Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
The Dude
Ok.....iata si o recolta proaspata de solutii adaptabile unor posibile noi conditii....







Asta de aici m-a castigat intr-un mod aparte....

The Dude




The Dude
O explicatie necesara la acest moment.

Topicul de fata e un mare succes. Interesul crescut pentru el are cauze juste...nici nu as vrea sa intru in vreun detaliu.
De-a lungul timpului el si-a dovedit utilitatea dincolo de orice parere care acum a devenit repros. Ca unii si-au construit pe temele discutate aici pareri si teorii in care pana la urma s-au trezit prizonieri si apoi inselati in asteptari, e treaba lor...Nu m-am angajat ferm cu nimeni si cu nimic in aceasta directie, desi am acceptat o intalnire pentru a discuta subiectul...nu una la care "n-am participat", ci una care nu a mai avut loc.

Nu inteleg sa raman blocat in aceste eveniment si nici sa imi abandonez proiectul doar pentru atat.
Credinta mea era, este, ca el poate avansa pe singura cale pe care poate deveni realizabil.

Faptul ca cei mai multi dintre voi au ales sa discrediteze discutiile purtate, sa analizeze persoana mea, sau sa se constituie intr-un complet de judecata indica gradul de respect fata de acest topic, fata de acest site si nu in ultima instanta fata de ei insisi, alaturi de neputinta de a participa in continuare la un anumit nivel al comunicarii.

Nu imi pare ca acesti oameni sa fie la inaltimea proiectului meu...Ei pot ramane la stadiul de discutii, acuze, calomnii, pledoarii, sau pot alege sa ramana cu gura cascata la pozele lui Pelicanul considerand ca doar ele sunt realizari de invidiat. E treaba lor, dupa cum problema celui care crede ca totul e o farsa e strict problema lui si nu ar trebui sa ii caute rezolvari pe la altii.

Ca atare, intrucat repet, cu exceptia lui Doru si a lui Kapone nimanui nu ii pasa prea mult de acest proiect, ma gandesc tot mai serios sa il stramut pe terenul meu din Piatra Craiului...si ma mai gandesc si la o dimensionare cat pentru mai putine persoane in grad de utilizare simultana.
superman
Dude: Nu imi pare ca acesti oameni sa fie la inaltimea proiectului meu...
atunci de ce postezi aici dude daca nu-ti asumi remarcile sarcastice (din cate imi dau seama, indreptatite!)?

Dude: "cat pentru mai putine persoane in grad de utilizare simultana" - e un fel de biscuite bazat pe... calcul si probabilitati!

Dude: "ma gandesc tot mai serios sa il stramut pe terenul meu din Piatra Craiului..." - cine te opreste? da-i drumul si... posteaza mai putin! este destul de offtopic ce faci aici! fa alt thread, cu proiecte visate si niciodata realizate!
Marduk
QUOTE(doru_constantiniu @ 21 Jun 2011, 11:00 PM) *
Cand toata lumea de pe-aici il pupa in cur pe dude, eu eram singurul care il contraziceam, insa vorbeam de cabane, constructii, adica eram on topic.

Eu nu cred ca este chiar asa, nu-i iau apararea lui The Dude, dar dupa mine a avut si idei bune, on topic si multe off topic cum ar fi aceste cabane cocotate in copaci, ok sunt tot cabane, dar cred ca forumistii vor sa construiasca cabane pe pamant nu in copaci, dar o fi vreo chestie pe care n-o intelegem, o strategie a lui The Dude, eu inca nu o inteleg, desi ma gandesc ca atunci cand voi avea nepoti s-ar putea sa le construiesc o cabanuta in copac.

QUOTE(pelicanul @ 21 Jun 2011, 11:25 PM) *
mare dreptate are acest om, hai sa pastram subiectul si sa vorbim doar on-topic, este cel mai de bun simt lucru care se poate face.

de acord, daca ai probleme pune intrebari, eu o sa-ti raspund atat cat ma pricep, o fac doar din experienta, eu nu lucrez in domeniu, dar am acest hobby, bricolajul.

QUOTE(pelicanul @ 21 Jun 2011, 11:34 PM) *
sfaturi de constructii - binevenite, intr-adevar, dar tendinta de a pacali lumea, prin vorbe fara acoperire cand e sa realizezi in mod practic ceva - aducatoare de pierdere de timp si nervi. parerea mea in legatura cu constructiile din pom e ca nu se vor realiza niciodata..................

te simti pacalit de The Dude? te-a pacalit? eu incerc sa inteleg ce se intampla pe acest topic, de ce The Dude a pierdut dintr-o data simpatia mai multor forumisti. cat despre cabanele din pom, eu cred ca este o fantezie a lui The Dude, poate ca el a ajuns ca artistii, neinteles de plebe, dar un artist tot artist ramane, indiferent de ce zice lumea.
pelicanul
QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2011, 10:31 PM) *
Eu nu cred ca este chiar asa, nu-i iau apararea lui The Dude, dar dupa mine a avut si idei bune, on topic si multe off topic cum ar fi aceste cabane cocotate in copaci, ok sunt tot cabane, dar cred ca forumistii vor sa construiasca cabane pe pamant nu in copaci, dar o fi vreo chestie pe care n-o intelegem, o strategie a lui The Dude, eu inca nu o inteleg, desi ma gandesc ca atunci cand voi avea nepoti s-ar putea sa le construiesc o cabanuta in copac.
de acord, daca ai probleme pune intrebari, eu o sa-ti raspund atat cat ma pricep, o fac doar din experienta, eu nu lucrez in domeniu, dar am acest hobby, bricolajul.
te simti pacalit de The Dude? te-a pacalit? eu incerc sa inteleg ce se intampla pe acest topic, de ce The Dude a pierdut dintr-o data simpatia mai multor forumisti. cat despre cabanele din pom, eu cred ca este o fantezie a lui The Dude, poate ca el a ajuns ca artistii, neinteles de plebe, dar un artist tot artist ramane, indiferent de ce zice lumea.


