Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
Marduk
QUOTE(red73dog @ 12 May 2012, 10:04 PM) *
... Stalpii au fost ingropati aproximativ 1 m in beton ,in gropi de 80x80cm,...

Nu sunt structurist, dar cred ca intre stalpii verticali ti-ar trebui niste contravanturi, in X su V, chiar daca ai un sistem de grinzi care uneste totul, mi se par prea inalti in partea din fata. Se poate sa ma insel, dar daca ai consultat un structurist nu mai am ce comenta, daca nu inainte de a te apuca de zidit consulta unul. Sa fi sanatos si fericit, peisajele sunt superbe.
red73dog
DA..asa ai dreptate,voi pune cu siguranta contravantuiri in "x",am mare incredere in ele,asa am gandit ,dar nu am apucat sa aduc sudorul la fata locului.
nu am apelat la structurist,recunosc,totul a fost facut cam "pe genunchi" ,din "mers"..e o cabana...sa nu uitam
si mai ai inca o data dreptate..peisajul e superb....
merci inca o data de aprecieri si multa bafta...
Marduk
Le poti prinde si cu suruburi sunt mai elastice, dar si sudura este o solutie, este important ca sudorul sa stie meserie. Mi-a placut terasa, trebuie sa fie ceva deosebit seara la apusul soarelui. Succes.
The Dude
Excelenta realizare. Felicitari !!


QUOTE(red73dog @ 13 May 2012, 09:43 PM) *
DA..asa ai dreptate,voi pune cu siguranta contravantuiri in "x",am mare incredere in ele,asa am gandit ,dar nu am apucat sa aduc sudorul la fata locului.
nu am apelat la structurist,recunosc,totul a fost facut cam "pe genunchi" ,din "mers"..e o cabana...sa nu uitam
si mai ai inca o data dreptate..peisajul e superb....
merci inca o data de aprecieri si multa bafta...


nu stiu daca ar fii cu adevarat necesare...efortul pare sa lucreze altfel.
consulta u n structurist; ti-ar putea economisi o suma importanta de bani.
imi cer scuze, dar va trebui sa lipsesc o vreme indelungata de pe aici.
sa auzim numai de bine.
red73dog
Multumesc DUDE,
sfaturile tale si discutiile de pe acest forum au fost un imbold foarte puternic......
Multumesc tuturor incaodata....
Bafta..
pepinogepeto
salutare si bine v am regasit
am lipsit mult ,,,,,am facut teste teste teste pt electrica si cabane {sarcini,consum etc}

dude esti tare .ideea ta cu "casa " in copac a prins in predeal daca nu ma insel si costa "camera " mai scumpa ca la hotel de 3-4 stele .f tare ,basca mai au si baie in pom rofl.gif , thumb_yello.gif

au fost si la stirile pro....,,foarte tare ...
circotasilor stati deoparte ca altii au pus in practica si pomiii nu se balangane ....

o sa vin cu date noi despre panouri solare si leduri pt cabane ....consum infim ,
in anumite tipuri de "circuite " contoaru nici nu le baga in seama ,{"nu nvarte"} , mai ales ghirlande LED legate in serie pt 220vca{cu montaj diode si conzi pt cc}

casa in pom am si eu ,o camaruta si un fol ,construita in aducerea aminte a copilariei ,facuta de anul trecut .
a trecut o iarna grea ,furtuna,ploi abundente ....ea ma asteapta primitoare .
si nu se leagana in bataia vintului,,,,parca m ar proteja
kcapone
Ooooo....Santate maxima Pepino!! Ce placere! Pune info despre LED-uri caci daca e cu consum redus sigur ca e de interes.
Eu nu am reusit sa iau terenul acela si pt ca oamenii sunt in judecata cu niste veri. Nu au vrut sa ma asculte si se chinuie de anul trecut. Nu stiu daca am mai spus asa ca explic acum despre cum se pot rezolva situatii similare.
A. Teren "cumparat" prin strangere de mana sau cu acte neoficiale, contestabile, acum mai bine de 30 de ani
B. Mostenitori ai vanzatorului, bagati in seama, se trezesc sa conteste vanzarea terenului si isi revendica dreptul de proprietate ce decurge din calitatea de mostenitori
Ce e de facut?
IN niciun caz nu te bagi in seama cu .."ceilalti"
1. se apeleaza la uzucapiune. Legiuitorul da dreptul celui care foloseste terenul sa il primeasca in proprietate amendand prprietarul de drept pentru ignoranta fata de bunul sau atata timp.
2. se obtin declaratii din partea vecinilor care sa ateste ca tu folosesti terenul acela de 20-30 ani (de citit in lege sau de intrebat un avocat caci sunt mai multe uzucapiuni).
3. se cheama la judecata primaria considerand ca poate fi singurul posibil pretendent al proprietatii (desi tu ai platit anual impozitul aferent)
4. evident ca primaria nu are cum sa castige si ca avocatul ori juristul primariei te mai si injura ca-l pui pe drumuri, dar ii dai o "citirica" dupa aceea si ii explici rationamentul, daca vrei
5. cu hotararea judecatoreasca si actele de mana care atesta ca bunica a cumparat (daca ai) in buzunar, iti vezi linistit de treaba (a se citi de vanzarea terenului)

Nu faci nicio ilegalitate ori abuz ci anulezi posibilitatea unora sa nu fie corecti.

