Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
Marduk
QUOTE(pelicanul @ 10 Nov 2010, 03:27 PM) *
Terenul este situat in apropierea carierei de la Galsa (lucru care se va cere exploatat), este trecut in acte ca si pasune, dar s-a impadurit cu mult salcam si chiar cires, dar si foioase.
Curentul electric este la o distanta GPS (aeriana) de 420 de metri - pana la transformatorul ENEL din incinta carierei Glsa, iar apa sper sa o aflu cu un foraj de adancime.

Eu nu as fi atat de entuziasmat de prezenta acelei cariere, mai ales daca drumul ce duce la cariera trece prin fata cabanei mele. La distanta asta de 420 m vei avea nevoie de cativa (6-7) stalpi sa aduci curentul tocmai de acolo la cabana, asta in cazul in care nu-l aduci pe sub pamant, oricum o sa te coste ceva.

QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 03:31 PM) *
QUOTE
Ca o constructie ieftina cu rezultate temporare e una acceptabila. Se incadreaza deci in topicul nostru.

Adica cum cu rezultate temporare? tine 50-80 de ani?
QUOTE
O casa cu structura asta eu nici nu as recomanda pentru regiunea Rucar-Bran de exemplu.

Pentru o casa nici eu nu as recomanda dar pentru o cabana 5x7 cu pod locuibil as recomanda-o chiar si cabane mai mici se pot face pe acest sistem sau adaptat conform nevoilor.
QUOTE
Fundatia pe piloni e mai ieftina numai in aparenta, ......ai sa afli ca e mai economic si mai eficient sa revi la solutia clasica.

Crezi ca aceasta solutie costa mai mult de 6000 de euro?

The Dude
pelicanu thumb_yello.gif imediat ma implic si eu in discutia asta..

Marduk, casa aia poate dura mai mult de 50-70 de ani; ca functionalitate insa s-ar putea sa devina agasanta dupa o perioada mult mai scurta.
Structura, structura de rezistenta, la ea ma refeream cand spuneam ca n-as recomanda o structura din asta (care imi pare precara) pentru zona Rucar-Bran.

Per total s-ar putea sa se incadreze in 6000 de euro. Ar fi foarte interesant de facut un calcul, eu unul sunt mai sceptic decand am evaluat varianta in lemn a casei lui kcapone.
Cu o cherestea mult sub pretul pietii nu reuseam sa ma apropii macar de bugetul propus. Eu ziceam sa compari strict partea de fundare (nu numai fundatia ci si elevatia ei).
Daca pui pilonii, betonul special pentru ei, armarea lor si turnarea in cofrag (musai vibrata) placa, sau sitemul de grinzi care ii leaga (iarasi armat, vibrat) si compari apoi cu o fundatie continua, chiar armata dar cu beton ciclopian, pe care te ridici direct cu zidaria...ei bine lucrarile astea strict, comparate intre ele nu cred sa dea castig de cauza variantei cu piloni....desi in cazul amicului Danzel ea pare sa fie de neevitat

Marduk
QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 05:04 PM) *
QUOTE
ca functionalitate insa s-ar putea sa devina agasanta dupa o perioada mult mai scurta.

Cum sa devina mai agasanta la ce te referi?
QUOTE
Per total s-ar putea sa se incadreze in 6000 de euro.

Adica toata cabana sa fie construita cu 6000 de euro?

pelicanul
Domnilor, de cateva zeci de minute sunt proprietar, in cota parte cu un bun prieten din Timisoara, a 3,91 Ha pe fata nordica a dealului pe care e situata cetatea Siria. Accesul la teren se face trecand prin fata carierei, de acolo se lasa asfaltul si mai sunt cca 500 de metri pana la teren.
Desigur ca prezenta unei surse de zgomot si praf, cum este o cariera de piatra, nu lasa loc de foarte mult entuziasm. Partea buna este ca eu nu aud prea bine, asa ca sonorul nu o sa ma deranjeze (aici sunt desigur egoist..). Desigur ca pe acolo se lucreaza cu tot felul de utilaje si in plus mai e si piatra care e ff aproape.
In ceea ce priveste curentul electric, de la transformator ar urma sa trag 480 de metri sau poate chiar 500 de fir, in regim propriu, ceea ce inseamna ca enelul mi-ar monta contorul in incinta carierei, unde se afla transformatorul. Nu cred ca asta ar fi un inconvenient. Ramane sa ma hotarasc daca voi achizitiona direct din fabrica- Bistrita, Bucuresti sau Slatina, firul, sau daca il voi cauta pe valea Jiului, pe la vreo mina dezafectata-sau in curs de..Si as pune un fir mai gros, pentru a se putea bransa ulterior si alti potentiali investitori in frumusetea zonei.
The Dude
Marduk, asa cum o vad eu casa aia va fi extrem de pretentioasa la intretinut. Nu stiu exact care sunt conditiile de livrare ale cherestelei din zona pentru care a fost intocmit proiectul pe care l-ai prezentat, dar oricare ar fi ele o casa facuta asa va lucra permanent. Vor fi fisuri in finsaje, vor aparea torsiuni, abateri de la planeitate si alte neajunsuri...

Sigur, latura pe care s-a facut decupajul ala lasa loc la multe interpretari, dar si fara ele raportul lungime/latime anunta o abordare riscanta..O casa cu pretentii la intretinut, mai ales una de vacanta pe care prin definitie o locuiesti numai periodic si pe perioade scurte e o casa agasanta si angoasanta. S-ar comporta poate mai bine daca ar fi locuita permanent, insa perioadele locuit/nelocuit dau posibilitatea lemnului sa treaca prin multe modificari. ...sa ma explic : e iarna, casa e nelocuita de o saptamana; ai conditii de umiditate si temperatura stabilizate la un anumit nivel. faci focul pentru a incalzi casa si il faci ca lumea ca n-ai chef sa tremuri. Temperatura creste brusc in interior si lent prin perete. Lemnul reactioneaza. In numai cateva ore a trecut la cu totul alti parametrii temperatura/ umiditate..si n-ar fi nimic daca s-ar opri aici, insa tu pleci dupa cateva zile si el saracul trebuie sa reia acest ciclu fortant.

