Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Aramis
recitesc Ciresarii (vai de capul meu de copchil nonono.gif)
Serenity
Aramis, acum cateva zile i-am terminat si eu de recitit laugh.gif

Am mai citit zilele astea P.G. Wodehouse - Jeeves and the Feudal Spirit. Mi-a adus aminte de Prostia Omeneasca de la noi laugh.gif Mi-ar placea sa le citesc in ordine, din pacate nu se prea poate... Oricum, mi-a placut mai mult seria Castelului Blandings.

Si-acum citesc Anna Karenina lui Tolstoi. Ma rog, am citit vreo 250 de pagini. Pana acum nu ma incanta in mod deosebit...
bubbleart
"Copii din miez de noapte" - Salman Rushdie
Pana acum am citit 100 de pagini si mi-a placut foarte mult. Sper sa-mi placa toata.
Gabici
"Cum sa fim fericiti in cuplu - intre fidelitate si infidelitate" de Gerard Lelelu

E de fapt psihologia infidelitatii ca sa zic asa. Uneori e interesanta, alteroi banala, insa uneori ma uimeste pana la revolta. hiya.gif
coconut
Pămāntul făgăduinţei - Erich Maria Remarque wub.gif
lefty
recitesc cu o mare placere "Peripetiile bravului soldat Svejk"-Jaroslav Hasek
exergy33
O carte pe care a citit-o si Constantin Brancusi . smile.gif E vorba de La Sorciere de Jules Michelet, tradusa in limba engleza de L.J Trotter.

http://www.divshare.com/download/5750991-c87
Marduk
Yasunari Kawabata - Stol de pasari albe; Vuietul muntelui.
nevvermind
Psihologia Audio-Vizualului (Media) - David Giles
Gabici
Paula de Isabel Allende

E dureros de frumoasa, mai ales ca nu e pura fictiune.
Chiar si oamenii mari plang... unsure.gif
nevvermind
"Chiar si oamenii mari plang... "

laugh.gif

Gabici
Ce era chiar atat de hazliu?

nevvermind
Inca este. ohyeah.gif Parca ai elucidat nu-stiu-ce mare dilema ontologica.

Eh, sunt eu intr-o pasa de inclementa literara. De exemplu, pentru mine este truism, si-un efect al zeitgeistului cultural contemporan (mai ales falocratic). Daca tinerii se mira ca "cei mari" plang, imi imaginez ce presiune de refulare pentru sentimente frumoase (sau expresivitate) se exercita asupra celor de varsta a doua, sau incepand cu. Stiu c-am exagerat in disertatii, dar mi-am argumentat amuzamentul. Imi place disectia propozitiilor mici.
Gabici
Era vorba de oamenii renumiti, nu "mari" la propriu, dar... sad.gif
exergy33
QUOTE(exergy33 @ 5 Nov 2008, 07:35 PM) *
O carte pe care a citit-o si Constantin Brancusi . smile.gif E vorba de La Sorciere de Jules Michelet, tradusa in limba engleza de L.J Trotter.

http://www.divshare.com/download/5750991-c87


Desi nu am terminat de citit cartea lui Michelet am inceput o alta.
E vorba de un fel de jurnal de calatorie scris de Florentin Smarandache in stilul sau caracteristic, ilustrat din plin cu imagini din Moscova si Sankt Petersburg si presarat cu multe informatii inedite. Capitolul despre relatia dintre Inesa Armand si Lenin e numai o mica exemplificare in acest sens.
Cartea se intituleaza Mama vitrega Rusia.
Am citit primele douazeci de pagini si am vazut ca se merita sa o continui.

DivShare File - Mama Vitrega Rusia.pdf
Camy03
Momentan citesc "Hanu Ancutei" si "Creanga de Aur" de Sadoveanu pt. ca imi trebuie la scoala si "Domnisoara Christina" de Mircea Eliade care pana acum este fooooarte foarte interesanta. Dupa va trebui sa ma apuc de "Patul lui Procust" de Camil Petrescu tot pt ora de romana. Sper sa am timp de toate si de multe alte carti 8->
Justitiarul
FLUX - Psihologia fericirii
exergy33
QUOTE(Camy03 @ 29 Nov 2008, 12:59 PM) *
Momentan citesc "Hanu Ancutei" si "Creanga de Aur" de Sadoveanu pt. ca imi trebuie la scoala si "Domnisoara Christina" de Mircea Eliade care pana acum este fooooarte foarte interesanta.


Ce coincidenta!
In urma cu doua zile am inceput sa recitesc Domnisoara Christina si chiar ma intrebam daca aceasta carte mai exista sau nu in programa scolara.
... ma bucur ca nu au scos-o de pe lista de lectura.