Marduk, ai perfecta dreptate, artistii sunt uneori greu intelesi si au toanele lor. In plus, eu am fost atat de naiv (poate cel mai...), incat am investit foarte mult emotional, dar si timp si chiar vise, in proiectul cu cabana. Am avut mai multe variante, la inceput mi s-a parut ca acest om pare ca este f serios, stie f multe si ca ar fi cea mai buna varianta pentru a ridica o cabana reala. Norocul a fost cu prietenii de pe langa mine pe care ii cunosteam si care m-au ajutat sa dezvolt si partea de proiect Retezat, ca altfel se ducea tot anul asta cu un gust foarte amar. Nu-mi plac vorbele spuse doar pentru impresie artistica si atunci cand planific ceva, imi place sa am de a face cu oameni de cuvant, sa duc lucrurile la bun sfarsit. fara datorii, fara minciuni, fara tergiversari.. si sigur ca da, imi doresc doar prieteni ancorati cat se poate in realitate, care este una singura, doar felul in care o privim noi poate cauza interpretari. In timp, mi-am dat seama ca omul in care credeam si care se dorea a fi sufletul acestui proiect de aici de pe acest topic, are un discurs extraordinar, dar cand e sa treaca la fapte nu se intampla absolut nimic. Am luat legatura si cu altii care au avut de a face cu dansul si se pare ca nici parerile acestora nu ii sunt deloc favorabile, chiar daca pe aici sustine cu totul altceva. De asta m-am gandit ca e bine sa demasc totul, ca sa nu mai pateasca si altii ca si mine. Dupa cum s-a vazut, nu am reactionat in nici un fel dupa ce am patit-o doar eu, considerand ca am fost destul de redus incat merit sa mi se intample asa, din moment ce am dat credit unui om pe care nu l-am dibuit cine este..cum au reusit sa faca altii, care s-au ferit de el. Ulterior am vazut ca se initiaza un alt proiect si mai futurist si cu sanse de realizare subliminale, asa ca m-am gandit sa fac o atentionare pentru posibilii doritori de asocieri si de puneri in practica a proiectelor. Nu e bine sa calci oamenii in picioare, chiar si doar prin atat- sa induci in eroare prin scrierea unor scenarii care sunt pure fantezii. Exista si tipi mai creduli si mai exaltati (unul sunt eu), care pot investi cu adevarat in asemenea proiecte si cand se trezesc inselati e un sentiment foarte amar. Sigur ca apoi au fost reactii, unele chiar extreme si care au dus chiar la jigniri, din care am receptionat si eu. Eu nu am facut aprecieri. Am scris ce mi s-a intamplat si pareri personale, urmare a intamplarilor, subliniind acest lucru. Se poate verifica. Daca am deranjat intr-un fel, imi cer scuze tuturor cititorilor acestui topic. Oricum, nu ca as vrea sa demonstrez ca am dreptate, dar se simte deja un iz de abandon si in privinta proiectului cabana din pom. Era previzibil si pentru fetita mea de doi ani, asa ca nu-mi aloc nici cel mai mic merit. Sa fim deci sanatosi. Cand o sa am ceva de zis in privinta a ceea ce se intreprinde cu proiectul din Retezat, o sa postez si aici. Pana atunci, cine este interesat, poate intra pe www.summitromania.ro
pelicanul


Azi m-am suit pe motor si am fost impreuna cu sotia pana la Rosia Noua, localitate situata la limita dintre judetele Arad si Hunedoara. Am fost sa discut (direct, ca asa stiu eu ca se face - dai mana cu omul si te uiti in ochii lui..) cu un mester traditional in piatra si lemn. Am ramas uimit de simplitatea sa si il admir pentru viata simpla si cumpatata pe care o duce. ceea ce vedeti mai sus este una din ultimele creatii, care se apropie de final. Este destul de probabil ca veni cu noi in Retezat sa ne ajute la proiect.
Tot in zona am mai gasit lucruri interesante, ridicate probabil de stramosi de-ai domniei sale..




si una intretinuta, dar, dupa mine stricata prin interventia cu termopan:
kcapone
Interesante casele vechi. Observ, la cea cu acoperisul...dezgolit, ca are totusi izolatie; niste stinghii puse in diagonala acoperite cu pamant. Imi aduc aminte ca in copilarie, la tara, am asistat la facerea casei unui vecin al bunicilor si eram incantat de stinghiile astea si de pamantul ala cu care ma lasau mesterii sa ma joc in pauza lor de masa. Pliciuiam si eu acolo cu pamant peste stinghii, facand pe mesterul.

Pelicanu, ai stiinta despre ceva preturi/tarife cerute de meseriasul de care vorbesti? Care e pretul cabanutei aleia (ce suprafata are?) care era aproape gata ?

La casa veche sunt curios cum sunt prinse barnele alea orizontale peste care sunt (erau) puse paiele... Cuie? De lemn?
kcapone
BIne ai (re)venit superman_lica rofl.gif
The Dude
Au niste cuie batute...adica hand made pe nicovala. La cabana mea eu le-am recuperat pe cele vechi si le-am pus intr-un vas de sticla. Cand a venit o data vecina aia pe care o cunosti in vizita...s-a uitat la cuie si a bufnit-o rasul...radea tot timpul. Apoi mi-a zis povestea cabanei vechi unde se refugiasera candva doi indragostiti, care s-au si luat pana la urma...La nunta lor lautarii i-au urat: "cate cuie sus pe casa/ atatea...uli in mireasa"...sa fie de capul cui stiu eu de pe aici...al de vine in multe forme...

Acum, meseriasul in cauza il ai la Bran...Super pret, super calitate....Il stie si Florica.