"Alor mei" de la Sirnea le-a fost teama probabil sa cheme primaria in judecata "ca sa nu se puna rau" si ....dureaza, cu cheltuieli si fara certitudinea de a castiga ce e al lor. Si uite asa nu am cabanuta! In alta parte am luat decizia sa nu facem. Vorba filozofului bulgar Stanco Stancov: "daca este, este daca nu este, nu este" ohyeah.gif O sa mergem saptamana viitoare la munte si desi vom sta in apt nasilor de la Predeal, imi doresc sa mai exploram zona.

Pepino[/b,] la "tara" de la ses unde ne-am 'despartit" toti mostenitorii avem o camera, un hol, o bucatarie si o magazie careia i-am schimbat acoperisul. Trebuie sa schimb contorul si sa refac circuitul electric. O sa vina sambata asta electricianul satului sa faca el caracule cu necesarul de ... diverse.
Daca poti da-mi te rog niste sfaturi.
Multumesc.


[b]
The Dude esti bine neicusorule?

Toate bune tuturor!

A! Era sa uit. Experimentez o reteta pentru mortar. am citit ca secretul longevitatii zidului chinezesc sta in reteta de mortar care are in ea ...fiertura de orez....zeama adica. Si cum domnii cercetatori chinezi nu dau reteta aminceput eu experimente. Azi voi pune in raport de 1/40 (orez/apa) fiert 30 min pentru mortarul de var. Adica voi folosi zeama de la orez in loc de apa, si nu voi fierbe un kg de orez cu 40 l de apa ci cu 10 l de apa amestecand apoi cu ceilalti 30. Ma gandeam sa pun si la reteta cu pamant galben dar nu am.
Experimentati si voi daca vreti si aveti posibilitatea.
pepinogepeto
kcapone,scuza ma pt intarziere ,dar intru rar pe sait.nu am timp.

1 modalitate nerecomandata practic : inseamna un circuit pe toata "casa" siguranta dubla de 30 A
coloana de 4mm2 trasa de la contoar pana in baie {peretele exterior al baii},apoi ramificatii de 2,5mm2 pe prize si 1,5mm2 pe lumina prin dozele de legatura aferente priza ,lumina.

2 modalitate cea mai buna prize separate si lumina separate , 2 circuite , deci doua sigurante automate de 30 respectiv 20 A{chiar 15A pe lumina"}

din tabloul electric ,"se trage" un circuit de 3x2,5mm2 ,adica faza+nul lucru +nul de impamantare pt prize prin doze de legatura la prize
al doilea circuit din tablou de 2x1,5mm2 pt lumina
practic inseamna doua tevi prin care trec circuitele priza/lumina,sau cu spargere mai mare in pereti o teava de fi 16mm, si {trase} ambele circuite prin aceeasi teava .totul tine de electrician si/sau pereti.cit de usor se poate "poza teava{sparge pt ingroparea ei sub nivelul peretelui}

sfat
in mod practic profesional{profi} in dozele de legatura , conductorii ,dupa efectuarea legaturilor pt trecere si/coloana si coboririle pt prize si leg de lumina ,,,legaturile se cositoresc obligatoriu cu letcon puternic {peste 150w} sau cu "pipa" cu cositor.
in cel mai rau caz, dupa rasucirea conductorilor la legaturi ,,se bobineaza citeva spire cu fir litat neemailat {din conductorii litati izolati cu plastic nu emailati"tip tarfo"


pt calcul materiale lungimi si coboririle la prize +iluminat , trebuie sa stii unde vin prizele ,becul/lustra/ledurile si eventual priza dubla la baie +latimea camerei daca faci cu trecere prin pardoseala la o priza vis-a vis.{nerecomandat datorita posibilelor inundatii}

nu cumpara sigurante ieftine{chinezesti,turcesti} o sa le scimbi des daca ai caderi mari de tensiune si/consumatori mari {mas spalat,fier de calcat,gater,,,etc}

prize,ia pe "ceramica " si uitate la ele sa aiba "contactele"lamelare de bronz,nu lucioase ,frumoase albe {mai sint si deastea prin piata si comert. "te uiti la gaurile pe unde intra" stecheru

tablou exemplu profi{si scump-ABB} daca mai fac
sau tablou electric cu 2-6 sigurante mono{separate faza si nul }de la firma" cet-sun" turcia NU FAC RECLAMA <SPUN DIN EXPERIENTA.
pepinogepeto
kcapone erata:

in cazul tau pt consumatori mari la bucatarie sau ... coloana de minim 2,5mm2{nu baie cum am trecut eu tinind cont ca fff multi locuitori au in baie masina de spalat si sau boiler electric}

daca vrei sa faci baie si vrei sa pui priza {total nerecomandat}in baie ,distanta minima de la chiuveta si sau cada pinena la priza sa fie de minim 1,5ml{liniari},
priza sa fie tip ANTIGROUND{adica sucho si cu capac}. gasesti chiar si duble
The Dude
Kapone, pepinogepeto ... thumb_yello.gif

toate bune....ratacit si eu prin politica si prin afaceri, asa cum ii sta bine romanului zilele astea.

