Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
tontoi
QUOTE(Gordin @ 2 May 2008, 02:04 PM) *
Nici eu n-am ascultat melodia aia.

TARA TE VREA PROST rofl.gif
Gordin
Previzibila reactia.
exergy33
Cred ca reactia are legatura cu 'motivele obiective' pe care le-a adus in discutie la inceput. smile.gif
Aramis
Sa revenim ontopic va rog smile.gif

Recitesc Accidentul de Mihail Sebastian
andra_v
"Adevarata viata a unei gheise". Dupa ce am citit Memoriile unei gheise, aparuta la Humanistas. O adevarata radiografie a culturii, a sufletului, a mentalitatilor japoneze.
"Arhanghelii nu mor", debutul literar al tinerei si talentatei Anca Maria Mosora, Humanitas, 2005. Un stil matur, curge ca o melodie cantata la pian. Nu era nevoie sa ne spuna nimeni ca avem de-a face cu o licentiata in filosofie, autoarea ne introduce intr-un univers misterios, hipersenzorial, in care ansamblul si detaliile prind viata si lumina la semnul baghetei magice.
nevvermind
Am inteles ca-i amuzanta cartea lui Martin Page. biggrin.gif Din acelasi domeniu ti-as recomanda cartea lui Giovanni Sartori: "Homo videns - Imbecilizarea prin televiziune şi post-gîndirea". E putin cam politica, dar merge...

On-topic: A. Schopenhauer - Fundamentele moralei

Urmeaza: "Portretul lui Dorian Grey" de O. Wilde sau "Omul resentimentului" de Max Scheler.

PS: urasc Posta Romana
Rovaniemi
G. K. Chesterton, the complete Father Brown stories

adica povesti politiste in care detectivul e un preot catolic thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 6 May 2008, 06:48 PM) *
"Adevarata viata a unei gheise". Dupa ce am citit Memoriile unei gheise, aparuta la Humanistas. O adevarata radiografie a culturii, a sufletului, a mentalitatilor japoneze.


Daca te pasioneaza subiectul, iti recomand "Shogunul" si "Tai Pan"de James Clavel (nu sunt chiar asa siropoase ca cele de mai sus, dar sunt f interesante), precum si filmele lui Akiro Kurosawa.
tontoi
am început să devin interesat de cultura rusă...observ o serie de asemănări cu viaţa românească(oare chiar peştele mare ne-a înghiţit?).
Energie
E. Istodor - „Vietasii de pe Rahova“.

E interesanta.
exergy33
Lucrarea unui forumist pasionat de istorie si arheologie care de multa vreme nu a mai trecut pe la Han. smile.gif
DivShare File - Imagini si insemnari.pdf

@nevvermind
Nu am citit cartea. Sper sa fie o recomndare buna ... pentru ca am de gind sa o caut.
Gabici
Am terminat al inceputul saptamanii de William Trevor "Calatoria Feliciei" si...m-am suparat! cry.gif cry.gif
Nu mi-a placut finalul! Mai ca nu am plans! Felicia nu s emai intorace acasa din contra. Dar nu am sa va spun ce e, poate veti avea curiozitatea sa cititi cartea. Eu sunt inca sub vraja ei. hh.gif

Acum citesc tot de Trevor (ca sa fie tot in "familie" spoton.gif ) "Citindu-l pe Turgheniev". Oare de ce femeile sunt cam...naive in cartile lui. sorry.gif
andra_v
Alexis de Tocqueville, "Razboaiele cu arabii".

Anterior de acelasi autor: "Despre democratia in America", "Vechiul Regim si Revolutia".
Aramis
James Clavell - Tai Pan
Gordin
Jocul lui Ender - Orson Scot Card
andra_v
Baladele lui Francois Villon.
Gabici
Andrei Makine - "Pe vremea fluviului Amur"

E intr-adevar ca o poveste uneori, asa cum scria in recomandare. Limbajul folosit e uneori deosebit de frumos. Trebuie citit pe indelete pentru a putea fi savurat. Si sunt doar pe la pagina 15! wub.gif
coconut
Makine are un penel superb. Eu am citit "Femeia care aştepta", dar se pare că cea mai tare din parcare e "Testamentul francez"... smile.gif
exergy33
QUOTE(coconut @ 30 May 2008, 10:24 PM) *
Makine are un penel superb. Eu am citit "Femeia care aştepta", dar se pare că cea mai tare din parcare e "Testamentul francez"... smile.gif


