Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
Marduk
Mie nu mi se pare scump 2800-3000, cred ca in pretul asta intra contoarul, grupul de sigurante, sau este doar o conexiune tip santier? daca este asa este scump, ar trebui sa mai vezi si alte oferte.
The Dude
picamaru...mai astea sunt preturile. Pe la Electrica stau ciorchine baietii aia destepti de care tot zicea Basescu (pana sa cada la pace cu ei..)
Am niste relatii pe acolo si cred ca am si o solutie. Vom vorbi acum sunt rupt de oboseala..Nu lua cu stalp. Au dreptate, trebuie omologat: trage subteran, iesi mai ieftin thumb_yello.gif

kcapone: eu am asteptat la locul, la orele si in conditiile stabilite aici. In general nu agreez vizitele neanuntate indiferent din partea cui vin.
La cabana mea, unde pentru mine e paradisul, cu atat mai putin. Aviz si pentru tine, all
Amandoi mi-ati incalcat proprietatea fara consimtamantul meu, asa ca watch out.
Acest anunt este unul extrem de serios si poate afecta relatiile noastre viitoare.

Acuma: tu kcapone vei primi documentatia pe care plecarea precipitata m-a impiedicat sa ti-o transmit. Trebuia sa ajung la posta pentru timbre, cutie postala, alea, alea...Pentru ca eu plec iar doua, trei, zile (in Orasul Victoria) este posibil, chiar sigur, sa te contacteze telefonic un amic de al meu.

All, e o alegere inteleapta. Voi vorbi cu Rusu, poate mergem impreuna. Sirnea e plina de "salbaticie" dar n-ai stiut unde sa cauti.
Odaia lui Rusu e situata chiar in inima ei..chiar in locul ala Rusu a pierdut o vaca in primavara asta. Mos Martin s-a ocupat de ea...
....spune-mi cat mai ramai in tara si cum ai programul.

Simedru a fost o mare reusita. Regret ca nimeni nu mi-a acceptat oferta, altfel foarte generoasa si altruista...
(ofertele mele trebuiesc valorificate sub forma in care au fost emise si nu extinse la altceva ....asa sta treaba cu ofertele de fiecare data)
Am ramas in zona pentru casa prietenului meu din Moeciu de care v-am vorbit si care se ridica armonios si rapid.
Abia m-am intors..

Am multe vesti noi, stiu acum echipe de constructori din zona ieftine si disponibile... si surse noi de materiale.
Nu trebuie decat sa fiti rezonabili si sa respectati conventiile pentru a beneficia in continuare de tot ce imi sta in putere thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE(Marduk @ 25 Oct 2010, 10:14 AM) *
Cum ramane cu frumosul in arhitectura, constructia de case, in general? la ce este el necesar chiar si la o casa ieftina? Am vazut bordeie care cu putin efort aveau ceva care le facea placute vederii, desi aproape totul fusese sacrificat pentru un pret cat mai redus.


Traim vremuri de cumpana frate Marduk...este o criza economica fara precedent in Romania zilele astea.
De estetica ne putem ocupa si mai tarziu, deocamdata trebuie asigurate exigentele minimale...si apoi ce e frumosul ??
O vorba de duh rastalmacita ne spune ca: "..ce tie nu-ti place, altuia ii place !!"
Tocmai aflu de pe PM ca lui all casa mea i-a parut prea stridenta (culoarea).
Am vrut sa o fac cu tencuiala structurata si asta mi-a ramas de la o lucrare: moca !!..
Trebuia poate sa mai strang cureaua si sa mai astept cateva luni ca sa economisesc pentru o culoare mai decenta ??
In timpul asta zidaria din stanca, pe care nu o tencuisem (si nici chituisem) tocmai in ideea proceselor ulterioare s-ar fi degradat..asa ca ...


picamaru
[quote name='The Dude' date='31 Oct 2010, 08:34 PM' post='693261']
picamaru...mai astea sunt preturile. Pe la Electrica stau ciorchine baietii aia destepti de care tot zicea Basescu (pana sa cada la pace cu ei..)
Am niste relatii pe acolo si cred ca am si o solutie. Vom vorbi acum sunt rupt de oboseala..Nu lua cu stalp. Au dreptate, trebuie omologat: trage subteran, iesi mai ieftin thumb_yello.gif
imi sta in putere thumb_yello.gif

N-am cum subteran .strada e asfaltata .Cine-mi da mie autorizatie sa sparg sau cat ma costa sa asfaltez iar?
Da Marduck ,ceva gen organizare de santier ,doar ca ramane definitiv acolo. Fara contor ,ala vine si-l pune Electrica ,dar intra in pretul ala mi-a zis.Oricum, mai am vreo 40 de m pana la casa asa ca mi-s-a parut scump.Tot o sa mai am nevoie si de stalpul de la padurar.
kcapone
QUOTE(The Dude @ 31 Oct 2010, 08:34 PM) *
kcapone: eu am asteptat la locul, la orele si in conditiile stabilite aici. In general nu agreez vizitele neanuntate indiferent din partea cui vin.
La cabana mea, unde pentru mine e paradisul, cu atat mai putin. Aviz si pentru tine, all
Amandoi mi-ati incalcat proprietatea fara consimtamantul meu, asa ca watch out.
Acest anunt este unul extrem de serios si poate afecta relatiile noastre viitoare.

Acuma: tu kcapone vei primi documentatia pe care plecarea precipitata m-a impiedicat sa ti-o transmit. Trebuia sa ajung la posta pentru timbre, cutie postala, alea, alea...Pentru ca eu plec iar doua, trei, zile (in Orasul Victoria) este posibil, chiar sigur, sa te contacteze telefonic un amic de al meu.


The Dude, la locul stabilit am spus ca nu vin desi mi-ar face mare placere si am spus si de ce. Chiar i-am repetat lui all chestia asta. NU ti-am incalcat proprietatea absolut deloc Ne-am tinut departe din motive ce tin de educatie. All ca de obicei glumeste. Poti intreba pe fiul lui tanti Livia care era cu oile pe-acolo...mai aproape de proprietatea ta decat am fost noi. Am fost de data asta si cu sotia si imi pare rau ca nu i-am putut arata si altceva decat "cadoul", pe langa care trec linii de curent de "??" tensiune - o fi sanatos sa faci ceva acolo? - si casele lui Sirop. A fost o zi frumoasa si puteam sa vedem mai multe daca stiam de ele....
Marduk
QUOTE(kcapone @ 1 Nov 2010, 10:10 AM) *
pe langa care trec linii de curent de "??" tensiune - o fi sanatos sa faci ceva acolo?

"pe langa care" sau "peste care" este foarte important, la ce distanta sunt de proprietate, ar trebui sa sti ce curent circula prin liniile alea daca sunt de joasa tensiune nu ar fi probleme. daca trec peste proprietate sau foarte aproape de aceasta si sunt de inalta tensiune eu nu mi-as face cabana acolo.
kcapone
QUOTE(Marduk @ 1 Nov 2010, 11:42 AM) *
"pe langa care" sau "peste care" este foarte important, la ce distanta sunt de proprietate, ar trebui sa sti ce curent circula prin liniile alea daca sunt de joasa tensiune nu ar fi probleme. daca trec peste proprietate sau foarte aproape de aceasta si sunt de inalta tensiune eu nu mi-as face cabana acolo.



Pe langa care, dar nu stiu ce fel de tensiune e aia. NU sunt stalpi din'aia mari cu mai multe randuri de fire....Am incercat sa citesc pe transformatorul de-acolo dar nu scria nimic. Dude cred ca stie!
Marduk
posibil sa fie de joasa tensiune, The Dude trebuie sa stie mai bine, mai ales ca vorbesti de transformator sigur pe cele de inalta tensiune nu se monteaza transformatoare.
The Dude
Sunt si de inalta si de joasa. Imi pare rau ca mi-a scapat acest amanunt...Cele de care zici sunt doar de joasa dar sunt de doua feluri: mono si trifazice.
Trec cam pe la 20-25 metrii cele trifazice si din ele se desprinde prin transformatorul ala plasat pe stalp instalatiile mono...S-ar putea sa fie vreun efect colateral.
In pelegrinarile mele prin paduri am observat o serie de fenomene ce se intampla numai in preajma liniilor de forta.

