Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Sagitarius
M-am apucat acum sa recitesc Jurnalul lui Emil Cioran...e superb thumb_yello.gif
kristina
"Povestiri" de Charles Dickens.
ypsilonalpha
Citesc scripturile de la "Matrix" si de la "Matrix Reloaded", ca acusa vine partea a treia si trebe sa-mi pun la punct cunostintele. rolleyes.gif (si o sa mai arunc un ochi si pe filme).
Zed
Recitesc Invatatoarea cu ochii de aur - S. Mirivillis
Carmi
Citesc Marile sperante. Ma simt cam batrana pt cartea asta.
Black_lady
Vreau sa recitesc "Maestrul si Margareta" de Bulgakov si nu am timp... cry.gif
vermeer
Pururi tanar, infasurat in pixeli. M. Cartarescu
Carmi
Vermeer da-mi voie sa-ti ccer parerea in ceea ce priveste Cartarescu. Iti place?
flu
G.G. Marquez - Cronica unei morti anuntate

Am citit 80 de pagini pe drumul spre servici in dimineata asta tongue.gif (noroc ca e scrisa cu fonturi de 16 si troleibuzul a prins toate semafoarele pe rosu). Pare ok, in stilul lui caracteristic, plin de intortocheri dar nu cred ca e o carte care sa-mi provoace vreo revelatie.
samsara
Thomas Mann, "Doctor Faustus". De departe, nu e una din cartile pe care le citesc de obicei cu sufletul la gura. Din contra, se citeste greoi, are o actiune alambicata si extrem de putin dialog... Subiectul poate fi considerat insa interesant.
black ice
QUOTE (flu @ Nov 6 2003, 12:11 PM)
G.G. Marquez - Cronica unei morti anuntate

Am citit 80 de pagini pe drumul spre servici in dimineata asta tongue.gif (noroc ca e scrisa cu fonturi de 16 si troleibuzul a prins toate semafoarele pe rosu). Pare ok, in stilul lui caracteristic, plin de intortocheri dar nu cred ca e o carte care sa-mi provoace vreo revelatie.

O, ba da, e minunata. Insa de abia la sfarsit iti dai seama de lucrul acesta smile.gif
Cel putin eu asa am patit.
Black_lady
De G.G. Marquez am citit doar "Un veac de singuratate" si mi-am dat seama abia la sfarsit ca imi place sorry.gif
vermeer
Da, Cartarescu e bun. Aproape genial, intr-un ambalaj foarte obisnuit. Ca poet (generatia 80) e greu de digerat pentru unii. Ca prozator imi place foarte mult si am auzit ca Orbitor provoaca o senzatie continua.
ypsilonalpha
Acu' m-am apucat de Tolkien - Silmarillion. E chinuitoare la citit, cel putin la inceput. hh.gif
greyhound
"Rita Hayworth and Shawshank Redemption" de Stephen King. Cartea dupa care s-a facut filmul "The Shawshank Redemption"..
kristina
Si am ajuns si la "Manualul razboinicului luminii"....Am primit-o cadou. O s-o citesc pentru ca am inteles ca se potriveste cu starea mea de spirit.
flu
@black ice Pana la urma, tot nu mi-a revelat nimic wink.gif
E o carte frumoasa sunt de acord, dar nici pe departe atat de buna ca si "Un veac de singuratate" sau "Toamna patriarhului".
Si cand spun ca astept o revelatie de la o carte, inseamna ca vreau sa atinga anumite teme mai profunde si nu e cazul la "Cronica...". E stilul lui Marquez. Atat.
Acum "Accidentul" - Mihai Sebastian
mogaldeatza

"Rasplata"-Vladimir Tendreakov
genicon
Numai ce am terminat "Zeita si geniul" de Aldous Huxley - o carte care se citeste imediat, destul de interesanta, chiar foarte interesanta din anumite puncte de vedere.

Si mi s-a facut chef sa-l citesc pe Cartarescu. Am, aici, in Bucuresti, Nostalgia si am citit "Ruletistul". Intr-adevar geniala lucrare! Pur si simplu m-a lasat fara cuvinte... Abia astept ziua mea libera de maine... poate o termin! wink.gif

Pese: De observat ce elev silitor si cititor inversunat am devenit de la un timp incoace... e ceva putred pe aici... biggrin.gif
black ice
@flu - ma rog, poate termenul "revelat" a fost prost ales biggrin.gif Ce am vrut sa spun e ca sfarsitul m-a surprins.

Mai am putin din Jocul cu margele de sticla a lui Hesse si ma apuc de Noaptea de Sanziene a lui Eliade.
flu
@black ice: Astea doua carti mi-au revelat fiecare cate ceva: una despre frumusete si o intelegere superioara a lumii, cealalta despre timp ... despre timp ... despre cum sa fentezi timpul, sa nu-l lasi sa curga linear, sa-l silesti sa se miste cand mai repede, cand incet ca o picatura de miere ce se taraste prin aer ...
secunda
eu am primit o carte: eneagrama- cele 9 tipuri de personalitate, de Rene de Lassus.