Titlul acestui topic, lansat de mine (asadar de cea mai avizata persoana sa afirme asta) este "Construieste-ti o cabana".
El nu specifica unde si nici cum...Dupa ce termin cu pomicola ma gandesc la o lacustra...Voi fi mereu on topic, iar cei care vor sa afle ce si cum, vor avea in continuare de unde sa faca asta.
superman
@kcapone: devil.gif
kcapone
QUOTE(superman @ 23 Jun 2011, 08:29 AM) *
@kcapone: devil.gif


Ce-oi avea? Eu ti-am urat bun venit! Iti plac cabanele aratate de Pelicanu?
superman
@kcapone: da, imi plac! nu numai ca-mi plac, sunt realizabile - chiar cu materiale din zona! exista 2 metode traditionale verificate in zone montane si submontane (unde se intampla adesea ca pamantul sa o ia la vale...): casele de paianta - crengi impletite si "imbracate" = tencuite cu pamant sau, asa cum a prezentat pelicanul, case cu o structura de rezistenta din lemn care, in locul panourilor sandwich, folosesc "dulapi" - scanduri mai groase - care in final sunt acoperiti cu pamant! stiu o casa din paianta asezata pe talpa de lemn (asta mi s-a spus ca a fost inlocuita de doar 3 ori de-a lungul existentei casei), casa veche de 150 ani, au trecut cutremure peste ea si e in regula, in ciuda indoielilor unui forumist jamie.gif - bine, acu' are termopane, izolatie cu polistiren, etc (nu poti sa-ti dai seama privind-o ca este o casa traditionala)!
Marduk
QUOTE(pelicanul @ 22 Jun 2011, 11:10 PM) *
.... artistii sunt uneori greu intelesi si au toanele lor. In plus, eu am fost atat de naiv (poate cel mai...), incat am investit foarte mult emotional, dar si timp si chiar vise, in proiectul cu cabana. Am avut mai multe variante, la inceput mi s-a parut ca acest om pare ca este f serios, stie f multe si ca ar fi cea mai buna varianta pentru a ridica o cabana reala. Norocul a fost cu prietenii de pe langa mine pe care ii cunosteam si care m-au ajutat sa dezvolt si partea de proiect Retezat, ca altfel se ducea tot anul asta cu un gust foarte amar.

Acum am inteles.

[quote name='pelicanul' post='712072' date='22 Jun 2011, 11:43 PM']


Cabana asta este dupa mine un proiect standard, mai ales pentru Romania, imi place foarte mult, cat crezi ca ar costa o astfel de cabana?
kcapone
QUOTE(The Dude @ 23 Jun 2011, 08:20 AM) *
Au niste cuie batute...adica hand made pe nicovala. La cabana mea eu le-am recuperat pe cele vechi si le-am pus intr-un vas de sticla. Cand a venit o data vecina aia pe care o cunosti in vizita...s-a uitat la cuie si a bufnit-o rasul...radea tot timpul. Apoi mi-a zis povestea cabanei vechi unde se refugiasera candva doi indragostiti, care s-au si luat pana la urma...La nunta lor lautarii i-au urat: "cate cuie sus pe casa/ atatea...uli in mireasa"...sa fie de capul cui stiu eu de pe aici...al de vine in multe forme...

Acum, meseriasul in cauza il ai la Bran...Super pret, super calitate....Il stie si Florica.


rofl.gif Ce s-o mai fi bucurat mirele...
Merci, am retinut.
pelicanul
QUOTE(kcapone @ 23 Jun 2011, 07:53 AM) *
Interesante casele vechi. Observ, la cea cu acoperisul...dezgolit, ca are totusi izolatie; niste stinghii puse in diagonala acoperite cu pamant. Imi aduc aminte ca in copilarie, la tara, am asistat la facerea casei unui vecin al bunicilor si eram incantat de stinghiile astea si de pamantul ala cu care ma lasau mesterii sa ma joc in pauza lor de masa. Pliciuiam si eu acolo cu pamant peste stinghii, facand pe mesterul.

da, e un fel de tencuiala din lut. stiu ca se poate folosi si trestia , cu rol de sustinere a lutului, dar probabil si de termoizolatie.

Pelicanu, ai stiinta despre ceva preturi/tarife cerute de meseriasul de care vorbesti? Care e pretul cabanutei aleia (ce suprafata are?) care era aproape gata ?

primele doua imagini sunt de la aceeasi casa, pe care o va termina cat de curand. adica imaginea de dedesupt e un detaliu la imaginea de sus.
ieri am si negociat cu omul si cred ca nu e o problema daca fac public cerinta omului. 120 lei pe zi lucrata. este un om ff simplu, care a fost de multe ori pacalit de constructori care sa zicem ca i-au subcontractat lucrarile preluate de ei, el a fost cel care a muncit si a plecat de multe ori fara sa fie platit. din aceasta cauza a fost foarte reticent cu mine la telefon, dar cand m-a vazut a discutat cu totul si cu totul altfel. Nu are semnal de telefon mobil acolo la Rosia Noua, doar telefon fix. Daca esti interesat sa vorbesti cu el ti-l pot da pe PM.
5 pe 5 este cabanuta din imagine, a lucrat la ea 11 zile impreuna cu inca 2 persoane(platite separat). Are deci si echipa - si stiu ca se si deplaseaza in tara daca este solicitat. Daca voi fi multumit de el in Retezat(si ceva imi spune ca voi fi - doar n-am ajuns chiar pacalici, sa ma insel tot timpul..), o sa-l tocmesc si pentru cabana de la Siria, de care vreau sa ma apuc in luna august. pentru aceasta am luat ieri grinzile necesare la structura ei. acolo va fi un 6 pe 4. arhitectul mi-a spus ca vineri voi avea schitele, daca cineva e interesat, le voi posta, insa cu termenul nu garantez (nu depinde de mine..). Grinzile m-au costat 50 de milioane(9,3m cubi) aduse la atelierul unde le voi prelucra. sunt de molid si problema lor este ca sunt facute din arbori doborati acum, deci sunt ff verzi...dimensiunile sunt destul de mari atat la profile - am vreo 6 tipuri(cele mai groase 20x25), cat si la lungimi - majoritatea de 6 metri


La casa veche sunt curios cum sunt prinse barnele alea orizontale peste care sunt (erau) puse paiele... Cuie? De lemn?

nu stiu detaliile de executie despre cuiele cu care au fost prinse acele barne.


pelicanul
Cabana asta este dupa mine un proiect standard, mai ales pentru Romania, imi place foarte mult, cat crezi ca ar costa o astfel de cabana?

