Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Construieste-ti O Cabana
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Constructii - sfaturi, realizari, materiale de constructii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56
The Dude
Pai ar trebui sa incepem prin a fii realisti...

Sfatul meu da intotdeauna prioritate celor mai bune solutii calitate pret.
De asemenea el tine cont de posibilitati reale si la indemana si nu de perspective..

Eu zic ca in primul rand ar trebui sa iei in colimator containerul pe care il ai. Ce-i in mana, nu-i minciuna.
Eu as construi in jurul lui ceva ca in fotografiile de mai jos, sau m-as stradui sa mai fac rost de unul.
In cazul tau cea mai ieftina solutie de aici incepe. Chiar daca e jalnic la aspect, curatat, tratat si finisat poate arata giugiuc.





The Dude






The Dude
....ca sa il asezi pe pamant recomand aceasta solutie


tudor_bilc
QUOTE(The Dude @ 20 Aug 2013, 03:41 PM) *
....ca sa il asezi pe pamant recomand aceasta solutie

pilonii de sustinere...

intrebari:
1) se pot face cilindrici ?...adica fara o talpa sau amprenta la sol ..nu stiu ceva de genu 0.6x0.6m iar piciorul de sustinere care iese din pamant sa fie cu un diametru de 25-30cm... cu fier beton pe interior.
2) la ce adancime trebuie trebuie amplasati?
3) cam ce distanta trebuie sa fie intre ei ? avand in vedere dimensiunile containerului 3x6m?
The Dude
Ca sa mergi la sigur ar trebui sa utilizezi o travee de 3 metrii...pe toate directiile.
Asta inseamna patru piloni la colturi si inca doi pe mediana.

Pot fi rotunzi si trebuie sa te duci cu o talpa la cel putin 80, 90 cm adancime...normal ar fi sa iei sub limita de inghet care e intre 90-110 cm, dar merge si mai sus. talpa si pilonul ar trebui sa aiba forma de pioneza intoarsa, asezata pe pamant bine compactat, apoi ingropata acolo.
Daca insa faci un calcul iesi mai ieftin cu niste pahare tronconice cu gura in jos.

E musai sa le faci o armare, dar poti utiliza in turnare si beton ciclopian (cu tot felul de bolovani prin el) numai sa asiguri bine vibrarea(impropriu spus, mesteci si tu cu un fier sa scoti golurile de aer).

Acuma, daca tu nu vrei sa faci o constructie din mai multe containere, eu ti-as recomanda o fundatie continua, pe o grinda de 50x25 (adancime x latime) armata cu lonjeroane de 12 si etriere de 8 situate din 30 in 30. Iesi mult mai ieftin cu asta si o poti continua cu fundatia case pe care vrei sa o ridici, in continuare, sau de jur imprejur.

Teoretic fundatia trebuie sa coboare sub limita de inghet si sa fie asezata pe pamant compactat sau virgin, insa o fundatie continua, care sa sustina o structura de rezistenta metalica cum e cea de la container te poate scuti de multa bataie de cap...

The Dude
daca ai observat containerul tau are patru puncte de ancorare, ceea ce inseamna ca el a fost gandit sa isi suporte atat greutatea sa cat si pe cea a incarcaturii pe care o poate primi, descarcand efortul in doar cele patru puncte...Asa ca intr-o astfel de abordare patru piloni ar fi suficienti...insa tu intentionezi sa il lasi in pozitia in care il pui o foarte lunga perioada de timp, asa ca cei doi piloni suplimentari isi justifica necesitatea..
The Dude
...un container asezat pe o fundatie continua, din grinda, va descarca uniform si pe principiul autotasarii, pe cadrul metalic de suport inferior. La randul lui, el va apasa distribuind egal greutatea, iar armatura din grinda de fundare (intreaga grinda ca atare) va asigura tot asa transferul sarcinilor catre solul compactat.

Altfel spus, daca ai o zidarie pe o fundatie care este insuficienta pentru asa ceva (50 x 25 se afla in situatia asta pentru un perete de zidarie), aceasta ar putea ceda local ca urmare a faptului ca terenul lucreaza. Daca grinda cedeaza se pot produce rupturi care se vor propaga in zidarie, cu toate consecintele lor.


In cazul nostru insa efectele astea nu pot aparea, asa ca e inutil sa dimensionezi grinda la nivelul solicitat de o structura pe zidarie..
danzel
QUOTE(The Dude @ 20 Aug 2013, 08:19 AM) *
In fine: Iti doresc anvelopare rapida, eficienta si putin costisitoare thumb_yello.gif !!!


Merci de urari The Dude Cat de curand , cat de curand ! smile.gif
Am gasit polistiren extrudat grafitat de 3 cm la 135 lei pachetul . Se merita, fata de cel albastru, de ex ?
Oare are aceeasi aderenta la spuma ca si cel obisnuit ?


@tudor_bilc
Bafta multa si rabdare in tot ce vrei sa faci, iti doresc !
Bine ai venit printre visatorii de aici !

The Dude
De ce vrei extrudat ?

Extrudatul este numai pentru soclu, caci are rezistenta mecanica mai mare si rezista mai bine pe zona in care pot aparea loviri.
Din cate stiu el are un factor de transfer termic mai prost decat expandatul, asa ca apare ca o cheltuiala suplimentara nejustificata.

