Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Papadie_62
"A cincea fiola" - Michael Palmer ("Jurămāntul lui Hipocrat dintr-o perspectivă īnfiorătoare" - Entertainment Weekly)
Interesantă, uşoară (deşi corectorii au cam lăsat de dorit, ca şi zeţarii de altfel).
Eleea
Recitesc Invitatie la vals.
exergy33
Recitesc Noaptea de sanziene de Eliade, in paralel cu The Moon and Sixpence de Somerset Maugham.
Chiar de la primele pagini cartea lui Maugham a reusit sa ma captiveze.
Gavrochette
Impletesc "Dimineata unei minuni" a lui Bujor Nedelcovici cu "Fantoma lui Anil" a lui Ondaatje. Mai am o carte despre legendele si superstitiile franceze, un manual de spaniola, unul de html, iar in geanta asteapta "Ada si ardoarea" a lui Nabokov. Deocamdata sunt fericita, dar trebuie sa ma gandesc ca biblioteca e inchisa timp de doua saptamani (vacanta de vara, deh) si daca inghit tot de pe acuma, mai tarziu o sa trebuiasca sa ma multumesc cu ziarele rofl.gif
crin_fausta
Mandrie si prejudecata Jane Austen

Pe aripile vantului Margaret Mitchell



viezurasu
Andre Castelot - Napoleon Bonaparte thumb_yello.gif
Gabici
Am terminat recent "Nu te misca" de Maragret Mazzantini: o confesiune mult prea sincera a unui barbat si uimirea a ceea ce inseamna iubire chiar si intre doua paturi sociale mult diferite.Mi-a placut mult.

Sunt pe terminate cu "Testamentul" lui John Grisham: ceva mai...de aventura, soft din punct de vedere literar, tocmai buna pentru vacanta, dar trebuie sa fiu sincera: m-a prins si o termin uimitor de repede (avand in vedere ca are peste 400 de pagini).

Vreau sa incep "Patimile dupa Pitesti" scrisa de Paul Goma: dupa cum am rasfoit-o am impresia ca sunt marturisiri din inchisorile comuniste. Mi-e putin teama, as vrea o carte mai optimista acum, dar sper sa fac fata. cry.gif Inca nu am aflat ce a insemnat pentru Goma Pitestiul: acolo era inchisoarea? Sa vedem...

Si dati-mi voia sa mai adaug ceva: am fost super incantata ca bibliotecara de la Universitate m-a remarcat ca pe timp de concediu/vacanta merg destul de des, si ultima data cand am imprumutat trei cartioaie mi le-a lasat aprtoape o luna. Ce incantata am fost, si cat de nerabdatoare sa ajung acasa cu ele. spoton.gif
Gabici
Tot eu: "Pavilionul cancerosilor" deSoljenitin - remarcabila carte
Justitiarul
QUOTE(Gabici @ 16 Aug 2008, 04:32 PM) *
Tot eu: "Pavilionul cancerosilor" deSoljenitin - remarcabila carte


Iti recomand de acelasi autor "Arhipelagul gulag" , pe departe cea mai buna carte pe care am citit-o eu vreodata.

Acum citesc BIBLIA, Noul Testament.
Aramis
Are cineva "Arhipelagul gulag" in format electronic? unsure.gif
Eu de saptamana viitoare am in plan sa ma apuc de citit documentatie pentru licenta vietii blink.gif
Camy03
Momentan m-am apucat de citit "Cevengur" de Andrei Platonov. Actiunea se petrece pe undeva prin Rusia. Cartea e destul de veche avand in vedere ca a fost tiparita in 1988. Romanul trateaza in linii mari trairile puternic interiorizate ale oamenilor macinati de griji ca foametea si familia numeroasa. Sper sa aiba final fericit. sorry.gif
Titus Herbert
Camy03, de unde ai luat Cevengur? din anticariat cumva? Daca da, care, daca e din librarie, care? biggrin.gif Multumesc
Gabici
Am terminat Pavilionul cancerosilor si am decis ca e una dintre cartile care trebuie sa o am si in bilioteca personala; e trista bineanteles, dar in acelasi timp matura, plina de invataminte, atrage atentia ca nu conteaza pozitia sociala nici hainele; cand e a vina moartea, vine! Si poti avea suflet mare si daca buzunarul iti e gol! Oricum, am sa "verific" in amanuntime raftul cu cartile lui Soljenitin la biblioteca. Am inteles ca mai e cartea O zi din viata lui.... ce merita citita. unsure.gif

