Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
exergy33
QUOTE(nefertiti @ 6 Mar 2009, 01:37 PM) *
Thor Heyerdahl, Expeditiile Ra


smile.gif, imi place mult stilul in care povesteste Heyerdahl.
Gabici
Mai am putin si termin "Elevul Dima dintr-a VII-a" de Mihail Drumes. E vesela, plina de viata, optimista. Imi place, insa acum a luat o noua intorsatura povestirea. Sunt foarte curioasa cum se va termina pana la urma. ohyeah.gif
Desideria
Philippe Cury- "Une mer sans poissons"
tontoi
rolleyes.gif MIZERABILII...trebuia sa il citesc acum 10 ani, dar inca nu am iesit din copilarie.
Camy03
Eclipsa de Stephenie Meyer! Irezistibila
Gabici
Zoe Heller "Jurnalul unui scandal"; uimitoare descrierile detaliilor povestitoarei
Boudicca
Momentan citesc muuuuulte subiecte de bac biggrin.gif...urat, cîîîîîîîîîîîîîîîîîîh!!!

Cand mai am timp mai arunc cate un ochi pe Jurnalul fericirii de N. Steinhardt.
Aramis
QUOTE(tikky @ 22 Jan 2009, 12:07 AM) *
Ma intriga un articol de l-am citit pe hotnews. Cum se apuca sa faca o jurnalista tot felul de judecati de valoare despre carte fara sa o fi citit? Si pe urma sa tot zica despre film ca e prost fara niciun argument . Pe baza de ce criterii stabileste ca e un film reusit sau nu? Mai degraba cred ca e vorba despre ceva de genul "vreau sa ma afirm, asa ca neg tot ce s-a zis pana acum".


tikkysor, filmul e sub orice critica... L-am vazut acum 2 zile si imi vine sa plang de nervi pentru banii dati complet aiurea. Astept filmul din ianuarie si este cea mai mare dezamagire posibila sad.gif
tikky
QUOTE(Aramis @ 28 Mar 2009, 09:13 PM) *
tikkysor, filmul e sub orice critica...


de ce? smile.gif
Rovaniemi
Stieg Larsson - Bărbați care urăsc femeile

că tot a fost promovată agresiv acu ceva vreme, am fost și eu curios ...
Aramis
tikky- actorii joaca slab, fortat, trist... Tipul care il interpreteaza pe Edward parca e bolnav tot filmul si iti e mila de el, iar actrita din rolul Bellei e nitel pierduta in spatiu...
tikky
QUOTE(Aramis @ 29 Mar 2009, 01:56 PM) *
tikky- actorii joaca slab, fortat, trist... Tipul care il interpreteaza pe Edward parca e bolnav tot filmul si iti e mila de el, iar actrita din rolul Bellei e nitel pierduta in spatiu...


biggrin.gif Se prea poate, eu am vazut filmul inainte de a citi cartea, si cred ca din cauza asta nu am fost atenta. Oricum are meritul de a ma fi incitat sa citesc cartea.
Gabici
"Scafandrul si fluturele" de Jean-Dominique Bauby
M-a "prins" doar in unele pasaje desi cartea e deosebit de apreciata de critici si povestea in sine e uimitoare.
Camy03
In paralel: Orasul BantuIT [IT] de Stephen King si O noapte furtunoasa de Caragiale.
Aramis
Amelie Nothomb - Dictionar Robert de nume proprii
tikky
QUOTE(Aramis @ 2 Apr 2009, 08:41 PM) *
Amelie Nothomb - Dictionar Robert de nume proprii


Ai citit "Uimire si cutremurare"?
Aramis
Nu, doar Igiena asasinului (care mi-a placut) si Dictionarul (care s-a terminat complet in plop, din umilul meu punct de vedere). Daca fac rost de "Uimire si cutremurare" o sa o citesc, insa smile.gif

Zilele acestea am citit si Anne Rice - Interviu cu un vampir, dar mi s-a parut nitel plictisitoare.
tikky
QUOTE(Aramis @ 3 Apr 2009, 11:12 PM) *
Daca fac rost de "Uimire si cutremurare" o sa o citesc, insa smile.gif



Este dragutica, au facut si un film dupa ea. E interesant sa citesti apoi si "In necunostinta de cauza" care povesteste despre aceeasi perioada, dar intr-un plan mai intim.
Nefertiti
Eleganta ariciului, Muriel Barbery
Gabici
J.K.Toole - "Biblia de neon"
Drgutz rolleyes.gif
Boudicca
QUOTE(Aramis @ 4 Mar 2009, 10:50 PM) *
Boudicca, si cum ti se pare cartea? Ai citit si Forsythe Saga?


Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu, dar am lasat cititu` pentru o perioada ca am bac si incerc sa invat tongue.gif. Acu, ca e vacanta am continuat sa citesc Comedia Moderna, sunt abia la primu` volum si chiar imi place: un roman realist, scris in stil britanic. Da, a stiut ce sa`mi dea bibliotecara... sorry.gif .
Forsyte Saga nu am citit.

