Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Carte Cititi Acum?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51
Ilinca
QUOTE (Hamleet @ Dec 2 2003, 01:08 PM)
Eu citesc acum Parfum de femeie (nu am vazut filmul!) si este super. O sa fac rost de film dupa ce o termin. Sunt curios cum o sa fie dupa carte. Din cate stiu eu, joaca Pacino.

O sa fie ok, nu-ti face griji! Unul din putinele cazuri cand filmul nu te va dezamagi! tongue.gif

Dar - putin off topic, insa merita mentionat - mai exista o carte - tot Parfum de femeie se numeste, scrisa de un francez, care a fost si ea ecranizata (cu Yves Montand in rolul principal)!

E absolut fantastica, bineinteles ca - blestemul vietii mele - nu-mi aduc aminte autorul (doar stiu ca era un francez)! Am dat de ea din greseala la Biblioteca Judeteana si explicatie mai pertinenta la "problemele cuplului" ca in cartea aia nu am mai gasit!
E, va suna vreun clopotel?! Mai stie cineva de cartea asta?

Iar eu acum l-am descoperit pe Salman Rushdie - nu, nu cu Versetele Satanice - pe care nu le gasesc nici cum - ci cu "Furie"! Merita citita! thumb_yello.gif


A, sa nu uit - Bine v-am gasit! biggrin.gif
april
ce parere aveti despre Goethe? momentan eu citesc "Afinitatile elective" si redescopar cu placere limbajul, principiile si constructia morala a oamenilor din acele vremuri trecute.ma intreb insa cu amaraciune ce mai avem noi, cei de astazi, in comun cu toate acestea...
genicon
Recitesc Strainul de Camus. Mi-a placut la nebunie aceasta carte si in special indiferenta personajului principal...
ypsilonalpha
Acum citesc Terry Pratchett - Culoarea magiei (vol. 1 din seria Discworld)
Ares
Ţine-o tot aşa ypsilonalpha biggrin.gif Pe mine m-au distrat tare mult cele 3 carţi apărute pānă acum... Şi de abia aştept cartea a 4-a care trebuie să vină acum īn Decembrie...
Revenind... Eu citesc acum "Blestemul Abaţiei" de Dan Doboş. Un SF romānesc de o calitate surprinzătoare şi o carte pe care am aşteptat-o ceva după ce i-am citit predecesoarea - "Abaţia"...
ypsilonalpha
Pai da, ca urmatoarea pe lista e Lumina Fantastica, a doua pe lista e Blestemul Abatiei, iar a treia e vol. 4 din ciclul Rama al lui Arthur C. Clarke.

Si-ntr-adevar, in decembrie apar Mort thumb_yello.gif - adica Discworld 4 ... he he, mai e pina la vol. 29. laugh.gif
Kandynne
Nuvele de Edgar Allan Poe...
Hydra
citesc acuma usha interzisa.....de gabriel liiceanu, nu este filozofie "hard"..este asha cum autorul o descrie filozofia de buzunar...scrisa de unul din cei mai buni in domeniu.........Ma face sa fiu trist ca sunt roman..shi ca nu sunt doar o idee:)

Mai citesc,drumeti intre stele ..a lui radu nor,un sf. ushurel,dar care ma amuza prin limbajul stalinist,shi Doando...un SF.de referintza in literatura romana.
ypsilonalpha
QUOTE (Hydra @ Dec 8 2003, 09:29 PM)
Mai citesc,drumeti intre stele ..a lui radu nor,un sf. ushurel,dar care ma amuza prin limbajul stalinist,shi Doando...un SF.de referintza in literatura romana.

Maaama, Drum printre Stele, Radu Nor si I.M. Stefan ... mi-ai adus aminte cit de mult mi-a placut cartea asta pe vremuri, ce mindru eram ca romanii au ajuns si ei pe Marte si pe Venus rolleyes.gif se bat cu fiarele venusiene si descopera stravechea civilizatie martziana ... wow! Stalinista, stalinista, tezista pina la Dumnezeu, da' cartea e bunicica, pentru vremea aia cel putin (Sper ca nu confund cartea sad.gif )

brutus
"Ultimul suspin al Maurului" de Salman Rushdie. cea mai buna din cite a scris dezaxatul asta vreodata. si din fericire, nu si-a spus inca ultimul cuvint.

si ceam mai grozava piesa de teatru, pe care o recomand la infinit si nimeni n-o citeste - "Sexul femeii - camp de lupta in razboiul din Bosnia" de Matei Visniec.
Kandynne
Misterele din Udolpho - Ann Radcliffe ...
A citit-o cineva? V-a placut?
denise
Alchimistul, de Paulo Coelho. Spre rusinea mea, abia l-am descoperit pe Coelho. Dupa primele pagini citite, am mai cumparat inca doua carti de acelasi autor.
brutus
niciodata nu-i tirziu.

