Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Nefertiti
Recitesc Hoţii de frumuseţe. thumb_yello.gif
exergy33
Am inceput Oglinda Limburilor de Andre Malraux ...
Nefertiti
Auschwitz
ilie
QUOTE(nefertiti @ 8 Nov 2010, 09:29 AM) *

Cum e asta, care-i povestea pe scurt?
Nefertiti
E foarte bună. Nu-mi place să "povestesc" cărţi. Aruncă un ochi aici şi vezi dacă te atrage. Iar daca o vrei şi nu îţi place să citeşti pe calculator (eu urăsc asta), ţi-o aduc eu. smile.gif
ilie
Multumesc.
illuvatar
Lorelei de Ionel Teodoreanu .Am început ceva de Balzac dar merge greu.Şi Istoria culturii şi civilizaţiei de Ovidiu Drimba .
Nefertiti
Întoarcerea Omului Zar
Gabici
In paralel:
-Mozart "Scrisori"
-Mircea Gheorghe "Partida de canasta"
-Grisham "Clientul" (asta in tramvai, ca e mai light ohyeah.gif )
terrorizer
Norwegian Wood (Haruki Murakami)
Gabici
Demostene Botez - "Ghiocul"
Yvonne
Gabriel Liiceani - Intalnire cu un necunoscut. Parerea mea este ca atat timp te raportezi la niste " idoli " te pierzi pe tine insati din vedere si orice cautare este zadarnica, atat timp cat sforile papusarului functioneaza.
exergy33
Saptamana trecuta am citit Sa nu ne uitam la ceas de Rodica Ojog Brasoveanu.
Boudicca
Citesc La furat de cai de Per Petterson (carte din colectia Cotidianul). Imi place modul in care descrie autorul natura, ceea ce simte si ceea ce i se intampla. La inceput mi s-a parut cam plictisitoare, dar acum a inceput sa-mi placa.
Michelle
Pestele in apa- autobiografia M Vargas Llosa
Gabici
Radu Pavel Gheo "Adio, adio, patria mea"
Ghiocul tot nu l-am terminat desi e bunicel.
tikky
Ken Follet - O lume fara sfarsit. DItamai cartea, dar se citeste repede.
exergy33
Printre picaturi si alergaturi am reusit sa citesc Crudul adevar de David Lodge.
Nefertiti
Trei tigri trişti
exergy33
Am observat ca in ultima perioada nimic nu ma dispune/destinde mai bine ca o carte politista.

Rodica Ojog-Brasoveanu, Cianura pentru un suras (recitita)
Gabici
In paralel:
„O calatorie gratuita – Romanii in gulagul sovietic” – Olga Pfeiffer Cunescu
"100 de femei celebre"
exergy33
La recomandarea expresa a cuiva am inceput Montesquieu, Scrisori persane.
carmine
Inca nu m-am hotarat intre Viata cea noua a lui Pamuk si Prima ancheta a lui Maigret a lui Simenon. Nu-mi place sa citesc doua carti in acelasi timp.

Exergy33, cum e cartea ta? Poate din 2 o aleg pe-a treia. tongue.gif
exergy33
Sunt intr-o stuatie asemanatoare cu tine. Citesc in paralel Spionaj la manastire de Rodica Ojog Brasoveanu si Scrisorile persane smile.gif

Cartea scrisa de Monstesquieu e captivanta prin stilul narativ si perspectiva prin care e perceputa societatea pariziana de catre doi indivizi diferiti, ambii veniti din Persia medievala.

Primul e un tanar persan trimis de familie sa studieze in Europa, cel de-al doilea e un om matur, ce avusese o pozitie importanta la curtea de la Isfahan, si care din ratiuni politice e nevoit sa aleaga calea exilului.
Cei doi trimit scrisori acasa. In aceste epistole ei povestesc, mai bine zis analizeaza, diverse aspecte : Franta si obiceiurile francezilor, moravurile societatii pariziene, luxul si mizeria, arta, literatura, viata oamenilor simpli ... adica mai tot ceea ce vad cu ochii lor, iar lucrurile vazute sunt puse in balanta cu cele de acasa, adica din societatea persana.

Montesquieu afirma ca nu a facut decat sa traduca scrisorile celor doi.
Eu nu-l cred smile.gif..

carmine
Suna interesant scrisorile, doar ca momentan, si daca as avea cartea la indemana, nu as putea sa mai citesc ceva despre Paris. Cel putin o luna, asa simt.

