Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
Erwin
chisu_lica şi pepinogepeto: vă asigur că şi eu şi Data'q avem simţul umorului, dar repet: aici discutăm despre cabane NU despre oameni! Am īnţeles că aveţi ceva personal cu The Dude, dar nu este treaba hanului şi a muşteriilor lui! Īn privat puteţi discuta orice, treaba voastră. Dacă consideraţi necesar, puteţi trimite pm-uri celorlalţi useri. Dorim să păstrăm o atmosferă civilizată aici pe han. Mulţumesc!
chishu_lica
QUOTE(Erwin @ 13 Jul 2011, 01:00 PM) *
chisu_lica şi pepinogepeto: vă asigur că şi eu şi Data'q avem simţul umorului, dar repet: aici discutăm despre cabane NU despre oameni! Am īnţeles că aveţi ceva personal cu The Dude, dar nu este treaba hanului şi a muşteriilor lui! Īn privat puteţi discuta orice, treaba voastră. Dacă consideraţi necesar, puteţi trimite pm-uri celorlalţi useri. Dorim să păstrăm o atmosferă civilizată aici pe han. Mulţumesc!



man, NU AM ABSOLUT NIMIC CU CONSTRUCTORUL - nu l-am cunoscut personal (jur pe viata mea, ce naiba!!!!!!!!!); singura opinie pe care "mi-am format-o" despre tip este din postarile sale de pe han! ce e vina mea si a altora ca si-a asumat responsabilitati mai presus de el? aici nu e vorba de dude, discut si eu despre cabana! chiar la modul marlanesc, discut totusi despre cabana! este un site public, ce draq! mai lasati-o moale cu "moderatul" ca altfel... ramaneti fara musterii! daca vedeti lista on-line, cred ca asta-i topicul cu foarte multe re-view! de ce oare? o fi de vina dude, or fi de vina troll-ii (cum ii numiti GRESIT voi, admin-ii site-ului), vor fi de vina si dude si troll-ii sau poate, cel mai plauzibil, faptul ca este totusi haios ce se intampla aici (si ce naiba, CONTEAZA RE-VIEW-urile!!!)!!!!!

bah erwin, las-o draq, universul e fractal sau doar..... fracturat?! devil.gif
March
QUOTE(chishu_lica @ 13 Jul 2011, 03:26 PM) *
man, NU AM ABSOLUT NIMIC CU CONSTRUCTORUL - nu l-am cunoscut personal (jur pe viata mea, ce naiba!!!!!!!!!);

Ei, si chiar vrei sa te credem ? Ti-a zis moderatorul injurati-va prin p.m.
chishu_lica
QUOTE(March @ 13 Jul 2011, 01:30 PM) *
Ei, si chiar vrei sa te credem ? Ti-a zis moderatorul injurati-va prin p.m.


bah, am un copil la care tin mai mult decat la viata mea dar viata mea este importanta (in acest moment) pentru copil! este ca si cum as jura pe viata copilului meu!!!! ce draq mai vrei? nu sunt nici all, nici pelicanu', nici cine mai vrei tu sau constructoru'! de i-ar veni mintea la cap! inteleg ca pe han se discuta de toate dar hai sa fim cine suntem (chiar sub pseudonim), aici ma refer la caracter! nu constructoru' (uite ca nu pronunt nume, nici nu mai pot face asta) in sine este "problema" ci tipul acesta de oameni! de asta suntem in starea asta! si e bine sa deschidem ochii! cat mai multi! in rest, de vorbe suntem in stare toti! si, a propos de multi-dezvoltare personala: epoca lu' da vinci (un po_po_nar, am mai spus; doar a sintetizat descoperirile care "pluteau" in aer la vremea sa, posteritatea atribuindu-i-le chiar pe nedrept) a trecut de ceva vreme! nu putem tine pasul cu propriul domeniu, ce sa mai zic de altele!!!...
chishu_lica
...... si mai rog pe "domnii" admin-i sa nu stearga nicio injuratura la adresa mea! si bine ar fi nici pe cele la adresa altor useri! ce draq? am intrat aici ca sa discutam! nici ca pe maidan da' nici ca la academie!!! NU MAI STERGETI POSTARILE! daca sunt aici, chiar injuriile sunt ON-TOPIC!
The Dude
Partea buna e ca sunt repartizat in aceiasi categorie cu Da Vinci, desi aparent avem orientari sexuale diferite
....ca si cum astea ar putea avea vreo legatura cu ceva...cu geniul intre altele. Partea proasta...e tot restul.

Pentru Mike de pe mail: cred ca despre asta vorbesti.




Firma se cheama wood house si e din Cluj...dar nu stiu daca mai exista.
Cauta si tu pe net..

Toti ceilalti de pe mail si PM...eu am sa va raspund numai aici. N-ar trebui sa va fie frica sa postati din cauza unuia sau altuia...
Nici nu inseamna ca ati luat partea cuiva si/sau ca vati implicat prin asta in vreun conflict.
Cred ca persoana fiecarui user este definita cel mai bine prin prestatia lui, de aceea nu cred ca ar fi nevoie sa subliniez eu ceea ce ar trebui si probabil ca si este evident.

chishu_lica
QUOTE(The Dude @ 13 Jul 2011, 04:14 PM) *
Partea buna e ca sunt repartizat in aceiasi categorie cu Da Vinci, desi aparent avem orientari sexuale diferite
....ca si cum astea ar putea avea vreo legatura cu ceva...cu geniul intre altele. Partea proasta...e tot restul.

Pentru Mike de pe mail: cred ca despre asta vorbesti.


Firma se cheama wood house si e din Cluj...dar nu stiu daca mai exista.
Cauta si tu pe net..

Toti ceilalti de pe mail si PM...eu am sa va raspund numai aici. N-ar trebui sa va fie frica sa postati din cauza unuia sau altuia...
Nici nu inseamna ca ati luat partea cuiva si/sau ca vati implicat prin asta in vreun conflict.
Cred ca persoana fiecarui user este definita cel mai bine prin prestatia lui, de aceea nu cred ca ar fi nevoie sa subliniez eu ceea ce ar trebui si probabil ca si este evident.


bah duda, ce manipulare ieftina! de ce sa le fie "frica"? a venit cineva peste tine la sirnea? a inceput vreun razboi despre care noi nu stim? hai man, las-o mai moale cu "conspiratiile", nu esti amenintat de nimeni! construieste cabana in 5 luni, 10 ani si pe urma pune-o pe net! oricare, numa' aia care e deja construita, nu! si, daca e prea greu - e criza, etc - man, spune oamenilor pe sleau! ce mama draq? toti vrem sa fim "cineva" dar hai sa pastram oarece contact cu realitatea! este atat de greu?
exergy33
QUOTE(chishu_lica @ 13 Jul 2011, 03:46 PM) *
si, a propos de multi-dezvoltare personala: epoca lu' da vinci (un po_po_nar, am mai spus; doar a sintetizat descoperirile care "pluteau" in aer la vremea sa, posteritatea atribuindu-i-le chiar pe nedrept) a trecut de ceva vreme! nu putem tine pasul cu propriul domeniu, ce sa mai zic de altele!!!...



