Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
red73dog
Salutarii din noul an greu incercat,
revin cu un ultim filmulet...http://www.youtube.com/watch?v=cITtqfs1r6w....

Au trecut 3 saptamani grele, de chin si jale in splendidul Bucuresti,ca altfel nu stiu sa-i spun,
fara sa trec pe la cabana.Am interactionat cu concetatenii mei,si am observat ca lucrurile merg din ce in ce mai prost,
micile afaceri de familie sau nu, se inchid cu viteza cu care colecteaza statul taxele si impozitele.

Asa ca m-am hotarat,sa incerc sa ma retrag la cabanuta mea de vis,si sa-mi fac o ...stana de capre...
Cum nu am reusit sa gasesc un forum cu useri ca aici...,si nu ma pricep sa deschid un altfel de Topic(asa cred ca se numeste),
va provoc sa-mi dati sfaturi si nu numai......
Toate cele bune.
Erwin
N-aș vrea să deturnăm scopul acestui topic, așa că o să-ți deschid eu unul despre creșterea animalelor.
red73dog
Multumesc Erwin,
asta am dorit,sa nu deturnez discutia de pe acest topic,
dar nu stiu cum sa deschid un nou topic.
Multumesc inca o data,si am sa caut in forum ,topicul respectiv.
Bafta tuturor!
danzel
Un PASTE FERICIT va doresc !
Liniste, iubire si LUMINA !
danzel
HRISTOS S-A INALTAT !
The Dude
....adevarat a inviat si adevarat s-a si inaltat !

semnalez aici aparitia unui material relativ nou, cu foarte multe avantaje.
regret ca nu gasesc un link, asa ca am sa povestesc doar de el.

Este o placa de rigips pe spatele careia s-a aplicat din fabricatie o placa de polistiren..simplu nu ?
Pentru privitor este o placa unica, care la una din fete are consistenta si proprietatile rigipsului, iar la cealalta pe cele ale polistirenului.

Placa de rigips poate fi rosie (ignifug), albastra (antifon) verde (rezistenta la mediul umed) etc...iar polistirenul de densitati diferite, extrudat sau expandat

Avantaje: foile au nut si feder asa ca planeitatea la montaj a placarilor este mult usurata
Se monteaza cu un adeziv de tip poliuretan..practic o spuma spreiata.
Dispar astfel procedeele umede si, foarte important, dispare caroiajul din profile metalice care era scump si costisitor.


Noul material are proprietati izotermice, rezolva simultan probleme de condens, insonorizare, finisaj superior, rapiditate in executie si este foarte ieftin. Se livreaza in placi de circa un metru pe 0,5 (sau ceva pe aproape) dimensiune la care recent au aparut si placi din rigipsul clasic si din osb
Marduk
Bine ai revenit, The Dude.

Ce grosime are placa de rigips? unde ai vazut-o?
The Dude
Multumesc.

Cel cu care am lucrat eu avea grosime de 6cm.
Se gasesc in Praktiker si sunt grosimi si calitati diferite.
danzel
Foarte interesant pentru cei care vor sa-si faca izolatie la bloc si stau la etaje superioare, unde e mai greu sa izolezi pe exterior. Poti rezolva multe dintr-un foc !

Eu mi-as fi dorit si combinatia asta : in loc de rigips sa fie OSB, ca sa fac asta spre exteriorul peretelui.... As fi sarit 2 etape in realizarea unei casute ...cel putin .

Oricum, solutia e super, nu stiu cum e cu preturile, dara daca te scuteste de eforturi si iti asigura o etanseitate superioara intre straturi celei obtinute cu spuma, adeziv, etc...atunci chiar nu mai ramane sa vedem decat pretul si avantajele.

Salut revenirea lui The Dude ! Si pe forum si pe ...taram romanesc ! Niciodata nu e prea devreme ! wink.gif
The Dude
Multumesc prietene Danzel...E bine acasa, chiar daca...

In fine, ideea cu osb-ul e geniala. Pacat ca nu avem forta sa o impunem (asta daca nu cumva ne-au luat-o deja altii inainte).
Vreau sa spun ca cererea pentru placile alea e atat de mare incat Praktiker isi poate reface stocurile abia intr-o saptamana.

Ne-am procopsi daca am construi o fabrica de materiale din astea.
Nici nu e prea complicat (am vazut una de rigips), dar e tot pentru cei care isi pot permite investitia, nu pentru cei cu entuziasm ori initiativa..