Am dat niste detalii mai sus, care cumulate pot sa duca la incropirea unor calcule. Depinde oricum foarte mult de unde se cumpara lemnul, pretul mesterului, calitatea lui (a omului), tipul fundatiei, samd
kcapone
Pelicanu, sa inteleg ca:
- tariful perceput de meserias e doar ce ia el la care se adauga si sumele date pt celelalte ajutoare ale lui?
- e doar cu manopera?

La sumele astea pui si cheltuielile cu masa omului, cu transportul?
Face totul, de la a la z?

The Dude, cel de-l stie Florica ai idee cat ia?
pelicanul
QUOTE(kcapone @ 23 Jun 2011, 09:41 AM) *
Pelicanu, sa inteleg ca:
- tariful perceput de meserias e doar ce ia el la care se adauga si sumele date pt celelalte ajutoare ale lui?
- e doar cu manopera?

sigur ca e vorba doar de manopera si ajutoarele ar trebui platite separat, sau pot fi reprezentate de voluntari (familie, prieteni..) - la noi, in retezat va fi vorba de voluntari. sunt chestiuni care se pun la punct in momentul in care vorbesti direct cu omul si negociezi. mancare noi o sa-i dam de exemplu si o sa-l ducem cu masina pana unde avem treaba, dar astea sunt detalii care se pot negocia, cum ziceam.

La sumele astea pui si cheltuielile cu masa omului, cu transportul?
Face totul, de la a la z?

The Dude, cel de-l stie Florica ai idee cat ia?

doru_constantiniu
Kcapone, pana la urma ai cumparat ceva? Te apuci de construit?

Daca inca nu ai cumparat si vrei sa iei in considerare si alte zone, prin jurul meu cam toata lumea are cate ceva de vanzare. Zona in schimb e submontana (5-600 m), cea mai mare comuna din Marginimea Sibiului, Rasinari.
Bine, eu nu inteleg cum sa-ti faci o cabana / casa de vacanta la sute de km de casa, insa fiecare cum vrea.
Asta din cauza ca urasc sa ma deplasez pe drumurile noastre, urasc sa mai conduc. Si de-aia nu as merge nici 20 de km.
kcapone
QUOTE(doru_constantiniu @ 23 Jun 2011, 11:59 AM) *
Kcapone, pana la urma ai cumparat ceva? Te apuci de construit?


Am fost si am vorbit cu mostenitorii, mi-a dat The Dude datele de contact,...iar ei trebuie sa-si faca actele necesare. Dupa aceea ...restul
Intre timp completez informatiile...etc.

Multumesc Doru. E de retinut.
Erwin
Pelicanul, Roşia Nouă este şi pentru mine o destinaţie interesantă, mai ales că am pe cineva cunoscut acolo, cei cu tabăra şi plănuiesc o vizită la toamnă în zonă. Mi s-a spus că există în apropiere un vârf golaş la întâlnirea celor 3 judeţe, un platou numai bun pentru observaţii astronomice.
The Dude
120 e un pret format in pripa si mult peste pretul pietii. Omul s-a raportat la ziua de coasa, care atat costa zilele astea mai peste tot pe unde se practica.
Acum ar trebui sa ii las pe cei care asteapta informatia, sa o ia de pe net cu copy/paste...dar nimic nu poate inlocui experienta...ori buna vointa.
E un pret exagerat si inselator. E pantru naivi, ca sa nu le zic altfel..

Angajand omul cu ziua iti va fi foarte greu sa il faci sa se incadreze in vreun termen. Tendinta lui va fi sa gaseasca mijloace de a intarzia lucrarea. Unele pot fi simplu de deconspirat, altele mult prea subtile pentru un necunoscator. De aceea contractele se executa "la lucrare". Ii dai ce are de facut, ii explici conditiile si negociezi un pret. Plata urmeaza sa se faca partial pe masura executiei, dupa fiecare faza in parte. Fazele se vor stabili si ele cu exactitate

Ar mai fi cateva amanunte importante dar ele, deocamdata le rezerv pentru prietenii apropiati...pentru un mediu ostil, obisnuit sa primeasca moca si sa mai si carcoteasca scotocind la dantura calul de dar...ajunge atat...si asa prea mult.

120x30=3600 fara taxe si fara impozite...sa fim seriosi !!
The Dude
QUOTE
..dar se simte deja un iz de abandon si in privinta proiectului cabana din pom.


Nicidecum..Ramai acordat pe frecventa...cum bine (si corect) am afirmat: vei avea numai surprize.
superman
oameni buni, plata corecta a unui serviciu/produs este o regula a bunului mers al economiei! nimeni nu zice sa platiti sume exorbitante dar nici sa va bateti joc, nu de presupusa prostie a partenerului de tranzactie ci, de faptul ca gasiti "oameni stransi cu usa" - acest tip de tranzactie este specific unei anumite categorii de oameni ce posteaza la greu aici; nu veti "dobandi" decat ranchiuna ulterioara "afacerii", venita atat din partea pagubitului cat si a potentialilor mostenitori! ca sa nu mai vorbim de "intelepciunea universului" - cumva tot o sa platiti la justa valoare - un necaz, o boala, o internare...!!!! devil.gif devil.gif devil.gif
The Dude
Kcapone, o alta metoda de taxare e pe unitatea de masura. La metru patrat de gresie, la metru patrat de cabana din lemn ridicata "la gata", la metru cub zidit (o treaba ceva mai subtila, dar mai usor de urmarit), etc. Insa intotdeauna la ceva realizat la data platii.

Inca un sfat din zona gratuit/donatii...tot luat cu copy/paste.
Pentru orice intelegere pe care o faceti cu un constructor, incheiati un contract.
Un petec de hartie, daca nu un contract de prestari in toata regula. Specificati conditii de calitate, suma, termene.
Nu-i musai sa mergi la avocat sau notar (asta are sa ceara si procent din suma), desi asa ar fi cel mai bine.
Intocmiti o hartie, eventual cu unul, doi martori. Aceasta hartie nu numai ca are o valoare juridica mai mare decat se crede in deobste, dar mai poate exercita si o uriasa presiune psihologica asupra prestatorului, mai ales atunci cand acesta e un om prea putin cunoscut.

