Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
factura
Multumesc de info si raspunsul de pe PM. Din pacate, eu nu mai pot ajunge.
Sper ca sunt binevenita la urmatoarea voastra intalnire. Chiar daca o tin tot pe a mea (cu traseul), mai putin interesul pentru cabana.
pelicanul
QUOTE(factura @ 28 Mar 2011, 09:50 PM) *
Multumesc de info si raspunsul de pe PM. Din pacate, eu nu mai pot ajunge.
Sper ca sunt binevenita la urmatoarea voastra intalnire. Chiar daca o tin tot pe a mea (cu traseul), mai putin interesul pentru cabana.


pentru mine, urmatoarea iesire in munte va fi in retezat-godeanu, probabil pe la mijlocul lunii aprilie. apoi sper la o iesire la un ultim schi de tura pe acest sezon, in alpii elvetieni.
pelicanul
se pare ca trebuie sa iau in calcul posibilitatea ca sa fiu singurul participant la intrunirea preconizata. in acest caz, avand in vedere ca sunt cu propria persoana mai tot timpul (am si eu ratacirile mele..), o sa reconsider oportunitatea de a ma intalni cu mine tocmai la Piscul Negru si e posibil sa ma opresc pe undeva prin Retezat la sfarsitul acestei saptamani. Daca cineva ma contrazice, il rog sa-si exprime disponibilitatea si sa confirme participarea, in acest caz, desigur ca voi strabate cei 500 de km de la Arad pana la Piscul Negru si vom discuta la fata locului, asa cum am stabilit. Eu urmeaza sa plec din Arad vineri dimineata, pana atunci orice precizare ma poate face sa reconsider traseul meu spre una din locatiile amintite.
The Dude
Mai, eu vin...sunt in niste investigatii clinice si ma externez maine..nu pot mai mult.
nu cred sa am nevoie de rezervare, intrucat am alte solutii...imediat ce pot dau un post mai precis
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 29 Mar 2011, 11:08 AM) *
Mai, eu vin...sunt in niste investigatii clinice si ma externez maine..nu pot mai mult.
nu cred sa am nevoie de rezervare, intrucat am alte solutii...imediat ce pot dau un post mai precis


sper sa nu fie probleme, iar rezultatele investigatiilor sa fie cele scontate, adica alles in order.
ar fi bine sa stabilim impreuna niste repere in programul de acolo.
aicisiacum
QUOTE(pelicanul @ 27 Mar 2011, 10:21 AM) *
invitatia ramane pentru actiunile ce vor urma. scuze pentru confuzia genului..

Multumesc,nu e nici o problema.
pelicanul
QUOTE(all @ 29 Mar 2011, 08:15 PM) *
brow.gif blush.gif hh.gif hh.gif

cam asa ceva, intr-adevar..
aicisiacum
QUOTE(pelicanul @ 30 Mar 2011, 09:05 PM) *
cam asa ceva, intr-adevar..

Ce naspa pelicanule,de unde parea o gasca mare si dornica de un week-end,iata cum s-au rupt randurile fiecare avand problemele lui/ei personale de a renunta la o iesire asa frumoasa.....
doru_constantiniu
Stiu ca e tarziu, dar daca se ia in considerare o intalnire in locuri mai accesibile, ajung si eu sambata.
La Piscul Negru nu pot ajunge. Am ceva probleme la masina si nu cred sa fie gata pana vineri seara. Am cautat un mijloc de transport in comun si nu exista. Se ajunge usor la Rm. Valcea, la Curtea de Arges si de-acolo e transport in sus vreo 40 de km. Raman 40 de km pe care nu ai cum sa-i parcurgi...

Cat despre scopul acestei intalniri, eu am inteles ca ar fi o intalnire pentru a ne cunoaste si a discuta detaliile acestui proiect. De aceea mi-am planificat doar ziua de sambata. De un weekend la munte nu am acum disponibilitatea temporala.
The Dude
Intotdeauna e asa.....Cu intalnirile astea forumiste..Apar mereu probleme pe ultima linie si asta pentru ca nimeni nu le ia foarte in serios.
Latura virtuala a fiecarui personaj de pe aici are mare influenta in anutarea (pripita) a unei decizii ferme.