Da' mare putere de sinteza a avut da Vinci si prosti mai trebuiau sa fi fost cei ce i-au fost contemporani sau inaintasi ca n-au fost in stare sa traga foloasele de pe urma inventiilor alea care, cica, "pluteau in aer" !!! rolleyes.gif
Probabil ca si picturile stateau agatate pe pereti, iar frescele asteptau sa se usuce, si el a venit doar de le-a semnat smile.gif .

Cei ce vor sa afle cine a fost cu adevarat Leonardo da Vinci, sa-i caute codexurile.

Cat despre cabane ... prin America au fost unii care si-au construit cabane din cutii goale de Cola si alte materiale reciclabile ..
chishu_lica
QUOTE(exergy33 @ 13 Jul 2011, 05:31 PM) *
Da' mare putere de sinteza a avut da Vinci si prosti mai trebuiau sa fi fost cei ce i-au fost contemporani sau inaintasi ca n-au fost in stare sa traga foloasele de pe urma inventiilor alea care, cica, "pluteau in aer" !!! rolleyes.gif
Probabil ca si picturile stateau agatate pe pereti, iar frescele asteptau sa se usuce, si el a venit doar de le-a semnat smile.gif .

Cei ce vor sa afle cine a fost cu adevarat Leonardo da Vinci, sa-i caute codexurile.

Cat despre cabane ... prin America au fost unii care si-au construit cabane din cutii goale de Cola si alte materiale reciclabile ..


intr-adevar, meritul lui da Vinci, adevaratul merit - nu spune nimeni ca este insignifiant, doar nu atat de ridicat in slavi, este ca a facut o sinteza a ideilor epocii in care a trait!

exergy33 - ti-am citit postarile in alte topi-ce! din punctul meu de vedere (da' cine ia in seama un troll?!) sunt ok!! parca tu erai cu tesla.... am mai spus, orice discutie e ok, va vb un troll = si admin-ii SIGUR STIU DESPRE CE VORBESC!!! devil.gif , atat timp cat FACEM O DISTINCTIE CLARA INTRE VIS SI REALITATE! sa atentionam eventualii useri ca am/avem alte rezerve cu privire la "proiectul" nostru (in cazul in care ii facem partasi la el)!!!! nu te ameninta nimeni! nu trebuie sa demonstrezi nimanui, nimic! daca faci ceva, DUPA CE VEI FACE, poti posta! si.... chiar, intre timp! dar hai sa nu mai "epatam" fara rost! vremea pacalicilor (speram) s-a dus! in rest, succes in demersul tau - si nu-ti sunt dusman! crede-ma! chiar de fac sau O SA FAC BASCALIE de PROIECTUL TAU! poate sunt cel mai bun prieten, chiar de nu te cunosc in persoana SI NU VOIESC a te cunoaste vreodata in persoana! cu toate astea, si cu scuzele ca fac "bashcalie" de tine si de proiectul tau, iti urez totusi bafta! si sa stii ca voi urmari postarile tale, orice nick iti vei lua! fii doar "putin" (si cu MAI MULT BUN SIMT) mai echilibrat!
darky19
Care ar fii cea mai ieftina solutie pentru a construi o cabana ???? Din caramida , BCA sau din lemn tip sandwich ???
chishu_lica
QUOTE(darky19 @ 13 Jul 2011, 09:13 PM) *
Care ar fii cea mai ieftina solutie pentru a construi o cabana ???? Din caramida , BCA sau din lemn tip sandwich ???


bah, aveti o boala cu "i"! fii=fi!!!! cea mai "ieftina" varianta de cabana este din scandura groasa de 5-8cm! asa numitii dulapi! asta nu inseamna ca e si cea mai buna varianta! o cabanutza cu 1-2 camere si un hol, nu poate fi exceptional de scumpa! oricum e mai bine decat in cort!dar tre' sa te tina punga! la grosimea asta rezista fara probleme ursului! raman insa dobitocii cu 2 picioare care, daca folosesc intamplator cabana, de regula o si distrug!
doru_constantiniu
Un elev de bac merge la aprozar: Dati-mi niste cartofi. Vanzatorul zice: De cat? Iar elevul: Decat cartofi, da.
Elevul nu si-a luat bacu'. All, tu?

Corect este:
Nu vreau decat pateu.
sau
Decat sa vorbesc numai prostii, mai bine tac.

Incorect este:
Vreau decat pateu.

Revenind, o constructie mica cum e o cabana, e cel mai ieftin sa o faci sandwich (sendvis pe romaneste). Un perete (care e si portant) cu structura din dulapi de lemn, placat atat la exterior, cat si la interior cu scandura, e mai ieftin decat un perete din lemn masiv. Daca ii pui la mijloc si o izolatie de vata minerala/bazaltica, e si mai bun izolator decat lemnul masiv. Cand zic lemn masiv ma gandesc la minim 10 cm, nu la casutele de gradina de la baumax.

Caramida costa cat BCA-ul, dar caramida e net superioara.

Piatra nu e nici ea gratis, decat daca o furi. Plus ca trebuie ziduri mai groase...
pepinogepeto
cand vreodata am avut eu ceva impotriva 6.gifu"The Dude pe acest topic.......?

intotdeauna i am dat dreptate,si am subliniat ca sint la fel ca si el muntele,frumusetea naturii si de fiecare data cind vine cu o idee nastrusnica o analizez si spun "se poate "chiar imi place " si "de ce nu".eu faceam aluzie la modul general .

sa fim obiectivi si sa incercam si altceva.eu nu vin cu proiectele mele,,nici nu as avea timp si nu este topicul meu

asa ca respectele mele man The Dude.
pacat ca am fost prost inteles

la mai multe proiecte si discutii

apropo de case in copaci,,cind am fost tinar copil ,in zona orasului Brezoi unde amcopilarit ,,am facut astfel de "cazemata in pom",dealtfel acolo am si fumat prima oara .

e bestial ce stare iti da acea casa ,,ma simteam un fel haiduc sau mai bine spus eram doar eu cu mine si natura

o sa vin probabil cu detalii cum faceam noi ,si incapeam vreo 5 persoane.era super
pepinogepeto
de aparut apar fff rar pt ca lucrez la mai multe proiecte,iar domeniul meu de activitate se intinde de la it pina la constructie renovarea casei mele si cabanei din Brezoi .timpul meu liber e ff scurt.