Daca lucrurile merg bine, n-aveti decat sa rupeti hartia dupa receptie...daca se ajunge la vreun conflict: invocati-o.

In cazul tau kcapone te pot sprijinii la negocieri prin acordarea unei asistente gratuite.
kcapone
Multumesc!
superman
@kcapone: blink.gif cry.gif
pelicanul
QUOTE(Erwin @ 23 Jun 2011, 01:01 PM) *
Pelicanul, Roşia Nouă este şi pentru mine o destinaţie interesantă, mai ales că am pe cineva cunoscut acolo, cei cu tabăra şi plănuiesc o vizită la toamnă în zonă. Mi s-a spus că există în apropiere un vârf golaş la întâlnirea celor 3 judeţe, un platou numai bun pentru observaţii astronomice.


poza casei vechi, dar renovate, cu termopan, este chiar de la tabara, care arata foarte bine. zona e superba, eu am tot facut traseul acela, care face legatura Mures/Cris, de cele mai multe ori cu bicicleta. Se poate face si un circuit - se trece de la Petris la Vata, se coboara pana la Gurahont pe langa Cris si apoi se trec din nou Zaranzii in sens invers pe la Madrigesti-Grosii Noi - Julita
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 23 Jun 2011, 01:38 PM) *
Nicidecum..Ramai acordat pe frecventa...cum bine (si corect) am afirmat: vei avea numai surprize.


Domnule, s-a stabilit ca se pot formula pareri personale privitoare la ceea ce se posteaza ontopic. Parerea mea este ca nu se va face nici o cabana in nici un pom, iar faptul ca deja s-a renuntat la tot ceea ce s-a intreprins pana acum, adica intelegerea perfectata cu rangerii de la parcul Piatra Craiului, renuntarea la locul ales, samd, denota din nou o foarte mare laxitate in perceperea realitatilor lumii din jur, precum si o degringolada organizatorica si desigur neseriozitate.
superman
@dude: learn what about is reality, finally!!! You must learn respect this! In memoriam of chishu_lica, the 15 days banned man!
The Dude
QUOTE(pelicanul @ 23 Jun 2011, 02:17 PM) *
Domnule, s-a stabilit ca se pot formula pareri personale privitoare la ceea ce se posteaza ontopic. Parerea mea este ca nu se va face nici o cabana in nici un pom,


O repeti exact a 15-a oara...de ce ??? Vrei sa te convingi singur ??
Nope my friend, adaptez in permanenta proiectul la noile conditii...Asta e regula de aur a reusitei intr-o actiune...nu doar sa ai un plan precis si bine pus la punct, ci si sa ai foarte multa spontaneitate...Una care sa iti permita sa te pliezi permanent pe noile conditii...Iaca inca un cadou pentru tine : moca !!
(margaritare aruncate inaintea...zicea in Biblie inaintea cui...nu mai imi amintesc).

QUOTE
iar faptul ca deja s-a renuntat la tot ceea ce s-a intreprins pana acum, adica intelegerea perfectata cu rangerii de la parcul Piatra Craiului,


Ce intriga stupida... Nu s-a renuntat la nimic. Intelegerea cu rangerii e in picioare si se va onora oricum.
Ea spune despre construirea unui punct de observatie intr-un copac. Asta poate fi o cabana cu sase locuri, cum inca se incearca sa fie, sau poate fi un foisor cu o scara, o mana curenta si un acoperis...In total 0,6mc de cherestea si o zi de munca....Esti penibil amice.

QUOTE
renuntarea la locul ales, samd, denota din nou o foarte mare laxitate in perceperea realitatilor lumii din jur, precum si o degringolada organizatorica si desigur neseriozitate.


Dimpotriva, denota un caracter revansard si bolnav al cuiva care incearca cu orice chip si sub orice forma sa plateasca o datorie pe care crede ca a acumulat-o..
Am afirmat ca sunt silit sa iau in calcul si aceasta posibilitate...n-am luat inca nicio alta decizie...ce faci ?? Mai iti faci o clona doua ca sa iti impui punctul de vedere ???
superman
Mesaj şters de către Data'q.

Eşti offtopic, mon cher!
Continuă în acest mod şi nu-mi rămâne decât să te banez.
În acest topic postezi pentru acest subiect. Pentru orice altceva este deja un topic sau poţi crea unul.
bdl
Zuperman, vezi ca ai gresit sectiunea....la boli mintale trebuia sa postezi.....si sint sigur ca mihai o sa fie f fericit ca un terchea berchea i-a postat adresa si nr de tf pe net....inteleg, atita te duce capul, stai linistit, solutii exista....se cheama verde de paris si nu e asa scumpa, te ajut daca e nevoie.
Chiar daca nu se construieste nimic niciodata , ca simplu exercitiu de imaginatie si tot e interesant subiectul.O intrebare, diverse raspunsuri, se mai poate culege o idee de ici de colo.Niciodata nu ti-a placut sa te joci "ce-as face daca as avea 1 nmilion de lei "? Poate ca si aici cuiva ii place sa-si imagineze ca poate vreodata isi va face o asemenea cabanuta....
Vorba unui prieten....amice, esti idiot.....
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 23 Jun 2011, 03:44 PM) *
O repeti exact a 15-a oara...de ce ??? Vrei sa te convingi singur ??

in privinta mea nu exista reactiune fara o actiune prealabila. nu am postat decat ca urmare a unor interpelari sau afirmatii care mie mi s-au parut gresite, hazardate sau iluzorii. de cate ori apar astfel ce posturi, cineva, eu sau un altul, e liber sa gandeasca ceva si sa scrie ce vrea, daca vrea. cititorii sunt cei care discern sau doar se amuza iar administratorii hotarasc ce poate sau nu sa apara in eter.