Sigur ideal era sa vedem si locul unde, potrivit propuneri Pelicanului ar fi urmat sa ridicam cabana.
Chiar si asa o intalnire in care sa ne cunoastem e un mare castig.

Situatia mea actuala nu imi permite un traseu montan. In plus am mai avut si un deces in familie care imi reclama prezenta duminica dimineata intr-un anume cimitir din Bucuresti. Chiar si asa, pot ajunge sambata in Fagarasi pentru o intrevedere de cateva ore, dupa care sa reiau drumul inapoi.

In saptamana care va veni am sa ma retrag din activitatile publice pentru refacere si reculegere rolleyes.gif
Dupa asta (dincolo de 10.05.) voi lucra in Orasul Victoria care este la o aruncatura (olimpica) de bat de Fagarasi.
Contez si pe o recuperare care sa imi permita o deplasare in zona propusa de Pelicanul.

Intre timp am sa fac poze cu locatia din Piatra... thumb_yello.gif
kcapone
QUOTE(aicisiacum @ 30 Mar 2011, 09:02 PM) *
Ce naspa pelicanule,de unde parea o gasca mare si dornica de un week-end,iata cum s-au rupt randurile fiecare avand problemele lui/ei personale de a renunta la o iesire asa frumoasa.....


Mai, se stie ca romanul e nascut poet...deci gargaragiu. NU vreau sa fiu rautacios, dar asta-i realitatea pe care trebuie sa ne-o acceptam.

Sper totusi ca proiectul vostru sa avanseze.
doru_constantiniu
kcapone, daca la mine te refereai, eu am spus de la inceput ca nu merg un weekend. Vinerea, din cate imi amintesc, e zi lucratoare. Unii mai lucreaza, stii?
Imi cer scuze si ca nu am a doua masina, de rezerva, pentru situatii exceptionale.

Dude, daca mergi si te intorci sambata si daca vrei si poti sa ma iei si pe mine din Curtea de Arges, pot ajunge acolo. Sau, daca treci prin Rm. Valcea, ar fi si mai bine.
kcapone
QUOTE(doru_constantiniu @ 31 Mar 2011, 08:46 AM) *
kcapone, daca la mine te refereai, eu am spus de la inceput ca nu merg un weekend. Vinerea, din cate imi amintesc, e zi lucratoare. Unii mai lucreaza, stii?
Imi cer scuze si ca nu am a doua masina, de rezerva, pentru situatii exceptionale.


Nu ma refer la nimeni direct. Ma refer in general la noi, romanii. Ca ne place tare mult sa zicem...si ne agatam de motive ca sa nu facem.

Plecaciune! Nu vreau sa supar pe nimeni in general, iar acum in postul Pastelui sub nicio forma.


pelicanul
ne place tare mult sa zicem...si ne agatam de motive ca sa nu facem.

din tot ceea ce s-a scris pe aici despre cabane s-a ajuns la o situatie in care am stabilit oportunitatea unei intrevederi. se pare ca e destul de greu realizabila. de aceea enuntul de mai sus este probabil cel mai mare dintre adevaruri - din pacate.
in acest (ultim) moment va propun sa abordam cu cat mai mare seriozitate chestiunea si sa nu ma faceti sa strabat mai mult de jumatate de tara, iar sambata sa nu gasesc pe nimeni la locul stabilit. am inteles ca stau de vorba cu oameni seriosi, care pot sa spuna da sau nu fara nici un fel de problema. astept confirmarile voastre. la noapte sunt de garda iar maine la ora 9 a.m. plec din arad. din acel moment ma mai gasiti doar pe tel 0728.113.138. doru, te invit sa ma suni, in cazul in care vrei sa te iau maine seara din sibiu sau daca nu, incearca sa vorbesti cu the dude sa te recupereze el din arges in ziua de sambata. astept si propuneri asupra orei la care preconizati voi intalnirea. consider ca noi 3 ne-am aratat a fi dintre cei mai dedicati oameni pentru acest proiect, de aceea nu ar trebui sa lipsim. la Piscul Negru ne asteapta si prietenul meu - calugarul, care ne va prezenta cel putin un loc posibil pe care se va putea amplasa cabana. atentie- e un loc care va trebui cumparat si eu am inteles despre existenta unui posibil sponsor pentru acest demers, in caz contrar va trebui constituit un grup care sa adune bani pentru teren. Nu cred ca proiectul ar ramane fezabil in atari conditii..
daca vreti sa renuntam, sunt de acord si cu asta, eu oricum merg in munte, dar m-as opri in retezat si v-as ramane dator daca ma anuntati despre intentiile voastre. pentru mine, o vizita la padre peste o luna, cand se preconizeaza a se deschide tunelul, m-ar scuti de un ocol de cca 150 de km pe valea oltului, ceea ce inseamna minim 2,5 ore.
asadar, (the dude, doru), va rog sa va exprimati opinia si sa raspundeti punctual la problemele ridicate. desigur, orice alta prezenta ar fi binevenita...
The Dude
Evenimentele pe care le-am relatat nu prea imi lasa timp pentru net.
Repet pot fi in Fagarasi sambata pentru cateva ore. Il pot lua si pe Doru. Fac eu cumva.
Crezi ca se poate ??

