Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
picamaru
unde esti marduk ,eu am teren la SULTANU (langa PROVITA DE SUS)
picamaru
QUOTE(marduk @ 10 Apr 2008, 05:27 PM) *
Rulota ar fi o solutie, dar provizorie. Eu am o cabana din OSB ridicata pe o placa de beton de 10 cm pe piloni. Tocmai am terminat de pus parchetul in sufragerie si bucatarie. Am mobilat bucataria, urmeaza sufrageria, dupa care trec la mansarda (amprenta este de 49,5 mp) 3 dormitoare, 2 bai, bucatarie. Am net, TV, telefon, ma simt acasa efectiv iar privelistea face toti banii, sunt la 15 min de urcat din DN1, de sus totul arata splendid.

Poti sa-mi trimiti si mie schita cu planul casei?
Marduk
QUOTE(picamaru @ 11 Apr 2008, 02:15 PM) *
Poti sa-mi trimiti si mie schita cu planul casei?

In acest moment nu pot, dar cabana este postata pe forum la acest topic mai la inceput.
The Dude
....ce zici AndraV, cum ti-ar sta ???
Eu zic ca foarte bine.....Dar pana atunci ia in calcul o casuta mai mica care sa faca parte dintrun proiect ce poate fi dezvoltat ulterior.
Spune-mi mai multe despre locul pe care il ai, despre banii pe care ii ai dispusi si am sa te ajut cu un mic proiectel. Moca si fara dorinta de a participa si altfel...mai exact fara aceasta posibilitate. E valabil si pentru tine picamare thumb_yello.gif
andra_v
wow, palat pe ape!
Erwin
QUOTE
wow, palat pe ape!


pe mine m-a dus cu gândul la casa pe care a găsit-o Charlot şi care era să se prăbuşească de pe faleză rolleyes.gif

iată un alt (gen de) palat, care cu un pic de îmbunătăţiri ar putea ajunge rival cu casa de mai sus ohyeah.gif rolleyes.gif
The Dude
In ciuda felului in care arata aia e o casa foarte bine facuta....
The Dude
Cred ca s-a mai postat aici dar e o schema interesanta, simpla si usor de aplicat:








ilie
Cred ca o rulota second hand iti poate da o satisfactie mare la niste costuri mici: esti mobil in primul rand, asa ca daca te-ai plictisit de o locatie, o schimbi, te duci unde e soare, sau peste rolleyes.gif . Cam cat costa una, 2-5.000 E?
Marduk
QUOTE(The Dude @ 16 Apr 2008, 03:17 PM) *
Cred ca s-a mai postat aici dar e o schema interesanta, simpla si usor de aplicat:

Am vazut la Bricostore o cabana de 6000 ron (fara tigla, montaj si nevopsita) chiar si asa mi se pare mai indicata decat o rulota de 2-5000 eur. Poate pentru unii rulota reprezinta un confort dar pentru mine conteaza si mediul in care urmeaza sa traiesti nu numai confortul.
andra_v
Totusi, cel mai mult ma tenteaza palatul ala de lemn suspendat.
Marduk
QUOTE(andra_v @ 16 Apr 2008, 07:00 PM) *
Totusi, cel mai mult ma tenteaza palatul ala de lemn suspendat.

Palatul nu ar fi greu de construit, problema este unde gasesti terenul care sa corespunda imaginii respective. rolleyes.gif
alexei
pe malul siretului,pe malul prutului sigur se gasesc imagini asemanatoare.
The Dude
QUOTE(The Dude @ 25 Feb 2008, 11:46 AM) *
Am vazut ieri o constructie care va costa la gata 15 000 euro.
Imi pare tare interesanta.

Placa de beton 15cm grosime in loc de fundatie. Placa a fost turnata direct pe pamant tasat.
Constrctie primului nivel pe doi lati de caramida eficienta recuperata (25cm) cu stalpisori de sustinere in colturi.
Sarpanta din lemn in doua ape, cu invelitoare din bardou, mansardata cu doua dormitoare.
Suprafata amprentei la sol 6x8
Nivel inaltime 5,5m.
Termopane, termosistem.
Dusumea din rasinoase.
Camerele de sus ferestre cu lucarne.
Camera de jos in stil american: fara alte compartimentari, decat antreu si o baie.
In banii astia instalatie sanitara (doua bai) si instalatie electrica incluse insa fara obiecte sanitare si elemente electrice.