am niste poze cu dispozitivul metalic de sustinere al casei din copac...pe care nu stiu cand o voi putea relua.
Cineva drag mie si-ar dori mult sa o vada realizata cat mai curand....Daca si-ar relua cicaleala poate ca m-as relansa...pana atunci...pauza.

kapone: omul ala e tampit. A complicat lucrurile de o maniera atat de stupida incat toate demersurile i s-au intors impotriva.
Este foarte probabil ca pana in toamna sa avem acolo un alt proprietar. Unul mult mai lucid. Poate facem afacerea cu el.
Sper sa nu fie lacom.

voi reveni
kcapone
Multumesc Pepinogepeto.
Multumesc The Dude. Asteptam.

andra_v
QUOTE(kcapone @ 19 Jul 2012, 08:46 AM) *
Ooooo....Santate maxima Pepino!! Ce placere! Pune info despre LED-uri caci daca e cu consum redus sigur ca e de interes.
Eu nu am reusit sa iau terenul acela si pt ca oamenii sunt in judecata cu niste veri. Nu au vrut sa ma asculte si se chinuie de anul trecut. Nu stiu daca am mai spus asa ca explic acum despre cum se pot rezolva situatii similare.
A. Teren "cumparat" prin strangere de mana sau cu acte neoficiale, contestabile, acum mai bine de 30 de ani
B. Mostenitori ai vanzatorului, bagati in seama, se trezesc sa conteste vanzarea terenului si isi revendica dreptul de proprietate ce decurge din calitatea de mostenitori
Ce e de facut?
IN niciun caz nu te bagi in seama cu .."ceilalti"
1. se apeleaza la uzucapiune. Legiuitorul da dreptul celui care foloseste terenul sa il primeasca in proprietate amendand prprietarul de drept pentru ignoranta fata de bunul sau atata timp.
2. se obtin declaratii din partea vecinilor care sa ateste ca tu folosesti terenul acela de 20-30 ani (de citit in lege sau de intrebat un avocat caci sunt mai multe uzucapiuni).
3. se cheama la judecata primaria considerand ca poate fi singurul posibil pretendent al proprietatii (desi tu ai platit anual impozitul aferent)
4. evident ca primaria nu are cum sa castige si ca avocatul ori juristul primariei te mai si injura ca-l pui pe drumuri, dar ii dai o "citirica" dupa aceea si ii explici rationamentul, daca vrei
5. cu hotararea judecatoreasca si actele de mana care atesta ca bunica a cumparat (daca ai) in buzunar, iti vezi linistit de treaba (a se citi de vanzarea terenului)

Nu faci nicio ilegalitate ori abuz ci anulezi posibilitatea unora sa nu fie corecti.

"Alor mei" de la Sirnea le-a fost teama probabil sa cheme primaria in judecata "ca sa nu se puna rau" si ....dureaza, cu cheltuieli si fara certitudinea de a castiga ce e al lor. Si uite asa nu am cabanuta! In alta parte am luat decizia sa nu facem. Vorba filozofului bulgar Stanco Stancov: "daca este, este daca nu este, nu este" ohyeah.gif O sa mergem saptamana viitoare la munte si desi vom sta in apt nasilor de la Predeal, imi doresc sa mai exploram zona.

Pepino[/b,] la "tara" de la ses unde ne-am 'despartit" toti mostenitorii avem o camera, un hol, o bucatarie si o magazie careia i-am schimbat acoperisul. Trebuie sa schimb contorul si sa refac circuitul electric. O sa vina sambata asta electricianul satului sa faca el caracule cu necesarul de ... diverse.
Daca poti da-mi te rog niste sfaturi.
Multumesc.
[b]
The Dude esti bine neicusorule?

Toate bune tuturor!

A! Era sa uit. Experimentez o reteta pentru mortar. am citit ca secretul longevitatii zidului chinezesc sta in reteta de mortar care are in ea ...fiertura de orez....zeama adica. Si cum domnii cercetatori chinezi nu dau reteta aminceput eu experimente. Azi voi pune in raport de 1/40 (orez/apa) fiert 30 min pentru mortarul de var. Adica voi folosi zeama de la orez in loc de apa, si nu voi fierbe un kg de orez cu 40 l de apa ci cu 10 l de apa amestecand apoi cu ceilalti 30. Ma gandeam sa pun si la reteta cu pamant galben dar nu am.
Experimentati si voi daca vreti si aveti posibilitatea.


In cazul unei actiuni avand ca obiect constatarea dobandirii proprietatii asupra unui inobil/teren prin uzucapiune, neindeplinirea cerintei de chemare in judecata a adevaratului proprietar constituie un motiv de respingere a cererii ca fiind introduse impotriva unor persoane lipsite calitate procesuala pasiva. In spete de acest gen, reclamantul trebuie sa faca demersuri pentru identificarea proprietarului real, chemarea in judecata a autoritatii administrative locale nefiind justificata in lipsa unor asemenea diligente.
kcapone
QUOTE(andra_v @ 4 Sep 2012, 01:42 PM) *
In cazul unei actiuni avand ca obiect constatarea dobandirii proprietatii asupra unui inobil/teren prin uzucapiune, neindeplinirea cerintei de chemare in judecata a adevaratului proprietar constituie un motiv de respingere a cererii ca fiind introduse impotriva unor persoane lipsite calitate procesuala pasiva. In spete de acest gen, reclamantul trebuie sa faca demersuri pentru identificarea proprietarului real, chemarea in judecata a autoritatii administrative locale nefiind justificata in lipsa unor asemenea diligente.