Trebuie sa fii atent la densitate si intr-un caz si in altul. Diferentele de pret dintre polistirenul expandat (sau extrudat) de la un furnizor la altul, in principal de aici provin...din densitate (mai sunt si altele, ignifug, grafitat, etc.), dar tu cand cumperi urmareste raportul densitate/pret la aceleasi grosimi..
The Dude
tudor_bilc, sigur, ne-ai anuntat ca planurile tale sunt deja facute...insa eu zic ca doua trei sugestii nu strica niciodata.

In prima dintre ele eu cred ca ar trebui sa privesti cu mai multa retinere raportul suprafata vitrata/perete plin.
Tu vrei geamuri multe si mari ca sa poti avea un contact permanent cu peisajul care este unul deosebit.

Probabil ca locuiesti la bloc. Imi imaginez asta pentru ca ar fi singura explicatie pentru alegerea ta.

Daca ai sta la casa, ai sti ca atunci cand esti "pe pamant" esti deja in peisaj.
Ca locuinta isi restrange atributiunile atunci cand ai o gradina, o curticica, un loc in care sa asezi doua scaune si o masa..ca timpul pe care l-ai aloca peisajului se transfera in aceasta zona, casei ramanandu-i numai functionalitatile strict necesare: adapost vreme rea, preparat hrana, imbaiat, dormit...

In cazul tau, acolo unde ai o priveliste superba, toate consideratiile astea sunt cu atat mai importante.

Ideea e ca daca ai o casa de vacanta in mijlocul naturii, ce rost are sa admiri frumusetea locului din spatele unui geam si sub presiunea unei atmosfere la fel de apasatoare ca cea de la bloc ?

Ai sa vezi si ai sa imi dai dreptate, dupa ce ai sa iti realizezi visul, ca acolo, cel mai mult timp ai sa il petreci afara...
In casa ai sa ajungi numai cand ploua, ninge, sau pentru somn..

Pe de alta parte geamurile sunt o adevarata pacoste...Oricat de Low E le-ai lua, ele inseamna pierderi energetice, disconfort termic pe perioada de vara, munca in plus la intretinere (spalat periodic, inlocuit kedere, feronerie, etc.), vulnerabilitate la efractie (si chiar invitatie la ea), la spargere accidentala; cheltuiala mare la achizitie, pericol pentru intimitatea persoanei...(poate ai sa ajungi la cabana si cu alte persoane decat cu sotia... rolleyes.gif )

Asadar, nu fara ferestre, dar nici cu ferestre in exces.....
tudor_bilc
QUOTE
Ai sa vezi si ai sa imi dai dreptate, dupa ce ai sa iti realizezi visul, ca acolo, cel mai mult timp ai sa il petreci afara...
In casa ai sa ajungi numai cand ploua, ninge, sau pentru somn..

Pe de alta parte geamurile sunt o adevarata pacoste...Oricat de Low E le-ai lua, ele inseamna pierderi energetice, disconfort termic pe perioada de vara, munca in plus la intretinere (spalat periodic, inlocuit kedere, feronerie, etc.), vulnerabilitate la efractie (si chiar invitatie la ea), la spargere accidentala; cheltuiala mare la achizitie, pericol pentru intimitatea persoanei...(poate ai sa ajungi la cabana si cu alte persoane decat cu sotia... rolleyes.gif )

Asadar, nu fara ferestre, dar nici cu ferestre in exces.....


este un punct argumentat puternic...si iti dau dreptate... sufrageria o sa fie sufragerie gata... cu geamurile mari, probabil ca atat eu cat si prieteni, familie o sa putem admira privelistea la umbra unui "foisor" sau platou tip terasa pe langa cabanutza...

chiar azi am studiat modalitatea de amplasare a sticlei tip termopan direct pe peretele constructiei...si fara profile profi adica fara multi bani nu prea facem mare lucru.

am gasit doua poze cu cabane si le-am salvate pe comp dar nu stiu cu sa le atasez help pls

pt Danzel - multumesc mult pentru urari... deja ma simt ca si acasa thumb_yello.gif
tudor_bilc
QUOTE(The Dude @ 21 Aug 2013, 02:24 PM) *
De ce vrei extrudat ?

Extrudatul este numai pentru soclu, caci are rezistenta mecanica mai mare si rezista mai bine pe zona in care pot aparea loviri.
Din cate stiu el are un factor de transfer termic mai prost decat expandatul, asa ca apare ca o cheltuiala suplimentara nejustificata.

Trebuie sa fii atent la densitate si intr-un caz si in altul. Diferentele de pret dintre polistirenul expandat (sau extrudat) de la un furnizor la altul, in principal de aici provin...din densitate (mai sunt si altele, ignifug, grafitat, etc.), dar tu cand cumperi urmareste raportul densitate/pret la aceleasi grosimi..

si mai este un raport de urmarit mp/pachet - ex: 135lei /pachet , iar daca in pachet ai 1mp ...indiferent de desitate, pretul in cele din urma nu este unul prea bun...
danzel
QUOTE
De ce vrei extrudat ?