Mi s-a parut OK.
Casa s-a ridicat in doua luni (dupa sarbatori si pana acum, in ciuda vremii) si va fi locuibila incepand cu luna aprilie.

Am sa revin si cu niste poze.


Senzational...vorba lui Diaconescu.
Tocmai am aflat ca aceasta constructie a fost traznita imediat dupa Pasti.
A ars ca o torta.... mad.gif
Este a doua casa din satul asta care cade sub fulger de la inceputu primaverii..... mad.gif mad.gif mad.gif
Marduk
QUOTE(The Dude @ 14 May 2008, 05:01 PM) *
Este a doua casa din satul asta care cade sub fulger de la inceputu primaverii..... mad.gif mad.gif mad.gif

La tine ploua in acest moment? Eu am trecut prin prima ploaie serioasa de cand m-am mutat si ma gandesc serios la un paratrasnet cry.gif Cand tuna aici parca iti tuna in suflet iar cand fulgera parca te arde la c.... blink.gif . Ai paratrasnet montat?
Energie
Fara paratrasnet nu e un fel de sinucidere?
alexei
QUOTE(Energie @ 14 May 2008, 04:47 PM) *
Fara paratrasnet nu e un fel de sinucidere?



unsure.gif chiar ma gandeam la un lucru citind replicile voastre,poate ca e o tampenie dar tare-s de curios ce distanta de siguranta trebuie respectata intre impamantare si paratrasnet(la partea ingropata ma refer)
The Dude
Sunt inca sub imperiul emotiei..... blink.gif unsure.gif blink.gif

Marduk, ma aflu in Bucuresti si acum acolo ploua. Primesc prin GSM buletine informative periodice de la una din vecini.
In zona aia evenimentul e oarecum comun. Sunt cateva pe an. Personal am fost martor (nu ocular) la doua. O data a traznit o sura chiar langa locul in care ma aflam. Eram cu spatele la vreo 50 de metrii. Am auzit ca un zgomot amplificat ca de foaie de hartie sfasiata..Nu Buuuum... Nu altceva...
Am vazut cum totul in jur se lumineaza brusc ca la blitz si cand am intors capul sura ardea nitelus intr-una din partile coamei. Nu era valvataie. Daca as fi avut cu ce, as fi putut interveni eficient...Dar n-am avut..Focul s-a extins repede, era mult fan inauntru, si totul a fost mistuit in mai putin de jumatate de ceas. Pompierii din Zarnesti au ajuns dupa trei sferturi de ora de la anuntul meu.

Altadata a traznit o stanca. Eram, tot cu spatele, pe muchia unui deal si asteptam pe cineva. Zgomotul a fost infernal...Stanca s-a sfaramat in bucati si totul s-a afumat ca in urma unui sinistru..Putzea a ars de ziceai ca taman atunci s-a stins un rug de sacrificiu...Mirosul s-a pastrat zile de-a randul.


Cabana mea nu are paratoner. Teoretic nu e necesar acolo unde partea cea mai de sus a casei este depasita de o alta inaltime pe o raza de 20-30 de metrii.
Regulile nu functioneaza insa intotdeauna atunci cand vine vorba de trasnet, asa ca eu merg mai mult pe rugaciuni, pe traditii si lumanri aprinse in biserica.

Tehnologic exista o gramada de metode noi si "garantate 100%": Echipot, Trazor, Ioniflash Benj, Dat controler (pare sa fie adevarata), Provectron, Flash Cand...
Practic insa fiecare nu ofera decat o protectie relativa.

Sfatul meu este sa se aplice cea mai ieftina metoda. Exista norme cu sisteme ce cuprind prajina, bulbul de atragere, plat band coborator si impamatare cu electrozi in stea. Sunt cele mai simple.
Pana la urma numai o teava infipta minim 2 metrii in pamant si care e un pic mai inalta ca intreaga casa poate oferi o protectie destul de buna, macar ca la un eveniment se va distruge in mare parte...e insa si dupa cum ai norocul. thumb_yello.gif


Daca insa avem de a face cu o casa care domina ca inaltime zona eu zic ca un paratrasnet e obligatoriu
Marduk
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 09:45 AM) *

QUOTE
Regulile nu functioneaza insa intotdeauna atunci cand vine vorba de trasnet, asa ca eu merg mai mult pe rugaciuni, pe traditii si lumanri aprinse in biserica.