E agasant sa vi si tu sa iti incarci acumulatorii si in loc sa te dai pe langa camin cu un paharel, sa trebuiasca sa iti petreci weekendul peticind si reparand.


....cu unele modificari s-ar putea face in 6000...si numai in anumite conditii. Vrei sa o faci ???


Pelicanul, esti in plin entuziasm si nu indraznesc sa iti spun chiar ce cred. Iarasi, nu stiu cum se face exploatarea in cariera aia...
Cele mai multe sunt exploatari de suprafata care nu presupun mai mult decat o fadroma insa prin apuseni multe se fac prin dinamitare.
Oricat de putin te-ar deranja zgomotul el va fi permanent si deloc de neglijat. Va fi praf, va fi trafic greu, Vor fi blocaje pe acel drum care nu va arata prea bine in anotimpurile ploioase pe aia 500 de metrii.

Dar tu sti deja toate astea, asa ca sfatul meu e sa te orientezi catre un mic camping cu casute la care sa atragi turisti...Incepi cu o casuta pe care o poti si locui pana ce entuziasmul se va mai domoli si pana cand toate neajunsurile ce iti par acum suportabile isi vor arata adevarata fata. Dupa aceea, daca ele raman intr-adevar suportabile dezvolti casuta in ceva mai mare, daca sunt imposibile faci urmatoarele casute si dai mai departe pe ideea de camping. O casuta din piatra n-ar trebui sa te coste cine stie ce acolo. Nici zece n-ar trebui sa coste..ai exploata in felul asta la maxim avantajul carierei din apropiere.

..gandeste-te o casuta cu un pat, o fereastra mare si un camin...plus pitorescul primului sat de vacanta cu casute din piatra...il poti numi Finstone..Poti face o campanie publicitara pe chestia "aventuri in epoca de piatra"...maaaaan, o adevarata mina de aur....
Erwin
han.gif Pelican!

Dară eşci bănăţan ge-a meu sau al'cumva? Am trecut pān Şiria a's' vară, m-am mirat că-i plin gi căstele gi ţāgani p'acle! Da' nu-i bai, pă gealu teu nu-s şī n-ai treabă. spoton.gif
pelicanul
QUOTE(Erwin @ 10 Nov 2010, 10:13 PM) *
han.gif Pelican!

Dară eşci bănăţan ge-a meu sau al'cumva? Am trecut pān Şiria a's' vară, m-am mirat că-i plin gi căstele gi ţāgani p'acle! Da' nu-i bai, pă gealu teu nu-s şī n-ai treabă. spoton.gif


Salutari!
Sunt nascut si crescut intr-adevar in partea sudica a Aradului - pe malul stang al Muresului, deci in Banat.
Sunt ceva castele tiganesti prin zona, dar in Siria inca-s purtine fata de Cuvin, Covasant, Ghioroc.
Sper si eu sa nu se napadeasca dealu` cetatii cu ciori - altele decat cele zburatoare si care ne ajuta foarte mult la parapanta, ca-s puturoase si planeaza cat mai mult fara a da din aripi, aratand in acest fel cam pe unde-s curentii ascendenti ce tin si aripa pilotata de noi...
pelicanul
QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 07:53 PM) *
Pelicanul, esti in plin entuziasm si nu indraznesc sa iti spun chiar ce cred. Iarasi, nu stiu cum se face exploatarea in cariera aia...
Cele mai multe sunt exploatari de suprafata care nu presupun mai mult decat o fadroma insa prin apuseni multe se fac prin dinamitare.
Oricat de putin te-ar deranja zgomotul el va fi permanent si deloc de neglijat. Va fi praf, va fi trafic greu, Vor fi blocaje pe acel drum care nu va arata prea bine in anotimpurile ploioase pe aia 500 de metrii.

Dar tu sti deja toate astea, asa ca sfatul meu e sa te orientezi catre un mic camping cu casute la care sa atragi turisti...Incepi cu o casuta pe care o poti si locui pana ce entuziasmul se va mai domoli si pana cand toate neajunsurile ce iti par acum suportabile isi vor arata adevarata fata. Dupa aceea, daca ele raman intr-adevar suportabile dezvolti casuta in ceva mai mare, daca sunt imposibile faci urmatoarele casute si dai mai departe pe ideea de camping. O casuta din piatra n-ar trebui sa te coste cine stie ce acolo. Nici zece n-ar trebui sa coste..ai exploata in felul asta la maxim avantajul carierei din apropiere.

..gandeste-te o casuta cu un pat, o fereastra mare si un camin...plus pitorescul primului sat de vacanta cu casute din piatra...il poti numi Finstone..Poti face o campanie publicitara pe chestia "aventuri in epoca de piatra"...maaaaan, o adevarata mina de aur....