@The Dude
pai...sunt vreo 2 motive: in primul rand sunt convins ca din cauza densitatii extrudatului acesta este mai rentabil ca pret fata de expandat. In al doilea rand cred ca se lucreaza mult mai bine cu extrudatul, se taie mai bine , are rezistenta mai buna in timp, etc. Mie nici nu-mi trebuie decat o protectie cat de cat pe timpul verii. Vorba ta, daca o sa fie nevoie o sa ma reorientez ! thumb_yello.gif
Am mai spus-o : am plecat de la ideea ca decat o "magazie" cu pereti de 22 mm (!), mai bine ceva cu pereti !!!

QUOTE(The Dude @ 21 Aug 2013, 02:47 PM) *
tudor_bilc, sigur, ne-ai anuntat ca planurile tale sunt deja facute...insa eu zic ca doua trei sugestii nu strica niciodata.
Ideea e ca daca ai o casa de vacanta in mijlocul naturii, ce rost are sa admiri frumusetea locului din spatele unui geam si sub presiunea unei atmosfere la fel de apasatoare ca cea de la bloc ?
Ai sa vezi si ai sa imi dai dreptate, dupa ce ai sa iti realizezi visul, ca acolo, cel mai mult timp ai sa il petreci afara...
In casa ai sa ajungi numai cand ploua, ninge, sau pentru somn..
Pe de alta parte geamurile sunt o adevarata pacoste...Oricat de Low E le-ai lua, ele inseamna pierderi energetice, disconfort termic pe perioada de vara, munca in plus la intretinere (spalat periodic, inlocuit kedere, feronerie, etc.), vulnerabilitate la efractie (si chiar invitatie la ea), la spargere accidentala; cheltuiala mare la achizitie, pericol pentru intimitatea persoanei...(poate ai sa ajungi la cabana si cu alte persoane decat cu sotia... rolleyes.gif )
Asadar, nu fara ferestre, dar nici cu ferestre in exces.....


Din experienta personala, chiar recenta, pot spune ca suprafata vitrata mare poate fi o problema, dar si o bucurie ! Pentru mine LUMINA in general e o binecuvantare. Cand vreau intimitate si intuneric trag draperiile, in schimb daca soarele bate in geamuri multe ore vara...nu e chiar in regula.
Eu am capatat niste geamuri mate si in prima faza am considerat asta OK strict din motive economice, in sensul ca ma vor scuti de cateva placi de OSB si rigips, plus finisari , etc. De peisaj in cazul meu nu poate fi vorba, cel putin pe partea unde sunt acum geamurile mate, asa ca nici nu ma deranjeaza ca sunt mate. Am geamuri "normale" exact acolo unde trebuie, acolo unde chiar am ce vedea si nu sunt de dimensiuni mari, ceva la 1,2m / 0,8m. Din pacate , din dorinta de a lua ceva bun, socrul meu a acceptat oferta firmei si a luat ceva cu dubla protectie (scartz) si sunt asa de bune de nu poti privi prin ele seara dinspre interior ca te vezi ca intr-o oglinda. Or avea ele protectie , desi ma indoiesc de eficienta ei, dar as fi preferat geamuri banale pentru ca asa cum am gandit eu pozitionarea lor soarele nu bate decat pe 25% din suprafata lor in cea mai defavorabila situatie. Din acelasi motiv nu am insistat prea tare nici pe partea de izolatie exterioara. Daca as fi locuit acolo si iarna, altfel as fi procedat !

Cred ca este altfel in cazul tau. Cu siguranta ai si ce vedea prin geamuri si precis o sa vrei sa mergi acolo si iarna, asa ca e bine sa pozitionezi suprafata mare vitrata spre sud, evident daca poti, pentru ca in zilele insorite de iarna caldura data de soare o sa te ajute mult .

Parerea mea e ca The Dude vorbeste din experienta lui foarte bogata si nu strica deloc sa il asculti. thumb_yello.gif
Cu toate ca stim exact ce trebuie sa facem , din diverse motive, ne lasam condusi in decizii de situatie... Mi s-a intamplat de atatea ori incat nu mai pot sa-mi fac planuri precise vis-a-vis de niciun lucru.

Toate cele bune !
The Dude
...sigur ca situatia conteaza cel mai mult...si oricum fiecare are propria lui viziune asupra confortului, asa ca vor exista mereu particularitati care nu vor tine seama de impunerile portofelului...

Cand un om isi construieste o casa, chiar si daca e vorba de una de vacanta, el face altceva decat sa ridice un simplu adapost.
El amenajaza un camin...zideste o acasa a lui si a celor dragi lui.

E un act de implinire a fiintei si de completare a uneia dintre cele mai importante repere din viata unui om, asa ca fiecare va face asa cum a fost educat.
Nu trebuie si nu poti impune nimanui nimic ...


....dar desigur putem sfatui pe toata lumea, dupa cum putem asculta orice sfat chiar daca nu il vom urma.

*********

ziceam danzel ca extrudatul e mult mai scump si ca de asta ar fi un exces.
la mine, cand de pe vremea asta incep sa imi pun plapuma si sa bag lemnele de foc in casa, ferestrele sunt o mare problema,
si eu am una imensa despre care am aflat ca e o eroare dardaind noaptea cu ochii pe imaginea feerica pe care ea mi-o oferea.

apoi am schimbat caminul si am montat obloane...

reddog are multe ferestre si mari, dar si un camin supradimensionat...asa ca solutii exista pentru orice...
The Dude
tudor...eu asa vad cea mai simpla si rapida rezolvare a visului tau, tinand cont de ceea ce ai deja, de niste costuri minimale si de un entuziasm ponderat..








