Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
The Dude
Asta de aici e de departe cea mai interesanta piesa.
In spatele ruinii se afla o vale de brazi superba, iar in vale e un parau care are mai multe caderi (cascade).
E si un izvor prin apropierea odaii prabusite...


Erwin
nu mai ţin minte dacă am postat linkul ăsta, dar merită studiat! smile.gif

Casa Verde

The Dude
da Erwin, l-am studiat si il studiem pe topicul "Case de pamant"
The Dude
all...mai vrei poze ?

Tocmai am aflat de la radio ca a cazut un elicopter in zona... unsure.gif
The Dude
Ok, all...am sa mai pun ca am destule dar in noaptea asta plec iar in zona: vrei sa vorbesc ceva cu Rusu de casele alea doua din poze ??
Vrei sa ma mai intersez de vreun teren sau de vreo alta oportunitate ?? Eu merg totusi in baston si nu e prea simplu pentru mine. Imi prinde bine miscarea, insa n-as vrea sa merg asa chiar fara rost. Daca te-ai razgandit pentru moment da-mi de stire si reluam alta data...
The Dude
Am ajuns all...e o zi superba.
Voi investiga thumb_yello.gif
The Dude
Vesti foarte bune..ma rog, foarte noi....pe scurt:

1. am vb. cu Rusus. da mai are lucruri de vanzare. da, e dispus sa te ajute cu lemnul.
2. multe alte oportunitati in zona. casute izolate (le-am si pozat), terenuri retrase, terenuri full options..inca exista intitiativa dlui Silviu nu a facut decat ca pretul sa poata fi discutat o perioada mai lunga de timp.
3. cu autorizatia se rezolva ultra usor, desi la tine s-ar putea sa fie o problema majora.
4. un urs a speriat rau satul. a mancat o vaca si a ucis un magar
5. am gasit si o echipa de lucratori ieftini si de calitate, care atentie, au lucrat busteni.

voi reveni...
pepinogepeto
salut,sant mai nou pe aici.am citit tot topicl,chiar as avea nevoie de unele sfaturi.problema mea:
am teren la munte ce are padure,faneata si livada.pe terenul respectiv e construita o cabana veche de refugiu si fanar cum se faceau acum 60-70 ani in urma.cabana {odaie sau fanar cum se mai spune } e cam paradita ,dar e construita din barne groase de fag si arin ,acoperisul e cam subred :este {ce a mai ramas din el }din sita de lemn :
-ce autorizatie sa cer pt renovare ?
-as vrea sa i pastrez aerul rustic si vechi{barnele sant cam departate in anumite locuri,au rost si de 5-7 cm intre ele} dar nu peste tot,nu vreau tencuiala sau pal
-acoperisul e din sita si vreau sa l fac la fel.ce lemn este cel mai bun pt sita ,sareziste in timp si sa nu ploua in interior?
vreau sa fac un semineu mare imens pe un perete din lateral numai din piatra si interiorul focarului sa il fac din refractar,ce forma sau tip de constructie sa fie?
trebuie sa tin cont ca vreau sa incalzesc si mansarda tot din semineu.stiu ca se face cu serpentina pe interiorul hornului sau camere duble pt horn ,dar nu stiu cum se realizeaza practic.am vazut ceva de genul asta cu camere si serpentine din piatra la Sinaia la niste vile vechi.dadeau o caldura iarna de stateai in chiloti cu gemurile deschise,trebuia sa aeriim tot timpul ca era prea cald,si nu se faceau prea multe focuri {vreo 4 sau 5 nu ca la sobele teracota ,si lemn mic ca grosime nu fagggg}

este rauuuuu ca e tocmai la 255km de bucuresti,pe valea Lotrului,inspre Voineasa pe munte ,in zona au fost foarte multe stini,dar sint locuri neumblate de om de sute de anui,este un vis.caprioare mistreti ursi,cascade .nu sant cuvinte sa descrie frumusetile patriei. am luat o razna.........
nu stiu cum sa fac interiorul,as vrea sa ramana din barne ,dar sint goluri intre ele,lambriul este bun ca izolatie si aspect?rosturile cu ce le pot astupa ,dar sa reziste in timp si sa izoleze termic si fonic

v as ramane recunoscator daca m ati putea ajuta cu cateva sfaturi.caut si eu ceva ieftin ca si odaie in zona sirinea sau fundata,doar odaie si putin teren{padure}.
cat mai izolat,si neumblat.
kcapone
QUOTE(The Dude @ 9 Aug 2010, 03:03 PM) *
Vesti foarte bune..ma rog, foarte noi....pe scurt:

1. am vb. cu Rusus. da mai are lucruri de vanzare. da, e dispus sa te ajute cu lemnul.
2. multe alte oportunitati in zona. casute izolate (le-am si pozat), terenuri retrase, terenuri full options..inca exista intitiativa dlui Silviu nu a facut decat ca pretul sa poata fi discutat o perioada mai lunga de timp.
3. cu autorizatia se rezolva ultra usor, desi la tine s-ar putea sa fie o problema majora.
4. un urs a speriat rau satul. a mancat o vaca si a ucis un magar
5. am gasit si o echipa de lucratori ieftini si de calitate, care atentie, au lucrat busteni.

voi reveni...