Cred ca e nevoie sa vad oameni adevarati cum se misca, nu sa citesc despre ei si gandurile lor. Si aer curat/rece cu miros de pamant rascolit.
ilie
QUOTE(carmine @ 14 Feb 2011, 01:53 PM) *
Cred ca e nevoie sa vad oameni adevarati cum se misca... Si aer curat/rece cu miros de pamant rascolit.

Iti recomand o ferma agricola model! Acolo iti gasesti fericirea si te regasesti pe sine.
Eu ma duc acolo destul de des si imi incarc bateriile gen Duracell de tip alcalin. E fantastic de eficient! vei vedea.
Erwin
aşteaptă întâi să se topească zăpada! rofl.gif

"Un secol cu Neagu Djuvara" - am început-o, dar nu ştiu când o voi termina... rolleyes.gif
Yvonne
Panait Istrati. Ciulinii....
ilie
Pentru iubitorii de carti: http://www.librarything.com/
Yvonne
Panait Istrati....Kira
Gabici
Anita Nandris Cudla - 20 de ani in Siberia
Impresionant...
Gabici
Am trecut la Minulescu - "Corigent la limba romana"
Mai cititi si voi, nu-i asa...?
Nefertiti
Urbano Tavares Rodrigues, Valul de căldură
Tinkerbell
Iris Murdoch - Discipolul (finally, Nefe! mulțumesc de recomandare, o să ajung și la Marea, marea... mă așteaptă, știu)
exergy33
Jaques Salome, Curajul de a fi tu insuti
Gabici
"Ines a sufletului meu" de Isabel Allende
exergy33
Meridian de Eric Brown. Genul SF romantic. Am parcurs povestirea dintr-o suflare ... si mi-a placut smile.gif.
Citeste-o.
Nefertiti
Olivia Manning, Trilogia balcanică
ilie
QUOTE(exergy33 @ 7 Apr 2011, 07:55 PM) *
Meridian de Eric Brown. Genul SF romantic. Am parcurs povestirea dintr-o suflare ... si mi-a placut smile.gif.
Citeste-o.

Zi-mi povestea pe scurt te rog.
LINICA
Daniel Ange, Trupul tau este facut pentru viata
Gabici
Nuvele de Cehov, Mame si fiice de Justine Levy
Gordin
Am terminat Golem de Gustav Meyrink care mi-a placut foarte mult. E magica.
A mai citit cineva alta carte de-a lui sa-mi spuna cum i s-a parut?

Acum Gog de G. Papini. Nu-mi plac toate povestirile, dar unele chiar ma surprind.

Sunt la litera G? hmm.gif
Melusine
Si eu sunt tot la Papini, citesc Un om sfarsit. Care deja usor ma deprima... smile.gif
Si tocmai am terminat Llosa, Povestasul, care m-a incantat, o recomand cu toata caldura.
Nefertiti
Călătorie prin Portugalia
wulfenia
David D. Burns, M.D. "Feeling Good"
exergy33
Cu putin timp in urma am inceput Vesti din Paradis de David Lodge ...
Cla
QUOTE(wulfenia @ 27 Apr 2011, 09:35 AM) *
David D. Burns, M.D. "Feeling Good"

Si eu, Mister Burns, he is feeling good about the money, daca nu ar fi familia tâmpita de Simpsons care-i baga bete-n roate biggrin.gif
exergy33
Vlad.T.Popescu , Vrajitoarele grase nu sunt arse pe rug
carmine
QUOTE(exergy33 @ 13 May 2011, 11:57 AM) *
Vrajitoarele grase nu sunt arse pe rug


Dar unde, la protap? drool.gif sorry.gif

Cum e cartea, despre ce e?
exergy33
smile.gif

E vorba de cineva ( un pictor) ce-si povesteste amintirile, iar amintirile incep cu perioada comunista. Povestitorul, si in acelasi timp eroul cartii, cand dialogheaza, cand trece la monolog.
Felul lui de a povesti, desi ironic, e presarat cu pasaje 'lirice'. Imi place mult stilul ... chiar foarte mult.

Nu vreau sa spun mai mult, doar ca am descarcat cartea de aici :
http://www.cartea.info/revista/lista.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.