drunk.gif roflmao.gif rofl.gif

QUOTE
Sfatul meu este sa se aplice cea mai ieftina metoda. Exista norme cu sisteme ce cuprind prajina, bulbul de atragere, plat band coborator si impamatare cu electrozi in stea. Sunt cele mai simple.
Pana la urma numai o teava infipta minim 2 metrii in pamant si care e un pic mai inalta ca intreaga casa poate oferi o protectie destul de buna, macar ca la un eveniment se va distruge in mare parte...e insa si dupa cum ai norocul. thumb_yello.gif

La manastirea din Busteni exista o bisericuta din lemn, care are un paratrasnet interesant si cred foarte ieftin. Un cablu de otel coboara de pe turla pe acoperis, si pe pereti prins la o distanta de perte cam 300 mm in bucati de lemn.
QUOTE
Daca insa avem de a face cu o casa care domina ca inaltime zona eu zic ca un paratrasnet e obligatoriu

Pe partea mea de drum cabana mea este cea mai inalta, vis-a-vis (7-10m) exista stalpii de electricitate, la 20-30 m este un deal de vreo 2-3 mai inalt decat cabana. Totusi m-am hotarat sa pun paratrasnet, simplu, ma atage ideea unui catarg care ar trebui sa fie de vreo 10-15 m ca sadepaseasca cabana, terenul fiind in panta iar cabana asezata chiar pe partea cea mai inalta si plata.
The Dude
In locul tau eu mi-as face unul....Cred ca si in locul meu...dar acum am un pic de altfel de prioritati.
tontoi
in viitorul apropiat o sa-mi ridic o cabana...am gasit materiale in zona (Valea Marea). O sa fie din lemn cu acoperis din ranitza
incerc sa folosesc mai mult piatra, lemn, var....
voi evita fierul, pvcul, termopanele, cimentul, tigla, lavabilul....
pe o jumatate de hectar am dat 3000 de euro.

LOCALIZARE
The Dude
Ce e aia ranitza ??
Marduk
QUOTE(tontoi @ 15 May 2008, 12:25 PM) *
in viitorul apropiat o sa-mi ridic o cabana...am gasit materiale in zona (Valea Marea). O sa fie din lemn cu acoperis din ranitza
incerc sa folosesc mai mult piatra, lemn, var....
voi evita fierul, pvcul, termopanele, cimentul, tigla, lavabilul....

Succes, ramane sa te mai intelegi si cu arhitectul. Proiectele originale sunt in opinia mea privite cu suspiciune de catre arhitecti. Faptul ca nu vrei sa folosesti termopanul te va atinge la buzunar, crescand cheltuielile pentru incalzire. Pana la urma conteaza ce declari ca ai de gand sa construiesti acolo, fanar, grajd, baraca, etc. restul se rezolva pe plan local.
tontoi
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 12:33 PM) *
Ce e aia ranitza ??


depinde de zona...unii o numesc ranita..altii draniţă

The Dude
...si cei mai multi ii zic sitza thumb_yello.gif ..intre ei si DEX-ul rolleyes.gif

Dar dranita mai merge...
Oricum felul in care doresti sa construiesti te onoreaza iti doresc succes..
Marduk
QUOTE(tontoi @ 15 May 2008, 01:03 PM) *

Chiar crezi ca te mai lasa primaria sau arhitectul sa mai construiesti asa ceva azi? Oricum iti trebuie mai multa lumina, va trebui sa faci niste ferestre mai mari, sau daca vrei mansarda cu siguranta va trebui sa folosesti un sistem Velux.
The Dude
Vai marduk, am vazut zilele trecute o autorizatie de constructie eliberata de primaria din Tartasesti (nu cred sa fie mai mult de 40km de Bucuresti).
Nu ai sa crezi niciodata....
Lasa ca nu exista proiect, ci doar trei schite, dar nu respecta nici macar regulile elementare.
Concluzia mea: inca se poate obtine orice contra unei contributii generoase !!

Oricum pentru case ca cea din poza se pot scoate autoizatii speciale...Se scot chiar mai lejer decat astealalte, insa au un alt circuit iar pragul cel mai greu de trecut e in cazul lor acordul de urbanism.