Salutare stimabile! Esti fantastic! Stiu ca nu mie imi era adresat ...dar vreau si eu teren si "odaie" la Sirnea. Am fost sambata acolo cu un agent imobiliar care mi-a aratat niste terenuri urate rau..si scumpe, desi eu ma intalnisem cu el sa-mi arate unul de 2,7-3 euro/mp, pe care de altfel nu mi l-a aratat. parca am vb singur cand i-am zis ca nu am decat 10.000 euro pentru tot (teren+casuta+avize+autorizatii+..etc.). Am vazut un teren intr-un fund de vale, "nivelabil" cu zapada de vanturi la iarna, unde nu as fi stat nici gratis. Pana si baietelul nostru de 7 luni, si-a pus manutele in cap! Ne-am amuzat foarte tare ca astfel chiar el a fost cel care a dat raspunsul privitor la interesul nostru pentru acel teren.
Mie imi place foarte tare zona, sotiei insa ii e teama ca nu mai sunt sateni neaosi de la care sa poti lua lapte/branza. Pe noi ne intereseaza ca in cazul in care criza asta ne goneste din Bucuresti sa putem locui la tara, undeva la deal/munte. Pentru asta trebuie sa putem ca in 10.000 euro sa putem avea terenul (apx 1000 mp) si casuta noastra (apx 35 mp adunati: nparter+pod) cu apa din put propriu, cu panouri fotovoltaice si cu panouri cu tuburi solare, daca o mai fi gratis. Vrem cam multe, dar asta e..realiattea ne va dovedi daca se poate, sau nu. Am inceput sa calculez...si deja depasiseram cu ~ 2000 euro, bani pe care evident nu-i avem..si atunci ..minune!, am dat peste hanuancutei si peste "the dude".
Daca ne poti ajuta ar fi excelent, mai ales ca noi ne grabim; vrem ca in iarna sa fie totul gata.
Am citit mai sus cand ai scris cate ceva despre zona dar ne intereseaza si daca se pooate cultiva vreo leguma pe acolo si daca putem face put. Agentul imobiliar ne spusese ca ar fi panza freatica la apx 15 m...dar imi parea cam nesigur in raspunsuri.
Iti multumim!
Marduk
Bun venit la Han! pepinogepeto

QUOTE(pepinogepeto @ 10 Aug 2010, 11:00 PM) *
QUOTE
-ce autorizatie sa cer pt renovare ?

mai intai ar trebui sa verifici daca fanarul este inregistrat in actele de proprietate sau la primarie, apoi vei vedea ce tip de autorizatie iti trebuie, cel mai indicat ar fi sa ceri doar refacerea acoperisului, daca restul lemnului este asa cum zici poti sa refaci doar acoperisul.
QUOTE
-as vrea sa i pastrez aerul rustic si vechi{barnele sant cam departate in anumite locuri,au rost si de 5-7 cm intre ele} dar nu peste tot,nu vreau tencuiala sau pal

de obicei in aceste rosturi se baga lut amestecat cu paie sau pleava, de obicei se lasa lutul la vedere, dar daca vrei poti acoperi fie cu lambriu din lemn fie cu "fete" de busteni taiate din lateralul busteanului, este prima scandura dinr-un bustean la care o fata este plana si cealalta semirotunda.
QUOTE
-acoperisul e din sita si vreau sa l fac la fel.ce lemn este cel mai bun pt sita ,sareziste in timp si sa nu ploua in interior?

sita este mai greu de gasit si din cate am inteles este destul de scumpa, dar inca se mai fabrica prin anumite zone ale tarii, daca ai sa folosesti folie ce se pune peste scandurile acoperisului apoi o sa bati sita nu cred ca o sa mai ai probleme cu ploaia.
QUOTE
vreau sa fac un semineu mare imens pe un perete din lateral numai din piatra si interiorul focarului sa il fac din refractar,ce forma sau tip de constructie sa fie? trebuie sa tin cont ca vreau sa incalzesc si mansarda tot din semineu.stiu ca se face cu serpentina pe interiorul hornului sau camere duble pt horn

la seminee nu ma pricep.
QUOTE
nu stiu cum sa fac interiorul,as vrea sa ramana din barne ,dar sint goluri intre ele,lambriul este bun ca izolatie si aspect?rosturile cu ce le pot astupa ,dar sa reziste in timp si sa izoleze termic si fonic

poti sa procedezi ca si la exterior, daca barnele fanarului sunt mici in diametru, sub 100 mm eu zic ca ar trebui facuta o izolatie din vata minerala si structura din stinghii din lem peste care sa bati lambriu.

The Dude
kcapone, all, pepinogepeto...toti ceilalti sunt extrem de ocupat. Va rog sa ma credeti, m-am bagat in kk de unul singur demarand un proiect complicat si plin de neprevazut. voi reveni
serbantipar
Salutari tuturor. Sunt sie eu un pasional ca toti ceilalti de pe aici. o sa-mi construiesc si eu o casuta.
Abia astept sa-ti revii The Dude!
Voi descrie si eu imediat ce pot cum vreau sa-mi construiesc casuta, dar deocamdata nu-mi gasesc locul si banii!
Multumesc The Dude pentru initiativa topicului!
kcapone
Multa bafta The Dude! Toate bune tuturor si "succesuri" ca ale "lor"!
pepinogepeto
-multumesc marduk pt raspunsuri,sincer chiar nu mai stiu daca cabana e trecuta in acte,barnele sunt f groase {cam 30 sau 40 cm grosime ,sunt din busteni ciopliti,nu vreau sa folosesc materiale moderne de nici un fel{vata,pal,etc}.in trecut nu existau materialele de azi ,si cu toate astea cabana a rezistat in timp {peste 60 ani in conditiile in care de peste 25 de ani nimeni nu a reparat nimic la ea si tot sta in picioare si poti dormi noaptea acolo pe fan }
-o sa ma interesez la batranii din sat cum sa o protejez de intemperii.ce solutii sa fac pt protectii.
-nu stiu cum si de unde sa fac rost de sita{auzisem de niste meseriasi din Sibiu dar n am cum sa dau de ei}pt acoperis si asteriala
-of ......e prea departe de bucuresti,ca as sta acolo si as vedea ce sa fac pt fundatie si acoperis , dar mai ales pt peretii din barne

-o intrebare ... pot face acoperis din scandura normala de brad de 2,5cm grosime?adica sa o pun ca pe acoperisul normal incepand cu prima scandura de jos?
multumesc si stima domnilor pt aspuns
The Dude
kpone thumb_yello.gif ...am raspunsuri, dar vor veni in weekend. Am si poze cu oferte...Timp nu prea am...

Sita nu e deloc greu de gasit. In zona cabanei mele ea se gaseste la Moieciu, la Pestera Dambovitei si la Rucar.
Sunt si meseriasi care lucreaza la comanda. Recomand sita facuta la Dragoslavele ca fiind cea cu o traditie consacrata si cu o calitate recunoscuta.
Oricat as tine cu ecologia nu recomand sita ca invelitoare la o casa de munte aflata in munte. La fel scandura de 2,5 este un exces atunci cand se utilizeaza la astereala (si nu asteriala). Sigur ca o poti folosi..indiferent de unde incepi, numai sa o asezi foarte atent, fara rosturi pe cat posibil si petrecuta cum trebuie daca vrei sa o lasi aparent.