voi cei de pe Han imi sinteti dragi .intru cind pot .mi as dori sa vin mai des dar .....nu "ete timp"
Marduk
QUOTE(doru_constantiniu @ 14 Jul 2011, 08:25 AM) *
...cel mai ieftin sa o faci sandwich (sendvis pe romaneste). Un perete (care e si portant) cu structura din dulapi de lemn, placat atat la exterior, cat si la interior cu scandura.....

cu OSB nu-i mai bine in loc de scandura? nu zic ca este mai ieftin dar OSB-ul este tratat contra insectelor, rezista la umezeala mai bine ca lemnul, etc.
chishu_lica
danzele, ce mama draq aveti cu q6 sau q7? stii cati din prostanii astia ajung sa fie executati siliti de banci? ha, ha, ha! ce "standarde" aveti bah, unii dintre voi! si ce mai tanjiti dupa ele!!! ohyeah.gif care este treaba, man, daca o duc mai bine sau.... mai "prost", ce castig are cel care-mi citeste post-area? bah nene, neamul asta nu duce lipsa de tampitzi, fie ca se mai gasesc prin tara, fie ca s-au dus draq, aiurea, sperand ca acolo, o casatorie - muierile sau sansa le va acorda "STATUTUL" pe care il "merita" blink.gif ! ce mishto zicea unul: "lasati afara orice speranta, voi cei care intrati!"!!!! devil.gif si ma, daca nu ai bmw sau q6-q7, vrei sa-ti imprumut o franghie sa "te fericesti"? ca si asa nu ai bani de cumparat o masina - a propos, ce draq, vechea dacie nu-ti muta ccuurruull destul de departe? esti cumva un mucea care tanjeste dupa "binefacerile" si "luxul" oferit de occident? cu ce pret "frate"? usa este amenintata de incapacitatea de plata, grecia, portugalia, irlanda, italia si JAPONIA sunt cu doi craci in cacat, "mareata" UK si germania nu sunt mai departe, deci care este "scara" si "scala" valorilor tale micule omulet? este suspect ca duda este reperul tau! nu ai decat, postarea mea si a altora nu ti se adreseaza! fie ca duda si topicul "ne-poluat" sa fie zeii tai! lol!
The Dude
unsure.gif Uaaauu...Prieteni.... mad.gifunsure.gif

Exista o creatura tricefala cu un interes pecuniar clar in acest topic.
Nu scrie degeaba, nu isi face clone pentru a isi omora timpul liber dintre campaniile agricole, nu e cineva care lupta pentru o idee, ori pentru un crez.

Scopul declarat este discreditarea acestui topic si eventual uciderea lui.
Cand ne angrenam in conflictul propus de persoana in cauza ii facem jocul.
El stie ca daca lucrurile vor degenera, admini ar putea inchide discutiile.

Nu isi doreste nimic mai mult...Iar toti cei care ii raspund ii fac jocul.

De aici fiecare a aflat lucruri interesante, indiferent de gradul de cunoastere si de implicare in domeniul constructiilor.
Eu unul am aflat o sumedenie de lucruri noi...multe pe care le consideram minore ori neglijabile.

Multi au inca de aflat lucruri pe care sunt dispus sa le pun la dispozitie si pe care altii sunt dispusi sa ni le puna la dispozitie, tocmai pentru a anula caracatita speculativa care ne vrea fraieri si victime imobiliare.

Cei care din prea multa trufie si/sau ignoranta s-au tepuit deja, ori cei care alaturi de primii incearca sa fraiereasca pe altii, nu vad cu ochi buni toate astea ...si reactioneaza asa cum o fac aici.

Ignorati asadar provocarea...persoanele gaunoase, alcatuite intr-o adevarata fratie a capsunelui, cultivatori si speculanti abjecti, care traiesc in conforul fals al consumului de pateu in Q5 si aspira la visul de aur de a sparge seminte intr-un Q7....Persoane care cred ca ambalajul poate salva lipsa de continut, nu doresc altceva decat denaturarea dialogului si alunecarea lui spre suburban...o zona in care se stiu puternici.

danzel, pepinogepeto (scuzele mele pentru neantelegere), doru, toti ceilalti care nu imi impartasesc opiniile, dar care sunt deschisi catre dialog...Haideti sa facem un pas impreuna: haideti sa salvam acest topic !!!

Nu se poate face decat prin ignorarea provocarilor la discutii colaterale... thumb_yello.gif
The Dude
Mike...nu frate. Pretul ala n-are cum sa fie unul justificat. In niciun fel...
Eu cred inca intr-o cabana realizabila in limita a 2000 ron...cea cu 1000 apartine unei economii care functiona acum 5 ani...poate sase.
Desigur insa, in banii astia nu trebuie sa te astepti la prea multe...

fa-mi un serviciu si fa-ne un serviciu...Intra pe topic...l-ai putea salva thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE(doru_constantiniu @ 14 Jul 2011, 07:25 AM) *
Revenind, o constructie mica cum e o cabana, e cel mai ieftin sa o faci sandwich (sendvis pe romaneste). Un perete (care e si portant) cu structura din dulapi de lemn, placat atat la exterior, cat si la interior cu scandura, e mai ieftin decat un perete din lemn masiv. Daca ii pui la mijloc si o izolatie de vata minerala/bazaltica, e si mai bun izolator decat lemnul masiv. Cand zic lemn masiv ma gandesc la minim 10 cm, nu la casutele de gradina de la baumax.

Caramida costa cat BCA-ul, dar caramida e net superioara.

Piatra nu e nici ea gratis, decat daca o furi. Plus ca trebuie ziduri mai groase...


Mai, eu as nuanta. Dar mai inainte cred ca iti datorez niste scuze...tardive cei drept.
In numele sanatatii acestui topic te rog sa le accepti chiar si asa.
Eu as spune ca o cabana poate fi mai ieftina sau mai scumpa in functie de zona in care construiesti.

Daca zona e bogata in piatra si e putin populata cu vegetatie...s-ar putea ca piatra sa fie cea mai buna alegere.
Dar am sa zic aici intamplarea unui cunoscut, care sapand la fundatie a dat peste un filon de nisip.
Nici la cea mai procopsita statie de betoane (ori balastiera) nu gaseai un amestec mai potrivit de agregate.
Si-a facut casa din beton, pentru ca a costat mult mai ieftin asa in cazul lui (ma rog gen AMVIC)
The Dude
QED ..."Quod erat demonstrandum".....pentru cultivator.

Plutonierul Capsuna din filmul Brigada Diverse, are intr-una din scene la indemana o astfel de tentativa de invrajbire pentru a isi atinge un scop...
Unul cu mult mai onorabil insa, dar care nici el nu "scuza mijloacele".