Draga domnule, as vrea sa cred ca entuziasmul este o treaba care ne tine treji pe cei mai multi dintre noi, macar pe astia care am inceput sa citim(sau sa scriem pe aci).
Desigur ca inceputurile sunt intotdeauna pline de energie si datatoare de sperante. Tine insa si de noi cat de mjult reusim sa ramanem in aceasta faza. In privinta indraznelii, desigur ca ne-cunoscandu-ma nimeni pe aici, nu prea stie cum sa ma ia. Va asigur ca cel mai bine si mai simplu e pe direct. Sunt de parere ca orice gand nespus e unul pierdut, indiferent daca e pro sau contra a o idee.
Drumul-se vede treaba ca nestiind sa atasez imagini, imi vine f greu sa explic cum e cu accesul la terenul meu. drumul pietruit, cel de 500 de metri, care incepe la cariera si duce pana la teren, se si infunda putin mai incolo - deasupra viei, in padure. Asta arata ca nu au ce cauta in acea directie camioanele cu piatra din cariera. Doar in cazul in care au de basculat ceva la mine pe proprietate...Ca sa iasa la drum, basculantele pline cu material, o iau direct la vale, pe asfalt, iar cand vin goale, dinspre drum, vin tot pe asfalt. Nu stiu cum se face exploatarea, am fost de foarte multe ori in zona, atat la zbor, cat si cu motocicleta, la balaurit prin padurile invecinate si stiu ca n-am sesizat zgomote puternice si zguduituri.
Foarte buna ideea cu The Flinstone Family, cred ca o sa o exploatez, numa` sa nu-mi ceri drepturi de autor!
Si prietenul meu si partener s-a gandit la o constructie din piatra, macar la primul nivel, insa nu stiu exact care ar fi costurile si stiu ca nici izolatia termica nu e foarte mare.
Oricum, pana la demararea lucrarilor, mai am timp sa ma stabilizez pe o idee. Primul pas trebuie sa il reprezinte desigur aducerea facilitatilor in teritoriu - curent electric si apa. partea de hartogaraie-acte, deasemenea ar trebui sa o incep. Nu prea imi dau seama cum ar fi mai bine sa fac planul/proiectul - [pt casa de vacanta sau pt gospodarie anexa] - asta avand in vedere ca as vrea sa aplic si la proiecte de finantare - cum ar fi de exemplu cel cu "Casa Verde".
Dezvoltarea unei zone turistice e desigur o idee care o aveam inca dinainte de a sti ca vom achizitiona acolo o bucata asa de mare de teren, ramane sa vedem care ar fi oportunitatile, deoarece bani de investit nu prea sunt...Pt inceput, desigur ca trebuie sa rezolv problema unei case, in care sa pot locui - eu si familia-am o sotie si o fetita de 1an si 3 luni.
Incet-incet ne facem cunoscuti prin scris si probabil ca avand o imagine mai ampla a ceea ce suntem, ajutorul si ideile care vor veni pe aceasta cale scrisa vor fi din ce in ce mai tintite.
Ne gandeam printre altele si la amenajarea unui poligon de tras cu arcul, partenerul meu fiind mare arcas...
kcapone
Pelicane, sa traiesti. Daca-ti faci si tu casa din piatra...vom fi mai multi "pietrosi". Excelenta ideea lui The Dude cu casute din piatra. Cine stie poate pietrificam o afacere in turism cu oferte pe tema asta in mai multe zone montane ale tarii. Eu am o idee despre ceva de genul asta.... iar solutia cu piatra o completeaza.
clapping.gif

Aviz All
kcapone
All ne-a tot arat poze de pe la "altii". uite ca avem si noi poze cu ai nostrii

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_i..._what_self.html
Marduk
QUOTE(The Dude @ 10 Nov 2010, 07:53 PM) *
QUOTE
...sa ma explic : e iarna, casa e nelocuita de o saptamana; ai conditii de umiditate si temperatura stabilizate la un anumit nivel.

cand ai dreptate ai, ce s-ar putea face sa reduci cat mai mult din "angoasa"?
QUOTE
....cu unele modificari s-ar putea face in 6000...si numai in anumite conditii.

la cabana mea m-a costat 6000 numai fundatia, de asta te-am intrebat.

Erwin
[offtopic]

pentru noii veniţi:

Pentru a posta poze cel mai simplu este să le īncărcaţi pe un site gratuit cum ar fi:

ImageShack

Photobucket

Picassa Web Album sau orice alt site care vă găzduieşte pozele proprii, apoi copiaţi aici īn editor link-ul la poză gata formatat de site-ul respectiv. Cele mai multe au opţiuni de prelucrare a pozelor astfel īncāt să le aduceţi la o dimensiune convenabilă pentru forum (să nu depăşească mărimea ecranului obişnuit), rotire, setări culoare, luminozitate, contrast sau altele.

[/offtopic]

@Pelicanul:

Dacă e cariera aproape, va fi cel mai convenabil să construieşti din piatră, va fi şi proaspătă şi nici nu te va costa transportul prea mult fiind aproape. Am stat de vorbă cu un proprietar din zona Cheile Nerei - Sasca Montană unde toate casele sunt din piatră lipite cu pămānt galben (fără mortar de ciment sau var). Sunt răcoroase vara şi călduroase iarna, piatra fiind un bun izolator termic. Multe case din zonă au zeci de ani, nu sunt afectate de umezeală dacă acoperişul este īn menţinut mereu īn stare bună şi există un bun drenaj la sol.
doru_constantiniu
Se zice ca in Romania nu e agreata o asemenea fundatie din cauza ca ne aflam intr-o zona cu activitate seismica.
Ma intreb oare numai in tara noastra e activitate seismica?!

In orice caz, daca vei face fundatia aia pe piloni, cum vrei tu, parerea mea este ca partea din pamant nu trebuie sa o cofrezi cu acel tub de PVC. Pentru ca, din ce am inteles eu, tu ai gandit tubul de PVC ca un cofrag, nu ca un element de protectie al betonului. Ai putea face cofragul numai pentru partea ce iese din pamant. Iesi si mai ieftin, ca nu mai cumperi asa multe tuburi PVC. Si eventual banii economisiti ii poti da pe mai mult beton, sa faci de exemplu stalpii de 20 cm diametru.
Dar oricum, cred ca Dude are dreptate, exista un risc sa se "scufunde". O eventuala placa de beton peste nu cred c-ar face decat ca toata situatia sa se scufunde uniform.
Mai bine, zic si eu, o fundatie continua sub ziduri. Chiar daca intra mai mult beton si fier, betonul nu trebuie sa fie foarte tare. Merge si un B75. Peste asta nu este necesar o placa de beton, pentru ca nu are niciun rol in rezistenta. Desigur, un strat de sort pentru ruperea capilaritatii + izolatie + placa de beton, nu are cum sa strice. Dar poti la fel de bine sa vii peste elevatie direct cu caroiajul ala de grinzi pe care l-ai gandit tu.
The Dude
QUOTE(doru_constantiniu @ 12 Nov 2010, 12:20 AM) *
Se zice ca in Romania nu e agreata o asemenea fundatie din cauza ca ne aflam intr-o zona cu activitate seismica.
Ma intreb oare numai in tara noastra e activitate seismica?!