...asa e lumea asta: stramba.

in rest ? cum merge cu trotuarul ? a iesit fain ?
Erwin
hiya.gif

Ordinul Arhitecților tocmai a dat un comunicat atrăgānd atenția asupra pericolelor generate de izolarea fără discernămānt a caselor și blocurilor vechi folosind polistiren:

Scandalul polistirenului

Acum la noi faptul e īmplinit, blocul este izolat de 3 ani, nu au apărut probleme și nici seismele n-au cauzat crăpături altă dată deși Timișoara este īntr-o zonă seismică cu ceva activitate. Nu prea pot cuantifica economia de căldură făcută deoarece condițiile de locuire s-au schimbat, energia termică s-a scumpit, iernile au fost ceva mai blānde.
Marduk
QUOTE(danzel @ 8 Jul 2013, 08:08 PM) *
... in loc de rigips sa fie OSB, ca sa fac asta spre exteriorul peretelui....

Exista astfel de panouri dar se pare ca n-au ajuns la noi. Eu am gasit ceva pe net SIP Panels (asta ar fi denumirea lor internationala).
danzel
Da, exista panouri cu polistiren intre straturile de OSB cu care poti realiza pereti interiori si chiar acoperisuri super, am vazut asta pe net , dar eu ma refeream la un panou din OSB + polistiren (de preferat extrudat) care poate fi folosit in special la peretii exteriori, unde un al doilea strat de OSB nu ar mai fi atat de necesar, pentru ca tot ar trebui facuta o tencuiala decorativa. Nu mai zic cat de bine ar fi de folosit la acoperis, doar decupand polistirenul in zona de contact cu capriorii... OSB la exterior, unde poti pune orice deasupra (tabla cutata, etc) si polistiren la interior pentru izolatie.


QUOTE(The Dude @ 8 Jul 2013, 09:03 PM) *
In fine, ideea cu osb-ul e geniala. Pacat ca nu avem forta sa o impunem (asta daca nu cumva ne-au luat-o deja altii inainte).

in rest ? cum merge cu trotuarul ? a iesit fain ?


Merci , nu stiu daca exista combinatia asta OSB + polistiren si atat, la pachetel, dar cu siguranta va aparea daca este necesar. Pacat ca nu o putem face (si) noi...wink.gif

Cat despre trotuare...nu credeam ca sunt asa de praf la sclivisit. Ce-i drept nu am folosit decat o gletiera (nici macar de firma) si o scandura .
Recunosc, nu mi-am facut deloc temele ... Abia la ultima turnare am aflat cum se face si ce scule mi-ar trebui si nu mai avea rost sa fac investitii in scule...
Oricum , am dat panta, asa cum m-a invatat un prieten smile.gif, am pus ceva folie sub stratul de beton sa nu se scurga "zeama", am lasat si ceva rosturi de dilatatie ca sa nu crape aiurea betonul si sa aiba unde sa se dilate in voie.
Intr-o betoniera de 132 l am pus 15 lopeti de nisp, pietris, refuz de ciur,a etc, amestecate (teoretic suna mai bine) , 10Kg de ciment si cam tot atata apa (dupa gust:) Nu am stiut sa gestionez chiar tot timpul iesirea apei din ecuatie, pentru ca difera MULT fata de turnarea cu CIFA... Eu sunt multumit daca in urmatorii 10 ani nu-mi trece piciorul prin trotuar smile.gif
O intrebare pentru cei care stiu : armarea betonului cu plasa de gard (rombica) are vreo valoare ? Va zic parerea mea dupa smile.gif Cum? Nici macar sentimentala??? mellow.gif
Cam asa arata , acum ceva timp:
http://img38.imageshack.us/img38/2945/l6i9.jpg

Cat priveste scandalul polistirenului... Imi ploua in gura cand vad blocuri care sunt anvelopate, fie si cu polistiren, pentru ca arata MULT mai bine decat nenorocirile de gri jupuit pe care suntem nevoiti sa le vedem zilnic. O sa revin cu o poza ...
Pacat ca nu sunt fonduri pentru toti...Le fura unii si ce ramane se vede pe strada !
The Dude
Scandalul polistirenului e mai vechi ca lumea.... unsure.gif ...cred ca mi-a scapat un porumbel.
Oricum Ordinul Arhitectilor ar face mult mai bine sa se abtina de la pozitii din astea care n-au nicio noima.
Nici nu e treaba de arhitect. E treaba de constructor si de tehnolog constructor.