Nu ai de unde sa sti ce s-a petrecut in cei 60 de ani de viata ai acelei case. Cel mai probabil nimic, insa este la fel de posibil sa se fi petrecut evenimente majore.
Casa mea a fost ridicata in 1907 si arata destul de bine 90 de ani mai tarziu. Un frasin de vreo 50 de centimetrii in diametru cazut in 95 la o furtuna arata varza cinci ani mai tarziu lasat in locul in care a cazut.

Marduk
QUOTE(pepinogepeto @ 13 Aug 2010, 05:07 AM) *
QUOTE
..................barnele sunt f groase {cam 30 sau 40 cm grosime ,sunt din busteni ciopliti

asa cum zice si The Dude dupa atatia ani de zile lemnul ar putea avea probleme, ar trebui sa verifici fiecare bustean din constructia cabanei, este simplu iei o masina de gaurit manuala si un burghiu mai mare peste 10 mm, acolo unde vezi ca scoarta de deasupra este sfarmicioasa, dai gaura daca rumegusul rezultat arata ca unpraf galben este clar ca ai probleme, daca rumegusul este curat si continuu lemnul este bun, se mai poate incerca si la toaca dar trebuie sa ai ureche buna. iei o bucata de lemn dur uscat, scurt cat sa-l ti in mana si lovesti bustenii, zgomotul trebuie sa fie plin daca suna a gol acolo este problema. in functie de rezultat iei decizia cea mai buna.
QUOTE
in conditiile in care de peste 25 de ani nimeni nu a reparat nimic la ea si tot sta in picioare.......

orice casa rezista foarte bine atata vreme cat apa sta departe de ea, in momentul cand apa intra prin acoperis, pereti, gauri, etc. casa este terminata, apa aduce mucegaiul, calcarul, care rod si piatra dar lemnul.

The Dude
QUOTE(all @ 9 Aug 2010, 03:36 PM) *
- la terenul pe care deja il detin, te referi ? ( este intravilant)


da...e posibil ca dl. Silviu sa fi facut un PUZ pe el. Asta n-are legatura cu situatia cadastrala, ori caracterul intravilan al lotului, ci cu unele impuneri pe care proprietarul ce a facut dezmembrarea si le-a asumat. In cazul in care el a propus sistematizarea din prospectele alea, atunci nu numai pozitionarea caselor trebuie respecatata ci si forma, principalele caracteristici si tipul de constructii. Spuneam ca ai putea avea probleme daca exista asa ceva intrucat intr-o atare situatie va fi greu sa obti o autorizatie in alte conditii decat in cele asumate de dezvoltator.


QUOTE
- sau in eventualitatea unei noi achizitii ??


In eventualitatea unei noi achizitii exista doua alternative. Daca achizitionezi o odaie existenta soliciti modernizarea ei si cazul e rezolvat. Nici macar nu faci tu asta. Spui Nicoletei despre ce e vb. si ea face singura memoriu. Apoi, tot ea il aproba. Tu platesti taxa....usor rotunjita.
Taxa e procent din valoarea lucrarilor propuse.
Daca modernizarile pe care le ai in vedere costa 10 000 atunci taxa va fi de 500...sau cat e procentul respectiv. Nu-i musai sa declari toate lucrarile.

Daca vrei o constructie noua trebuie sa ai documentatia completa proiect tehnic, avizat, verificat, etc.
Actele astfel intocmite pleaca la Brasov de unde ar trebui sa primeasca un aviz de principiu si un urbanism. Varianta simpla de care iti ziceam rezida in posibilitatea de a incredinta toata tevatura unei societati care sa obtina acordurile in numele tau. Vei fi bucuros sa afli ca si in situatia asta exista o societate formata exact din persoanele insarcinate cu avizarea. Tocmai am aflat de existenta ei.


QUOTE
- ok. sa se gandeasca la un pret ( banuiesc, ca stie ce doresc ??)


Nu, n-am idee.... Aici stiu insa o regula de baza: in orice situatie in care ai de facut cheltuieli de genul asta: trebuie sa negociezi direct. Eu n-am facut niciun comentariu in numele tau. Omul stie ca vrei cherestea si ca o vrei la pretul pietii ..gris (gris este o culoare intre alb si negru)

QUOTE
- sunt din sirnea ?
- au lucrat intr-o firma de profil ( constructii case din busteni ) ?



Nu, sunt meseriasi din Baia Mare care au experienta in asa ceva. Au lucrat in Sirnea o casa asemanatoare (la Dudu in Camping). Termenul de "firma de profil" e ambigu si impropriu. In general in zona actioneaza echipe ce au un conducator.

Am explicat aici o experienta avuta cu unii care construiesc asa ceva.

QUOTE(The Dude @ 7 Jan 2008, 01:44 PM) *
Case din busteni s-au ridicat cu zecile de mii prin Canada si Alaska in zone si in vremuri in care macaralele nici macar in vis nu existau.
Eu i-am vazut pe oamenii aia ridicand o cabana. Foloseau franghii si un fel de scripeti. Te cruceai cat de simplu ridicau fiecare barna, multe cantarind peste 200 sau 300 de kg., pentru ca apoi sa o aseze milimetric acolo unde ii era locul cuvenit. De fapt toate sculele lor erau din secolul trecut
The Dude
QUOTE(pepinogepeto @ 10 Aug 2010, 10:00 PM) *
am teren la munte ce are padure,faneata si livada....-ce autorizatie sa cer pt renovare ?


Exact asa. In unele locuri se numeste "de modernizare". Mergi la primaria locala si intreba, in chestii din astea procedurile difera foarte mult de la o zona la alta. Legea e insa una singura. Depui o cerere insotita de un memoriu in care explici ce doresti sa faci. Cei de la Primarie te vor invata cum trebuie facut.