PS. ca sa poti pune fotografii, cel mai simplu este sa asezi linkul pozei asa: [img]....link poza...[\img]
The Dude
..totusi, cabanele din lemn raman cele mai frumoase...

Constructia uneia ar putea fi o adevarata placere.
Tocmai mi-a fost adusa in atentie o metoda cu totul extraordinara de a construi din busteni:








rofl.gif rofl.gif rofl.gif
tudor_bilc
nu va luati dupa mine...dati-mi voie sa visez

http://livegreen4ever.weebly.com/1/post/2013/08/cabana1.html

am pus pe blog-ul meu cateva poze ... astea sunt case de-a dreptul nu cabanutze ieftine...o sa dau o fuga azi pana la teren si intentionez sa fac cateva poze...asa sa vedeti ce vad si eu smile.gif)
tudor_bilc
QUOTE(The Dude @ 22 Aug 2013, 08:30 AM) *
..totusi, cabanele din lemn raman cele mai frumoase...

Constructia uneia ar putea fi o adevarata placere.
Tocmai mi-a fost adusa in atentie o metoda cu totul extraordinara de a construi din busteni:

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

rofl.gif munca maxima si randament total rofl.gif
tudor_bilc
http://livegreen4ever.weebly.com/1/post/20...de-vacanta.html

am pus pozele... langa padure va fi punctul 0...si mai jos vita de vie, si pomi fructiferi... bine ca am fost azi pe acolo...am primit o oferta buna pentru inca 2ha care sunt alaturate...ma gandesc hmmmm rolleyes.gif
danzel
Wow ...ce ajutoare bestiale pentru constructie ! Cred ca m-ar ajuta toata comuna, ca la cei din tarile civilizate. Cred ca aia asa faceau case de-i mobilizau pe toti ! smile.gif Mai semanau copiii cu vecinu' , dar asta nu conta...pe atunci ! =))

@Tudor.......E super acolo, ce mai astepti ?!
tudor_bilc
oricum..plec la mare... cu nevasta si copiii ...o sa am timp sa meditez ohyeah.gif
The Dude
..concediu placut thumb_yello.gif


Locul imi pare fain si mie...dar daca vrei sa mai iei 2 hectare doar ca sa ai asigurata intimitatea, eu cred ca faci o greseala.

Daca nu intentionezi sa faci doar o cabana de vacanta, ci un cap de pod pentru o intreprindere agrara (pomi fructiferi, vita de vie), atunci n-ar fi rau.
Insa daca e invers, atunci ai sa patesti ca mine..Terenul in exces e o adevarata pacoste..

Iti zic numai una: dupa o lege mai veche trebuie ingradit.

Daca m-as apuca sa ii fac un gard perimetral si in cea mai modesta varianta (pari + sarma ghimpata) tot as da faliment...
danzel
Tocmai m-am intors de pe teren . smile.gif

Terenul trebuie sa fie ingradit ! Dar cu ce ??? Mai nou se fura stalpii din beton armat ca sa fie sparti pentru otelul din ei... Nu vreau sa fiu si eu in cauza, dar nu as avea curaj sa las o vie cu spalieri din beton fara paza.
Eu cred ca exista un echilibru si aici... Cu cat esti mai low profile, cu atat e mai bine !

Sa fim optimisti, doar traim in Romania !!! Suntem cetateni europeni, nu ? smile.gif

Revenind pe pamnat , pe pamant romanesc-evident, The Dude are dreptate in 98 % in tot ce spune. Probabil o sa sa fiu "condamnat" de prietenul meu The Dude pentru cele doua procente, dar eu am incredere in judecata lui ! TIMPUL i-a dat dreptate !

De maine, totul va fi bine !!! smile.gif
Erwin
Un gard de spini? Salcâmul crește repede.
Marduk
Abia ce am ajuns acasa, m-am intors dupa 12 zile de munca la Dragoslavele, am facut un "chiosc" (viitoare cabana) de 4mX7m, parter si etaj. La acest moment, structura si acoperis de tabla (gen lindab) 2600 lei, e mult? e putin? Practic acest "chiosc" poate fi "invelit" in OSB sau lemn, la interior se poate izola si placa cu rigips. Inaltimea "chioscului" este de 2,4 parter si 1,7 etaj (la saceac), coama este cu 80 cm mai sus. Toata constructia a fost realizata de 2 (doi) oameni, un generator, scule semipro, o sotie devotata care ne-a facut de mancare, 3 l de tuica, vin, bere, apa de izvor. Repet, omul si-a dorit un chiosc, dar dupa ce a vazut ce-a iesit cred ca a inceput sa-si doreasca o cabana. Am sa postez si ceva poze in zilele urmatoare.
tudor_bilc
Sper sa mai prindem ceva vreme buna... mergem la mare asa in fuga doar pentru copii, multumesc pentru urari.

Ok...eu pe langa servici, mai am cateva ativitati "conexe"...sa le spunem asa...si pe langa cabanuta doresc sa pun bazele unei afaceri gen BIO...adica in prima faza sa producem legume si fructe pentru consum propriu si eventual cu timpul daca o sa fie ok sa comercializam surplusul de productie. Dar asta este o alta poveste care nu isi are locul aici smile.gif

Ingradirea se va efectua cu stalpi de salcam, se gases din abundenta si se pot procura usor, avand in vedere ca aceste parcele sunt agricole si teoretic trebuiesc curatate...atentie nu se vor taia din padure...