Oricum kcapone, discutiile avute acolo, la doamna aia, indica faptul ca trebuie sa iti incepi demersurile la ruda din Rucar.
Ea pare sa aiba decizia. De acolo va fi lesne de obtinut acordul mostenitorului din Tohani.
Ramane un frate cu o poztie incerta, dar aflat in mare deruta financiara si persoana cu care ai discutat, ultima pe lista, cea care accepta orice...

De la intrarea in sat, pe langa scoala se face un drumeag..La capul lui calea se bifurca si pe mana dreapta, dupa vreo 200 de metrii, e o cosmelie darapanata.
Apartine unui batran care are nevoie de o operatie de cataracta. Ti-o poate ceda daca te ocupi de problema.
Asa ca poti face un contract. Il iei, il duci la analize, il spitalizezi, platesti operatia si eventual alte cheltuieli de spitalizare ...iti cedeaza cosmelia.
Are belvedere, are pozitie destul de accesibila...are si curent relativ aproape. Un izvor ar fi cam pe la 50 de metrii..
Ce zici ?? Iesi oricum mult sub orice estimare concurenta (una peste alta circa 25 bul cu larghete).

Acum spune-mi kcapone, de ce crezi tu ca eu gasesc de fiecare data oportunitati iar tu nu dai peste niciuna ??
Crezi ca este la mijloc faptul ca sunt cunoscut in zona ?? Sa sti ca nu este asa...Ma cunosc un palc de oameni si atat. In partea aia a satului nu ma stiu cu nimeni.
Povestea am aflat-o la carciuma asteptand zadarnic ca vreunul din voi sa apara la intalnire.

Cand am fost in zona sa imi cumpar casa tot asa am procedat. Am intrat in vorba cu oamenii, am incercat sa le castig increderea, am comunicat..
Nu m-am prezentat in numele nimanui...Nu a trebuit sa inventez un personaj altul decat cel care sunt.

Nu comentez ultimul tau post. Ce am avut de spus va era adresat in mod direct si am spus deja.
Pot sa ma si explic daca e de vreun folos:
Acum niste ani, pe alt site, discutam tot asa ca si acum, aici.
S-a incropit un grup de forumisti extrem de binevoitori si de placuti la conversatie, pe care i-am invitat la cabana.
Ajunsi acolo, in scurt timp s-au dovedit insa niste simplii golani de Pantelimon si a trebuit sa apelez la politia locala ca sa pot sa ii evacuez in forta.
Au baut tot pentru ca fusesera invitati de mine sa nu se abtina de la nimic si s-au imbatat crita.
Au dat foc la copaci, au facut pipi pe vaci, au distrus bancutele unui vecin.... au omorat o pisica si doua gaini (nevinovate).

Ca atare, de atunci sunt mult mai precaut cu lumea virtuala. Cand veti fi invitati, se va intampla in anumite conditii si ele vor trebui respectate.
Altfel, nimeni nu mai e binevenit acolo de la acea intamplare....

Am dat in dimineata asta un plic amicului meu. Putin dupa aia mi-am dat seama ca nu continea toate actele asa ca vei primi si o parte a doua.
Ca la inceput doresc in continuare sa te ajut, insa eu impun limitele acestui ajutor. Tie nu iti ramane decat sa faci fix ce crezi de cuvinta cu el...
kcapone
QUOTE(The Dude @ 1 Nov 2010, 04:46 PM) *
Oricum kcapone, discutiile avute acolo, la doamna aia, indica faptul ca trebuie sa iti incepi demersurile la ruda din Rucar.
Ea pare sa aiba decizia. De acolo va fi lesne de obtinut acordul mostenitorului din Tohani.
Ramane un frate cu o poztie incerta, dar aflat in mare deruta financiara si persoana cu care ai discutat, ultima pe lista, cea care accepta orice...

Discutiile avute la doamna aceea au dus la concluzia ca acea casa apartine unei rude de pe la Pestera ce tine o stana..." a fost casatorit cu X si a lui e..cand o cobori la fata sa aduca branza, ca i-am dat niste cheaguri o sa-l intreb"

QUOTE(The Dude @ 1 Nov 2010, 04:46 PM) *
Acum spune-mi kcapone, de ce crezi tu ca eu gasesc de fiecare data oportunitati iar tu nu dai peste niciuna ??
Crezi ca este la mijloc faptul ca sunt cunoscut in zona ?? Sa sti ca nu este asa...Ma cunosc un palc de oameni si atat. In partea aia a satului nu ma stiu cu nimeni.
Povestea am aflat-o la carciuma asteptand zadarnic ca vreunul din voi sa apara la intalnire.


Ai carisma ta si mai ai si timpul de a sta la taclale. Eu nu! Ti-am mai spus si alta data, judeci lucrurile numai prin prisma experientei tale si a modului tau de a fi, inclusiv familial.

QUOTE(The Dude @ 1 Nov 2010, 04:46 PM) *
Ca la inceput doresc in continuare sa te ajut, insa eu impun limitele acestui ajutor....

Multumesc! Care sunt acele limite?

A! Uitam un amanunt ....eu nu beau. Un pahar intreg cu vin la sarbatori, altfel jumate fraticule..ca nu intra. Iar o sticla cu bere merge greu... Cam anost nu? Si nici nu ma insotesc cu cei care beau decat pana la un moment dat cand dispar ca magaru'n ceata de la Sirnea 44.gif ; nu mai pricep de ce rad.... hmm.gif
Marduk
Am o problema, in pod care nu este izolat am un bazin de 300 l in care tin apa in caz ca se opreste cea de la retea, se mai intampla mai ales atunci cand ploua, din cauza ca nu au bazin de decantare, se opreste apa. As vrea sa nu mai golesc apa din acest bazin iarna si ma gandesc sa-l izolez cu polistiren de 8 sau 10 cm, sa-l imbrac in polistiren si tevile sa le izolez cu vata de sticla sau tuburi speciale de vata minerala acoperite cu folie de aluminiu. Credeti ca va rezista la -20 de grade desi nu cred ca va fi tot timpul aceasta temperatura ma gandesc la ce-i mai rau.
picamaru
QUOTE(Marduk @ 2 Nov 2010, 12:45 PM) *
Am o problema, in pod care nu este izolat am un bazin de 300 l in care tin apa in caz ca se opreste cea de la retea, se mai intampla mai ales atunci cand ploua, din cauza ca nu au bazin de decantare, se opreste apa. As vrea sa nu mai golesc apa din acest bazin iarna si ma gandesc sa-l izolez cu polistiren de 8 sau 10 cm, sa-l imbrac in polistiren si tevile sa le izolez cu vata de sticla sau tuburi speciale de vata minerala acoperite cu folie de aluminiu. Credeti ca va rezista la -20 de grade desi nu cred ca va fi tot timpul aceasta temperatura ma gandesc la ce-i mai rau.

Depinde.De cat timp incalzesti tu casa ,de izolatia de la planseul de la pod si de temperatura exterioara.Apa incepe sa inghete la 0 grade in conditii normale de presiune ,la -20 e bocna.
The Dude
Vata minerala, polistirenul, poliuretanul, alti termoizolanti, pastreaza intr-o masura mai mare sau mai mica o temperatura existenta.
Daca in pod ai +3 grade timp de o zi, aceasta temperatura se va transfera apei din bazin...Daca vei avea -20 de grade dupa asta tot timp de o zi termoizolatia va pastra cele trei grade cat va putea, dupa care va prelua treptat temperatura de afara. Daca -20 de grade se vor mentine in final bazinul va ingheta bocna.