QUOTE
-as vrea sa i pastrez aerul rustic si vechi{barnele sant cam departate in anumite locuri,au rost si de 5-7 cm intre ele} dar nu peste tot,nu vreau tencuiala sau pal


Rosturile se pot umple cu un amestec de rumegus si aracet. Dau foarte bine in contrast cu patina barnelor, si pot umple eficient goluri mari. Rezisat foarte bine in timp.

QUOTE
-acoperisul e din sita si vreau sa l fac la fel.ce lemn este cel mai bun pt sita ,sareziste in timp si sa nu ploua in interior?



Sita se poate cumpara in pachete de 1 mp. Daca e musai sa refaci la fel, atunci cauta in zonele pe care le-am indicat, desi eu sunt convins ca si pe acolo pe la tine se gaseste cel putin un producator local.

QUOTE
vreau sa fac un semineu mare imens pe un perete din lateral numai din piatra si interiorul focarului sa il fac din refractar,ce forma sau tip de constructie sa fie?


E simplu si e bine. Chestia cu interiorul refractar indica o abordare gresita, careia si eu i-am cazut prada in trecut. Un camin bun nu trebuie sa pastreze temperatura in el si nici sa ajunga in situatii in care trebuie sa gestioneze sute de grade celsius. Asa ca zidaraia cu caramida si ciment refractar nu se justifica. caminul trebuie sa disipe caldura in casa pe timpul iernii si pe horn vara. Sunt mai multe de discutat si cred ca voi deschide un topic special.


QUOTE
nu stiu cum sa fac interiorul,as vrea sa ramana din barne ,dar sint goluri intre ele,lambriul este bun ca izolatie si aspect?rosturile cu ce le pot astupa ,dar sa reziste in timp si sa izoleze termic si fonic


Daca insisti sa ii pastrezi cat mai mult din personalitate poti aplica chituirea recomandata si la interior. Solutia aplicarii unui lambriu e si ea o optiune ce trebuie evaluata, desi eu cred ca la felul in care pui problema pastrarea peretelui cu barne chituite te-ar avanataja cel mai bine.

QUOTE
caut si eu ceva ieftin ca si odaie in zona sirinea sau fundata,doar odaie si putin teren{padure}.
cat mai izolat,si neumblat.


stay tuned...urmeaza
Marduk
QUOTE(The Dude @ 13 Aug 2010, 02:32 PM) *
Sunt mai multe de discutat si cred ca voi deschide un topic special.

Abia astept, sunt interesat mai ales de cosuri, dar si despre seminee tip centrala termica gen IDRO 30, 50.
The Dude
QUOTE(kcapone @ 11 Aug 2010, 09:10 AM) *
...dar vreau si eu teren si "odaie" la Sirnea.


Voi publica aici curand o scurta retrospectiva a unor oferte actuale. De asemenea si instructiuni importante privind felul in care trebuiesc purtate negocierile.


QUOTE
unul de 2,7-3 euro/mp,


Eu nu vorbesc aici decat de asa ceva. Sa fie asta foarte clar...eu fac apologia unei cabane in adevaratul sens al cuvantului. Toate celelalte relatii pe care le dau sunt legate de profesia mea si de dorinta de a ajuta, in rest eu cred in cabane ieftine, izolate si fara utilitati.


QUOTE
nu am decat 10.000 euro pentru tot (teren+casuta+avize+autorizatii+..etc.).


Nu stai foarte bine..dar nici rau. Daca ai sa imi urmezi sfaturile te poti rezolva cu 1000 mp, o odaie prapadita si reparatiile necesare pentru ea. O vei putea si locui, insa pentru un confort adevarat va trebui sa mai investesti. Toate astea se pot face insa in timp si fara presiune..

QUOTE
Pentru asta trebuie sa putem ca in 10.000 euro sa putem avea terenul (apx 1000 mp) si casuta noastra (apx 35 mp adunati: nparter+pod) cu apa din put propriu, cu panouri fotovoltaice si cu panouri cu tuburi solare, daca o mai fi gratis.


Chiar si Dumnezeu ti-ar da astea greu...in bani astia. Un put e o investitie grea (nu vorbesc de sapaturi la 10-20m, ci de foraje adevarate), in Sirnea e chiar extrem de greu. Nu ti-ar ajunge 10000 pentru un foraj in Sirnea. Panourile cu "tuburi solare" au nevoie de pompe, de apa curenta si de o instalatie intreaga, care are nevoie de energie electrica peste posibilitatile unor panouri fotovoltaice. Ajusteazati visele mai pe masura posibilitatilor si in felul asta ele vor putea incepe sa devina realitate...unul cate unul.


QUOTE
Daca ne poti ajuta ar fi excelent, mai ales ca noi ne grabim; vrem ca in iarna sa fie totul gata.


Cred ca am ceva ...

QUOTE
Am citit mai sus cand ai scris cate ceva despre zona dar ne intereseaza si daca se pooate cultiva vreo leguma pe acolo si daca putem face put. Agentul imobiliar ne spusese ca ar fi panza freatica la apx 15 m...dar imi parea cam nesigur in raspunsuri.


Poti cultiva. fiecare localnic are in spatele casei un loc incercuit in care pune ceapa, salata usturoi, cartofi, ardei, castraveti...si altele. Eu cumpar ades din gradinile lor, desi de cele mai multe ori primesc moca. Am ajutat atat de multi oameni in zona incat toti se simt indatorati.

Panaza freatica la 15 m ?????? E cea mai mare minciuna din cate pot exista. Sirnea are o problema IMENSA cu apa. De forat nici nu cred ca se poate face asa ceva la mai jos de 30 de metrii...si asta in stanca. Adica sapa diamantata si instalatie cu posibilitate de revert...costuri uriase. Tot satul Sirnea se alimenteaza dintrun castel ce s-a facut in Ciocanul. De cand s-a construit hotelul apa toata se duce acolo iar sateni merg cu damigeana pe la izvoare.
The Dude
QUOTE(Marduk @ 13 Aug 2010, 01:36 PM) *
Abia astept, sunt interesat mai ales de cosuri, dar si despre seminee tip centrala termica gen IDRO 30, 50.