Hanul Ancutei nu am citit-o inca . sorry.gif
Camy03
si cum ti s-a parut / ti se pare ? nu este lunga asa ca mai am putin si o termin. abia astept finalul, sper sa nu ma dezamageasca. smile.gif
exergy33
QUOTE(Camy03 @ 30 Nov 2008, 12:38 PM) *
si cum ti s-a parut / ti se pare ? nu este lunga asa ca mai am putin si o termin. abia astept finalul, sper sa nu ma dezamageasca. smile.gif


Am vazut ecranizarea cartii inainte ca sa o citesc. Rolul principal era jucat de Mariana Buruiana iar din distributie mai faceau parte Irina Petrescu si Adrian Pintea.
La citeva zile dupa aceea am inceput sa citesc in premiera cartea. De atunci si pina azi cred ca am recitit-o de cel putin cinci ori. smile.gif
Niciodata nu m-a plictisit.
Odata cu timpul am descoperit lucruri noi pe care, fie din cauza virstei, fie din alte motive, nu reusisem sa le sesizez la prima sau la a doua lectura.
Camy03
QUOTE(exergy33 @ 30 Nov 2008, 08:22 PM) *
Am vazut ecranizarea cartii inainte ca sa o citesc. Rolul principal era jucat de Mariana Buruiana iar din distributie mai faceau parte Irina Petrescu si Adrian Pintea.
La citeva zile dupa aceea am inceput sa citesc in premiera cartea. De atunci si pina azi cred ca am recitit-o de cel putin cinci ori. smile.gif
Niciodata nu m-a plictisit.
Odata cu timpul am descoperit lucruri noi pe care, fie din cauza virstei, fie din alte motive, nu reusisem sa le sesizez la prima sau la a doua lectura.

Gata! Am terminat-o si eu. Este surprinzatoare, mai ales prin descrierile personajelor si ale locurilor, dar si ideea in sine, atmosfera plina de mister. O voi reciti si eu, sunt sigura de asta cand voi avea si alta perspectiva asupra lucrurilor. smile.gif
exergy33
Ma pregatesc sa citesc Donna Alba de Gib Mihaescu.
Gabici
Alexandr Soljenitan - "O zi din viata lui Ivan Denisovici" thumb_yello.gif
tontoi
HAGI-MURAD-Tolstoi...splendidă nuvela. rolleyes.gif
Melancholya
Momentan citesc Sonata Kreutzer de Tolstoi. Si mai am inca multe de terminat...ca de', ce sa-i faci?! a venit vacanta, timp este suficient si sper ca pana la sfarsitul anului sa termin cu cartile incepute, printre care Stephen King, Kafka, Truman Capote, sau Cioran...da' parca vad ca ma prinde sfarsitul anului viitor cu aceleasi carti neterminate rofl.gif
Camy03
Azi am citit "Secretul doctorului Honigberger" de Mircea Eliade. Foarte faina cartea, dinamica si interesanta. Constat ca imi place din ce in ce mai mult Eliade de la Maitreyi, Domnisoara Christina, La tiganci...
Sattwa
M-am pus să citesc "Bătrānul şi marea" de Hemingway, dar pot să spun că pānă acum e destul de plictisitoare.
exergy33
QUOTE(Camy03 @ 23 Dec 2008, 03:04 PM) *
Azi am citit "Secretul doctorului Honigberger" de Mircea Eliade. Foarte faina cartea, dinamica si interesanta. Constat ca imi place din ce in ce mai mult Eliade de la Maitreyi, Domnisoara Christina, La tiganci...


Sa nu pierzi din vedere Noaptea de sanziene (Nunta in cer). Mie mi-a placut foarte mult.

La Multi Ani! ... si tot ce iti doresti. smile.gif
Camy03
QUOTE(exergy33 @ 24 Dec 2008, 06:42 PM) *
Sa nu pierzi din vedere Noaptea de sanziene (Nunta in cer). Mie mi-a placut foarte mult.

La Multi Ani! ... si tot ce iti doresti. smile.gif

Multumesc de sfat! Sper sa o am, daca nu o caut paaaana o gasesc! Sarbatori fericite si tie si un 2009 cu lecturi de care sa nu te plictisesti niciodata. smile.gif
Camy03
Acum citesc "Povestiri crude si insolite" de Villiers de L'isle-adam...cam din intamplare ca eram la mine in biblioteca....ce contine si cartile mamei si ale tatalui, care sunt mai vechi si mai uzate, si am vazut o carte cu coperta desprinsa de paginile propriu-zise. Si cum eu ma infoi toata cand vad carti dezmembrate si fac tot posibilul sa le pastrez integritatea, am luat-o sa o lipesc, sa o cos, sa ii fac ceva. Acum vad ca e chiar simplu de citit, 30 de povestiri simpatice intr-o carte de 300 de pagini in care se descrie in general viata domnilor din inalta societate franceza, italiana, si cum isi rezolva ei probleme personale sau cum isi gasesc sfarsitul. biggrin.gif
Gabici
Toole - Conjuratia imbecililor...daca aveti chef de ceva mai soft si hazliu. smile.gif
Aramis
Gabici, bine ca mi-ai adus aminte de cartea asta, ca de mult tot vreau sa o caut smile.gif