Daca nu eu voi fi in zona dincolo de 10 mai si imi va fi mult mai simplu de acolo.
Sunt un om de cuvant, daca zic ceva si mort fac...Te sun maine dimineata si cu doru mai pot stabili detalii maine thumb_yello.gif
pelicanul
ok
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 31 Mar 2011, 08:56 PM) *
Evenimentele pe care le-am relatat nu prea imi lasa timp pentru net.
Repet pot fi in Fagarasi sambata pentru cateva ore. Il pot lua si pe Doru. Fac eu cumva.
Crezi ca se poate ??

Daca nu eu voi fi in zona dincolo de 10 mai si imi va fi mult mai simplu de acolo.
Sunt un om de cuvant, daca zic ceva si mort fac...Te sun maine dimineata si cu doru mai pot stabili detalii maine thumb_yello.gif


parerea mea e ca daca vrem sa dam drumul la treaba ar cam trebui sa ne vedem acum, asa cum am si stabilit. dupa 10 mai ar trebui sa ne apucam la propriu de munca, va fi deschis si tunelul, deci accesul mai facil si pentru mine. avem nevoie si de Doru si de alti oameni implicati in proiect perntru a spori viteza de realizare. totusi, si in cazul in care ramanem singuri, impreuna cu padre il putem duce la capat, cu conditia participarii unui sponsor, pentru achizitia terenului si cu participarea cu materiale conform cu cele discutate anterior
astept telefonul dimineata si stabilim si ora de intalnire pt sambata.
doru_constantiniu
Pelicanul, mi-ar fi foarte comod sa ma iei din Sibiu, insa vineri nu pot nicicum. Multumesc.
Ramane sa merg sambata la Valcea sau Curtea de Arges cu un autobuz si sa ma ia de-acolo Dude, daca poate.
pelicanul
QUOTE(doru_constantiniu @ 31 Mar 2011, 10:29 PM) *
Pelicanul, mi-ar fi foarte comod sa ma iei din Sibiu, insa vineri nu pot nicicum. Multumesc.
Ramane sa merg sambata la Valcea sau Curtea de Arges cu un autobuz si sa ma ia de-acolo Dude, daca poate.


de la arges e mai bine, ca altfel trebuie sa vina pana in valcea si sa va intoarceti inapoi in curtea de arges. sper sa reusesti sa faci tot posibilul si sa ne vedem cu totii.
doru_constantiniu
N-am prea folosit transportul in comun, insa acum am aflat ca sa ajungi la Curtea de Arges e o adevarata aventura. E o singura cursa pe zi...
O alta varianta ar fi Pitesti. Autobuze Sibiu-Bucuresti sunt mai multe si pot cobori in Pitesti.
As ajunge la 8.29 dimineata si ar trebui sa plec la 14.07 sau la 18.16. Dude, se poate, fara sa te incurc?
The Dude
QUOTE(all @ 1 Apr 2011, 08:08 PM) *
QUOTE
O parte din noi ne-am īnvins, greşeala, minciuna şi groaza.
Dar e drum, mai e drum necuprins.

daca spui tu roflmao.gif



Iap. O spun si o sustin. Si mai adaug ca a fost o mare victorie, una care mi-a permis intre altele abordari de genul celor de pe topicul Rudolf Hess...Acolo unde multe minti destupate s-au impotmolit...Nici nu a fost o victorie usoara, daca macar ai incerca, ai afla despre ce vorbesc thumb_yello.gif
pelicanul
eu ma intreb in continuare daca nu ar fi cazul sa folosim strict adresele de mail atunci cand trebuiesc puse la punct probleme organizatorice. se pare ca vorbind chestiuni punctuale aici, dam de gandit unor neaveniti, iar asta poate deveni obositor (pentru ei, desigur..).
The Dude
QUOTE(all @ 1 Apr 2011, 08:25 PM) *
frusty.gif
"nimeni nu le ia in serios" - gresit.
EU unul ce am vorbit am facut.