Makine are un stil de a povesti care pe mine ma patrunde pina in maduva oaselor.
N-am citit Femeia care asteapta, si nici Testamentul francez, insa Pamintul si Cerul e una din cele zece carti pe care le prefer.
Amatorii pot decarca doua carti in format electronic de la :
http://cartionline.mine.nu/digibook
username :digibook
password :cartionline
La optiunea Search introduceti numele Makine. Veti gasi :

Makine Andrei/Andrei Makine - Crima Olgai Arberova.rar
Makine Andrei/Andrei Makine - Pamantul si Cerul.rar

coconut
Bogdaproste! wub.gif tongue.gif
exergy33
coconut, lectura placuta smile.gif.

Recitesc ultimul volum din La Medeleni.
Ma intreb daca l-au scos si pe Ionel Teodoreanu din programa de bacalaureat..
viezurasu
Buna, tocmai am terminat de citit Sfarsit de capitol- J. Galsworthy... thumb_yello.gif
Aramis
James Clavell - Nobila Casa
Frank Herbert - Copiii Dunei
tontoi
Lucien Leuwen - Stendhal
Demonii- Dostoievski
Gabici
Miss Romania - Cezar Petrescu: ma transpune in atmosfera anilor '30' e usoara si plina de umor; tocmai buna pentru concediu mwah1.gif
Gabici
O lume pentru Julius de Alfredo Bryce Echenique
Melancholya
Salutare la toata lumea! Mai primiti si voi o cititoare la fel de inraita ca si voi? Dadeam tarcoale de mai multe zile forumului si iata ca am decis intr-un final sa ma inscriu si eu.

Si ca sa nu fiu off-topic, va spun ca momentan citesc Orasul bantuIT de Stephen King, pe hartie si Singur sub dus de Dan Chisu, in format digital. Cartea lui Dan Chisu e draguta, e buna de citit intr-o duminica dupa-amiaza sau in zilele ploioase, iar in legatura cu celalta carte abia daca reusesc sa o termin anul asta. tongue.gif E prea lunga... cry.gif Numai ca vreau sa o termin cat mai repede ca ma asteapta pe noptiera o alta carte foarte interesanta, se cheama Intermitentele mortii de Jose Saramago, carte de-abia cumparata de la Diverta.

Abia astept sa vad ce mai cititi si nu in ultimul rand as vrea sa va intreb ce carti sau romane cu mult umor mi-ati putea recomanda si mie ca mi-e dor sa mai rad cu pofta. smile.gif
Aramis
han.gif Melancholya smile.gif
Vroiam sa te intreb daca mi-ai putea trimite si mie, pe mail, cartea lui Chisu sorry.gif

Cat despre carti amuzante, din pacate eu nu pot sa iti recomand nimic, pentru doar cartile din colectia Chic, de la Polirom. Nu sunt complicate, dar dragute, mai ales "Jurnalul lui Bridget Jones" :wink:
tontoi
rofl.gif doamne apără şi păzeşte ce nebunie haotică e-n romanul demonii...


cine a citit romanul neterminat a lui Stendhal (Lucien Leuwen....UN FILFIZON DE LA PARIS blink.gif ) cu siguranta cunoaste mai bine lupta dintre republicani si monarhisti jamie.gif
LINICA
Azi rasfoiam cartile pe care le am in format electronic si cautam ceva care sa ma faca... sa ma simt mai bine.

M-am oprit la Chirita in Iasi sau Doua fete si-o neneaca, de Vasile Alecsandri.

Melancholya, sedere placuta la Han! smile.gif
Melancholya
QUOTE(Aramis @ 5 Jul 2008, 06:59 PM) *
han.gif Melancholya smile.gif
Vroiam sa te intreb daca mi-ai putea trimite si mie, pe mail, cartea lui Chisu sorry.gif

Cat despre carti amuzante, din pacate eu nu pot sa iti recomand nimic, pentru doar cartile din colectia Chic, de la Polirom. Nu sunt complicate, dar dragute, mai ales "Jurnalul lui Bridget Jones" :wink:


Buna Aramis! Multumesc mult pt recomandare, stiam de carti si chiar ma gandeam sa citesc ceva de la Sophie Kinsella pentru ca am vazut ca e foarte laudata.