Citari trunchiate, puse cap la cap intr-un puzzle ametitor pentru orice minte confuza, din abundenta, suplinind lipsa de argumente, dublate cu amenintari din umbra si cu comentarii ce se doresc ironice dar care raman blocate in smechereala, in intepaturi de claca si de cloaca ..

Tehnici rurale rudimentare, specific agrariene, pline de suficenta si auto-epatare, prabusite intr-o contemplatie absoluta a eului...

...atat despre asta...
The Dude
OSB pe structura de lemn in ferme din rigle...Teoretic asta ar fi cea mai ieftina varianta la acest moment.
Una general valabila....Apoi intervin particularitatile fiecarui caz, care insa ar trebui raportate la aceasta situatie de referinta.
Concluzia ??? Rezultatul fiecarui raport in parte...Parerea mea.... thumb_yello.gif
chishu_lica
dude, pe ce lume traiesti man? all ti-a postat o copie a lui constantini, ce mama draq, vrei sa spui ca asta a manipulat "pervers" topicul? esti diabolic in demersul tau - nu vezi decat o (INEXISTENTA) conspiratie!! hai spune masonule, SUNTEM ALIENII? phuahhh! postarea lu' all ce-l citeaza pe constantini este poate cea mai buna caracterizare a ceea ce postezi! NU MAI POTI PACALI PE NIMENI CU EXPERIENTA TA! pentru cei "ce nu mai pot" trai fara sfatul unuia ca tine ( cred ca ai pacalit "bine" firma ce te plateste, in afara de "travee" restul asa-numitelor cunostinte in materie de constructii sunt accesibile ORICUI!!!!) stati linistiti, vorba lui napoleon "cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit" - hoooo, nu te kill-eaza nici draq!!!! nimeni nu si-ar incarca karma cu asa nemernicie! nu de alta, i-ar canta cucuveaua in copac, l-ar bantui fantoma in pod si i-ar fi teama de arma ta de foc si de fratia inelului mason! piei drace!
The Dude
5mc de cherestea pot costa 8 milioane daca ii cumperi de unde trebuie (cu acte si toate alea)...stivuiti numai, pot forma un adapost pe care oricine l-ar putea confunda cu o cabana. Restul pana la 2000 ron pot face ca aceasta sa nu ramana doar o confuzie...

Prieteni...toti ceilalti.
Voi lipsi o vreme de aici, intrucat am alte treburi mai presante.
Nu este o retragere si nici vreun abandon. Doar raspunsul la alte imperative.
Proiectul meu merge inainte neabatut...Realizarile ca si posibilele lui esecuri vor fi mereu actualizate..

Imi pun mari sperante in supravietuirea topicului, intr-o moderare corecta si in maturitatea celor care cred ca aceste discutii, la obiect purtate, pot fi utile la ceva.
Pana la revedre, aveti grija de topic si de voi insiva cool.gif
doru_constantiniu
QUOTE(Marduk @ 14 Jul 2011, 07:18 PM) *
cu OSB nu-i mai bine in loc de scandura? nu zic ca este mai ieftin dar OSB-ul este tratat contra insectelor, rezista la umezeala mai bine ca lemnul, etc.


Nu-i vorba daca e mai buna scandura decat OSB-ul, dar 2 mp de scandura de 25 mm costa cat 1 mp de OSB de 12 mm.
Deci ca pret... iesi mai ieftin cu scandura.

Cat despre care-i mai bun, eu am folosit OSB din cauza planeitatii, din cauza ca joaca si rol de saiba rigida, si alte cateva motive. Dar data viitoare cand oi face ceva, m-oi mai gandi. Un dezavantaj la care ma gandesc, pe langa pretul mai mare, ar putea fi faptul ca OSB-ul se comporta ca o bariera de vapori. Si cred ca ar fi mai bine un material care sa permita transferul de vapori. De asta ma voi gandi si la alte solutii decat polistirenul. Exista si polistiren cu microperforatii, dar sunt si altfel de izolatii. Un fel de vata care se tencuieste cu ceva lut... chestii de-astea mai naturale. M-as mai gandi si la o fatada ventilata.

QUOTE(The Dude @ 14 Jul 2011, 08:14 PM) *
Eu cred inca intr-o cabana realizabila in limita a 2000 ron...cea cu 1000 apartine unei economii care functiona acum 5 ani...poate sase.
Desigur insa, in banii astia nu trebuie sa te astepti la prea multe...


Am calculat eu acum cateva zile si o cabanuta 2,5 x 2,5 ar putea costa si 1600 de lei. Problema e ca nimeni nu vrea ceva asa mic. O alta problema e ca lumea o vrea gata, asta e doar pretul materialelor, fara transport si fara nicio manopera.
Deci un pret minim/mp ar fi de 60 EUR (pret minim inseamna... cum zici, ca nu trebuie sa te astepti la prea multe). Daca se face o cabana mai mare (gen 5x5 m), pretul total va fi mai mare, insa pretul pe mp va fi mai mic.

QUOTE(all @ 14 Jul 2011, 07:38 PM) *
Am un teren cu piatra la greu ( il strabate un parau - plin de piatra). Iar la furat numai tie si la alti ca tine le fuge mintea.

Am vazut ca stai mai prost cu gramatica, acum vad ca stai la fel de prost si cu matematica. Cu sapa insa sunt convins ca stai mai bine.
Pai bai Einstein, la o casa 6 x 6 m, cu zidurile inalte de 4,5 m si grosimea de 0,4 m intra cam 40 mc de piatra, adica cam pe la 80-90 de tone. Nici daca trece Oltul prin curte pe la ma-ta n-o sa poti tu niciodata sa strangi 40 de mc de piatra. Deci tre` s-o cumperi si s-o transporti cu cateva rabe bune. Q5-ul, masina de femei fiind, nu poa` sa traga decat vreo 2000 de kg si ar trebui sa tragi vreo 45-50 de remorci.

QUOTE(all @ 14 Jul 2011, 07:38 PM) *
inca un priceput in toate.