In Romania exista un institut de cercetari in constructii care si-a exprimat deja o alta parere, iar asta nu poate fi decat singura indreptatita, intrucat numai ea trebuie sa existe oficial. Produsele de anvelopat au CE markul de comercializare si asta e alta confirmare necesara...pentru multi si suficienta.

Acum, pe aici, in repetate randuri si eu am criticat termoizolatiile cu polistiren, dar nu asa "in corpore".

Spre exemplu sistemul AMVIC este catastrofal, in parte utilizarea lui in tarile de origine fiind in prezent abandonata.
E vorba in toate cazurile de procesele chimice care au loc in elementele din beton, sau care contin amestecuri pe baza de ciment, dar nu numai.
Aceste procese sunt intr-o continua evolutie si au nevoie permanenta de aer. In lipsa lui elementele de care zic se comporta haotic, imbatranesc prematur si devin inconfortabile si nesigure.

Placarea pe o singura parte cu polistiren poate reduce la jumatate aceste inconveniente si chiar mai mult decat atat.
Cei care cunosc stiu ca adezivul clasic se pune pe spatele placi de polistiren in puncte, nu continuu.
O metoda mai avansata si tot mai intens utilizata este montarea placilor de polistiren pe structuri metalice care asigura o distanta intre ele si perete.
In ambele situatii s-a considerat ca spatiul ramas liber dintre anvelopa si zid este suficient chimiei din mortare/tencuieli.

Concluzie: avantajele termice ale unui termosistem sunt atat de mari incat inconvenientul amintit, care in cazul unui montaj atent ar putea fii chiar inlaturat, e nesemnificativ.

**********

Mie placa imi arata ok...Iar zece ani, care trec cat ai clipi, nu insemna mare lucru in viata ei. Daca dupa prima iarna nu iti apar fisuri, descoamari, desprinderi locale de material, atunci ai scapat in castigator...In perioada asta insa e mult mai probabil sa vrei extinderi, reabilitari..cine stie poate chiar vei dori sa o demolezi...Se pot intampla atatea ....Niciodata nu trebuie sa iti faci planuri prea indepartate, caci lucrurile sunt intr-o continua dinamica si transformare..
The Dude
...cabana lacustra....


The Dude
...cabana cu vedere la fluviu all around...


The Dude
...fara fundatie...



The Dude
....undercover...


The Dude
Cabana tip "miez de noapte".

The Dude
...cabana model Robinson Crusoe

The Dude
Unele case capata personalitatea celor cu care mintea noastra le asociaza...


The Dude
...altele ne reprezinta, tradand modul de viata si orientarile...

The Dude
...altele, doar nevoile....


The Dude
..si varianta naturista a rulotei miniaturale....

Marduk
Foarte interesant acest proiect. Mi-ai dat o idee cu rulota asta rustica. Crezi ca in Romania te-ar lasa sa construiesti asa ceva pe o platforma tractabila? platformele pentru transport cu 2 sau 4 roti. Ma gandesc ca ai putea sa faci o astfel de rulota, apoi cand o duci dintr-o parte in alta o acoperi cu o prelata, asta ca sa nu mai faci proiecte, aprobari, RAR etc.
The Dude
...io zic ca da....

Sunt niste firme care ofera servicii de carosat...aia iti obtin autorizatie RAR pentru orice proiect (e in costul carosarii).
The Dude




The Dude




The Dude


The Dude
The Dude
The Dude




The Dude




Marduk
Asta mi-a placut, am vizitat si site-ul este interesant, sunt o multime de aplicatii practice pe care le poti face singur.
danzel
Da, sunt si eu de acord cu Marduk! Ideea, pozitionarea, simplitatea constructiei si cat de bine este pus in valoare lemnul...m-au spart ! O adevarata bijuterie de cabanuta !
Un link al site-ului, te rog ! Stiu pe cineva care si-ar dori o cabanuta in forma de butoi smile.gif si cauta ceva interesant.

Eu zic ca si poza din mesajul 2315 e super ! As vrea asa ceva pe pamant...romanesc, evident smile.gif
Toate sunt interesante, dar trebuie sa fim realisti , poate nu le vom putea realiza...in viata asta cel putin si nu in Romania , dar idei superbe putem obtine de aici o multime !

In rest, eu am mai facut o magazie smile.gif Evident , magazia e in dreapta !!! roflmao.gif

http://img600.imageshack.us/img600/1171/mx7t.jpg

http://img543.imageshack.us/img543/4951/cfuz.jpg
The Dude
QUOTE
Toate sunt interesante, dar trebuie sa fim realisti


Cine nu crede in minuni nu este un realist.
Asta pentru ca minunile exista. Ele fac parte din proiectul divin.


