Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Ares
"Sourcery", cartea 5 din Discworld... Si cu greu ma abtin sa nu rad cu lacrimi din cand in cand... Este o carte relaxanta, o adevarata placere... O sa revin cu "recenzia" smile.gif
Nea' Caisa
am rasfoit "supa de pui pentru suflet".
o carte tipic americana, ce m'a motivat tocmai prin refuzul de a accepta o astfel de motivare.
Mistinguett
Citesc acum "Geisha" de Mineko Iwasaki - spre deosebire de "Memoriile unei geishe" este o poveste reala, chiar daca nu mult deosebite una de alta.

p.s. pentru cei interesati, am vazut zilele trecute un "casting call" pentru Memoriile unei geishe - in regia lui Steven Spielberg.
Ahriman
Salutare! biggrin.gif
Momentan ma lupt cu doua carti:
una ar fi " Mitologia Nordic-Germanica in perspectiva misterelor" de Ernst Uehli
cealalta am mai citit-o de cateva ori iar acum o citesc mai mult oentru relaxare, avand in vedere faptul ca aproape o stiu pe dinafara; se numeste "Autobiografie" iar autorul este Isaac Asimov(cartea asta a ajuns un fel de Biblie pentru mine) devil.gif
grobber
Am gasit si eu, in sfarsit, 1984, si am inceput sa o citesc, desi mai aveam vreo 50 de pagini din Homo Ludens (de fapt, nu prea pot sa ma opresc din citit smile.gif).
nefertiti-old
Giovanni Arpino, Intunericul si mierea, cartea dupa care s-a facut filmul Parfum de femeie.
Unu
Īn prezent ma bucur de Jose Saramago - Evanghelia dupa Iisus Christos.
Vă recomand tuturor să luaţi contactul cu o frazeologie care, vă promit, are să vă cucerescă īntru totul, nemaivorbind de subiectul din cale afară de incitant.
mutulica
recitesc Golden Coast de Nelson Demille
Ela
Codul fiscal se accepta? Nu e de interes general (desi ar trebui, macar pentru impozitul pe venitul global si/sau, mai ales, pentru scutirile de impozit pe venit).
In rest, in pauze, Stephen Covey - Eficienta in sapte trepte, un ghid din ce in ce mai util pentru toti cei implicati intr-un proces de tranzitie la orice nivel (profesional, personal, familial).
Trebuie sa fac rost de 1984 - MI-ATI TREZIT CURIOZITATEA!!!
fargakos
Cristian Neagoe- in camera mariei gaseai
Din cate am citit pana acum e o carte despre trairile unui tanar indragostit, prins intr-o lume pe care incearca sa o descopere...
Tomy
Via Mala de John K thumb_yello.gif nittel
clara
Colin Forbes-"Fuhrerul si damnatii"
mutulica
Sanda Marin - Carte de bucate
ma chinui cu o mamaliga, zau
Tyra
Mihai Coman: "Introducere in Sistemul Mass-Media".
Ma pregatesc pentru un test.
Mara
"Veronika se hotaraste sa moara"- Paulo Coelho...cati dintre noi sunt "normali"?!
Mistinguett
Am citit-o si eu de curand, Mara. Concluzia e ca totul e atat de relativ... laugh.gif

Acum ma chinuiesc (efectiv) cu "Povestea a doua orase" de Dickens. In engleza. Nu stiu de ce ma face sa ma simt la pe vremea scolii cand aveam lecturi obligatorii.
Mara
Iti admir tenacitatea. Eu nu reusesc sa termin o carte daca nu-mi spune mare lucru. Desi incerc, macar asa, ca exercitiu de vointa laugh.gif
ypsilonalpha
Acuma citesc Terry Pratchett - Mort (volumul patru din seria Discworld) si John le Carre - Omul nostru din Panama.
Anthrax
Giovani Boccaccio - DECAMERONUL
O suta de povestiri spuse in zece zile de catre 7 doamne si 3 cavaleri
Ma atrage indeosebi faptul ca unele povestiri se critica destul de dur biserica, si m-a amuzat si tot odata m-a impresionat introducerea in care se povestea timpurile cumplite cand in Florenta a izbucnit epidemia de ciuma.
Unu
Albert Speer - Īn umbra lui Hitler