Evident ca faci niste demersuri....doar ca ...incercarea moarte n-are. ohyeah.gif
andra_v
QUOTE(kcapone @ 4 Sep 2012, 03:07 PM) *
Evident ca faci niste demersuri....doar ca ...incercarea moarte n-are. ohyeah.gif

Riscul - adimiterea apelului (in eventualitatea in care adevaratul proprietar se va arata interesat de terenul respectiv).
andra_v
In situatia in care mostenitorii in cauza introduc o actiune in revendicare, unica solutie pentru actualul posesor o reprezinta invocarea uzucapiunii pe cale de exceptie in cadrul procesului civil.
kcapone
QUOTE(andra_v @ 5 Sep 2012, 12:58 PM) *
In situatia in care mostenitorii in cauza introduc o actiune in revendicare, unica solutie pentru actualul posesor o reprezinta invocarea uzucapiunii pe cale de exceptie in cadrul procesului civil.


Mie un avocat dibaci mi-a dat solutia de mai sus ca o eschiva la un "razboi" cu eventualii mostenitori, descalificati oricum prin invocarea uzucapiunii asa cum si tu spui. Sti foarte bine ca, in principiu, legislatia e la fel de bine cunoscuta de toti avocatii dar modalitatea in care pui problema cu argumente in primul rand juridice, poate duce la succesul actiunii.

Toate bune.
kcapone
Pepino, am luat cabluri de care ai spus tu, desi electricianul imi ceruse conductori de cupru, am luat sigurante Legrand si prize Schneider. Nu vreau sa iau foc din cauza ...mea ca m-am zgarcit. Maine ma duc sa vad ce o fi facut electricianul satului pe-acolo.

fiatlux
cum rezista mortalul ?! m-a distrat ideea ,da' daca-i buna... smile.gif
QUOTE
A! Era sa uit. Experimentez o reteta pentru mortar. am citit ca secretul longevitatii zidului chinezesc sta in reteta de mortar care are in ea ...fiertura de orez....zeama adica. Si cum domnii cercetatori chinezi nu dau reteta aminceput eu experimente. Azi voi pune in raport de 1/40 (orez/apa) fiert 30 min pentru mortarul de var. Adica voi folosi zeama de la orez in loc de apa, si nu voi fierbe un kg de orez cu 40 l de apa ci cu 10 l de apa amestecand apoi cu ceilalti 30. Ma gandeam sa pun si la reteta cu pamant galben dar nu am.
Experimentati si voi daca vreti si aveti posibilitatea.
kcapone
QUOTE(fiatlux @ 5 Sep 2012, 04:28 PM) *
cum rezista mortalul ?! m-a distrat ideea ,da' daca-i buna... smile.gif


Am tencuit cosul casei cu amestecul asta....dar n-a venit nici un strop de ploaie de atunci.... O sa vad la primavara daca se tine bine si apoi urmatorii 1000 de ani ca sa-l pot compara cu zidul chinezesc rofl.gif
Acum serios, promit sa va tin la curent. Peste 2 saptamani o sa fac un amestec simplu de pamant cu nisip si fiertura de orez fara adaos de apa pentru ... 1 metru de alee. Sa vad ce se intampla.
fiatlux
ooh.gif phii! daca intram pe-aici mai devreme !! am facut niste alei dupa metoda clasica si deja se face faramele ! dar,as vrea sa-ti imbunatatesc patentu' rofl.gif adica nu cred ca e bine sa diluezi fiertura ci sa fierbi integral cu orez ;da de ce sa folosesti atata apa? doar pt dilutie? devine din ce in ce mai palpitant ! rofl.gif de ce nu o cana la 10l ? si cu ..pamant?e tot din reteta chinezeasca? ma duc sa caut pe google detalii !
mi-ai facut ziua ! laugh.gif
kcapone
QUOTE(fiatlux @ 6 Sep 2012, 02:43 PM) *
ooh.gif phii! daca intram pe-aici mai devreme !! am facut niste alei dupa metoda clasica si deja se face faramele ! dar,as vrea sa-ti imbunatatesc patentu' rofl.gif adica nu cred ca e bine sa diluezi fiertura ci sa fierbi integral cu orez ;da de ce sa folosesti atata apa? doar pt dilutie? devine din ce in ce mai palpitant ! rofl.gif de ce nu o cana la 10l ? si cu ..pamant?e tot din reteta chinezeasca? ma duc sa caut pe google detalii !
mi-ai facut ziua ! laugh.gif


Cauta si vei afla ca bobul de orez nu e bun ci doar ...zeama, adica ce "lasa" bobul in apa, si anume amilopectina, + apa . Nu am o reteta stabilita, iar chinezu' prost o fi sa o dea. Daca poti veni cu informatii noi si cu retete din incercari proprii ori aflate, e foarte bine. Daca vrei doar sa ne amuzam....nu ma bag.