Nu stim ce ne pregateste timpul. De cand sunt in viata am vazut multe, spectaculoase si neasteptate schimbari..
Cand timpul tau va veni, si cand vei avea toate posibilitatile, atunci e bine sa sti de unde sa alegi..


Superba casuta...Anexa de care zici ce functionalitate are ?

aproape ca ma doare fizic sa o vad neterminata la fatada...zau, nu ma dau rotund...e un fel de deformatie profesionala..
traiesc la fel aproape in fata oricarei cladiri neterminate pe lang care trec..




PS..Te salut cu respect prietene Danzel thumb_yello.gif ...vara frumoasa...ce a mai ramas din ea...
Marduk
QUOTE(danzel @ 6 Aug 2013, 06:37 PM) *
Un link al site-ului, te rog ! ...

http://stejarmasiv.ro/
Am vazut niste cabane din butoi la Telega, e un mic complex balneo care are 2 cabane construite din doua butoaie. Ma gandeam ca astfel de butoaie defecte, s-ar putea sa gasesti pe la licitatiile care se desfasoara cand se desfiinteaza cramele.
Poti sa vezi aici : http://www.bailetelega.ro/ niste fotografii cu butoaiele respective.
The Dude



...nu-i o idee prea buna...Doagele sunt instabile si trebuiesc fixate, pastreaza un miros inconfundabil daca provin de la un butoi folosit si au nevoie de o structura complicata pentru un minim de termoizolatie..Mult mai interesant mi s-a parut ideea utilizarii de corpuri de conducta din polietilena, asa cum sunt cele depozitate in fata Academiei Militare din Bucuresti, santierul care face statia de metrou de acolo..
The Dude



Ceva de genul asta..
Merg pana la diametrul de 3000 mm, au izolatii din poliuretan optionale si ajung cu pretul pe la 400 de euro (tronsonul de 4000 mm lungime).
O podesti pe la 400 mm si te duci cu mobila pe curbura. Bagi circularul si tragi doua ferstre...capac fata, capac spate...gata casuta..

Nu ninge, nu ploua, nu lucreaza in timp...
danzel
Merci pentru link-uri Marduk si pentru idee TheDude !

Eu as fi facut niste "doage" din OSB gandite sa se imbine cu cap. Intre timp am aflat ca exista si un curent pe net de a folosi CNC (parca), un aparat cu care poti taia pe trei dimensiuni si apoi imbina lemn. Se pot face casute, cabanute, etc...

Cred si eu in minuni si in special in cea numita VIATA ! Multumesc pentru apreciere The Dude!

Da, recunosc , inca nu arata bine fara acoperire, dar au fost si mai sunt inca vreo cateva motive pentru care am tot lasat la urma aspectul exterior...Sper, din tot sufletul ca macar pana in iarna sa reusesc sa-i dau si o "culoare".

Am folosit la maxim si portiunea asta din vara , asta ca sa pot vedea cum se comporta baracuta pe timpul verii, ca pe timpul iernii am avut ocazia, dar atunci nu aveam trotuare (chiar ti-am cerut sfatul si asa am facut ! thumb_yello.gif ) si am vazut ce poate face umezeala ... Ce sa spun, cap-coada, as putea fi incantat de felul cum s-a comportat baracuta in timpul acesta. Serios ! Am prins si cateva vijelii acolo si nu a zburat nimic din ea smile.gif, am prins si vreme caniculara si am putut sta chiar bine (sfatul lui The Dude vis-a-vis de bazaltica este super OK- VERIFICAT si o sa va spun mai multe...daca nu era bazaltica acum nu mai aveam NIMIC acolo, pe bune! ) si inca nu am izolatie exterioara de niciun fel, inca ! Si mai e ceva: inca nu se vad crapaturi pe pereti, desi rigipsul este pus direct pe cadrele de lemn...Mai e timp, ce-i drept, dar o sa va tin la curent.
Recunosc, suprafata mare vitrata (din considerente de economie...) pe timpul verii nu e o optiune de cautat, cel putin pe latura estica ,dar fac pariu ca spre toamna ma voi folosi la maxim de asta ! Nu am de gand sa stau iarna acolo, asa ca voi cauta un sistem de jaluzele cat mai simplu de construit, pe care il voi folosi vara si spre tomana voi lasa geamurile mate (asa le-am capatat) sa-si faca treaba. Traiasca SOARELE !