Acum citesc Mesagerul --- L. P. Hartley; am ajuns pe la capitolul II dar...parca nu ma atrage atat. Poate e si din cauza stilului care e altfel, sau a faptului ca am citit cam mult in ultima vreme? Poate imi recomandati voi ceva carte care sa nu mai fie trista dar nici carte umoristica. jamie.gif

Arhipelagul gulag l-am inceput acum circa un an; e o carte voluminoasa, destul de greoaie, socanta, incredibila! Nu am trecut de capitolul V cred. Pur si simplu nu mai puteam sa citesc de ce e in stare bestia umana; prefer sa nu stiu atat de concret! hh.gif
Camy03
QUOTE(Titus Herbert @ 25 Aug 2008, 01:39 PM) *
Camy03, de unde ai luat Cevengur? din anticariat cumva? Daca da, care, daca e din librarie, care? biggrin.gif Multumesc

Titus eu l-am luat din biblioteca. E foarte veche. A fost a tatalui meu. Cred ca se gaseste la anticariate, la librarii nu cred. Mult succes in cautarea lui "Cevengur"! smile.gif
Titus Herbert
La mine in biblioteca nu e unsure.gif inca rolleyes.gif . Multam, Camy. biggrin.gif
exergy33
Tocmai am terminat Craii de Curtea-Veche de Mateiu Caragiale. Am ramas cu tristetea ca lumile se schimba, si odata cu ele se schimba si oamenii.

Autorul foloseste citeva cuvinte ciudate pe care nu le-am gasit explicate nici macar in DEX. smile.gif
lucianmoinea
"Magicianul"

am cumparat cartea de la un ANTICARIAT ONLINE
Aramis
Cu riscul de a fi offtopic, vroiam sa va spun voua, celor care frecventati acest colt al Hanului ca sunteti niste oameni deosebiti pentru mine. In ultimele zile am intrat pe un alt forum si am ajuns sa apreciez atmosfera linistita si primitoare de pe aici.

Asa ca va multumesc si va doresc spor la citit smile.gif

Ontopic: Citesc tutoriale/lucrari de laborator despre FPGA-uri blink.gif :
soricica_alb
Incerc sa citesc Coranul...dar doamne cat e de greoi ca stil.Sper sa nu-mi treaca curiozitatea si sa reusesc sa-l citesc ohyeah.gif
Gabici
"Povestea lui Lucy Gault" de William Trevor.

Cam incredibila intr-o oarecare masura, dar imi place autorul si imi ziceam sa o incerc.
Inchipuiti-va o familie cu fetita de 8 ani care sunt nevoiti sa se mute in alta tara din cauza nu stiu carui razboi inca neinceput de fapt. Lucy, fetita, se razvrateste impotriva acestei decizii si fuge de acasa crezand ca astfel isi va forta parintii sa isi schimbe decizia. Insa pe de o parte ea isi luxeaza glezna si nu mai poate sa se intoarca acasa din cauza durerii si ramane in padure o perioada...nu am inteles exact cat, circa o luna, cred. Pe de alta parte parintii o cred moarta, inecata in mare, sunt coplesiti de durere si pleaca in final deoarece nu ii mai leaga nimic de acel loc. Intre timp fetita e gasita, e ingrijita de fostii servitori ai familiei si trec asa anii si nimeni nu stie exact unde sunt parintii ei sa ii anunte ce s-a intamplat deoarece...culmea, parintii nu spusesera ce destinatie are calatoria lor.

Hm, cam ciudat, ce ziceti. Pana aici am ajuns. Si Lucy are deja 21 de ani! blink.gif
Aramis
Gabici, suna foarte interesant ce zici tu pe acolo... cred ca o sa caut si eu cartulia asta smile.gif
cactus
am primit de la soru-mea din Doiciland o carte interesanta, de maine ma apuc...