O zi fantastica
fiatlux
mmm!e mai mult si mai rau decat orez..
t is common to hear that the mortar used to bind the stones was made from human bones or that men are buried within the Great Wall to make it stronger. However, the mortar was actually made from rice flour—and no bones, human or otherwise, have ever been found in any of the Great Wall's walls.a

de aici
kcapone
QUOTE(fiatlux @ 6 Sep 2012, 04:13 PM) *
mmm!e mai mult si mai rau decat orez..
t is common to hear that the mortar used to bind the stones was made from human bones or that men are buried within the Great Wall to make it stronger. However, the mortar was actually made from rice flour—and no bones, human or otherwise, have ever been found in any of the Great Wall's walls.a

de aici



citeste si aici http://www.dailymail.co.uk/news/article-12...-longevity.html
pepinogepeto
uffffff,kcapone,eu tot de conductori de cupru am spus ,cablu litat iti trebuia doar la legaturile in doze in caz de necositorire a legaturilor..............probabil nu m am exprimat cum trebuia

merge perfect si cu cablu,......ii dai mai multa bataie de cap electricianului la tragerea cablului prin tevi...atat,,,,in rest e ok

daca n ai impamantare ,trbuie sa bati teava galvanizata in pamant ,la adincime minima de 60cm ...ideal ar fi minim 2.
la capetele de sus dai gaura de fi8mm, bagi un surub de 6mm cu saibe la ambele capete si prinzi firul de impamintare intre alte doua saibe pt o stringere eficienta si contact pe suprafata cit mai mare a conductorului.si la sfirsit dai cu vaselina sa nu rugineasca surubu si teva ......asta i inpamintare minima la casa .depinde de consumatori.

alte detalii depre consum.leduri si alte alea curind .mai am de facut citeva teste si calcule pe o durata de 1 AN.
kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 23 Sep 2012, 01:44 PM) *
uffffff,kcapone,eu tot de conductori de cupru am spus ,cablu litat iti trebuia doar la legaturile in doze in caz de necositorire a legaturilor..............probabil nu m am exprimat cum trebuia

merge perfect si cu cablu,......ii dai mai multa bataie de cap electricianului la tragerea cablului prin tevi...atat,,,,in rest e ok

alte detalii depre consum.leduri si alte alea curind .mai am de facut citeva teste si calcule pe o durata de 1 AN.



Asta e. Asa a fost sa fie. Mi-a ramas o gramada de cablu, dar l-oi folosi la Sirnea in anul de gratie ce va sa vina. Astept detalii despre leduri.
Toate bune tuturor.
kcapone
Salutare. The Dude, am aflat de curand de o amestecatura de rasina de brad fiarta in seu de oaie pentru tratarea lemnului si mi-am adus aminte ca si tu spuneai de asa ceva pe-aici pe la han. Reteta ta era parca din seu de oaie si ceva cenusa. Poti te rog sa intrebi un localnic de pe-acolo reteta exacta. Macar una din variante ar trebui sa fie retinuta...sa nu se piarda odata cu cei de-o stiau.

Am facut 10 ml de gard din scandura "uda" de rasinoase. Spune-mi te rog cu ce sa dau ca sa tina mai mult. Ai mei vor sa dea cu ulei ars de motor, dar eu nu vreau. Pute si e toxic. Trebuie sa vin repede cu o solutie altfel ma vor coplesi numeric si va trebui sa ma supun majoritatii.

Succesuri.
The Dude
Nu vreau sa iti dau un sfat superficial (pe care il am acum la indemana)...

Da-mi ragaz pana maine thumb_yello.gif

PS. Cu seul de oaie e mai complicat.. Mai bine, dar mai complicat..
Imi amintesc vag de o reteta intalnita prin Vrancea..

revin...
The Dude
Asadar...pentru tratamentul pe baza de seu de oaie ai nevoie de zile insorite de vara..care s-au cam dus.
Chiar si asa, nu stiu daca s-ar merita pentru un gard. El se justifica perfect pentru structuri, intrucat confera lemnului si o duritate deosebita.

..in fine, recomandarea mea merge catre un produs din gama gudroanelor. Un bitum aditivat, aplicabil "la rece" si diluabil cu apa.
Am o galeata acasa si am sa citesc pe ea denumirea corecta. Produsul are alta destinatie, insa bine diluat si aplicat in doua straturi succesive face minuni.

Cei din Vrancea isi fabricau un fel de lac din rasini de pin, tot asa amestecate cu un diluant si cu cenusa fina.
Se utiliza la tratamentul sitei...dar eu trec printr-o perioada foarte aglomerata si nu am timp sa caut reteta, cu atat mai mult cu cat mi-am mutat multe din lucruri si ele se afla inca in saci.

Marduk
QUOTE(kcapone @ 3 Oct 2012, 11:32 AM) *
...Am facut 10 ml de gard din scandura "uda" de rasinoase.....cu ce sa dau ca sa tina mai mult.....