Distanta dintre parcela de teren si locuinta mea aprox 15min de condus si 5min mers pe jos(vara o sa fie resedinta permanenta), drum asfaltat 90%.

Oraselul in care imi desfasor activitatea este linistit, sa fie oare caracteristica ardelenilor smile.gif) , pot sa imi las masina cu chei in contact si cu geamurile deschise pe strada fara incidente.... aici oameni inca se saluta pe strada, se ajuta intre ei pe gratis...fara nici un ban...in special la muncile mai grele si bineinteles serviciul se returneaza cand este necesar...dar asta este o alta poveste care nu isi are locul aici smile.gif

A nu se intelege ca aici este raiul pe pamanat...doar ca relatiile dintre oameni si respectul pentru aproapele tau inca functioneaza.

De ce am tinut sa va spun asta?...poate ca dupa ce am locuit in orase precum Bucuresti, Galati, Braila, Craiova, Brasov, Satu Mare, Baia Mare, TG Mures, Timisoara... unde m-am lovit de lucruri simple mai tot timpul se gasesc binevoitori sa te ajute doar pentru bani.
Imi cer scuze..cred ca este o refulare psihologica, o descarcare nervoasa ...asa de LUNI DIMINEATA.... dar ma consolez cu ideea ca -Maine poate fi si mai rau! thumb_yello.gif
The Dude
QUOTE(danzel @ 25 Aug 2013, 08:22 PM) *
Revenind pe pamnat , pe pamant romanesc-evident, The Dude are dreptate in 98 % in tot ce spune. Probabil o sa sa fiu "condamnat" de prietenul meu The Dude pentru cele doua procente, dar eu am incredere in judecata lui ! TIMPUL i-a dat dreptate !



The Dude ar trebui sa aiba dreptate doar 50%...Nimeni nu ar trebui crezut mai mult decat atat...

Prietenul tau The Dude apreciaza mult increderea pe care i-o acorzi, insa iti atrage serios atentia ca oameni nu merita sa te increzi prea mult in ei...


.....cine nu isi face iluzii, nu are deziluzii... thumb_yello.gif



Acum tu esti un succes si ma bucur mult pentru tine.

Poate vreodata ajungem sa bem o bere impreuna.
Te-as invita pentru asta la cabana mea.
Ieri am fost acolo...si am fost ingrozitor de singur...



Erwin...

o idee excelenta cu salcamul...dar mai e si alta chestie...numele ei imi scapa, insa printr-o anume parte a tarii se face gard natural din ea..Are tot asa multi spini si face niste pastai..

Chiar si asa...eu tot nu ma incumet sa imi ingradesc locul..
tudor_bilc
citesc o carte:

Acesta este decorul. Mergem la serviciu făcând o muncă probabil lipsită de sens
vreme de treizeci, patruzeci sau cincizeci
de ani pentru a plăti o casă cu care nu mai
avem nici o legătură directă. Cât de mulți
dintre noi au fost într-o turnătorie sau o
fabrică de rigips? Dacă am fost, ne-a plăcut
ce am mirosit, am auzit și am simțit acolo?
Când copiii fac o excursie cu clasa la abator, încetează să mai mănânce carne. Când
vedem cum sunt făcute componentele de
construcții, căutăm moduri mai bune de a
ne face singuri casa.
Mișcarea construirii naturale i-a ajutat pe oameni să refacă legătura cu tradiția
noastră de adăpost independent, cu siguranță unul dintre drepturile noastre naturale. Folosind cobul, nu punem una peste
alta componente gata făcute cumpărate de
la magazin. Folosind cobul, luăm materialele de construcții gratuite din solul de sub
tălpile noastre – pământ bun și curat – și le
modelăm pentru a face podele, pereți, tencuieli – case. Case atât de frumoase, încât îi fac
pe bărbați în toată firea să plângă.
Cele mai multe dintre clădirile în care
locuim și muncim sunt lipsite de suflet,
antiecologice și urâte. Ne blocăm simțurile atunci când ne aflăm în ele. Însă există
și alt fel de arhitectură, unul care hrăneș-
te sufletul și spiritul, care ne ajută să ne
simțim bine, care ne înfrumusețează viața
de zi cu zi. Vremea vechii stăpâniri asupra
pus; avem nevoie de o „arhitectură ecologică“, una care să reafirme locul
nostru în Natură, unde să ni se reamintească neîncetat gloria lumii înconjurătoare. Creând clădiri naturale, vei crea spații
fermecătoare, un loc în care spiritul tău să
se poată înălța.
Atunci când faci singur ce îți trebuie,
apare o schimbare de atitudine. Îți schimbi
perspectiva din „Vreau, deci trebuie să cumpăr...“ în „Ce avem aici? Ce pot să fac cel mai
bine cu acest lucru?“. Prima atitudine este
felul în care o societate consumistă abordează viața. A doua este modul în care oamenii
din societăți tradiționale au privit întotdeauna lumea din jurul lor. Se numește „creativitate“ și este extraordinar de satisfăcătoare.
După ce înveți să îți creezi materialele de construcții primare din pământul de
sub tălpile tale, capeți o viziune mai largă.
Acum înțelegi rolul pe care îl au nuielele
în punerea unui acoperiș și pricepi cât de
ușor este să construiești cadre de ușă din
stâlpi, să pui gazon pe acoperiș, să montezi
bucăți de sticlă fără ramă pentru ferestre
într-un perete din cob. O lume de noi posibilități se deschide.
„Dar nu am timp pentru toate astea.
Când ai o slujbă ADEVĂRATĂ, îți câștigi
pâinea muncind și crești trei copii nu mai
e timp pentru atitudinea asta relaxată. Cineva trebuie să plătească facturile. Oricum,
nu avem unde să construim.“. În această
carte răspundem tuturor acestor îngrijorări
și vom spune poveștile oamenilor care le-au
depășit. Vom demonstra că nu construirea
casei este ceea ce mulți dintre noi nu își permit, ci, mai degrabă, drumul parcurs cu ma-
șina până la serviciu pentru a plăti benzina
cu care ne ducem la serviciu pentru a plăti
impozit pe venit, astfel încât să putem plăti
băncii ce a mai rămas pentru a împrumuta
de la ea casa în care locuim.
Partea cea mai importantă a construirii
propriei tale case naturale este schimbarea
de stil de viață care te eliberează de corvezi și
de sentimentul că ești prins în capcana creditului. Dacă urmezi procesele de gândire și
principiile de construcție studiate în această
carte, costurile casei tale s-ar putea să dispară aproape complet, creându-ți ocazia de
ți lua un an liber și de a crea o casă care te
inspiră cu adevărat.
Cel mai important, nu uita că a construi nu este ceva ce se face în grabă pentru a obține o structură finită. Atât construcția, cât și traiul în casa ta pot fi, zilnic,
procese spirituale de bucurie, de reflecție
și de legătură cu Natura. Nu confecționezi
un produs – deci fă-ți timp să te bucuri de
întreg procesul.