Dar -20 de grade nu persista zile. Casa ta nu e in permanenta abandonata iar schimbul de temperatura mai e influentat si de pod, care chiar si neizolat ramane un fel de tampon termic intre ce se intampla afara si continutul bazinului.

Concluzie: greu de pareciat, dar cu risc crescut de esec.
Propunere: nu aplica solutia cu polistiren
Solutie recomandata: rezistenta deschisa cu termostat inglogata in izolatia bazinului si cu posibilitate de reglaj . Costa putin, consuma infim atunci cand este reglata sa pestereze temperatura la +5 grade sa zicem, si nu intra in functiune decat atunci cand in rezervor apa se apropie de zero grade. Simplu de montat si realizat...Un amic utilizeaza cu succes una de luneta Dacia 1300, la 12W. el pastreaza cu ea +5 grade la acumulatorii sistemului de iluminat cu panouri fotovoltaice...si ei au nevoie de temperaturi pozitive si cat de cat constante..
Marduk
QUOTE(The Dude @ 2 Nov 2010, 04:24 PM) *
Propunere: nu aplica solutia cu polistiren
Solutie recomandata: rezistenta deschisa cu termostat inglobata in izolatia bazinului si cu posibilitate de reglaj.

De ce nu cu polistiren? La rezistenta asta m-am gandit si eu pot efectiv sa introduc in bazin un incalzitor de acvariu, am unul cu termostat pe care l-am folosit la un acvariu de 300 de litri, consuma cam 60 W. Curentul nu prea pica in zona, daca pica nu tine mai mult de 1-2 zile maxim, sunt case si face lumea reclamatie, asa ca daca rezolv problema izolatiei, incalzitorul ar putea fi o solutie.
kcapone
The Dude, am uitat un amanunt legat de discutia cu doamna aceea. Mi-a zis ca doar casa e a aluia de tine stana...locul casei e al ei...l-a cumparat ea. Mi-a mai zis sa o sun dupa cam 4 zile, deci cam pe joi.
Te tin la curent...de joasa tensiune ohyeah.gif
kcapone
Acoperisuri din piatra in Elvetia.
http://wallswithoutcement.blogspot.com/200...bs-swiss-2.html

Ma intreb, cum sunt prinse? Cele de ardezie am vazut intr-o prezentare video ca sunt pur si simplu gaurite pe loc, rapid, cu un ciocan de tamplarie si prinse cu niste cuie
Marduk
QUOTE(danzel @ 3 Nov 2010, 02:30 AM) *
QUOTE
Inteleg fantastica dorinta de a avea o casa de vacanta acolo ! MERITA !

Acolo sau in alta parte, MERITA sa ai o cabana, fie ca este la Fundata, Sirnea, Rucar, Valea Doftanei, Valea Prahovei (nu in statiuni)
QUOTE
in aerul acela si in linistea aia nu poti decat sa te incarci

Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample, prea multa liniste strica, mai ales daca ai o famile care traieste intr-un oras plin de viata si de discoteci, mall-uri si alte chestii civilizate.
QUOTE
Va urmaresc de ceva timp, va salut pe aceasta cale si va doresc numai BINE !

han.gif nu ne mai urmari, intra si tu aici in odaile hanului, in dialog si zi ce te preocupa, poate poti sa ne dai idei cu privire la constructia de cabane, orice alta idee este bine venita.

kcapone
QUOTE(danzel @ 3 Nov 2010, 02:30 AM) *
Va salut cu tot sufletul,
Va urmaresc de ceva timp, va salut pe aceasta cale si va doresc numai BINE !


Te salut Danzel. Numai de bine si tie.
Erwin
Bine ai venit, Denzel. De la Washington, nu? jamie.gif rofl.gif

Eh, zilele astea am muncit pe rupte, nu la vreo cabană din munţi care există doar în virtual pentru mine, ci la casa alor mei, deşi e dotată cu tot ce trebuie, nu e deloc uşor de întreţinut! Am prins 7 şoareci, doi au fugit când încercam să-i desfiinţez, am făcut focuri în teracote, măturat curtea, astupat găuri să nu mai intre alţi şoareci, meşterit câte ceva pe lângă casă... La o cabană unde mergi mai rar sunt convins că e şi mai multă treabă, abia când se înserează apuci să mai răsufli un pic pe prispă, privind apusul, pădurea, stelele... smile.gif Cu toate astea, chiar dacă faci efort, poate fi un weekend relaxant şi bateriile încărcate! spoton.gif
The Dude
Salut danzel !!

han.gif han.gif han.gif

Multumesc de aprecieri. Te asteptam si iti dorim o sedere placuta si plina de foloase la han. thumb_yello.gif

BULETIN INFORMATIONAL

La intrarea in Sinaia, in fata fabricii MEFIN si la iesire, acolo unde incepe Cumpatu sunt doua stive de traverse de cale ferata (betob armat si stejar) recuperate din dezmembrari. Se pot prelua cu preturi de nimic prin negociere directa. Excelente pentru buiandrugi si dar si pentru multiple alte intrebuintari

Sighisoara, spitalul municipal aflat in reparatii, va demonta incepand cu 15 nov invelitoarea de tigla pentru a o inlocui. Se pot recupera mari canditati de tigla de o calitate foarte buna. Negociere cu constructorul, preturi modice.

Fabrica Timpuri Noi din capitala continua procesul de demolare. Se pot prelua moca: caramida, sisteme de ferestre, resturi metalice, grinzisoare de beton. Cu pret simbolic si profile metalice diverse.

Casa de cultura din orasul Victoria aflata in reabilitare: panouri panel, vata minerala desfacuta dar ce poate fi refolosita, mobilier, dulapi utilizati dar in stare execlenta. Preturi in vodca, tuica si alte tarii
The Dude
QUOTE(Marduk @ 2 Nov 2010, 06:00 PM) *
De ce nu cu polistiren?


Pentru ca are un comportament mai deficitar decat alternativele in acest caz particular (inertie termica mai mica, posibilitati mai reduse de a ocupa spatiile libere, etc.)
In plus, cel mai eficent termoizolant pare sa fie zilele astea vata compactata .

QUOTE
La rezistenta asta m-am gandit si eu pot efectiv sa introduc in bazin un incalzitor de acvariu, am unul cu termostat pe care l-am folosit la un acvariu de 300 de litri, consuma cam 60 W. Curentul nu prea pica in zona, daca pica nu tine mai mult de 1-2 zile maxim, sunt case si face lumea reclamatie, asa ca daca rezolv problema izolatiei, incalzitorul ar putea fi o solutie.


Te-ai gandit mult mai bine ca mine. Fa asa... thumb_yello.gif
Nu iti trebuie cine stie ce temperatura, ci doar ceva care sa compenseze pierderile.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 4 Nov 2010, 04:49 PM) *
QUOTE
In plus, cel mai eficent termoizolant pare sa fie zilele astea vata compactata .

O sa-i fac o cutie din OSB 10 mm, iar de jur imprejur o sa-l izolez cu vata de sticla, vata compacta? nu stiu ce fel de vata este.

The Dude
Da, e in limbaj santieristic. Este asa ceva:



...adica, vata minerala bazaltica in placi de pasla
The Dude
denzel, nu e topicul meu. E al nostru...deci si al tau de acum.

Am spus eficient, ci nu eficient termic. Termic eu spun ca poliuretanul e cel mai bun. Nu e insa foarte stabil in timp daca nu e protejat corespunzator, e scump si e complicat de aplicat.
Procesul corect e mult mai dificil decat pare. Vata compacta e stabila, are un raspuns inertial mai bun, o constanta remarcabila si o stabilitate de invidiat. Penetrarea termica e mai incaeata ca la oricare alt produs concurent, iar factorul ala de comparatie foarte apropiat de produsele concurente.