Ai insa dreptate...va fi greu de locuit asa ceva in mileniul trei...dar nu neaparat neinteresant.
tontoi
vroiam sa arat draniţa de pe acoperiş...acolo mă refeream.
va fi o cabană simplă cu un living la parter si trei camere la mansardă.

acuma baia, bucataria, camara si alte camere trebuie puse undeva poate la subsol unsure.gif
The Dude
Mai, daca vrei sa faci o casa ca cea din poza, atunci vrei sa faci o gospodarie taraneasca. Casa pare de tip vrancean, desi eu unul nu am stiut niciodata sa fac o diferenta neta intre acest tip de gospodarie si cel din maramures de pilda unsure.gif

Nu cred ca intr-o casa din asta s-ar pune problema de baie (bai- nu poti avea una singura la un living si trei dormitoare), sau de bucatarie. Asta poate numai in cazul in care vrei sa limtezi nota rustica utilizand-o numai pentru exterior, ceea ce ar fi o uriasa greseala. Case ca asta isi gasesc rezolvari pentru utilitati in anexe.

Parerea mea, favorabila ideei pe care ai anutat-o initial, aceea de constructie ce utilizeaza numai materiale ecologice si tehnologii clasice, este ca nu vorbesti serios, iar daca intr-adevar faci asta atunci ai nevoie vitala de un arhitect care sa te lamureasca punandu-te la curent cu cateva principii esentiale ale constructiilor si ale spatiilor construite....parerea mea thumb_yello.gif
Cucu Mucu
Tontoi, pp ca glumesti. Bucataria la subsol?! Gandeste-te ca trebuie sa urci cu farfurii, oale si alte cele de 3 ori pe zi in living. Sau preferi sa mananci in buncar?
Erwin
O casă care mi-a plăcut din zona gorjană RUNC (aprox. 20Km de Tg.Jiu):


specific zonei sunt pietrele mari de râu şi balcoanele din lemn, aproape toate casele tradiţionale au aşa ceva, cel puţin fundaţia şi gardurile din pietre de râu, şi partea de sus din lemn. Peste tot sunt grădini cu flori în faţa casei, la ferestre sau pridvor... smile.gif

Marduk
QUOTE(Erwin @ 10 Jun 2008, 12:45 AM) *
O casă care mi-a plăcut din zona gorjană RUNC (aprox. 20Km de Tg.Jiu):
specific zonei sunt pietrele mari de râu şi balcoanele din lemn, aproape toate casele tradiţionale au aşa ceva, cel puţin fundaţia şi gardurile din pietre de râu, şi partea de sus din lemn. Peste tot sunt grădini cu flori în faţa casei, la ferestre sau pridvor... smile.gif

Daca ar fi avut si niste porti romanesti adevarate, totul era ok. Nu-i pot intelege pe unii care vor sa pastreze ceva din traditii sau care aplica la unele proiecte elemente specifice constructiilor taranesti dar sfarsesc prin a strica totul cu prezenta unor elemente care contravin legilor frumosului. Poate totusi no fi avut bani pentru o poarta gorjeneasca din zona Novaci sau una maramureseana, cine stie.
axel
Vorbesti de parca casa cu pricina ar fi vreo frumusete...
picamaru
gata,ma apuc de cabana
o sa fie de osb cu lambriu pe interior ,5*5 m cu parter si mansarda
la fundatie trebuie pahare si daca da cate si cat de adinci?
ce grosime imi trebuie la placa?pun plasa de Buzau,ce grosime si imi trebuie dubla armare?
e suficint pietrisul sub placa sa rup capilaritatea?
Marduk
QUOTE(picamaru @ 24 Jul 2008, 11:17 AM) *
gata,ma apuc de cabana
o sa fie de osb cu lambriu pe interior ,5*5 m cu parter si mansarda
la fundatie trebuie pahare si daca da cate si cat de adinci?
ce grosime imi trebuie la placa?pun plasa de Buzau,ce grosime si imi trebuie dubla armare?
e suficint pietrisul sub placa sa rup capilaritatea?

Felicitari si spor la treaba. Suprafata mi se pare cam mica, dar pana la urma tu sti cel mai bine. Nu uita ca OSB-ul sa fie de minimum 12 mm nr. 3 (de exterior), vata minerala pentru peretii exteriori sa aiba grosimea de 100 mm, folie apoi lambriu (unii zic ca merge si fara folie). "Paharele ar trebui sa fie dupa parerea mea minim 5 buc dar as opta pentru 6 in diametru de 500 mm cu o adancime de minim 800 mm sub zona de inghet. Placa poate fi de 100 mm iar plasa de 6 mm dublu armata altfel la turnarea betonului s-ar putea lasa la partea de jos. Pietrisul este suficient peste care se pune folie. Nu uita sa introduci tevile pentru alimentare cu apa si evacuare apei menajere.
picamaru
QUOTE(marduk @ 24 Jul 2008, 11:34 AM) *
Felicitari si spor la treaba. Suprafata mi se pare cam mica, dar pana la urma tu sti cel mai bine. Nu uita ca OSB-ul sa fie de minimum 12 mm nr. 3 (de exterior), vata minerala pentru peretii exteriori sa aiba grosimea de 100 mm, folie apoi lambriu (unii zic ca merge si fara folie). "Paharele ar trebui sa fie dupa parerea mea minim 5 buc dar as opta pentru 6 in diametru de 500 mm cu o adancime de minim 800 mm sub zona de inghet. Placa poate fi de 100 mm iar plasa de 6 mm dublu armata altfel la turnarea betonului s-ar putea lasa la partea de jos. Pietrisul este suficient peste care se pune folie. Nu uita sa introduci tevile pentru alimentare cu apa si evacuare apei menajere.