Oleaca mai mult ca tine sunt sigur ca ma pricep. Singurul meu esec din ultimii 10 ani stii care e? Exact punctul tau forte, sapa. M-am apucat sa sap prin gradina sa punem niste legume, si dupa vreo luna de sapa zilnica, mi-am dat seama ca perimetrul de 5 x 5 m pe care mi l-am propus e prea mare. N-am reusit sa sap decat jumatate. (Am reusit sa sap decat jumatate - ca sa-ntelegi si tu)


pepinogepeto
ho ma zbanghiilor,ca o luaterati razna.

apai dracu nu i asa de negru .........nu asa se spune in popor?

va chinuiti cu atitea materiale complicate ,scumpe,cu enspe mii de chimicale in ele....ce naiba suntem ROMANI.avem inteligenta cit zeci de natiuni la un loc si doar atit putem????

tocmai aici ?

ma ,cea mai eftina cabana ,casa =faceti o domne ca taranii din pamint cu fara lut plus paie si sau "craci"{ma craci de copaci nu de fomei} si alte materiale naturale,ecologice si ieftine ,chiar gratis in anumite {majoritatea zonelor}tarii==================ceea mai "eftina" si naturala -fara radiatii captate {ca betonul} fara degazari de gaze ca la osb si plastic,fara toxicitate . doar munca mai multa si puteti sa o finisati cu lut ==========totul natural si gratis

cu ani in urma am poposit la bunicul meu din moldova din partea mamei undeva prin SUCEAVA comuna Corni.
avea omul o ditamai casoaia.vila frate de pe timpul lui" ceasca " arata super ,vara tinea racoare fara atitea aere conditionate iar iarna avea omul caldura cu citeva" focuri" de stateai dezbracat 2 zile. ginditiva ca la el iarna ningea pina acoperea casa la streasina.stiu bine ca acolo am facut clasa a2a.se sapau tunele ca sa ajungi in sat

am data atitea detalii ca sa" vedeti" ca nu vind "brasoave"

CHIRPICI se cheama caramizile din pamint argilos sau nu plus paie .
asa se construia in romania secolelor trecute =casele {unele }se chemau bordeie.
v am dat ca exemplu alternativ pt materiale de constructie =====aproape gratis va costa.----doar muulta munca

pepinogepeto
ptui drace ,ma nu vedeti ca ne am molipsit de la politruci?

hai sa nu ne mai contram si sa incercam sa ne intelegem =respectam reciproc ,cu gargara si vorba multa nu facem "ninicuta"

dar daca ne incelegem o sa iasa ceva constructiv pt fiecare in parte -ia fiecare ce are nevoie ca idei si/sau sfaturi acolo unde exista .

zbanghiilor.
doru_constantiniu
Expune-ti ideile marete in romana, ca engleza ta e mai... nefericita. Nici romana nu e cine stie ce, dar...

La calculul cubajului... esti corigent. Peretii din fata si din spate au 2x(6x4,5x0,4), iar peretii din lateral au 2x(5,2x4,5x0,4). Stii de ce?
Oricum, ti-am facut "decat" un calcul aproximativ. De exemplu, peretii laterali au forma de trapez, daca ai acoperis intr-o apa.
Golurile de usi si geamuri le-am socotit pierderi, ca doar uzina de bolovani livreaza si rebuturi.
Peretii i-am socotit de 4,5 gandindu-ma si la o mansarda.
Cat despre golurile dintre bolovani... Daca ai un recipient si pui bolovani in el pana sus, inseamna ca e plin, nu? Dar daca mai torni niste apa peste, oare da pe dinafara? Surpriza, nu.
Iar daca recipientul respectiv e un cofrag de 1 mc, in care pui 1 mc de bolovani, iar peste torni niste nisip, niste ciment si niste apa, ce obtii?
Obtii 1 mc de zidarie, pentru care ai folosit exact 1 mc de bolovani, Einstein.
PS: Sa nu mai cauti pe google, aria trapezului e (B+b)xh/2, iar aria triunghiului e bxh/2 wink.gif
Erwin
QUOTE(chishu_lica @ 13 Jul 2011, 04:15 PM) *
...... si mai rog pe "domnii" admin-i sa nu stearga nicio injuratura la adresa mea! si bine ar fi nici pe cele la adresa altor useri! ce draq? am intrat aici ca sa discutam! nici ca pe maidan da' nici ca la academie!!! NU MAI STERGETI POSTARILE! daca sunt aici, chiar injuriile sunt ON-TOPIC!


ba da, sunt īmpotriva regulamentului hanului pe care l-ai īncălcat repetat şi īn pofida oricărei avertizări. Cele 2 săptămāni de stat deoparte nu ţi-au ajuns pentru a-l citi. Nu-i nimic, vei fi "provocat la conversaţie" o lună. Dacă īn această lună te abaţi de la regulament fie şi cu o virgulă vei fi banat permanent.
pepinogepeto
"mama cita orgoliili aveti",va comportati ca niste "tinci" de 12-15 ani.{copii}
luati un link si vedeti "acolo sa" despre chirpici.
eftin,sanatos,aproape gratis si ecologic ..........simplu si muulta munca

http://viatalatara.wordpress.com/2009/06/2...irpici-forever/

inca un link tradus de ei cu google

http://ecology.md/md/section.php?section=ecoset&id=1233

stiu ca este un alt topic legat de casele de pamint si lemn,dar aici se discuta mai mult si se pot folosi materialele si la CABANA

nu este o regula a se folosi doar lemn .cabana in sine inseamna o constructie intr un loc izolat,departe de civilizatie .
de construit o faci din ce ai.

cu chirpici te poti incadra perfect in tema topicului 1000-2000 ron

iar ca acoperis crengi subtiri ,paie ca si in Delta,piatra,etc
pepinogepeto
si un link pt amenajare interioara lemn si pamint. simplu,practic de efect si.......eeffttiinn.

http://amenajareacaseitale.blogspot.com/20...-ecologice.html

sper ca nu sint considerate reclame sau mai stiu eu ce altceva.doar link-uri pt idei
chishu_lica
QUOTE(Erwin @ 15 Jul 2011, 08:07 AM) *
ba da, sunt īmpotriva regulamentului hanului pe care l-ai īncălcat repetat şi īn pofida oricărei avertizări. Cele 2 săptămāni de stat deoparte nu ţi-au ajuns pentru a-l citi. Nu-i nimic, vei fi "provocat la conversaţie" o lună. Dacă īn această lună te abaţi de la regulament fie şi cu o virgulă vei fi banat permanent.