Nope my friend, adaptez in permanenta proiectul la noile conditii...Asta e regula de aur a reusitei intr-o actiune...nu doar sa ai un plan precis si bine pus la punct, ci si sa ai foarte multa spontaneitate...Una care sa iti permita sa te pliezi permanent pe noile conditii...Iaca inca un cadou pentru tine : moca !!
(margaritare aruncate inaintea...zicea in Biblie inaintea cui...nu mai imi amintesc).

Pana acum absolut toate proiectele initiate de dumneata in acest topic sunt spontan in faza de adaptare. Si draga domnule, imi pare rau ca trebuie sa te anunt, dar ma simt capabil sa imi duc traiul fara a primi cadouri de la oameni de teapa dumitale.

Ce intriga stupida... Nu s-a renuntat la nimic. Intelegerea cu rangerii e in picioare si se va onora oricum.
Ea spune despre construirea unui punct de observatie intr-un copac. Asta poate fi o cabana cu sase locuri, cum inca se incearca sa fie, sau poate fi un foisor cu o scara, o mana curenta si un acoperis...In total 0,6mc de cherestea si o zi de munca....Esti penibil amice.

in Parcul National Piatra Craiului exista la aceasta ora o multime de puncte de observare, construite deja de administratorii parcului, precum si cele dinainte de infiintarea acestuia, construite de Directia Silvica. Sper ca nu cumva sa aparem pe aici cu merite pe care nu le avem si sa apara lucruri neconforme cu realitatea. Sunt prieten cu toti salvamontistii din zona (am fost cu ei plecat in expeditie in Tian Shan..) si fiind si in conducerea Asociatiei care se ocupa de administrarea altui parc - Muntii Tarcu si Muntele Mic, ii stiu si pe colegii de la Piatra Craiului, le pot adresa oricand o intrebare, daca e cazul. Asadar, tot ce tine de domeniul montan este controlabil.

Dimpotriva, denota un caracter revansard si bolnav al cuiva care incearca cu orice chip si sub orice forma sa plateasca o datorie pe care crede ca a acumulat-o..

Multumesc frumos - aceasta ma intreb daca este o formula apartinatoare de arta conversatiei promovata de acest forum de discutii...?Nu fac efortul sa dau replica la astfel de invective, dar sunt (?) administratori care ar trebui sa faca acest lucru, pentru ca riscurile ca discutiile sa degenereze sunt destul de ample.

Ma intreb insa, retoric desigur, daca ne-am vedea face to face, ai reusi sa articulezi ceva de acest gen vis a vis de caracterul meu? Saptamana viitoare sunt in Bucuresti.. Dar cred domnule ca si daca ti-ar trece prin gand asa ceva, te-ai poticni dupa prima strafulgerare...


Am afirmat ca sunt silit sa iau in calcul si aceasta posibilitate...n-am luat inca nicio alta decizie...ce faci ?? Mai iti faci o clona doua ca sa iti impui punctul de vedere ???

Cred ca sunt cel mai expus individ de pe aici. Toata lumea poate sa vada datele mele, iar imaginea din avatar ma reprezinta intocmai. Nu am nevoie de nici un fel de clona ca sa spun ce gandesc si inca odata, crede-ma draga domnule, placerea ar fi numai si numai de partea mea daca am avea ocazia sa ne vedem live.

Pe de alta parte, nu cred ca am lasat prin absolut nimic sa se inteleaga ca vreau sa-mi impun un punct de vedere. As vrea insa sa reusesc sa fac lumea sa inteleaga ca in ceea ce priveste proiectele dumitale, are de a face doar cu vorbe fara acoperire. Ar fi o realizare. Sigur ca dumneata n-o sa recunosti nici dincolo de viata aceasta ca ai gresit sau ca ai mintit la un anumit moment, insa ceilalti sunt indreptatiti sa stie. De fapt, cred ca suntem satui cu totii de astfel de specimene, e plina scena politica romaneasca de ele. Din pacate fenomenul s-a perpetuat si se pare chiar a luat amploare si pe internet..
The Dude
QUOTE
Dimpotriva, denota un caracter revansard si bolnav al cuiva care incearca cu orice chip si sub orice forma sa plateasca o datorie pe care crede ca a acumulat-o..


QUOTE
Multumesc frumos - aceasta ma intreb daca este o formula apartinatoare de arta conversatiei promovata de acest forum de discutii...?


Da prietene...Cea mai avansata dintre ele. Una care incearca sa dezamorseze un conflict pe care tu il escaladezi apoteotic, framantat de derapaje lipsite de orice logica elementara. Una care incearca, mai inainte de a apela la jignire, sa iti atraga atentia asupra gravitatii unor afirmatii dar mai ales asupra faptului ca ele nu pot fi situate in sfera unei atitudini normale.

QUOTE
Nu fac efortul sa dau replica la astfel de invective, dar sunt (?) administratori care ar trebui sa faca acest lucru, pentru ca riscurile ca discutiile sa degenereze sunt destul de ample.


Nu cred ca sensul termenului "invectiv" iti este la fel de familiar ca si usurinta cu care abuzezi de elementele de vorbire pe care el le desemneaza.
De fapt ai un limbaj de carton pe care te straduiesti degeaba sa il cizelezi. Replica nu iti e la indemana iar "dialogul" l-ai degenerat deja dincolo de orice limita ca sa mai poti macar simula ca iti pasa de el.

QUOTE
Ma intreb insa, retoric desigur, daca ne-am vedea face to face, ai reusi sa articulezi ceva de acest gen vis a vis de caracterul meu? Saptamana viitoare sunt in Bucuresti.. Dar cred domnule ca si daca ti-ar trece prin gand asa ceva, te-ai poticni dupa prima strafulgerare...


Cred "tovarase" ca e mai sanatos sa las pe mana terapeutilor si a camasii de forta astfel de amenintari. Vremea pumnilor a trecut de mult, iar eu de teama nebunilor, umblu inarmat. Mai vrei sa ne intalnim ???