In zona in care locuiesc se foloseste ulei de transformator ars sau nu, amestecat cu oxid de fier, sau orice alt oxid functie de culoarea pe care o doresti. Multi localnici fierb acest amestec, altii doar il amesteca si-l strecoara bine. Daca ai bani eu recomand un lac, vopsea etc. care exista acum in piata si care este foarte buna, unele sunt pe baza de apa, altele pe baza de rasini, eu am folosit una pe baza de rasini pentru lemn uscat, este super, nu se lipeste apa de lemn si scoate in evidenta si fibra.
kcapone
QUOTE(Marduk @ 4 Oct 2012, 04:08 PM) *
In zona in care locuiesc se foloseste ulei de transformator ars sau nu, amestecat cu oxid de fier, sau orice alt oxid functie de culoarea pe care o doresti. ....Eu am folosit una pe baza de rasini pentru lemn uscat, este super, nu se lipeste apa de lemn si scoate in evidenta si fibra.


Multumesc.
1. Poti te rog sa-mi dai reteta exacta?: x l ulei si y oxid de...pentru z ml de gard.
2. Poti sa-mi spui ce anume ai folosit tu?

The Dude nu am fost suficient de explicit. Nu vreau reteta aceea pt gard ci pentru ce se foloseste ea. Asa ca sa o notez si sa o stiu pentru a o (le) folosi cand va fi nevoie. Multumesc.

Fac un apel, rugaminte, ce vreti voi, catre toti: daca stiti retete vechi de genul celor pomenite de curand pe-aici (seu de oaie cu rasini, seu de oaie cu cenusa, rasini cu diluant si cenusa, etc.) si folosite de mult, hai sa nu le lasam sa moara: aflati reteta exacta si postati aici. Informatiile le vor fi multora de ajutor. Eu unul vreau, insist sa apelez la ele.

Ma exaspereaza "mumificarea" / polistirenizarea asta a locuintelor. "Sa ne izolam ca sa nu consumam curent, sa pastram caldura" Hai atunci sa nu mai iesim din case fara costume de izopren. Sa nu cedam caldura corpului! La ce ne-o trebui schimbul asta de caldura?? Eu vreau sa-mi izolez casa/cabana cu pamant, care RESPIRA si e ieftin. Sa nu ajungem la aberatia cu respirarea aerului la diverse temperaturi. Nu e bun aerul rece ca ne poate afecta plamanii, amigdalele...putem avea asa multe complicatii medicale; deci hai sa facem un filtru care sa ne preincalzeasca aerul inainte de a-l respira. Bunicii mei au trait in case izolate cu pamant..si-au trait SANATOSI peste 80 de ani.

Am scos un stalp de gard din pamant, cu mare greutate, facut din salcam si care..nu putrezise. L-am aruncat zicand ca oricum nu mai e bun, dar era. Cel care l-a luat de la "groapa" a zis ca l-a slefuit putin, a dat cu ulei ars de masina si l-a folosit la noul hambar. Partea cea mai interesanta mi-a spus-o tot el: stalpul, in partea de jos ce fusese in pamant, era ars pentru a impiedica putrezirea, dar numai putin, nu in profunzime. Eu am crezut ca ... de fapt n-am crezut nimic. Am dat din umeri ca "priceputu'" si l-am aruncat. Am citit apoi pe net ca arderea superficiala a stalpilor pentru gard sau a celor pentru talpa casei face parte din solutiile pentru impermeabilizare, dar si ca tratament impotriva goangelor de tot felul. Cam ieftin nu? De ce-as mai cumpara solutii chimico-fantastice la super promotii!??

Sa auzim de bine!
The Dude
ok...kapo...

inteleg...vechea ta pasiune pentru naturism, natural, eco si traditie..
Respect asta desi nu sunt intru-totul un adept de al ei.

Sa iti reamintesc ca la aparitia lor, rasinile amestecate cu suspensii erau ceva la fel de iesit din normalitate pentru primii lor beneficiari ?
In general parerea mea este asemanatoare cu a ta. Multe din produsele zilelor noastre sunt de evitat...altele insa: de neinlocuit.

Eu ziceam de gudroane (care sunt produse secundare ale distileriilor de petrol, deci nu produse de sinteza)
Spre deosebire de lacurile si vopselele de care vorbea Marduk, ce ofera protectii obligatoriu de reinoit la fiecare doi ani (chiar si cele din gama yachting), gudroanele de care zic eu rezista si zece ani fara probleme.

La tarusii prelucrati prin ardere ar trebui sa pui la socoteala si timpul necesar procesarii...care inseamna tot bani pana la urma.

Am pe undeva o agenda cu ceea ce te intereseaza...
Cum ti-am spus imi reorganizez atelierul si va fi nevoie de timp pana sa am acces iar la toata biblioteca mea de date..

promit sa revin insa.. thumb_yello.gif
kcapone
Uite modul natural de obtinere a gudronului.
http://www.cimec.ro/Arheologie/Etno-Arheol...te/TosaIoan.htm
Eu n-am mesteceni, nici timp si nici loc. Dar cine are, si vrea, sa incerce.

Toate bune.
The Dude
Da, extractia rasinei din plantele erbacee si arborii care o contin este o preocupare cu nenumarate aplicatii utile.

Eu studiam ultima data un material de constructii naturist ale carui calitati m-au socat pur si simplu.