devil.gif ce "pierdere" rofl.gif

nu sunt eu, vor fi si altii, cu siguranta! devil.gif sau te amagesti si tu ca sunt de fapt un acelasi user cu mai multe conturi?!!! cry.gif blink.gif blink.gif
chishu_lica
@ERWIN: site-ul asta are multi t******i .... si masoni! devil.gif despre CINE vorbesc aici? devil.gif se pare ca, totusi, universul refuza a fi fractal este DOAR FRACTURAT!!!! devil.gif o asa-zisa regula a forumului, INTELEASA SI APLICATA AD-LITERAM, nu face bine nimanui, nici macar unui forum! cry.gif
lol du*a are MULTI OMOLOGI!!!! cry.gif citesc mult SI NU PRICEP NIMIC, al'de astia! da-le puterea si-ti arata DE CE SUNT IN STARE!!!! mad.gif
chishu_lica
@ERWIN: site-ul asta are multi t******i .... si masoni! devil.gif despre CINE vorbesc aici? devil.gif se pare ca, totusi, universul refuza a fi fractal este DOAR FRACTURAT!!!! devil.gif o asa-zisa regula a forumului, INTELEASA SI APLICATA AD-LITERAM, nu face bine nimanui, nici macar unui forum! cry.gif
lol du*a are MULTI OMOLOGI!!!! cry.gif citesc mult SI NU PRICEP NIMIC, al'de astia! da-le puterea si-ti arata DE CE SUNT IN STARE!!!! mad.gif


doru_constantiniu
Eu n-o sa stau sa-ti calculez tie piatra necesara pt fundatie si casa, pt ca ma doare-n cot de tine. Am spus "decat" ca n-o sa poti face niciodata vreo constructie din piatra pe care ai vrea s-o iei din paraul din fundul curtii. Si nici din alt parau sau rau. Deci, ca sa faci o constructie din piatra, trebuie sa CUMPERI piatra si s-o TRANSPORTI, lucru care poate fi chiar mai scump decat piatra.
Deci nu e gratis, cum ai zis tu.

Nu e gratis nici chirpiciul. 1 mc de zidarie costa 100 de lei + transportul.

De fapt, nici un material nu e gratis.

Iar cabana de 6 mp nu e a mea, pur si simplu am calculat cat ar costa materialele pentru asa ceva, in cea mai ieftina varianta. Nu am calculat timp de 2 zile, stai linistit, ci acum vreo 2 zile.

Dar nimeni nu vrea ceva asa mic. De ce? Nu stiu. Poate pentru ca, oamenii marunti si cu intelectul limitat vor sa impresioneze prin case mari si masini smechere. Chiar daca n-o sa aiba bani de gaz pt incalzirea casei, chiar daca-si cumpara cauciucuri SH la masina cea bengoasa, ei vor sa arate lumii ce importanti sunt ei.
In fine, ce am vrut eu sa vad era un cost minimal al celei mai mici cabane. Si e sub 2000 de lei.
Iar ca material de constructie, nu sunt sigur ca piatra e cea mai ieftina (gratis oricum nu e).

Bai spaniolule, formulele alea de calcul ale ariilor nu le-am luat "dupa" goagal, ci dinauntrul neuronului, unde mi le-am notat acum multi ani, la scoala.
pepinogepeto
doru....te contrazic .eu am facut chirpici ,tencuiala cu pamint ,cu lut etc =====cost zero...adica 0.la mine la Puchenii Mari jud Prahova.

in primul rind chirpiciul .........in majoritatea zonelor tarii daca il faci tu ete cu minurile tale este ggrraaattiiss -pamint gasesti pirloage sute de hectare{ai de unde alege}-----apoi paiele gratis--zeci ,poate sute de tarani dau foc la terenuri ,de multe ori cu multe paie ramase pe ele-----de curind a fost un caz la TV cind un prost de asta a dat foc la teren si s a aprins si marginea orasului. si asa mai departe
apa din balti,lacuri
de.... e greu pt unii

-exceptie face {de la regula}zona de munte-deoarece acolo "pamintul este foarte nisipos "si nisipul in cantitatea care se gaseste la munte in "pamint"ii dauneaza chirpiciului-devine sfarimicos in timp iar taranii cauta mult si bine lut ca sa adauge la pamintul de chirpici pt al face mai elastic --sa reziste mai bine la marile dif de temperatura si umiditate datorita trecerilor de la cald la frig si ploaie soare ---iarna -vara

dar munca pt unii poate costa "bani pentru muncitorii care fac chirpici si pamint si paie si apa"


COSTA IN ANUMITE CAZURI doar transportul

era sa uit .rama sau ramele pt "turnat" chirpiciul--------gasesti o scindura pentru a o confectiona si citeva cuie
e bine sa ai mai multe rame ca sa ai spor ,sau faci rama mare cu multe ochiuri-----spor mare

ar mai fi multe de adaugat dar n am timp acus ,mai vorbim ZBANGHIILOR
chishu_lica
@pepino: o fi bun chirpicul - rezistenta sa mecanica este f.f. buna daca este din lut bine amestecat si "armat" cu paie si, FOARTE USCAT, cred ca este cu putin superioara bca-ului - da' cu apa ce faci?
pepinogepeto
cred ca este cu putin superioara bca-ului - da' cu apa ce faci?

chirpiciul este net superior oricarui material de constructie -lasa sa respire peretele,dat cu var tot respira si pe deasupra devine antiseptic,e un tampon termic aproape perfect datorita porilor de aer,--nu iradiaza si nu capteaza radiatiile din atmosfera ,soare etc

cu apa???? ete ce au facut si stramosii nostri de 50 ,100,500,1000 citeva mi de ani incoace :
-si au pus neuronii si osul puturos la munca

-au dus acoperisul cu 30cm-1metru peste peretele exterior ca ploaia sa nu mai bata in el"doar nu ploua orizontal",cei drept mai bate vintul cind ploua
-au ridicat temelia casei cu 40-50cm peste nivelul solului
-au creat drenaj pentru apa in jurul casei
-au cautat un lut special mai dens ,moale ca plastilina si in acelasi timp mai gras -care amestecat cu BALEGAR de cal au realizat cel mai bun material pentru tencuit casa -interior si exterior{APROPO,tencuiala cu balegar de cal +lut +paie maruntite dar nu multe ca are "calul"=pe calduri mari ca acum =dupa 10-15 zile nu mai pute .dat cu lapte de var si apoi cu "var pt"zugravit =antiseptic si fara miros.
-au captat apa in butoaie de lemn sau acolo unde se putea datorita pinzelor freatice foarte adinci cu gropi sa zicem gen "fose"

si multe altele dar mai vorbim , fug ,am treaba
chishu_lica
pepino, tu redescoperi roata - dupa tonul tau!!!!!! imi place optimismul tau, si eu stiu despre ce vorbesti (asa era casa bunicilor mei) dar sa stii ca in zonele afectate de inundatii (accidentale, multi dintre cei de vreo 60 spun "n-am vazut asta de cand sunt" - ce sa faci, asa e romanul, "intelepciunea" multora se capata adesea la carciuma si se rezuma la experientele celor cunoscuti!!!) primele case care s-au prabusit au fost astea, din batrani (uimitor dar alea de paianta au ramas in picioare, cu toate ca grav avariate)! e drept ca mult nu a costat dar munca inglobata, a fost uriasa; majoritatea nu-si mai "permit" efortul la varsta de 60-70 ani! pentru o cabanuta de 2 camere si holul lor, este insa o varianta buna! cea mai buna! si ieftina! imi place optimismul tau! ce bine ar fi daca tot mai multi romani ar invata asta!!!!
pepinogepeto
QUOTE(chishu_lica @ 16 Jul 2011, 09:45 PM) *
pepino, tu redescoperi roata - dupa tonul tau!!!!!! imi place optimismul tau, si eu stiu despre ce vorbesti (asa era casa bunicilor mei) dar sa stii ca in zonele afectate de inundatii (accidentale, multi dintre cei de vreo 60 spun "n-am vazut asta de cand sunt" - ce sa faci, asa e romanul, "intelepciunea" multora se capata adesea la carciuma si se rezuma la experientele celor cunoscuti!!!) primele case care s-au prabusit au fost astea, din batrani (uimitor dar alea de paianta au ramas in picioare, cu toate ca grav avariate)! e drept ca mult nu a costat dar munca inglobata, a fost uriasa; majoritatea nu-si mai "permit" efortul la varsta de 60-70 ani! pentru o cabanuta de 2 camere si holul lor, este insa o varianta buna! cea mai buna! si ieftina! imi place optimismul tau! ce bine ar fi daca tot mai multi romani ar invata asta!!!!