QUOTE
in Parcul National Piatra Craiului exista la aceasta ora o multime de puncte de observare, construite deja de administratorii parcului, precum si cele dinainte de infiintarea acestuia, construite de Directia Silvica. Sper ca nu cumva sa aparem pe aici cu merite pe care nu le avem si sa apara lucruri neconforme cu realitatea. Sunt prieten cu toti salvamontistii din zona (am fost cu ei plecat in expeditie in Tian Shan..) si fiind si in conducerea Asociatiei care se ocupa de administrarea altui parc - Muntii Tarcu si Muntele Mic, ii stiu si pe colegii de la Piatra Craiului, le pot adresa oricand o intrebare, daca e cazul. Asadar, tot ce tine de domeniul montan este controlabil.


Bowahahaha... rofl.gif rofl.gif rofl.gif ...nu pot sa cred ???... ti-ai trecut pe numele tau toti muntii.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif toate parcurile: tat !tat ! tat !!
fac pariu ca nici nu sti cum arata sigla administratiei parcului Piatra Craiului...dar daca sti sii si daca prin absurd chiar te cunosti cu oamenii aia, atunci inteabai de mine. Intreaba de The Dude !! Iar eu am sa ma asigur ca vei primi un raspuns cuvenit....

PS. Nici in Piatra, nici in alta parte (dupa stiinta mea) nu exista la acest moment vreun punct de observare construit intr-un copac. In Piatra 100% NU.
Erwin
Oameni buni, încetaţi cu povestea asta! Nu aveţi absolut nimic de împărţit, nici pe acest topic, nici live, nici în alt fel. Aveţi dreptul să postaţi orice este ontopic, orice este în afara discuţiei despre cabane şi construcţia lor nu-şi are locul aici.
The Dude
GATA !!

Promit sa nu mai raspund la nimic, decat atunci cand sunt intrebat si numai in legatura cu lucruri legate de case, cabane, casute...si nu oricui..
Regret ca s-a ajuns aici...Nu-mi imput multe dar regret.

The Dude
pelicanul

s-a mers cam prea departe si cred ca imi pierd prea mult timp pe aici. mult prea mult. de rezolvat, tot nu rezolv nimic. in plus, acum m-am si speriat rau de tot. umbla pe aici pe la han haiduci cu pistoale si sperie lumea. postari multe si halucinante! sa fiti cuminti! la revedere
doru_constantiniu
QUOTE(The Dude @ 23 Jun 2011, 08:20 AM) *
Dupa ce termin cu pomicola ma gandesc la o lacustra...


Ar mai merge o cabana pe un pod.

Acum, legat de dimensiuni, eu zic ca o cabana de genul asta n-ar trebui sa aiba 6 locuri de dormit. Un singur pat e de ajuns, ca doar nu se-apuca nimeni sa faca chefuri prin copaci.
Asta cu cabana in copac e asa o chestie de 1-2 oameni, 5-6 handralai merg la priciuri undeva. Aici ar trebui sa fie vorba de calitate, nu de cantitate.
Si in plus, asa ar fi si cabanuta mai mica si implicit mai usoara.
In varianta de 6x6 m, numai platforma am calculat ca ar cantari 2000 de kg, iar cu pereti, acoperis, mobila si 6 persoane... cred ca e cam mult.

QUOTE(kcapone @ 23 Jun 2011, 12:05 PM) *
Am fost si am vorbit cu mostenitorii, mi-a dat The Dude datele de contact,...iar ei trebuie sa-si faca actele necesare. Dupa aceea ...restul


Vreau sa cumpar si eu o bucata de teren pe langa mine si e aceeasi situatie, adica trebuie ca mostenitorii sa faca succesiunea dupa ...mort. Dar e multi wink.gif ..., nu stiu daca s-or intelege. Deocamdata am cerut un extras de CF sa vad daca e asa cum zic astia.
Stii cumva cum se face, cat costa, cat dureaza?


QUOTE(The Dude @ 23 Jun 2011, 01:32 PM) *
120 e un pret format in pripa si mult peste pretul pietii. Omul s-a raportat la ziua de coasa, care atat costa zilele astea mai peste tot pe unde se practica.
E un pret exagerat si inselator. E pantru naivi, ca sa nu le zic altfel..

Angajand omul cu ziua iti va fi foarte greu sa il faci sa se incadreze in vreun termen. Tendinta lui va fi sa gaseasca mijloace de a intarzia lucrarea. Unele pot fi simplu de deconspirat, altele mult prea subtile pentru un necunoscator. De aceea contractele se executa "la lucrare". Ii dai ce are de facut, ii explici conditiile si negociezi un pret. Plata urmeaza sa se faca partial pe masura executiei, dupa fiecare faza in parte. Fazele se vor stabili si ele cu exactitate

120x30=3600 fara taxe si fara impozite...sa fim seriosi !!


Acum doar n-om compara munca calificata cu cea necalificata, nu?
Un cosas de regula e un pierde-vara, un betiv care face un ciubuc. Nu-l poti compara cu un meserias, in orice domeniu.
Nu cunosc piata, sa stiu daca pretul e mare sau nu, dar stiu sigur ca n-ar trebui sa se compare cu ziua de coasa. Ca gasesti si oameni mai modesti, care ar fi dispusi sa lucreze pe acelasi pret ca si cosasul nostru, e altceva, dar nu e normal. (la fel cum nu e normal nici ca un agent comercial de 25 de ani sa castige 4.000 de lei pe luna, iar un medic de 40 de ani sa castige poate numai 2.000)

Daca omul e serios, n-o sa traga de timp. Iar contract sigur n-are sa faca.
Cat despre castigul lui lunar, 120 x 25 (ca niciun om dus la biserica n-o sa lucreze si duminica), adica maxim 3.000 de lei, ti se pare mult? Chiar si fara impozite. Cosasul plateste impozit?
superman
@doru: tu ai citit topicul pe "intregul" sau?

uite ce zisei eu mai devreme:

oameni buni, plata corecta a unui serviciu/produs este o regula a bunului mers al economiei! nimeni nu zice sa platiti sume exorbitante dar nici sa va bateti joc, nu de presupusa prostie a partenerului de tranzactie ci, de faptul ca gasiti "oameni stransi cu usa" - acest tip de tranzactie este specific unei anumite categorii de oameni ce posteaza la greu aici; nu veti "dobandi" decat ranchiuna ulterioara "afacerii", venita atat din partea pagubitului cat si a potentialilor mostenitori! ca sa nu mai vorbim de "intelepciunea universului" - cumva tot o sa platiti la justa valoare - un necaz, o boala, o internare...!!!! devil.gif devil.gif

asta ca sa va intre bine in cap cu "chilipiru'"!!!! devil.gif devil.gif
doru_constantiniu
Daca omu cere 120 si tu ii dai 120, inseamna ca iti bati joc de el? Doar n-o sa zici: Iti dau 150!