Nu este adevarat si tu sti asta. Ai facut doar cativa pasi si te-ai oprit, iar in prezent te afli in deriva..tot cumparand terenuri, incercand schimburi intre ele si amanand fara noima singura afacere buna si concreta in care te-ai fi putut baga. Genul asta de a lasa pe seama cuiva clar neputincios o treaba ce se cere rezolvata profesionist asa se cheama: amanare !


QUOTE
Poate ca, pe moment, toti au avut intetia de a participa, dar sau gandit mai bine si si-au dat seama ca nu merita.


Nu. Nu ne-am intalnit...dar am comunicat direct..Ceea ce este un mare castig...cum ii spuneam si lui Pelicanul: am facut acest pas si nu-i putin lucru.
De meritat e clar ca pentru tine nu merita...dar evita sa te mai substitui altcuiva...pentru mine de exemplu: merita. Aparent si pentru Doru, ca sa nu mai spun nimic de Pelicanul care pare sa fie inima acestui proiect.

QUOTE
Eu unul nu asi face nimic la sute de km distanta de casa, atata timp cat nu imi permit sa ajung acolo.


Tu unul esti imparatul optiunilor gresite. Noi o sa facem cabana aia si daca ar fi la 1000 de km si sti de ce ??? Pentru ca acolo este frumosul..si mai sti de ce ???.....pentru ca: "E'naltator sa iti alegi un tel / si-apoi trecand prin foc s-ajungi la el".
In cazul asta distanta nu e decat un..... "obstacle qui excite l'ardeur"...Dar ce sa pricepi tu din toate astea ???

Lucrurile pot fi simple sau pot fi complicate...E functie de felul in care alegi sa te pozitionezi in raport cu ele si nu de ele in esenta lor

doru_constantiniu
All, vezi-ti tu de capsunii tai si, daca n-ai ceva mai important de zis, mai bine abtine-te. De ce oare unii vorbesc chiar daca n-au nimic a zice?

Ce ai facut tu? Tu "decat" ti-ai urmarit propriul tau interes, un interes cu iz imobiliar. Ce-ai vrea, sa te felicite cineva? Ai profitat de bunatatea unui om, care te-a ajutat sa nu-ti mai iei o teapa de genul lord of lands (ca sa vezi ce poate face photoshop-ul), iar acum, dupa ce te-ai vazut cu sacii in caruta, iti bati joc de el. O atitudine total impertinenta, dupa parerea mea. Abtine-te, te rog eu.

Daca tu ai ales o cale mai usoara, sa holongaresti pe alte meleaguri, asta nu iti da dreptul sa-l judeci pe cel ce ar prefera sa mearga cu nasu' decat sa plateasca un salariu minim pe economie pe benzina. Poate omu' nu mananca numai pita cu pateu, cum fac toti capsunarii, care in schimb se intorc in tara cu buzunaru' gros.

Pelicanul, eu am spus de la inceput ca as fi de acord cu un grup de yahoo. Daca s-a convins si Dude, da-i drumu'.
doru_constantiniu
Eu vreau "decat" sa te rog sa incetezi bascalia asta ieftina si usor agramata, dar vad ca nu intelegi.
The Dude
QUOTE(doru_constantiniu @ 4 Apr 2011, 09:10 PM) *
Pelicanul, eu am spus de la inceput ca as fi de acord cu un grup de yahoo. Daca s-a convins si Dude, da-i drumu'.