tu ai citit acest topic cap coada??

sti care este titlul acestui topic??

poti sa vi si tu cu o idee in plus sau doar "vorbim"???

in perceptia romanului "cabana "inseamna o constructie in priincipiu ridicata la munte=si atentie ,din lemn.
in caz de inundatie ,in caz de foc ,in caz de cutremur bla bla -pai atunci nu mai construim frate deloc
daca e din lemn si ia foc -se transforma in torta si pa cabana
daca e din chirpici "se topeste" si pa
daca e din beton,bca,caramida si e cutremur crapa si se duc dracu sutilii sau miliardilii de bani si pa
daca e din sandwich ,osb ,scindura ,pal se unfla si pa

de ce mai "vorbim" aici atunci ????

e ca in zicala si fobia unora :nu ies din casa ca poate cade caramida sau ghiveciu in cap pe strada si mor .

am facut un "calcul" raport calitate pret astfel ca sa ma incadrez in tema topicului ,nu crezi .??sti care e tema?????
cabana pt tot omu in limita a 1000-2000 lei si in priincipiu ridicata la munte {eventual la inaltimi mari }ca sa ai si tu parte de o panorama ceva,un peisaj ceva ,ca de betoane e satul sufletu si mintea.
ai vazut tu inundatii sus pe munte sus??? eventual o sa vezi alunecari de teren si alte alea.
blah.vesnica pomenire cu noi romanii..nu venim cu idei,nu venim cu nimic constructiv,etc etc

hai pa ca pierd timpul aiurea.
ps.in romania de azi eu nu mai sint deloc optimist .munca nu omoara pe nimeni,inobileaza.
pt o cabana in care eu nu o sa locuiesc permanent,ci doar ocazional,eu nu o sa investesc mult .conteaza mai mult locatia si peisajele .sa mi aline sufletul si "ociu".

aici nu e vorba de case de locuit permanent in orice locatie .ci de cabane
chishu_lica
pepino ce te "curentashi" asa, mah?

poti sa vi si tu cu o idee in plus sau doar "vorbim"??? pai, sunt si eu in "ton" cu lumea, nu pot face nota discordanta!!! jamie.gif

hai pa ca pierd timpul aiurea. inteleg ca ai treaba si eu te retin (vorba lu' ala cu thumb_yello.gif )! ce naiba, si azi faci chirpici? nu e duminica? blink.gif

am facut un "calcul" raport calitate pret astfel ca sa ma incadrez in tema topicului ,nu crezi .??sti care e tema????? mda, cu "calculili" poate stai bine da' faci cam multe "agramaticalitati" (vorba unui manelist celebru pe plaiurile dobrogene)

pepinogepeto
cine mi a citit "postarile",stie ca la munte prefer lemnul si piatra .dealtfel ,cabana la munte am ,si inca una "tapana".
padure am .etc
o sa vin cu poze ,

am incercat sa fiu in "topic",incerc sa vin cu idei.daca pot ajuta pe cineva ,bine ,daca nu, ata ete.

nu toti au bani de investit .uni vor dar nu pot.viseaza ca vor avea si ei cindva o cabanuta cit de mica .pt ei venim cu idei,bune -rele,multe-putine. fiecare alege dupa "putirinta".
ca idee ,daca pt mine nu este buna ,poate pentru altul e salvatoare.

veniti cu idei ,sfaturi,ceva constructiv.de vorbe si doar vorbe cred ca suntem toti satui.

"agramaticaalili" le fac intentionat ,si deobicei le pun intre ghilimele-acolo unde nu ma grabesc.asta e stilul meu de a ma "detensiona",de a detensiona o situatie ,o stare

tigle de lut ars se gasesc in Pucheni,dar nu se mai ard cum trebuie si nu stiu cit ar rezista de bine la intemperii.de ,nu se mai fac ca odinioara ,sa reziste 20-30 de ani.

cort nu mai am ca mi la papat ursu.la confundat cu pielea mi de pe bat.
pepinogepeto
problema este ca oricum ,acolo in Pucheni nu stau foarte mult timp pe an ,maxim 1 luna adunate zilele pe an.
deci nu am toate datele la zi despre caramizi,tigle ,sau sobele ce se fac acolo.dar ma pot interesa.la sfirsitul lunii o sa ajung acolo.

acolo am cumparat casa deoarece a fost ieftina si in drum spre munte .e facuta din caramida de lut arsa la soare ,lemn de salcim si chirpici. are vreo 60 ani ,a prins inundatii si nuare nici pe naiba. ete nu s a darimat.si tot primitoare a ramas .cu munca de rigoare

hai pa zbanghiilor. sa fiti cuminti.pezevenchiilor rofl.gif
chishu_lica
"agramaticaalili" le fac intentionat ,si deobicei le pun intre ghilimele-acolo unde nu ma grabesc uite ca faci "agramaticalitati" si intre ghilimele si in afara lor! este suspecta "graba" asta! multi incearca a parea mai interesanti, "au multa treaba"! ia spune pepino, esti padurar? ca stim noi "cat si cum" muncesc astia!!!
bah, cand or intra astia si in padurari, mama ce curatenie va fi! singura "treaba" a unui padurar nu este sa nu se fure ci sa aiba 1/3 DIN CE SE FURA!!! uite asa, un semi-analfabet se usureaza pe multi si crede, in "inteligenta" sa, ca "s-a realizat", intr-atat ca poate da si sfaturi!

pepino ia fa un efort, nu te mai grabi, consulta o carte de "gramaticalitate" (chiar on-line) si arata-ne si noua justa ta "valoare"! niciodata nu e prea tarziu sa te "perfectionezi"! cabane stim ca poti face! la chirpici si "artimetica" nu contesta nime', esti un maestru desavarsit!
pepinogepeto
tipule,esti in plus.