Zonele cu risc seismic sunt foarte atent cartografiate, evaluate si luate in consideratie. In Romania este agreata orice solutie privind sistemul de fundare atata vreme cat ea se afla in acord cu normele si normativele in vigoare, respectiv atata vreme cat ea confera gradul de siguranta impus de lege. Trebuie doar un proiect atent conceput si toate vizele de verificator necesare. Iarasi, la avizare si autorizare proiectul asta trebuie bine si argumentat sustinut.

QUOTE
Nu insist "orbeste" pentru fundatia pe piloni.


Nu e bine in nicio situatie sa sustii langa o pozitie o data adoptata.
Cu certitudine o fundatie continua e cea mai buna si, surpriza cea mai ieftina solutie.
Iarta-ma Danzel, dar ce ai propus tu acolo cu PVC cu piloni la 0,9...nu se poate numii "o solutie".

Deci, problema ta e cu nivelul apei pluviale acumulat la un moment dat.
Tu ai identificat niste cazuri in care apa se ridica la 0,3m. Sunt asa cum le numesti tu cazuri rare.
Exista insa si cazuri rarisime, cand din aceleasi motive, dar ca rod al unei ploi cu totul iesite din comun apa sa se ridice la 2 metrii...

Crezi ca ar putea fi posibil acolo ???

1. DA - si atunci esti obligat sa faci o structura pe piloni, insa pe unii adevarati in conditiile pe care ti le-am explicat (studiu geo, talpa fundare, beton impermeabilizat, adancime optima)
2. NU - atunci cel mai bun raspuns este inaltarea terenului peste cota inundabila. Un gest simplu, la indemana si oarecum moca...in plus ii impresionezi si pe ai tai in felul in care ti-ai propus (dai o bere virtuala si iti zic cum)
3. DA - si abandonezi acest proiect si iti reorientezi entuziasmul catre ceva mai simplu in abordare.
The Dude
QUOTE(danzel @ 11 Nov 2010, 09:52 PM) *
6000 de euro o fundatie? Pai eu, in cazul asta, sunt condamnat sa raman fara nicio "cabanuta" muuuuuulta vreme ...


Mai, lui Marduk i-au trebuit tot felul de interventii ca sa compenseze planeitatea terenului.
Nu descuraja, ia topicul post cu post si ai sa capeti mult mai multe informatii decat punand intrebari ce s-au mai pus.
La el era un caz particular.


In general cand vrei sa construiesti ceva (la propriu sau la figurat) optimismul e esential thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE(pelicanul @ 11 Nov 2010, 10:03 AM) *
Foarte buna ideea cu The Flinstone Family, cred ca o sa o exploatez, numa` sa nu-mi ceri drepturi de autor!



Regret dar nu e pe daibogea...Te va costa exact fix patru beri (neagra Lefe)..platibile numai la inaugurare.
Un targ corect in opinia mea de foarte bun comerciant...


Acum, domnule, zona aia e superba. Axeaza-ti planurile pe aceasta dimensiune deja confirmata.
Crede un om care taman zilele trecute a incheiat un proiect verde complet in inima capitalei, socotit de toti ca o mare reusita.
Daca vrei te invit sa il vezi si sa stai de vorba cu lumea (eu fiind parte interesata nu pot ridica pretentii la credibilitate).

Solutiile neconventionale sunt la distanta de ani lumina fata de eficienta si la milimetrii de spectaculozitate si fabulos...Altfel spus: sunt doar un basm !!

Mergi pe turism...Acolo, asta e cel mai tare argument !!!
The Dude
Inca un sfat: pe proiecte rambursabile, acolo unde poti recupera jumatate din banii investiti, iesi per total in pierdere.
Lasa ca acum nu mai exista astfel de proiecte, dar si daca ar fi: necesitatea existentei unor forme corecte (contract, facturi, taxe, impozite) anuleaza avantajul cofinantarii.

Daca declari constructia in regie proprie poti face reduceri care depasesc cu mult valoarea participarii fondurilor europene, ne mai spunand nimic de controlul extrem de atent la care trebuie sa te supui atunci cand cheltuiesti banii altora si care nu poate fi binevenit pentru nimeni macar ca ar fi vorba numai de spagari...
The Dude
rofl.gif Bereeeeeeeeeeeeeee.....

..pai daca tot ai dat-o...

Uite, oriunde exista un santier in devenire se incepe cu sapatura. ea produce canditati de pamant de care antreprenorul are nevoie sa se debaraseze cat mai rapid.
Pentru asta el plateste sume foarte importante: transport, incarcare/descarcare si taxa de groapa.
Tu cauti santierul tau din zona. E imposibil sa nu ai unul, eventual largesti aria de cautare.

Iei legatura cu antreprenorul si ii faci oferta de a depozita pamantul rezultat din sapatura pe pamantul tau: FREE OF CHARGES.
Pentru el exista cel putin o economie extrem de importanta: taxa de groapa. Daca esti istet si ai noroc e si cu transportul (e posibil sa cauti atent daca ai de unde alege si sa il gasesti pe cel care are un transport mai scurt pana la tine decat pana la groapa)

Asadar, pe scurt, tu dai un acord de principiu si aia iti ridica cota terenului la plus...totul moca...
Te-oi simti si tu pana la urma sa bagi o fadroma ca sa nivelezi ce au adus ei. Daca nu te grabesti, in cel mult un an, ai o tasare naturala de nota zece...

PS...all, mistocar de profesie, stie ca nu am voie sa beau...altfel decat virtual..da nu iti pune baza in asta..
The Dude
QUOTE(danzel @ 12 Nov 2010, 11:53 AM) *
Mai e ceva vis-a-vis de aspectul "sigurantei": toti arhitectii sau constructorii au tot interesul sa faca o supra-dimensionare a structurii de rezistenta si mai ales a fundatiei, asta atata timp cand isi pun semnatura pe un document, evident, pe banii clientului !!!