De Jurnalul fericirii m`am lasat, nu e genu` meu...parea interesanta la inceput, dar dupa am inceput sa n`o mai inteleg.

Ieri am fost la biblioteca si mi`am luat 3 carti:
1. Zbor deasupra unui cuib de cuci de Ken Kesey;
2. Ziua "M" de Victor Suvorov;
3. ORIGINILE celui de`al doilea razboi mondial de A.J.P. Taylor.

Am inceput cu Ziua "M", e interesanta...exact ce vroiam eu.

Lectura placuta!
Gabici
"Jurnalul unei fete greu de multumit" de Jeni Acterian thumb_yello.gif
exergy33
versuri de Ana Blandiana ...
Aramis
Am citit "Confesiunile unei shop-aholice". Panarama de carte si aproape ca nu imi vine sa cred ca exsite asemenea fete disperate rolleyes.gif
Nefertiti
Tudor Arghezi, Cu bastonul prin Bucuresti. wub.gif
Camy03
Valul pictat de W. Somerset Maugham. "Tristetea si tensiunea morala pe care le provoaca romanul, ironia si compasiunea implicite, evocarea dinamica a chinurilor, terorii si regretelor traite de personajul central, toate acestea fac din Valul pictat o capodopera." The Spectator
tikky
QUOTE(Camy03 @ 5 May 2009, 03:57 PM) *
Valul pictat de W. Somerset Maugham.

thumb_yello.gif
speer
De la Cetatea lui Dumnezeu la Edictul din Nantes de Alexandru-Florin Platon si Laurentiu Radvan
Serenity
Lorelei, Ionel Teodoreanu.
Aramis
Am terminat toate cartile din seria shopaholicei (literatura de plaja, stiu). Acum citesc sporadic dintr-o carte de Amelie Nothomb (nu mai retin titlul) si astept sa treaca licenta ca sa pot reveni la carti serioase, nu prostiute din astea sorry.gif
Titus Herbert
Zenobia - Gellu Naum
Erwin
hiya.gif Titus Herbert!
Titus Herbert
5.gif Erwin
Gabici
"Cruciada copiilor" de Florina Ilis. Mai mult decat deosebita! wub.gif thumb_yello.gif
rebel
Îndrăzneala de a spera. Gânduri despre revendicarea visului american, de Barack Obama
Camy03
devil.gif Dracula de Bram Stocker devil.gif
exergy33
Leonardo da Vinci - in his own words, de William Wray

... o carte cu foarte multe ilustratii inedite preluate din insemnarile lui Leonardo.
Autorul scrie putin, de fapt se foloseste cu ingeniozitate de citate preluate din aceleasi caiete de note si notite, si-i lasa pe cititori sa traga propriile concluzii.

Apreciez mult ca Willian Wray aproape ca a ignorat-o pe Mona Lisa, insa a pus in valoare alte citeva picturi si schite executate de da Vinci. smile.gif
Aramis
"Acid sulfuric", Amelie Nothomb, asezonata cu propria lucrare de licenta tongue.gif
viezurasu
Ciclul Pandora - Frank Herbert si Bill Ransom. Din nefericire am inceput cu a doua carte a trilogiei (Efectul Lazar), si acum o citesc pe a treia (Factorul inaltare). Pe prima (Incidentul Iisus) nu o am hh.gif
Erwin
nu-ţi fă probleme, poveştile sunt independente, doar tema este comună, se pot citi separat. La fel de răscolitoare ca ciclul DUNE.
Nefertiti
Julian Barnes, Tour de France
BlueRose
Anna Karenina - Lev Nikolaevic Tolstoj

viezurasu
Next - M. Crichton (imi place mult Crichton ohyeah.gif )
Camy03
Marea de John Banville (pentru ca tot vine vacanta)
exergy33
Boris Vian, Spuma zeilor ...

TH, pe unde mai esti? smile.gif
Nefertiti
Henry Miller, Tropicul Capricornului
Gabici
Din seria Chic, citesc "Lucy Sullivan se marita". E chiar de actualitate si cum in astfel de conditii esti cu nervii in pioneza, nu putea citi ceva prea serios. rolleyes.gif
Camy03
Momentan citesc "Casa Verde" de Mario Vargas LLosa. Deocamdata nu inteleg de ce titlul asta.
Rovaniemi
Terry Pratchett - Night Watch

"Truth, justice, freedom, reasonably priced love and a hard-boiledd egg!" deviza revoluției ... rofl.gif
speer
QUOTE(Gabici @ 18 May 2009, 02:38 PM) *
"Cruciada copiilor" de Florina Ilis. Mai mult decat deosebita! wub.gif thumb_yello.gif

Spune-mi te rog, cartea se referă strict la aceea cruciadă, sau e doar titlul pus aşa?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.