Coelho vintura idei de bun-simt si de larg-consum. N-avem de ales decit sa fim de acord cu tot ce spune. Ceea ce ma indispune blink.gif Scriitorul mare e Vargas Llosa. Cine a citit "Orasul si cainii" , acuma e fericit ca nu e un erou.
Black_lady
Despre Coelho imi aduc aminte de ceva ce am auzit la radio mai demult... cam ce a spus si Brutus... oricum, cartile lui mi se par dragute, ceva ca o poveste... dar nu le pot compara cu cele clasice.
denise
Cred la Coehlo trebuie totusi privit dincolo de poveste... E drept, abia am inceput cartea si s-ar putea sa-mi schimb parerea (mai bine zis inca nu am una bine definita), insa cred ca nu destinatia calatoriei e importanta ci drumul pana acolo...
brutus
cartea nu are nimic rau. ba chiar dimpotriva. atitudinea noastra vine de-acolo ca l-am citit deja pe eliade si proza fantastica in general, asa ca acuma ni se pare nitel naiva si dragalasa dar nu prea profunda. iar cei care in prealabil au citit carti despre alchimie si Marea Opera o considera chiar amuzanta.

nu ne lua asta in nume de rau - cine citeste, bine face, sa nu renunte ! Coelho e un inceput bun.
denise
Nici gand sa iau ceva in nume de rau. Cum spuneam, nu am decat o prima impresie despre Coehlo, nu sunt decat la primele pagini ale primei carti.
Nu stiam suficient despre el ca sa incep sa-l compar cu Eliade. Oricum, multumesc pentru "tip"
Petru
Ce credeti despre un scriitor foarte celebru, G.G. Marquez... mai este un scriitor "la moda"? Si daca da, in ce masura credeti ca unele din scrierile sale contin o serie de percepte ale comunismului de tip Fidel Castro?
flu
Nu e chiar atat de la moda ca si Coehlo, insa se afla si el in top... (ar fi interesant un topic cu modele in literatura rolleyes.gif )...

Si cel putin in "Toamna patriarhului" (dictatorul care continua sa existe desi totul se degrada in jur) si "Generalul in labirintul sau" poti sa gasesti similitudini cu Castro... mai ales ca sunt prieteni de prin anii '60 si Marquez are simpatii evidente de stanga.
Petru
Genul asta de informatii am citit si eu despre Marquez, dar la un moment dat mi-am zis ca intreaga opera a unui scriitor de o asemenea anvergura nu ar trebui privita doar dintr-un singur punct de vedere.
amaterasu
hmm usha interziza smile.gif superba pur si simplu....din cauza ei am facut o adevarat pasiune pt gabriel liiceanu si am ajuns ca sa ii scriu si spre surprinderea mea a raspuns cateva randuri dara au contat si mai alea ca au fost scrise de el
am trait total aerian cred ca o perioada de cateva luni bune atunci..nu vi se pare ca fiecare carte devine ca o fantoma si ne bantuie dupa ec a fost citita? eu asha ma simt...
ziua buna
kristina
Spartacus de Rafaello Giovagnoli. Sunt la inceputul ei si nu am inca impresii..
Ryan
Ma bate gandul sa imi iau cele 11 Minute, P. Coehlo, dar nu stiu daca merita sau nu. A citit-o cineva?
Ares
Eu zic că merită citită... dar mi-am dat seama că e iarăşi o chestiune foarte relativă legată de gusturi... Am membrii prin familie care nu au apreciat "schimbarea" lui Coelho...
brutus
Cele 11 minute pot fi regasite in Dostoievski. clasica poveste a fetei dezamagite din dragoste care pleaca de-acasa dupa faima si avere si ajunge prostituata. Marmeladovna salvata din noroiul existentei de catre un oarecare Raskolnikov.

dar e scrisa intr-un fel emotionant.
genicon
QUOTE (Ryan @ Dec 16 2003, 10:51 AM)
Ma bate gandul sa imi iau cele 11 Minute, P. Coehlo, dar nu stiu daca merita sau nu.