Da, uite, aproape imi scapa asta...
Asa e prietene...De prin '78...atunci au fost niste legi in investitiile publice care au generat starea asta de lucruri, as zice unica in lume (desigur o exagerare...nu prea am de unde sa stiu cum stau lucrurile peste tot)

O supra evaluare a solutiilor aduce beneficii pentru toate verigile din lantul investitional si numai pagube pentru investitor. Castiga constructorul, pentru ca isi face de lucru in plus, castiga Primaria pentru ca ia o taxa mai mare daca devizul e mai mare, castiga proiectantul si verificatorii pentru ca ei incaseaza procent din deviz (cu cat devizul e mai mare cu atat...), castiga inspectoratul pe taxe mai multe, furnizorii de materiale...Fraier e unul singur.

Se practica asadar, in numele sigurantei, cele mai aberante solutii (doru aici a dovedit vulnerabilitate in fata uneia din ele: cea cu deschiderea prea mare la astereala)
Trebuie asadar sa ai si un control, mult tupeu si aplomb, dar mai ales trebuie sa ai o stapanire de sine si o mare incredere in cunostintele tale...

The Dude va comenta aici critic toate alternativele pentru care ai sa ii ceri sfatul...(aici e o zona libera)
E posibil ca multe lucruri sa ii scape; e posibil ca multe comentarii sa fie gresite, dupa cum e posibil ca multe sa fie influentate afectiv...asa ca nu te poti baza numai pe o opinie..

Ai nevoie de mai multe si cel putin de una dintre ele, avizata si elaborata de catre o persoana in care ai multa incredere..
picamaru
QUOTE(picamaru @ 10 Nov 2010, 09:09 AM) *
Va cer sfatul rezolvarea urmatoarei probleme:pe terenul ce il detin ,cam central se afla un put.Constructie veche ,din pietre de rau.Acum un an am tencuit si inaltat partea de peste sol.Am tencuit si interiorul.
Pe partea din fata putului ,vreo 20-30 m2 am noroi ca urmare a infiltratiilor de la put.Fiind chiar in mijlocul curtii a vrea sa rezolv problema.
Am gandit mai mult variante:cu tub de drenare a apei ,dar nu stiu daca rezolv problema si in plus am vreo 30 m pana la poarta,cu sigilare prin introducerea unui rand de tuburi in put dar mi se pare destul de scump.Alta ar fi sa tencui interiorul putului dar nu stiu ce materiale sa folosesc pentru ca timpul de intarire trebuie sa fie scurt,cat nu e apa in put si sa prinda pe piatra de rau.Putul nu e foarte adanc si e destul de lenes la umplere,probabil ca izvoarele sunt colmatate .Alta varianta ar fi arunc pietris pe portinea cu mocirla pana se stabilizeaza suprafata,varianta care e cea mai la indemana dar care nu rezolva problema in fapt.
Mai sunt si alte variante? Ce-ati face?

Nimic? Dude ,nici o idee?
The Dude
QUOTE(all @ 12 Nov 2010, 09:55 PM) *
calduroase iarna ? pastreaza caldura ? parerile sunt impartite


Ba sunt foarte bine situate de o singura parte: piatra este energetic o catastrofa.
Acum, dincolo de toate consideratiile teoretice, eu am si experienta proprie.

Piatra ar putea functiona asa daca acea casa ar fi supraincalzita pe perioada rece in mod continuu..ceea ce in trecut, in varf de munte, era o situatie comuna iar azi e foarte rar......vara e intr-adevar racoroasa..

Imi amintesc ca in adolescenta faceam focul de tabara si incalzeam pietre mari in jurul lui. Apoi le luam in cort, unde peste noapte cedau caldura acumulata ajutandu-ne sa trecem peste noapte.

picamaru..mai inca procesez. E imposibil ca apa din put sa urce prin capilaritate pana acolo. Dar pana sa fac vreo afirmatie, ori vreo recomandare mai vreau sa studiez ceva.
Ai putintica rabdare....
picamaru
QUOTE(The Dude @ 12 Nov 2010, 09:15 PM) *
Ba sunt foarte bine situate de o singura parte: piatra este energetic o catastrofa.
Acum, dincolo de toate consideratiile teoretice, eu am si experienta proprie.

Piatra ar putea functiona asa daca acea casa ar fi supraincalzita pe perioada rece in mod continuu..ceea ce in trecut, in varf de munte, era o situatie comuna iar azi e foarte rar......vara e intr-adevar racoroasa..

Imi amintesc ca in adolescenta faceam focul de tabara si incalzeam pietre mari in jurul lui. Apoi le luam in cort, unde peste noapte cedau caldura acumulata ajutandu-ne sa trecem peste noapte.

picamaru..mai inca procesez. E imposibil ca apa din put sa urce prin capilaritate pana acolo. Dar pana sa fac vreo afirmatie, ori vreo recomandare mai vreau sa studiez ceva.
Ai putintica rabdare....

Ei ,nu urca prin capilaritate ,nivelul apei in put urca ,apa e sus in general.Cand ploua mai mult e suficient sa te apleci putin cu galeata si scoti apa.Se infiltreaza prin piatra de rau.Eu am mai inaltat putul si am tencuit interiorul dar doar partea de la suprafata.Ce e in pamant nu.Astept sa bag curent ,sa vin cu o pompa si sa trag toata apa.
Apa nu este potabila si nu o sa beau niciodata de acolo,desi am inteles ca fostii proprietari o mai faceau.Dupa igienizare as vrea sa-l folosesc ca apa menajera.
The Dude
QUOTE(picamaru @ 12 Nov 2010, 10:25 PM) *
Apa nu este potabila si nu o sa beau niciodata de acolo,desi am inteles ca fostii proprietari o mai faceau.Dupa igienizare as vrea sa-l folosesc ca apa menajera.


Pai atunci cazul e extrem de simplu: tubeaza putul (recomand teava pVC fi 240mm) si ai izolat tot. Nu conteaza cat de bine.
Pana la minus 80 metri adncime orice strat e de la sine periculos, dincolo numai cele care nu raspund la analize.
Retine, si retine-ti acest aspect. E foarte clar.

Acum, cat de multa nevoie ai de potabilitate ??
Daca te gandesti bine: zero. De baut bei doi litrii pe zi...cel mult. Merita sa risti cu orice ??
Apa pentru baut si acolo si la oras ti-o aduci imbuteliata, ori o filtrezi (recomand Brita).