"Handbuch zur Bibel" - vrea sa explice Biblia...sa vedem

am mai gasit si asta.. http://carti.x6.ro/
tontoi
divagaţiile lui Emil Cioran- Schimbarea la faţa a ROMĀNIEI.

pune punctul pe i,DAR degeaba dacă nu se prinde
Gabici
Ion Baiesu - "Balanta"

Mi-e rusine ca nu am auzit de scriitor pana acum! hh.gif
Chokhmah
QUOTE(tontoi @ 12 Sep 2008, 11:22 AM) *
divagaţiile lui Emil Cioran- Schimbarea la faţa a ROMĀNIEI.

pune punctul pe i,DAR degeaba dacă nu se prinde


Si eu citesc Cioran: Amurgul gandurilor smile.gif
Camy03
Am terminat de citit "In fiecare zi e iarna" de Margarett Millar si acum chiar nu am nici o idee despre viitoarea carte pe care o voi citi. Are cineva vreo sugestie si pentru mine? rolleyes.gif smile.gif
Black&White
QUOTE(Camy03 @ 19 Sep 2008, 07:22 PM) *
Am terminat de citit "In fiecare zi e iarna" de Margarett Millar si acum chiar nu am nici o idee despre viitoarea carte pe care o voi citi. Are cineva vreo sugestie si pentru mine? rolleyes.gif smile.gif


Ce zici de Fratii Karamazov de Dostoievski?
coconut
QUOTE(Black&White @ 20 Sep 2008, 09:16 PM) *
Ce zici de Fratii Karamazov de Dostoievski?


ohyeah.gif Ăsta da sfat!
Boudicca
In momentu` de fata ma chinui inca cu "Enigma Otiliei" de George Calinescu rofl.gif nu stiu cand o sa termin romanu` asta...in paralel citesc si "La Tiganci" de Mircea Eliade.
Doar opere pe care trebuie sa le stiu pentru BAC...sad.gif
Camy03
Thank You Black&White! O sa caut in biblioteca sa vad daca o am thumb_yello.gif

@ nOtHiNg_SwEeT: Mie mi-au placut amandoua. Ambele se bazeaza pe surprinderea cititorului dupa parerea mea rolleyes.gif
Black&White
QUOTE(coconut @ 20 Sep 2008, 10:24 PM) *
ohyeah.gif Ăsta da sfat!


Aaaah ai citit-o! smile.gif eu chiar am avut norocul sa pot sa o citesc in rusa wub.gif
mutulica
barbati care urasc femeile, steig larsson
Gabici
"Marti cu Morrie" de Mitch Albom; deocamdata nu am citit foarte mult din ea, si nu pot sa imi spun parerea sau...ca sa fiu sincera, nu se justifica pana in acest punct enormele laude aduse cartii pe ambele coperti. Sa vedem in continuare... jamie.gif
Data'q
The Diary of Anne Frank
lefty
"Accidentul" - Mihail SEBASTIAN
Gabici
"Castelul" - Kafka
dracsor
Philip Pullman - A la croisee des mondes - Le miroir d`ambre

aka
volumul 3 din Compasul de aur ohyeah.gif
exergy33
Jocurile Daniei de Anton Holban

... iar aici un articol (scris pe o nota ironica) despre muza inspiratoare a romanului.
Gabici
Savurez "Arta conversatiei" de Ileana Vulpescu thumb_yello.gif
Camy03
Right now : "The tenant of Wildfell Hall" ("Necunoscuta de la Wildfell Hall") de Anne Bronte smile.gif
AngelOfJustice
Va recomand "Simbolismul corpului uman" de Annick de Souzenelle, e super interesanta cartea.
Michaela*
'O America infricosatoare' (Une Amerique qui fait peur), de Edward Behr, editura Humanitas, traducere din franceza Doina Jela-Despois. Interesanta carte.
lefty
Knulp - Hermman Hesse
Boudicca
nu-mi vine sa cred...am terminat cu Enigma Otiliei biggrin.gif

acum citesc La tiganci de M. Eliade si Hanul Ancutei de M. Sadoveanu...tongue.gif
AlexxxG
1984 de George Orwel
Rovaniemi
Isaac Asimov - Gold
Aramis
A. Camus - Mitul lui Sisif smile.gif
Anitra
Borges-Cartea de nisip
exergy33
Cuibul Visurilor de Erich Maria Remarque
Boudicca
Am achizitionat azi cartea "Crimele Mozaicului" de Giulio Leoni - thriller rolleyes.gif acu o citesc, sper sa-mi placa.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.