printr o conjunctura fericita a vietii am mosteniri.trebuie cumva sa aduc si dovezi.?uite unde era dna {sau ce alta agentie de furat}?fisc pe han.
padurar?as vrea .dar cu siguranta ai vrea tu.

sint, culmea, expert IT.am firma ce opereaza pe piata de IT&C.sti cu ce se maninca?

bla,bla,bla.vorbe ,vorbe. cum te poti suporta oare ?

esti ca in "politichie".vin ai nostri ,pleaca ai nostri.vorbe ,nu fapte.ai construit ceva in vita ta ?mai mult poate decat o burta de c###t?
poate un W.C......si nici pe ala ca ai cadea in el..............
sunt curios ....ce muzica asculti?
dar ce mananci?

nu de alta ,dar ca sa stiu cu cine stau de vorba.

tipic.vorbe. ai adus macar o idee ,ceva concret pina acum pe acest topic? NU................doar vorbe???????critici????toti ne putem erija in cei mai mari critici.

Tipic .nu mai poti de grija altuia.

pepinogepeto
tipule ,muncesc ,muncesc,eu nu prea am timp liber.eu nu stiu ce este s,duminica.acum in loc sa termin de reparat un laptop caruia trebuie sa i schimb chipsetul{lipit in sistem BGA} stau de vorba cu tine.am decazut la mintea ta .

cind spun ca nu am timp,se datoreaza faptului ca trebuie sa gindesc,sa iau decizii,....
ete cu cine pierd eu timpul meu ...Time is money.
doru_constantiniu
pepino, ai dat aici un link unde zicea unu' ca niste oameni de prin CT fac "caramizi" din chirpici, 20x30x10 cm, cu 0,6 lei/buc. Adica 100 lei/mc. Daca nu ma insel, am vazut caramida eficienta cu 165 de lei, cu TVA si transport inclus.
Oricum, eu cred ca ar merge ca material izolator, in interiorul unei structuri de lemn. Cu ce se zidesc "caramizile" astea de chirpici?
Ar mai merge si baloti de paie, tot asa, la interior, tencuiti cu lut.

Concluzia mea e ca nu exista materiale gratis, cel putin daca n-ai vreo oportunitate.
Eu ar trebui sa cumpar chirpiciul, ca nu stiu cum si din ce se face, balotii de paie la fel, ca nu-s agricultor (ca spaniolii sau "englejii"), balegarul de cal la fel, ca inca n-am cal, piatra la fel, ca nu-mi trece paraul prin fundu' curtii, lemnul la fel, ca n-am padure.
Iar oportunitati ar fi fie sa primesti ceva resturi de materiale de la cunoscuti, fie sa dai cu jula, fie sa ai din productie proprie balegar, paie, lemne (astea din productia bunicilor), lut, argila...
Dar, daca te-apuci tu sa faci caramizi sau chirpici, asta implica munca, care si ea costa. S-ar putea sa constati ca, daca lucrezi meseria ta, vei castiga mai mult decat castiga cei ce fac chirpici. Plus ca alora de-l fac de-o viata, sigur le iese mai bun ca al tau.
All, alles in ordnung? Relaxeaza-te, maine vine o noua zi de munca (cu carca) wink.gif. Tre' sa bagi mare, pentru ca... ce se vede? Vine noul model de Q7? Un must have in clasa ta sociala.
Marduk
QUOTE(doru_constantiniu @ 17 Jul 2011, 02:10 PM) *
....Oricum, eu cred ca ar merge ca material izolator, in interiorul unei structuri de lemn. Cu ce se zidesc "caramizile" astea de chirpici? Ar mai merge si baloti de paie, tot asa, la interior, tencuiti cu lut......

Orice solutie ieftina am alege importanta este fundatia. Pentru orice structura este foarte important ca umezeala sa nu fie prezenta. Caramizile din chirpici se zidesc cu lut amestecat cu nisip cernut. Am vazut in zona Medgidia o vila construita din chirpici pe structura de beton armat, am fost surprins de izolatia peretelui, fundatia era inalta la parter se ajungea pe o scara din beton cu 5-6 trepte.
pepinogepeto
doru,...acel link l am pus ca exemplu.am precizat clar ca nu e reclama sau mai stiu eu ce.

eu lucrez in domeniul IT.,plecind ca baza de la electrician ,electronist...ai citit clar din postarile mele de la alte topicuri{energi alternetive etc}

nu am facu misto cind am spus despre "lut+balegar de cal +paie de cereale maruntite".

balotii de paie sint foarte buni,se lucreaza experimental in anglia si franta {a se vedea pe discovery}.chiar si in romania se folosesc in situatii critice .
nu intru in detalii ......am precizat clar .daca se "lucra " in regim "home made" nu costa nimic .daca stam la munte..........e alta socoteala.

si la munte puteti cauta zone {ce i drept mai rare} cu lut.pamintul e mai galbui .si putin mai nisipos--cere mai multa balega.......sincer.pt "legare"


eu stiu trei tipuri de lut in romania .or fi mai multe.....dar ce nu cunosc nu mi dau cu presupusu:ex
in zona Horezu lut argilos galben{umed} rosu
in zona Puchenii Mari Prahova lut inchis la culoare ;deobicei gri petrol inchis sau aproape de negru {cind este umed luat}--foarte bun pt sobe "samota"
in zona Suceava pe linga Siret in zona Comunei Cornii Mari ,un lut galbui cu care se fac si tencuiel si caramizi,si chirpici.

la tencuiala am precizat ca se fol Balegar de cal ,deoarece acela are si paie in compozitie,o anumita densitate si viscozitate.cel de vaca nu "leaga" asa bine chirpiciul .

nu spun povesti .am vazut pe la fata locului cum se face la Suceava.casa "batrineasca " a bunicului meu avea vreo 60 ani,este in vale ,unde se aduna precipitatii si pinza freatica e situata la maxim 1,5m adincime .are si iaz de peste in apropiere .repara la casa cam 1 la 3-5 ani. "zugrevea "anual.

stiu ca mai avem si un lut fff bun in tara -galben rosiatic ,dar nu stiu sa ti spun zona .italienii importa de la noi acel lu.ni l revind in magazinele ce au materiale pt pictori si sculptori cu de zeci de ori mai scump------------exact ca si la cherestea.vindem ieftin mat brut -cumparam scindura scumpa
pepinogepeto
Caramizile din chirpici se zidesc cu lut amestecat cu nisip cernut.

asa o fi.probabil acolo asa se foloseste .sa nu crape lutul .depinde si de tipul de lut ce se gaseste acolo

exact ca in zicala noastra batrineasca ,dar nu neaparat in sensul rau,:"cite bordeie ,atitea obicee."
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.