Ok, i'm on thumb_yello.gif
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 5 Apr 2011, 08:40 AM) *
Ok, i'm on thumb_yello.gif


am format un grup pe yahoo groups.
in mod normal o sa primeasca invitatii the dude si doru_constantiniu. va rog sa-mi confirmati primirea invitatiei, ca nu cumva sa fi gresit eu adresele de mail.
va rog foarte mult, pe toti cei care doriti sa participati la discutii si activitati, sa imi scrieti pe adresa mea de e-mail, pentru a va include in grup.
kcapone
Si iaca ce usor se destrama frumoasa poveste ... sau cum zicea nenea Patricius ..."sic transit gloria mundi"

The Dude
Nu se "destrama" nimic...trece doar intr-o etapa mai subtila a dezvoltarii ei...Asta pentru ca aici nu a dat rezultate decat in parte...A ajutat la constituirea acestui nucleu..iarasi nu-i putin lucru ....
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 5 Apr 2011, 10:02 AM) *
Nu se "destrama" nimic...trece doar intr-o etapa mai subtila a dezvoltarii ei...Asta pentru ca aici nu a dat rezultate decat in parte...A ajutat la constituirea acestui nucleu..iarasi nu-i putin lucru ....


si eu zic ca vom putea face anunturi de ordin general aici, dar in ceea ce priveste desfasurarea sau organizarea unor activitati, e mai bine sa folosim un mijloc informatic care sa nu abuzeze, solicite sau deranjeze pe cei care nu doresc sa se implice intr-o activitate care depaseste limitele pentru care a fost creat acest topic.
andra_v
Dudule, sper din tot sufletul ca esti sanatos si o sa ne auzim cu bine.
The Dude
Andra....".. nu-i nimic! / Delirul fură gāndul tău, ducāndu-l spre prăpăd; Nu-s bolnav chiar īn aşa măsură, / ca pierind, să nu va mai revăd..."
kcapone
INFO:
Am aflat ca primaria unei comune de pe langa orasul Gaesti, face cadastrul, intabularea si inscrierea in cartea funciara...GRATUIT. Interesati-va in zona voastra daca nu se face la fel!
pelicanul
vesti proaste pentru mine
de la consiliul judetean arad, unde s-a intrunit azi comisia de urbanism, am primit raspunsul ca nu pot sa construiesc anexe gospodaresti la exploatatia agricola intrucat nu ma incadrez in prevederile ordonantei 108/2001 cu privire la regimul exploatatiei agricole.
mai concret, mi-au zis ca pasunea mea nu este exploatatie agricola...
Marduk
Incearca cu o cabana apicola, vezi ce zic, sunt tare curios.
pelicanul
am inceput proiectul de construire al unei cabanute in muntii Retezat. Daca cineva are chef si timp sa ma ajute cu o schita, o sa descriu in cele ce urmeaza cam ce ne dorim acolo..
eu am propus initial 4x4m, dar cred ca ar merge si un 4x5. o singura incapere jos, cu masa si loc pentru bagaje+soba, rafturi, cuiere, iar la mansarda(habitac comun cu partea de jos), doar spatiu de dormit, unde se urca pe o scara simpla, dreapta(ca cele din tren), evident fara bocanci. inaltimea jos propun sa fie 2,20m iar la etaj ramane de discutat. in fata ne dorim o continuare a invelitorii ce coboara intr-o singura apa spre prispa. Aceasta sa aibe lungimea cat peretele din fata al stanei, iar latimea de 2,5 m (cum ziceam-sa fie acoperita).
kcapone
Pelicane, ma bucur ca ai inceput. Doru are un program pentru ce ai nevoie dar si priceperea sa-l foloseasca. El te poate ajuta mai bine.
Spor la treaba!
pelicanul
QUOTE(kcapone @ 19 Apr 2011, 08:58 AM) *
Pelicane, ma bucur ca ai inceput. Doru are un program pentru ce ai nevoie dar si priceperea sa-l foloseasca. El te poate ajuta mai bine.
Spor la treaba!

straduinta va fi maxima, iar la inaugurare toti cei care diresc sa participe vor fi invitati inca de pe acum...
pe parcurs o sa va mai tin la curent cu problemele, in curand o sa postez si niste poze ale locatiei alese
kcapone
innocent.gif PASTE FERICIT !! Sa aveti parte de ce va doriti! Sa fiti sanatosi, voiosi si eficienti!

pepinogepeto
Adevarat a Inviat...

ma ,ce facutarati cu topicul??ai??
am lipsit si eu citeva luni si gata ..big bang........