O fi mica dar mai mult nu vreau sa ma -ntind ,mie frica ca nu ma mai apuc deloc daca fac calculu' la bani .Si asa cred ca ma duce spre 10000 euroi cu apa si curent.Amzis sa fac fundatia la toamna
Marduk
QUOTE(picamaru @ 24 Jul 2008, 04:59 PM) *
O fi mica dar mai mult nu vreau sa ma -ntind ,mie frica ca nu ma mai apuc deloc daca fac calculu' la bani .Si asa cred ca ma duce spre 10000 euroi cu apa si curent.Amzis sa fac fundatia la toamna

Doar 10000 euro, la rosu. unsure.gif
picamaru
Crezi ca se ia cineva de mine daca fac fundatia si iau dupa aia autorizatia de constructie?Eu zic ca merge ,ma gandesc sa iau autorizatiile la iarna ca am mai mult timp.Terenul meu e undeva la marginea satului.
Marduk
QUOTE(picamaru @ 25 Jul 2008, 11:00 AM) *
Crezi ca se ia cineva de mine daca fac fundatia si iau dupa aia autorizatia de constructie?Eu zic ca merge ,ma gandesc sa iau autorizatiile la iarna ca am mai mult timp.Terenul meu e undeva la marginea satului.

Trebuie sa fi in legatura ori cu arhitectul local ori cu primarul, daca iti dau ok te apuci, altfel risti sa platesti mai mult dupa. Parerea mea este ca in momentul in care te apuci de fundatie, sa ai certificatul de urbanism si dosarul ptr. autorizatie depus.
Cucu Mucu
QUOTE(picamaru @ 25 Jul 2008, 11:00 AM) *
Crezi ca se ia cineva de mine daca fac fundatia si iau dupa aia autorizatia de constructie?Eu zic ca merge ,ma gandesc sa iau autorizatiile la iarna ca am mai mult timp.Terenul meu e undeva la marginea satului.

Inainte sa incepi orice lucrare (chiar si cele de amenajare santier) trebuie sa ai DEJA AC eliberata si sa anunti inspectoratul de stat in constructii (e la fel de important ca si eliberarea AC). Mare grija la vecinii "binevoitori", ca amenzile sunt imense.
dan_gr
Salut!
Sunt nou la Han si sunt interesat de tot ce inseamna casa de vacanta, solutii ieftine, solutii alternative pentru utilitati etc.
Ce s-a inamplat cu acest topic? Vad ca e "abandonat " din iulie. unsure.gif
catalin_apopi
QUOTE(The Dude @ 8 Jan 2007, 10:46 AM) *
Well, eu mi-am facut una si in acest weekend tocmai m-am bucurat de ea..Vreau sa spun ca am ajuns Vineri noaptea, am mers pana la ea prin zapada si pe ninsoare abundenta cu rucsacul in spate. Am ajuns si am facut focul in camin, am admirat focul la un pahar de coniac, apoi spre dimineata am admirat cerul care se inseninase si avea in mijloc o ditamai luna...A doua zi am batut drumurile, am facut poze, apoi m-am betivit la o friptana facuta pe tepuse...m-am gandit ca acest respiro si altele ca el reprezinta una din marile placeri ale vietii...si m-am gandit si la voi..
Asadar, iti poti construi o Cabana la munte incepand cu numai 10 000 000 lei...vechi.
Am multe solutii dar socotesc ca nu ar avea nici un rost sa bat campii daca nu e nimeni interesat. Postati aici, numiti un buget si veti primi solutia optima pentru el...tax free thumb_yello.gif



as vrea sa-mi fac si eu una dar vreau mai mare ceva 10/10 un fel de optogon sau hexagon, cam cat m-ar costa ?
ai folosit bardolina la acoperis sau cu ce ai acoperit-o ? fundatie sau piloni ?
Marduk
QUOTE(dan_gr @ 28 Dec 2008, 02:54 PM) *
Salut!
Sunt nou la Han si sunt interesat de tot ce inseamna casa de vacanta, solutii ieftine, solutii alternative pentru utilitati etc.
Ce s-a inamplat cu acest topic? Vad ca e "abandonat " din iulie. unsure.gif