"Anexa" e doar o banala magazie in care ar putea incapea o motosapa, niste scaune, o masa , scule si cateva sape si lopeti. Dupa ce am facut-o, m-am gandit si la alte functionalitati...e mai mare decat baia sad.gif In fine, vom pune acolo ce e mai greu de urcat in pod...

Oricum, nu s-a implinit un an de cand am pus osu' la munca... Mai e timp ! SPER !
Marduk
Dap, e o idee interesanta. Pe langa cei 400 euro mai trebuie platit transportul, izolatia, lemnul pentru pardoseala si poate la exterior, un acoperis etc. Mie mi-ar placea s-o incastrez intr-o movila in pamant, vertical, taiata pe la 2 m, sa-i fac o cupola pe care s-o acopar cu pamant si iarba, geamuri, usi, panouri solare, o soba si cam atat. Dintr-o singura conducta faci doua incinte. Nu stiu ce clasa de toxicitate au, daca nu elibereaza noxe etc. dar e un proiect interesant, pare accesibil si ca pret etc.
The Dude


cica ar costa sub 1000 de euro cu totul hmm.gif ..o fi la cabana, sau la cort ?



PS. Danzel, multumesc pentru cuvintele frumoase.... thumb_yello.gif
The Dude
Marduk
Cred ca este "facatura" in photoshop, dar e tare. clapping.gif
The Dude
...yes, ar putea sa fie, dar nu despre asta e vorba...

vorba e sa ne intoarcem putin la inceputul topicului, acolo unde ne propuneam o casa simpla cu costuri minime..

sigur nici asa ceva, dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie:

o chestie care sa semene cu asta, facuta din caramizi de chirpci, cu tamplaria din brad, de la atelierele de tamplarie din Chitila, cu sarpanta din cazatura de rigle de la un santier serios (sau de la demolari) si invelitoare din resturi de partizi de bardouri..

cat ar putea sa coste ?
crede cineva ca ar putea dura mai mult de o saptamana intregul santier ???


ps. ultima gaselnita, la groapa de gunoi se gasesc intreprinzatori care comercializeaza ambalaje din polistiren la 5 lei mc...
astea tocate si amestecate cu ciment si paie dau o caramida cu factor termic mai bun ca izo-caramida...nu si la fel de rezistenta, dar mult mai usoara...asta doar asa ca chestie...
danzel

TheDude, cand privesc poza aceea cu parabolica ,de mai sus, imi dau seama cat de bine traim noi ceilalti... Si sunt 100% sigur ca asta chiar nu e facuta in Photoshop...din pacate.
Da ! E mai bine sa revenim la inceputul topicului !

Eu chiar as fi foarte curios ce s-ar putea face cu o suma ...sa zicem ...de 10 000 lei, folosind numai eforturi proprii (cel putin 80%, ca nu le stim noi chiar pe toate) si reutilizand pe cat posibil materiale care mai au "viata" in ele. Pentru unii asta ar insemna o CASA, pentru altii doar o jucarie sau un hobby, pentru majoritatea un loc unde sa se simta bine cand cultiva gradina si ar mai fi variante. Sunt bani multi pentru unii in zilele acestea, dar eu zic ca merita mai mult decat o masina sh. In tari civilizate atata costa sa treci o teava de canalizare prin curte cativa metri...In ce lume traim !!!

De exemplu, pentru magazie am folosit si ultimele scanduri cu care facusem cofrajele. Le-am curatat un pic cu rindeaua electrica si au fost perfecte pentru acoperisul magaziei. Ca invelitoare am folosit niste poliplan de la niste benere vechi. Fac pariu ca o sa tina cel putin cat tabla aia subtirica pe care o am pe acoperisul casei. Usa e de la o sufragerie de bloc, etc.

Chiar ma gandeam ca un copac in padure poate trai zeci de ani, daca are noroc si nu e taiat mai devreme, dar lemnul lui poate sa sustina o casa pentru alte zeci de ani si capata alta viata...
Eu zic ca e pacat sa punem pe foc bucati mari de lemn pe care le-am putea folosi si da o intrebuintare mai de durata ! Dar daca defrisam chiar 3 hectare pe ora...Eu speram pe saptamana, dar se pare ca nu e asa...



The Dude
Prietene Danzel.... thumb_yello.gif


Acum niste ani, un consatean m-a invatat sa tai crecute de mesteacan si sa le infig cu partea taiata in pamant.
Experienta lui spunea ca din cinci craci, cel putin doua se vor prinde si vor naste copaci.