Memoriile arhitectului şef al celui de al III-lea Reich, şi unul dintre apropiaţii lui Hitler.
Catarzis
Parfumul de Patrick Suskind

te loveste si te mangaie in acelasi timp.
Mistinguett
Am inceput "Living to tell the tale" de G.G. Marquez.
axel
drool.gif Trebuie sa mi-o cumpar si eu...
Adriana Vd
Tocmai am terminat "Portretul lui Dorian Grey" de Oscar Wilde si pot sa spun ca finalul m-a lasat... yikes.gif .Extraordinara carte, cred ca am subliniat sute de pasaje care m-au impresionat.Acum vreau sa recitesc cartea mea de suflet, "Intoarcerea din rai", Eliade.Am citit-o anul trecut, si ii duc dorul enorm de mult.
Am uitat de "Domnisoara Cristina", tot Eliade.M-a impresionat fff tare reprezentarea raului, a diavolului, si a spaimei pricinuite de prezenta acestuia...
lukaishere
Acum citesc a doua oara Marin Preda - Cel mai iubit dintre pamanteni.
fireflower
tocmai am termiat veronika se hotaraste sa moara a lui coelho(si mi-o placut foarte mult...) si acuma citesc binecuvantati animalele si copiii de glendon swarthout
morpheus_rise
acum am aparut si eu pe aici pe site, desi il vizitez de ceva vreme. Ce am citit in ultima vreme? Eu citesc de obicei vreao 3/4 carti o data, si investesc enorm in carti. Acum citesc de Frank Herbert - Ciuma Alba, Lazarev - Karma Pura si Miguel Ruiz - cele 4 legaminte, ghid practic.
As vrea sa va recomand, pe langa ciclul pandorei de Herbert, o carte care m-a marcat profund: Evanghelia dupa Isus Hristos de Jose Saramago. Merita citita cu sufletul la gura.
RraLluCca
Acum sunt ocupata si stresata in acelasi timp cu Bacu si admiterea la facultate si mi-e ciuda ca nu mai am timp sa citesc
la fel de mult ca inainte sad.gif ...Pe biroul meu se gaseste acum Kahlil Gibran "Cele mai frumoase poezii",o carte foarte mica
si foarte subtire insa plina de intelepciune smile.gif
flu
Acum: Umberto Eco - Insula din ziua de ieri ... are un stil placut Eco asta

Si tocmai am terminat (si va recomand): Aglaja Veteranyi - De ce fierbe copilul in mamaliga ... de ce o recomand nu stiu, poate pentru ca e mai ciudata...poate pentru ca e cu circari... juggle.gif
fireflower
QUOTE (flu @ 24 Mar 2004, 01:47 PM)
Si tocmai am terminat (si va recomand): Aglaja Veteranyi - De ce fierbe copilul in mamaliga ... de ce o recomand nu stiu, poate pentru ca e mai ciudata...poate pentru ca e cu circari... juggle.gif

am citit cartea...si chiar merita citita...foarte faina...poate pentru ca e atat de simpla(sau cel putin asa mi se pare mie...)
valentinu
acum citesc Umberto Eco - Insula din ziua de ieri
"placut" chiar e bine zis flu; o incantare sa il citesti pe Eco
morpheus_rise
ma faceti foarte curios sa citesc Umberto Eco, si cred ca cumpar Numele Trandafirului, ca asta am vazut-o in librarii, desi o sa stea la coada ca mai am crti urgente de citit..... biggrin.gif
anonim
QUOTE (morpheus_rise @ 25 Mar 2004, 09:12 AM)
ma faceti foarte curios sa citesc Umberto Eco, si cred ca cumpar Numele Trandafirului, ca asta am vazut-o in librarii, desi o sa stea la coada ca mai am crti urgente de citit..... biggrin.gif

eu zic sa incepi sa citesti Numele Trandafirului si daca o sa mai poti sa te opresti ca sa citesti restul lucrurilor mai urgente anunta-ma, dar ma cam indoiesc biggrin.gif
Ares
Bine ai venit la Han, anonim!
welcome.gif
morpheus_rise
anonim daca ti zica ca e asa, desi eu daca pun mana pe o carte stiu daca merita sa o citesc sau nu, de cate ori am pus mana pe Numele Trandafirului nu m-a atras.
Uite ca o sa ascult de tine si o sa ma apuc sa o cumpar si sa o citesc.
anonim
QUOTE (Ares @ 25 Mar 2004, 03:21 PM)
Bine ai venit la Han, anonim!
welcome.gif

multumesc ohyeah.gif
anonim
QUOTE (morpheus_rise @ 25 Mar 2004, 04:26 PM)
anonim daca ti zica ca e asa, desi eu daca pun mana pe o carte stiu daca merita sa o citesc sau nu, de cate ori am pus mana pe Numele Trandafirului nu m-a atras.
Uite ca o sa ascult de tine si o sa ma apuc sa o cumpar si sa o citesc.