Cea mai ieftina "casa de vacanta" poate fi o rulota, asta in cazul in care ai terenul. O rulota cu wc si dus de prin '87 o poti gasi la 1500 euro. Solutia ieftina pleaca de la un buget, cat de ieftin sa fie, cati metri patrati, etc.

QUOTE(catalin_apopi @ 30 Jan 2009, 11:46 PM) *
as vrea sa-mi fac si eu una dar vreau mai mare ceva 10/10 un fel de optogon sau hexagon, cam cat m-ar costa ?
ai folosit bardolina la acoperis sau cu ce ai acoperit-o ? fundatie sau piloni ?

Terenul pe care il ai este intravilan sau extravilan? Forma poate fi oricare iti face placere, ideal ar fi sa pastrezi specificul locului in care construiesti. Daca in zona bate vantul puternic cu nisori abundente, tabla sau lindab, altfel tigla. Dar ne intoarcem la buget, daca ai bani construiesti o cabana din caramida, daca nu una din lemn, depinde ce bani ai in buzunar.
Zydarr
fain
alexei
QUOTE(Zydarr @ 9 Feb 2009, 11:56 PM) *
fain


No ghini.
Bai fratilor da' nu mai iubiti natura,nu va mai atrage ideea unei cabane la dreq in praznic intre munti sau pe malul vreunei balti plina de tantari numa buna de dat la peste?Iesiti ma din hibernare(apropos,am fost la copca acu vreo luna...cool pun si poze) si haideti sa insufletim atmosfera.Unde-i nenea Hampu sa ne mai povesteasca din sotiile facute,sa ne povesteasca de cabanuta lui Iubita(si cine n-ar iubi-o)Lipseste liantu' si asta se vede lumea pe aici incepe s-o dea in barci cabane"ceva mai mari de 10/10 din caramida(daca se poate) nonono.gif ....nu ma,nu se poate,una-i cabana si alta-i buncaru'
Haide hampule pana nu sar astia toti pe mine 44.gif
Zydarr
QUOTE(alexei @ 13 Feb 2009, 12:23 AM) *
No ghini.
Bai fratilor da' nu mai iubiti natura,nu va mai atrage ideea unei cabane la dreq in praznic intre munti sau pe malul vreunei balti plina de tantari numa buna de dat la peste?Iesiti ma din hibernare(apropos,am fost la copca acu vreo luna...cool pun si poze) si haideti sa insufletim atmosfera.Unde-i nenea Hampu sa ne mai povesteasca din sotiile facute,sa ne povesteasca de cabanuta lui Iubita(si cine n-ar iubi-o)Lipseste liantu' si asta se vede lumea pe aici incepe s-o dea in barci cabane"ceva mai mari de 10/10 din caramida(daca se poate) nonono.gif ....nu ma,nu se poate,una-i cabana si alta-i buncaru'
Haide hampule pana nu sar astia toti pe mine 44.gif

Acu vreau si eu sa incep lucru la o cabana mai mica asa, de 5 m pe 8 m, imi trebuie doar o bucatarie, un "living" si peste bucatarie vreau sa imi fac o camera de dormit ceva in gen balcon... cabana vreau sa o fac pentru mine sa am unde sa imi petrec weekendurile. Acu tot ma interesez din ce e cel mai bine sa fie facuta si si din ce e cel mai ieftin. Pana acum am ramas la lemn, am posibilitatea sa iau lemn ieftin si astfel imi e mai rentabil... problema e ca nu stiu cat trebuie sa fie de uscat. Nu vreau sa o fac din busteni, o vreau ceva in genul sandwich, la exterior scandura de aprox 4 cm, si la interior tot scandura dar de 1,2 sau 2 cm iar intre tot ce trebuie la o izolatie. Mentionez ca vreau sa fac totul eu cu inca cativa prieteni... astfel o sa ma coste doar materialele. Cand o sa incep lucrul o sa dau mai multe detalii despre preturi, si pasi pe care i-am facut... daca totul merge asa cum am planuit eu, o sa iasa o cabana faina pe care oricine si-o poate permite.
maxmara
Va salut pe toti ! smile.gif
Urmaresc cu interes ceea ce scrieti aici si as avea o intrebare, cu toate ca stiu ca e cam off-topic ... rolleyes.gif si anume, daca stie cineva cam cat ar costa o casa de locuit din lemn pe la 100-120 m˛ ? Sau o cabana...ma rog......Si la urma-urmei, unde este diferenta intre o cabana de locuit permanent si una doar pentru vacante ?
Numa bine smile.gif
Marduk
QUOTE(maxmara @ 16 Feb 2009, 02:59 PM) *
daca stie cineva cam cat ar costa o casa de locuit din lemn pe la 100-120 m˛ ? Sau o cabana...ma rog......Si la urma-urmei, unde este diferenta intre o cabana de locuit permanent si una doar pentru vacante ?