Alea sunt tipuri ale unui singur producator. Sunt mai multi pe piata..
Frate Marduk, voi deschide topicul imediat ce ma elberez de "datoria mea fata de pom.."
N-am uitat nici de promisiunea cu groapa de gheata thumb_yello.gif
Marduk
Multumesc si succes in proiectul tau.
The Dude
Intravilan...fara "t".
Iarasi, PUZ (plan unic zonal) e parte din PUD (plan unic departamental).
Treaba merge cam asa: Eu, The Dude, investesc intr-u teren. Dau 5 lei pe el.
Apoi ca sa ii cresc pretul, il implic intro dezvoltare urbanistica. Gandesc un proiect cu multe case, retele de canalizare, curent, drumuri si alei..Cai de acces parcari, iluminat, etc. Il depun la primarie si il numesc "raiul verde" sau poate "iadul maron"..Pe el obtin un acord de principiu. Documentaia aprobata capata numele PUZ. Dezmembrarea ulterioara pentru a putea vinde proiectul catre cei ce doresc sa participe la el e alta treaba, insa cel care cumpara o parte a acestui proiect nu prea are voie sa schimbe mare lucru din el. Povestea e prezentata simplist si termeni nu sunt chiar cei utilizati, dar pe scurt de asta e vorba.
N-are legatura ca esti persoana fizica. Asta tine de proprietate si de raportul tau cu terenul acolo unde evident ai calitatea de proprietar. Dpdv-ul primariei insa nu poti construi pe proprietatea ta decat ceea ce primaria a stabilit ca se poate construi acolo. Sper sa nu te afli intro asemenea situatie.

Din cate am reusit sa aflu, terenul tau e in amonte de hotel, deci cu apa s-ar putea sa nu ai o problema la fel de mare. Alimentarea cu apa a satului Sirnea e o exagerare ..Exista o conducta de la castelul din Ciocanu cu atati consumatori cati intalneste ea in calea ei. In mod cert mult mai multi decat poate ea duce, si in mod indubitabil mult mai putini decat cei care ar avea nevoie de asa ceva.

Curentul electric nu e acolo greu de dus pe nicaieri. Poate fi doar mai scump pentru unii decat pentru altii
The Dude
QUOTE(serbantipar @ 11 Aug 2010, 03:08 PM) *
Salutari tuturor. Sunt sie eu un pasional ca toti ceilalti de pe aici. o sa-mi construiesc si eu o casuta.
Abia astept sa-ti revii The Dude!
Voi descrie si eu imediat ce pot cum vreau sa-mi construiesc casuta, dar deocamdata nu-mi gasesc locul si banii!
Multumesc The Dude pentru initiativa topicului!


Multumesc serban.
Urmareste atent topicul si vei gasi un loc care sa ti se potriveasca.
La inceput, in zona mea, un taran s-a oferit sa ma lase sa construiesc pe terenul lui cu singura obligatie ca ori de cate ori trec pe acolo sa il primesc si pe el in vizita. Nu vroia bani si nici altceva. S-a oferit sa faca si acte.

In zona functioneaza insa o lege a pamantului. Am mai vorbit de ea. Te duci la crasma, faci un act de mana, apoi te ridici si te adresezi tuturor celor prezenti: "Eu Dude, si localnicul Gica aici de fata, am convenit prin acest act ca pe terenul lui Gica sa fac o casa. Asa e Gica ??" Gica se ridica si el si confirma. Apoi tu dai de baut la toti cei prezenti. E musai sa fie o zi de vineri, sau de sambata. Un astfel de act are o putere mai mare decat actele de la notar. Oamenii au altfel de valori acolo...
serbantipar
The Dude nici nu sti cata incredere mi-ai dat, inca de la primele randuri ale topicului si chiar am citit totul cu entuziasm. Chiar cred ca mai exista si oameni cu care te poti intelege, chiar si la carciuma. Oamenii simt daca esti un speculan, un orasan care vrea sa-si faca inca un moft sau pur si simplu un om modest care vrea sa fie un pic mai aproape de cer.
Pana la urma chiar si o cabanuta mica si ieftina facuta cu mainile tale poate fi mult mai primitoare decat o casa mare. Totul se poate si uneori poate fi atat de simplu... si chiar daca nu-i simplu, nu se merita?
Teren gratis totus nu ma astept, dar un pret foarte bun da.

Am si eu o intrebare, de ce se zice ca BCA-uleste radioactiv? sau cancerigen cum am mai auzit! google-ul nu ma ajutat!
Cand eram copil si se oprea caldura la bloc, tata punea pe flacara de aragaz o placa de BCA de vreo 7 cm grosime (cica sa nu se faca condes in casa, nu stiu daca era o treaba buna) dimineata dupa o noapte intreaga de stat pe aragaz, placa in partea inferioara era rosie ca rosie ca un metal topit si deasupra tineam palmele fara sa ma friga, deci al naibi de bun izolator termic. ca nu este rezistenta la copresiune, nu-i bai, m-as baza doar pe cadre din beton armat si nefind casuta cu etaj n-ar fi o cheltuiala prea mare.
Lemnul imi place la nebunie dar vreau sa-l si vad, nu sa fie ascuns in pereti, asa ca pentru lemn vor fi: Lambriuri, terasa, magazia...anexe. Mai studiez din ce si cum o sa-mi fac casuta. Apropo de lemn, cel mai bun tratamen pentru lemn este sa-l feresti pur si simplu de apa si sa poata respira, daca mi-as face casa din lemn as face si niste strasine de cel putin un metru de jur imprejur, si sigur fara etaj sa nu bata ploaia pe pereti.
The Dude
Serban, oamenii aceia exista. La fel si regula de care ti-am vb.
In Sirnea, chiar acum.

Acolo un domn de la Bucuresti, Calin pe numele lui, a cumparat in felul asta o casa, de la unul Coltea.
Casa nu era cine stie ce, dar Calin a investit si a facut-o cool. Chiar foarte cool.
Trei, patru...poate cinci ani, Calin a facut concedii si weekend-uri acolo..dupa care brusc a abandonat totul.
Nu stiu cauza.