tipic romaneste....distrugem ce i frumos....
hai sa punem osul si sa revenim la ginduri frumoase ,,,ca i sarbatoare ce n....... pacatosilor.
este singurul topic unde se intilnesc destule minti inteligente . :::Numai de atat am fost in stare:::
atatea minti si ce rezultat .......halal monser .

o sa apar mai des pe aici ,am avut multa treaba in ultimul timp,,,,,da nu scapati voi de mine asa usor pezevenchilor .
"daca voi nu ma vreti eu va vreau" hahahahah
pepinogepeto
va salut pe TOTI forumisti si sa fim intelepti ,voiosi,plini de bani si SANATOSI ca sa le putem "duce pe toate "pe lumea asta cu bune si rele.

viata e destul de grea ,haideti sa n o uratim si noi mai tare.
pepinogepeto
pt pelicanul

cabana de 4x5 +scara de urcat in pod=nu am cum sa ti trimit acum o poza ,dar ia exemplu de la grajdurile americane.
daca ai spatiu de desfasurare construieste in stil american .faci scheletul jos,desfasurat si apoi unesti cele patru laturi ,apoi pe schelet urci cu grinzile ca la noi,una peste alta.
cred ca 2 m ajung jos ,iar pt jumatatea de mansarda ajunge 1,5 m ,daca nu vrei sa stai in picioare si e numai spatiu de dormit

ai poza de la pagina anterioara ,e super cabana pe care o propuneti
si e constructia cabanelor de la noi--birne imbinate.

nu stiu amplasamentul . e spatiu strimt linga o stinca sau in spatiu deschis ?
kcapone
Sa traiesti voios pepinogepeto ! Ma bucur ca ai revenit!

Am vorbit cu inventatorul eolienei aleia "REVIR" si...daca vreti ceva date suplimentare, pe PM; asta pt ca nu am acordul omului sa fac publice oarece ...amanunte.

Datele generale le voi da zilele urmatoare la... "energii alternative"



Marduk
QUOTE(kcapone @ 27 Apr 2011, 09:16 AM) *
Datele generale le voi da zilele urmatoare la... "energii alternative"

thumb_yello.gif Multumiri si sa auzim de bine, poate ne pui si ceva foto cu cabana cu stadiile constructiei, pas cu pas, daca ai timp, am vazut astfel de filmulete pe Youtoube de la americani sau canadieni.
pepinogepeto
chiar,kcapone care mai e stadiul lucrarilor tale????

apropo de proiecte:
pt cei interesati ,pun la bataie teren in zona muntilor din nordul jud Valcea pe culoarul Calimanesti spre Voineasa,pe raul Lotru ,intr o zona aproape virgina,cu izvoare unde nu e agitatie si forfota umana,unde natura e in intregul ei ,fara poluare si fara mizeria tipic "umana", pt constructie si agrement ,turism ce vreti voi .

mai exact ca si asezare geografica :terenul e in muntii lotrului pe piriul Vasilatu,pina spre Virfu Robu care are 1898m ,puteti cauta pe google harta jud. Valcea si va uitati in nordul Judetului .zona e mirifica ,nu prea umblata ,curata si aveti acces spre calimanesti-caciulata,voineasa ,ciunget-unde este cea mai mare hidrocentrala interioara din romania.

veti avea ocazia sa vedeti caprioare ,rasi,lupi ,ursi ,floarea de colt si alte nestemate ale ROMANIEI.

PUN LA BATAIE 500MP pt proiecte experimentale,joaca ce vreti voi ,fara niciun fel de pretentie.veti dispune de el cum doriti.

sa va vad zmeilor.am legaturi la primarie ,unde vreti voi.

vati dat mari si tari ca faceti ca dregeti-aveti posibilitatea ,acum sa va vad.

in totalitatea lui,terenul are peste 5000 de mp. va donez o parcela de minim 500mp pt abordare experimentala FARA PRETENTII.
pepinogepeto
in cursul acestui an ,acolo pe terenul acela voi repara cbana -mostenire,voi trage apa din izvor,voi monta o centrala eoliana+solara,
si ma Voi bucura de peisajele curate si pitoresti din jona aceea inclusiv de incursiuni pe munti.voi pescui pastrav,si ma voi simti OM.
CINE VREA SA IA PARTE LA ACEST "RITUAL "IL ASTEPT CU PLACERE.sint zone neumblate de om de sute de ani

