Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Afrodita
Am citit si eu 11 minute , am terminat-o cam acum 2 saptamani si i-am dat-o mamei cand am fost la ea...Absolut superba cartea, mi-a placut la nebunie!! Abia astept sa vaz ce-ai sa zici de ea dupa ce-o termini!
ypsilonalpha
QUOTE (Ares @ Dec 27 2003, 10:13 PM)
"Mort" - Terry Pratchett - Citez de pe coperta 2... Moartea ne găseşte pe toţi, dar cānd l-a găsit pe Mortimer i-a oferit o slujbă - citat din memorie... cartea-i mortală... plină de umor şi cam de tot ce-i trebuie unei cărţi să bine-dispună... revin cānd le termin biggrin.gif

Grrr biggrin.gif ... unde ai gasit-o, ca io n-o vaz de fel prin oras ?!? Aflasem ca e tiraj limitat si ca s-a cam epuizat, dar nici chiar asa tongue.gif
Ares
Am cumpărat-o chiar din Libraria Noi (sala Dales), este chiar la casă (nu o cauta prin libraria propriu-zisă că faci muşchi degeaba tongue.gif
De pe frumul celor de la Noesis am īnţeles că a fost comandat cam tot stocul de către librarii... Dar mi se pare că poţi totuşi să o comanzi direct de pe site-ul lor (http://www.e-noesis.ro)
Black_lady
Am terminat de curand "Idila pe un turn" de Thomas Hardy. Asteptam ceva mai mult de la ea, mai ales ca "Tess D'Urberville" mi-a placut la nebunie, dar mi-a placut si asa destul de mult. Acum citesc "Martin Eden" de Jack London. A citit-o cineva?
black ice
Am inceput sa citesc "Intoarcerea din Rai" de Mircea Eliade. Cine a citit-o sa nu se sfiasca cu cateva idei wink.gif
kristina
Citesc acum Mahalaua Riioasa de jean Pierre Chabrol.
Twilight
in paralel
Balzac -comedia umana vol 5 --geniala opera
Cioran - Istorie si utopie
Umberto Eco - Pendulul lui Foucault --fascinant
axel
Mai am 35 de pagini din "Omul din castelul Inalt"
ypsilonalpha
QUOTE (yronick @ Jan 4 2004, 01:22 PM)
Am vazut pe 3 ianuarie un documentar pe tvr2 despre scriitorul rus M.F.Dotovieski si mi-a atras atentia profund.Am cautat prin cartile mele si am inceput sa citesc "Fratii Kamarzov".Daca cineva e documentat mai mult pe aceasta tema ar putea sa-mi recomande un roman de-al sau?

Kamarzov sau Karamazov ?!? smile.gif rolleyes.gif

Editare ulterioara: N-aveam intentia sa fiu rau smile.gif , credeam doar ca vrei sa vezi daca ne prindem de greseala. rolleyes.gif No offense pls. sorry.gif
black ice
De la Doistoievski as recomanda Idiotul, Crima si Pedeapsa si Fratii Karamazov.

Cu alte cuvinte, citeste in continuare cartea si daca iti place stilul poti continua cu celelalte de mai sus wink.gif
_R0guE_
Eu abia ce am inceput Vladimir Nabokov - Vorbeste, memorie, iar in timpul orelor citesc: A.L. Morton - The English Utopia..ma salveaza intotdeauna de la orele interminabile de romana..
LigiaB
Zilele trecute mi-am luat 4 carti noi. Citesc zilnic. Acum citesc 2 carti concomitent rolleyes.gif in functie de cheful care il am:

Double your brain power (o recitesc) wink.gif
Deadly emotions -Understanding the mind-body connection that can heal or destroy you.