La cabana despre care am vorbit, de ceva ani si-au facut cuib niste pasarele...Cred ca din familia randunicii, dar nu m-am putut lamuri exact..Ca erau tare sfioase si ma evitau. M-a surprins cuibul lor. Pasarelele astea mesteca pamantul si apoi il regurgiteaza sub forma unor mici bile cleioase, pe care le astern apoi intr-o "zidarie" tesuta, intr-o o ordine extrem de inteligenta. Fiecare rand e realizat prin lasarea unui gol de biluta, intre doua bilute aplicate. Dupa terminarea randului, pasarea se intoarce pentru a umple si aceste goluri. Tehnica aplicata permite intarirea in mod diferit a pieselor care compun un rand si ofera un front de lucru neconditionat de timpii tehnologici de asteptare care s-ar impune in cazul unei aplicari continue...Chiar foarte inteligent.

Structura cuibului este atat de solida si elastica, incat daca s-ar putea replica la o scara suficienta, ea ar conduce, fara niciun dubiu, la obtinerea uneia dintre cele mai performante cladiri posibile; fiind in acelasi timp naturala, antiseismica, termo si hidro protejata, confortabila, ieftina, usor de construit si intretinut, stabila in timp.

Am citit in carti si am aflat ca mare parte a secretului unor astfel de "locuinte", nu sta atat in compozitia salivei cat in calitatea pamantului ales de pasare si in metoda pe care ea o foloseste pentru "a zidi"...

Contrar a ceea ce ai fi tentat sa crezi zburatoarele care cuibaresc in felul asta cauta un pamant galben argilos ci nu binecunoscutul pamant "rosu" care este indeobste utilizat de tarani ca material de constructie de cateva sute de ani.

In fine...ar trebui dezvoltat. Eu m-am oprit din studiu, ca mi s-au intamplat lucruri care mi-au spulberat rutina, insa daca gasesti un loc cu mult pasaret, din cel care isi construieste astfel cuibul, sursa de materie prima nu poate fi departe. Apoi ar trebui vazut cu saliva...continutul ei...Cel care transforma pana la urma argila aia nisipoasa intrun material impermeabil, puternic aderent, suplu si flexibil, si atat de extraordinar de stabil in timp...Continutul salivei nu-i un secret.

Marduk
QUOTE(kcapone @ 5 Oct 2012, 11:01 AM) *
1. Poti te rog sa-mi dai reteta exacta?: x l ulei si y oxid de...pentru z ml de gard.
2. Poti sa-mi spui ce anume ai folosit tu?

La 10 litri de ulei de transformator, sau orice alt ulei nears, 500 grame de oxid de fier, daca vrei culoarea rosie si aceiasi cantitate pentru orice alta culoare. Uleiul se amesteca bine si apoi se strecoara. Sunt unii care dupa ce amesteca uleiul cu oxid il dau in fiert, nu stiu de ce fac asta, dar pot sa spun ca substanta rezultata este mai vascoasa. In zona se foloseste la vopsitul lemnului de gard, soproane, cotete etc. Eu am folosit uleiul de transformator la gard.
The Dude
Un concept nou ce isi propune sa rezolve si problema terenului pe care urmeaza sa construim...dar nu numai..

CASE PLUTITOARE

Desi nu stiu cum se va face cu parcelatul, cu sistematizarea si cu urbanismul.... hmm.gif

Cla
Scuze Dude, nu am citit, dar asa case plutitoare le stiu din Bangladesh.
Dupa câte stiu, nu platesc impozit, pentru ca râul e comun... unsure.gif
Cred ca e delta din Brahmaputra...

(Se poate sa ma-nsel, dar asa am prins faza)
The Dude
Asa e Cla...conceptul e de pe acolo...Insa ideea de care ziceam eu...in fine, nu eu (ca se supara nesuferitii), cei care au scris articolul ala..e ca oceanele ar putea fi locuite in felul asta...Aglumerari de asemenea locuinte ar putea constitui un oras...ma gandesc la orasul Amsterdam acum...pe care l-am (re)vizitat recent.
kcapone
Ca tot vorbeam/scriam zilele trecute despre izolatia cu polistiren; iata un articol interesant aparut azi http://www.wall-street.ro/articol/Companii...uc-pe-casa.html