Cealalta, pentru spalat, imbaiat, alea, alea...bagi si tu o pastila de clor la metru cub (0,002 lei), daca ai bazin...si asta asa, in fite...ca nu prea e nevoie (la spalat e detergent, la dus e sapun, la mancare e fiertul..toate neutralizatoare confirmate)
picamaru
Nu-i chiar asa simplu.Daca tubez cu 240 mm raman cu prea putin volum de apa in put.Am scris ca e lenes si apa urca greu dupa ce mai golesti din ea.Apoi cu ce umplu golul dintre tubul de pvc si ce am eu acum (cam 800 mm diametru)?
The Dude
k....ai coordonate gps ?? Am nevoie ca sa iti spun exact. Pare ca la tine "apa e sus"..E altceva. In principiu trebuie sa sapi, sa izolezi acest strat "inselator" si sa cobori la urmatorul. Ce spui tu poate fi o colecatre de suprafata. O acumlare de pluvial stationata intre niste orizonturi, nu un agvifer..E posibil ca una din solutii sa fie si la tine la fel: Astupi tot, forezi in alta parte mai adanc, te supra inalti..
picamaru
Da ,n-as vrea sa bag bani prea multi in asta acum,vreau sa construiesc ceva la primavara ,sa trag curent si cu banii nu stau prea bine.Daca astup putul bag apa de la conducta ,ca e pe strada ,vroiam sa folosesc ce am.Coordonatele exacte -saptamana viitoare ca in weekendul asta nu merg acolo.
Da apa e sus ,daraia din partea cealata a dealului(Provita de sus)nu au apa deloc.A forat cineva la 100 m si nu a gasit.Vor sa prelungeasca conducta de apa de la Visinesti,sunt in discutii primariile.
picamaru
Acum prietene Danzel ,tu pe terenul tau ai doua solutii:
1. Faci agricultura
2.Daca te mananca pielea si vrei sa construiesti ,construieste un ponton.
Marduk
QUOTE(picamaru @ 12 Nov 2010, 10:22 PM) *
Da apa e sus ,daraia din partea cealata a dealului(Provita de sus)nu au apa deloc.A forat cineva la 100 m si nu a gasit.Vor sa prelungeasca conducta de apa de la Visinesti,sunt in discutii primariile.

Pentru zona respectiva si pe toata valea Prahovei exista un proiect european de alimentare cu apa.
cipdecip
Locuiesc la casa si vreau sa fac o consolidare la teren, cu piloni.
Problema este ca utilajul trebuie sa fie ingust (maxim 3 metri latime), altfel nu are acces. Si apreciez ca trebuie forat aprox 10 metri adancime.
Am gasit o firma care are un astfel de utilaj si imi cere 10 euro / metru liniar (cu tot cu pilon).
Mi-a zis sa fac si un studiu geo ca sa stim mai bine ce e de facut.

Este mare pretul?
The Dude
ANUNT IMPORTANT !!

Bun gasit prieteni, bun gasit tuturor....
E vorba de PM...Site-ul asta e idiot blink.gif ..nu si administratorii spoton.gif

Primesc mult prea multe PM-uri pentru a le putea gestiona...Casuta e ridicol de mica si mai e si prost structurata..
Rog pe toata lumea sa posteze aici ...Nu am secrete si nici motive sa am, iar atunci cand am ceva personal de spus totul e blocat pentru ca sunt atentionat ca totul e full..
Deblochez ceva si vine avalanse de posturi aflate in asteptare...asta nu e comunicare...
The Dude
Eu plec marti la Victoria-Brasov cu treburi...Pot ramane in zona. Voi fi transportat de un auto...Nu vin cu masina mea.
De acolo voi fi preluat de amicul din Moeciu, care dupa ceva consultanta ma va depozita in Sirnea cam pe joi.
Acest program este doar un scenariu acum. Va deveni certitudine luni.

Inca ceva, contez pe un transport spre Bucuresti pentru vineri dupa-masa.

Ceva propuneri ??
pelicanul
Salutare tuturor!
Sunt prin Fagaras acum, la Piscul Negru, vremea e superba!
Cred ca mai tine asa vreo 2-3 zile.
Am scris despre asta nu ca sa va fac pofta, ci ca sa intelegeti ca nu prea pot sa am interventii. Conexiunea prin Orange se face destul de greu pe aici.
Inteleg si ma gandeam ca nu prea au rostul incercarile de finantari. Ramane doar intrebarea sub ce forma ar fi orortun sa fac proiectul- pe casa de vacanta, sau pe gospodarie anexa. Eu ma gandesc ca pentru inceput sa construiesc doar o singura casa - cea pentru mine, vad cat costa, cum iese, facem apoi si inaugurarea aia- cu bere, de toate felurile, dar si cu vin, ca doar suntem in plina zona viticola acolo..
Fiind vorba de un teren extravilan, alta optiune decat una din cele doua expuse mai sus, nu stiu sa fie.
Pe urma, va trebui neaparat sa rezolv cele 2 mari probleme-apa si curentul, nu stiu acum care e ordinea. Deabia apoi ma pot gandi la constructia in sine. Ma gandesc totusi inca de pe acum la un demisol, fiind vorba de un teren in panta, nucred ca va fi extrem de greu de realizat, si apoi deasupra, pe centura din ciment/fier beton sa inalt o structura de lemn pe care sa vin cu un sandwich. AMprenta sa fie de 7 pe 8 metri si neaparat in fata, pe apus - o mare terasa din lemn. Cam asta e acum planul meu, dar mai e mult de gandit la el, desigur. Mai ales ca particularitatea in cazul meu este faptul ca acolo voi si locui!
cosmin p
Salut,

Nu am mai scris de ceva vreme insa asta nu inseamna ca nu mai urmaresc topicul. Il citesc zilnic, insa de postat nu am timpul pe care mi l-as dori....
In alta ordine de idei:
Eu saptamana asta vin in zona Brasovului, maine stiu sigur cand plec spre acolo si cat stau. Pentru asta am nevoie de niste lamuriri cum ar fi:
Dude, sa inteleg ca tu decat joi vei fi in Sirnea, ca mai apoi sa pleci vineri spre capitala?
Este foarte importanta perioada cand esti disponibil acolo in zona pentru a putea face un itinerariu cat mai exact al calatoriei mele si a nu incurca pe nimeni.