Am o problema totusi, 'hanu' ma cam tine de la citit ... rolleyes.gif smile.gif
Ares
Am descoperit o carte superbă... "The Years of Rice and Salt" a lui Kim Stanley Robinson pe care nu-l credeam īn stare să scrie despre altceva decāt planeta Marte (şi a scris superb şi despre ea).
E o poveste enormă care īşi plimbă cititorul de la un capăt al altul al lumii antice... Pānă acum am citit doar vreo 10% şi deja sunt fascinat de carte... Absolut īncāntătoare...
allexa
Am fost sfatuita sa citesc cartile lui R.A. Salvatore ( fantasy adventure). Sunt la The Icewind Dale Trilogy. Am ajuns la cartea a doua Streams of Silver si marturisesc ca deja sunt suparata ca-mi lipsesc doua carti de-ale lui. biggrin.gif
iuli
Jose Saramago, Pluta de piatra.

Mi-a placut mai mult "Evanghelia dupa Isus Cristos", tot Saramago.
Absolut
paulo coelho
"unsprezece minute " . putin dezamagit dar sunt numai la inceput.
Afrodita
Aha, la inceput nici pe mine nu prea m-a impresionat...Asteapta s-o termini si citeste-o cu atentie..Mie una mi-a lasat senzatia de "wow"!! biggrin.gif
willie
Hesse "Siddartha.Calatorie spre Soare -Rasare". Hesse este unul dintre preferatii mei, asa ca ma bucur de carte.
willie
[off-topic]Flu, "Golem" nu am luat-o de la anticariat, mi-a imprumutat-o tanti Pusa.(Paracioasa mica ce esti ohyeah.gif )
Jubi


"Herzog" de Saul Bellow drool.gif .Imi place pt ca prezinta America gangsterilor,a intrigilor,etc.Daca ati citit si Henry Miller(are acelasi "aer" intalnit in "Sexus","Tropicul cancerului"si "Tropicul capricornului") si l-ati placut merita citita si cartea asta.In acelasi gen e si "Darul lui Humboldt" ...scrisa tot de Bellow.


p.s. Nu m-a fermecat "11 minute"...
Ares
Relativ la 11 Minute am promis eu ca o sa-mi dau cu parerea, intr-un mod mai organizat smile.gif si nu vreau sa raman dator la Afro, ca ma taxeaza la bere cu prima ocazie... rofl.gif ... asa ca am postat o "recenzie" (mi-era asa de dor sa scriu una!) la sectiunea Editorial... Aici -> 11 Minute
_R0guE_
acuma citesc "Imperiul ingerilor" de Bernard Werber. La inceput avea un uhm..iz..asa..de film second-hand yawn.gif dar acum a inceput sa-mi placa. ohyeah.gif O sa-mi dau cu parerea mai bine cand o termin.
flu
"Imperiul ingerilor" face parte dintr-o trilogie (cel putin din cate stiu eu), sper ca ai citit si "Thanatonautii" - cartea care deschide trilogia -

Citesc Max Blecher - Intamplari in irealitatea imediata, dar nu stiu cand voi avea timp s-o termin.
Ares
@Rogue - Poti sa-mi spui si mie la ce editura a aparut cartea? Ca mi-a placut tare mult tovarashu Webber la vremea cand i-au aparut cartile la Nemira si m-ai facut curios biggrin.gif
mogaldeatza
QUOTE (Ares @ Jan 12 2004, 08:45 PM)
Relativ la 11 Minute am promis eu ca o sa-mi dau cu parerea.


Am citit si eu cartea, si acum cateva minute editorialul.Bune amandoua.
O carte frusta, impresionanta prin claritate si simplitate, ca de altfel majori-
tatea scrierilor lui C.
_R0guE_
QUOTE (Ares @ Jan 14 2004, 02:44 PM)
@Rogue - Poti sa-mi spui si mie la ce editura a aparut cartea? Ca mi-a placut tare mult tovarashu Webber la vremea cand i-au aparut cartile la Nemira si m-ai facut curios biggrin.gif