Desigur, iti trimit cartea, dar lasa-mi te rog mailul tau. smile.gif

QUOTE(LINICA @ 9 Jul 2008, 05:41 PM) *
Melancholya, sedere placuta la Han! smile.gif


Multumesc mult LINICA!

Si eu ma bucur sa fiu aici cu voi! tongue.gif

ON-TOPIC: incerc si eu sa termin cartile pe care mi le-am propus, da' cam cu greu sad.gif ...si ca sa fie si ceva vesel, tocmai mi-am achizitionat de la cineva cartea lui Henry Miller, Tropicul Cancerului...de-abia astept s-o citesc ulala.gif
Elayla
Morbid si frustrant!

Tocmai am mai citit o carte despre depresie si ma enerveaza cat de...true este: Bezna vizibila - William Styron.

Right now, sunt in proces de a devora -cough- memora o carte de poezii scrise de Emily Dickinson. Long live Carturesti....I think I'm desperately in love! drool.gif


Ah, si pentru ca nu am gasit unde sa intreb asta (nu ca as fi cautat mai mult de o pagina)...daca m-ar putea ajuta cineva sa gasesc pe la cine stie ce editura parasita sau site (care sa nu fie Amazon) ceva de Vita Sackville-West. I'd kill to have one of her books. unsure.gif
Melancholya
Si ca sa nu fac un reply kilometric, dupa cum mi-e si obiceiul, sorry.gif va mai spun ca azi-noapte am terminat de citit Singur sub dus. Cam frustrat tipu si cam afemeiat, cartea are si ceva umor strecurat pe-acolo, dar in schimb mie mi-a placut, a fost draguta, pe langa toate injuraturile care le repeta de zeci de ori.

Acum sunt in perioada cand trebuie sa termin carti incepute, un alt obicei prost de-a meu, asa ca ma apuc ori de Orasul bantuIT, ori de Castelul de Franz Kafka. Voi vedea ce.

QUOTE(Elayla @ 11 Jul 2008, 05:02 PM) *
Ah, si pentru ca nu am gasit unde sa intreb asta (nu ca as fi cautat mai mult de o pagina)...daca m-ar putea ajuta cineva sa gasesc pe la cine stie ce editura parasita sau site (care sa nu fie Amazon) ceva de Vita Sackville-West. I'd kill to have one of her books. unsure.gif


Buna Elayla! Daca vrei sa mai citesti ceva de ea, am eu o carte in format digital, dar e in engleza si se numeste The Tale of Mr. Peter Brown - Chelsea Justice. Daca o vrei, sa-mi spui.
Aramis
J. Clavell - Gai-Jin smile.gif
Elayla
QUOTE(Melancholya @ 11 Jul 2008, 05:23 PM) *
Buna Elayla! Daca vrei sa mai citesti ceva de ea, am eu o carte in format digital, dar e in engleza si se numeste The Tale of Mr. Peter Brown - Chelsea Justice. Daca o vrei, sa-mi spui.




I love you, I love you, I love you, I love you!!!! sorry.gif


M-am apucat de recitit The Picture of Dorian Gray si Diniva Comedie (varianta tradusa de Blaga) - intr-o viata paralela mult mai interesanta, as fi vrut sa stiu pasaje intregi din Divina Comedie pe de rost, dar chiar si la gradinita imi era lene sa invat poeziile. rofl.gif

Also, am inceput Orhan Pamuk - Ma numesc Rosu. Nu de alta, dar deja 90% din populatia pe care o cunosc a citit-o si incepeam sa ma simt outsider. De ce am ignorat-o? Simplu: statea falnic pe raftul de "Bestseller of the month" din Diverta.
Melancholya
Am lasat deoparte cartile pe care le aveam de terminat si am citit azi Diavolul si domnisoara Prym scrisa de arhicunoscutul Paulo Coelho si M-am hotarat sa devin prost de Martin Page. Draguta ultima, dar parca nu mi s-a parut chiar asa de amuzanta pe cat se spune. smile.gif