Casa s-a degradat, insa Coltea nu a intervenit cu nimic. Nu mai era casa lui.
Azi Calin e disparut fara urma. Casa se strica in continuare. A pierdut parti ale acoperisului din sita ...(de aia nu recomand sita, care necesita o atenta si permanenta intretinere) si azi pana si peretii stau prost din cauza ploilor. Nimeni nu face nimic pentru ca acolo, toata lumea stie ca aia, e casa lui Calin.

Iti spun cu mana pe inima: regret ca nu am acceptat atunci oferta acelui taran !!

QUOTE
Teren gratis totus nu ma astept,


...ba sa te astepti. Exista si asa ceva, ce-i drept, adanc in munte..
Te voi invata cum...perfect legal !!

QUOTE
de ce se zice ca BCA-uleste radioactiv?


Studiile au dovedit asta fara putinta de tagada. In toate tarile avansate e interzisa producere lui...nu si comercializarea.
BCA (beton autoclavizat) nu este radiocativ in sine, dar are o proprietate de a retine radiatiile moi..sau asa cum mai sunt cunoscute "remanente".
Nu le retine asa cum face plumbul sau barita, ci le concentreaza fara a le anihila.
Am vazut masuratori intr-o hala facute timp de patru decade..variatia intensitatii s-a triplat.

Do not trust bca ma friend...
kcapone
Multumesc The Dude. Astept cu nerabdare informatii suplimentare.
Cum faceau fata oamenii pe acolo nevoii de apa inainte de bazinul de la Ciocanu? Cu ce uda ei gradina?, ca o gradina de legume cere apa nu gluma. Apa este esentiala si daca nu gasesc o solutie viabila pentru a aduce apa..."ma duc" mai jos, si tare n-as vrea.

- Am primit o oferta de casuta 20 mp (lemn plin de 95 mm dublu nut si feder cu izolatie 100 mm si lambriu + izolatie si podea + izolatie acoperis cu tot ce trebuie, mai putin invelitoarea, montaj inclus) la 4000 euro. Ma gandeam insa ca o odaie reparata si izolata ma costa mai putin caci nu mai pun lemnul de 95, sau cel mult la fel daca fac pod sau daca e suprafata mai mare.
- un sistem de panouri fotovoltaice de 124 KWh pe luna costa ~ 1300 euro (frigider, TV, receptor satelit, radio-CD, rezerva de 50 W si 4 becuri eco60-11 W, cu functionare zilnica) cu acumulatori ce ofera rezerva 48 ore.
- pompe ce ridica apa de la 60 m cu un debit lunar de apx 10 mc consuma 7 KWh pe luna si costa ~ 270 euro. Exista si aplicatie cu panou fotovoltaic+pompa speciala la apx 700 euro.
- apa calda cu tuburi solare ..gratis, de la patria muma
- soba la care poti si gati ~ 300 euro (nu am gasit solutia eficienta si un calcul clar pt cos)

N-ar fi asa mult nu? Cu siguranta insa mai sunt si altele de adunat: forajul pentru apa (spui insa ca in zona e nerentabil sa forezi dupa apa) + instalatie sanitara de la A la Z (am copil mic pe care trebuie sa-l inbaiez/spal des), pe care nu stiu sa o estimez + sindrila bituminoasa pt acoperis +..?

Si gata! La iarna stau si ma uit la focul din soba ascultand cum suiera vantul si cu gandul la Mos Craciun care nu poate veni de frica ursilor.
The Dude
QUOTE
Cum faceau fata oamenii pe acolo nevoii de apa inainte de bazinul de la Ciocanu?


Nu o uda.
Zona are un regim pluvial foarte bun.
Eu insumi m-am descurcat o vreme cu o captare, simplu si la indemana de realizat.
Asta pentru apa menajera (aia de te speli si cu care speli).
Pentru baut duc de doua ori pe an, cu magarii, apa plata si minerala gazoasa (pentru spritz).
De asemenea conserve, mari canditati de bere, alte alimente.
Eu nu prea mai beau, insa invitatii mei sting. Ca natura si peisajul indeamna la asa ceva...


QUOTE
- Am primit o oferta de casuta 20 mp (lemn plin de 95 mm dublu nut si feder cu izolatie 100 mm si lambriu + izolatie si podea + izolatie acoperis cu tot ce trebuie, mai putin invelitoarea, montaj inclus) la 4000 euro.


Suna bine, dar nu te pot incuraja. Trebuie sa imi fac ceva timp azi sa pun oferta recoltata acum o saptamana de la fata locului.
Pana atunci retine si tu si all ca 20 de metrii in varful muntelui sunt suficienti.
Lucrurile trebuiesc privite asa: vara ai sa stai mai mult pe afara...nici n-are niciun rost sa stai in casa, iar iarna e esential sa ai cat mai putin spatiu de incalzit.

QUOTE
- un sistem de panouri fotovoltaice de 124 KWh pe luna costa ~ 1300 euro


Asta e un pret foarte bun...De unde ??... de la IPelectric ??
Asta cu panourile o recomand...Numai ca, atentie, trebuie utilizata cu moderatiune...altfel se duce dracu tot farmecul..

QUOTE
Exista si aplicatie cu panou fotovoltaic+pompa speciala la apx 700 euro.


Pe asta eu o stiu pe la 350 de euro, cei drept care ridica de la 30 de metrii.
De fapt 60 de metrii e o utopie. Metrul forat (cu echiparea forajului: tubare si filtre) costa pe la 100 de euro/ml.
Sa forezi in stanca la 60 de metrii ?? Nici nu stiu daca ai vreun aqvifer acolo. Eu stiu pentru zona Sirnea unul la 80 si altul la 120 (de fapt intervalul 120-135)

QUOTE
La iarna stau si ma uit la focul din soba ascultand cum suiera vantul si cu gandul la Mos Craciun care nu poate veni de frica ursilor.


Ursi hiberneaza iarna, iar sentimentul ala de care zici e inegalabil si rasplateste tot efortul thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE
sa locuiesti pemanent, cu un bebe in mijlocul muntilor eu nu asi recomanda ?