se pare ca la editura LUCMAN

Si nu, nu am citit Thanatonautii, desi mi-am dat seama ca trebuie sa existe si alte carti anterioare pe parcursul cartii. Cand am inceput-o, habar nu aveam. Cred ca o sa fac rost de ele si o sa le citesc invers. wink.gif
amaterasu
de anais nin jtie careva?
am decoperito o datq cu editura humanitas si cu liiceanu
recomand "incest" si by the way daca nu era ea henry miller era pe drumuri:P) ca idea
ajtept un raspuns
lavy lav
Salut! Sunt un membru nou. Deocamdata citesc "Manastirea din Parma" de Stendhal, un fel de fresca a societatii italiene de la inceputul secolului 19.
Amaia
Recitesc (pentru a cata oara?) 'Un om sfarsit' - Giovanni Papini. Ma regasesc aproape in fiecare pagina.
flu
Mi-a luat cineva Blecher... cry.gif sigur o voi termina la pastele cailor
Acum: Isabel Allende: Fiica norocului - pare interesanta dupa 40 de pagini
Afrodita
Am citit saptamana trecuta "Maitreyi" a lui Eliade..Superba cartea...Acum citesc "Dragostea nu moare" scrisa de Maitreyi ..E un fel de "cealalta fata a povestii"...E mult mai greoaie de urmarit si de inteles decat Eliade..Poate pt ca nu cunosc nimic din ce tine de India, limba si traditiile lor...Dar e destul de interesanta...Abia am inceput-o, sunt la pagina 70 si incerc sa corelez cele zise de ea cu cele zise de el...Numai ca ea povesteste atat de haotic , incat cu greu imi dau seama la ce perioada se refera ea si ce spunea Eliade de perioada aia...In fine, sper sa inteleg ceva in cele din urma biggrin.gif
denise
Tocmai am cumparat "Piticul" de Par Lagerkvist. Am citit-o acum multi ani, nu-mi amintesc foarte multe, dar stiu ca este o carte surprinzatoare , scrisa din perspectiva Piticului de curte, un bufon nici pe departe cum ni-l imaginam noi, cu suflet inghetat, o curte cu totul altfel decat a fost descrisa in alte scrieri. Atata stiu ca trebuie citita si recitita.
Lilith
Ea nu se poate compara cu Eliade , Afrodita , dar e simpaticuta cartea . Ai sa vezi cum cade el tot in picioare cu scuza ca un scriitor nu se tine neaparat dupa realitate si ca are muuulta imaginatie ! biggrin.gif Oricum ,Maitreyi e o carte scrisa la tinerete , sub influenta intoarcerii din India . In nici un caz nu trebuie luata ca pe un document . Cei drept , a folosit nume reale , dar pe atunci nu se gandea ca se va traduce in toata lumea cartea lui . Si - a "reperat " si ea onoarea cu replica la Maitrey .
Afrodita
Ei, na! Tu crezi ca eu la onoarea ei ma gandeam? rofl.gif Ma intereseaza povestea vazuta din ambele parti...Ea e mult mai greu de citit, are un scris mai haotic, mai ciudat, ca sa zic asa...E greu de urmarit, cel putin pt mine,Trece din trecut in prezent fara nici o "semnalizare" rofl.gif Insa descopar cu surprindere ca unele fapte relatate de el le-a retinut si ea si, din cate am inteles, ea a scris cartea fara s-o citeasca pe-a lui...Ca sa nu mai zic ce fascinant e sa vezi cum intr-adevar se simteau si se ghiceau unul pe altul...
Black_lady
Si eu stiam ca Maitreyi nu a citit romanul lui Eliade despre ea. In ce limbi a fost tradus? Stie cineva? eu stiu doar de franceza blink.gif
Afrodita
Eu stiu doar de romana rofl.gif Pe amandoua le-am citit in limba romana..Adik al ei inca-l citesc...Ma si intreb cu cata acuratete poate fi tradus din limba ei materna? Gandurile astea ma fac sa vreau sa invat tot felul de limbi straine pt a citi operele autorilor in limba lor materna
Lilith
Eu stiu ca a citit , sau cel putin stia despre ce e vorba in Maitrey . Nu -mi amintesc in cate limbi a fost tradusa , dar ea a avut acces la carte dupa foarte multi ani , cand deja avea familie . Am citit-o acum vreo 10 ani .
Likurici
Se intampla sa citesc doua:
1. 3D Studio - Jim Lammers; Michael Todd Peterson
2. Dictionar al religiilor - Eliade/Culianu
Ma bucur ca ultima nu are notele de picior specifice autorilor, astfel incat lectura nu mai este atat de greoaie ca in cazul tratatelor.
christian
Tocmai am terminat"Le Médecin malgré lui" de Moličre si am inceput "Introducere in politologie" de Adrian Paul Iliescu,carte buna dar tare pliclicoasa uneori,mai ales cand ecranul calculatorului iti face cu ochiul.....
47462
ce carte citesc...momentan m-am apucat de Lorelai, o carte cam siropoasa dar buna pentru perioada asta a anului...cel putin pentru mine. Nu am citit foarte mult din ea deoarece de cele mai multe ori adorm...asa se intampla daca citesti seara...dar nu-i nimik o sa o termin eu odata si-odata...
allexa
The Halfling's Gem. Ultima carte din The Icewind Dale Trilogy.
MikeEL
Io nu stiu sa citesc sad.gif ... Adica stiu, da' nu toate literele alfabetului rofl.gif .. laugh.gif Imi plac cartile alea cu poze rofl.gif
Serios, tre' sa fiu sincer cu voi si sa va spun ca pentru moment nu citesc nica, pentru ca n-am timp deloc-deloc.. sad.gif da' v-anuntz ..
mogaldeatza
Ciociara-Alberto Moravia