" Pentru un om lipsit de auz, muzica nu exista
Pentru un om lipsit de vedere, pictura nu exista
Pentru cel lipsit de facultati olfactive, gustative si tactile, multe alte lucruri nu exista.

Dar celui care nu isi gaseste "esenta" ce usi oare i se inchid? "

" Avem arta ca sa nu pierim din cauza adevarului" ( Nietzche )

" Totul ne face sa credem ca trebuie sa existe un anume punct al spiritului in care viata si moartea, realul si imaginarul, trecutul si viitorul, comunicabilul si incomunicabilul, sus si jos inceteaza de a mai fi percepute ca fiind contradictorii " ( Andre Breton)


Zed
Recitesc Dupa Furtuna - V. Latis
genicon
Fiesta de Hemmingway. O carte groaznic de lenta, alcoolica, plicticoasa. Nu se intampla nimic altceva decat bautura, curve, pescuit, iar bautura si un mini-conflict amoros, un fel de triunghi wink.gif Cel putin pana acum nu imi place de loc.
Nana Floare
Eu n-am vreme de literatura sad.gif ...acu' am inceput "Losing control: how and why people fail at self-regulation" (adica e despre psihopatologia adictiilor de tot felul...de la bautura si fumat, la jocuri de noroc, shopping, etc.)
mogaldeatza


"11 minute" P. Coelho-o carte tulburatoare in aparenta ei simplitate.
ypsilonalpha
Patrick O'Brien - Master and Commander - asta ca sa fiu in forma pentru film smile.gif
Carmi
Fratii Karamazov- cred ca sunt singura care mai citeste asa ceva....(si nu din prea mult elan:( )
mogaldeatza

Nu esti.Anu trecut am recitit -o in urma unei discutii smile.gif si mi-a
prins bine.
Carmi
Am auzit ca e cea mai buna a scriitorului si multa lume o apreciaza insa eu nu prea gust romanele rusesti. Din pacate. Mogaldeato ma bucur ce nu sunt singura care mai citeste asa ceva. unsure.gif
amaterasu
hmm mihail sebastian am vazut pe cineva ca inca mai este interesat ...super scriitor si cu mult suflet ce pot zike..orasul cu salcami ..mom accidentul...
o carte f buna e Anais Nin "Incest" aparuta la noi acuma destul de recenet:P) cine vrea poa sa incerce dar depinde de om anyway o carte f buna cu stil cum de mult nu am mai intalnit , gratie si dura ...
mogaldeatza


Cere foarte multa rabdare,Carmi si nu e nici genul de carte pe care o poti
citi in troleu.Iti trebuie o anumita stare, cel putin asa cred eu.Personajele
bulverseaza uneori, dar, daca faci un mic exercitiu de imaginatie, le regasesti
si in prezent, poate mai cizelate wink.gif

PS Mi -a luat cam o luna sa o " diger". smile.gif
flu
"Accidentul" si "Orasul si salcami" nu prea mi-au placut, un pic prea siropoase pt. gustul meu... le-am citit mai mult pt. aerul prafuit de ani interbelici...
"Jurnalul" si "De doua mii de ani", da... insa Sebastian nu se numara printre scriitorii mei preferati. E incontestabil unul dintre cei sensibili la ce se intampla in jur... dar parca ii lipseste ceva mai profund... blink.gif

Acum: Balzac - Mos Goriot.
cameron
Flu..Mi-ai amintit de Balzac..
Am citit toate volumele Comediei Umane..
Vreme indelungata a fost scriitorul preferat..
flu
Eu abia acum incep sa-l citesc pe Balzac. Sunt intr-o perioada de recuperare a cartilor care ar fi trebuit sa le citesc in adolescenta... (atunci aveam alte prioritati sorry.gif )
amaterasu
"" E incontestabil unul dintre cei sensibili la ce se intampla in jur... dar parca ii lipseste ceva mai profund... """
de-acord dara nu in totalitate....."jurnalul" ehe niki nu mai vb dara nu am vrut sa adus in dicutie cartea aceasta pt ca automat imi aduk aminte de Eliade ce l-a lasat pe saracu Sebastian ....whatever ..sensibil dara nu profund?
so daca e sensibil si simpu/ nu gaseshti mai multe "profunditate in simplitate si simtzire? decat in ratziune? cause asociez ratziunea cu profunditatea.....
i am waiting for reply:P)
another book..baudelaire ...paradisuri artificiale .....
flu
Sa vad daca ma pricep sa explic wink.gif

Pentru mine, Sebastian nu e atat de profund ca si Eliade, "ce l-a lasat pe saracu Sebastian", de exemplu (nu comentam viata lor, ci opera - sau daca vrei le putem comenta si viata, dar separat orisicum), pentru ca pare mai ancorat in realitate, nu trateaza anumite subiecte care sa treaca "dincolo", dincolo de concret, de evident, mai aproape de incognoscibil...