Ca sa pun 150 de craccute mi-a luat trei ore. Si contrar predictiilor la fiecare cinci craci plantate s-au prins....sapte copaci.

Nu rade. Chiar asa s-a petrecut. Erau si alte moduri de extindere a copacului.. unsure.gif


La capatul a sase sapte ani am acolo o padure de mesteceni impresionanta..Voi pune poze.

Desigur, daca eram vreun istet puneam stejar, sau macar brazi... rolleyes.gif


Tot ce omul distruge in lacomia lui omul poate reface in inteleptciunea sa...intreit.


Cand timpul va veni, el va stii ce si cum sa faca ca sa recupereze din greselile trecutului... jamie.gif
danzel
Te salut cu respect The Dude si pe toti care mai sunt pe aici ! thumb_yello.gif

Imi pare sincer rau ca pentru a ridica ceva, unii trebuie mai intai sa doboare altceva. Macar sa merite !

Chiar mi-as dori sa particip la o actiune de plantare...sau sa mai particip, pentru ca nu am mai facut-o de zeci de ani...din scoala . Pe atunci se facea asta la scoala! Zici ca eram in Suedia !!! Sau nu ?!
Problema acum este : unde sa mai plantam ?! In curte am tot plantat pomi fructiferi , dar ca sa refacem padurile pe care le pierdem zi de zi... sincer nu stiu unde ! Sunt multe de spus aici vis-a-vis de subiectul acesta, din pacate. Poate ar fi bine sa existe o "politica" de incurajare a celor care vor sa planteze .

Altfel, am mai incheiat o etapa ! jamie.gif Am terminat magazia aia si am incheiat si cu ramasita aia de trotuar pe unde vine teava de scurgere...
Nu intru in detalii pentru ca sunt suparat. Vecinii mi-au zis ca magazia e nemaipomenita smile.gif Sa fie din cauza ca e singura chestie terminata in curtea aia?! rofl.gif
S-or fi saturat si ei de OSB-ul meu ? Si eu ! Fiul meu ieri imi rupea aschii din el cu pana de la chitara ! hh.gif
Mai ma simt vinovat fata de TheDude care mi-a sugerat la un moment dat ce trebuie sa fac ca sa-l protejez pe osb si , din diverse motive, am amanat sa fac asta in speranta ca voi putea pune o "anvelopa" pe cabanuta candva...cat de curand. E mai complicat decat pare, credeti-ma va rog ! Scuze TheDude ! Nu sunt chiar de capul meu, desi imi place sa cred ca eu sunt capu' ! rofl.gif


Ne-am facut o prietena. S-o fi speriat de sarpele ala verde cu dungi argintii ? smile.gif

The Dude
haioasa poza...

si eu am soparle din astea.... thumb_yello.gif


De plantat paduri ?
Nu prea ai pe unde..Peste tot e azi pamantul cuiva...Si nimeni nu vrea padure.
Localnicii la mine se uita chioras numai pentru faptul ca eu o las sa creasca pe a mea...

Se tem de salbaticiile care ar putea fi astfel atrase..

In fine: Iti doresc anvelopare rapida, eficienta si putin costisitoare thumb_yello.gif !!!
tudor_bilc
Salutare

Tot am citit ...postarile voastre aici...consider ca sunt foarte utile pentru noi cei care ne dorim un mic colt de rai...doar petru noi.
am dobandit prin mostenire de familie 1ha de teren extravilan.. o zona superba, cea mai apropiata locuinta 3km.

Vreau sa-mi realizez un mic vis...o cabanutza, pentru familie(sotie si doi copii), planurile sunt multe, vise marete, buget de roman obisnuit...adica cand nu avem bani mai schimbam o 100 euro smile.gif)).

Imi doresc ceva rustic, gen piatra, lemn, sticla, semineu, un mic beci 2mp cu peretii gauritii ...pt sticle de vin...munca in cea mai mare parte eu si cu cativa prieteni buni...fiecare priceput la ceva ..imi doresc ceva cat mai ieftin.

ce am pana acum ...m-am pricopsit cu un container de transport marfa de 6x3m si cu un loc in care doresc sa amplasez cabanuta langa padure teren in inclinat aprox 30-35grade.

ideea de baza este container(pt dormitoare cred eu ) + o sufragerie din lemn rotund cu geamuri mari de sticla(pentru priveliste), o mica terasa ..nu stiu inca am nevoie de sfaturi si de ceva idei.

atentie ...nu sunt constructor de meserie!!! asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine.

multumesc

http://livegreen4ever.weebly.com
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.