sa fie oare adevar in ceea ce zice ?


Casa la înde-Mână - Ianto Evans, Michael G.Smith, Linda Smiley
Un ghid practic şi filosofic pentru construcţia casei din cob
http://cartidintei.files.wordpress.com/201...color-print.pdf
The Dude
Are dreptate in chestia cu traitul procesului..


sa construiesti e un experiment ciudat si extrem de folositor fiintei...

te elibereaza si te implineste..


construieste o casa ca sa iti implinesti destinul...

se spune ades ca daca n-ai ridicat o casa si daca n-ai crescut un copil..ai trait degeaba.
Marduk
Cateva imagini cu "chioscul"















The Dude
...vad si un panou solar ?
Marduk
E un panou care asigura iluminatul in rulota si incarcarea telefoanelor. Dar despre structura ce parere ai?
Erwin
Rulota rămâne acolo? Nu-i văd rostul dar poate nu e finalizată construcția... Structura pare în regulă dar unde-i podeaua de la parter? Nu cred că vrea nimeni să stea într-o rulotă dacă are o cabană din lemn. smile.gif
The Dude
..structura e faina...

banuiesc ca s-a inaltat ca sa il foloseasca si ca hambar; depozit de fan.
Are sa il inchida cu scanduri...ca asa fac localnicii pe acolo, si va ramane sura.

Ce ma ingrijoreaza este felul in care au fost prinse riglele in pamant. pare ca acolo e o piesa de montaj de tip tarus, care se infige adanc in pamant si de care se prinde rigla intr-o furca, cu autofiletante.

Nu e un sistem foarte sigur...Invelitoarea aia, la un vant bun (adica rau) poate actiona ca o vela, iar ancorarea e superficiala.
Asta nu e o constructie autotasanta, desi, din cate vad, zona vantului predominant a fost respectata atunci cand s-a decis orientarea structurii, insa chiar si asa....

In rest e simpla, profesionala si clasica...
danzel
QUOTE(The Dude @ 26 Aug 2013, 09:57 AM) *
Poate vreodata ajungem sa bem o bere impreuna.
Te-as invita pentru asta la cabana mea.


Merci de invitatie ! smile.gif
Noi sa fim sanatosi si norocosi !

@marduk

interesante costurile !
Mai multe contravantuiri , poate ? E foarte inalta !
Spor la treaba !!!
Marduk
Va multumesc pentru postari sunt foarte valoroase pentru "proiectul" respectiv.

QUOTE(Erwin @ 27 Aug 2013, 01:47 AM) *
Rulota rămâne acolo? .... Nu cred că vrea nimeni să stea într-o rulotă dacă are o cabană din lemn.

Cum am spus, amicul meu avea in cap sa faca o terasa peste rulota, dar i-a iesit altceva. Dupa ce a vazut ce i-a iesit cred, sper, ca se gandeste sa scoata rulota si sa ramana cu cabana.

QUOTE(The Dude @ 27 Aug 2013, 08:24 AM) *
QUOTE
..Ce ma ingrijoreaza este felul in care au fost prinse riglele in pamant. pare ca acolo e o piesa de montaj de tip tarus, care se infige adanc in pamant si de care se prinde rigla intr-o furca, cu autofiletante.