In constructii apar materiale noi la fiecare doua luni de zile. E o informatie pe care tocmai am primit-o de la un curs de specialitate.
pepinogepeto
salut prieteni

nu am m ai putut intra pe forum de 2 saptamini ca nu am avut cum {si de suparare si tehnic} devil.gif .....niste baieti ciocolatii,drogati si de natie spurcata 50.gif 23.gif mi au spart casa si ""mi au facut curatenia de craciun""".abia azi pot.

pt THE DUDE ,cu plecaciuni pls.gif regret ca nu am putut veni la sirnea de simedru.simbata voiam sa vin sa ma cazez la o pensiune.nu am mai putut,vineri ,cu o zi inainte mi s a spart casa si...........numai necazuri si ghinioane am avut tot anul.
regret ca nu ne am putut intilni,mai ales ca ne stim virtual de vreo 6 ani "si mai bine".....ar fi fost o ocazie foarte potrivita{cred eu} pt a face cunostiinta si a cunoaste localnicii.""cine se aseamana se aduna"",sper ca vor mai fi si alte ocazi..........

pt ALL
abia azi am putut citi pm.regret ca ai luat aceea decizie hmm.gif ...............ba,tu esti ""taca""?""cu cine ma mai zapacesc eu acili sea pe forum,te ai dilit"",,ai??? harhar.gif ma lasi singur?? eu abea asteptam sa va ""vad""{macar si virtual} si tu ce mi spui la "ureci".ia sa vi deseara la raport.si cu o poza sugubeata ""made by ALL"" yikes.gif .zau,viata e asa grea cum este,hai sa citim printre rinduri si sa luam de la "ea" doar ce are de dat bun.eu asa fac ,dupa atitea necazuri si suparari......asa rezist+ca mai rid de ea.cind imi scoate in cale necazuri.

pentru restu.......hai noroc si la mai mare ,ca acus vine creciunul santa2.gif .ce bine e sa ai prieteni,mai iti descretesti putin fruntea.
Erwin
Metoda asta nu merge în orice sol, numai dacă e moale, aluviuni, argilă. Chiar şi în argilă există riscul să se împotmolească, dacă dai de un strat mai compact. La capătul ţevii, după ce ai dat de apă ce pui? Hidrofor? Pompă manuală? Nu orice strat de apă este potabilă. Uneori straturile de deasupra nu sunt bune, altele de la adâncime mai mare sunt. Trebuie analizată apa iar dacă amplasarea e într-o zonă calcaroasă poate fi prea dură pentru instalaţii sau consum.

Prima fântână pe care am avut-o acasă avea adâncimea de 6 m, diametrul puţin mai mare decât al unei găleţi, cu tuburi din beton armat, săpată cu o sapă de foraj. La un moment dat, sapa a ajuns la stâncă, era apă, aşa că fântânarii s-au oprit acolo, neputând să spargă stânca. Apa n-a fost prea bună, n-o puteam bea, o foloseam doar la spălat. Când ploua era afectată de infiltraţii. În câţiva ani a venit o secetă şi a secat aproape de tot. Aşa că tata a chemat altă echipă, au săpat o fântână normală, de 1m diametru, tot cu tuburi din beton armat. De data asta, fiind loc destul au reuşit să spargă stânca, cred că le-a luat o zi întreagă, dedesubt au dat de balastru alb ca laptele. Au scos vreo câţiva metri cubi de balastru şi au dat de un izovor cu apă foarte bună, este apă de la 8 la 12 m cât are adâncimea maximă. Nu e afectată de ploi sau secetă, nu scade nivelul oricât de multă apă pompezi. Nu ştiu cât a costat, dar a meritat toţi banii.
Marduk
QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 05:24 PM) *
QUOTE
1. Sunt suficienti 25 de stalpi cu diametru 160 mm pusi la 0,9m adancime sa sustina o "casuta" de 65m2 facuta din OSB..........

ar trebui sa fie arhisuficienti, dar trebuie sa vezi ce fel de teren ai pe acolo, daca este prin Berceni nu cred sa ai problem decat cu arhitectii de la autorizatii, care nu sunt familiarzizati cu astfel de constructii. Sigur o sa-ti ceara sa faci o fundatie, cu placa din beton, etc.
QUOTE
2.Cum pot face protectia lemnului din constructia podelei daca aceasta este la 30 cm de pamant?

Protectia exterioara impotriva animalelor mai mari sau a soarecilor, se face cu gratare si plasa de jur imprejur, protectia la acarieni, mucegai, ar trebui sa o faci cu solutii ce se gasesc la magazinele de specialitate.
QUOTE
3. Din ce se vede in imagine, grinzile de sustinere ale podelei sunt suficient de dese?

La dimensiunea asta 2 m intre grinzile de sustinere mi se par cam mult, ar trebui sa discuti cu un structurist, daca ai folosi lemn de estenta tare, stejar, fag, salcam, poate ca ar mai merge, dar banuiesc ca folosesti, brad. E doar o parere personala avand in vedere dimensiunile cabanei, numai un structurist iti poate confirma sau infirma daca este ok.
QUOTE
Peste acele grinzi as vrea sa pun OSB, dar daca trebuie sa ma limitez financiar voi folosi scandura de 2 cm .

OSB 3 de 12mm ar fi ok, scandura de 2 cm mi se pare cam subtire, 2,5-3 cm ar fi mai indicata.
QUOTE
Cand voi avea mai multi bani voi pune polistiren extrudat de 6mm si peste el parchet melaminat 6-8 mmm.

Eu as pune extrudat de 2 sau de 3 cm apoi parchet, nu uita ca intre afara si interior la podea vei avea 12mm OSB-ul, 6 mm extrudat (desi nu stiu unde ai gasit extrudat de 6 mm??) apoi parchetul. Cand afara vor fi -20 de grade o sa le simt la picioare.
QUOTE
Vreau sa construiesc ceva in ideea ca pot face upgrade-uri ca unui calculator

Nu tine, la casa nu este ca la calculator, ce-ai construit si ai acoperit, e greu sa mai dai jos sa upgradezi.

pelicanul
Salutari tuturor!
Sunt Marius, din Arad, urmaresc cu interes de ceva timp discutiile de aici si cu siguranta in viitorul apropiat voi avea si eu interventii, desigur la inceput sub forma de cerere de sfaturi, intrucat ma voi apuca si eu de lucru la o bucata de pamant ce mi-am luat-o (extravilan).
doru_constantiniu
QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 05:24 PM) *
Problema mare e ca terenul pe care vreau sa construiesc , o data la cativa ani, se inunda cand sunt ploi mai intense. Apa nu ajunge mai sus de 20 cm, asa ca am ridicat casuta la vreo 30 cm fata de sol in speranta ca nu va sta in apa nici macar cateva zile.


Nu s-ar putea ca o data sa fie si mai mult de 20 de cm? Eu nu m-as risca sa o fac asa jos, as face o elevatie mai mare.

QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 05:24 PM) *
25 de gauri de 160mm diametru cu un burghiu( sa vad de unde iau un model sa sa construiesc unul adaptat diametrului meu de 160mm...)


Iti faci la comanda, la un sudor, un fierar, o foreza manuala. Iti trimit mai tarziu eu niste poze, ca sa i le arati.
Sau exista de niste foreze mecanizate (arata ca un mai compactor, dar cu un burghiu mare in capat), pe benzina. Se pot inchiria.

QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 05:24 PM) *
Pun niste fier beton in interiorul tevilor de pvc si torn beton( vreo reteta recomandata pt astfel de stalpi?)
Pana sa se intareasca betonul fixez bucati de platbanda gaurita( ca in imagine) in tevile pline de beton pt sustinerea grinzilor ( dulapi?) de 200x100 ( sau de 2x (100x100) sa vad ce gasesc).