Parerea mea e ca orice ar fi Coehlo nu merita... tongue.gif wink.gif
yuanescu
toma d,aquino - despre fiind shi esentza --> editzia aparuta la polirom
excelent tradusa
mesaj tulburator shi trezitor in acelashi timp
cubanezu
e primu meu mesaj, nu prea stiu cum sa incep. sa va spun ce cred io dspr coelho. am inceput cu alchimistul(cartea care m-a marcat cel mai mult dupa cele ale lui dostoievski)- e sooper genial scrisa- eu ma gandesc sa plec de acasa in cautarea adevaratului scop in viatza-a propos , am mai avut o escapada din asta(pe la 15 ani am fugit de acasa si am stat la un schit prin munti.vroiam sa ma fac calugar atunci). oricum cartea asta mi-a trezit apetitul pt coelho si am mai citit apoi veronica se hotaraste sa moara, al cincilea munte, diavolul si domnisoara prym. si dspr 11 minute am auzit lucruri interesante, da' nu am apucat ink s-o citesc. in leg cu cei care-l critica pe coelho, cred ca o fac din cauza ca li se pare destul de simplu stilul lui, da' cred ca e o parere superficiala. daca-l citesti cu atentie il descoperi mult mai bine. oricum, eu am o teorie, cu cat citesti o carte de mai multe ori, cu atat descoperi oi fete ale ei. cartea pana la urma e o opera deschisa si fiecare o interpreteaza cum vrea si o imbogateste cu experientza lui(nu am zis eu, umberto eco a fost ala destept care a zis kestia asta)
Mistinguett
Cubanezu, Bine-ai venit la Han! welcome.gif
Ce spui tu aici imi aduce aminte de un interviu cu o scriitoare, care l-am vazut de curand la tv. Spunea ca intotdeauna este uimita cand un cititor o intreaba, referitor la un pasaj din cartile ei, daca "....asta..." a vrut sa spuna. Femeia admitea ca nu, nu asta a vrut sa spuna dar o surprinde faptul ca un pasaj banal devine complex in mintea cititorului, ca si cum acesta cauta dinadins intelesuri profunde - dar se pare ca fiecare isi foloseste imaginatia cand citeste o carte, si brodeaza fanteziile proprii pe tesatura povestii.
E un lucru bun.
cubanezu
10q pt urarea d bun-venit! e interesanta kestia asta, forumu asta hanu ancutei vreau sa zic. mai stii cumva cum se numea scriitoarea aia? ce carte te-a impresionat p tn cel mai mult?
Mistinguett
Nu, nu stiu numele scriitoarei. Am prins interviul navigand canalele si nu am prins prezentarile. Era un fel de "sezatoare" cu vreo 3 scriitori, si fetele lor nu-mi sunt cunoscute.
N-as putea sa numesc o carte anume care m-a impresionat "p mn"cel mai mult. Sunt prea multe cartile care mi-au placut si din care, cred eu, am invatat cate ceva. De obicei, cartea care o citesc la momentul prezent imi place cel mai mult.

La momentul asta citesc Memnoch the Devil, parte din "Cronicile vampirilor" de Anne Rice, mai am vreo 2 carti si le-am terminat.
brutus
ca veni vorba de Eco: Numele Trandafirului - nici nu exista cuvinte care s-o descrie...
Black_lady
Off Topic: Cubanezu welcome.gif

On Topic: Citesc acum "Accidentul" de Mihail Sebastian si ma minunez cum de nu am citit nimic de el pana acum... imi place foarte mult cartea, mai ales ca-mi aduce aminte de "Nunta in cer" a lui Eliade, pe care am adorat-o. Oricum, imi place pentru ca ma identific cu toate personajele romanului...

Hydra
Chiar acuma am terminat Blestemul Abatiei,de Dan Dobos...pt iubitorii genului,nu pot sa spun decat....cititi-oca este ceva deosebit:))
Mai lecturez in momentul asta Asa s-a nascut o insula de francois clement...buna si destul de deosebita ...pana acum nu stiu de ce imi aduce aminte de insula pinguinilor,daca a citit-o careva stie la ce ma refer:)
brutus
black_lady: trebuie neaparat sa citesti "De doua mii de ani" e cea mai buna carte a lui Sebastian.
Ares
Chiar acum am terminat "Blestemul Abaţiei" de maestrul Doboş şi mă duc să dau cu un mail īn el să mă rog să grăbească scrisul la "Infinita Abaţie" tongue.gif
Şi acum mă delectez cu una dintre cele mai tari cărţi din ciclul Discworld a lui Terry Pratchet - Mort... Un umor prea negru şi rafinat că să nu te prăpădeşti de rās...
Evelynne
Cu ce as putea incepe primul meu mesaj? Poate cu 'Buna Ziua'?
Acum-acum citesc ceva cu mult suspans... m-au plictisit destul zecile de romane de dragoste asha ca m-am axat pe ceva mai 'cu viatza'...
Mi-a placut mult Coelho, orice ar spune cei ce-l critica ... m-am regasit intr-un fel...
shi... cam atat...