O casa de "locuit" din lemn poate pleca de la 250 euro/mp, in functie de lemnul folosit, exemplu, daca lemnul este asigurat de propietar sau de constructor, de negocierea contractului, daca in acest pret intra si fundatia, eu zic ca este un pret foarte bun, etc. Diferenta intre o cabana si o casa de locuit permanent consta in utilitati si tipul de perete folosit, desi in acest caz eu consider ca este doar o problema de mentalitate. O cabana are utilitati minime, nu are apa curenta, curent electric, tv, telefon, internet, suprafata este destul de mica intre 25 mp si 50 mp. In aceste zile poti sa-ti construiesti o cabana mica "departe de lumea dezlantuita" cu facilitati minime folosind telefonia mobila si energiile alternative eco pentru curent electric si incalzirea apei, o fosa pentru toaleta, mai greu este cu apa curenta dar se poate rezolva in functie de zona. Casa din locuit permanent trebuie in primul rand sa aiba utilitati, apa, canalizare (sau fosa septica), acces facil la DN-uri si la transportul in comun, curent electric, gaze, etc. In rest ramane sa stabiliti ce tip de pereti veti folosi la aceasta casa, acestia pot fi din lemn sau din caramida, BCA, boltari, chirpici, paianta, etc. De obicei o casa din lemn are viata medie de 50 de ani, dar exista in Romania case din lemn de 200 de ani, se spune ca o casa din "piatra" arata statutul proprietarului. Exista case care au subsolul si parterul din zidarie si etajul din lemn, totul depinde de bugetul pe care il aveti alocat pentru o casa sau de perceptia a ceea ce inseamna o casa "sanatoasa". Eu cred ca daca o sa cautati pe net veti constata ca exista case din lemn care stau mult mai bine la consumul de energie decat casele din zid, casele din lemn sunt mai rezistente in cazul cutremurelor dar vulnerabile la tornade, vijelii, inundatii sau foc. Pana la urma depinde numai de decizia dvs. ce casa ve-ti alege.
maxmara
QUOTE(marduk @ 16 Feb 2009, 06:46 PM) *
O casa de "locuit" din lemn poate pleca de la 250 euro/mp, in functie de lemnul folosit, exemplu, daca lemnul este asigurat de propietar sau de constructor, de negocierea contractului, daca in acest pret intra si fundatia, eu zic ca este un pret foarte bun, etc. Diferenta intre o cabana si o casa de locuit permanent consta in utilitati si tipul de perete folosit, desi in acest caz eu consider ca este doar o problema de mentalitate. O cabana are utilitati minime, nu are apa curenta, curent electric, tv, telefon, internet, suprafata este destul de mica intre 25 mp si 50 mp. In aceste zile poti sa-ti construiesti o cabana mica "departe de lumea dezlantuita" cu facilitati minime folosind telefonia mobila si energiile alternative eco pentru curent electric si incalzirea apei, o fosa pentru toaleta, mai greu este cu apa curenta dar se poate rezolva in functie de zona. Casa din locuit permanent trebuie in primul rand sa aiba utilitati, apa, canalizare (sau fosa septica), acces facil la DN-uri si la transportul in comun, curent electric, gaze, etc. In rest ramane sa stabiliti ce tip de pereti veti folosi la aceasta casa, acestia pot fi din lemn sau din caramida, BCA, boltari, chirpici, paianta, etc. De obicei o casa din lemn are viata medie de 50 de ani, dar exista in Romania case din lemn de 200 de ani, se spune ca o casa din "piatra" arata statutul proprietarului. Exista case care au subsolul si parterul din zidarie si etajul din lemn, totul depinde de bugetul pe care il aveti alocat pentru o casa sau de perceptia a ceea ce inseamna o casa "sanatoasa". Eu cred ca daca o sa cautati pe net veti constata ca exista case din lemn care stau mult mai bine la consumul de energie decat casele din zid, casele din lemn sunt mai rezistente in cazul cutremurelor dar vulnerabile la tornade, vijelii, inundatii sau foc. Pana la urma depinde numai de decizia dvs. ce casa ve-ti alege.