Daca tot vrei sa faci o fundatie pe stalpi de beton, si intra asa putin beton, poti pune ceva mai tare, un C20/25.
Dulapii de lemn unde ii cauti? wink.gif Dai comanda la ce dimensiune vrei tu, nu pui ce gasesti.

Structura ce am vazut-o in poza ta mi se pare supradimensionata (ma refer la lemn). De exemplu, grinzile de sus, care vin asezate la 40 de cm una de alta, poti sa le faci cu sectiunea 5x10 cm sau, mai bine, 5x15 cm.
Dar in schimb, izolatia pe care vrei s-o faci mi se pare ridicol de mica. Plus ca daca iti cade o bila de pe masa de biliard, iti cade prin laminat si OSB smile.gif
Eu as pune peste OSB un polistiren extrudat de minim 5 cm si eventual si o sapa de 3-4 cm.
Si oare nu ar merge sa faci si la podea un sandwich? Adica sa pui si jos OSB iar intre structura de lemn sa pui greanule de polistiren sau vata.

QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 05:24 PM) *
Sunt suficienti 25 de stalpi cu diametru 160 mm pusi la 0,9m adancime sa sustina o "casuta" de 65m2 facuta din OSB, vata minerala bazaltica , rigips si stalpi de 100x100 cu contravanturi tot de 100x100 ( o sa vin cu imagini) si acoperis cu structura din lemn de 100x100( nu stiu inca materialul de acoperire finala...cat mai ieftin si eficient )?


La structura casei ai prevazut stalpi 100x100, ceea ce inseamna ca grosimea peretelui va fi de 100 mm. Eu zic ca e cam putin la un perete exterior. Zic ca macar 15 cm ar trebui. Ai putea pune dulapi 15x5 cm, pe care sa-i pui mai des, cu distanta de 60 cm intre ei.
La acoperis ar trebui intai sa alegi invelitoarea si pe urma proiectezi sarpanta. Capriori 20x5 sau 15x7 sunt mult mai rezistenti ca cei 10x10 si intra aceeasi cantitate de material lemnos.
The Dude
QUOTE(kcapone @ 3 Nov 2010, 01:49 PM) *
Acoperisuri din piatra in Elvetia. Ma intreb, cum sunt prinse? Cele de ardezie am vazut intr-o prezentare video ca sunt pur si simplu gaurite pe loc, rapid, cu un ciocan de tamplarie si prinse cu niste cuie


Nu sunt prinse in niciun fel. Sunt asezate ca in poza si se stabilizeaza prin tesere si greutate proprie !
Marduk
QUOTE(pelicanul @ 7 Nov 2010, 11:47 PM) *
Salutari tuturor! .................desigur la inceput sub forma de cerere de sfaturi.....

han.gif

Bine ai venit la han Marius "pelicanul". Asteptam sa vedem proiectul tau si sa-l discutam, eventual sa te ajutam cu propunerile noastre.
kcapone
Salutare! De cand am primit hartiile de la The Dude, redesenez la scara interiorul....dar o fac in "word" ...ca n-am program specializat...si fir'ar ... am o gramada de treaba si nu apuc sa postez niste info pe care le consider foarte importante: pozitia casei si destinatia spatiilor interioare in functie de soare (apus..rasarit). Au fost toate acestea preluate si de arhitectura...si de legislatie (macar o parte). Nu le stiama asa ca ...
Revin cat de curand...
The Dude
QUOTE(danzel @ 7 Nov 2010, 06:24 PM) *
1. Sunt suficienti 25 de stalpi cu diametru 160 mm pusi la 0,9m adancime sa sustina o "casuta" de 65m2 facuta din OSB, vata minerala bazaltica , rigips si stalpi de 100x100 cu contravanturi tot de 100x100 ( o sa vin cu imagini) si acoperis cu structura din lemn de 100x100( nu stiu inca materialul de acoperire finala...cat mai ieftin si eficient )?


Nu e bine. Cota de 0,9 e critica pentru solutiile astea. Limita de inghet este 1,1 mai peste tot in tara, dar n-ar fi asta. Pilonii aia descarca punctual si vor lucra diferit pentru ca e imposibil sa gasesti la toti aceiasi structura continua in sol. Daca e inundabil si daca e macroporic ai o mare problema. Zi-mi exact zona (daca ai coordonate GPS si mai bine)...Oricum si inundabil si pe piloni din astia mititei...No way ma friend.

QUOTE
2.Cum pot face protectia lemnului din constructia podelei daca aceasta este la 30 cm de pamant?


Suspendat sau cum ?? Nu prea pricep, dar n-are mare importanta. Exista nenumarate tratamente pentru lemn. Iti sugerez o impermeabilizare.
Acum am vazut desenul. Nu e o solutie buna. Nu poti lasa aparent lemnul ala. Sugerez fundatie continua cu drena pentru preluarea apelor. Sau incarcatura cu pamant compactat pana la o cota situata deasupra celei de inundare. Beton impermeabilizat in fundatie si hidroizolatie sac.

QUOTE
3. Din ce se vede in imagine, grinzile de sustinere ale podelei sunt suficient de dese? Am vazut ceva pe net , dar as vrea sa folosesc mai multe materiale de acelasi fel, in cadrul unei negocieri sa pot avea un cat-de-cat avantaj ( imi pare rau ca nu o pot face la Sirnea, dar...nu se stie niciodata!). Peste acele grinzi as vrea sa pun OSB, dar daca trebuie sa ma limitez financiar voi folosi scandura de 2 cm . Cand voi avea mai multi bani voi pune polistiren extrudat de 6mm si peste el parchet melaminat 6-8 mmm.


In general izolatia se face intre grinzi si placa OSB. Adica sub ea.
Daca pui parchet polistratificat peste, intre OSB si parchet se mai pune o folie speciala parchetului si atat.

QUOTE
Vreau sa construiesc ceva in ideea ca pot face upgrade-uri ca unui calculator ( comparatia nu e cea mai potrivita avand in vedere preturile, dar ma intelegeti...) pentru ca ACUM nu sunt bani. As vrea sa pot ridica o constructie cu acoperis(evident:D), urmand sa o izolez exterior si interor cand imi voi permite. Nici masa aia de biliard nu o voi pune acolo decat atunci cand imi voi permite. Dar cine imi va interzice sa visez???


Nimeni. Visul e cea mai frumoasa activitate.
Toate cladirile pot fi reevaluate in orice moment al vietii lor. Nu te ingriji de asta...fa planuri care corespund bugetului tau actual..
....cand fondurile revin, regandeste totul.
The Dude
QUOTE(kcapone @ 8 Nov 2010, 01:29 PM) *
Salutare! De cand am primit hartiile de la The Dude, redesenez la scara interiorul....



Am uitat trei lucruri in proiectul tau. Polistirenul de la sarpanta, solutia de impermeabilizare a mortarului (apa de sticla) si instalatia electrica prin zidarie.
Nu am spus nimic de instalatie si nici nu mi-am propus insa trebuie sa lasi tevi de pvc prin zidarie pentru atunci cand va fi cazul. Firele si circuitele le poti trage oricand.
Tevile pot fi destul de dese, nu incomodeaza cu nimic si costa prea putin. Pe unde crezi ca vrei o priza lasa si teava prin perete.
Am sa revin cu o completare, desi sunt convins ca poti face chiar mai bine decat mine un proiectel.
Tu trece pe el numai unde vrei priza si lumina, electrcianul are sa faca restul.

Instalatia sanitara se va scoate prin subsol. E bine sa lasi loc de trecere pentru scurgere si tevi.
Asa cum am spus ajutorul meu vine la pachet cu o asistenta tehnica la executie.
Multe alte lucruri se vor lamuri atunci.
The Dude
QUOTE(Erwin @ 7 Nov 2010, 02:23 AM) *
şi au dat de un izovor cu apă foarte bună, este apă de la 8 la 12 m cât are adâncimea maximă. Nu e afectată de ploi sau secetă, nu scade nivelul oricât de multă apă pompezi. Nu ştiu cât a costat, dar a meritat toţi banii.