Multumesc.
The Dude
Ne limpezim maine dupa masa cand voi sti exact. In principiu cred (sper) ca de marti, in fapt de miercuri, va pot sta la dispozitie.
Discutam....am atatea sa va spun.
kcapone
Pentru specialisti!
http://www.thermacote.com/
http://www.vopseaizolatoare.ro/index-01.html

Ce e mai bun pentru izolarea termica? Si la care parte a constructiei? Ma gandesc ca poate unele tipuri de izolatie sunt mai bune in anumite zone (de ex:pereti interiori), altele in alte zone (de ex: dusumea parter, beci)
1. vopseaua asta Thermacote
2. vata minerala (sticla sau bazaltica)
3. poliuretan

Bun = eficient termic + sanatos + durabil + pret
picamaru
QUOTE(danzel @ 13 Nov 2010, 04:39 PM) *
@picamaru
Pai ...se fac deja amandoua ! thumb_yello.gif Terenul este foarte bun pentru agricultura ,iar pontonul
ar fi (oarecum) necesar helesteului tatalui meu wink.gif .
Dar ca sa te poti ocupa de agricultura trebuie sa poti locui acolo macar cateva zile
pe saptamana, altfel vei da pe transport cat nu scoti pe produse.
Se pare ca situatia nu e chiar asa de grava cum parea in privinta inundarii locului... Problema e ca
" ma mananca pielea" degeaba daca nu o sa pot strange banii necesari. Nu-i problema, mai amanam.
Merci de sugestii !

Ma refeream sa construiesti casa pe ponton.
Si scapi si de fundatie si nu mai ai treaba nici cu inundatiile
cosmin p
Trebuie sa stiu sigur ce si cum pentru a-mi cauta cazare in zona Sirnea pentru joi noaptea.
Stiti vreo pensiune mai interesanta? Eu vin cu sotia si copii (eventual si cineva care o sa aiba grija de ei) pe care ii voi lasa la pensiune cat timp ne vedem noi.
Eventual sa stim o ora, un loc de intanlire, cum dam unii de altii, etc.
picamaru
QUOTE(danzel @ 15 Nov 2010, 05:15 PM) *
Poti fi mai explicit, te rog ? Ceva in genul fundatiei pe piloni?

Nu, eu m-as gandi sa construiesc casa pe niste trunchiuri de stejar ,ca zici ca ai padurea aproape si cand vine apa mare casa pluteste ca un vapor. Acum o sa-ti faci si tu o constructie usoara ,de lemn.Daca vrei casa mare nu cred ca merge,dar la o casa usoara de lemn pe cateva trunchuri de stejar nu cred sa ai probleme.Cand vine apa mare trebuie doar sa o ancorezi sa nu-ti plece.
kcapone
QUOTE(cosmin p @ 16 Nov 2010, 09:21 AM) *
Trebuie sa stiu sigur ce si cum pentru a-mi cauta cazare in zona Sirnea pentru joi noaptea.
Stiti vreo pensiune mai interesanta? Eu vin cu sotia si copii (eventual si cineva care o sa aiba grija de ei) pe care ii voi lasa la pensiune cat timp ne vedem noi.
Eventual sa stim o ora, un loc de intanlire, cum dam unii de altii, etc.


in centrul satului este valea-cu-struti si din cate stiu eu, in afara celei de 5* care se inchiriaza toata, asta e cea mai buna pt varianta cu copii...au curte mare si un f bun acces
cosmin p
Multumesc Kcapone, o sa-i contactez in cel mai scurt timp sa vad daca au camere libere.
picamaru
Poti sa-i maresti flotabilitatea, poti sa faci rost ce butoaie de tabla ,sau de plastic si sa le fixezi dedesubt.
kcapone
Mergand pe principiul .."o informmatie e proasta numai atunci cand nu o ai" va dau un link cu un material pe care l-am gasit cautand informatii despre OSB 4. OSB 4 este fara formaldehida, deci mai sanatos pentru folosirea sa la interiorul locuintelor.

http://naturalpaint.ro/images/stories/desc...0Ultratherm.pdf

Acum, nu am habar despre pretul materialului astuia. Evident trebuie intrebat ca sa faci comparatia cu OSB-ul.

Iata date despre OSB 4 fara formaldehida:
http://www.bioconstructii.ro/wp-content/up...re-Prospect.pdf

Sunt si date tehnice la care eu ma uit ca curca-n lemne...dar sun bune pt a ne lamuri si pe noi cei ce se pricep.

A.. hai ca m-am uitat mai atent. Am vazut un tabel care-ti arata incarcatura maxima/mp in functie de grosimea OSB-ului si a distantei dintre capriori. Sper sa fi inteles bine.
Asteptam parerea specialistilor.


Toate bune!
The Dude
QUOTE(all @ 16 Nov 2010, 10:09 AM) *
ne-am "limpezit" ?
venim la Sirnea sau ..........


eu unul m-am tulburat mai tare...a trebuit sa vin in bucuresti si voi pleca vineri inapoi...
propun sambata ca cea mai realista oferta...in ideea ca sambata programul meu ramane numai al meu...
Daca e musai ma pot forta si pentru vineri dupamasa...