Bye-Bye!
Nana Floare
Bine ai venit la Han, Evelynne welcome.gif ! Azi insa e cam pustiu pe la Teatru, film, si carte... jamie.gif

PS: eu fug de romanele de dragoste ca Dracu de tamaie, ca sa nu intru-n melancolie...
Evelynne
De ce? Sunt chiar frumoase romanele de dragoste... insa nu prea multe ca prea incep sa semene intre ele... wink.gif
Acum citesc 'Dracula' ... Draguta... mult suspans... multa imaginatie... a lui Bram Stoker, desigur.

Stiu ca e pustiu pe la Teatru, Film si Carte... nu prea se inghesuie lumea la asa ceva...
Ma uitam in jurul meu, pe la prieteni, cat de putini obisnuiesc sa citeasca...


BY!
miha
"Memoriile mandarinului valah" - Petre Pandrea
mogaldeatza

Visul-M.Cartarescu
Afrodita
"In fiecare zi Dumnezeu se roaga la Mine" de Chris Simion...Din pacate nu am avut timpul necesar s-o citesc, caci imi mai si notez din ea ce-mi place...E o carte imprumutata, cel ce mi-a dat-o a zis ca sigur imi va place daca-mi place Cioran...Io nu am apucat, spre rusinea mea sa citesc Cioran, da-l voi citi sigur de acum inainte biggrin.gif
Black_lady
Acum am trecut la "Orasul cu salcami" tot de Mihail Sebastian si incerc sa-mi dau seama daca am acasa "De doua mii de ani".

( welcome.gif Evelynne)
Evelynne
Mersik de Bun Venit... ma simt acasa intr-un fel... mai am putin si termin 'Dracula'. Dup-aia trec la 'Exorcistul'. Si dup-aia mai vedem noi...
Altceva nu mai stiu ce sa zic... Cam atat...

Cu drag,
Eve thumb_yello.gif



desperado
Eu trebuie sa incep sa citesc "Kama Sutra" ca doar mi l-a adus mosu tongue.gif
ypsilonalpha
Tocmai am terminat Arthur C. Clarke & Gentry Lee - Razboi pe Rama si incep Dan Dobos - Blestemul Abatiei.
Ares
După ce termini cu Abaţia sunt tare curios de nişte păreri smile.gif
Şi o īntrebare scurta... Război pe Rama la ce editură e apărută?
ypsilonalpha
Pai iti zic de pe-acuma (dupa vreo 50-60 de pagini): cred seamana al naibii de bine cu seria Pandora a lui Frank Herbert (culmea e ca nu mi-a placut seria aia, da-mi place Abatia rolleyes.gif ). Mai revin in final.

Razboi pe Rama: editura Lucman, 700 de pagini, culoare dominanta pe coperta: albastru inchis smile.gif
Jubi


Xenocid,a treia carte daca stam s-o luam in ordinea actiunii si a timpului cand a fost scrisa, din seria Ender.Pt. ce-i ce nu au auzit de Jocul lui Ender...hm...nu pot zice pacat,Jocul lui Ender nu a fost asa fenomenal cum sunt Vorbitor in numele mortilor si Xenocid.Insa merita citite,mai ales daca va place sf-ul.Autor:Orson Scott Card.Tare sunt curioasa sa vad de unde fac rost de restul(e un fel de saga Dune,mai sunt vreo cateva carti dupa Xenocid).Insa ma descurc eu...
smile.gif
Ares
OK. Acum că-i timp liber m-am dat la mai multe cărţi deodată...
"11 minute" - Coelho... absolut superbă, dar o să revin cu o "recenzie" la sānge că nu mă pot abţine, atunci cānd o termin.
"Mort" - Terry Pratchett - Citez de pe coperta 2... Moartea ne găseşte pe toţi, dar cānd l-a găsit pe Mortimer i-a oferit o slujbă - citat din memorie... cartea-i mortală... plină de umor şi cam de tot ce-i trebuie unei cărţi să bine-dispună... revin cānd le termin biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.