Standardele din Romania dau ca apa cu grad de potabilitate peste nevoia unui tratament ulterior toate agviferele de sub -80 de metrii.
Dincolo de adancimea asta apa poate fi utilizata in instalatii numai dupa ce a trecut probele de potabilitate (analize chimice si bacteriologice)

Problemele cele mai mari ale apelor de adncime nu sunt atat incarcaturile biologice mari (cele mei frecvente) cat gradul de contaminare cu metale grele (mercur, cadium). Apele de suprafata 10-15 metrii sunt clar periculoase de consumat. Nu exista discutie aici, macar de ar fi numai rapiditatea cu care ele raspund la diverse infiltratii pluviale sau de alta natura.

Cand se intercepteaza un filon de apa de adancime sapa strabate mai multe straturi agvifere succesiv, pe care insa executantul forajului le izoleaza pentru ca ele sa nu ajunga sa influenteze straturile de jos. Panza de apa strabatuta se sigileaza, in asa fel in cat exploatarea sa nu vizeze decat stratul dorit.

Pentru sapat la 12 metrii eu am o scula simpla.
Am sa pun o poza. Doi oameni pot sapa un put cu ea intr-o zi.
Cu tubat si spalare a stratului cu tot.
Am sa pun o poza.
Erwin
Am uitat să precizez că fântâna se află în zona de deal/Munţii Zarandului. La şes, într-adevăr, aici în Timişoara avem fântâni publice forate la peste 100m cu straturi cimentate şi captate mai jos. Analizele se fac periodic, apa este bună.

La mulţi ani Mihaelei/Gabrielei, Danzel! ani.gif
kcapone
Am revenit cu info.
Constructia trebuie conceputa in functie de rasarit si de apus ..printre altele. Soarele in diferite faze ale sale emite anumite energii/radiatii care ne influenteaza organismul in mod diferit. Dimineata este caracterizat de prezenta predominanta a radiatiilor ultraviolete iar cel de dupa pranz de predominanta radiatiei infrarosii. In functie de asta este recomandata organizarea functiunilor in cadrul unui imobil. De exemplu, in cazul unei locuinte, fie ea si cabana:
- zona de est a casei (cu ferestrele orientate catre aceasta directie cardinala) este propice amplasarii unor incaperi care adapostesc activitati ce se desfasoara in prima parte a zilei. Se recomanda deschioderi de ferestre cat maimari in aceasta directie lumina de dimineata avand multe efecte pozitive asupra organismului. Se recomanda si inlaturarea obstacolelor din acesta directie ..cum ar fi perdelele de vegetatie. In aceasta parte se amplaseaza camera de zi/joaca sau biroul.
- zona de sud-est este recomandata pentru bucatarie
- zona de sud condenseaza vara o mare cantitate de energie , spatiile corespondente acestei zone fiind impregnate cu radiatia infrarosie care din punct de vedere al vibratiei este destul de stresanta pt organismele vii care sunt agitate in prezenta ei. Se recomanda ca peretii dinspre sud sa fie cei mai grosi si cu cele mai putine ferestre. Aceasta directie este nefavorabila pentru amplasarea camerei unui copil sau a unui birou de lucru dar poate fi utilizata pe timp de noapte ca dormitor.
Este bine ca fatada dinspre sud si cea de vest sa fie protejate de razele puternice ale soarelui cu o perdea de vegetatie inalta ...dar este bine sa fie utilizate foioase pt ca pe timpul iernii cand soarele este mai putin puternic protectia nu mai este necesara.
- zona de vest, sau apusul este asociata cu pacea, cu serenitatea. Soarele de dupa-amiaza invita la siesta. Este o pozitie buna pentru amenajarea unui loc de repaus de odihna.

Cam atat am gasit eu... credeam ca scrie mai mult dar mult bla, bla si info concreta putina. Interesant oricum.
Toate bune.
kcapone
QUOTE(The Dude @ 8 Nov 2010, 08:58 AM) *
Nu sunt prinse in niciun fel. Sunt asezate ca in poza si se stabilizeaza prin tesere si greutate proprie !


Nu ar merge oare sa pun pe fiecare piatra putin "chit montaj". L-am folosit la gresia din hol cand mi s-a "umflat"..si cum dibaci sa fac amestecuri de materiale nu sunt...am pus niste chit din'asta si zici ca nu s-a inatmplat nimic. Mi-au recomandat cei de la Bricostore spunand ca ar fi f bun si la exterior la montarea glafurilor..etc. Cica dupa lipire scoti glaful cu zid cu tot, ca acest chit f tare nu se dezlipeste. O sa-i intreb daca merge si pt piatra. Chiar, sti ce fel de piatra e acolo la carierele alea?

The Dude
Nu iti mai face astfel de griji. In cazul tau, chitul se lipeste de piatra si de folie, daca ar fi sa se smulga, s-ar smulge din folie. Baga intotdeauna seama pe cheltuielile astea marunte pentru ca ele iti distrug bugetul. Daca ai sa faci un calcul, numarul de tuburi de chit necesare ar putea costa mai mult ca stanca cu totul.

Gandeste-te asa: stanca e grea. Stanca e plata (priveste pozele) ea nu are suprafete mari care sa poat creea efect de vela cand sunt expuse la vanturi puternice.
Nu se intampla nimic cu pietrele de pe camp la furtuni si vijelii, nu are sa se intample nimic nici cu cele de pe casa ta.

Cineva spunea pe aici ca materialul marunt nu e din cale afar de scump. O persoana pe care tocmai am cunoscut-o inca isi mai face cruci cand a analizat devizul unei mansardari.
A platit pe placile multicui si pe cuie mai mult decat pe termoizolatia din vata.
doru_constantiniu
QUOTE(danzel @ 9 Nov 2010, 06:02 PM) *
Daca poti sa trimiti o poza cu un burghiu, ca sa pot face unul pt diametrul stalpilor mei ar fi....BETON biggrin.gif
Beton C20/25? Adica in ce rapoarte sa fie cimentul pietrisul si apa?


N-am uitat de poze, insa n-am avut aparatul, pe urma n-am avut laptopul, si numai acum reusesc sa le pun:



Ceva mult mai comod, daca gasesti de inchiriat:


Betonul se face din mai multe feluri de agregate, un liant (ciment) si apa.
Se iau mai multe agregate pe care le ai la dispozitie, (de exemplu nisip 0-5, pietris margaritar 7-15, sort 16-25, sort 25-32), minim 3.
Se stabileste pentru fiecare agregat in parte compozitia in functie de dimensiuni, procentual.
Apoi, cu ajutorul unui program, se face un grafic care iti stabileste cat din fiecare agregat sa pui ca sa te incadrezi in limitele clasei de beton dorite.
Calculul asta ti-l poate face cineva de la un laborator de testare a materialelor de constructii, daca le duci niste mostre de agregate.

Mai simplu, dar nu este "ca la carte", te iei dupa retetele scrise pe sacul de ciment.