QUOTE(Elayla @ 16 Jul 2008, 08:56 PM) *
I love you, I love you, I love you, I love you!!!! sorry.gif

Nu-i chiar asa mare nevoie! tongue.gif Insa imi place sa ajut oamenii care au nevoie de ceva. Valabil si pentru ceilalti. Daca aveti nevoie de vreo carte in format digital nu ezitati sa-mi spuneti. ...aaa, si scuze de reclama biggrin.gif

Mda, cred ca o sa ma apuc de Henry Miller si cu al lui Tropic al Cancerului. Dar pana sa fac asta, cred ca o sa ma razgandesc din nou si iar o sa citesc cate 2-3 carti pe zi. sorry.gif Va anunt eu.
Boudicca
mdaaa...tot ce pot sa zic...e ca ma limitez la "Enigma Otiliei" de G. Calinescu frusty.gif , pt ca trebuie pt bac mad.gif ...
tontoi
QUOTE(nOtHiNg_SwEeT @ 18 Jul 2008, 04:09 PM) *
mdaaa...tot ce pot sa zic...e ca ma limitez la "Enigma Otiliei" de G. Calinescu frusty.gif , pt ca trebuie pt bac mad.gif ...

e frumoasă....siropoasă pe alocuri. O lectură uşoară ce poate fi citită cu siguranţă la plajă chiar şi-n bus-ul ce duce spre casă drool.gif
Boudicca
mc Tontoi pt incurajare biggrin.gif...credeam ca n-am sa duc lectura asta pana la capat... rolleyes.gif
Elayla
Astazi am aflat ca de fapt ai voie sa te plimbi printre carti in Biblioteca Judeteana, abia de o luna m-am inscris (nu stiu cum ma gandeam ca Bioblioteca liceului imi e de ajuns) cand la scoala nu aveau o carte de care eram indragostita (pana la urma am aflat ca nici la Judeteana nu exista). ohyeah.gif Nu aveti idee ce sentiment placut.

Mi-am luat Mircea Eliade - Mitul eternei reintoarceri si Platon - Republica, vol I.
Pana sa ma apuc de ele, mai am din Dante ...inca nu am terminat Infernul si cartea trimisa de Melancholya.

Oricum...imi place sa citesc in paralel. Ma plictisesc teribil daca am aceeasi carte in mana.


P.s.

Nu v-am spus ce am returnat: happy.gif
Gellu Naum - Sora fantana - nice, but not really my kind of poetry.
Jorge Luis Borges - Poezii - loved most of them...are multe despre strazi si oameni pe care i-a cunoscut, insa mie mi-au placut cele despre moarte, viata, iubire sau vis.
tontoi
am renuntat la Lucien Leuwen... roman fara crime, sinucideri, sange mad.gif

am gasit in biblioteca David Copperfield, si mi-am adus aminte ca scrie frumos Charles Dickens (Oliver Twist va ramane pentru mult timp in inima mea)....observ ca merge pe aceeasi linie, copilarie, aventuri, suspans rolleyes.gif
Gabici
QUOTE(Elayla @ 18 Jul 2008, 07:44 PM) *
Astazi am aflat ca de fapt ai voie sa te plimbi printre carti in Biblioteca Judeteana, abia de o luna m-am inscris (nu stiu cum ma gandeam ca Bioblioteca liceului imi e de ajuns) cand la scoala nu aveau o carte de care eram indragostita (pana la urma am aflat ca nici la Judeteana nu exista). ohyeah.gif Nu aveti idee ce sentiment placut.

Mi-am luat Mircea Eliade - Mitul eternei reintoarceri si Platon - Republica, vol I.
Pana sa ma apuc de ele, mai am din Dante ...inca nu am terminat Infernul si cartea trimisa de Melancholya.

Oricum...imi place sa citesc in paralel. Ma plictisesc teribil daca am aceeasi carte in mana.
P.s.

Nu v-am spus ce am returnat: happy.gif
Gellu Naum - Sora fantana - nice, but not really my kind of poetry.
Jorge Luis Borges - Poezii - loved most of them...are multe despre strazi si oameni pe care i-a cunoscut, insa mie mi-au placut cele despre moarte, viata, iubire sau vis.