Ceva pareri ??
kcapone
QUOTE(all @ 17 Nov 2010, 11:38 AM) *
ok
sambata
kcapone...sambata la munte thumb_yello.gif


Multumesc, dar S-D eu nu pot. Imi este mult mai usor in cursul saptamanii.
cosmin p
Bine ca nu am rezervat camere la Sirnea pentru Joi...
Eu maine plec din Craiova si ma intorc sambata inapoi. Teoretic as putea sa ajung sa ne vedem sambata (chiar seara) si as pleca duminica inspre Craiova direct de la Sirnea.
Insa am rugamintea sa stabilim mai repede si sa ne punem de acord cu o zi anume pentru ca ma tem de rezervarile la hotel sau pensiuni. Nu vreau sa ajung sa dorm in masina.
Nu de alta insa am 2 copii mici (fetita are aproape 2 ani, iar baietelul 2 luni...) si trebuie sa am pregatit din timp cateva chestii sigure printre care si intanlirea de la Sirnea, pentru ca :
1. Trebuie sa fac rezervare la Sirnea si trebuie sa stiu ziua;
2. Trebuie sa fac o a 2-a rezervare in celalalt loc unde merg;
3. Punctul 2 este conditionat de punctul 1 si pana nu stiu sigur raspunsul la acesta sunt in pom si pomul in aer.

P.S. Nu ar fi rau de loc sa ne putem vedea chiar si vineri seara pentru a putea pleca sambata inapoi catre casa.

P.P.S. Este imperios necesar ca pana diseara sa stabilim ce si cum, altfel risc sa nu mai pot ajunge la intanlire si mi-ar pare rau.

Multumesc.

kcapone
The Dude,
Spune-mi te rog pt proiectul meu:
1. Vata bazaltica pt izolare acoperis, de cat sa fie? Capriorii sunt de 20 cm.
1.a Daca pun mai subtire atunci nu stiu cum se prinde OSB-ul de 8 mm. Las distanta intre vata si astereala si o prind cum ai zis tu, si atunci vine la nivel? Sau trebuie ca vata sa fie in contact cu astereala si cu OSB-ul de 8 atunci ...?? Cu profile?
2. ce izolant inclusiv fonic pt compartimentare etaj/baie jos? Vata, polistiren sau granule polistiren?
3. la cat ai dimensionat caminul?
4. la ce varianta de incalzire a apei calde te-ai gandit?
5. care ar fi varianta cu focar inchis (incalzire generala)
kcapone
Cosmin, eu sigur nu vin.
All vine sigur daca vine si The Dude.

yeah.gif Esti oltean? Eu am sufletul in "zona" pt ca am avut niste bunici fantastici, tarani cuviinciosi si harnici, ca-n povesti. Acolo mi-am petrecut vacantele de vara in copilarie si acolo am prins drag de natura, de taranii adevarati ..si de graiul lor.
cosmin p
Lipsa unui raspuns din partea lui Dude pana la ora asta m-a facut sa-mi intrerup vizita programata pentru zona brasovului pe care o doream saptamana asta.
Kcapone, ma bucur ca esti oltean. Asta spune multe.
Si eu am copilarit la bunici si consider si astazi ca cine nu a copilarit la tara are pe undeva un handicap.
The Dude
prieteni...sunt foarte prins in chestii si socoteli: VOI FI ACOLO !!! sambata 100%, poate si vineri seara 70%. Nu pot sta pe net, dar am sa revin in timp util pentru detaliile intalnirii si stabilirea punctului de rendez-vous. kapone, ar fi bine sa faci un efort: e iarasi o intalnire importanta pe care o ratezi. E nevoie de o serie lunga de astfel de eforturi ca sa reusesti in ceea ce ti-ai propus.
all, sa fi pregatit ca mergem in excursie toata ziua. Sa ai merinde si trascau .....
doru_constantiniu
QUOTE(kcapone @ 17 Nov 2010, 10:23 AM) *
Asteptam parerea specialistilor.


Specialistii iti dau sfaturi pe bani, nu pe forumuri. Asa ca nu mai astepta.
Placile de Gutex sunt bune. Nu stiu, dar am impresia ca sunt si scumpe. Te incadrezi?

OSB4 zice ca este pentru interior. Vrei sa-l folosesti sub capriori?
Chestia cu formaldehida este o prostie, zic eu...
OSB 3, care sa gaseste pe toate gardurile nu este toxic. In cel mai rau caz ar putea fi toxica metoda de productie, desi Kronospan a derulat in anii trecuti o campanie de PR care sa demonstreze ca metodele sale de productie nu sunt daunatoare mediului. Asta ca urmare a plangerii mai multor cetateni din Sebes Alba, unde Kronospan are o fabrica foarte mare de PAL.


Cat despre izolatia acoperisului, cauta ca sunt tot felul de ghiduri pe site-urile producatorilor de invelitori sau de materiale izolante (Bramac, Tondach, Isover, ...)
Teoretic, ar trebui ca izolatia sa aiba minim 30 cm (vata). Polistirenul nu este recomandat sub nicio forma, deoarece actioneaza ca o bariera de vapori, adica blocheaza vaporii in interior. (Aceeasi chestie o face si OSB-ul la astereala, de aceea e mai bine sa faci astereala din scandura, care e si mai ieftina).
Exista si polistiren care permite transferul de vapori, dar e foarte scump - Baumit.
Sub invelitoare (pe care n-am retinut din ce o faci), trebuie sa pui o folie de difuzie, care sa nu permita trecerea apei de la condensul care se va forma pe spatele tiglei (sau ce-o fi) dar care sa permita transferul vaporilor din interior spre exterior. Sub folie vine astereala (daca o faci din OSB oricum acesta va actiona ca o bariera de vapori asa ca folia de difuzie nu mai are niciun rost, la fel de bine poti sa pui folie de polietilena). Sub astereala nu trebuie sa fie lipita vata, trebuie sa ai un strat de aer, deci daca tu ai capriori de 20 cm, pui o vata de 15 cm (un strat de 10 si unul de 5 cm). Sub capriori, se mai pune un strat de vata (gros cat te tine punga) asezat perpendicular pe capriori, ca sa elimini puntea termica ce se formeaza in dreptul capriorilor.
Sub izolatie, poti pune o folie bariera de vapori (aici parerile sunt impartite, unii zic ca nu e buna, altii zic ca e obligatorie) si gips carton (pe schelet metalic) sau lambriuri sau OSB, ... ce vrei tu.

PS: Peste astereala trebuie din nou aerisire. Adica se pun contrasipci (batute pe capriori) si peste se pun sipci. De-abia apoi vine invelitoarea.
Desigur, daca nu vrei... nu trebuie.


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.