Nu cred ca userul Kcapone s-a gandit la asa ceva. Cred ca el isi doreste ca si tine o casuta de vacanta.
Sincer eu ma gandesc tot mai serios sa ma mut definitiv in cabana mea.
Pot face de acolo emisiuni pentru un post de radio (am o oferta), ca sa fac un ban, iar in rest ma pot dedica pasiunilor mele pentru vanatoare, fotografie si drumetii..As mai face cate un ciubuc si din constructii rolleyes.gif yeah.gif whistling.gif

Viata e atat de scurta incat e pacat sa treci prin ea facand numai ce trebuie..

QUOTE
O pensiune. SAPAR 70%, iar tu 30%.


E 50-50 si e nashpa rau.
Trebuie sa pui toti banii de la tine si recuperezi jumate cu mare intarziere, ciubucuri si tam-tam.
In plus trebuie sa faci totul oficial. Sa ai facturi.
Daca aduni si scazi ai sa vezi ca cei 50% oferiti de program se duc pe TVA si pe impozite, asa ca n-ai facut nimic.

QUOTE
Pentru izolatie,,va recomand DIZMOPOL T este o membrane de poliuretano transparenta care protejeaza ( izoleaza casa) impotriva intemperiilor.


...si care trebuie refacuta periodic. N-ai zis nici ca e foarte scumpa..

Am spus asta in mai multe randuri.
Acolo sunt vijelii adevarate. Intr-o vara m-am trezit in fata cabanei cu o cabina de wc adusa de vant.
La fiecare furtuna satenii se suie pe case sa repare sita injurand.
Eu stau si ii privesc...Am bardouri.
Nu sunt atat de estetice... ca si restul cabanei de altfel...Dar cine sa o vada ??...si chiar daca ar fi eu am trecut de faza in care incerc sa epatez.
Cabana mea nu e aratoasa, insa este extrem de eficienta.
Vanturile, grindina (cat oul), gheturile, temperaturile de -35 si cele de 60, alternanta lor...nimic nu o afecteaza.
Iarna cu un brat de lemne ridic temperatura in 1/2 de ora de 6 la 22 de grade
The Dude
QUOTE
Iar, la minus 15 grade pompa de ridicat apa pe care doresti tu sa o achizitionezi, sar putea sa-ti dea cuburi de gheata pentru o vodca..


Pompa sta in foraj. De aia se si numeste: pompa submersibila.
Acolo e o temperatura constanta pe care o poti exploata depozitand gheata din timpul iernii de exemplu.
Nu ingheata.


QUOTE
Sa forezi,,pentru apa in zona. Nu cred ca este indicat.


Eu zic ca nu e nici posibil.
Am facut mai multe foraje la viata mea.
Masina de forat (foreza) e greu de deplasat pe coclaurile alea.
Apoi trebuie sa sapi o groapa numita "batal" in care se amesteca noroiul de sonda cu bentonita.
Sapele sunt antrenate de prajini care iarasi sunt greu de carat pana la locul faptei.
Daca ai spart doua sape s-a zis cu tine, preturile explodeaza.
Sapand numai in stanca ai lesne acest prilej..


Am studiat intens problema, intrucat in prezent eu car apa menajera cu carca: nu se merita !
De fapt nu cunosc niciun foraj in zona...si asta e cea mai buna povata.
Marduk
Ma intereseaza acest tip de izolatie exterioara, cu membrana cu lambriu de exterior, cu sita, etc. Am observat ca este extrem de important sa-ti asiguri o izolatie exterioara bun la cabanele de la munte unde vantul si ploaia sunt frecvente. Eu am cabana acoperita cu polistiren de 50 mm dupa care am plasa si tencuiala apoi vopsea de exterior. Ce as mai putea face in acest moment pentru un plus de izolatie prin care sa protejez stratul de vopsea si crapaturile inerente ce au aparut avand in vedere constructia pe structura de lemn cu osb?
The Dude
all, imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc. Produsul se comercializeaza in Romania de catre o firma din Cernavoda.
A fost introdus prima data la centrala atomo-electrica, la reactorul unu, pentru finisajele de la salile de comenzi. Seamana cu rasinile epoxidice ca tehnologie de aplicare si nu a facut o afacere buna, in ciuda faptului ca a fost prezentat si promovat sustinut la toate targurile din ultimi ani. Numele patronului este Calin Bogdan, iar persoana de legatura e inginerul Paris (am numarul lui de telefon).
Firma se numeste....UNIFY si in urma esecului a ramas la productia de baza: rasinile epoxidice. Au si un site.

Daca vrei iti pot da numarul sa te consulti cu ei. Inginerul Paris e un tip foarte cumsecade..
The Dude
Urmeaza pozele din Sirnea.
Nu le pot pune pe toate. Sunt in format NEF si trebuiesc descarcate cu un program special (Capture NX), apoi comprimate, asa ca e ceva munca.
Voi pune cate imi permite timpul.


Asadar SIRNEA

The Dude
The Dude
Pentru a inlesni identificarea obiectivelor, am stabilit sa incep periplul meu de la intrarea in sat.
Asadar imediat cum se termina drumul Sirnei (face legatura intre drumul national si sat), dam de scoala comunala

The Dude
Semnele sunt incurajatoare:


The Dude
Sunt doua drumuri din piateta care marcheaza intrarea in sat. Unul, cel din stanga e pentru masini, cel din dreapta e de fapt o poteca.
Pe el vom porni, si nu vom merge prea de parte, circa 300 de metri pana la primul obiectiv.

Casa (1) veche, reparabila cu investitii minime si locuibila imediat:

The Dude
Dupa cateva sute de metrii de mers pe drumul ingust (e imposibil sa nu iti sune in urechi melodia "narrow way-pink floyd" in timpul asta), atingi o culme ce iti ofera o perspectiva ampla a satului pe deschiderea lui, ci nu pe vatra satului (centru)

Prima odaie intalnita (2) e si ea de vanzare:


The Dude
Apartine unei persoane de incredere si nu a trecut testul negocierilor cu antreprenorul local Silviu.
De fapt trebuie spus ca Siviu nu e deloc agreat in zona. Lumea il priveste cu multa suspiciune si fiecare satean care are ceva de vanzare ar prefera sa vanda oricui altcuiva, chiar si cu putin mai ieftin...
The Dude
Casa asta (3) apartine unui localnic pe numele lui Siropel...cred ca e o porecla, asa ca folositi cu precautie aceasta informatie.
Casa e mai exact a surori lui si este in stare destul de buna. Negocierea trebuie insa facuta cu el.
Are si un izvor prin apropiere.
Sanatatea nu mi-a permis sa ma apropi mai mult.
Accesul la casa e mai dificil si probabil iarna destul de anevoios.