Asadar Sebastian e sensibil... pana la un anumit nivel.
Valheru
am citit si eu mai mult de curiozitate un harry potter
twas fun
Kandynne
'Dosarele X - Ruinele' . E genul de carte care te tine in priza... Mi-a placut mult serialul, dar parca imi plac mai mult cartile...
Mai stie cineva ce romane horror mai exista in lume? in afara de 'Dracula' si Povestirile cu fantome ale lui Dickens...
Imi place mult genul...

Am mai citit 'Piata Washington" de Henry James si "Lorelai" de Teodoreanu... Numai ca pe ultima nu am mai terminat-o ... ma enerva la culme...

Cu bine...
black ice
Daca vrei horror ar trebui sa incerci nuvelele lui H.P. Lovecraft. In special cele din volumul "Monstrul din prag".

Apoi ar mai fi Stephen King despre care se spune ca e 'regele' horror-ului...Personal, n-am citit inca nimic de el dar 'lumea' spune ca e bun.

Seria Dosarelor X am citit-o si eu si nu mi s-a parut prea grozava. La fel am patit si cu seria Millenium.
Le-am citit in principal pentru ca mi-au placut foarte mult serialele.
Ares
Sau poti sa incerci Dean Koontz. Are un stil deosebit... Chiar daca nu ar vrea sa scrie hororr, tot acolo ar ajunge smile.gif
E o cartea a lui la Nemira in care reuseste performanta sa deschida o usa in vreo 2 pagini... Infiorator...

Eu personal ma delectez cu "Magie de ambele sexe" de Terry Pratchett... Surprinzator de incantatoare si captivanta...
nefertiti-old
"Sfirsit de secol la Havana", pentru cei interesati de Fidel Castro si regimul sau.
amaterasu
hmm fu u know eliade is multe de zis ..but punctez numa asta fa o paralea intre "maitrey" si replika ei..."dragostea nu moare " nu exista comparatie .oricum de iti place eliade nu mai ae sens sa polemizam ca nu sa ajngem la un cosens..tongue.gif) trust me am vb de prea multe ori .maybe i am just too subjective
Black_lady
QUOTE (amaterasu @ Nov 29 2003, 06:34 PM)
hmm fu u know eliade is multe de zis ..but punctez numa asta fa o paralea intre "maitrey" si replika ei..."dragostea nu moare " nu exista comparatie .oricum de iti place eliade nu mai ae sens sa polemizam ca nu sa ajngem la un cosens..tongue.gif) trust me am vb de prea multe ori .maybe i am just too subjective

"Dragostea nu moare"? Ce, serialul? Sau cartea lui Oliver La Farge? wink.gif
Black_lady
By the way, Eliade nu l-a "lasat" pe Mihail Sebastian... a fost doar o neintelegere de ordin politic. Pentru mai multe informatii cititi "Jurnalul" lui Eliade.
amaterasu
so in juranl sebastian zike ...ca nu intelege comportamentul lui eliade fatza de el ..a trecut pe strada pe langa om si s-a facut ca nu il cunoaste..uniii..zik ca a fcaut acest gest ca sa il protejeze ..altzii zik ca eliade nu avea curajul de a se implika in politika desi "politika" il susztinea....culianu ii zikea ca e un pik cam "aiurit" majoritatea parerilor le cunosc dara am si una persoanala unui prieten nu ii faci asha ceva....eliade avea puterea de a il ajuta avea un rol imp in ro then si nu o facut nimik....aceasta nedumerire o avea si sebastian..oare pt ca era evreu??
dragostea nu moare replika "ei"..eleva lui tagore Devi Maitreyi oka???
kidadacas
QUOTE (Carmi @ Jun 24 2003, 08:15 PM)
Cartea pe acre ocitesc acum este "DEmonii" si este ceva cu totul diferit decat am incercat pana acum .Pot sa spun ca este prima carte adevarata pe care o citesc

Demonii
Hamleet
Eu citesc acum Parfum de femeie (nu am vazut filmul!) si este super. O sa fac rost de film dupa ce o termin. Sunt curios cum o sa fie dupa carte. Din cate stiu eu, joaca Pacino.
Carmi
Mie mi-a placut mult filmul. A fost unul reusit. Si te impresioneaza. Sa ne destainui te rog parerile despre carte wink.gif
kristina
Pacino joaca, da, cel mai mare actor in viata. Eu n-am citit cartea dar am avzut filmul. M-a impresionat pozitiv.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.