auzi la mine..ieftin si bun ! Exista asa ceva??


Sigur ca asa ceva exista. Noi aici ne-am propus sa le identificam (lucruri iefine si bune, sau mai pompos spus "cu un raport excelent calitate/pret")
Da stiu un cos ieftin...Pe camine vei gasi curand toate coordonatele..
The Dude
QUOTE(Erwin @ 26 Sep 2010, 01:23 PM) *
Pentru aspectul rustic la exterior, casa nu trebuie neapărat să fie din buşteni plini, se pot folosi nişte scânduri profilate rotund, ca nişte lambriuri, prinse peste izolaţia din polistiren. Eventual scândurile respective pot fi cumpărate ieftin de la un gater, cele din marginea buşteanului nefiind utilizabile pentru tâmplărie.


Exact. In zona poti negocia la gaterul de la Podul Dambovitei. Dar cel mai bun pret al regiunii il gasesti la Timisul de Sus, sau daca esti un negociator bun la Jilava.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 26 Sep 2010, 03:17 PM) *
Daca nu ai 2000 de euro, te asigur ca si niste petarde la 10 ron cutia sunt foarte bune, tranteste una langa urs si nu mai vine pe la tine pana nu uita ce s-a intamplat. thumb_yello.gif Ca sa nu mai vorbim de autorizatii, conditii de pastrare a armelor si munitiilor, etc. o arma este totusi o arma.


...si iarasi sa nu mai spunem ca Blaser-ul e super arma. Un Remington ar fi indeajuns si in maini mai putin experimentate cu vanatul mare...la fel de bun.
Dar Marduk a punctat corect. Asa am si eu si asa au toti prieteni mei din zona. La intrarea in cabana si langa unul din geamuri e o cutie metalica prinsa in perete cu deschidere rapida. Inautru amandouara se afla cate un spray paralizant (special) si cateva petarde. Sunt pentru cazurile de urgenta.

Eu sunt purtator de arme de foc. Am deschis aici si un topic interesant pe vremuri...Nu faci mare lucru cu arma acolo.
Daca vine ursul nu il poti impusca fara sa nu risti puscaria. De fapt legea iti interzice chiar prezenta cu o arma de foc acolo pentru ca e un fond de vanatoare. Sunt niste conditii ce trebuiesc indeplinite cumulativ, iar legitima aparare e greu de dovedit in instanta cand vine vorba de atacul unui animal salbatic.
Trebuie sa ai macar o rana, iar daca ajungi sa capeti una de la un urs nu vei mai putea riposta.
Nu sunt cunoscute atacuri violente ale ursilor pe acolo. Au mai furat ei cate un miel, cate o oaie si trec prin preajma dar lumea nu prea le stie de frica.
In Sirnea insa exista un pericol mult mai mare decat ursul...Vom vorbi si de el..
The Dude
QUOTE(Erwin @ 26 Sep 2010, 08:35 PM) *
Este suficientă o lampă cu petrol care e câţiva lei şi un litru de petrol lampant te poate ţine luni de zile. Mai nou se găseşte petrol special pentru lămpi care nu miroase urât şi nu provoacă intoxicaţii, ba mai îndepărtează şi insectele, în timp ce becurile obişnuite le atrag.


Asa e. Mai exista prin catunele tarii petrolul lampant ce pastreaza un farmec al lui. Miroase greu numai la initierea flacarii, dupa aia e cuminte. La magazinele Metro (si alte le fel) exista ulei de parafina in toate culorile si un fel de kerosen. Amandoua ard frumos si fara vreun miros. Cel de parafina poate fi si aromat. Cele mai bune sunt insa lampasele cu butelii de buntan, metan sau propan care dau o lumina foarte puternica si nu miros deloc...


QUOTE
Este suficient să ai apă de izvor sau o fântână în apropiere şi să te speli la un duş simplu, cu un bazin negru urcat la înălţime care se încălzeşte vara la soare. În celelalte anotimpuri încălzeşti apa pe foc în şemineu sau soba de gătit cu lemne. Adusul apei în găleată e un exerciţiu fizic util şi plăcut. Când eram copil şi casa părinţilor mei nu era gata, nu aveam nici măcar fântână. Aduceam apa în două găleţi de la vecinul, ca să fiu în echilibru. Ne scăldam vara în copaie unde puneam apa la soare la încălzit şi n-aveam atâta stres ca acum când se opreşte apa la bloc că nu stiu care vecin îşi modernizează baia sau bucătăria sau te miri ce avarii mai sunt pe instalaţii. smile.gif


Erwin...my kind of a guy ......... thumb_yello.gif
kcapone
Bine ai (re)venit, The Dude!

pls.gif OPRITI PLOAIA LA MUNTE pls.gif macar o zi...pls.gif pls.gif
Cine are pile la Ilie? Sf Ilie! Sambata sau Duminica sau Luni...pls.gif
kcapone
Cum si cu ce e mai bine sa izolam planseul 0 ?? ...podeaua de la parter adicatalea. Cat parale face treaba?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.