Asta este cea mai mare ingrijorare a mea. Cand am ajuns la fata locului si-am vazut pe ce vrea sa ridice structura si materialele, am vrut sa-l las si sa plec, dar e amicul meu si desi am avut multe dispute pe tema acestui "proiect", am decis sa-l ajut. Tarusii respectivi sunt "ancorati" la o adancime de 30 de cm. L-am convins ca a facut o gresala si ca va fi nevoit sa faca o fundatie continua cu subzidire pentru a prinde intreaga structura la baza.
QUOTE
..Invelitoarea aia, la un vant bun (adica rau) poate actiona ca o vela, iar ancorarea e superficiala...

Exact asta i-am spus si eu, i-am zis ca toata constructia arata ca o balerina foarte grasa care sta pe niste poante. Nu sunt genul de om care sa-si lase prietenii la greu si am acceptat sa continui munca doar cand mi-a promis ca va remedia toate "grozaviile" pe care le-a "proiectat" fara sa consulte un constructor. Mi-a fost foarte greu sa-l conving, dar pana la urma a inteles ca in constructia de case e nevoie de o fundatie serioasa iar pentru a ridica o casa ai nevoie de boloboc, indreptar, echer, sfoara cu plumb etc. Pana la urma e bine cand totul se termina cu bine.


QUOTE(danzel @ 27 Aug 2013, 08:33 AM) *
...Mai multe contravantuiri , poate ?

Nu exista, dupa mine, "poate" contravanturile sunt mai mult de cat necesare la parte de jos, puse in X. Amicul vroia sa o lase doar in grinzi si centuri fara contravanturi si aici am avut o disputa, dar s-a convins dupa ce s-a urcat la etaj si-a vazut cum se balanseaza.
tudor_bilc
dar de asta ce spuneti?

ziduri din lemn debitat...

http://livegreen4ever.weebly.com/1/post/20...mn-debitat.html

probabil ca la prima extensie a viitoarei "cabanutze" partea de sufragerie va fi zidita folosind aceasta tehnica, nu mi se pare greu sa zidesc in stilul asta, plus ca rezultatul este unul impresionant vizual si estetic.

Am tot citit pe diverse site-uri ca izolatia termica a unei asemenea constructii nu ar fi prea buna, iar in timp lemnul lucreaza si vor aparea diverse crapaturi.
Mortarul folosit la zidarie se poate face in mai multe feluri, rumegus cu ciment si var sau pamant, nisip, ciment si var. Erau proportiile date dar deocamdata nu am fost interesat, iar partea de mijloc se foloseste un amestec de rumegus cu var, se zice ca este o bariera eficace cu doua roluri:
1- te apara de insecte si de rozatoare
2- izolatie fonica si termica
The Dude
foarte interesant...mortarul este de fapt un beton cu polistiren, iar acolo unde pui talaj cu var, rupi simultan si puntea termica.

Cunosteam doar sistemul in care butuci de marimea celor ce sunt taiati la dimensiunea care sa le permita sa incapa in soba sunt prinsi intre ei, ca in zidarie (pe post de caramizi) cu "mortar" din pamant galben (un fel de argila)...insa solutia batraneasca era utilizata doar pentru constructii temporare..

voi studia, voi reveni... unsure.gif
Marduk
QUOTE(tudor_bilc @ 28 Aug 2013, 01:14 PM) *
dar de asta ce spuneti?...

Ca proiect este interesant, dar eu raman la cabana de lemn clasica din butuci sau din grinzi si OSB, cu izolatie performanta, alta decat vata minerala, desi asta pare a fi cea mai iefitina, as prefera pamant cu paie si pleava.
danzel
QUOTE(Marduk @ 29 Aug 2013, 12:16 PM) *
Ca proiect este interesant, dar eu raman la cabana de lemn clasica din butuci sau din grinzi si OSB, cu izolatie performanta, alta decat vata minerala, desi asta pare a fi cea mai iefitina, as prefera pamant cu paie si pleava.


Iti pot spune cu certitudine ca in cazul meu vata minerala bazaltica s-a comportat foarte bine, desi a fost din cea mai ieftina , necompactata. Cel putin vara...
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA ! Am locuit 25 de ani intr-o casa care avea si o camera construita astfel, camera mea...Izolatie buna, chiar si iarna !
Bunicii nostri nu mai faceau studii de rentabilitate ca noi...ei luau ce gaseau !!! Mama, daca avea bunica internet ...smile.gif
Erwin
Mie nu-mi inspiră încredere pentru o construcție permanentă. Lemnul lucrează în timp și fie se va tasa fie se va umfla și vor apărea crăpături. Pentru ceva temporar, câțiva ani poate, e ok.
Marduk
QUOTE(danzel @ 29 Aug 2013, 04:50 PM) *
QUOTE
... vata minerala bazaltica ....

vata minerala de sticla
QUOTE
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA !...

Totusi daca te duci la o primarie si ceri sa faci o casa din paianta, arhitectul se uita ca la un ciudat sau la un sarantoc.

danzel
Asta ce este cu adevarat ?



arata asa:


tudor_bilc
QUOTE(danzel @ 29 Aug 2013, 04:50 PM) *
Iti pot spune cu certitudine ca in cazul meu vata minerala bazaltica s-a comportat foarte bine, desi a fost din cea mai ieftina , necompactata. Cel putin vara...
Cat despre pamant cu paie...TOATA STIMA ! Am locuit 25 de ani intr-o casa care avea si o camera construita astfel, camera mea...Izolatie buna, chiar si iarna !
Bunicii nostri nu mai faceau studii de rentabilitate ca noi...ei luau ce gaseau !!! Mama, daca avea bunica internet ...smile.gif

rofl.gif
The Dude
QUOTE(Erwin @ 29 Aug 2013, 04:54 PM) *
Mie nu-mi inspiră încredere pentru o construcție permanentă. Lemnul lucrează în timp și fie se va tasa fie se va umfla și vor apărea crăpături. Pentru ceva temporar, câțiva ani poate, e ok.