apreciez si ma bucur ca te-am facut curios. Sincer, chiar merita, daca nu ti s-a parut pana acum ai putea sa vezi mai intai filmul care e facut destul de bine - adica avand in vedere cat de complexa e cartea ecranizarea e excelenta. Asa ca spor la citit, astept impresiile ohyeah.gif
Anthrax
M.Ilin - Povestea unui gigant, OMUL
Aceasta carte prezinta istoria omului sub forma de povestire spre deliciul meu.
svchost.exe
Salasul raului - Dean R. Koontz
side_story
IT de Stephen King, horror. A fost facut un film dupa carte. V-o recomand!
dustweaver
Ziua buna, boieri dumneavoastra ! smile.gif Subscriu si eu la recomandarea lui morpheus_rise ( Evanghelia dupa Isus Hristos de Saramago) desi acum citesc Noaptea de Sanziene a lui Eliade (care nu e cu nimic mai prejos, ba pot chiar afirma contrariul...)
BLANCA
Jane Austen - Persuasiune.. e o carte de primavara foarte linistitoare si frumoasa
Ares
Ah... eu citesc tot de-ale mele biggrin.gif
George R.R. Martin - A song of ice and fire I - A game of thrones...
Frumos scrisa, ingrijit, pe alocuri chiar da dovada autorul de ceva "maestrie literara"... Dar ma opresc aici ca nu prea sunt fani fantasy prin zona biggrin.gif
side_story
Ares, nu te grabi cu asa afirmatii rolleyes.gif . Sunt un mare admirator al cartilor sf si fantasy, chiar daca multi le considera slabe din punct de vedere literar.
Ai citit autori romani de fantasy? Aurel Carasel: La capatul spatiului. Mi s-a parut o carte extraordinara.....
47462
Din lipsa de ocupatie m-am apucat sa citesc o carte recomandata de profa mea de psiho...interesanta pot spune dar ciudata rau : "Profetiile de la Celestie" de James Redfield.
morpheus_rise
QUOTE
Din lipsa de ocupatie m-am apucat sa citesc o carte recomandata de profa mea de psiho...interesanta pot spune dar ciudata rau : "Profetiile de la Celestie" de James Redfield


47462, nu stiu cat de ciudata ti se pare cartea lui James Redfield, eu le-m citit pe toate trei a lui Redfield, si mi s-au parut super. Sunt niste carti initiatice. Nu sunt carti de beletristica de citit seara, ci de invatat ceva din ele.
jkd
Citesc mai mule in acelas timp
junalul lui sebastian,
ahivele motrokhin de cr.andrew si v.mitrokhin
si Citadela de Saint Exupery
in rest...ziare reviste, forumuri - online ca s-a scumit hartia
hh.gif
trustbyte
eu n-am mai citit o carte de foarte mult timp...
ma scuz cum ca invat pentru licenta si vorba fie intre noi, nu ma prea omor cu ea... ph34r.gif

salvati-ma! vreau o carte buna. rolleyes.gif
nu am abonament la nici o biblioteca, nici nu stiu pe unde e vreo una si n-am mai intrat in una de cand eram liceean... sorry.gif


smile.gif


ypsilonalpha
Acuma citesc Nancy Kress - Luna Probabilistica. (SF, pentru cei interesati wink.gif )
Mistinguett
QUOTE (47462 @ 31 Mar 2004, 04:23 PM)
Din lipsa de ocupatie m-am apucat sa citesc o carte recomandata de profa mea de psiho...interesanta pot spune dar ciudata rau : "Profetiile de la Celestie" de James Redfield.

M-ar interesa foarte tare sa aflu de ce o consideri "ciudata rau" - este una din cartile mele preferate (nu ca exemplu de beletristica, ci prin continutul ei invaluit intr-o poveste). Este cartea care acum 2 ani am cumparat-o pentru toti prietenii mei. Pe Han cred ca doar eu si acum - tu, am citit-o.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.