Draga Elayla,

eu pendulez de cativa ani intre Biblioteca Judeteana si cea a Universitatii si ce smecherii sunt nevoita sa inventez ca sa pot sa mai imprumut de la Universitate. sorry.gif

Dar ce placere la Judeteana sa te plimbi printre rafturi si sa vezi duium de carti pretioase. Si ce durere sa vezi ce 'taranci" sunt angajate acolo si cat de putina lume vine sa citeasca, desi e nou nouta cladirea si e o adevarata frumusete!

Ma bucur sa fiu printre voi, acei putini care mai apreciaza aceste minunatii care sunt cartile si sa se aventureze in lumea desrisa de scriitori! Suntem tot mai putini dn pacate, asa ca va indemn, chiar daca e perioada vacantelor si a concediilor, nu uitati, pe plaja sau in tren sa va luati ca insotitor un Dostoievski, Trevor sau Hesse. mwah1.gif

Si ca sa nu ma abat prea mult de la subiect: acum citesc "Ignoranta" de Kundera si "Vraciul" de... acel scritor polonez.

Si...imi permit si o intrebare: stie cineva daca mai are si alte romane scrise Raymond, scriitorul polonez ce a scris romanul "Taranii"? rolleyes.gif
tontoi
Şi într-un oraş de munte cu nume de sat doamnele de la Biblioteca Judeteana se comportă ca-n piaţă, isterice...
Să nu uit că sunt campioane la Solitaire.

Odată s-a prezentat o doamnă de acolo la un eveniment cultural. Suna telefonul într-o veselie,dar ea era preocupată cine o sună-n plin act al cunoaşterii .Distinsa cocotă a deschis telefonul şi vorbea fără nici o problemă.

P.S Intelectuali de Carton jamie.gif
bubbleart
Ioana Parvulescu - In intimitatea secolului XIX. O aveam pe lista de foarte mult timp, dar nu i-a venit randul. Imi place foarte mult. Nu are rigiditatea unui text istoric si reuseste sa contureze perfect atmosfera epocii.
Camy03
Buna! eu citesc momentan "Jane Eyre" de Charlotte Bronte. E foarte simpatica, o citesc cu placere. Abia astept sa vad cum se va termina!
Rovaniemi
QUOTE(Gabici @ 23 Jul 2008, 05:32 PM) *
Si...imi permit si o intrebare: stie cineva daca mai are si alte romane scrise Raymond, scriitorul polonez ce a scris romanul "Taranii"? rolleyes.gif


ii Reymont, nu Raymond ... si atunci e usor de gasit pe net:

http://ro.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Reymont
Gabici
QUOTE(bubbleart @ 24 Jul 2008, 09:57 PM) *
Ioana Parvulescu - In intimitatea secolului XIX. O aveam pe lista de foarte mult timp, dar nu i-a venit randul. Imi place foarte mult. Nu are rigiditatea unui text istoric si reuseste sa contureze perfect atmosfera epocii.


M-ai facut curioasa. Poate urmatoarea citita va fi aceasta? jamie.gif
Camy03
Am terminat "Jane Eyre" de Charlotte Bronte. Surprinzatoare si cu final fericit(spre deosebire de "Tess D'Urberville" de Thomas Hardy- o alta carte cu personajul principal feminin care mi-a placut). Nu stiu ce sa mai citesc. Daca are cineva vreo idee si pentru mine....astept raspunsurile voastre.(sper sa nu va suparati ca e un pic off topic dar e tot pe tema cartilor) sorry.gif
Rovaniemi
eu citesc ceea ce se poate numi un thiller politic romanesc, nou aparut: Bogdan Teodorescu - Spada

are oscriitura facila - in sensul ca e curgatoare si usor de citit - lucru la care unii purishti ar strimba din nas, dar e cutremuratoare prin faptul ca surprinde la marele fix realitatile politice romanesti puse untr-o situatie limita ...

recomandat
nevvermind
@camy - vad ca-ti plac finalurile fericite si romanticoase. recomand magicianul lui fowles.

si e "vreo".
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.