Daca ai lua de la o statie de betoane ar fi cel mai simplu, dar nu poti, pentru ca vrei o cantitate foarte mica...
Erwin
dacă vrei să-l torni în tuburile de plastic va trebui ca agregatele să nu fie prea mari şi să faci cumva să vibreze la turnare, ca să nu rămână aer în tub. Dar poţi face ceva mai ieftin decât să pui un tub pentru fiecare pilon: fă un singur cofraj (sau câteva) în care torni pe rând pilonii şi apoi după ce s-au întărit îi montezi în pământ. Aşa nu eşti limitat la dimensiunea tubului de pvc, poţi să faci secţiunea pătrată, de ce dimensiune ai nevoie, din ce materiale ai la dispoziţie. Dacă zona e inundabilă există riscul ca solul să fie instabil, aşa că pilonii s-ar putea înclina/scufunda în timp şi nu mai ai reazemul uniform. Tot fundaţia clasică e mai bună.
The Dude
" In legea 10 (legea constructiilor) privind calitatea in constructii sunt definite exigentele esentiale care sunt necesare a se respecta in mod obligatoriu:

· rezistenta si stabilitate;(A)
· Securitate in caz de incendiu;(B)
· Igiena, sanatate si mediu inconjurator;©
· Securitate in exploatare;(D)
· Protectie impotriva zgomotelor;(E)
· Economie de energie si izolare termica.(F)

Pentru fiecare din aceste exigente exista verificatori si experti autorizati de care ministerul lucrarilor publice. Exigentele de verificare sunt urmatoarele: A,C,D,B,E,F– corespunzatoarea ordinii prezentate mai sus. Este obligatorie verificarea proiectelor la exigenta A, iar la celelalte in functie de destinatia cladirii, suprafata, regim de inaltime, etc..."


Danzel, daca insisti pentru constructia pe piloni ea nu este imposibila insa modul tau de abordare tradeaza amatorismul. No offense ma friend...
Betonul nu se protejeaza cu tuburi de PVC, sau in tuburi de PVC. Trebuie mai intai sa intelegi cum functioneaza el pentru a putea pricepe felul in care lucreaza si ce trebuie sa ii ceri exact.
Nu pot face aici o dizertatie, sunt deja angajat in doua pe alte teme si asta fiind "munca mea de seriviciu" nu o fac cu tragere de inima.
Betonul este un amestec fluid ce se solidifica si care in final capata o mare rezistenta. El poate fi perfect impermeabilizat din componentele lui.
Nu e necesar un strat protector, aminteste-ti de pilonii podurilor din constructie monolit care sunt fundati direct in albiile de rau.

Daca acolo unde zici (voi verifica coordonatele) exista periodic (lungimea ciclului e irelevanta) inundari atunci asta indica limpede doua probleme.
Prima cea pe care ai sesizat-o chiar tu (sub cota) si a doua existenta unui strat de suprafata de argila (sau calcar) care impiedica, sau ingreuneaza, drenarea.
Din experienta, eu banuiesc si o a treia problema mult mai grava: existenta unui sol macroporic care are dezavantajul urias ca taseaza masiv, inegal si continuu..

Nu degeaba au socotit zona aia improprie constructiilor, adica extravilan...Exista reguli de categorisire care pana nu demult mai erau si respectate.

In fine, conceptul pe piloni este specific locuintelor lacustre. Se pare ca l-a inventat Baba Yaga (personaj fabulos din mitologia slava, care isi avea cocioaba construita pe un picior de gasca), dar cel mai sigur apartine traditiei egiptene din Delta Nilului.

Coliba Babei Yaga in una din variante



Ideea e foarte simpla: trebuie sa asezi pilonul pe o talpa care sa descarce pe ceva stabil. Asta inseamna ca tu ar trebui obligatoriu sa faci rost de un studiu geotehnic al zonei (poti comanda unul, sau poti apela la Primarie, care cel putin teoretic ar trebui sa il aiba), sa vezi pe ce starturi stai, sa identifici stratul stabil pana la care trebuie sa duci talpa pilonului si sa iti stabilesti apoi tehnologia in functie de toate aceste date. E poate cea mai nimerita solutie in cazul tau, insa e greoaie si costisitoare. Estimarile mele indica o lungime a pilonului mare si o adancime considerabila. Cel mai bun dintre scenarii, la o amprenta de 65mp, ar putea sa insemne trei foraje de 300mm in echidistant cu lungimea de 400cm (50 afara)..dar asta nu e decat o speculatie.
E nevoie sa fi foarte atent pentru ca pilonii trebuiesc legati intre ei.
Nu poate fi vorba de o platforma ca aia pe care ai desenat-o.
Trebuie musai o placa de beton. In sus te poti duce cum vrei, dar baza trebuie atent stabilizata.
picamaru
Va cer sfatul rezolvarea urmatoarei probleme:pe terenul ce il detin ,cam central se afla un put.Constructie veche ,din pietre de rau.Acum un an am tencuit si inaltat partea de peste sol.Am tencuit si interiorul.
Pe partea din fata putului ,vreo 20-30 m2 am noroi ca urmare a infiltratiilor de la put.Fiind chiar in mijlocul curtii a vrea sa rezolv problema.
Am gandit mai mult variante:cu tub de drenare a apei ,dar nu stiu daca rezolv problema si in plus am vreo 30 m pana la poarta,cu sigilare prin introducerea unui rand de tuburi in put dar mi se pare destul de scump.Alta ar fi sa tencui interiorul putului dar nu stiu ce materiale sa folosesc pentru ca timpul de intarire trebuie sa fie scurt,cat nu e apa in put si sa prinda pe piatra de rau.Putul nu e foarte adanc si e destul de lenes la umplere,probabil ca izvoarele sunt colmatate .Alta varianta ar fi arunc pietris pe portinea cu mocirla pana se stabilizeaza suprafata,varianta care e cea mai la indemana dar care nu rezolva problema in fapt.
Mai sunt si alte variante? Ce-ati face?
Marduk
QUOTE(danzel @ 9 Nov 2010, 06:02 PM) *
QUOTE
Cred ca nu se degradeaza OSB-ul 3 in cateva luni asa de tare , asa ca il pot lasa neacoperit cateva luni.

Cabana mea a stat neizolata la exterior 1 an, daca apuci sa-i pui acoperis si burlane iar strasina este destul de mare nu vei avea probleme, OSB3 rezista bine. Constructiile ieftine in Romania sunt restrictionate de lege, dar se pot face diverse trucuri pentru a ocoli legea. Atunci cand se face declaratia la primarie nu spui ca faci cabana, poate fi si grajd, fanar, cabana apicola, etc. Legea nu-ti interzice sa locuiesti in astfel de constructii, insa este mai permisiva in ceea ce priveste realizarea unor astfel de constructii, materiale, fundatie, etc.
QUOTE
Am vazut ce se intampla in 2 saptamani cu OSB-ul pus intre stalpi de 1,2m... se face ca un butoi si nu mai poti pune izolatia drept.

Nu vei avea astfel de probleme daca acolo unde se unesc doua placi de OSB, pe interior le vei unii cu o scandura lata de 10-15 si groasa de 2-3 fie pe toata lungimea imbinarii fie din loc in loc, prinderea scandurei se reaizeaza cu holsuruburi care trec prin OSB.

QUOTE
Uff, speram sa nu fie necesara fundatia clasica... Unul din motivele pt care imi doream fundatia pe piloni era faptul ca puteam etapiza constructia ei functie de timpul disponibil (si chiar de vreme), ca sa nu mai vorbim de costuri...

Din nefericire fundatia pe piloni nu prea este agreata de arhitectii din Romania, mai ales la case, desi in Canada si USA este folosita pe larg. Nu este domeniul meu dar poate rezista mai bine fundatia continua la cutremure, desi am vazut case batranesti de acest gen care sunt in picioare si dupa 200 de ani. Dar cum spuneam totul este ce declari si cum te intelegi cu arhitectul primariei.

QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 08:35 AM) *
QUOTE
" In legea 10 (legea constructiilor) privind calitatea in constructii sunt definite exigentele esentiale care sunt necesare a se respecta in mod obligatoriu:

Eu zic ca tocmai legea asta prin ambiguitatea blocheaza constructiile ieftine de genul cabanelor pana in 50 mp.
QUOTE
Trebuie musai o placa de beton. In sus te poti duce cum vrei, dar baza trebuie atent stabilizata.