Eu momentan citesc documentatie de specialitate pentru servici si sesiune... o placere, ce mai...
rebel
Īn vestă printre fracuri, Ion Cristoiu
Aramis
hopa, azi e ziua surprizelor - intai l-am zarit pe Mihai, acum pe rebel... smile.gif

Tocmai am terminat de recitit Dune - partea a 3-a
tikky
"Twilight" - mi-a placut asa de mult filmul incat am inceput si cartea.
Camy03
QUOTE(tikky @ 9 Jan 2009, 10:06 PM) *
"Twilight" - mi-a placut asa de mult filmul incat am inceput si cartea.

Am vazut si eu "Twilight" :x si as vrea sa imi cumpar si cartea. Stii cumva de unde o pot achizitiona si cam la ce pret?
tikky
QUOTE(Camy03 @ 10 Jan 2009, 12:32 PM) *
Am vazut si eu "Twilight" :x si as vrea sa imi cumpar si cartea. Stii cumva de unde o pot achizitiona si cam la ce pret?


sorry.gif sorry, nu stiu. Eu o am in franceza. Acum citesc primul volum, cel dupa care s-a facut filmul, dar mai sunt inca trei dupa aceea.
Camy03
QUOTE(tikky @ 10 Jan 2009, 03:37 PM) *
sorry.gif sorry, nu stiu. Eu o am in franceza. Acum citesc primul volum, cel dupa care s-a facut filmul, dar mai sunt inca trei dupa aceea.

Stiu! http://www.stepheniemeyer.com/twilightseries.html am gasit pana la urma. twilight e in jur de 40 de lei si new moon 45. multumesc oricum smile.gif
Gabici
"Idiotul" de Dostoievski
standing_stone
Vanity Fair de William Thackeray.

Camy03 cred ca am eu cateva carti din seria twilight. Atat doar ca sunt in format electronic (.lit mai exact deci daca ai Microsoft Reader sunt foarte usor de citit) si in limba engleza.
Camy03
Pana la urma la cumpar de la librarie. multumesc oricum de oferta wink.gif) dupa cum zice lumea ar fi un fel de noua frenezie gen "harry potter" asa ca trebuie sa vad si eu care e treaba cu ele. Momentan ma ocup cu "Patul lui Procust" de Camil Petrescu
Aramis
QUOTE(standing_stone @ 11 Jan 2009, 04:47 PM) *
Vanity Fair de William Thackeray.

Camy03 cred ca am eu cateva carti din seria twilight. Atat doar ca sunt in format electronic (.lit mai exact deci daca ai Microsoft Reader sunt foarte usor de citit) si in limba engleza.


Cele in engleza le-as vrea eu, daca oferta mai e valabila smile.gif
coconut
QUOTE(Gabici @ 11 Jan 2009, 03:44 PM) *
"Idiotul" de Dostoievski



Supermişto cartea! Ca mai tot ce scrie Dosto!

Eu īs cu Mărgelele de sticlă, Hesse.
Boudicca
Tess D`Urberville de Thomas Hardy.

Si desiguuur mai am oleaca din Morometii biggrin.gif. Lectura placuta tuturor! mwah1.gif
iniya
[quote name='Boudicca' date='12 Jan 2009, 05:18 PM' post='640386']
Tess D`Urberville de Thomas Hardy.

Eu acum mi-am cumparat-o. De Thomas Hardy 'Doi ochi albastri' ai citit? Mie mi-a placut. rolleyes.gif
Boudicca
QUOTE(iniya @ 13 Jan 2009, 12:43 AM) *
Eu acum mi-am cumparat-o. De Thomas Hardy 'Doi ochi albastri' ai citit? Mie mi-a placut. rolleyes.gif


Nu am citit inca "Doi ochi albastri"...dar am citit "Micile ironii ale vietii" si mi`a placut. Imi place stilu`...
Gabici
Va recomand de acelasi autor "Departe de lumea dezlantuita" thumb_yello.gif
Nefertiti
Gheorghe Crutzescu, Podul Mogosoaei
Aramis
Lume, lume, are cineva ultima carte din seria Twilight? sorry.gif
Boudicca
Am terminat Morometii ulala.gif sorry.gif si m`am gandit eu asa...sa`mi iau si vol. II biggrin.gif ... pana una alta sa termin cu Tess D`Urberville ... tongue.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.