Aaa.....eu ma gandeam ca ar fi o diferenta pe indeva, pe la grosimea zidului....cu toate ca nici treaba asta nu ar trebui sa fie prea diferita.....nu cred ca ar vrea careva sa inghete intr-o casa de vacanta....Referitor la utilitatile minime.....nu imi pot imagina o casa sau cabana fara toaleta si dus....Am fost in vacanta, in octombrie trecut, cateva zile in vizita la niste rude ale sotiei, in nordul Moldovei....a fost super.....am mancat bine, am baut bine, totul avea gust, oamenii erau f prietenosi dar...w.c.-ul era in curte,de spalat te puteai spala in lighean.....greu....nu mi se pare deloc idilic.
Revenind la casa de lemn pt locuit permanent, tot am in fata ochilor genul ala de casa din filmele americane....busteni de lemn...semineu....si munti cat vezi cu ochii..... smile.gif ....O minunatie....
maxmara
QUOTE(marduk @ 16 Feb 2009, 06:46 PM) *
O casa de "locuit" din lemn poate pleca de la 250 euro/mp, in functie de lemnul folosit, exemplu, daca lemnul este asigurat de propietar sau de constructor, de negocierea contractului, daca in acest pret intra si fundatia, eu zic ca este un pret foarte bun, etc. Diferenta intre o cabana si o casa de locuit permanent consta in utilitati si tipul de perete folosit, desi in acest caz eu consider ca este doar o problema de mentalitate. O cabana are utilitati minime, nu are apa curenta, curent electric, tv, telefon, internet, suprafata este destul de mica intre 25 mp si 50 mp. In aceste zile poti sa-ti construiesti o cabana mica "departe de lumea dezlantuita" cu facilitati minime folosind telefonia mobila si energiile alternative eco pentru curent electric si incalzirea apei, o fosa pentru toaleta, mai greu este cu apa curenta dar se poate rezolva in functie de zona. Casa din locuit permanent trebuie in primul rand sa aiba utilitati, apa, canalizare (sau fosa septica), acces facil la DN-uri si la transportul in comun, curent electric, gaze, etc. In rest ramane sa stabiliti ce tip de pereti veti folosi la aceasta casa, acestia pot fi din lemn sau din caramida, BCA, boltari, chirpici, paianta, etc. De obicei o casa din lemn are viata medie de 50 de ani, dar exista in Romania case din lemn de 200 de ani, se spune ca o casa din "piatra" arata statutul proprietarului. Exista case care au subsolul si parterul din zidarie si etajul din lemn, totul depinde de bugetul pe care il aveti alocat pentru o casa sau de perceptia a ceea ce inseamna o casa "sanatoasa". Eu cred ca daca o sa cautati pe net veti constata ca exista case din lemn care stau mult mai bine la consumul de energie decat casele din zid, casele din lemn sunt mai rezistente in cazul cutremurelor dar vulnerabile la tornade, vijelii, inundatii sau foc. Pana la urma depinde numai de decizia dvs. ce casa ve-ti alege.

Aaa.....eu ma gandeam ca ar fi o diferenta pe indeva, pe la grosimea zidului....cu toate ca nici treaba asta nu ar trebui sa fie prea diferita.....nu cred ca ar vrea careva sa inghete intr-o casa de vacanta....Referitor la utilitatile minime.....nu imi pot imagina o casa sau cabana fara toaleta si dus....Am fost in vacanta, in octombrie trecut, cateva zile in vizita la niste rude ale sotiei, in nordul Moldovei....a fost super.....am mancat bine, am baut bine, totul avea gust, oamenii erau f prietenosi dar...w.c.-ul era in curte,de spalat te puteai spala in lighean.....greu....nu mi se pare deloc idilic.
Revenind la casa de lemn pt locuit permanent, tot am in fata ochilor genul ala de casa din filmele americane....busteni de lemn...semineu....si munti cat vezi cu ochii..... smile.gif ....O minunatie....
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.