Nu este domeniul meu si cred ca ai dreptate cand faci aceasta afirmatie, dar intreb, de ce nu se poate si fara placa de beton?
The Dude
QUOTE(Marduk @ 10 Nov 2010, 10:41 AM) *
Nu este domeniul meu si cred ca ai dreptate cand faci aceasta afirmatie, dar intreb, de ce nu se poate si fara placa de beton?


Himmm, poate am exagerat. Cineva, sau ceva, trebuie sa lege pilonii intre ei pentru a ii forta sa lucreze unitar. Eu am gandit ca cel mai simplu si eficient ar face asta o placa de beton, dar cred ca m-am exprimat gresit. Se pot lega cu orice pana la urma (profile metalice, alte grinzi, etc), important este ca ei sa fie legati.
Marduk
QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 10:22 AM) *
Se pot lega cu orice pana la urma (profile metalice, alte grinzi, etc), important este ca ei sa fie legati.

In fiecare stalp de beton poate fi pozitionat (infipt inainte de turnare) un profil in forma de U cu deschizatura de dimensiunea grinzilor ce urmeaza a fi folosite, cu 2 gauri prin care va prinsa fiecare grinda de piloni, apoi un cadru de jur imprejur. Continui sa cred ca acest tip de cabana este ce-a mai ieftina si usor de realizat.

pelicanul
Salutari tuturor si multumiri de buna primire!
Extraordinar cata buna intentie si in acelasi timp informatie se poate afla in acest loc! Inca nici nu-mi vine sa cred ca el exista si ca se mai gasesc atatia oameni informati si binevoitori totodata. Singura mea temere este ca nu cred ca voi reusi vreodata sa gasesc si un revers al medaliei, adica sa intorc serviciile aduse - ne-avand o meserie in domeniu...

Chiar astazi sper sa rezolv primul pas - achizitionarea unei bucati de teren extravilan in zona cetatii Siria din judetul Arad http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98iria,_Arad
Terenul este situat in apropierea carierei de la Galsa (lucru care se va cere exploatat), este trecut in acte ca si pasune, dar s-a impadurit cu mult salcam si chiar cires, dar si foioase.
Curentul electric este la o distanta GPS (aeriana) de 420 de metri - pana la transformatorul ENEL din incinta carierei Glsa, iar apa sper sa o aflu cu un foraj de adancime.
Vreau sa ma mut de tot in zona, iar resursele mele finaciare pentru a ataca problema unei constructii serioase nu sunt foarte incurajatoare. Ma gandesc la un buget total de maxim 15.ooo de euro, suma totala, de care nici macar nu dispun in acest moment, ci sper sa-mi intre pe parcurs. O sa plec la atac cu aproximativ 5000, urmand sa nadajduiesc ca voi reusi finalizarea din veniturile ulterioare. E un proiect deocamdata utopic si stiu ca nu e foarte realist, mai ales ca in cazul meu nu va fi vorba de o constructie care sa imi serveasca doar de refugiu. Pentru asa ceva am niste refugii prin muntii Retezat, pe care le-am primit in custodie de la Directia Silvica (sunt foste puncte de observare in activitatile vanatoresti, dar cum acum cel putin teoretic nu se mai vaneaza in Retezat...). Despre acestea insa voi povesti cu alta ocazie. Astept sa vad reactii in privinta celor expuse mai sus si pareri despre felul cum ar fi bine sa incep lucrarile. Primordial cred ca e cazul sa trag curentul si sa obtin apa...
pelicanul
Salutari tuturor si multumiri de buna primire!
Extraordinar cata buna intentie si in acelasi timp informatie se poate afla in acest loc! Inca nici nu-mi vine sa cred ca el exista si ca se mai gasesc atatia oameni informati si binevoitori totodata. Singura mea temere este ca nu cred ca voi reusi vreodata sa gasesc si un revers al medaliei, adica sa intorc serviciile aduse - ne-avand o meserie in domeniu...

Chiar astazi sper sa rezolv primul pas - achizitionarea unei bucati de teren extravilan in zona cetatii Siria din judetul Arad http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98iria,_Arad
Terenul este situat in apropierea carierei de la Galsa (lucru care se va cere exploatat), este trecut in acte ca si pasune, dar s-a impadurit cu mult salcam si chiar cires, dar si foioase.
Curentul electric este la o distanta GPS (aeriana) de 420 de metri - pana la transformatorul ENEL din incinta carierei Glsa, iar apa sper sa o aflu cu un foraj de adancime.
Vreau sa ma mut de tot in zona, iar resursele mele finaciare pentru a ataca problema unei constructii serioase nu sunt foarte incurajatoare. Ma gandesc la un buget total de maxim 15.ooo de euro, suma totala, de care nici macar nu dispun in acest moment, ci sper sa-mi intre pe parcurs. O sa plec la atac cu aproximativ 5000, urmand sa nadajduiesc ca voi reusi finalizarea din veniturile ulterioare. E un proiect deocamdata utopic si stiu ca nu e foarte realist, mai ales ca in cazul meu nu va fi vorba de o constructie care sa imi serveasca doar de refugiu. Pentru asa ceva am niste refugii prin muntii Retezat, pe care le-am primit in custodie de la Directia Silvica (sunt foste puncte de observare in activitatile vanatoresti, dar cum acum cel putin teoretic nu se mai vaneaza in Retezat...). Despre acestea insa voi povesti cu alta ocazie. Astept sa vad reactii in privinta celor expuse mai sus si pareri despre felul cum ar fi bine sa incep lucrarile. Primordial cred ca e cazul sa trag curentul si sa obtin apa...
The Dude
Iar eu continui sa cred ca acest tip de cabana nu e o constructie serioasa (ma ingrijoreaza foarte serios partea de dedesubt).
Ca o constructie ieftina cu rezultate temporare e una acceptabila. Se incadreaza deci in topicul nostru.

Acum, ca ar fi cea mai ieftina e o afirmatie hazardata in opinia mea. Gradul de incarcare al costurilor variaza foarte mult de la zona la zona.
Acolo unde lemnul e din abundenta ea va fi mai ieftina ca una de piatra, dupa cum acolo unde piatra e din abundenta situatia e invers.
Dulgheri care sa realizeze asa ceva sunt si ei relativ scumpi si nu-s chiar pe toate drumurile.
Mai peste tot nu vei gasi decat pseudospecialisti care cred ca pot face o astfel de casa si care sunt dispusi sa experimenteze...pe banii tai.

O casa cu structura asta eu nici nu as recomanda pentru regiunea Rucar-Bran de exemplu.

Fundatia pe piloni e mai ieftina numai in aparenta, pentru ca, daca ai sa iei in calcul numai lucrarile de foraj si executia unei structuri stabile care sa poata prelua greutatea casei pentru ca apoi sa o redistribuie egal pe piloni ai sa afli ca e mai economic si mai eficient sa revi la solutia clasica. Parerea mea.
pelicanul
Mda, revin, am observat ca am butonat ceva gresit si mi-a aparut comentariul de 2 ori. Scuze pentru ocuparea abuziva de spatiu. Deasemenea nu stiu cum as putea sa inser o imagine - poate ma ajuta cineva cu treaba asta..
Sper sa raman in sfera de interes a discutiilor, chiar daca ceea ce vreau eu sa construiesc acolo pe terenul de sub cetatea Siria va fi o locuinta. Constructia in sine se va vrea insa sa fie o cabana functionala, cu facilitati care sa-mi permita sa locuiesc acolo. Terenul propriu zis se afla la 2,5 km de soseaua Arad-Siria-Galsa-Ineu-Sebis. Din acesti 2,5 km 2 sunt asfalt (din satul Galsa, pana la cariera, iar 0,5 km sunt drum pietruit). In zona a mai inceput constructia unei case-de vacanta, un prieten. Terenul lui se invecineaza cu al meu.
Cam aceswtea ar fi datele preliminare, o sa merg la notar sa fac actele la ora 17 si apoi eventual o sa revin pe aici.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.