Marduk
Sunt de acord cu ce se scrie in articolul referitor la izolarea cu polistiren, desi abia ce au terminat de izolat blocul in care locuiesc. Cel mai tare ma tem de foc, sper ca restul sa il rezolv prin aerisirea locuintei, oricum mai toata ziua stau cu gemurile deschise. Din nefericire la noi cei care au proiectat aceasta operatiune de izolare nu s-au gandit la fantele de aerisire, din aluminiu sau plastic, care in occident sunt prezente la toate casele, la geamuri, la usi, pe pereti etc.
Erwin
Aerisirea camerelor se face pe geam, pe ușă, stratul de polistiren este în afara locuinței, nu văd cum ar afecta calitatea aerului din interior. Termosistemul corect aplicat nu aduce niciun prejudiciu notabil, ceea ce trebuie subliniat este că efectele negative apar dacă nu este corect aplicat. Altfel se crează panică inutilă. O mulțime de alte materiale de construcții sau tratamente aplicate sunt nocive pe termen lung dar nu zice nimeni nimic despre ele.
Marduk
Ce inseamna "corect aplicat" toata lumea vorbeste despre acest termen dar nu am gasit explicatii exacte despre cum ar trebui sa fie "corect aplicat"! Despre comportamentul polistirenului la foc nimeni nu zice nimic, existau si alte materiale mult mai bune pentru izolarea blocurilor, la unele blocuri chiar s-au folosit astfel de materiale.
Erwin
e vorba de straturile termosistemului: adezivul, polistirenul fixat cu dibluri speciale, tencuiala armata cu plasă de fibră de sticlă, zugrăveala ornamentală. Dacă materialele nu sunt de calitate sau nu sunt aplicate corect apar problemele din articol. Există polistiren ignifugat, rezistent la foc care nu arde ca polistirenul obișnuit. Presupun că în structură are inhibitori de foc. Desigur, e puțin mai scump și dacă cei care fac izolația reduc costurile...
Marduk
QUOTE(Erwin @ 19 Oct 2012, 11:26 PM) *
.... adezivul, polistirenul fixat cu dibluri speciale, tencuiala armata cu plasă de fibră de sticlă, zugrăveala ornamentală.....sau nu sunt aplicate corect apar problemele din articol ....

blink.gif
Erwin
Ce nu înțelegi, Marduk? Când se lucrează cu "meseriași" tocmiți cu ziua la Gara de Nord fii sigur că ăia fușeresc! De evitat astfel de firme de "construcții"...
Marduk
Nu inteleg cum, ce, cine, trebuie "aplicate corect" pentru o lucrare de acest gen.
Erwin
Meseriașul trebuie să știe meseria lui, ca în orice meserie. În cazul nostru e vorba de materialele folosite, de grosimea și uniformitatea straturilor, de respectarea dozajului și uniformității amestecurilor și de timpul necesar pentru uscare, celelalte norme și prescripții generale, toate acestea fiind chestiuni binecunoscute pentru un constructor cu experiență și mai puțin pentru un salahor.

De pildă, dacă nu se folosește adeziv special pentru polistiren există riscul ca între polistiren și adeziv să se formeze condens și mucegai, se poate infiltra apa care poate compromite izolația. Stratul de adeziv se întinde uniform cu o racletă specială cu dinți ca cea folosită la gresie/faianță. Adezivul se prepară conform cu specificațiile producătorului. Panourile de polistiren se fixează cu dibluri speciale, se acoperă integral suprafața, inclusiv la colțuri etc.
Marduk
QUOTE(Erwin @ 21 Oct 2012, 10:57 PM) *
Meseriașul trebuie să știe meseria lui...Stratul de adeziv se întinde uniform cu o racletă specială cu dinți ca cea folosită la gresie/faianță..... Panourile de polistiren se fixează cu dibluri speciale, se acoperă integral suprafața, inclusiv la colțuri etc.

Meseriasul trebuie sa stie meseria lui, dar beneficiarul trebuie sa stie si el cum si in ce fel se procedeaza corect.
kcapone
Pus corect poate insemna ..fara mucegai. Buuun ...dar TOT UN ”CAUCIUC” PESTE CASA RAMANE.
Cand se vorbeste despre pereti care respira nu se refera nimeni, sper, la aerisire, ea facandu-se evident cu ajutorul ferestrelor si usilor.
Nu stiu la voi cum e, dar eu am simtit pe pielea mea diferenta dormitului intre pereti de veton/boltari si pereti de piatra ori lemn izolati cu pamant. Nu intram in amanunte tehnice, cel putin deocamdata...ca nu le stiu. Cert este ca macar cabana nu trebuie sa fie facuta din beton. Lemn, piatra, pamant. Atat! Doar vrem sa ne incarcam bateriile nu?
red73dog
Salutari
si bine v-am regasit.....
revenind la cabana,postez ultimele poze facute la cabanuta ,pe care am reusit
sa o aduc aproape in stadiul de finalizare.
Astept cu deosebit interes observatiile si sfaturile voastre....
Multumesc

http://www.youtube.com/watch?v=sjWw38p4WpY&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=QSYcb0YphDo&feature=plcp
kcapone
QUOTE(red73dog @ 23 Oct 2012, 10:46 AM) *
Astept cu deosebit interes observatiile si sfaturile voastre....
Multumesc


Sfaturi?? Este excelenta!. Lemn si piatra! Imi place si interiorul. Ai vopsit unii stalpi ca sa anulezi efectul de inghesuiala. Bravo stimabile.

Da-ne tu detalii:
1. de unde ai luat piatra? pretul?
2. cat te-a costat transportul ei? manopera?
3. cata ai folosit pentru ce ai facut tu acolo?
4. ai si un beci? ce dimensiune are ”fundatia” de piatra?
5. nu vad bine...e fara liant piatra?

Daca mai ai ceva piatra fa te rog un rand, cat de mic, folosind ca liant var+fiertura de orez. Sa vedem daca tine peste iarna. Pui 100 gr de orez ordinar la fiert in 3 l de apa, de la inceput nu dupa ce incepe sa fiarba apa, si fierbi 20 min (din momentul inceperii clocotirii). Zeama asta o amesteci cu var praf.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.