amaterasu
hmm still got no answer ....am intrrebat
so sa imi expun opinia ..Maitrey Devi niki nu se poate compara cu Eliade , femeia acea reprezinta tot ceea ce a ramas de neanteles pt eliade adika India in sine ...cum poti compara un om care la cunoscut pe Tagore si a carut tata era unul dintre cei mai culti oameni din acea vreme ? Felul ei ce a vedea viata si de a o prrezenta este cu mult superior scriitorului roman...
Siropoasa se zike ..poate cartea domnului in niki un caz cartea ei .... cred ca mai am un pik si ajungem la o discriminare a domnului eliade ..dpdv al meu so i wll stop here ..i will ask again .. shtie cine de Anais Nin??
chiar astept un raspuns .... thx
miha
Intiiul calaret al Apocalipsei
Likurici
QUOTE (Likurici @ Jan 19 2004, 08:01 PM)
Se intampla sa citesc doua:
1. 3D Studio - Jim Lammers; Michael Todd Peterson
2. Dictionar al religiilor - Eliade/Culianu
Ma bucur ca ultima nu are notele de picior specifice autorilor, astfel incat lectura nu mai este atat de greoaie ca in cazul tratatelor.

M-am inselat...o treime din carte consta in note de picior.
ohmy.gif
Tear
QUOTE (nefertiti @ Sep 15 2003, 03:33 PM)
Magicianul, John Fowles.

Excelenta cartea ! Eram in plina sesiune in anul I si n-am putut-o lasa din mana !

Momentan citesc "Pescarusul" de Richard Bach. Buna.
Tear
QUOTE (Ares @ Sep 25 2003, 10:50 PM)
Si tot apropo de Coelho, tocmai mi-am luat ultima lui carte aparuta la Humanitas. Ma uimeste un barbat care se erijeaza cand scrie in femeie... Tare mi-ar place sa stiu punctul de vedere al "taberei adverse"... Chiar reuseste sau e o incercare palida? smile.gif (nu stiu daca-i topicul aici, dar poate discutam in alta parte)

Incredibil, dar parerea mea este ca reuseste foarte bine !
NeoStorm
Hmmm... stie vreunul din voi daca exista cumva cartile lui Robert Salvatore publicate si in Romania? (preferabil engleza... desi nu cred ca le-a tradus cineva)
Ares
Din cate stiu nu prea o sa gasesti Salvatore in romana... Asta daca te referi la R.A. Salvatore... De fapt, nu prea se gaseste fantasy in romana... de fapt nu prea o sa se mai gaseasca nimic in romana in curand, daca continuam tot asa cu "industria" de carte... sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.