Eu ziceam altceva. Ca nu se compara o munca calificata (dulgheria in cazul de fata) cu o munca necalificata (coasa). Nu in mod normal. Ca de cosit, tot prostu stie (pana si eu am invatat wink.gif ). Dar meserie nu stie orice handralau care o vazut el pe YouTube cum se construieste o cabana. Ce-i drept, ar putea si tot prostul sa invete dulgherie, ca doar n-o fi rocket science, ”decat” ca asta cere timp, exercitiu. Daca te apuci sa inveti pe cabana ta, s-ar putea sa nu-ti iasa din prima, nu?
superman
@doru: ai o mentalitate.... gresita.... si asta ca sa nu folosesc cuvinte "mai potrivite"! e drept ca poate ai invatat pana si tu sa dai cu coasa dar ADEVARATA PROBLEMA este DACA ESTI IN STARE SA O FACI PANA SE TERMINA DE COSIT - asa ca, te rog, ceva mai mult respect pentru "betivanii" care fac asta TOT SEZONOL, NU ESTE LA INDEMANA ORICUI! o munca "necalificata" dar grea, nu este deloc mai prejos decat una "calificata"! cat despre sfaturi "valabile", lasa forumul si mergi la un specialist! ca daca se putea fara bani.... toti ar fi stat pe forum! NIMIC NU POATE INLOCUI CONTACTUL DIRECT (face to face) si serviciul CORECT PLATITI!!!! jamie.gif remember this! devil.gif
superman
QUOTE(all @ 24 Jun 2011, 07:58 PM) *
clapping.gif

da.
Nu inteleg , de ce nu isi cumpara "lumea" ceva mecanizat pentru cosit ? au cheltuit bani cu cabana? smile.gif)



IHI! thumb_yello.gif it was a very expensive thing!

ceva mecanizat? pai si asta se incadreaza la categoria "pana si eu stiu/pot sa fac asta"!!!! jamie.gif marea PROBLEMA raman banii pentru achizitie (undeva pe la 1200 - 2500 euroi, una profesionala, nu de umar - cu toate ca asta este ideala in zone alpine, cu panta mare) si ENTUZIASMUL CE TREBUIE MENTINUT TOT SEZONUL, AN DE AN - poate de aia se apuca aia de baut!
superman
ihaa, scaparam de "postacul sef" - a plecat sa faca cabana "aeriana" - da' vine, revine, sub forma de "musafir"!!!! ca doar asta-i este "meseria" - "sfaturi" si "proiecte"!
The Dude
QUOTE(all @ 24 Jun 2011, 06:48 PM) *
De cand nu am mai intrat, ati progresat,,,,bravo


Ai fost plecat ???.... ia te uita ???
...dispare unul, apare altul...nevertheless..eu unul am simtit ca si cum nu ai fi lipsit niciodata...

120 de lei ziua de munca e un abuz fraudulos. Se practica numai printre cei care nu au vreo legatura cu domeniu. Cei care se cred constructori doar pentru ca au ceva aspiratii in legatura cu asta...Dulgherii adevarati, aia calificati (pe meserie) tare ar dori sa il cunoasca pe tipul ala.

Acum, dupa o regula arhicunoscuta nu e fraier cel care cere...E fraier ala de ii face reclama... thumb_yello.gif

QUOTE
Nu inteleg , de ce nu isi cumpara "lumea" ceva mecanizat pentru cosit ? au cheltuit bani cu cabana?


Nu toti e destepti ca tine all ??? Slava cerului pentru asta....
Prostimea ar duce-o tare rau daca tagma asta a voastra s-ar raspandi...

Curios lucru, aseara la taclale cu un satean, taman despre asta vorbeam...despre cositul mecanizat.
Se pare ca are ceva avantaje, dar la munte e mai mult ineficient.
The Dude
Doru...Mai...sunt doua variante..I don't want to rush things...asa ca nu voi lua o decizie imediata (care ar fi una pripita).
Daca acea cabana se va realiza intr-o asociere atunci e musai ca ea sa poata face fata unor cerinte sui generis.
Daca se va face altfel cum, atunci conditiile se vor schimba.

Conul de umbra pe care inconstienta si instabilitatea unora l-a aruncat asupra intregului demers reclama o noua abordare.
Pana atunci, voi restabili increderea in proiect prin dovezi irefutabile.

Imediat dupa asta ...va urma o etapa care va decide ce cale va urma proiectul.
Ce pot spune e ca el se va realiza...La 6x6 va fi numai bun...
Daca nu ?? il diminuam...Vorba reclamei: faci cabana si iti mai ramane cherestea sa ii faci si ei o pereche de saboti !!
The Dude
Contrar afirmatiilor defecate pe aici, eu alaturi de inca (cel putin doi) useri care au postat aici, am construit deja o cabana.
Nu insist asupra modului in care sunt obisnuit sa duc lucrurile pana la capat, intrucat as putea sa provoc nedumerire printre cei ce ma cunosc.
Ei stiu ca imi sta in obicei sa evit prostia si aroganta...

Pana sa continui documentarea cabanei mele viitoare am sa vorbesc putin de cea trecuta.

La momentul achizitiei ea arata cam asa:

The Dude
Nu era cine stie ce...dar la 1400m altitudine si cu ceva pana in 200 de euro incluzand locul casei (500mp allaround)...

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.