The Dude
Sunt doua case aici (4). In planul apropiat si in cel urmator lui.
Sunt de vanzare amandoua. Calauza mea (un prieten localnic) mi-a spus ca pentru prima, proprietarul locuieste in Codlea.
De a doua nu stia prea multe. Sunt mai multi frati proprietari pe ea..

The Dude
Prima dintre case are nevoie de reparatii majore.
Accesul nu e chiar atat de greu cum pare, iar belvederea e superba in spatele casei.

Casa de mai jos (5), de fapt un grajd a fost special fatuita pentru a se putea vinde pe un pret mai bun.
Are acces excelent (poti ajunge cu masina) si are curent electric si cumva apa.
Cred ca pretentiile financiare pentru ea sunt mai ridicate.

The Dude
Dupa parerea mea casa asta (7) merita orice pret.
E pozitionata bestial (vedere bucegi si piatra craiului simultan), pe un platou aproape plan, cu acces direct.
Nu cred sa existe o pozitie mai buna in Sirnea...adica si retras si accesibil si bine asezat.
Are si curent.....Despre proprietari si conditii ??? Urmati indicatia din imagine.


The Dude
Casa asta (8) e special pentru cei care nu au decat jumatate din banii necesari..

The Dude
Fara gluma, casa e bine pozitionata si te scuteste de necesitatea obtinerii unei autorizatii de construire.

Asta (9) e iarasi foarte bine situata. din pacate ii cunosc pe proprietari si stiu ca sunt din Rasnov ..si ca au un magazin... si niste pretentii uriase.
Nu e locuibila. Necesita ample reparatii..


The Dude
Asta (10) e un fel de sura ce apartine unei localnice ce lucreaza la primaria din Fundata.
E bine de stiut, intrucat odata cu achizitia casei iti faci si o relatie puternica in zona.
Cu mici amenajari poate fi locuibila imediat, accesul nu e foarte greu iar privelistea din partea de unde e luata fotografia e superba.

The Dude
S-ar putea ca aceasta casuta (11) sa nu fie prea bine asezata si nici prea usor de ajuns la ea, insa are un avantaj imens: e extraordinar de ieftina.
A apartinut surori lui Geana (amandoua decedate) si acum e mostenita de un fiu (nepot) care e alcolist.
Porecla lui e Pisu. A fost tot timpul ocupat cu carciuma cat timp Silviu cumpara satul. Acum Silviu s-a oprit din investitii, iar Pisu are o sete in el.....
Casa e locuibila cu mici amenajari si are si un izvor relativ aproape.

The Dude




Am mai multe, dar timp nu am deloc..
Sper sa se merite efortul...ca a fost unul.

Ce vreau sa adaug e ca informatiile prezentate sunt dintro singura sursa: prietenul meu localnic, care nici el nu parea foarte sigur pe ele.
Plus ca il indopasem cu bere ca sa poata fi convins sa ma insoteasca.

Ideea e ca daca te-ai hotarat sa cumperi in Sirnea, atunci trebuie sa prospectezi foarte atent locul.
Oportunitati sunt cu nemiluita. Eu am aprins numai o luminita si am indicat un drum de urmat.
E treaba ta cititorule sa duci aceasta intreprindere pana la capat...daca te-ai decis.


In continuare voi vorbi despre felul in care trebuie negociata achizitia, atunci cand ea se face direct de la taranul proprietar...
serbantipar
The Dude, sper ca cinstea care ai facut-o pentru informatii sa ti se intorca inzecit si cu mult respect!
Sper sa pot ajunge si eu sambata viitoare pe acolo, sa vad cum ma imprietenesc si eu cu locurile de acolo, simt parca o chemare! rolleyes.gif
The Dude
Merci Serban..tine-ma la curent. Poate ne gasim pe acolo thumb_yello.gif

all..Accesul la odaia aia e....mai...nu stiu.

Drumul principal, cel care trece prin fata hotelului, trebuie urmat pana la cota lui cea mai inalta. Culmea asta e usor de identificat intrucat drumul urca, urca si urca, apoi atinge acea culme dupa care se desfasoara sub ochii tai pana la capat ...de pe acea culme. Pana la culmea de care iti zic poti sa mergi cu masina. Pe culme lasi drumul principal pe mana stanga si mergi de-a lungul crestei aleia. E o poteca destul de lata. Inca se mai poate merge cu masina, daca ajungi la un aranjament cu proprietarii pamanturilor pe care le traversezi (un lucru simplu si formal). Ti culmea pana se termina ea. De la drumul principal si pana la limita culmii sunt circa 600 de metrii. De acolo cobori o panta relativ pronuntata. Pana sa atingi valea se face un drum la dreapta si pe el, fara urcusi sau coborasi ajungi la odaia care ti-a placut. In total cred ca sunt 1,5 sau 1,8 km.

Iarna ?
Mai, iarna eu ajung la cabana mea pe un drum ceva mai complicat decat cel pe care ar trebui sa il faci tu.
Merg cu familia, cu prietenii, cu nepurcelele mele (5 si 7 ani)..Merg si singur.
Uneori ajung mai greu, alteori ajung mai usor. La fel vei putea face si tu.

Intr-o singura iarna mi-a fost imposibil. Si era drumul invers, de la cabana spre sat.
A nins trei zile in continuu. Cabana s-a acoperit de zapada. Ca sa pot sa ies la lumina am sapat cu farfuria din inox (ca in Monte Cristo) un tunel in valul de zapada care acoperise usa. Zapada era si foarte afanata si te afundai cu lejeritate. N-a fost chip sa plecam, asa ca am mai asteptat doua zile si atunci a venit un vecin si ne-a luat pe rand.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.