..e pozat pe cealalta directie a fibrei si lungimea acesteia e nesemnificativa ca influentele sa conteze..
.. e presat in structura si constrans de ea sa nu accepte canditatile de umiditate pe care si le-ar dori ca sa isi faca de cap umflandu-se in pene sau contractandu-se dupa chef..

Fara un tratament la capete ar putea putrezi, iar asta sa se propage in adancul butucului, asa cum te temi tu, asa ca sunt convins ca fatada exterioara cel putin ar trebui lacuita cu yachting (lac rezistent la uv si la conditi atmosferice grele).

Eu zic ca pentru anumite zone, acolo unde lemnul abunda, sau se poate procura ridicol de ieftin (ca lemn de foc), asta ar fi o solutie de luat in consideratie...Plus ca daca folosesti un mortar natural (argila cu paie tocate) ar fi si eco 100% (salut Kapone..ce mai faci frate ?)
The Dude
QUOTE(Marduk @ 29 Aug 2013, 08:57 PM) *
Totusi daca te duci la o primarie si ceri sa faci o casa din paianta, arhitectul se uita ca la un ciudat sau la un sarantoc.




depinde de primarie...daca te duci cu solutia asta la corbeanca vei fi privit ca un excentric.. rolleyes.gif

Noi am construit in 2005 la mogosoaia o casa din paianta cu acoperis din stuf..cu autorizatii si totul ok.
Avea insa o structura metalica, tamplarie pvc si geam termopan.


Nu exista sa nu capeti autorizatie daca proiectul tau indeplineste exigentele din legea constructiei si utilizeaza materiale agremetate tehnic, asadar vei putea sa construiesti o casa din paianta daca ii rezoilvi problemele de structura, de stabilitate si comportare in timp, ceea ce nu e deloc imposibil si vine foarte mult in avantajul tau...
Marduk
La urmatorul "proiect" intentionez sa folosesc structura de lemn, la exterior OSB iar la interior peste goluri, plasa de Buzau sau rabit (cu goluri mai mari) umplutura urmand sa fie facuta cu lut amestecat cu paie si pleava.
tudor_bilc
“Treat” the wood to a borate bath: It is becoming common practice to spray or soak the cordwood in a solution of borate (borax). The most preferred, economical method is to use 4 cups of 20 Mule Team Borax (borate) with a gallon of hot water. This can be sprayed on, or the logs can be dunked. This treated is a “three-fer:” an insecticide, a wood preservative and a fungicide. Commercially available products can be used: (Timbor, Shell-Guard, Pentatreat, etc.)

http://thenauhaus.com/blog/index.php/build...reen-chapter-9/

am gasit cateva informatii(vezi link-ul) despre pregatirea lemnului inainte de zidirea efectiva:

1 obligatoriu lemn uscat, daca nu este uscat vor aparea crapaturi pe lungimea lemnului, pe unde va intra frigul in casa.
2 tratament pentru fiecare bucata de lemn cu o baie sau se pulverizeaza pe lemn amestecul urmator: reteta este prezentata sumar mai sus patru cupe de Borax se amenteca cu 1 galon de apa calda. rolleyes.gif nu am timp sa aprofundez sau sa fac transformari acum dar se poate dezvolta ulterior. Tratamentu are 3 roluri: insecticid, pastrarea lemnului in stare cat mai naturala si tratament contra ciupercilor. Se enumara cateva denumiri de produse care evident NU SE GASESC LA NOI!

si cateva informatii cu privire la BORAX http://ro.wikipedia.org/wiki/Borax

si sa fie pana la capat ohyeah.gif de aici puteti cumpara borax http://www.ekilibrium.ro/articol/Produse/P.../Borax-177.html
tudor_bilc
QUOTE(Marduk @ 30 Aug 2013, 10:36 AM) *
La urmatorul "proiect" intentionez sa folosesc structura de lemn, la exterior OSB iar la interior peste goluri, plasa de Buzau sau rabit (cu goluri mai mari) umplutura urmand sa fie facuta cu lut amestecat cu paie si pleava.

nu stiu ce sa zic...sunt economist de profesie... deci exista sanse mari sa gresesc unsure.gif ...dar umezeala din pamant nu face pereche buna cu OSB-ul, chiar de exterior cum este el recomandat in pliante, prea multa umezeala il deterioreaza iremediabil... rog pe cineva care este de meserie sa isi de-a cu parerea.
Marduk
QUOTE(tudor_bilc @ 30 Aug 2013, 11:19 AM) *
nu stiu ce sa zic...chiar de exterior cum este el recomandat in pliante, prea multa umezeala il deterioreaza iremediabil...

Lutul amestecat cu paie si pleava se usuca in 1-2 saptamani, OSB-ul de exterior poate fi tinut in ploaie cativa ani.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.