NU EXISTA CUVINTE SI IMAGINI SA EXPRIME STAREA DE SPIRIT CE TI O OFERA MUNTELE,O CUNOSC DOAR "CEI CE AU POPOSIT LA EI".DOAR ACOLO TE POTI SIMTI OM.
pelicanul
QUOTE(pepinogepeto @ 29 Apr 2011, 02:31 PM) *
in cursul acestui an ,acolo pe terenul acela voi repara cbana -mostenire,voi trage apa din izvor,voi monta o centrala eoliana+solara,
si ma Voi bucura de peisajele curate si pitoresti din jona aceea inclusiv de incursiuni pe munti.voi pescui pastrav,si ma voi simti OM.
CINE VREA SA IA PARTE LA ACEST "RITUAL "IL ASTEPT CU PLACERE.sint zone neumblate de om de sute de ani

NU EXISTA CUVINTE SI IMAGINI SA EXPRIME STAREA DE SPIRIT CE TI O OFERA MUNTELE,O CUNOSC DOAR "CEI CE AU POPOSIT LA EI".DOAR ACOLO TE POTI SIMTI OM.


da
se poate discuta si despre aceasta zona...
kcapone
QUOTE(pepinogepeto @ 29 Apr 2011, 01:55 PM) *
chiar,kcapone care mai e stadiul lucrarilor tale????


Stadiul lucrarilor mele este.... NU ESTE
Motive ar fi mai multe:
a. probleme de sanatate ale celui mic mi-au diminuat din "marea" suma ce o aveam disponibila;
b. la Sirnea, in urma "inspectarii" zonei cu sotia verdictul a fost clar: eu vreau aici sau deloc. Aici inseamna la "casa Mutei"; acolo insa, din ceea ce stiu eu, e o... complicaciune cu terenul. The Dude a spus ca ma va anunta cand lucrurile se vor limpezi;
c. la ses, langa Gaesti, unde nu mi-a placut nici in copilarie, incerc sa rezolv cu mostenirea primita de la bunicii din partea tatalui. Sper ca vom ramane 3 familii proprietari pe ce e acolo din cele 7, mostenitori de drept. Problema e ca la una din cele 2 case, cu 2 camere, suntem 3 persoane din 3 fam diferite. Daca reusesc sa-i conving pe veri (din care unul e plecat din tara) sa-mi lase mie..atunci vom face acolo ceva. Daca nu, nu vom face nimic nici acolo.

In concluzie repet ce tot am mai spus: nimic nu este intamplator! Drumurile ni se inchid dar ni se deschid altele, adica cele pe care de fapt trebuie sa mergem; problema este ca nu toti "vedem" pe unde sa o luam si unii chiar nu reusesc sa-si vada calea intreaga viata. Eu o iau mai usor, fara patima, fara incrancenare dar cu mare atentie incerc sa ...vad! O fi la ses, o fi la munte? Sau poate n-o fi nicaieri. Poate numai Dumnezeu stie

Frumoasa oferta ta. Sper sa se faca o cabanuta si acolo!





Erwin
Kcapone, sănătate şi numai bine! Să găseşti drumul potrivit e cea mai mare provocare īn viaţă, aşa că subscriu la modul tău de abordare cumpătat! spoton.gif

Nu a spus nimeni dacă locaţiile propuse corespund cu cerinţele astronomiei de amatori: cer negru cānd e senin, fără lumini supărătoare īn zonă, deschidere spre orizont cāt mai bună sau apropierea de un platou deschis, acces auto. Nu īmi permit să car cu cārca sculele astronomice care pe zi ce trece devin mai mari şi mai grele... smile.gif Īn plus, de regulă la un Star Party vin şi oameni care nu sunt obişnuiţi cu muntele sau au telescoape mai mari, aparatură mai multă, imposibil de cărat pe jos. Contează mult şi condiţiile meteo din zonă, dacă sunt frecvente schimbările bruşte de vreme, bate vāntul prea tare fiind sub coasta muntelui etc.
kcapone
QUOTE(Erwin @ 2 May 2011, 10:15 PM) *
Kcapone, sănătate şi numai bine!


Multumesc. Toate cele bune si tie!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.